Binnenland. ren in tweevoud, die kosteloos verkrijgbaar zijn aan elk Pc«tkauloor eu Hulppostkantoor en die na invulling en onderteekening aldaar weder moeten ingeleverd worden tegen be- wys van ontvangst Tot aangifte zijn ook gehouden die werk- f gevers, die hun personeel reeds tcgeuonge- lukken verzekerd hebben of die voornemens lijn, vergunning te vragen om de risico zelf te dragen of aan een vereeniging of ven nootschap over te dragen. Bij elk stel formulieren is een lijst ge- y- voegd van verzekeringsplichtige bedryven. Zy, die twjjtelen of hun bedrijf valt onder eeu der daarin genoemde, zullen wel doen tóch hun aangifte in te leveren, waarop zy den grond van buu twyfel kunnen vermelden. Wie hun formulieren niet tijdig inleveren of niet behoorlijk invullen, of nalatig zyn in bet verschaffen van iulichtiugen, zyn straf baar volgens de wet. Herinnerd zy, dat gegadigden voor de Vi jf carie-beurs van Sint Joris zich vóór 1 Juni moeten aanmelden bij Curatoren der Rijks universiteit te Utrecht. Bjj de Dinsdag gehouden veemarkt waren slechts twintig beesten aan de lijn. De pryzen waren: voor vette koeien f160 k 1200, melkkoeien f170 h f 210, guste koei en 1120 a 1160. Het voornemen bestaat aan den Gemeen teraad te verzoeken, de veemarkt gedurende den zomer eens per maand te houden, even- alste Hilversum, en alleen iu het voor-en het najaar de wekeiijksche veemarkt. Tevens zal verzocht worden, de markt niet op Dinsdag, doch op Woensdag te doen plaats hebben. Het Staats-examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de stu die uau een Universiteit wordt du. jaar af genomen te Utrecht op alle werkdagen tus- schen 14 Juli en 24 Augustus. Onze stadgenoote mej. R. van Eybergen is benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Leksmoud. Onzen vroegeren stadgenoot, den officier van gezondheid De Mooy, den uitvinder o. a. van de bekende raderbaren, is by het 10-jarig bestaan der Militaire geneeskundige ver eeniging, de onderscheiding ten deel geval len, wegens zijn groote verdiensten op mili tair geneeskundig gebied benoemd te worden tot Eerelid der vereeniging. Het is voor den heer De Mooy een niet minder groote zelfvoldoening, dat aan de practische toepassing daarvan in den oorlog iu Zuid-Afrika, naar aanleiding van een zeer gunstig rapport van dun Zweedschen dokter Hammus, thans ook het Zweedsche gouver nement er toe overgegaan is, voor nadere proefneming een inodel-raderbaar te bestellen. De sergeanten Th. van Ardenne, A. C. P. Cattenbusch, G. W. Borgesius, J. C. van den Bossche, A. do Braconiei' en J. Fris, van de Militaire school te Meester Cornelia, .die aan het examen voor het 1e studiejaar van den Hoofdcursus hebben voldaan en tot die inrichting zijn toegelaten, zullen in Juli, bij bun aankomst in Nederland, bij het 5e regiment infanterie hier worden gedetacheerd. By het 5e regiment infanterie zijn be vorderd eu aangesteld tot sergeant-majoor- titulair de sergeanten F W. J. Sybel en F. A. Toonen; tot sergeant de sergeanten-titu lair J, J. H. M. Ellebrecht en If. J. C. Wolff eu korporaals J. van den llof en J. H. van der Vegttot korporaal-kok de soldaat J. M. Boersen, Kapitein C. J. Pické, van bet le regiment f. veld-artillerie, heeft een memorie van indi recte ricbtwyzv voor de veld-artillerie samen gesteld, welke bij de a. s. practische schiet- oeteuiugen van het 2e regiment veld-artille- rie iu de Legerplaats by Oldebroek in beproo- I ving wordt genomen. Het Hoofdbestuur van den »Kou. Neder- landschen Bond van Oud-onderofficieren'' heeft de mogelijkheid besproken om met behulp van het Ryk een Fonds voor wedu