Stadsnieuws. Binnenland. Militaria. Mr. J. A. Levy pleit voor vervroegde win kelsluiting en zijn stadgenoot de heer Ed. Gerzon voor wettelijke regeling van den arbeid in het winkelbedrijf. De heer M. G. A. Wennips, te Zutphen. besluit dezen bundel met een zeerJ artikel over belastingen in verband met be drijven. In de vergaderiog van den Raad dezer Ge meente, welke Dinsdagmiddag te half twee wordt gehouden, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw gekozen Raadslid J. W. Jorissen. 2. Verzoek van de leeraren dr. Bos en Van de Water om eervol ontslag, met ad viezen. 3. Vaststelling van het le aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1902. 4. Voorstel tot het aangaan eener rege- ling betreffende verpleging van zieken ten j koste der Gemeente in net Gasthuis «Alde- gonde". 5. Id. tot het verleenen var. een crediet van f200 aan de Commissie voor de feeste lijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. 6. Ontwerp-besluit tot het beschikken over een gedeelte van het saldo der aange- boden Gemeente-rekening over 1901, ten behoeve van den dienst 1902. 7. Verzoek van Th. T. van Vloten alhier om toelating zijner dochter K. C. van Vloten op het Gymnasium bij gebleken geschiktheid op het toelatings-examen, met adviezen. Van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, mocht de hëer Th. F. van de Poll, die eenige zeer Iraaie aidrukken van de door hem op 4 en 4 Augustus gemaakte photo's van het passeeren door deze Gemeente van H. M. de Koningin naar »Het Loo" zond, een zeer vleiend schrijven ontvangen voor die aan- bieding, welke evenwel niet kon worden aan- vaard. Nochtans heeft Z. K. H. eenige afdrukken besteld, welke bereids zijn afgezonden. Koninginnedag zal hier dan dit jaar toch niet geheel zonder feestelijkheden voorbij gaan. Uit bovenstaande Raadspunten blijkt de waarheid van het indertijd door ons meege deeld bericht, dat op den Hof een door muziek en zang opgeluisterd sportfeest zal worden gehouden. De plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderolïieie- ren" zal 's middags een feest vergadering houden en op een nader te bepalen dag een feestavond organiseeren. En er zijn nog andere plannen in wording, doch deze zijn nog zóo vaag, dat verdere mededeeling daarover nog niet gewenscht wordt. Door den Inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht is, ter vervan ging van den gepensionneerden generaal- majoor van den geneeskundigen dienst C. W. W. van Walsem, dc dirigeerend officier van gezondheid der le klasse K. Hennes, chef van het Militair hospitaal le Utrecht, aange wezen om Gedeputeerde Staten in de pro vincie Utrecht bij te staan in het onderzoek naar de geschiktheid van lotelingen en schut- terplichtigen. De Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven voor Amersfoort en omstreken telt 52 namen van patroons-kiezer en 103 van werklieden-kiezer. De «Eembode" releveert, dat de Eerw. Moeder-O verste der Congregatie van den H. Joseph aanstaanden Vrijdag den dag hoopt te herdenken waarop zij veertig jaar geleden in de Congregatie trad. De Amersfoortscbe processie, die Maandag van bier naar Kevelaar vertrekt, zal worden feleid door den heer C. J. Vastert, pastoor er parochie van O. L. Vr. Tenhemelop neming hier, onder medegeleide van pastoor F. Koster, te Hoogland, en de kapelaans H. G. G. Overbeek, hier, en H. W. A. van Waarden, te Hilversum. Het tweede gedeelte van het notarieel Staats-exarnen is met gunstig gevolg afge- legd door den heer J. Klaassen. Luitenant H. C. van Cappelle, thans leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar, is be noemd tot leeraar in de Natuurkunde aan dè Hoogcre Burgerschool en het Gymnasium té Nymegeri. moest Door het personeel werd eenigen tijd ge leden aan den Inspecteur der Posterijen en Telegraphie te Utrecht een verzoek gericht om "dien laten dienst op te; heffen, in ver band met maatregelen waardoor de corres pondentie toch in de eerste bestelling kon worden opgenomen. Op dat verzoek is thans gunstig beschikt. Onnoodig, te zeggen, dat het personeel met dezen maatregel ten zeerste is ingenomen. