Dinsdag 22 Juli 1902. GEBOET. No. 5218. 51e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORÏSCHE COURAIl FIRM 4 A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post 1.15. Advertentièn 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- en onteigeriingsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telcphoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks- directe belastingen enz. te Amsterdam exeeutoor verklaarde kohier No. 1 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienst jaar 1902/1903 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is 'er hand gesteld, aan wien ieder vei plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 21Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat do REKENING van ontvangsten uitgaven der Gemeente over liet jaar 1901, door hen aan den Gemoenterand aangeboden, gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tol 1 uur des namiddags, op ile plaatselijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening af schrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 19. Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. - De Secretaris, B. W. TII. SANDBERG. Amersfoort in 1901. u. De toestand der gebouwen, niet bestemd voor den publieken dienst, is over 't. alge meen goed. Daartoe behoorenDe woning in de voor malige Kleine Koppelpoort, verhuurd aan den opzichter L. Kames voor f(12.50. De woningen aan de voormalige poorten in ge bruik bij agenten van politie, waarvoor bun f30 op hun jaarwedde wordt ingehouden deze woningen kosten aan onderhoud f 98.35. De Volmolen, die aan onderhoud kostte f2. Het Werkhuis, tot 22 October 1902 verhuurd aan het Rijk voor f300 'sjaars. De voor malige Bakkerij, verhuurd voor f 100'sjaars aan het Rijkonderhoudskosten voor den huurder. Met voormalig Waaggebouw, ge deeltelijk verhuurd voor f200 aan het Rijk; onderhoudskosten ''tin dat deel voor den huurder; het overige deel vorderde aan onderhoud nihil. Een gedeelte van het Kin derhuis, bij den Commissaris van inkwar tiering in gebruik kostte 1" 12,95. De torentjes aan de Kurnperbinrienpoort. verhuurd aan A. 1. Mol en J. van Dijk voor f'6 'sjaars elkonderhoudskosten nihil. De huur is tegen het einde des jaars opgezegd. Het voormalig schoolgebouw in de Koestraat, thans, behalve voor stembureau, ook inge- I richt als hulpgebouw voor de Hoogère Burger schoolkostte f 131.08. De buizen aan de Kampei-binnenpoort, verhuurd aan A. Kraan voor f180 'sjaars eri aan G. Rloemink voor f300 'sjaars; onderhoudskosten f 70.81-'5 De huisjes achter de Hoogere Burgerschool, waarvan (3 verhuurd voor fü.GO lot f 1.25 per weck (onderhoudskosten 125.14) on 2 voor pakhuis verhuurd legen I 0.50 per week. De tuinmanswoning vari liet. buitenverblijf de Hooiberg, verhuurd aan J.. van Ruiten beek voor f120 'sjaars; onderhoudskosten nihil. De Gemeente heeft in eigendom een eiken bosch aan den Amersfoortschen l'erg, »do Krakeelhoek" onder Amersfoort, wei en hooi landen onder Liaarn, Bunschoten, Eemncs en Hoogland welke aan pacht opbrachten f5079; heidegronden onder Lensden, welke voor schiet- en andere militaire doeleinden aan liet Rijk zijn verhuurd voor f2250 'sjaars. De verpachting van standplaatsen op de jaar markt en van diverse terreinen, bracht up f4072.876. Voor het steken van plaggen en het weiden van schapen werd f*155 ont vangen. Grint wordt sinds 1899 niet meer aan particulieren verkocht. Het Raadhuis kostte f158 aan schoonhouden, terwijl voor vernieuwingen en onderhoud omstreeks f700 werd besleed. In de Raad zaal werden nieuwe gordijnen aangebracht. De toestand van het gebouw is goed. De overige gebouwen kostten aan onder houd f821.435, waaronder niet begrepen zijn de kosten van onderhoud der Lagere schoolgebouwen. De toestand is over 't al gemeen voldoende. De Lieve Vrouwetoren verkeert na een vernieuwing aan do torenspits in