Marktprij zen. Advertentiën. Aanbesteding. Aanbesteding. „NATIONAAL GRONDBEZIT" LlllU S UWER Cu, plaatselijke afdeeling van den »Kon. Bond van oud-onderofficieren". Bestuur en leden der afdeeling geleidden met omfloerst banier den kameraad ten grave wiens heengaan diep betreurd wordt en die lang in veler herinnering zal blijven. De heer H. Dumoulin herdacht aan de Sroeve de groote verdiensten van den ont- «pene. Onze Stadgenooten de jongedames Ida Wes- seling en P. H. C. Brand hebben aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het eerste Natuurkundig examen. Bij het in Mei gehouden examen voor het diploma 3e klasse (zuiver en correct schrift) van het kortschrift-Groote slaagden 32 van 37 candidaten, onder wie onze stadgenoot de heer A. A. de Haas. Wel vermeldenswaard, na al hetgeen daarover in den lande is gesproken en ge schreven, is het dat bij de hier door den Militie-commissaris gehouden inspectie alle miliciens der lichting 1895 in het bezit wa ren van hun kleedings- en uitrustingsstukken. Luitenant F. J. Quanjer, die van het 5e regiment inlunterie is overgeplaatst bij het regiment grenediers en jagers, wordt inge deeld bij een der jager-bataljons. Luitenant A. IJ. Reitsma, van het 5e re giment infanterie, wordt gedetacheerd bij de werkplaatsen aan de Hembrug. Adjudant-onderofficier C. A. Casieleijn en korporaal F. Corbee, van liet 5e regiment infanterie, zijn ter zake van lichaamsgebreken gepensionneerd. Fij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot reserve-korporaalde aspiranten- vaandrig C. W. E. van Voorst van Beest, F. J. Broekman, G. C. C. J. baron Van Lijn den en P. Zwart. Aan den milicien der lichting 1902 J. H. Kranenberg uit Markeioo, is bij Kon. be sluit ontheffing van den werkelijken dienst verleend tot 1 Maart 1905. Opperwachtmeester A. van El, van de 5e batterij le regiment veld-artillerie, is ter zake van lichaamsgebreken gepensionneerd. In zijn paats is aangesteld tot opper wachtmeester de wachtmeester S. Holster, van de le afdeeling te Utrecht. Programma der Muziekuitvoering, bij gun stig weder morgenavond te 8 uur le geven op het terras van ïAmicitia" door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den beer G. K. G. van Aaken. 1. „Tabasco", marscliChad wiek. 2. Ouverture „Isabella"Vou Suppé. S. „Au dich" Walrer Waldteufel. 4. Fantaisie aus der Oper „Die ZauberfloteMoiart. 5. Ouverture zura Drama „Rosamunde"Fr. Schubert. 6. Drei spanisohe TanzeMoszkowski. la. „La Sérénata", Engellied Braga. j b. „La Caravane", marche orieutaleAscb. 8. Grosze Fautaisie der Oper „Loheugriu"Rich. Wagner. Bij de heden te Amersfoort gehouden ver gadering van den Ned. Oudheidkundigen Rond deelde de Voorzitter, jhr. W. F, van Riems dijk, Hoofd-directeur van het Rijks-museum te Amsterdam, op de eerste plaats mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, als Beschermvrouw van den Bond op ie treden. Een woord aan de droeve dagen van H. D. ziekte en een wensch voor H. M. spoedig volledig herstei werd hieraan vastgeknoopt, waarna de Voorzitter den Burgemeester van Amersfoort en het Bestuur der oudheidkun dige vereeniging «Flehite" complimenteerde. Uit het Jaarverslag, dat vervolgens werd meegedeeld, bleek dat bij den Rond thans 25 vereenigingen, 27 beheerders van musea, 128 porrespóndeerende leden in Nederland en 9 in het buitenland zijn aangesloten. De toestand van den Bond is zeer gunstig tc noemen en met blijdschap kon meege deeld, dat de Bond van alle zijden groote medewerking ondervond, telkens wanneer hij in 't, belang van monumenten of histo rische bescheiden zich tot eenig Bestuur wendde. De aftredende Bestuursleden de heeren mr. Feith en Hoefer werden bij