Stadsnieuws. Binnenland. Gemengd nieuws. Het aantal leerlingen is ilil jaar geklom men van 424 tot 470, verdeeld over 10 klassen. R. K. Burger Meisjesschool (Heerenstraai). Op 1 Januari vonden 170 leerlingen plaatsing, verdeeld over 6 klassendoor het verlaten der school in September van 17, en plaatsing van 29 nieuwe leerlingen, ,telde deze iurich- ting van onderwijs op ultimo December 191 leerlingen. Het onderwijs wordt verstrekt des ochtends door 4 onderwijzeressen, waaronder een met hoofdacte, terwyl des namiddags door 8 onderwijzeressen onderricht gegeven wonlt in nuttige en fraaie handwerken. De Fransche taal wordt onderwezen des Woensdags en Zaterdags van 2 tot 4 uur. Het onderwijs omvat de vaken u tot 1. Niel-gemotiveerd schoolverzuim was zeld zaam, doch ongesteldheid van leerlingen was gedurende de wintermaanden oorzaak, dat tijdelijke ontvolking der school opmerkelijk was. R. K. Armen Meisjesschool (Muurhuizen). Telde de school op 1 Januari 267 leerlin gen, dat aantal klom in den loop des jaars tot- en was op ultimo December 800. In schoolverzuim was geen verandering te bespeuren. De ijver en leergierigheid der leerlingen gaven alle reden tot tevredenheid. In Juli ontvingen 16 de school verlatende leerlingen, een door de Commissie van toezicht dispo nibel gestelden prijs, wat voor velen eert spoorslag werd tot trouw schoolbezoek. Deze prysuitdeeling werd bijgewoond door het lid der Commissie arts Jorissen, die de leerlingen op toepasselijke wijze toesprak. De it. K. Jongensschool (Breestraat) telde iu dit jaar 472 leerlingen aan wie het on derwijs wordt verstrekt door het Hoofd, bij gestaan door 9 onderwijzers. Over het algemeen zijn de vorderingen der leerlingen voldoende, orde en vlijt zeer goed. De Chr. Nat. School (Kortegracht) werd op 31 December I960 bezocht door 337 leerlingen welk aantal gedurende het jaar 1901 klom tot 345. Acht leerlingen gingen over naar de Am bachtsschool. Gelegenheid wordt gegeven om ouderwijs te ontvangen in de 3 moderne talen. Gedurende 3 maanden was er een vacature onder het onderwijzend personeel, dat, inet het Hoofd, bestaat uit 6 ouderwijzers en éen onderwijzeres. Aan deze school is een bewaarschool ver bonden. Eerlang zal deze inrichting van onderwijs worden verplaatst naar een nieuw gebouw, dat iu den loop vai 1902 zal gesticht worden op een der terreinen behoorende tot bet voormalig buiten «Beekensteiu". In den loop des jaars werd door den WelEerw. ds. C. Rascb wegens voortdurende ongesteldheid ontslag gevraagd als lid dei- commissie, welk ontslag eervol werd verleend bg Raadsbesluit van 13 Juni terwyl in diens ts werd benoemd, bij Raadsbesluit van Augustus, de heer J. Bolk, notaris. Do commissie bestond op 1 Januari 1902 uit de beeren M. L.Celosse, Wethouder, Voorzitter; dr. H. J. Reymlers. arts. J. VV. Jorissen, D. Gerritsen, Penningmeester, en J. Bolk, Se cretaris. Zy betuigt haar dank voor de onmisbare medewerking en voor (le belangstelling door B. en W. steeds betoond in alles wat het onderwijs betreft. Voor de eerste maal bevat het Gemeente verslag het rapport van de Commissie tot wering van schoolverzuim, ter voldoening aan bet voorschrift vervat iu art. 0 van het Kou. besluit van 16 November 1900. Het volge hier in zijn geheel. De Commissie onderging in haar samen stelling geen verandering. Zij bestond ulzoo op 1 Januari 1902 uit de heeren: N. van Veen, (Voorzitter) 1'. de Groot, M. van Din gen, J. van Eodeo, J. A. Sloopendaal, F. F. Spiekerman, A. P. F. Reeders, mr. W. D. Caudri, en J. van der Horst (Secretaris). Van bet Huishoudelijk