Binnenland. Gemengd nieuws. De plaatselijke vereeniging »Handel en Nijverheid" houdt Vrijdagavond te 8 uur in •De vergulde Zwaan" haar maandvergadering. O. a. komt aan de orde een Bestuursvoor stel tot oprichting van een handelscursus voor kinderen en, zoo mogelijk, bedienden van de leden. Zeker een hoogst belangrijk punt, dat bijna alle leden ter vergadering zal doen opgaan. Slechts door twee personen is aangifte ge daan om als nieuw kiesgerechtigde geplaatst te worden ep de Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Bij acte, gister door notaris J. Bolk ver leden, is hier opgericht de Naamlooze Ven nootschap »Amersfoortsche Stoomweverij", gevestigd te Amersfoort, met een maatschap pelijk kapitaal van f 100 000. Directeuren zijn de beeren C. D. van Kuyk en E. Veening, leiden te Amersfoort. Wegens gevorderden leeftijd heeft de heer Jan van den Brink omslag genomen als Voorzitter van de plaatselijke afdeeling van •Patrimonium." Om zijn veeljarige en groote verdiensten tegenover de afdeeling werd hij benoemd tot Eere-voorzitter. Als Voorzitter is gekozen de heer C. A. Veltkamp, die de benoeming aannam. Bij den Penningmeester vau het onlangs ontbinden plaatselijk Comité tot steun aan de stakers en uitgeslotenen te Amsterdam en te Enschede is alsnog ingekomen en in middels door hem opgezonden een bedrag van f24.30; met «Ie vorige opgaaf dus een totaal-bedrag van f212.286. Ter gister gehouden Bestuursvergadering der A. V. V. »U. D. I." werd een verzoek behandeld om ook een criquet-club op te ricfiten. In beginsel werd daartoe besloten, terwijl aan een commissie van drie leden werd op gedragen, de zaak voor te bereiden. Twee lezers, die gezamenlijk een pakket hadden ontboden, dat als «bijna te geef" ook in ons blad werd geadverteerd, kwamen tot. de minder aangename ontdekking, dat voor do aflevering niet f2 doch f3.20 werd gevraagd. Of <!it zit in de frankeerkosten, inkomende rechten, onkosten der rembourszending, of wat ook, kunnen zij noch wij beslissen. We meenen echter verplicht te zijn, het feit te constateeren. Het Paleis sSoestdijk" en de bijgebouwen zullen weldra worden verlicht met gaslicht, te betrekken uit de Gemeente-gasfabriek te Baarn. Overeenkomstig tiet advies van de gas- commissie werd in de jongste Raadsverga dering van Baarn besloten, voor de nieuwe gasfabriek de volgende sollicitanten op te roepen1 machinist en fabrieksbaas voor f700 'sjaars, met vrije woning, vuur en licht; 2 stokers a f 11 met 35 K.G. cokes per week1 voorman a f 10 en 35 K.G. cokes per week1 chef-lantaarnopsteker, idem; 1 opzichter-boekhouder a f500'sjaars. Het hooi te Eemnes geldt thans f85 a f90 per dammaat (400 roe). De Raad van Harderwijk heeft besloten, aan de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij een strook gronds langs den spoorweg te verkoopen tot uitbreiding van het stations emplacement in verband met den aanleg van dubbelspoor, onder voorwaarde, dat de maatschappij al de daaruit voortvloeiende Gemeentewerken voor haar rekening neemt en het benoodigde zand, ongeveer 30 000 M3., voor den aanleg van dubbel spoor doet haler, uit een der Gemeenteweiden. Verder werd aan B. en W. opgedragen, aan de maatschappij te berichten, dat indien het in haar bedoeling mocht liggen om haar cen trale werkplaats naar Harderwijk over te brengen, de Gemeenteraad genegen is, op billijke, voorwaarden de z. g. spoorkampen, ongeveer 12 H. A. groot, aan haar te ver koopen. Het stelletje Zigeuners, volgens een op schrift op een der wagens swohnhaft in der Tiirkei, Varna" dat hier Zaterdagochtend zooveel bekijks