Dinsdag 29 Juli 1902. GEBOET. No. 5221. 51e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 1.-15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olücieële- en onteigeningsadvertenticn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. AMERSFOORTSCHE COURAIT. BUREAU KORTEGRACHT Telephoon 19. O PRE I S. Aan onze abonné 's, die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. De lrankeerkosteri bedragen per keer f 0.025 voor het buitenland. Ook niet-geabonneerden kunnen zich op dezelfde wijze de toezending van de «Amersfoortsohe Courant" verzekeren. Amersfoort in 1901. V. Herhalingsonderwijs werd in het gebouw der openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat gegeven aan 26 jongens. De Protestantselifi Zondagscholen werden bezocht door ongeveer 1260 kinderen. Op de openbare Lagere scholen bestaat ge legenheid voor meisjes om onderwijs te ont vangen in vrouwelijke handwerken. De naai- en breischool der Zusters van O. L. V. werd bezocht door 24, de Wilhelmiua- brei -en naaischool door 16 meisjes. Tot de bewaarscholen behoorendie dei- Zusters van O. L. V. met 3 onderwijzeressen 55 jongens en 60 meisjes; hun bewaarschool voor armen en minvermogenden, met 5 onder wijzeressen, 98 jongens en 174 meisjes; de Anna Paulowna-bewaarscliool met 1 onder wijzeres, 3 helpsters, 109 jongens en 116 meisjesde Fröbelschool met 1 onderwijzeres, 4 helpsters, 35 jongens en 22 meisjes; en de Chr. bewaarschool, met 1 onderwijzeres, 1 helpster, 17 jongens en 16 meisjes. In het geheel genieten 702 kinderen, 314 jongens en 388 meisjes, Bewaarschool-onderwijs. Aan de Rijks-Normaalinrichting ontvingen 21 jongens en 31 meisjes opleiding tot on derwijzer. Bovendien bestaat aan de bijzon dere schooi voor Chr. Nationaal onderwijs gelegenheid tot opleiding voor onderwijzer. Meisjesschool. De onderwijzeres, die tegen 1 Januari 1901 wegens haar huwelijk eervol ontslag op aanvraag verkreeg, werd niet ver vangen de vacature loste zich op door com binatie van de 3e klasse der Jongensschool met die der Meisjesschool; de9jongensleer lingen van het 3e leerjaar kwamen met den onderwijzer over naar het gebouw der Meis jesschool om éen klasse uittemaken met de 21 meisjesleerlingen, welk gezamenlijk aan tal van 30 nog met 2 vermeerderde. Deze combinatie, evenals die voor het 2e en le studiejaar (welke beide klassen plaats vonden in het gebouw der Jongensschool) werd ook gehandhaafd bij den aanvang van den nieuwen cursus in September. Op 31 December werd het hoofd bijgestaan door 7 onderwijzeressen. Door het groot aantal leerlingen der 6e klasse (29) deed bij den aanvang van den nieuwen cursus de wenscheljjkheid zich voor om die klasse, voor de uren waarin nu en dan hoofdelijk onderwijs onontbeerlijk is, in tweeën te splitsen, hetgeen dan ook geschiedde. Voor de klassen 710 is sedert 1 Septem ber gebroken met het stelsel klassen-onderwijs en wordt de proef genomen met een op vakonderwijs gebaseerde regeling wat zonder bezwaar kan geschieden, doordat de hier les gevenden allen de hoofdacte bezitten. Eveneens is sedert het begin van den nieuwen cursus het schrijfonderwijs in dezer voege gewijzigd, dat steilschrift alleen in klassen 1, 2 en 3 wordt onderwezen en schuin schrift daarvoor in de overige klassen in de plaats kwam. Lokalen en meubelen zijn in goeden staat. In den loop des jaars hebben 15 leerlingen de school verlaten, 41 werden toegelaten en op 15 Januari 1902 bedroeg hun aantal 160. Jongensschool. In de maand November werden de lokalen voorzien van gasgloeilicht. De toepassing der Leerplichtwet gaf geen aanleiding tot moeilijkheden; zonder uitzon dering werd geen verzuim zonder kennis- geving geconstateerd. Mazelen, longontsteking of lichaamszwakte deed enkeie leerlingen voor korter of langer tijd van schoolbezoek verstoken zijn. Aantal leerlingen op 1 Januari 116. Toegelaten zijn 50, vertrokken42leerlingen; het aantal hunner op 31 