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, com mandant van het 5e regiment infanterie, heeft non-activiteit, aangevraagd. Aangaande den afstandsrit tusschenxBrussel en Ostende, welke 27 dezer zal worden ge houden" en waaraan ook uit dit garnizoen cavalerie-officieren deelnemen, vernemen we nog, dat allen, die hem in 11 uur volbrengeu (12 Kilometer per uur) een getuigschrift ontvangen. Voor de deelnemers werden automobielen ter beschikking gesteld om den weg te ver kennen, terwijl op zeer uitstekende wijze er voor gezorgd is, dat zij geen verkeerden weg kunnen inryde». Inmiddels worden reeds sedert eenigen tijd allerlei proefritten gedaan, '/oo heeft Woensdag een officier van de Guides, baron Bloumaert, den lang niet effen weg van Brussel naar Tervueren, 80 Kilometer, in galop in ruim 2 uur 11 minuten afgelegd, den tijd voor het verwisselen van paarden (er waren zestien te zijner beschikking ge steld) medegerekend. Door den Minister van Oorlog is oen be langrijke wijziging gebracht in de regeling tot het bekomen van' het getuigschrift E. voor het Reserve-kader. Verder is bevolen, dat personeel van het Reserve-kader niet anders dan om zeer drin gende redenen van het eene bij het andere regiment zal worden overgeplaatst, en niet, zooals nu, dat zij telkens verzoekschriften tot overplaatsing kunnen indienen. We ontvingen het gedrukt verslag van het verhandelde in - de 15 Maart gehouden bijeenkomst van den kring Amersfoort en omstreken van «Aansluiting van Lager- bij Middelbaar onderwijs". In ons nummer van 15 Maart namen we daarvan een uitvoerig verslag op. Gegadigden kunnen het intusschen bij ons ter lezing bekomen, evenals de even belang rijke lapporten van het Congres voor den handeldrijvenden middenstand. Er zouden weer pogingen worden aange wend tot heropening van de wekelykschc veemarkt op Dinsdag, welke bij gemis aan aanvoer sedert 27 Mei gestaakt is. Zoo mo gelijk zullen de boeren, die nu tocb gaan inzien, dat zij vooral van de opkoopers meer bedingen kunnen op de markt dan op stal, reeds den eersten Dinsdag van September weder hoornvee aanvoeren. Gister bezocht Z. K. H. Prins Hendrik dei- Nederlanden in tegenwoordigheid van den heer Lovink, Directeur-generaal van land bouw, en van eenig gevolg, evenals het vo rige jaar de houtvesterij Kootwijk. Z. K. H. begaf zich daartoe des ochtends per rijtuig met zes paarden naar de ontginningen van den Staat en werd op het terrein verwel komd door den lieer Van Dissel, Inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen, en den heer Jager Gerlings, houtvester in bovenge noemde houtvesterij. De Prins bleek we derom zeer veel belang te stellen ir hetge- wichtige werk, dat hier, door het in cultuur brengen van de uitgestrekte zandverstuivin gen in het hartje der Veluwe, door den Staat wordt tot stand gebracht. Hij onderhield zich op de hem eigen van hem bekende vriendelijke wijze met de verschillende am btenaren. Te Nijkerk zal 2 en 3 September vanwege de «Gelderseh- Overijselsche Maatschappij van Landbouw", afdeeling Over-Veluwe, in ver- eeniging met de afdeeling Nijkerk—Putten van de «Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" een tentoonstel ling gehouden worden. Wees sterk in 't beheerschen van u zei ven, wees haastig om hulp te brengen, wees trouw in 'twerk van den dag, wees mild in 't vergeven van uw vijand. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Woensdag 3 September, des ochtends elf uur. Verschillende miliciens van de lichting 1897, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn, hebben zich tot den Minister van Oorlog gewend met verzoek om gelde lijke ondersteuning voor hun gezinnen ge durende den tijd dat zij onder de wapens zijn. De Minister heeft daarop beschikt, dat zij zich hadden te wenden tot II. M. de Koningin met verzoek om ontheffing van opkomst onder de wapenen en dat eerst bij eventueel met-inwilligen daarvan den Minister gerechtigd is tot het geven van een gelde lijke tegemoetkoming aan de gezinnen? Op alle tramlynen te Amsterdam is sedert hedenochtend de regeling ingevoerd van de tramhalte, die tot dusver alleen op de elec- trisehe lijnen werd toegepast. Men heeft by de bordjes te letten op de richting van liet pijltje, dat aanduidt naar welken kant de daar stilhoudende wagen verder rijdt. Een andere mededeeling, die voor reizigers naar de Hoofdstad belang mag hebben, is de volgende In het Centraal-station te Amsterdam zette iemand even zijn handkoffertje naast zich neder, teneinde een plaatskaartje le kunnen nemen. Toen hij zijn kaartje bekomen had en zich omdraaide, was het koffertje verdwenen. Deze roof, op klaarlichten dag