acclamatie herbenoemd. De volgende Algemeene vergadering zal gehouden worden te Zutphen. Dr. Schraolz, Directeur van het Ethno- graphisch museum te Leiden, ield vervol gens een kort referaat over snijwerken uit Benin en toonde twee specimen van deze wonderschoonc voortbrengselen van kunst nijverheid, hoogst kostbare stukken uit het Leidsch museum. Deze mededeeling over hetgeen oud-Ne- derlandsi'he reizigers hebben gedaan op ethnographisch gebied werd met groote be langstelling aangehoord. De heer F. Hoefer kreeg nu het woord over hel yMesshild-Vcrfahren" van Geheimer Baurath dr. A. Meydenbaner, te Berlijn, voor het vervaardigen van bouwkundige teeke- j ningeu naar photographische opnamen van I gebouwen. Thans wordt vrij algemeen bij den bouw van eenig huis door de opzichters dn zoo genaamde bouwkundige teekening telkens geraadpleegd, welke teekening eerst na tal van bezwaren kan worden saamgesteld, vooral wanneer het een historisch gedenkteeken geldt, waar de harmonie der lijnen niet mag worden verbroken. Hoe dergelijke teekeningen aan de afd. K. en W. van Binnenlundsche Zaken worden vervaardigd, is bekendeen voorbeeld er van toonde hoe ontzaglijk veel arbeid daar aan besteed wordt. Bij het opmeten van een toren stortte Meydenbauer eenige jaren geleden naar be neden doordien een plank, die oogenschijnlijk niets gevaarlijk toonde, brak. Dit was de aanleiding tot zijn vinding, welke nu door den heer Hoefer door zeer eenvoudige toestellen werd gedemonstreerd, die voor den minder vertrouwde met per- spectief-teekener het geheele systeem van het »Verfahren" zeer duidelijk maakten. Het is natuurlijk weer de photographie, welke de hooldpunten van het monument als 't ware vastlegt en de groote verdienste van Meydenbauer nu is, dat hij een photo- graphisch toestel bedacht, dat hiertoe bij zonder geschikt is. De opnamen kloppen tot in de onderdee- len van millimeters en als bewijs hiervan werden èn de origineele photo's, groot 40X40, èn de vergrootingen daarvan getoond. Vooral deze vergroeiingen waren wonderen van photographic, niet alleen om de groote scherpte, de kolossale afmetingen 120X '00 maar ook om hun groote nauwkeurigheid. Gezwegen kan nog worden van het feit, dat de opneming van een geheel monument in weinige uren kan geschieden, oneindig nauw keuriger dan volgens de oude methode met den maatstok. Te half twee, na de pauze, verkreeg de heer G. H. Heldring, Voorzitter van nFlehite" het woord, die een korte inleiding gaf tot de archeologische wandeling met welke de vergaderden deze bijeenkomst zou den besluiten. Achtereenvolgens besprak hij de naams afleiding en de wording van Amersfoort in verband met de verschillende vergrootingen der stad, de Bint Joriskerk en haar bijzon derheden, den Lieve Vrouwetoren, de Muur huizen, het Museum, de voormalige kloosters, de Koppelpoort en Monnikendam, de oude walmureii bij de Kamperbuitenpoort, het geslicht »De Poth" en de Sint Rochus-kapel, het tegenwoordig Stadhuis en het hoofdge bouw van het R. K. pensionnaat, de Israë- lietiscbe synagoge, bet Sint Pielers en Blok- landschgasthuis, en stipte nog even aan de buitenplaatsen Randenbroek,Nimmerdor, Hei ligenberg, enz. De commissie tot nazien der Rekening en verantwoording bracht vervolgens rapport uit, dat door de vergadering onder applaus word goedgekeurd, waarna allen gezamenlijk een bezoek brachten aan St, Joris-kerk, Syaogoge en Burgerweeshuis en vervolgens in kleiner troepjes aan een of meer der boven genoemde bezienswaardigheden. Een groot aantal leden zal hedenavond het middagmaal gebruiken in het »Hotel de Berg". I ij het bezoek aan de Synagoge bewon derden allen ten zeerste het voorhangsel tot de H. Arke, dat 