December was 124. Het aantal buiten-leerlingen bedraagt 6, uit de Gemeenten: Kesteren, Rhenen, Hoogland, Scherpenzeel, Veenendaai en Soest? rb erg. Tot de Burgeravondschool werden 4 leer lingen toegelaten. Op ultimo dezes jaars werd het Hoofd bij gestaan door 7 onderwijzers. School 2e soort (Hellestraat). Na een i diensttijd van 40 jaren, vroeg den 12en Maart de beer H. W. de Heus ontslag als hoofd I dezer school en werd hem dat eervol ver- J leend tegen 1 Juli; in diens plaats trad als zoodanig op de heer P. van den HooffAz., na daartoe bij Raadsbesluit van 16 Juni be vorens te zijn benoemd. Mej. J. M. de Bruijn en de heer H. van Gelder herdachten dit jaar den dag, waarop zij aan deze school vóór 25 jaren hun ambt aanvaardden. 4). Zijn borst hijgde. Alsof hij hulp zocht, drukte hij zijn gehint tegen de vensterruiten en staarde uaar het met sterren bezaaide uitspansel. „Miju God, jammerde hy, hoe kunt Gij het dul den Het is nu twintig jaren, dat ik in deze kamer gevangen word gehouden, dat men mij behandelt als een krankzinnige, terwijl ik toch donk en ge voel en met helder begrip de laagheid van mijn beul doorzie. Twintig lange jaren stelt inen mij gelijk met de ongelukkige kranken, die dit vervloekte huis bewonen 1" Maohtoloos zonk hij in een leunstoel neer en be dekte zijn gelaat met beide banden om door een oogeublik rust de wilskracht terug te krijgen, die hem had staande gehouden gedurende zyn verblyf in San Salvalore. „Genade prevelde hij zacht. Al is het geluk op deze wereld my ontzegd, verlos mij uitdit huis, geef my de vrijheid, o Heer; laat my ten minste sterven als vrij man". Met gevouwen handen en de oogen ten hemel ge slagen, scheen by een poos zyn smeekingen voort te zetten. „Amalia, begon hij weer op verwijtenden toon, kon je dau geen middel vinden om mij te redden Zal ik nog het geluk hebben, je aan deze zijde van het graf terug te zieu? Maar niemand weet, door wiens geweld ik binnen t'e muren van dezen kerker hen gekomen. Niemand weet, of myn vrouw nog leeft. Vader iu den hemel, als myn Amalia nog leeft, be- Bcherm haar dauBehoed haar eu myn kind voor gebrek en ellendel" Invloed van de Leerplichtwet was niet te bespeuren; schoolverzuim anders dan om wettige of geoorloofde redenen, kwam zoo goed als niet voor. Lokalen en leermiddelen bevinden zich in goeden staat. Gemis van een gymnastiek lokaal treedt meer en meer op den voorgrond; weersgesteldheid of toestand der speelplaats bemoeilijkt of maakt het vaak onmogelijk, dat onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen gegeven wordt. De schoolmeubelen werden vermeerderd met een doelmatigen boekenkassen dienste van de Sehoolbiblioteek, van welke steeds druk gebruik wordt gemaakt. Op ultimo dezes jaars werd het Hoofd dei- school bijgestaan door twee onderwijzeressen en 4 onderwijzers. Op 15 Januari bedroeg het aantal leerlingen 272 (135 j. en 137 m.); toegelaten werden 97 leerlingen (49 j., 48 m.); de school ver lieten 86 leerlingen (44 42 m.); op 15 Januari 1902 bedroeg het aantal leerlingen 283 (140 j., 143 m.) Van hen, die de school verlieten, waren 12 j. en 15 m., die geacht konden worden voldoend onderwijs genoten te hebben21 j. en 15 m. vertrokken naar elders; 8 j. gingen naar de Jongensschool en 2 meisjes vonden plaatsing op de Meisjesschool; 1 j. en 1 m. werden geplaatst op een der scholen 3e soort en 5 meisjes gingen tot de Bijzondere school over, terwijl 1 j. tot de Hoogere Bur gerschool en 3 m. tot de Rijks Normaalschool werden toegelaten. School 3e soort (Beekstraat). Mulatiën kwamen dit jaar niet voor; van de School bibliotheek wordt ruim gemaakt. Lokalen, schoolmeubelen en leermiddelen bevonden zich in goeden staat. üp 1 Januari bedroeg het aantal leerlingen 559; ultimo dezes jaars was dit aantal ge klommen tot 600, verdeeld over 12 klassen. Door invoering van de Leerplichtwet werd ten aanzien van trouw schoolbezoek de toe stand, hoewel