Dinsdag 1 No. 5209. 51e jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. EEN BEPROEVING. 1MERSFOORTSGHE COUMl FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maandoD franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTE6RAGHT9 Telephoon 19. OP REIS. Aan onze abonné's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De frankeerkosten bedragen per keer f0.028 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de «Arnersfoortsche Courant" verzekeren. KENNISGEVINGEN. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de Provincie UTRECHT, Gezien hel besluit van heeren Gedeputeerde Stateu dier Provincie, dd. 26 Juni 1902, no. 62; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de opening der jachtbedrijven, vermeld onder lilt. d, f en h van art. 15 der voormelde Wet (het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen vau eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel) voor de Provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 12 Juli aanstaande, ter plaatse bij art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visseherij en de afpaling der eeudenkooiei in de Provincie Utrecht aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hier van voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 27. Juni 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. n. O. v. NIJENBEEK. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ile sergeanten-majoor en de sergeanten dienst- I doend officier bij de infanterie voorloopig In de tweede helft deze maand zal door j "iet worden bewapend met de lange sabel, het Gemeentebestuur worden aanbesteed het u r, e ijzeren hek langs de «eek aan de Schimmel- .Hel blJ ,de Hoefsm.dschool hier ontworpen penninck kade nieuw reglement voor het hoefbeslag is met Het moei 15 October gereed zijn en wordt i 'W? gedurende een jaar in 266 M lan» j Proe' ge"omen bij alle bereden korpsen. Uit den regenmeter is hier in Juni afge- I Kapitein J. M. Brants, van het le regiment tapt 21.8 m. M. neerslag daarin na 8 dagen, i veld-artillerie hier sedert 1 Januari 1901 op alle tusschen 7 en 15 Juni, verzameld. J uon-activiteit, heeft thans ontslag uit den ln 1901 werd 58 6 m. M. afgetapt na 12 dienst gevraagd. ••egendagen, in 1900 82.5 in 15, in 1899 8.2 i Dat 1S Ó0'K een g''oot verlies voor den n 4, in 1898 51.7 in 9, in 1897 34.4 in 8 »Ned. Militairen Bond" en voor het Militair en in 1896 6 m. M. in 3 dagen. tehuis aan de Beekstraat hier, waarvan kapi- Opmerkelyk is wel, dat het Zondag te l?in Brants een hoogst verdienstelijk Be- SCHUTTEKIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat de commissie, bedoeld bij art. 15 der Wet op de schutterijen, vau den 11 April 1827 (Staats blad no. 17) tot het onderzoeken van- en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting van den dienst bij de Schutterij, to dien einde zitting zal houden ten Raadhuize dezer Gemeente op Woe dag, den 9. Juli a. s. 's namiddags ten twee uur. Eu dat zij die recht vermecnou te hebben op vrijstelling of uitsluiting van den schutterlijken dienst, op plaats en tijd voorschreven, in persoon voor gemelde commistie moeten verschijnen, onder overlegging van de bescheiden waarop zij hunne aanspraak gronden voorzooveel het andere redenen betreft dan lichaamsgebreken. Amersfoort, den 80. Juui 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. 