reglement voor de Commissie onderging art. 2 al. 2 dezo wijzi ging, dat bepaald werdde vergaderingen vangen aan des avonds ten acht uur. Er werden 13 vergaderingen gehouden. De Commissie ontving van den Arrondisse- ments-schoolopziener 33 maal een kennisge ving als bedoeld in art. 20 2 der Leer plichtwet. Evenveel malen werd ingevolge dezelfde paragraaf de aansprakelijke persoon door de Commissie ter verschijning opgeroe pen. Van de opgeroepenen verschenen er 24 voor de Commissie; 6 hadden na het ont vangen der oproeping de kinderen ter school gezonden of doen inschrijven en aan 3, die niet verschenen waren, werd schriftelijk een waarschuwing gezonden. Twee malen ontving de Commissie van den Arrondissaments-schoolopziener een ken nisgeving, dat een aanzegging als bedoeld in 8 van bovengenoemd artikel had plaats gevonden. Op zulk een kennisgeving droeg telkens de Commissie zoo spoedig mogelijk zorg, dat bet kind ambtshalve als leerling eener Lagere school werd ingeschreven. Een kennisgeving van den Arrondissements schoolopziener als bedoeld in 2 van art. 21 der Leerplichtwet ontving de Commissie 75 maal. Evênveel malen werd, ingevolge dezelfde paragraaf, de aansprakelijke persoon door de Commissie ter verschijning opgeroepen. Van de opgeroepenen verschenen 39 voor de Commissie36 opgeroepenen, die niet ver schenen waren, werden door de Commissie schriftelijk op hun verplichtingen gewezen en tegen herhaling der gepleegde overtreding gewaarschuwd. Inlichtingen omtrent redenen van school verzuim en nopens omstandigheden, die daarop van invloed waren, werden van alle personen, door de Commissie gehoord, aan den Arrondissements-schoolopziener verstrekt. De heer Ph. S. Kliju, klerk bij de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij hier, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot stations chef te Soest. De heer H. L. Hickman, klerk bij de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschappij hier, wor.it 1 Augustus overgeplaatst naar Wor- merveer. De storm van Zondag heeft heel wat-schade aangericht aan hel hout en vooral bij den Koppel zulke groote takken neergesmakt, dat ze cle passage een tijd lang belommerden. Van ongelukken is ons niets ter oore gekomen. Indertijd liep hier liet gerucht, dat bet gasthuis «Aldegonde" zou gesloten worden, ja zelfs tijdens de jaarlijksche schoonmaak heette het reeds voorgoed gesloten. We haastten ons toen het gerucht te weerleggen en ons zeggen is sedert ten volle bewaarheid doordien de stichting weder tal van patiën ten hulp en verlichting in lijden bracht. En zij blijft voor Amersfoort behouden. Er heeft overleg plaats gehad tusschen den rnilderi eigenaar H. J. H. baron Van Boetzelaar van Oosterhout en het Dugolijksch Bestuur der Gemeente. Voorshands mogen we dienaangaande niet anders raeedeelen dan dat B. en W. zich ver bonden, voortaan alle zieken die gasthuis-ver- pleging noodig hebben en daartoe de bemidde ling inroepen van de Gemeente, toe te vertrou wen aan het gasthuis «Aldegonde" terwyl voor dezen een zeer matige vergoeding is bedongen. Van goeder hand vernemen we, dat het voornemen bestaat, bij het wapen der infan terie de kortejas geheel te doen vervallen en te vervangen door een tuniek met roode kraag en roode uitmonstering, terwijl de lichtblauwe pantalon wordt vervangen door een donkerblauwe. Luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, wordt tijdelijk werkzaam gesteld te 's-Gruvenliage in verband met de regeling van den militairen postduivendienst in tijd van oorlog. Bij het 5e regiment infanterie