goeden slaat. Zij vorderde f 47.58. Omtrent den toestand van de straten in het algemeen kan naar het vorig jaarverslag verwezen worden, omdat in éen jaar tijd geen ingrijpende verandering komt. Een krachtig onderhoud is steeds noodig. Door het omleggen van den Ouden Soesterweg is het verkeer langs de Wijers- en Van Persijn- en Van Asch van Wijekstraten der mate toegenomen, dat verbetering dier Mae- adamwegen spoedig vereischt zal worden. Het opruimen van sneeuw kostte f1104.285, straat besproeiing en vegen f059.455. Hei onderhoud der gootbruggen f46.92, het dagelijksche onderhoudswerk der bestrating beliep bijna f3000, terwijl r.ieuwe klinker- bestrating in de Groote Haag voor f1970 werd aangebracht. Een nieuwe bestrating in de St. Agathastraat en de aanleg van grintbaan in plantsoen vorderden omstreeks 1' 1000. Totaal bedrag van de straten f8227.24. De ivegcn kostten aan inbrengen van grint en verder onderhoud f 1550.87, waarvan f419.25 valt op den Leusderweg endeGast- huislaan, f 207.34 op het Kalfsveld en f 388.56 op nieuw aangelegde wegen van «Volkshuis vesting". Voor het rooien van 169 boomen op den Hoevelakerslraatweg werd f 110.52 betaald. De bruggen vorderden f 1166.02 aan onder- boud en zijn voldoende, behalve de brug aan de Heerenpoort, welke thans vernieuwd wordt. De brug aan de Bloemendalsche poort werd van een geheel nieuw dek voor zien eu de leggers werden bijna alle ver nieuwd, hetgeen bij publieke aanbesteding heeft gekost f 999.40. Baggeren in haven en grachten vroeg f955.72; onder dit bedrag is echter begre pen f 100 als toelage aan bet Eera-college, zijnde de halve kosten van het snijden van waterplanten in de Eem. Het onderhouden van schuiten en wal- muren kostte f 07,54. Op verschillende plaatsen in het Plant soen werden rasters geplaatst. Dit, bene vens het onderhoud aan hekken en ras terwerk, kostte bijna f850. De toestand is over 't algemeen gunstig. Zij vorderen ech ter steeds onderhoud; vooral is dat het geval met houten schuttingen en rasters. De riolen werden voortdurend opengehou den, geregeld schoongehouden en éénmaal doorgespoeld. Kosten, waaronder de repara tion aan de straatberriën, f584.41 De toe stand is vrij wel. Het onderhoud van urinoirs, die voldoende met carbol werden gedesinfec teerd, hetgeen een uitgaaf vorderde van f 00.66 vorderde, een uitgaaf vau f 104.52®. De pompen verkeerden in goeden slaat en werden onderhouden voor f231.45. De sluizen verkeerden in goeden staat. Het onderhoud vroeg f30.41. De wandelplaatsen vorderden f 1678.93. I Er werd een flinke hoeveelheid jong iepen- I struikgewas in gebracht.. Veelvuldig zijn de klachten over moedwillige vernieling der I Plantsoenen. De begraafplaatsen verkeeren in goeden toestand. De' buitenomtrek der gebouwen op de Nieuwe begraafplaatst werd geverfd. Uitgegeven werd op dit hoofd f567.145, be nevens f400 voor de bedienden. Dp begroeiing voor trekpad en zeeweringen werd met f92.605 overschreden, een gevolg van stormschade aan iiet onderstel van den lichtnpstand in December. De totaal uitga- Hij rustte een oogenblik en vervolgde toon: „Alice, neem dat kisije als ik dood ben. Jeoub dorven trut zal je voorschrijven, wat je niet deniu- boud moet doen en wellicht zal hij, dien ik mis handeld en benadeeld heb, mij eenmaal vergiffenis schenkt n. Alice zeide niets maar keek zwijgend naar een schildpadden kistje, waarmede haar vader zich dien ochtend had bezig gehouden. „Zweer mij, Alice, dit kistje nimmer uitje handen te geven! '/.weer, datje het voor ieders oogen zult verbergen en den inhoud eeuwig geheim zult hou den." Traoer. druppelden langs de wangen van het meisje; zij meende, dat baar vader krankzinnig was geworden. „Ik zweer, dat ik bet kistje zal bewaren en den inhoud geheim houden," zeide zjj eindelijk. De baron haalde verlicht adem. „Hot geheim van het erfrech t is in dat kistje ge