Zaterdag 21 No. 5205. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. DE DOLLE OME. PHOEMX - BKOUWEKÏJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. AMEBSFQORTSCHE GOURiFT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddug. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoston in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 10. Wie zich met 1 Juli abon neert, ontvangt de tot dien datum verschijnende num mers gratis. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel -11 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 24. Juni aanstaande, des namiddags te l'/s ure. Amersfoort, den 20. Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. KOSTKLOOZE-INKNTING. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staa tsblad No. 134) brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, tel kens des namiddags te drie ure, in de daartoe be stemde localiteit gelegen in wijk F, Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 20. Juni 1902. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, B. W. Th. 8ANDL1ERG. Ds. D. P. M. Graswinekel, emeritus-predi- dant te Utrecht, hoopt morgenochtend vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. In de Remonstrantsche kerk hoopt voor vóór te gaan dr. H. L. Oort, uit Utrecht. Herinnerd zij aan de Raadsverkiezing in het 2e district ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer G. P. A. Garjeanne. De stemming wordt Maandag tusschen 8 en 5 uur gehouden in een der lokalen van de school aan de Koningstraat. In de vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke wordt gehouden op Dinsdag 24 Juni des middags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Voorstel tol tijdelijke onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst tijdens de Jaarmarkt en openbare verpachting dier terreinen. 2. Aangehouden voorstel tot het verlee- nen van vergunning aan de Congregatie van O. L. Vrouw tot het hebben van een stoep op Gemeentegrond aan den Zuid singel, met nader advies. 3. Voorstel tot verhooging der jaarwed den van onderwijzeressen in handwerken. 4. ld. tot onttrekking van eenige terrei nen nabij de militaire stallen aan den open baren dienst en om den Staat der Neder landen tot wederopzegging te machtigen tot afsluiting dier terreinen. 5. ld. tot bouw eener school derde soort aan den Ouden Soesterweg, hoek Wolfert- straat. 6. Id. tot bekrachtiging van het met Van Ruitenbeek gesloten gewijzigd huur- 1 contract, betreffende een voor school bouw te i bestemmen terrein. 7. ld. inzake de invoering van Muntgas meters, met ontwerp-verordening. 8. Advies der reclame-commissie inzake bezwaarschriften legen aanslagen in de In komstenbelasting dienst 1901. 9. Benoeming van leden der Reclame- commissie. 10. Request van P. C. J. P. Kroeze c.s. om verminderd schoolgeld voor tweede of i verdere leerlingen der Hoogere Burgerschool j uit éen gezin, met adviezen. 11. Ontwerp-verordening betreffende de straatpolitie, met toelichting en nota van I aanvulling. 12. Voorstel tot splitsing van de derde klassen der openbare Lagere scholen le soort en uitbreiding van bet personeel aan de Meisjesschool met éen onderwijzeres. 13. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Natuurlijk Historie aan de Hoogere Bur gerschool voor den cursus 1902 1903. 14. Id. aan het Gymnasium voor den cursus 1902/1903. 15. Benoeming van onderwijzers aan de openbare Lagere scholen 3e soort n.l. Óen aan de school in de Beekstraat en twee i (tydelyk) aan de school in de Koningstraat, i 16. Benoeming van twee vaste en vijf tijdelijke leeraren aan tie Hoogere Burger- school. 46. „Ja, dat zal het beate gfin. Dua wilt u de zieke oppassen, freule? Ik hoop, dat uw krachten het uit zullen houden. Ik heb u al gezegd, wat er te doen is; morgenvroeg kom ik terug, maar mocht de ziekte een verkeerde weuding nemen, dan zou ik u toch raden, uw ouders te waarschuwen, of een verpleeg ster te nemen. Nu, tot morgen, wij zullen het beBte maar hopen." Er volgde nu voor Elvire een lange, bange nacht. Juffrouw Maas eu de kinderen waren boven geble ven, Lena had zich in slaap gewiegd en zij bleef dua alleen met de zieke die door ijlende koortsen was aangetast. Tegen den ochtend ontwaakte Lena, en Elvire be sprak met haar de vraag, waar men juffrouw Maas eu de kinderen heen zou sturen. Lena meeDde, dat dit geen moeilijkheden op zou leveren. „Wy hebben hier zooveel kennissen, dater al licht iemand te vinden zal zijn. Ik ga er straks dadelijk op uit". Kort daarna kwant de