O PRE I S. Stadsnieuws. Binnenland. met f2397.875 ovortroffen. Daar het dienstjaar nog niet afgesloten is, zullen sommige bedragen, o. a. dat van de Inkomstenbelasting, eenig verschil opleveren met die, in de Gemeente-rekening over 1901 te vermelden. Een overzicht ten aanzien van de aanslagen in die belasting volgt hier Primitief kohier 1901. 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1800 1900 2000 2100 2200 2300 2700 2800 2900 3000 3100 4800 4400 4800 5000 7100 7600 7800 8100 19100 22000 25000 80000 Totaal 507 451 964 1997 1968 Op het primitief kohier waren aangeslagen, overeenkomstig eigen aangifte 958 ambts halve 1039, te zamen 1907. Van dezen hebben 135 bij den Raad ge reclameerd 48 werden gehandhaafd in hun aanslag, 29 werden ontheven van hun aanslag, 58 kregen vermindering op hun aanslag, 8 gingen in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten, waarbij 5 werden gehandhaafd en 3 vermindering kregen. Wordt vervolgd.) Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De frankeerkosten bedragen per keer f 0.025 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de «Amersfoortsche Courant" verzekeren. Ds. C. de Meijere, Ev. Luthersch predikant te Doesburg, hoopt morgen voor te gaari bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk, hier. JDe »Staats-courant" van heden bevat het Koo. besluit van 2 Juli, waarbij bepaald wordt, dat de Woningwet op 1 Augustus in werking treedtte gelijk dus met de Gezond heidswet. De heer J. C. Fabius, Inspecteur van het Lager onderwijs in de 2e inspectie, onder welke Amersfoort ressorteert, is van zijn ziekte hersteld en heeft zijn werkzaamheden hervat. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke zal gehouden worden op Dinsdag 22 Juli des middags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de vol gende Punten van behandeling: i°. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van onderwijzend personeel. 2°. Voorstel tot wijziging van de Instruc tie van den Directeur der Gasfabriek en van de Verordening betreffende gasverstrekking. 3°. Idem tot ontheffing van den Gemeente geneesheer J. W. Jorissen van zijn verplich ting tot het verrichten van kostelooze vaccina tie en doodschouw. 4°. Verzoek van den onderwijzer aan de openbare Lagere School le soort voor jongens P. W. van Schendel om ontslag, met advies. 5°. Beschikking op bezwaarschriften in zake aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1902. 6°. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Nederlandse!), Geschiedenis en Aardrijks kunde aan Gymnasium en Hoogere Burger school. Aanbeveling: 1°. J. O. S. van der Veen, Amsterdam. 2°. P. W. A. van der Vet, 's-Gravenhage. 7°. Voorstel tot benoeming van twee tij delijke leeraren in Natuurwetenschappen (Wis-, Natuur- en Scheikunde). Aanbeveling voor M. O.'1°. W. G. A. Meijer, te Groningen. 2°. P. Persant Snoep, te Delft idem voor H. en M. 1°. P. Persant Snoep. 2°. W. G. A. Meijer. 8°. Samenstelling van de voordracht we gens periodieke aftreding van drie leden van het College van zetters. Aan den heer G. Dekker, ambtenaar ter Gemeente-Secretarie hier, is met ingang van heden voor herstel van gezondheid een ver lof van zes maanden verleend, terwijl in diens plaats tijdelijk benoemd is de heer L. A. baron Van Ittersum, thans ambtenaar ter Secretarie van Driebergen. Wij vestigen de aandacht van ouders en werkgevers op de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer, welke betrekking heeftop liet Herhalingsonderwijs voor jongens, dat van 30 October tot 1 April wordt gegeven en i waarvoor de aanmelding tot deelneming reeds kan geschieden. Do heer B. Folkers, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hier, die benoemd is tot ontvanger «lier middelen en van den waarborg