wen en weezen van oud-onderofficieren op te richten. Hoe meer men zichzelf wil rechtvaardigen, des te onrechtvaardiger wordt men dikwyls tegenover anderen. Thans is vastgesteld dat II. M. de Ko- ningin-Moeder morgen het Sanatorium te Hedenooorn zal openen, wyl «le toestand van ff. M. de Koningin zulks toelaat. Verschenen zyn de Memoriën van antwoord op de afdelingsverslagen van de Eerste Ka- uier nopens de militaire Pensioen- en be- vorderir.gswetten eu nopens de Woning-en gezondheidswetten. De Tweede Kamer nam Dinsdag het voor- stel-Lohman, om de lichtingen 1895 en 1896 vrij te stellen van herhalingsoefeningen, aan met 86 tegen 2 stemmen, doch verwierp het amendement-Drucker, om ook de lichting 1897 vry le stellen, met 56 tegen 33 stemmen. By de Regeering bestaat het voornemen, oen meer uniforme regeling in het leven te roepen uopens de tracteinontsbetaling aan burgerlijke ambtenaren. Het ligt in de bedoeling, in het algemeen de tractementen van alle burgerlijke ambte naren voortaan te betaleu van don dag waarop hun benoeming ingaat tot en met I den dag van hun overlijden. Aan de erfgenamen van de ambtenaren wordt een tegemoetkoming voor éeos too- I gezegd, gelijkstaande met 1 s van den groi.d- I slag naar welken door don ambtenaar voor i pensioen is bijgedragen. Art. 2 der bui-gelijke Pensioenwet wordt als leiddraad genomen voor de bepaling wie als burgerlijke ambteuaren zuilen worden aangemerkt. Men wil weten, dat spoedig het wetsont- i werp verwacht kan worden tot bekruchti- j ging van de Brusselsohe suiker-conventie, I waarschijnlijk gepaard gaande met een voor» j stel tot verlaging van oen suikeraccijns. i De Haagsche kroniekschry ver der >N. Gron. Ct." zegt, dat er misschien spoediger dan menigeen het voorziet tusschen de fracties J der rechterzijde een moeilijkheid kan opda- gen, die de zoete droomen van broederlijke i samenwerking iu rook kan doen opgaan. »My 1 is toch ter oore gekomen, dat de katholieken groote plannen hebben voor de waardige viering, in 1903, van het 50-jarig bestaan der Bisschoppelijke hiërarchie iu Nederland. Er moeten gewichtige dingen zijn beraamd, tot verwezenlijking waarvan echter de mede werking van onze Regeering en de Staten- Generaa! noodig zouden zijn. En ot nu bond- genooten van anti-revoiutionoairen huize - vooral de vry-antirev. en do Christ, historische» voor die hulp, ter versterking van Rome's aanzien en maoiit in Nederland, te vinden zullen zijn, is minstens twijfelachtig. Wellicht zullen de katholieken dan, als in 4853, steun zoeken by de liberalen, al mag ook weer betwijfeld worden of dezen, na de opgedane oudervinding, na den ondervonden ondank voor de toen uit een gevoel van ware libe raliteit verschafte medewerking en hulp,zich andermaal voor de Roomschen zullen op de bres stellen. Wat mij omtrent deze aange legenheid is medegedeeld, is nog van te wei nig beslisten aard om er openbaarheid aan le geven, hoewel mij de namen al genoemd zijn van de leiders der beweging ter berei king van het grootsche doel. Voorloopig evenwel zal ik het bij deze algemeene aan duiding laten." Op initiatief van Burgemeester en Wethouders van Maastricht heeft zich een commissie gevormd, welke een gedenkteeken wil stichten voor Jan Pieter Minckelers, den uitvinder van het steen kolen-lichtgas. In baar rondschrijven zegt de commissie o. a. Minckelers werd geboren te Maastricht 2 De cember 1748. Aan de Hoogeschool te Leuven bestudeerde bij do natuurwetenschappen en de godgeleerdheid. Hij verwierf er den titel van Bachelier met zoodanige onderscheiding (2de van 119 mededingers), dat by aangewezen werd als „Baccalaureus formatus et vacantiarum prior"en dut hij reeds in 1772, op 23-jarigen leeftijd, werd benoemd tot professor in de Natuurkunde, aan het college „De Valk" van genoemde Universiteit. Eenige jaren later, in 1782, vonden de gebroe ders Montgolfier den luchtballon uit. Zij deden hun eerBte openbare proefneming op 5 Juni 1783, waarbij zij gebruik maakten van verwarmde lucht. Reeds in Augustus van hetzelfde jaar liet de natuurkundige Charles een ballon op, die met waterstofgas gevuld was. Die vinding en deze proefnemingen hadden algemeene en groote belangstelling gewekt. Zij ?;aven den Hertog van Aremberg, te Héverlé bij ,euven, een beschermer van kunsten en weten schappen, aanleiding om aan een commissie op te dragen een geschikt en goedkoop gas te zoe ken om ballons te vullen. Deze commissie werd gevormd uit drie professoren aan de Universiteit van Leuven: uit Minckelers, die bekend was we gens zijn bedrevenheid in het doen van proeven, uit Bouchaute, professor in de Scheikunde aan hetzelfde college, en uit Thysbaert, Directeur van de Ecole des arts aan de Universiteit van Leuven. Minckelers ging met grooten yver aan het werk, nam tal van proeven en smaakte 1 Octo ber 1783 de voldoening, zijn arbeid met een goede uitkomst bekroond te zien. Aan Minckelers komt de eer toe, ontdekt te hebben, dat de kool, die in den zwarten schoot der aarde verborgen ligt, een rijke grondstof voor het heldere gaslicht is. Hij gaf den grooten stoot tot de wording eener industrie, die in om vang en in praotiseh en wetenschappelijk nut door geen andere overtroffen wordt. Nu moge men beweren, dat reeds in 1737 in Engeland dour Clayton gas uit steenkolen werd gedestilleerd, doch deze proefneming had een halve eeuw later, toen Minckelers het steenko- leugas ontdekte en nuttig aanwendde, tot geen practische toepassing geleid en was geheel in vergetelheid geraakt. Wat nu betreft de mededingers naar de prio riteit der practische toepassing van hut steenko- lengas, op dezen beeft Minckelers een voorsprong van vele jaren. In de eerste plaats is hij Lebon, zyn Fran sehen mededinger, vóór geweest; immers, dat deze reeds in 1785, of 1780 zooals Ch. Morren aangeeft, zijn thermolamp zou hebben uitgevon den, berustblijkbaar op een dwaling. Lebon tooh werd geboren 29 Mei 1767 en werd te Pa rijs aangenomen als student aan de „Ecole des pont* et chuussées" 10 April 1787. Volgens Henri d'Allemagne, die in zijn „Histoire du luminaire" vele bijzonderheden over Lebon op nam, kwam deze eerst in 1791 op de gedachte om uit hout, door middel van droge destillatie, lichtgas te bereiden. Zooveel is zeker, dat Lebon van zyn vinding eerst in 1798 mededeeling deed aan deFransche Academie en dat zijn eerste patentgasdagteekent van 6 Vendémiare, an VIII (28 September 1796). Ten aanzien van den Engelschman William Murdoch, die vooral in zyn geboorteland alB uit vinder der gasverlichting gevierd wordt, mag wor den opgemerkt, dat de gedenksteen, aangebracht in het huis, hetwelk hij van 1782 tot 1798 te Redruth in CornwalliB bewoonde, vermeldt, dat Murdoch aldaar in 1792 het gaslicht uitvond. Een eenvoudige vergelijking der data geeft derhalve aan Minckelers den on betwistbaren voorrang. Penningmeester der commissie is de heer P. I-ooinans, te Maastricht. Het «Schoolblad" wijst er on, dat vooral aan bet te vroeg verlaten van de school, reeds dadelijk in den aanvang (ioor de Leerplicht wet paal en perk is gesteld. De scholieren iu ile drie leeftijdsjaren van 6, 7 en 8 jaar ver meerderden volgens het jongste school ver slag te zamen slechts met 12U4; het aantal leerlingen van 9, 10 