2)- En met deze dame moest Emil „xcer veel" dansen, De vader was zeer zenuwachtig toen hij hem dit ver zocht. Inderdaad, een geheimzinnige zaak, welke Emil vruchteloos poogde te verklaren Dat zijn va der trouwens iu den laatsten tyd zeer zonderling deed, had Emil reeds opgemerkt, hoewel hij eerst drie dagen geleden, tia een afwezigheid vati drieja ren, naar huis was teruggekeerd om het jubileum zijns vaders mee te vieren en zicli daarna voorgoed in zijn geboortestad als advocaat te vestigeD. Het was lang na middernacht. De laatste gasten hadden zich reeds laug verwijderdEmil, als verte genwoordiger zijns vaders, had hen tot aan de deur uitgeleide gedaan en keerde nu terug. De president zat in een armstoel aan tafel, in diep gepeins verzonken en onbeweeglijk voor zich testa ren. Het binnentreden van zjjn zoon deed hem op schrikken. „Ben je moei V' vroeg by. „Neen" antwoordde Emil, „volstrekt niet. Integen deel, ik ben even frisch als moest het feest nog een aanvang nemen." „Dat ia mij zeer aangenaam," verklaarde de oude lieer, „dan konden wij wellicht, nog een weinig pra ten. Wij laten ons een flesch wyn in mijn studeer kamer brengen en blijven daar nog een oogenblik praten." „Heel graag, vader", verklaarde Emil, „ik verheug mij zelfs, dat u nog een uurtje voor mij over hebt." Utrecht en te Hoevelaken redende, terwijl eerst gisteravond hier een verkwikkend re gentje viel na 15 dagen van absolute droogte. Onze vroegere stadgenoot mr. dr. L. E. Visser, advocaat en procureur te 's-Graven- bage, is aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam toegelaten als privaat-docent in het recht der traclaten betreffende het internationaal verkeer stuurslid was. Officier van gezondheid 1e klasse A. P. G. F. Giese en paardenarts 1e klasse M. E. baron Bentinck, van de 2e afdeeling le regi ment veld-artillerie hie.', zullen 31 dezer de batterijen op hun marsch naar de Legerplaats bij Oldebroek vergezellen, doch keeren 1 Augustus hier terug. O die kastfouten. Onze vroegere stadgenoot de candidaut-arts I. van Daal legde aan de Gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam de vorige week niet zijn eerste-, doch zijn tweede natuur kundig examen af. Men zal zich herinneren hoe in den avond van 12 Februari Anton Neerbosch bij het het sneeuwballengooien in de Beek bij Bloe mendal geraakte en toen te nauwer nood werd gered. De agent 2e klasse P. Smid, de timmerman Anton Koenen, uit Hoogland, en de varens gezel Hendrik Jonkman maakten zich daarbij zeer verdienstelijk door bijna een uur lang de kunstmatige ademhaling toe te passen op den drenkeling die zóo bevangen was door schrik en koude, dat zells de genees heer het allerergste vreesde. Ja zelfs, toen hij thuis was gebracht en men hem warme kruiken had aangelegd, in de consternatie zonder deze te omwikkelen, bemerkte men eerst den volgenden och tend, dat de patiënt daardoor twaalf brand wonden had bekomen. Hij zweelde dan ook geruimen tijd tusschen leven en dood. Thans is aan de drie redders vanwege de »Ned. Maatschappij tot redding van dren kelingen" de zilveren medaille met gratifi catie uitgereikt voor hun menschlievend hulpbetoon. hun leeftijd en het bedrag van het pensioen. De heer A. van Maanen, Voorzitter van den Bond, Noord molenstraat 82 Rotterdam, ver zoekt toezending dezer opgaven. Een eigenaardige proef zal hier genomen worden. Het is bekend, dat de zoogenaamde post duiven steeds vliegen naar een vast hok. By de revue op de Renkumsche heide bijv., het zoo mooie slot der kroningsfeesten, wer den de postduiven van het «Handelsblad" meegenomen naar die heide en daar met hun berichtjes losgelaten, waarna zij terug keerden naar hun hok te Amsterdam. Thans heeft iemand te - Amsterdam zijn duiven getraind om terug te keeren in een verplaatsbaar hok en aan den Minister van Oorlog aangeboden, daarmee proeven te nemen. Die proeven zullen thans hier gehouden worden en het tijdelijk postduiven-station wordt daartoe gevestigd bij het scbietterrein op de Leusderheide, terwijl luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, in zijn qualiteit van Algemeen Secretaris der «V. P. N." wordt belast met het toezicht.. Gelukt de proef, dan zouden postduiven mee te geven zijn met marcheerende kolo- nes, enz. Luitenant W. van der Kuogh, van het le regiment