had, heeft het der politie te Soest nogal lastig gemaakt, doch is met veel geduld en overleg door die Gemeente ge leid en doorgetrokken naar het Gooi. Voor 'toogenblik zijn we ze dus kwijt. Gelezen in een verslag van de feesten van den A. N. W. B.: Deze tocht ging door de mooiste streken vau de provincie Utrecht. In Austerlitz werd de door Napoleon's soldaten gebouwde pira mide bestegen, van welks top men een prachtig uitzicht geuoot". Heel helder is 'i den verslaggever niet geweestzeker de warmte en de lange tocht. Immers, met heel duidelijke letters staat op het gedenkteeken, voor rekening van Burgemeester J. B. de Beaufort door onzen stadgenoot architect 1). van dei' Werf geheel gereconstrueerd er was nog slechts een nt van den heuvel overig het volgend 6-regelig opschrift: De pyramide/ is opgericht in 1804/ De houten Obelisk/ In 1808 reeds gesloopt/ Is in 1894 door dezen/ steenen Obelisk vervangen. Op de voorlaatste vergadering van den Geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht werd, naar aanlefding van de dooi den heer D. F. van Esveld, uit Utrecht, be sproken voor- en nadeelen bij de verschil lende methoden van slachting, door den Voorzitter de vraag gedaan of mogelijk al proeven waren genomen met het dooden van beesten door electriciteit. Terwijl op die vraag alstoen geen bepaald antwoord kon worden gegeven, wegens ge brek aan goede gegevens in deze, deelde in do jongste zitting de heer Van Esveld mede, dat door een ingenieur te Aken hiervoor oen werktuig uitgedacht en reeds in wer king gebracht is. Bij de verschillende methoden dient men twee punten in 'toog te houden, n.l. het lijden van het dier tot een minimum redu- ceeren, en het verkrijgen van voor de con sumptie deugdelijk vleesch. Bij een paard van 20 jaar werd een stroom van 5"0 volts gedurende een seconde van kop tot staart geleid. De dood volgde onmiddellijk 35 se conden later werd de hals afgesneden de uitbloeding was tamelijk voldoende. De diereu bloeden echter nimmer goed uit, als men eenige minuten na do eerste, een tweede stroom door het lichaam laat gaan. Bij runderen werd bij het afsnijden vun den hals nog 'een enkele beweging dei- poolen waargenomen, hoewel de dieren reeds dood waren. Het vleesch van dieren door elec triciteit gedood, bleek even goed be waar- baar als ander vleesch. Volgens spreker zal deze slachtmethode waarschijnlijk nog een toekomst hebben. Het slachtmasker is dus alweer vrijwel in den ban. Hoe dwazer een dwaasheid, des te beter is 'l. Te eer toch sterft zij haar eigen dood. Bij Koninklijk besluit van den 23stenJuni 1902 (Staatsblad no. 120) is bepaald, dal de Gezondheidswet in werking treedt op 1 Augustus a.s. De »Staatscrt." no 148 bevat de Wet van 9 Juni 1902 tot regeling van de bevorde ring, het ontslag, het op non-activiteit en het op pensioen stellen van de officieren hij de landmacht en de Wet van 9 Juni tot regeling van de militaire pensioenen bij de landmacht. De Minister van Koloniën heeft aan den Voorzitter van de Tweede Kamer medege deeld, dat het ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging der Indische begrooting voor 1902 (opleiding der Ir.'