te Groningen, zal 1 October ziju nieuwe bestemming volgen. Onze stadgenooten inej. P. B. Buisman en de heer W. C. Ooste.man hebben met gunstig gevolg afgelegd het examen voorde hoofd-acte. heerenJ. van Eeden voor f1175, R. van't Hot (Langestrnat.) voor f 1168, en L. van Wijngaarden voor f1074. Het werk werd den minsten inschrijver opgedragen. De Rechtbank te Utrecht eisclite een half jaar gevangenisstraf tegen den 27-jarige» lompensorteerder H. van Z., die 19 Juni f49 verduisterde ten nadeeleljvan zijn patroon, den heer S. J. C., van welk bedragje hij hij zijn arrestatie te Zeist nog slecht 19 over had. Gedurende de terechtzitting toonde be klaagde veel berouw en beweerde hij ge handeld te hebben onder den invloed Yan sterkedrank. Uitspraak 24 Juli. M. M. de Koningin-Moeder kwam heden middag to uur uit Sehaurnburg aan het Contraal-slaiion te Utrecht aan en begaf Zich per rijtuig naar «Soestdijk". liet programma der Bloemententoonstelling te Buarn vermeldt: Zaterdag 2 Augustus hall'12opening; half half 4 cn 8 uur concert vuil «Crescendo"; 8 nur elcctrischo verlichting van de tor- rei non. Zondag 3 Augustus: tentoonstelling van half 1 tot 6 uur. Maandag 4 Augustustentoonstelling van 's ochtends 10 uur tot half 10's avonds 2 uur en om 8 uur concert van een Wêener 1 kelen toe. vooral in den laatston tijd, zóo onhoudbaar gebleken, dut men op die wijze wil trachten tot organisatie te komen en zoo mogelijk in een en ander verbetering to brengen. Alle kolenhandelaars in den lando worden dringend uitgenoodigd tot bijwoning der ver gaderingen. De eigenaar van het hotel «Woestduin", bij de renbaan te Vogelenzang, heeft van den Burgemeester voor een bepaald deel van het terrein ook buiten het hotel, aangegeven zelfs in Meters, vergunning verkregen voor den verkoop van sterkedrank in het klein. Nu gebeurt het, dal na afloop der courses de toeloop zóo groot is, dut er geen oog op is te houden of iemand die bijv. 2 decimeter over de st. oop staat, welke het vergutmings- terrein afbakent, een borrel wegpakt van het blad van een k -ilner; Zulks is bijv. 15 Juni gebeurd en gezien door de politie. De zaak diende voor het Kantongerecht te Haarlem, waar de eigenaar alles bekende, doch zeide te goeder trouw te hebben gefaald. Do ciseh was I' 10. subsidiair 10 dagen. Of dit ook da bedoeling van «Ion wet gever is Als historisch vertelt «Het Huisgezin": Te A. woonde een meneer, die deel uit maakte van liet. niet eerzame, maar talrijke gilde der Uossehentrekkers. Hij deed bestellingen bij de vleet, en van heinde en verre vloeiden hem allerlei irti- Onze vroegere stadgenoot de heer J. J. de Dames-kapel (Frilulein Siïhren)8 uur elec- trische verlichting. Dinsdag 5 Augustus: tentoonstelling van 'sochtends 10 uur tot 5 uur 's middags; half 2 voordracht van «len lieer J. K. Bu«id«', hortulanus te Utrecht, over de behamliding van eenige kamerplantenhalf 4 verloting 5 uur sluiting. Zoo gemakkelijk het is, zichzelf te be«lrin gen zonder «ian men 't merkt, zoo moeilijk is 't, een ander om den tuin to leiden zon der dat hij 't gist. Door den «Minister van Biimenlandsche za ken zijn twee uitvoerige circulaires gezonden, de eene aan de Gedeputeerde Staten, «le an dere aan «ie Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, waarbij ver schillende voorschriften worden gegeven be treffende de uitvoering van de met 1 Augustus in werking te treden Gezondheidswet, meer p, i «v i i i.e.. wei Kill" ie iieueii urcMjiuiuciuawei., uicoi toegelaten voor de faculteit der ge neeskunde, enz. Uitslag eind-examen Hoogere Burgerscholen met 5-jai'igen cursus in Utrecht en üverysel, afgenomen te Amersfoort. Van de eerste groep zijn geslaagd: D. A. Arends, (Zwolle); J. Boerboom, (Deventer); G. J. Boetje, (Zwolle); D. J. Boks, (Amers