veld-artillerie wordt van 17 Juli tot 30 Augustus belast met het bevel over de trein-afdeeling in de Legerplaats bij Ol- debroek en wordt achtereenvolgens in dat commando vervangen door luitenant P. D. van Essen, van de le afdeeling te Utrecht, en luitenant P. A. van Leeuwen, van de 2e afdeeling hier. Opzichter van fortificatiën G. B. Beeftinck is heden van hier vertrokken naar het kamp der spoorweg-compagnie van het korps ge nietroepen in de Bildtsohe duinen om tot Donderdag te worden geoefend in het aan brengen van dynamiet-ladingen ter vernie ling van ijzeren bruggen en schipbruggen bij oorlogstoestand. Nu door de welwillendheid van de betrok- I ken Ministers een commissie is benoemd om I te onderzoeken in hoeverre de mogelijkheid I Een ander getuigenis omtrent het Zuid- bestaat om over te gaan tot de oprichting I duitsch mannen-sextet, dat aanstaanden Maan- van een Pensioenfonds voor weduwen en dag in »Amicitia" hier een concert geeft, weezen van militairen beneden den rang van Friedrich Heyl, directeur van hetstedelyk officier wordt door het Hoofdbestuur van den i Kurhaus te Wiesbaden, schrijft: Ook de muziekuitvoering gisteravond door de «Amersfoortsche Muziekvereeniging" op den Hof gegeven en door een zeer groot en zeer dankbaar publiek bijgewoond, heeft doen ervaren, dat zy als met reuzenschreden vooruitgaat nu met ernst wordt gestudeerd en met zorg en vakkennis de stukken worden gekozen. Hopen we nog slechts, dat het heel aardige muziekkorps weldra versterking krijgt van jongelieden, die hun vrijen tijd willen geven om een instrument te leeren bespelen. Waarom zou een plaats als Amersfoort geen goed en flink bezet burger-muziekkorps 1 kunnen hebben De President trok zich in zijn studeerkamer terug om het dienstpersoneel voor het „aan-kant-makeu" gelegenheid te gevenEmil bestelde den wijn en een kwartier later zaten vader en zoon tegenover el kander, de zoon met kinderlijke liefde den vader beschouwend, de President met een krampachtig beven om de mondhoeken en met een onrust in de oogen, die nog opvallender werd, toen zijn gelaat van minuut tot minuut bleeker scheen te worden. Wilde hij soms iets verbergen, het een of ander geheim houden dat zijn binnenste deed beven, of had hij andere redenen; kortom, de oude heer sprak plotseling met een vuur tot den zoon, voor wien dit iets ongekends had. De vader sprak van de hem bewezen eer, een eer, welke hij niet verdiende, van het gezelschapdaarna wierp hij een blik op zijn zoon, een snellen, loeren den blik en zeide toen plotseling „En nu komen wij aan een tamelijk belangrijke zaak. Waarom zou ik het je verbergenJe hebt Henriotte leeren ken nen V' „Ja," zeide Emil, „wat zou dat?" „Welnu," verklaarde de presidenten hij sprak nu nog sneller dan straks „wat zou je zeggen indien je vader je reeds de baan had vrij gemaakt, zoodat het je maar éen woord behoeft te kosten om binnen den kortst mogelijken tijd Henrietta Winter je vrouw le noemen De president keek niet op; hem ontging de ont steltenis van zyn zoon, maar hij vervolgde onver wijld„Er is veel geld, veel geld. Je behoeft je niet jaren achtereen met de praktijk te folteren na een paar jaar reeds kan je jezelven op nonactiviteit stel len. Het meisje is wel niet mooi, ook niet al te be schaafd, maar zij is eenvoudig, huishoudelijk en ver standig en met zulke vrouwen komt men ten slotte het beste uit; zij hinderen den man het allerminst en laten zich geheel door hem leiden. De moeder valt je niet lastig, want zy is bet geheele jaar op Algemeeuei) bond alnsulinde" het verzoek l icht aan alle afdeelingen en verspreide Te- den en aan alle militaire vereenigiugen om het Hoofdbestuur ten spoedigste toe te zen den lijsten, waarop vermeld namen en voor namen, voluit geschreven, van degepension- neerde leden en eveneens hunner vrouwen, het aantal kinderen