dokter eD trok een zeer bedenkelijk gezicht. „Do zaak wordt ernstig", zeide bij, gaf eenige nieuwe bevelen en ried naar nog eens dringend, de kinderen buiten de besmetting te brengen. Geruimen tijd later kwam Lena met tranen in de oogen terug. „Niemand wil ze bij zich nemen uit angst voor besmetting en ook is er norgens plaats; alles is verhuurd. Ik beu zelfs naar een hotel geweest maar er is geen denken aan, ofschoon ik aanbood, den dubbelen prijs te betalen." „Weet je dan verder niemand f" Do aanbevelingen en voordrachten ter I voorziening in bovenvermelde vacatures bij bet Middelbaar- eu het Lager onderwijs zijn i als volgt Aanbeveling tijdelijk leeraar Natuurlijke Historie aan de Hoogere Burgerschool le. A. J. Resink, te Amersfoort; 2e. P. M. Keer, le Amsterdam. Aanbeveling id. aan het Gymnasium H. j P. Knijper, te De Bilt. Voordracht onderwijzer openbare Lagere I school Beekstraat; 1. A. B. van der Klein, te Hoogland; 2. G. Putters, te Beuniugen 3. 0. 0. NjjholT, te Üunnik. Voordracht (tijdelijk) openbare Lagere school Koningstraat: A 1. E. Kruithof, te Hulshorst; 2. G. Prins, te Hierden; 3. A. W. J. Voges, te Putten. B 1. A. M. van den Broek, te Neerlangbroek 2. H. Al ving, te Twikkeloo (Lonneker) 3. L. Teminerinck, le Dodewaard. Aanbevelingen Hoogere Burgerschool. a. Vast leeraar in Wiskunde, Werktuigkun de en Ljjnteekenen 1. A. G. van Os, ie Amersfoort; 2. A. M. Kerkkump, te Amers foort 3. G. W. ten Dam, te Delft. b. Vast leeraar in Nederlandse!), Geschie denis en Aardrijkskunde 1, J. A. Bruins, te Winterswijk; 3. H. Korst, te Leiden; 3. M. A. van Weel, te Amsterdam. Tijdelijke leeraren voor het tijdvak van 1 September 1902 tot 1 September 1903; c. Hoogduitsch: 1. J. J. Menkema, te Amersfoort; 2. J. Kroon, te Amsterdam; 3. R. Luitjens, te 's-Gruvenhage. d. Fransch 1. J. C. A. Havinga, te Zwolle 2. V. Haringx te 's-Gravenhage3. J. H. J. Heijnen, te Zwolle. o. Geschiedenis en Aardrijkskunde 1. S. de Vries, te Amersfoort; 2. M. A. van Weel, te Amsterdam3. W. II. A. Wesselink, te Voorburg. f. Wiskundo: 1. A. M. Kerkkaoip, te Amersfoort; 2. G. W. ten Daan, te Delft; 3. VV. A. Piets, te Delft. g. Wiskunde l. G. W. ten Dam, te Delft; 2. W. A. Piets, te Delft3. J. Hommes, te Veendarn. In ile Donderdag te Rotterdam gehouden Raadsvergadering deelde de Voorzitter mede dat een schrijven was ingekomen van onzen stadgenoot den hoor F. Wesseling, houdende, om de daarin vermelde reden, het verzoek om voor een benoeming tot Directeur van do tweede Hoogere Burgerschool met 3-jari- gen cursus aldaar niet verder in aanmerking le komen. Het werd aangenomen voor no tificatie. In verband daarmede werd de nan de orde gestelde benoeming van een Directeur dier school van de agenda afgevoerd en uit gesteld tot een volgende vergadering. De heer Wesseling blijft dus voor de school te Amersfoort behouden. Onder leiding van den heer A. J. Resink bezocht Donderdag een aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool bier, dat wegons vol doende vordering in enkele vakken vrijge steld is van zoogenaamd proefwerk,den Hortus botanicus der Rijks-universiteit te Utrecht. De heeren dr. F. A. F. Groneman en mr. W. D. Caudri, kortelings benoemd tot ofli- cier van gezondheid 2e klasse en auditeur militair bij de d.d. Schutterij hebben gister in banden van den Burgemeester den eed afgelegd. Hedenochtend werd op de Algemeene be- graalplaats hier ter narde besteld het stof felijk hulsel van den ouden beer I. N. T. Albreeht, den braven kameraad die èn door schenkingen èn door zijn persoonlijk optre den zoo heel veel gedaan heeft voor de Lena schudde het hoofd. „Niemand, wien ik het zou kunnen vragen; Lex zeide verleden, dut de Arendsberger9 op reis zijn, andera zonden wij daar heen kunnneu schrijven." In den loop van deu dag stonden de jonge meis jes voor een nieuwe moeilijkheid. Zij hadden geeu geld oui het noodige te konpen. „Weel je dan vol strekt niet, waar grootmama haar geld bewaurt vroeg Elvire wanhopig. Lena zuchtte. „Somsin haar schrijftafel, soms in de kast op haar slaapkamer, ieder oogenblik ergens an ders zij denkt, dat zij dan miuder gevaar loopt van bestolen te worden maar heel veel zal er in geen geval zjjn in de tweede helft van de maand is mama altijd beel slecht b\j kas." Zij zochten overal, maar vonden niets, zoodat El vire bij juffrouw Mass geld moest leeneo om wyn en ijs voor de zioke te koopen. Toen de dokter 's avonds kwam, was hij buiten zichzelf over de verwarring die in huis heerschte. Lena smolt weg in tranen, omdat het