foort); A. van Dyk, (Zwolle); A. L. Huber, (Kampen); G. C. Joekes, (Zwolle); J. U. 0. Men, (Utrecht); J. Niermeijer, (Deventer) B. Opdien, (Utrecht)J. A. Prins, (Amers foort)K. Sixma, (Utrecht); C. Tenhaefi", (Utrecht)A. Tromp van Holst, (Amers foort)C. Tromp van Holst, (Amersfoort); H. J. van Veen, (extraneus); VV. E. WerfT, (Kampen). Afgewezen 4 van de 21 kandidaten. Kapitein D. M. E. de Ridder, die bij Kon. besluit is overgeplaatst van het 5e regiment infanterie naar het regiment grenadiers en jagers, wordt ingedeeld bij een der jager- bataljons. Programma der muziekuitvoering, by gunstig weder Zondagavond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de stafinuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken ■ichten Gezondheidscommissie.» en de op de Gemeeutebegrooting daarvoor uit te trekken gelden. Aan de Commissarissen der Koningin, die «le benoeming van de leden der Gezondheids commissie en van haar Secretarissen hebben Op zekeren dag was weer een mooie be zending voor meneer aan het station gear riveerd. De chef, «lie meneer puik kende en het te bar vond dat er alweer iemand zou inloo- I pen, léverde de bezending niet af, óok niet toen meneer kwam opspelen, i Hy waarschuwde don afzender e.i vroeg aan «Ie Directie zijner spoorwegmaatschappij I om instructies, wat te doenalleveren, of j niet. Allevoren, antwoordde de Directie; «lo vracht is betaald, er is dus niets aan t.o «locn. I Dn stations-chef leverde af. liet. jammer viudende, «lat hij meneer «Ie bezending in I handen moest spelen, waarvoor «Ie afzender nooit ecu cent zou zien. De afzender dankte den chef heuselijk voor diens waarschuwing, maar was bitter teleur gesteld, dat zijn goede waar toch bij meneer was beland. Hiermee is dit verhaal nog niet uit, bet mooiste komt nog; finis coronat opus. Meneer diende een klacht in bij de Di rectie der spoorweg-maatschappij over de vertraging en eisebte f80 schadevergoeding. En meneer heeft de f80 gekregen; de maatschappij verhaalde ze op den chef. Maar de gekochte artikelen heelt meneer, natuurfiik, nooit betaald. De stations-chef heeft plechtig gezworen, te doen, schrijft de Minister, dat de wijze I dat hij, a! worden alle eerlijk» kooplieden 1. „Huwolijksmarsch" (7 Pobruari 1901). 2. Ouverture „Tricoche uud Cacolet" 3. „Sirenenzauber", Walzer 4. „Souvenir «te Fr. Schubert", grande fantnisie 5. Ouverture „Le barbier do Séville" G. Drei deutsche Tauze. 7 (a. „Panis Angelicus" b„Première valse" 8. Rhapsodie hongroise, no. 2 M. H. van 't Kruys. Rossini. Von Beethoven. César Franck. Durund. Fr. Liszt. Maandagavond wordt in don tuin des heeren E. Otte, aan den Heiligenbergerweg, een concert gegeven. Een advertentie in dit nummer verschaft nadere bijzonderheden. Blijkens advertentie in dit nummer zijn, behalve aan het spoorweg-station, thans ook bij den heer J. W. A. Stuurop (Amersforiia's melk-salon) verkrijgbaar de eemlaagsche retourkaai-ten naar Huis ter Heide of Zeist, naar Utrecht en de tienritten-boekjes der Ned. Centraal Spoorweg Mij. Bij de door den heer J, C. van Eijbergen, aannemer van den bouw der derde openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenbur gerlaan, gehouden onderaanbesteding van het verfwerk werd ingeschreven door de van Nederland opgelicht, geen kik meer zal geven. Voor zijn goedhartigheid heeft hij te duur leergeld betaald. Te Wou brugge moest aan de openbare school een onderwijzeres benoemd worden. Er werd proefles gegeven en men was liet eens, dat een der candidaten liet best had voldaan. Ze zou benoemd worden. Maar, helaasze vertelt, dat ze voor de hoofdakte studeert en liet volgende jaar examen hoopt te doen. Dat zal dus het volgend jaar f 100 meer kosten, denken «Ie vroede vaderen van Woubrugge, toen ze «lit bnoreu. Fluks