beneden de 18 jaren en reis, en je kunt je haar, zoo noodig, volkomen van den hals schuiven, daar je in het geheel niet afbau- kelijk van haar bent. Henriette beschikt zelfstandig over hel groote vermogen van haar vader en haar moeder heeft slechts het vruchtgebruik van een groo- ter kapitaal, maar mag ook over dit kapitaal niet beschikken, doch muet het na haar dood aan baar dochter nalaten. Je begrijpt ray naar ik hoop, niet verkeerd. Ik heb niet over je beschikt, als was je onmondig; integendeel, ik dacht by my zelve: Emil is oud genoeg geworden, om een „mariage de raison" aan te gaan in ieder geval acht ik hem boven alle kleingeestigheid verbeven. Wanneer hij zich nu een vrouw neemt, nadat hy de dertig gepasseerd is, doet hij dit slechts na rijp beraad, en daar de gele genheid hier guustig was, heb ik je de baan geëf fend. Moeder en dochter zyn het eens; ik geloof dat het meisje je heel aardig vindt en, zooals gezegd is, het kost maar éen woord Welnu, werkzaam Voor de eerste maal zag do president op en het uiterlijk zyns zoons deed hem hevig onstellen. Er ontstond een pauze, waardoor Emil geDoopt werd, eveneeus op te zien en het gelaat van zyn vader te beschouwen. Dit was met een zóo smeekende, ang stige uitdrukking op hem gevestigd, dat bij geheel iets anders antwoordde, dan hij zich eigenlijk voor genomen had. Die smeekende blik zijns vaders trof hem tot iu het binnenste zyns harten en hij vermochtslechtsteBtarae- len„Lieve vader, bij het sluiten van een huwelyk zijn er van zulke ernstige dingen sprake en men moet zóo voorzichtig zyn, dat ik my toch voorbe houd, de dame eerst nader te leeren kennen I" „Dwaasheid!" stoof de president op. „Dwaasheid, die men by een vernuftig jurist niet verwachten moester is sprake van een vermogen, van een ko- 1 en de zaak is in de orde. jewas ik niet goed voor je Auf Wunsch bescheinigt biermit die ua- terzeichnete Direction dera Süddeutschen Manner Sextet, dasz dasselbe zu verschie- den Malen im hiesigen Curgarten mit gros- zem Erfolge gesuugen. Die correcten, durch schone Stimmmittel unterstützten gesanglichen Leistuugen des Sextetts fanden stets lebhaften Beifall. Verschrikt staarde Emil zijn vader aan. Was dat de man dien hij geëerd had, dien hij kendo als een man van eer in den voJsten zin des woords? Een gedachte schoot hem te binnen, voor hem een ware verlossingde oude heer had op ijjn feestdag te veel wijn gedronken en deze sprak nu uit hem. Kalm, maar beslist verklaarde hij dus: „Lieveva der, ik geloof, dat het vergevorderd uur allerminst fescbikt is om een zéo belangrijke zaak te bespre- en. Ik ben morgen tot uw beschikking." Ijlings stond de president op. „Neen, neenriep hij, „dat moet nu afgehaudeld worden. Ik heb den ganscben avond aan het uur gedacht, waarin wy dit onderwerp met elkaar zouden bespreken. Ik was bevreesd voor dit oogenblik en toch heb ik er naar gereikhalsd en ik wil er een einde aan maken. Mis schien kan ik slapen, wanneer ik je alles gezegd heb. Ik moet je toestemming, ik wil rust, misschien verlossing hebben". De oude heer, die ijlings opgestaan was, ging na langzaam zitteu en omvatte de leuning van den arm stoel als wilde hij zich vasthouden. „Er blijft je geen andere keus", vervolgde hy ein delijk, „dan deze dame te buweD, öf voor jou en voor mij den kogel. Luister bedaardwaartoe om wegen Het bttreft mijn en mitsdien ook jou eer; het betrelt den naam, dien jc draagt. Jou blijft de keuze, öf dit meisje te huwen en mij en jezelven te redden, öf de schande op je te ladeu, dat jo vader door een onteerend vonnis tot het tuchthuis verwe zen wordt. Geloof mij, ik heb beden genoeg geleden, heden, toen men met alle mogelijke eerbewyziugen mij overlaadde, maar éen zaak heeft mij staande gehouden: de gedachte, dat jij me redden zult! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1