borgen, mompelde hij halfluid. Baron Max trouwde eerst op rijperen leeftijd zyuhuwelijk was langen tijd kinderloos, maar eindelijk werd hem een zoon ge boren helaas! bij die geboorte stiei f zijn vrouw. Ver sta je mij, Alice?" Het meisje knikte. „Ludwig heette de knaap. Hjj was de vreugde zijns vaders. Het lachen van den kleine, zyn spelen, zyn onderwijs en de ontwikkeling van den knaap gaven hetu"alle afleiding. Dagelijks bad hij den Hemel voor het welzijn van den zoon, wiens opgeruimd hu meur hem veel vertroosting gat. In dien tijd werd ik in hun huis opgenomen. Ik stond als tienjarige \?ees verlaten op de wereld. Mijn familie bekom merde zich niet om mij, daar ik door de mislukte spcculatiën van mijn vader arm was geworden. Baron Max trok zich mijn lot aan. Hij zocht een makker voor zijn zoon, die met hem zou opgevoed worden en zijn studie zou deelcn. Daar hjj mijn ouders ge kend en altijd schik in mij gehad had, besloot hij zijn keus op mij te vestigen! Weldra ontstond tus- schen den jongen ert'heev en mij een innige vriend schap bij het spel en bij de studie konden wij niet zonder elkander eu wij hadden ook geen geheimen voor elkander. Samen verlieten wij hel landgoed om te Weenen onze studiën voort te zettenwij be haalden onzen academisch en graad op denzelfden dug. Met elkander reisden wy in Zwitserlanden trok- kcu over de Alpen naar Italië. De gedachte, dat Lud wig erfgenaam zou worden vau al den rijkdom zijns vaders, verduisterde soms mijn geluk ik bedacht, dat ik slechts een vriend was, in genade aaugeno- meu. De booze geest wekte in mijn hart nijd en af gunst op en prikkelde mijn begeerigheid, totdat mijn vriendschap in haat veranderd was en ik ein delijk tot een misdrijf overging." „Bedaar toch, vader, smeekte Alice, het is de koorts, die u zoo doet spreken." De stervende lachte heesch en vervolgde teen gejaagd „Ik reisde met Ludwig von Erlenburg door Italië. \Vjj hadden Rome bezien, Capri bezocht en wilden naar Napels gaan. Wjj gaven ons aan de zuiverste vreugde over en genoten steeds met elkander tot de booze geest mij aangreep - eu mjj "tot verrader van onze vriendschap maakte en tot ver nietiger van bet geluk van mijn vriend." Alice voelde een koude rilling door haar leden gaan. Zenuwachtig omklemden haar vingers de dorre von beliepen f2092.605. De toestand is be vredigend. Werven en steigers. De werfrauur in de schutkolk der sluis is bij publieke aan neming vernieuwd voor f906.30. Het on derhoud aan werven en steigers bedroeg f1279.93s. De toestand der steigers is bij geregeld onderhoud goed. De werfmuren, ofschoon de laatste jaren veel verbeterd, zul len toch nog betrekkelijk veel onderhoud vorderen. Er bestaat kans, dat de houten baardwerken de ontgrondig van den Grooten Koppel zullen doen ophoudende ondervin ding daaromtrent is echter nog te kort om deswege een beslist oordeel te geven. Over het algemeen verkeeren de wegen enz. van polderbesturen, corporatiën en bijzondere personen, voor zoover zy door verhoefslaag den worden onderhouden, in voldoenden staat. Tot de begraafplaatsen van kerkgenoot schappen en bijzondere personen behooren die der Roomsch-Katholieken en die der Israëlieten, welke in goeden toestand onder houden worden. Aan liet verslag der Reinigings-commissie zij het volgende ontleend Het toezicht over den Reinigingsdienst bleef opgedragen aan den Directeur, den heer J. B. Jórissen, wiens tractement bedroeg f1000, terwijl het hem toegekende tantième heeft bedragen f 144.39. Het personeel werd met éen man vermeer derd en bestond uit 21 werklieden éen van hen bevond zich geregeld op het terrein »de Zandhoopen" om des ochtends, bij afwe zigheid van den Directeur, aldaar toezicht te houden13 waren belast met het ophalen van tonnen, onder dezen bevonden zich 11 man, die in de namiddag met bet ophalen van vuilnis zijn belast; 3 hielden zich g&-# heele