mot mama steeds erger werdhet dienstmeisje wilde uit angst voor besmetting geen voet in de ziekeknmer zetten; de kinderen, die juist met de gouvernante van een wandeling thuiskwamen, schenen de geheele ziekte van grootmama vergeten te hebben, daar zij als ra- zenden het huis binnenBlormden om daarna, toen zij hierover berispt werden, luid snikkend naar boven le gaan. „Lieve freule, xóo gaat het niet langer," zeide de dokter nu op zeer beslisten toon, „er moet iels ge daan worden, dat ziel u zelf wel; u hebt reeds den vorigen nacht gewaakt, het is bijua onmogelijk, dat u bet dezen Dacht ook volhoudt. Gravin Lena is hier niet te gebruiken, juffrouw Maas mag ter wille van de kinderen niet b\j de zieke komenmij dunkt, dat het beste zal zijn, dat ik naar Kiel tele grafeer om een verpleegster." „Neen, dat is onmogelijk." Elvire bloosde en ver volgde „Wij hebben geen geld wij weten niet waar grootmama het bewaart." De dokter sloeg met een wanhopig gebaar de han- icn toestaud Is er dan rand en hulp weuden sen. „Kinderen, wi I tot wien u zicli kunt j" Elvire keek voor zich neer. „GraafLassow op Doia- berg zou de eenige zijn," zeide zjj zucht, „Du dolle graaf?" Dokter Poters liiehie nu. „Hoe zou die bier kunnen helpen Elvire antwoordde niet; zij voelde zich plotseling verlicht. Hoe was 't mogelijk, dat zjj daar uiel eer der aan gedacht hadJu, als Lex Inor was dan zou alles beter gaan. Zij vloog naar de schrijftafel eu schreef met bevende baud: „Grootmama heeft typhuswy hebben geen gold ik weet niet wat te doen. Kom. Elvi." Doktor Peters schudde wel-is-waar het hoofd, maar beloofde toch, den brief met een rembode naar Hom berg te' zenden. Reeds eon paar uur later hield de lichte jachtwa gen stil voor de villa van gravin Rastetteu. Lex sprong er uit eu ijlde het huis binnen. Elvire had oen gevool, alsof er een een tenaarslast van haar werd afgewenteld, uu hij by baar was en zij haar hart voor hem uit kon storten. „De gouvor- nanle eu de kinderen kunnen op Dombcrg komen" zeide hij toeu hij alles had gehoord. Elvire lachte. „Maar Lex, dut gaat toch niet." „Waarom niet O ju dat is waar ook, hm Maar ik weet er wat op zij kunnen het heereuhuis be trekken en ik ga dan zoo lang by den bosch wachter." „Lex, heb je dat werkelijk voor ons over?" „Ja, natuurlijk. Nu is het dunkt mij het beste, dat zij er vanavond heengaan: zij kunnen myn wa gen gebruiken, ik zal wol zien hoe ik thuis kom. Als de paarden een paar uur rust hebben gohad, zy u zy weer frisch. Zeg hun maar, dut zij hun boelljo pukken, dan schrijf ik in dieu tijd een brief aan juffrouw Mollersch, myn huistiran." „Wat beu je toch goed Lex; ik bon zoo blij, dat zy nu zoo heerlyk onder dak koiuen." I Elvire ging nu naar juffrouw Maas en beval het lïïtV goed van de kindereu iu te pak* brief aan zijn huishoudster ken, terwijl I.issow schreef. Daarna gingen zij samen naar do zinkokamerLena zag, barsre zij'in tranen uit: „Mama is zoó^iek I Zd zal nog sterven. Het wordt ieder oogenblik erger I Ik kun het niet meer uithouden I" Elvire bracht huur do kamer uiit. „UolpjutFrouw Mans wat met pakken, Lena; zij gaat vanavond mot de kinderen naar Domberg." „Zy heeft niet do minste zelfbehcersohiug," zeide zij, toen ze weer by Lex kwam. „Maar, wie past tante dau eigenlijk op?" „Ik." „Jy? Alleen? Noen, Elvi, dat gaat niet ;je moogt niet zooveel van jo krachten vergen, en Je vooral niet blooisiellen nan hot gevaar van besmettingjij niet, Elvi!" Hy zag haar aan met oen blik waarvoor zy de oogen neersloeg, „Ik zal met dokter Poters gaan spreken wy moe ten een pleegzuster hebben. Eigeulyk zou het hot beste zijn, als jy óok naar Domborg ging." Zy Ncnudde even hot hoofd. „Neen, natuurlijk niotik moest welen, dal je dat niet doen zoudt, vooral niet naar Domburg." Dit klonk eenigszins bitter, maar toen vervolgde hy op zijn gewonen, bedaarden toon. „Ik heb ook geld meegebracht, hier zijn driohonderd mark heb je meer noodig dan weet je, waar je het krijgen kunt." Zoo onthief de dolle graaf Elvire van alle zorgen. Ken paar uur later ortruk de gouvernante met de kinderen nanr Domberger werd naar Kiel getele grafeerd om een verpleegster en de jongu uieisjez voelden zich vrij wat minder gedruktook dokier Peters slaakte een zucht van verlichting en zeide la ter „De dolle grnnf heeft zich in éen woord uitste kend gedragen 011 een doorzicht geloond, znoalg men het zelden aantreft. Ik weel waatlyk uiel, wat wy zonder hem hadden moeten beginnen," (Wordt v >olgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1