zyn bevor derd tot reserve-sergeant de reserve-korpo raals B. van derKdjp en P. Nieuwenhuizen en tot reserve-korporaal de adspirunt-vaandrig A. H. van Kalken. Korporaal N., van het 5e regiment infan terie, die bij zijn korps vermist werd en wiens verdwynen men in verband bracht met bet gevul dat hij met kogelzoekers bad, is Zaterdag onder gewapend geleide uit Haar lem naar hier teruggebracht. Het plaatselijk Nuts-departernent houdt Donderdagavond een leden vergadering o. a. tot regeling van liuancieele aangelegenheden en tot vervulling van vacaturen in Ziekenfonds en Volks-blbliotheek. Mogen we nog even de aandacht vestigen op de in dit iiumme>' voorkomende adver tentie van de vereeniging «Reisbelasting" Blijkens het heden verschenen verslag van de #Ned. Vereeniging tot Bescherming van dieren" telt de onder-afdeeling Amersfoort van de aideeling Gooi- en Eemland thans 69 leden. Het jaarverslag der steeds in bloei toene mende afdeellng deelden we mee toen hier de Algemeeno vergadering werd gehouden en behoeft dus niet herhaald. By de Zondag to Woestduin gehouden hordenren over 2700 M. won «Zillah", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door ridder Huyssen van Katten- dyke, den tweeden prijs. Aanvankelijk bad «Zillah" de leiding, doch word kreupel aan beide voorbeenon zoodat hij slecht sprong en alras 20 lengten achter was bij «Helena", van ritmeester Meteler- kamp, die den eersten prijs won. P. G., een der tydelyke bewoners van het matigheids-logement «De Vriend", aan de Hoilingstraat, maakte daar Zaterdagavond rond half zeven heel wat te doen door in zyn kamertje vijfmaal achtereen zijn revolver af te vuren, een grap die hy ook elders schijnt uitgehaald te hebben. Andere gasten namen hem het wapen af en brachten bet naar het Politie-bureau waai de quasi-schutter gehouden werd tot hjj wat gekalmeerd was. De Rechtbank te Utrecht, die zes maanden eischte tegen den knecht van den hoer S. J. C. te wiens nadeele hij f49 verduisterde, veroordeelde hem tot vier maanden. Het Koninklijk echtpaar wordt Donderdag voor enkele dagen op «Soestdyk" verwacht Aan het monument voor Christolfel Pul- mann, bij Soestdijk, werd Zondagochtend, deti datum van zijn heldendood, namens baron Snouckaert van Schaumburg een fraaie krans van levende bloemen gehecht, versierd met een oranje-lint, waarop«Hulde aan trouw en plicht, 1787—27 Juli1902." De Gemeenteraad van Baarn heelt aan dien van Zeist toegestaan, 12 kinderen toe laten op de school aan de Lage Vuursche te gen betaling van f20 gulden per kind. Vooral met het oog op de te bouwen fabrieksschool aan den Dolderschen weg, werd door Zeist dit verzoek gedaan. Het buitengoed «Rovèrestei»', onder De Bilt, met alle aanhooren een 35 H. A. groot, is opgehouden voor f67 100. De vreugde is een hooge vrouwe. Zij geeft zich niet aan den eerste den beste, Of men al in de handen klapt, schaterlacht, zich moeite geeft, haar te lokken daarom komt zij uog niet. Zij wacht op de roepstem der in nerlijke tevredenheid. Mr. W. Tonckens J.Lzn., Gouverneur van Suriname, heeft als zoodanig ontslag gevraagd, liet gewichtige ambt zou zijn aangeboden aan den oud-Minister van Waterstaat den lieer C. Lely, lid van de Tweede Kamer en onlangs opgetreden als Voorzitter van den Mynraad. Omtrent de vestiging van ex-president Steyn in ons land verneemt de «N. Rolt. Ct." dat ZHEd. met zijn gezin intrek zal riemen op de villa «Norma" aan den Badhuisweg te Scheveningen. Prof. Winkler, uit Amsterdam, die zich op bet oogenblik in Duitschland bevindt, komt over om den zieke te