in da druk ke vestibule, mag zeker wel brutaal genoemd worden, maar ook anderen ter waarschuwing zijn. Aan den Rijks-veldwachter A. Kwantes is met ingang van 22 Juli op zijn verzoek eer vol ontslag uit zijn ambt verleend. Eergistermiddag had een moedertje hiel de onvoorzichtigheid, even de deur uit te- loopen terwijl zij haar kind, dat in de wieg lag te slapen, alleen achterliet. De wieg stond vlak bij de tafel, waarop een petro leumstel mol kokende melk stond te bran den. Het kind klauterde overeind en trok aan hei toestel en kreeg de volle pan over het lichaampje. Gelukkig kwam de vrouw juist thuis, anders ware het kind levend verbrand, want het bedje was reeds in bi-and geraakt. Het kind heeft erge brandwonden beko men en er moest dan ook dadelijk genees kundige hulp worden ingeroepen. Anderen ten les. De leerling-klerk Lij de H. IJ. S. My. P, van Hedel wordt teruggeplaatst van Sche- veningen naar Amersfoort en daar vervan gen door den leerling-klerk J. J. van der ('Goes, van hier. I D« surnumerair bij de N. C. S., R.Clifford l wordt van Nijkerk overgeplaatst naar hier. Een overblijfsel uit vroegeren tijd aan het Poetkantoor hier was de laatste post van Amsterdam, aankomende 12.15 s nachts, waarvoor het kantt orpersoneel beurtelings 4»i9 tot 's nachts 1 uur (stadstyd) In dienst Een paar opgeschoten jongens die den halven dag reeds de raenschen hadden lastig gevallen en de politie verveeld en gesard, liepen gisteravond tegen de lamp toen zij in de Valkestraat hun grappen verkoch ten tegen een paar boeren, die er aanstonds met de tabaksdoos op los sloegen. De helden, die opeens volkomen gekal meerd waren en nu op behoorlijken afstand begonnen te schelden, werden «omdat ze er nu toch zoo om vroegen", rnaar ook om erger te voorkomen, hierna tydelijk opge borgen in het Politie-bureau. In den afgeloopen nacht rond half twee mochten twee agenten van politie er in sla gen, twee personen aan te houden die een vreemdeling, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, horloge en porte- monnaie met geld hadden afgenomen. Men zegt, dat een korporaal der huzaren medeplichtig is aan dezen straatroof. Door den Gemeenteraad van Barneveld is aan de Provinciale Staten van Gelderland een subsidie aangevraagd in de kosten van verharding der zandwegen onder Garderen, Stroe, Garderbroek, Essen, Kootwyk en Koot- wykerbroek ter lengte van pl. m. 22 K.M., waarvan de kosten zyn geraamd op f 135 500. Bij de regeering moeten voorstellen han gende zijn tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, ten einde te voorzien in bet vermoedelijk te kort, dat op den aan staanden dienst zou zijn geraamd en dat, naar verzekerd wordt, ongeveer acht millioen zou bedragen. Vooral de invoering van de On gevallenwet en andere wetten moet een vrij belangrijke stijging der gewone uitgaven doen verwachten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp betrekkelijk decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch-Indië, door wijzi ging van de bepalingen van het Regeerings- reglement, in dier voege, dat afzonderlijke geldmiddelen voor gewesten of gedeelten van gewesten in liet leven worden geroepen dat gewestelijke Bestuursraden worden in gesteld, onder welke de heerediensten wor den gebracht onder toezicht van het centraal gezag. Die Raden zullen ook beperkt toezicht hebben op het comptabel beheer der locale geldmiddelen. De ervaring zal leeren in hoever deze decentralisatie ook tot lagere Bestuurs-inrich- ting zal worden uitgestrekt. De opbrengst der middelen is in Juli weder belangrijk hooger geweest dan in de zelfde maand van 1901. liet gunstig verschil be draagt bijna 7ll2 ton, waartoe vooral een ruimere aanzuivering op de Grond- en de Bedrijfsbelasting en een verdere vooruitgang van bet Successierecht (31/2 ton meer) heb ben bijgedragen. De meeste accijnsen bleven (f 110000) ten achter, bepaaldelijk die op het gedistilleerd, en ook uit zegel- en regi stratierechten kwam minder in. Daarentegen hebben invoerrechten, domeinen, posterijen en telegraphie meer ingebracht en toonen ook de loodsgelden, die in de eerste helft des juars waren afgenomen, weder een kleine stijging. Over de afgeloopen 7 maanden zijn nu al 27 ton meer dan in dat tijdperk van het vorig jaar ingekomen, wat. te gunstiger is omdat op de directe belastingen nog bijna 8 ton minder is afbetaald, waarvan 5 ton aan