en 11 jaar, nam daar entegen met 8 ma\I zooveel toe, nl. met 9697, ofschoon oorspronkelijk het aantal leer lingen van 0 tot 8 en van 9 tot 11 jaar zoo goed als gelijk was. Nog sterker spreekt dit voordeel van de werking der wet voor de leerlingen boven de 12 jaar; dit aantal groeide aan met3095 en wel voor de meisjes ongeveer 3 maal zoo sterk als voor de jongens. Voor de laatsten was de aangroeiing 734 en voor de meisjes, wier aantal op school op dien leeftijd slechts 3/4 van dat der jongens bedroeg, 2301. Er worden wel eens wonderlijke dingen van plaatselijke schoolcommissies verteld, meur wat in »De Bode" van 24 Mei van die in de gemeente Beusichein verhaald wordt, spant wel de kroon. Deze commissie heeft in 25 aar nooit éen school bezocht en brengt ieder aar toch trouw een verslag uit. Het laatste aar maakte daarop geen uitzondering en in iet verslag daarvan wordt nu toch van een met name genoemden onderwijzer gezegd, dal zijn ijver veel te wenschen overliet, zoo dat wellicht bijzondere maatregelen te zijnen opzichte zouden moeten genomen worden. Zoodra het Hoofd der school, die in liet minst niet over dien onderwijzer was ge hoord, dit oordeel vernam, protesteerde hij daartegen, daar (le bedoelde onderwijzer in meer dan voldoende mate zijn plicht heeft ge daan en daarop verklaarden ook de heeren dr. Fockens en jhr. van Pabst Bingerden, de districts- en de arrondissements schoolopzie ner, dat zij iu geen enkel opzicht het licht vaardig oordeel der commissie onderschreven. De onderwijzer zal dus voor nadeel ge vrijwaard zijn, maar als de Raad van Beu- sichem deze schoolcommissie handhaaft, kan men nog veel zonderlings verwachten. Blijkens «Ie opgave van het Centraal bureau vcor de statistiek in de »St.-Ct." telde de provincie Noord-Holland op 1 Januari 485 594 mannelijke en 516204 vrouwelijke inwoners, totaal 1 001 798. Amsterdam had 530 718 inwoners, nl. 251817 mannen en 278901 vrouwen; Hil versum had 20639 inwoners van beiderlei kunne. te wenden tot de Regeering met het verzoek maatregelen te treffen: dat de room en «le afvalproducten in de zuivelfabrieken een bewerking ondergaan waarbij met zekerheid alle ziekteverwekkende kiemen worden ge dood dat het centrifugeslib worde verbrand en dat door regeling van den melkhandel waarborgen worden verkregen tegen «ie verspreiding van besmettelijke ziekten door bet melkgebruik. In de tweede Algemeene vergadering van den Bond voorStaatspensionneering,te Utrecht gehouden, hebben de heeren N. Prins, pastoor der oud-Katholieken, te Alsmeer, as. P. A. Vis, predikant te Beemster, en Perio, redacteur van »De Nederlandsehe Pensioenpartij", het doel van den Bond uit eengezet en de aanwezigen, waaronder eenige dames, aangespoord, mede te werken om een wet tot stand te brengen, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel mannen als vrouwen, op een nader bij de wet aan te geven leef- f lijd recht wordt toegekend op Staatspensioen, zonder voorafgaande premiebetaling. Het aantal leden der «Vereeniging tot be vordering der Vereenvoudiging van onze Schrijftaal" is in het laatste jaar gestegen van 1521 tot 2202. Het orgaan der vereeniging, «Vereenvou diging'', telt thans in 60 plaatsen van ons land correspondenten, welke er veel toe bij dragen om propaganda te maken. Een nieuw gebruik breekt baan. Het be staat in het omgekeerd opschrijven dei- namen en adressen op enveloppen,enz. Voort aan zal bovenaan eerst [de plaats van be stemming, dan de straat en eerst daaronder de naam van den geadresseerde geschreven worden. Daardoor wordt het werk der post beambten vergemakkelijkt, want de naam van de plaats, die hem in de eerste plaats interesseert, springt dan dadelijk in het oog. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 2 JuDi aanstaande, 's namiddags vier uur, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis, alwaar de belanghebben den zich kuunen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Van het eiland Marken gaan dit jaar ruim 200 inwoners op loggers naar de Noordzee. Op de Zuiderzee is geen brood voor hen te verdienen. De Hooge Raad heelt, met verwijzing van het '-assatieberoep van uén advocaat te 's Hertogeuboscb, beslist,, dat een gemetseld fornuis, in eeu waschhnk geplaatsi, is een haardstede in den zin der wet op de Perso- noele belasting, waarvan de niet-aangifte strafbaar is. De zaak legen den schilder Mutsaers, te Tilburg, zal op 11 Juni a. s. bij het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch behandeld worden. Waren in eersten aanleg vanwege het Openbaar ministerie ongeveer 125 getuigen gedagvaard, thans zegt men, dat huu aan tal slechts 50 bedraagt. Gelijk bekend, is Mutsaers de vorige week in ondertrouw opgenomen. De hotelhouders en herbergiers te Ginne- ker. werden dezer «lagen zeer onaangenaam verrast door de marechaussées, dio hen kwamen aanzeggen, dat het verboden is buiten (onder veranda's en in tuinen) alcoholhoudende dranken te verstrekken, iets waarop vroeger nimmer aanmerking werd gemaakt. In liet Tijdschrift der »Ned. Maatsch. tot Bevordering der Geneeskunst" is opgeuomen het door de heeren H. W. C. E. Hofstede, M. W. Pijnappel en H. G. Ringeling aan de Maatschappij uitgebracht verslag van een onderzoek naar de verbreiding van besmet telijke ziekten veroorzaakt door zuivelfabrie ken en melkhandelaars De commissie vindt aanleiding, aan de Al gemeene vergadering voor te stellen, zicu Sedert 1 Mei verschijnt de Amers- foortsche Courant DRIE 'maal per week en wel voortaan DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, tegen den ZELFDEN prijs van éen gulden per drie maanden. 369ste STiiTShOTMItlJ VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 27 en 28 Mei 1902. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Bree.le- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70 4286 4290 6333 6339 6340 0348 6:355 11865 11872 13999 en 20779. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3060 4269 4276 4294 6382 6630 6640 6824 6839 6844 6846 0850 0851 9311 9324 11176 11180 11873 11881 12963 12904 12996 12999 13976 13982 15034 1504015213 20758 20810 en 20812. 369ste ST 3 J T&L. O TE tt MJ VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 27 en 28 Mei. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, J^ange Bergstraat 9, zyn aan de navol gende nummers pryzen "te beurt gevallen: Prijzen van f'70 4355 7509 9829 9831 118651187215238 17557 en 20779. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zyn uitgetrokken 5621 7517 9311 9324 933311873 11881 15203 16110 16115 16)19 10121 en 16122. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 22 tot en met 28 Mei 1902. GEBORENJohanna Elizabeth Francisca, d. van P, Borst en M. E. Bechtle. Mar- garetha, d. van J. W. Engelenberg en M. E. Teekman. Christina Petronella, d. van A. Groenestein en G. Woudenberg. Georgius, z. van J. Bonsel en fj. Merkeny. Jacob, z. van L. Lynsvelt en G. Tentij. Willem, z. van W. Slager en G. Bijmliolt. Jasper Arnold, z. van J. W. K. van Wandelen en W. Koster. Arnold, z. van Ch. J. van Beek en E. van Vlooten. Peter, z. van J. Th. Hendriks en E. F. Lensing. Elisa beth, d. van A. van Veenschoten en A. Doornekamp.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2