onderzoeken en voor zyn behandeling van raad te dienen. Het is de wensch van de vrienden van den heer Steyn, en zeker ook van hem zelf, dat zijn komst hier te lande tot geenerlei betooging aanleiding geelt. Wij loeren op school, dat Amsterdam de Hoofdstad is van Nederland, ofschoon dat in geen enkele wet staat. In het buitenland be schouwt men begrijpelijkerwijs 's-Gruven- hage, ile zetel van de Regeering en de ver tegenwoordigers der vreemde Mogendheden, als de Hoofdstad. Dat blijkt althans weder uit het feit, door de «N. Crt." meegedeeld, dat ter gelegenheid van de feestelijke ope ning de Duilsche Steden-tentoonstelling, die in 1903 te Dresden zal worden gehouden, met de Hoofdsteden van de meeste andere landen ook 's-Graveuhage officieel zal worden uilgenoodigd. Het «Hoofdbestuur der Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst" heelt aan den Minister van Binnenlandsche zaken het vol gende adres gezonden: Het Hoofdbestuurder «Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst" heeft, in opdracht der Algemeene vergade ring der Maatschappij, den 8sten Juli 1902 te 's-llortogoubosch gehouden, de eer zich tot Uwe Excellentie te wenden met het ver zoek om een dagolijksche opgave van het aantal der vacante plaatsen iu de krankzin nigengestichten te willen doen opnemen in de «Nederlandsche Staatscourant". De redenen, die er toe geleid hebben, tot Uwe Excellentie dit verzoek te richten, zijn gelegen in de omstandigheid, dat het den ge neeskundigen zeer moeilijk valt, zich op het gewenschte oogenblik, in dringende gevallen, te vergewissen in welk gesticht een plaats vacant is, waarvan dikwerf tijdroovende en vruchtelooze correspondentie het gevolg is. Indien het olïicieele orgaan, met name de sStaats-Courant", een rubriek opende, waarin van de beschikbare plaatsen molding gemaakt werd, dan zouden langs dezen weg de bestu ren der verschillende Gemeenten iri den lande tijdig op de hoogte gesteld kunnen worden eri in staat zijn, op aanvraag van den geneeskundige, in spoedeischemle geval len onmiddellijk de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Ongetwijfeld zullen bovendien een aantal dagbladen genegen zijn, die berichten over te nemen. Uit Delfzijl meldt men, dat in de haven aldaar is binnengekomen het stoomschip «Roddam," het eenige schip, dat bij de ramp op Martinique is kunnen ontkomen. Bij du vlucht zyn echter nog verscheidene man schappen omgekomen, wier plaatsen thans nog meereudeels door negers zijo ingenomen. 1 Het kasteel «Bronkhorst", bij denGelder- schen IJsel onder de gemeente Steenderen, eon der oudste en meest bekende overblijf selen uit de Middeleeuwen, zal weldra ver dwijnen. De eigenaar, de lieer Metelerkamp, rit meester der huzaren te Deventer, laat hot oude gebouw sloopen. Het kasteel «Ileecko- ren" evenals het bovengenoemde uit den tijd der Heeckerer en Bronkhorster twisten dateerend dat ook onder de gemeente Steenderen nabij het dorp stond, werd reeds in de 18e eeuw geslooptalleen een gedeelte der grachten en fondamenten zijn nog aan wezig. Volgens oude teekeningen is het thans nog bestaande gedeelte van het kasteel Broukhorst een derde van het oorspronkelijk gebouw. De grachten zijn sedert jaren ge dempt. De in begin Juni gestichte Havanna To bacco Co te Nevv-Jtrsey met 45 000 090 dol lar, of 1121/2 millioen gulden, kapitaal be oogde de absordceriüg der Henry Clay Bock Ca Ltd., der Havanna Commercial Co en der 11. de Cabanas Carbajal Co, door de trust Consolidated Tobacco Co. Hiermede controleert de tabakstrust 85°/0 van den ge- beelen sigaren- en