üsche bestuurs- en bureau-ambtenaren) krach lens machtiging der Koningin van 20 Juni door hem is inge trokken. Door den Minister van Koloniën is een subsidie verleend aan de ïVereeniging van leeraren aan de Inrichtingen van Middelbaar onderwijs," ten behoeve van de door haar te organiseeren tentoonstelling van hulpmidde len bij het aardrijkskundig onderwijs. Met de benoeming van mr. J. E. Heeres, vroeger hoogleeraar aan de Indische Instel ling te Delft, tut hoogleeraar te Leiden, en de opdracht aan prof. C. van Vollenhoven om de Indische wetboeken te doeeeren, is weder voorzien in de opleiding van Indische ambtenaren, waarvoor sedert de ophefling,in '1900, van de instelling te Delft geen gelegen heid meer bestond. De regeling, vastgesteld bij Kon. besl. van 27 April 1902, is wel is waar nog voorloopig, maar in afwachlig van een definitive regeling zal, na een tweejarige studie te Leiden, telken jare, te beginnen met 19U3, voor candidaten voor den Indischen dienst gelegenheid zijn het groot-ambtenaars- examen ai te leggen, mits zij voldoen aan een der volgende voorwaarden Met goed gevolg te hebben afgelegd a. een der examens ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan de Universiteit, of een der exa men door de faculteiten aan een Nederland- sche Universiteit afgenomen; b. het bij de Wet op het Middelbaar On derwijs bedoelde eind-examen van de Hoo- gere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, of van de Landbouwschool, of' van de Poly technische school c. het eind-examen van den cursus voor Indischen landbouw aan de afdeeling »Hoo- gere land- en boschbouwschool" aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen d. bet eind-examen van de Hoogere Bur gerscholen met vijljarigen cursus in Neder- landsch-lndië. e. het eind-examen van het Koninklijk Instituut voor de marine, of bet einde-exa men aan de Koninklijke Militaire Academie Alle provinciale Synodes der Gereformeerde kerken hebben thans beslist betreffende het advies-Van Andel c.s, in zake de opleiding van Dienaren des Woords. Van de tien verklaarden zich 7 voor end tegen het concept-contract van samenvoeging der Vrije Universiteit en Theologische School. Het groot aantal sollicitanten die in ver schillende soorten van werkkring of betrek king in Zuid-Atrika wenschen tc worden geplaatst en daartoe medewerking of ook voorschot van de «Nederlandsche Maat schappij tot handhaving van stamverwante belangen in Zuid-Atrikate Amsterdam, hebben aangevraagd, is in de laatste dagen weder zeer snel gestegen en gaat bijv. enkel in het tijdvak van 5 tot 24 Juni het cijfer van 600 to boven. Onder zulke omstandig heden is het voor dan Directeur, don lieer O. Kamerliiigh Onnes, ondoenlijk ieder schrijven hoofdelijk te beantwoorden, ook wanneer daarvoor liet briefport werd inge sloten. Intusschen is van do aanbiedingen nota genomen en zijn de sollicitanten ingedeeld overeenkomstig do eigen opgave van vak en bekwaamheid (waaromtrent t.e gelegener tijd controle is voorbehouden). Zoodra betrouw bare berichten uit Zuid-A l'rika een nadere modedeeling aan sollicitanten mogelijk maken, zal daarvan per circulaire aan allen kennis geving geschieden. Burgers van de Zuid-Afrikaansehe Repu bliek en van den Oranje Vrijstaat, die in Europa vertoeven, kunnen nog niet naar hun land terug. Vragen zij te Londen ver lof tot terugkeer, dan verwijst mon hen naar den opperbevelhebber in Zuid-Afrika. Die alleen kan hen toelaten. Dit slaat na tuurlijk gelijk met een weigering, want hoe lang zal 't duren eer men antwoord heelt, zoo men al antwoord krijgtMen vraagt zich vergeefs al wat de bedoeling kan wezen van dit feitelijke verbod vau terugkeer, nu immers de vrede al een maand oud is. Zelfs dames kunnen geen verlof krijgen. En dat, terwijl vreemdelingen, óok landgenooten van ons, mits zij toonen voldoende middelen van besiaan te hebben, wel gaan mogen. Van dit laatste zijn althans gevallen bekend. De Minister van Oorlog is voornemens, aan de goede instructeurs onder de onder officieren