Grondbelasting en 2i/2 aan Bedrijfsbelasting. De vooruitgang is voor bet grootste ge deelte te danken aan het ruimer vloeien tlpr Successierechten, die reeds een voordeelig verschil van 27 ton met hot vorig jaar aan wijzen, terwijl ook 7/12 der «eheole raming al met bijua 16 ton zyn overschreden. De overige indirecte belastingen hebben te zamen ffjOOOO meer gegeven. Van de accijnsen is slechts f330000 meer ingekomen, omda,t het gedistilleerd bijna 3 ton achterbleef' (rhim 6 ton beneden de ra ming), waardoor de ruimere ontvangst vooral uil- suiker (ruim 4 ton) en hit rundvleesch (11,2 f°n) v<)01' de helft werd opgewogen. De invoerrechten toonen een vooruitgang met f122000 en de posteryen met f380000. Do rykstelegrafen zijn echter f10000, de domeinen 133 (MX), de loodsgelden ook f33000 ten achter bij 1901. Over het geheel geeft de loop der ont vangsten reden tot tevredenheid. De »Staats-Crt." bevat de volgende waar schuwing van den consul-generaal te Kaap stad Landgenooten, voorzien van door Britsche consulaten afgegeven «permits" tot doorreis naar Pretoria of Johannesburg via Kaapstad, landen hier in de verkeerde onderstelling, hun reis te kunnen vervolgenverzoeke bon tegen deze opvatting ie waarschuwen. Eerst Donderdag is aan de miliciens der lichting 1902 de regeling betreffende het blijvend gedeelte bekend gemaakt, zoodat hun, die 16 Juli hebben geloot, nog éen dag rest om van het wettelijk recht om te ruilen ge bruik te maken. Wij hopen binnenkort op deze hoogst be- angrijke quaestio terug te komen, doch ach ten het, in verband met liet eigenaardig communiqué, dat heden in de dagbladen te lezen staat, niet ganseh overbodig reeds thans een korte opmerking te maken. Al moge het waar zijn, zooals beden ge bleken is, dat de aanschrijving van hot De partement vtfff Oorlog 31 Juli dat Departe ment heeft «verlaten", toch staat ontwijfel baar vast, dat de «belanghebbenden" veel te laat op de hoogte zyn gebracht met hetgeen zij noodwendig weten moesten om het rui- lings recht onverkort te kunnen toepassen. Wat betreft, de thans bekend geworden faciliteit om hot ruilen zoo ruim mogelijk toe te staan, daaromtrent zij aangeteekend, dat de wet hel recht om te ruilen slechts ge durende dertig dagen na de loting erkent, en dat diezelfde wet de nummerruiling na het verstrijken van dien termijn niet moer als een recht, doch als een goedgunstigheid van do militaire autoriteit aanmerkt. Dit is in derdaad een verschil van groote beteekenis, al dringt dit blijkbaar niet tot de hersenen van iedereen door. Het is al vaker gecon stateerd dat militairen in juridiek onderschei dingsvermogen alles behalve uitblinken. Wij handhaven onze meening, dat het ruilingsrecht zij het zonder booze bedoe ling is gedrukt en zulks tengevolge van het niet te weerspreken feit, dat de belang hebbenden niet in tijds hebben geweten wat er aan hun lotingsnummer vastzit. A. C. Het communiqué luidt als volgt: Naar aanleiding van een voor belangheb benden verontrustend bericht ten aanzien van de numifcerruiling voor den dienst van het blijvend gedeelte bij de militie is ons, na informatie, van de meest bevoegde zijde gebleken, dat de aanschrijving nopens de re geling van het blijvend gedeelte der militie den 31en Juli het Departement van Oorlog heeft verlaten. Door omstandigheden, van liet Departement onafhankelijk, kon die re geling niet vroeger worden vastgesteld. Het vermoeden, dat in deze bij bet Depar tement van Oorlog zou zijn getraineerd, en daardoor de ruiling zou zijn gedrukt, moet te eenen male als onjuist worden beschouwd, wat nog ten duidelijkste hieruit kan blijken, «lat in die aanschrijving door den Minister de meest ruime bevoegdheid tot nummer ruiling is verleend, door deze uittestrekken over den geheelen duur van den dienstttyd, zelfs ook dan wanneer de man niet meer onder de wapenen is en van nummer zou wonschen te ruilen mot een die zich wèl on der de wapenen bevindt. Alzoo is de bovoegdboid tot nummerrui ling voor allen onverkort gebleven en heeft do datum der aanschrijving daarop geen in vloed. LIJST van BRIEVEN, geadresseord aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor to Amersfoort gedurende de 1o helft dor maand Augustus 1902. Brieven. F. Buys Amstordnm. H. Doger Den Haag. J. Keseling Rotterdam. C. Mulder Scheveningen. H. Visser W. Blokker.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2