tabakshaudel van Cuba. Na dezen aankoop blijft uog slechts éen groote concurrent over, de Universal Tobacco Co. Ook voor de Engelsche concurrent van dezen trust, de Imperial Tabacco Co, die zich onlangs probeerde te verbinden melde Universal Tub. Co, is deze nieuwe zet een zware slag. De nieuw gestichte Havanna Tabacco Co heeft een aandeelenkapitaal van 35OUU000 dollar waarvan 30 0000)0 in stam- en de rest in 5°/0 prioriteit-aanoeelen. Ook is de maatschappij gerechtigd tot uit gave van 10 000000 5°/o goldbonds, waarvan 2 500 000 ir« reserve blijven. Behalve de nieuw opgerichte Havuiino Tobacco Co controleert nu de Consolidated Tobacco Co, de American Tobacco Co en de Continental Tobacca Coen deze beide maatschappijen hebben weer de volgende dochter-maatschappijen gesticht: de Ameri can Snuif Co, Atlantic Snuif Co, American Cigar Compagny, Havanna-American Co, American Cigar Machinery Co, en Havanna Tobacco Co. Het kapitaal van de Consoli dated Tobacco Co, bestaande uit de geza menlijke kapitalen dezer maatschappijen, beloopt 350000000 dollar, of 875 millioen gulden. Deze maatschappij controleert de fabricage van de bovengenoemde dochter maatschappijen en heeft zich de absolute controle over de Amerikaansche fabricage, misschien zelfs van de wereld-fabricage, ten doel gesteld. Men zegt, dat een ontbrekende komma in een Engelsche Act of Parliament aan het land eens 100000 pond sterling zou hebben gekost, maar niemand kan met zekerheid zeggen wanneer dit is geschied. Daarentegen bericht een Australisch dag blad, ile «Adelaide Advertiser", dat de Australische tarieven-commissie een schrijven van een Amerikaan zou ontvangen hebben waarin de commissie er opmerkzaam op ge maakt wordt, dat zij meer voorzichtig met de komma's moet zijn, aangezien éen enkel kommaaije aan de Amerikaansche regeering eens 41)0000 pond stelling gekost heelt. Toen vóór ongeveer 20 jaren een nieuw Amerikaar.scb toltarief ingevoerd werd, was er in dat toltarief een lijst van artikelen, die vrij ingevoerd mochten worden. Daarin waren vreemde «fruit-plants" (vruchtdragende plan ten) opgenomen. De beambte, die deze lijst inoest afschrijven, liet liet koppelteeken weg plaatste daarvoor een komma, zoodat er stond «fruit, plants" (vruchten en planten). Eerst na verloop van een jaar kon de ver gissing hersteld worden, en in dit tijdsver loop werden oranje-appelen, bananen, ci troenen en druiven vrij ingevoerd, hetgeen aan de regeering op een verlies van 400000 pond sterling te staan kwam. Ook wij hebben een zeer beroemde komma, n.l. de komma die moet staan na het woord «hoedanigheid" in art. 22 der Notaris wet en welke komma ieder jaar een zeer rijke bron van leerzame examen-vragen is. De uitvinder van de briefkaart, dr. E. Her mann is op (13-jarigen leeftijd overleden. In 1869 ontwikkelde liij 't eerst zyn denkbeel den betreffende do briefkaart. Dr. G. W. S. Lingbeek, te Laag-Soeren, schrijft in «Hygiënische Bladen" o.a. De vacanties zijn daar om zich geheel te wijden aan ontwikkeling van het lichaam langs dien weg, niet om «eens lekker rus tig te kunnen werken", maar om den geest te doen uitrusten en orn liet lichaam te prepa reeren voor nieuwe inspanning. Hiermede is meteen genoeg gezegd var. het ongelukkige «vacnntiewerk" gelukkig in hoofdzaak tot do geschiedenis behoorend. Meestal wordt liet. tot een van de laatste dagen uitgesteld en intusschen bederft het 't genot van den vrijen tijd. Er schiet toch tijd genoeg over, regen achtige dagen, enz., waarop de wetenschap-

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2