en korporaals, die zich verbinden bij de tweede categorie van bet Reservekader, zooveel mogelijk de instructie bij bet locaal militair onderricht op te dragen, om zoo doende het vaste kader uit het leger daar van te ontslaan. Deze oefeningen worden des winters in de avonduren gehouden voor elk lesuur wordt 15 cent vergoeding gege ven. De instructeurs worden hierdoor vrij gesteld van de verplichte opkomst in het le, 3e en 5e dienstjaar. Aangezien een groot deel der in de laatste drie jaren gepasporteerde onderofficieren en korporaals niet bij het Reservekader kan overgaan, aangezien het werkzaam is als kom mies bij 's Rijks belastingen, Rijksveldwach ter, conducteur bij spoorwegen, besteller aan de posterijen, enz., zal de Minister van Oor log met zijn ambtgenooteii deze aangelegen heid in gemeenschappelijk overleg trachten te regelen. Naar de »Leeuw. Urt." verneemt, zullen, als gevolg van de in het volgende jaar in werking te treden nieuwe legerorganisatie, te Leeuwarden weder de stat, het muziek korps en twee bataljons van een regiment inlanterie in garnizoen komen. Het zou zijn een van de nieuw op te richten drie regi menten. liet thans daar garnizoen houdende eerste bataljon van het le regiment infanterie zou dan naar een andere plaats vertrekken men spreekt van naar Assen. Te Sneek heeft de Commissaris van poli tie onaangenaamheden met den Secretaris der gemeente. De Secretaris heeft n. 1. verboden, aan de politie inlichtingen te geven betreffende ouderdom en geboorteplaats van personen, tegen wie proces-verbaal moet worden op gemaakt. En deze plagerij is weer een gevolg van het feit, dat de Commissaris niet langer toestaat, dat agenten van politie zonder zijn voorkennis hun post verlaten om voor den Secretaris allerlei opdrachtjes uit te voeren. De Commissaris heeft nu de tusschenkomst van den Gemeenteraad ingeroepen. Prettige toestanden daar. Aan het examen voor toelating tot den Hoofdcursus zal worden deelgenomen door 97 onderofficieren der infanterie en 2 der artil lerie. Bij het geneeskundig onderzoek worden (j adspiranteri ongeschikt bevonden. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de onderscheidingteekenen voor onder officieren en minderen voor 6-, 18- en 30-jarigen dienst zijn vervallen. Van de gedichten, toegezonden aan den heer H. Ranr, te Utrecht, die een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een op muziek te stellen lied, ter gelegenheid van het herstel van H. M. de Koningin, is door de jury met algemeene stemmen als het meest geschikte geoordeeld »Het Danklied", onderteekend •Elise". In een officieele publicatie uit een der Limburgsche dorpen leest men het volgende Onderget eekendp, ontvanger der gemeente B., brengt door deze ter kennis van de in gezetenen, dat bij niet morgen maar 8 dagen later zijn gewonen zitdag zal houden, ver mits de kermisdagen (pas ten einde) weer veel centen verslonden hebben maar weet dan ook dat na dien tijd de allerstrengste maatregelen zullen gebezigd worden om de nalatigen' tot betaling te dwingen. Zaterdag deed de tweede kamer der Ar- rondissements-reebtbank te Amsterdam uit spraak in een aantal zakenr waarbij getui- nenverhoor werd gelast, en bepaalde dat dezo verhoeren zullen worden gehouden in de maandenJanuari en Februari 1903! Als dn getuigen dan nbg precies wéten boe liet geval zich toedroeg, mogen ze vrije lijk allen als geheugen-wonder worden aan gemerkt. Door de directie van de stoomtram HaarlemAlkmaar is, als middel tegen liet stuiven, tusschen de rails en eenige decime ters daarbuiten petroleum op den weg ge