nog verre van volmaakt, toch gunstiger. Op ultimo dezes jaars werd het hoofd dei- school bijgestaan door 3 onderwijzeressen en 9 onderwijzers. De Herhalingschool telde op 31 December 26 leerlingen. Over het algemeen laat de ontwikkeling dezer leerlingen te wenschen over. De laak der onderwijzers, aan die school verbonden, was niet opwekkend. Van den nieuwen herhalingscursus worden de beste verwachtingen gekoesterd. In vertwijfeling; drukte hij de haiuleu voor het ge laat eu zonk weer achterover iu zijn leunstoel. Af gemat zonken eindelyk zijn armeu omlaag eu ver viel hij na een stil gebed in een diepen slaap. Be nacht ging voorby en toen de dag aanbrak, viel het schemerlicht op hét hleeke gelaat van den ongeluk kige, die twintig van zijn beste levensjaren in dezen kerker had doorgebracht eu niet wist, of er ooit red ding zou opdagen. Die rampzalige was Ludwig von Erlenhurg. Alice von Waldheim had Wallersbrunn verlaten om er nimmer terug te keeren. Toen zij vertrok, had zij een plaatskaart naar Wee- ucn genomen om het eigenlijke doel van haar reis verborgen te houden. Bij het verlaten van Wallersbrunn had zij vaarwel gezegd aan den rijkdom, aan haar begeerten, haar liefhebberijen en kinderlijke vermaken, kortom aan al hetgeen voor haar bloeiende jetigd aantrekkelijk heid bezat. Be vreeselijke tijding huil baar toegerust met zelfvertrouwen en een vasten wil. Ze was niet op goed geluk weggegaan, maar had haar plan rijpelijk overwogen eer zij Wallersbrunn verliet. Uit Weenen had zy aan haar voogd, den geestelijke Barnau, geschreven en toen de hoofdstad verlaten. Een paar weken geleden zou zy den moed tot zulk een onderneming niet gehad hebben het betrof niets minder, dan een reis naar Borae. Vier dagen later had zij het doel van haar reis boreikt. 1 ij nam haar introk iD een logement in een der buitenwijken. Het was baar plan, al wat de pa pieren uit het schildpadden kistje haar geopenbaard hadden, grondig te onderzoeken, eer zij tol hande len overging. Sedert twintig dagen wist Alice, dat baron Von Erlenhurg nog leefde, maar het was baar nog duister ouder welke omstandigheden hij destyds in San Salvatore was opgenomen Ook was er nog iets. dat haar belangstelling bad ge wekt. Zy had in het kistje twee brieven gevonden, on derteekend „Amalia", over wier inhoud zij niet goed School 3e soort (Koningstraat). Mutatiën kwamen dit jaar niet voor. De aanvraag tot plaatsing van leerlingen op 1 Januari was zóo groot, dat als gevolg daarvan een onder wijzer werd toegevoegd, die 1 Maart in functie trad. Weder tengevolge der toeneming op 1 September van het aantal leerlingen wem een tijdelijk onderwijzeres ar.igesteld en in December een 10e onderwijzer benoemd. Op 31 December werd het Hoofd der school bijgestaan door 2 onderwijzeressen en 7 on derwijzers. Uitgezonderd enkele verzuimen wegens lichte ongesteldheid, was het onderwijzend personeel geregeld aanwezig. Het onderwijs in de nuttige handwerken werd uitgezonderd aan die der laagste klasse aan alle meisjes gegeven. De nieuwe lokalen, 15 December 1900 in gebruik genomen, voldoen in alle opzichten. Het onderwijs, omvattende de vakken a tot k, werd vrij geregeld gevolgdondanki de Leerplichtwet waren er nog leerlingen, die zich aan ongemotiveerd schoolverzuim schuldig maakten. Het gedrag der leerlingen was goed. In en buiten de school bleef de orde gehand haafd. Op advies van het lid der Commissie arts Jorissen werd op bevel van B. en W. aan éen kind om verregaande stompzinnig' heid en ongedurigheid de school ontzegd. De vorderingen der leerlingen zijn vol doende en de verhouding tusschen onderwij zers en leerlingen is alleszins bevredigend. Het door het onderwijzend personeel aan geprezen en uitgelokt sparen, op verschillende wijzen, nam toe. Van de schoolbibliotheek werd met veel belangstelling gebruik gemaakt. Gedurende het eerste kwartaal moesten door het heerschen der mazelen veel