be raden ze zich en benoemen een andere waarop in liet vervolg de belangen der ge zondheid zullen worden behartigd, veel zal afhangen van het optreden dier comtnissiën, zoodat hun samenstelling nauwgezet moet worden overwogen en wel mag worden ge zorgd, dat zij elementen bevat, «lie de aan wezigheid in hun midden waarborgt, niet al leen van de noodige technische kennis, maar ook van de noodige geschiktheid tot verstan dige waardeering van de belangen en de verplichtingen ten deze van de bevolking. Bij Kon. besluit is benoemd bij den Groo- teo staf tot Inspecteur van het militair on derwijs de generaal-majoor R. J. van Moock, sous-chef van den Generaled staf, die in ver band daarmede op de meest eervolle wijze ontheven is uit zijn tegenwoordige functie; bij den Generalcn staftot sous-chef van dien stat do kolonel H. I1. Staal, commandant van hel lste regiment infanterie, zulks onder eer volle ontheffing uit zijn tegenwoordig bevel. J De minister van Oorlog heeft bepaald,dat j voortaan alleen miliciens tot. hoornblazer en niet meer tot tamboer zullen worden opge- I leid, tenzij er enkelen .hunner reeds vóór de j in-lienstreding op de trom geoefend zijn cn j dus iu korten lijd tol tamboer kunnen wor den aangesteld. Wel opmerkelijk is hef gelijktijdig bericht, «i r' i j dat dB soldijen vin twain»» en Kooroblasen in »<^r« l« houdnn Door eenige ingezetenen van Nijmegen is besloten, maatregelen te nemen tegen het steeds opvoeren «Ier vleeschpriizon door de slagers aldaar. Met aanvankelijke plan om voor gemeenschappelijke rekening een slagerij op te richten en te exploiteer»», heeft men losgelaten voor een ander, eenvoudiger en veel minder kostbaar. Men wil nl. de stich ting eener vereeniging, die de leverantie van vleesch voor haar leden wil aanbesteden, liet comité, dut reeds een 150-tal bewijzen van sympathie met haar streven ontving leêlt, dat indien 100 a 2U0 huisgezinnen zich aansluiten, er slagers zullen zijn, die van de vereeniging billijke pryzen zullen worden verhoogd wegens incompleet. Te Utrecht bestaat nog de goede gewoonte, dat de twee beste leerlingen, die net Gym nasium verlaten, een oratie houden, de een- in het Latijn, «le ander *in iiet Nederlaiidsch. Dit jaar deed zich daarbij de merkwaardig heid voor, dat Se Latijnsche toespraak werd gehouden door een jongedame. Voor zoover wij weten, is dit tie eerste maal, «lat een dame voor dit doel in ons land don katheder besteeg. Op initiatief van verschillende steenkolen- handelaars, zoowel groot- als détailhandelaars, uit alle oorden des lands zal aanstaanden Dinsdag 22 Juli des ochtends elf uur in hot gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering worden gehouden om te trachten te komen tot de vestiging van een «Bond van Ned. Steenkolenhande- laars." De toestanden in den kolenhandel zijn, zal hel comité nader uitgewerkte plannen voord ragen. Velen lacht bet plan toe, op grond dat de levering van vleesch aan «le Koloniale reserve aan een der beste slagers daar is aanbesteed voor f0.49 per Kilo, welken prijs de burgerij thans voor een pond vleesch betaalt. In Limburg hebben de openbare onder wijzers nog maar steeds lo klagen over de vreeselijk trage uitbetaling hunner tracte- menten. Het Hoofdbestuur van den «Bond van Ned. Onderwijzers" heelt zich verdien stelijk gemaakt door daarover nog eens een nauwkeurig onderzoek in te stellen en de resultaten in een adres onder de oogen van den Minister van Binnenlansche Zaken te brengen. Er werd onder zocht wel deel van bet salaris op 4 Juli j- 1. (toen dus een halfjaar tractemeiit behoor de betaald te zijn) inderdaad was uitgekeerd. Niet minder dan 13 gevallen worden opgQ;, noemd, waarby in plaats van de helft nog

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2