sproeid. Hot. voldoet uitnemend. Van stof is op die plaatsen geen sprake moer. Een proefje van hoog-officeele taal: De maaltijd, 5 Juni begonnen, eindigde 14 September en duurde alzoo 102 dagen. Tot goed verstand dor zaak diene, dat d(7,o «rnaullyd" geen diner, doch eon suiker- riottabriek betreft. Aiidrenaline heat een stol, welke eerlang wellicht een groote rol zal spelen in de geneeskunde. Zij is in Amerika getrokken uil kleine klieren die zich in de nabij beid dor nioieii van zoogdieren bevinden. Daaruit heelt men zeer kleine witte kristallen ge haald, hitter van smaak on in water oplos- haar. Zij hebben de eigenschap van, zelfs bij een zeer sterke verdunning, samentrek kend te werken op de bloedvaten. Do stof is daarom van zeer groot not, als bloedstel pend middel, vooral bij operatie op nauwe bloedrijke plekken, als in den neus en aan do oögen. Bovendien zou een adrenaline- oplossing wonderen verrichten by neusver- koudheiil en «hooikoorts", Ken watje, ge drenkt met een oplossing van 1 op 5000 in den neus geschoven, zou in 5 minutun door de samentrekkende werking de lastige kwaal verhelpen Het klinkt haast te traai om geloof te verdienen. Twee Indianenstammen, de Omaha en de Winriagos, hebben een trust in het leven ge roepen met het doel den verkoop van In- diaansche curiositeiten aan blanken tc mono- poliseeren. Voorzitter van de trust is «Groote Donder", opperhoofd van "ie Winnagos, den stam die specialiteit is in het vervaardigen van pijlen en bogen. sSehoone Regenboog" en ttPrairiekip", die jiangenhuideu prepareo ren, en John A, Logan, die arendsveeren aan de markt brengt, maken deel uit van den Raad van administratie. Ben Akiba heeft toch maar volkomen gelijk gehad, toen hij zcide, dat er niets nieuws onder do zon is, ook mevrouw Humbert was •antiek" in de geschiedenis met de brand kast.zij volgde den Rorneinscben ridder A n- tistius Plautus na, die door Nero werd be dreigd met het in beslag nemen van zijn goederen. In stilte maakte hij deze te gelde en liet de verkregen som 's nachts door zijn slaven buiten Rome brengen. Nu zeide hij, dat hij een groote reis ging doen en om niet lastig gevallen te worden onderweg, gaf hij voor, dat hij zijn rijkdom men in een groote kist had geborgen, die hij bij testament vermaakte aan den Keizer, in geval hij op reis mocht overlijden. Tuen men hem niet terug zag komen, opende men de kist en deze was ledig. La ter vernam men, dat de slimme ridder een heerlijke villa had gekocht aan hot meer van Constanz en dat liy daar zijn ballingschap doorbracht met de hartverheffende bezigheid van hengelen. Na den dood van Nero, onder de regee ring van Vespasianus, keerde Plautus te Rome terug. RECLAMES. I 5 regels f 1.25elke regel meer f0.25. Van belang voor liet vissehers- en touw- slagersbedrijf is het drenken der gereed schappen voorde vischvangst. Getuigschriften van verschillende belanghebbenden liggen ter inzage, volgens welke Avenarius' Carbolineum van voortrellijk leent tot het prepareeren zich netten, touwen, zeilen, enz. De hoofd voordcelen bestaan vooral daaruit, dat de gedrenkte voorwerpen uiterst, duur zaam zijn en bovenal zeer buigzaam blijven. Deze goede uitkomsten zijn evenwel alléén le verkrijgen met het gepatenteerde Avena rius' Carbolineum men lette daarom in zijn eigen belang op den vollen naam. l)e firma R. Avenarius Co., te Hamburg, (Stuttgart. Berlijn en Keulen) verschaft gaarne elke verlangde inlichting, terwijl ge tuigschriften gaarne overgemaakt worden. Alhier verkrijgbaar bij B. A. van Ruijven.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2