leer* lingen verzuimen, terwijl in December zich gevallen van kinkhoest voordeden. Eén kind overleed. Hoofd en huidziekten maakten voor sommige leerlingen der lagere klassen ver wijdering voor eenige dagen noodig. Toch is bij de ouders tot weriug dier kinderziek ten meer medewerking te bespeuren. In de hoogere klassen was ae reinheid voldoende, niet zelden opmerkelijk. In de lagere klassen moest zij soms ernstig worden bovorderd. Schooltuin en Floralia misten ook dit jaar hun invloed niet. Schoolbehoeften en leermiddelen werden naar behooren verstrektde boeken der laagste 2 klassen werden voor de jeugd meer geschikt gemaakt. kou oordeelon, daar zij gedeeltelijk verscheurd waren, Zij begreep echter, dat er betrekking had bestaan tusschen deze Amalia eu den baron. Onervaren als Alice was, hoopte zij bij Anialia steun te vinden om haar doel te bereiken, doch zy vergat, dat er twiutig jaren verloopen waren sedert het voorval, dat zij nu tol klaarheid wilde brengen. Zij nam de brieven uit het kistje en noteerde Villa Monti, Oroviguo. Zoo luidde het adres, waarheen het antwoord op de brieven moest gezonden wor den. Den volgenden ochtend ging zij vroegtijdig op reis naar Oroviguo, een landstadje niet ver van Napels, om Amalia op to zoeken. Haar hart klopte hevig toen zy het stadje had bereikt. Zy was uooit zon der geleide uitgegaan en had veel miuder buiten lands alleen gereisd. In verwarring stond zij Men moet het aan haar jeugdige onervarenheid toe schrijven, dat die gedachte nu eerst bij haar op kwam. „Kunt u mij ook de straat aanwyzen, waar Villa Monti ligt?" vroeg ze eindelyk aan een mau die voor bij ging. De man keek haar aan met een spottende n giim- lach. „Villa Monti? Zoudt u dan niet weten, dat die den naam Villa Barnero draagt, sedert Pietro er de eigeuaar is?" „Ah zoo," zeide Alice verlegen. „Ik zou deuken, dat u de Monti's nauwelijks ge kend hebt, grijnsde de boer. Het is meer dan tien jaren geleden, dat Pietro de herberg overnam." „Herberg?" herhaalde Alice. „Nu ja, tegenwoordig noemen ze het een Zwitsersch koffiehuis. Het huis ligt hierover, op dien berg. Als u er heen wilt de weg is een half uur gaans." Eu met een gtynslach draaide hy Alice den rug toe. Besluiteloos stond zy stil. Wat nut kon het heb ben die villa te bezoeken, nu zij in andere handen was overgegaau Maar zij was vreemd te Crovigno en eerst over vier uren kon zij uaar Rome terug- keeren. Onwillekeurig sloeg zij dus den weg naar de villa in, die ze weldra bereikte. Aaneen meid, die juist door den tuin kwam. be stelde zij een kop koffie en nam plaats op een bank, waar zij het vrije gezicht op de omringende land streek had. Zooals gezegd, ia Crovigno een afgelegen stadje en ieder was daar dus nieuwsgierig, toon daar een vreemde jongedame zoder geleide zich vertoonde. Juffrouw Barnero bracht daarom zelf de bestelde koffie, spreide een servet over de tafel en vroeg on der do hand vriendelijk „Wilt u hier in de stad bezoeken afleggen mejuf frouw „Ik had Villa Monti willen bezoeken, en wist niet dat die in andere handen was overgegaan"'antwoordde Alice rondweg. „Villa Monti?" riep juffrouw Barnero verbaasd uit „Weet u dan. niet, dat de Monti's reeds twaalf jaar dood en begraven zijn „Neeu." „Carlo Monti stierf dertien jaar geleden, ging de juflrouw weer voort, eu Fedora, zyn vrouw, volgde hem een jaar later in hetgral.Uistoch geeu tamielie van de Monti's „Neen, familie niet maar.. „Nu, maar?" „Maar ik zou gaarne iets meer van die familie ver nemen. Zy moeten een dochter hebben, die Amalia heet." De juffrouw stond verbluft en wepdde eenaklape voor, dat zij iets in de keukon te doen had en over een paar minuten terug zou komen. Alice had tyd genoeg om na te denken over de vragen, die zy wilde doen, want juffrouw Barnero, die haar Zondagsche muts was gaan opzetter, bleef wel eeu kwartier weg. (Wordt vorvolffd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1