3 Juni 1787 geschonken werd door Prinses Willemijntje en dat Prins Wil lem V den 17 Februari 1787 een bijdrage van 14 ducaien (f 37.50) schonk voor de niet minder dan dat kostbare doek bekende Mak- kabeëen-lamp. De Rechtbank te Utrecht eischte acht maan den gevangenisstraf tegen den 28 jarigen Bertus J-, die in den avond van 27 April zijn vriend II. van B. met een mes stak toen deze hem, die te veel gedronken had, met met een zoet lijntje naar buis trachtte te krijgen. I Gelijk men zich herinneren zal was de I steek niet. iloodelijk doordien Van B. toeval ligerwijze zeer dilc gekleed was en het vlijm scherpe broodmes daardoor niet diep tusschen de ribben kon doordringen en het hart dus niet werd geraakt Het terrein voor de Zwem- en badinrich ting aan de Eein te Baarn is reeds gekocht, ofschoon het kapitaal nog uiet ten volle ge garandeerd is. De aanbesteding volgt weldra. 't Is waar, elk tnenseh moet een paar nar renschoenen verslijten; maar het schijnt wel, dat velen die schoenen met ijzer hebben la ten beslaan. In de afdeelingen der Eerste Kamer heeft een goote meerderheid het ontwerp voor een nieuwe telegrafische verbinding tusschen het moederland en Indië met ingenomenheid begroetvooral instemming vond het onaf hankelijk worden van Engeland. Met even groote ingenomenheid werd be groet de nieuwe stoom vaarmienst tusschen Java, China en Japan, als zullende strekken tot vermeerdering van den uitvoer uit Indië en tot bevordering van den handel in het algemeen. Enkelen hadden bedenking tegen den langen termijn van 15 jaren. Staatsblad 87 bevat de Wet van 9 dezer tot regeling van de militaire pensioenen bij de zeemacht en de Wet van 9 dezer tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officie ren bij de zeemacht. De Minister van Oorlog brengt ter alge meene kennis, dat voortaan bij het ontslag uit den dienst liet certificaat van goed ge drag niet meer wordt uitgereikt: le. aan ingelijfden bij de militie te land; 2e. aan vrijwillig dienende militairen geen officier zijnde die een rang (graad) bekleeden 3e. aan hen, die met de onder 2 genoem den zijn gelijkgesteld. In den vervolge zal vermeld certificaat dus alléén worden afgegeven aan soldaten-vrij willigers en aim de met dezen gelijkstaande vrijwilligers. De Minister van Oorlog heeft, bepaald, dat, tot vorming van de tweede categorie der vrijwilligers voor het Reservekader, aan de gepasporteerde korporaals en onderofficieren tot en met den graad van sergeant-majoor, afkomstig van de infanterie en de vesting artillerie, die minder dan drie jaren in het bezit van het paspoort zijn en desgewensebt tot een reëngagernent zouden zijn toegela ten, nog zal worden afgevraagd of zij een vrijwillige verbintenis hij genoemd kader willen aangaan. Dus niet de verdienstelijke leden van den Ned. Schntterijkader-bond Amersfoort, Vrijdag 2(J Juni 1902. Appelen f0.- a f0.— Peren 10.— a f0.Zandaardappelen f2.a ('2.50 Hoen dereieren l'2.90 a i'3.35 per 100 stuks. Boter I 1.05a fl.25 p. k. Kippen f0.70afl.20. Kuikens f'ü.— a f0.Piepkuikens f'0.60 a ('1.00. Eenden i'0.60 a i'0.90. Hazen f 0.a f0.Wilde konijnen i'0.a f0.Tamme konijnen f'0.30 a fl.— p. st. Duiven f 0.— a 10.p. paar. Vette varkens f0.a f 0.Magere varkens f 14.— a f22.Zeugen f50.— a f'70.— Biggen i'6.A f 12. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen.. heet. Peren, heel. I< lei- aardappelen, 50 heet. Zandaardappelen. 90 (JOOst. Hoendereieren. 1400 kilo Boter, Vette varkens, 30 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 250 Biggen en 10 Zeugen. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefder Echtgenoot, Va der en Behuwdvader, den Heer H. H. E. MOKKEN, betuigen wij onzen oprechten dank. Wed. M. N. MORREN— Van Raven. H. H. E. MORREN. H. H. E. MORREN- Wagenvoort. Amersfoort, 21 Juni 1902. De dame die Zondag 15 Juni uit de Hemon- strantsche kerk bij ver gissing eene verkeerde parapluie heeft medegenomen, wordt verzocht deze tegen de hare te willen inruilen. LANGE BERGSTRAAT 16. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Te beginnen op Woensdag 9 Juli en ver volgens eiken Woensdag tot en met 27 Augustus 1902 zullen loopuii van HAARLEM, AMSTERDAM C. S. en MUIDERPOOKT, WEESP, BUSSUM, HILVERSUM, UTRECHT, BAARN en AMERSFOORT naar Rhenen, Nijmegen. Groes- beek en Kleef en op denzelfden dag terug. Inlichtingen aan de Stations en Inforina- tie-bureaux. 's-Graverihaagsche Algemeene VOOR SCHO'IBANK MAATSCHAPPELIJK KAPITAAI. fbUOOOO. De Bank geelt 4*/2 pCt. Obligation uit in stukken van ƒ1000.ƒ500.en 100. tegen den koers van 100% verkrijgbaar bij de Agenten de heeren Van der ZOO de JONG Van OPHOVEN. De Directie Edm. Em. CROIN. J. A. J. van de VEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, zullen op Dinsdag 8 Juli 1902, 's voormiddags te elf uren ten Raad huize aanbesteden Het bouwen van 200 Meter loskade aan den Kleine Kop pel te Amersfoort. Het bestek met teekening zijn op franco aanvraag ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van i'0.50. Aanwijzing aan den Kleine Koppel zal gedaan worden door den Gemeente-architect op Vrijdag 4 Juli 1902, des namiddags te 2 uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, zullen behoudens nadere goedkeuring op Donderdag 10 Juli 1902, 's voormiddag? te elf uren ten Raudhuize aanbesteden Het beuwen van eene la gere school voor 600 kinderen aan den ouden Soesterweg (Pu nten b urgerlaan Het bestek mot twee teekeningen zijn op franco aanvraag ter Secretarie verkrijgbaar tegen betaling van f'0.90. Aanwijzing op het bouwterrein zal gedaan worden door den Gemeente-architect op Maandag, den 7. Juli 1902, des namiddags te 3 uren, Bij de Gemeentewerken te M>V Amersfoort worden met hall'Juli a.s. gevraagd op een salaris van f80 'smaands. Voorzien van deugdelijke getuigschriften gelieve men zich aan te melden ten Raad- huize bij den Gemeente-architect, alle werk dagen van 10 tot 12 uur. Naamlooze Vennootschap te 's-Gravenhage. De DIRECTIE bericht, dat de COUPONS der 4 pCt. Obligation, vervallende 1. Juli 1902, betaalbaar zijn te: 's-Gravenhage, teu kantore der Vennootschap, der Hollandse.he Bank de Vos Vreede en der Firma P. J. Landry. Amsterdam, bij de H.H. Praelorius Zoon. Amersfoort, bij den Heer H. J. Croockewit. Bij den ondergeteekende verschijnt 3D [I iederen Woensdag: De Hollandsche Lelie j| Weekblad voor Jonge Dames onder Hoofdredactie i d Mevr. S. M. C. van WERMESKERKEN -Junius. S (Johanna van Woude). »De Hollandsche Lelieis het eenige S Weekblad in Nederland voor Da/mes uit de hoogste en beschaafdste Icrin- A- g» gen; lel hierop voor uwe advertentiën. Prijs per jaarg. f 4.50, fr. p. p. f 5.— ',:5' Proefnummers gratis. rö Amsterdam. L. J. VEEN. Kassiers en Commissionairs in Effecten, AMSTERDAM, NIJMEGEN. AMERSFOORT, M u u r huizen 33, belasten zich inet den in- en verkoop van fondsen, het incasseeren en discontneren van wissels, het knopen en verknopen van coupons, buiten- landsrhe wissels, vreemd bankpapier en muntspeciën, nemen geiden a deposito, verschaffen gelegenheid tot het in bewaring geven van waarden in de safe-kastjes hunner gepantserde brand en in braak vrije kast, waarvoor nadere condities te hunnen kantore verkrijg baar, verloenen handelscredieten en openen re kening-courant met renteberekening, sluiten prclongatiën. Kantoor geopend 9—3 en 7Va—81/*

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2