dagen hiermede bezig. Aan 2 werk lieden werd opgedragen het schoonhouden van de zich in de Gemeente bevindende riolen. Aan loonen werd betaald f7044.571/2, ter wijl aan noodhelpers werd uitgegeven f83.45. De kosten van bureaubehoeften bedroegen f 10.84. Door den belangrijken aanbouw van huizen, werd aanschaffing van een grooter aantal tonnen gevorderd, dan waarop bij de Be- grooting gerekend was. Met machtiging van Burgemeester sn Wethouders werden nog 150 ijzeren tonnen geleverd door C. A. Kal veen ad f2.45 per ton. Het repareeren der houten tonnen vor derde een uitgaaf van f 396.321/2, die der ijzeren tonnen f 047.11. hand Vsii) haar vader, icnvyT~haar oog op zijn trokken gelaatstrekken rustte. „Erlenburg werd ziek, vervolgde de baron. Een her senkoorts beroofde hem van het bewustzijn. Nu: het mijn plicht geweest zjjn, hiervan kennis te ge' aan Max, maar ik deed dat niet. Mijn booze geest verbood het mij en fluisterde mij in, manaden lang geen tijding te zenden en eiudelijk zond ikhetval- sche bericht, dat Ludwig te Salerno rampzalig om het leven was gekomen. Ik beging een misdaad, toen ik de erfenis aanvaardde van Max, die meende kin derloos te zijn. De booze geest dreef mij altijd ver der voort. Alice, kind, bid God om genade en erbar- miug. Bid dat mijn ziel bewaard blijve voorliet eeu wig verderf. Alice, Ludwig von Erlenburg is niet dood; de tijding van zijn overlijden was een leugen. Door bedrog heb ik ziju rijkdommen en bezittingen verworvenbij is niet dood, niet verongelukt, neen, neen, bij leeft." Als versteend had het meisjo baar vader aauge- hoordmet een scbnllen kreet liet zij nu zijn band los. „Jn, Ludwig von Erlenburg leeft, herbaalde baron Felix, als krankzinnige. Hij brengt zijn dagen in jam mer en ellende door. Hij leeft om zijn ellende iede- ren dag aau den Hemel te klagen en mijn ziel te verderven." Na eeu dof kreunen werd de lijder stil en lag on beweeglijk in zijn leunstoel, met doodsangst op het gelaat, naar de zoldering te staren. Hy bemerkte niet, dat Alice opstond eu zich langzaam verwijderde. Hij zag den bediende niet binnenkomen, bemerkte niet dat de dokter zijn slapen met vlugzout bevochtigde en de geestelijke biunentrad om hein in de ster- vensure bij te slaan. Hij wist niet, dat zijn dochter snikkend voor hem op de knieën lag en God's barm hartigheid afsmeekte. Eeu bang en akelig uur verstreek, gedurende wel ken tijd alleen de zwakke ademhaling van den zieke I bewijs gaf, dat de ziel het veege lichaam nog niet had veriaten. Eensklaps legde hij zijn rechterhand op het hoofd zijQer dochter eu fluisterde: „Alice, bid toch om genade. Smeek den Hemel, dat mjjn arme ziel niet in het eeuwig verderf boe ten moet voor mijn zonden." „Ik bid vader!" fluisterde het meisje. „En bid, dat ik hiernamaals den geest van mjjn vermoorden vriend niet als een spook ontmoette," „O, vader!" riep Alice uit. „Ijlhoofdigheid," merkte de dokter op. „Vertrouw op God. Hij zal uw zonden vergeven, mijnheer Von Waldheim," troostte de geestelijke." Als een waanzinnige keek de baron om zich heen eu riep: „Krbarmiug, erbarmiug I" De geestelijke verzocht allen aanwezigen, zich voor eenige oogenblikken te verwijderen uit de ziekeka- mer. Weinige oogeublikkeu later riep de geestelijke den dokter alleen terug en de in doodstrijd verkee- rende vader, die nu veel kalmer was, zeide tot zyn kind: „Alice, vergeef mü mijn schulden. God zal mij misschien ook vergiffenis schenken. Vloek je vader niet, nooit, Met eerbied en aandoening boog Alice het hoofd en zeide: „Zegen mij, vadert Uw zegen zal mij een atenn - zijn in het leven." „Moogt gij gered worden uit do gevaren, waarin mijn zonden je jeugdig leven gestort hebben," zeide de baron nog. Toen sneed de doou zijn levensdraad afeen zucht en baron Felix von Waluaeim leefde nivi meer. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1