Stadsnieuws. caeu wilde elkaar liever wantrouwen dan leeren kennen en waardeuren, en zóo is gaandeweg een toestand geboren, die vroeg of laai voor do winkeliers, onder schier on draaglijke lasten gebukt, noodlottig moet worden. Behalve de steeds toenemende con currentie, de tot iu het onmogelijke opge-. dreven huurprijzen, wacht veleu nu weder een verhooging van belasting van zóo ernstigen aard, aat zelfs magazijnhouders wier zaken nog in bloeienden staat verkeeron een twaalfde gedeelte van hun inkomen gerust kunnen afzonderen voor den jiscus. Voeg daarbij het feit, dat zij die maar even kunnen de stad den rug keeren, verjaagd door de hooge lasten, dat velen en wel zeer gegoeden, hun inkoopen in het buitenlund doen, uhhans groote bestellingen van daar betrekken, dat ae soliede winkelier ook nog testrijden heeft tegen den meer en meer toer. menden zwendel-handel, bestaande iu zoogenaamde «uitverkoopen," dikwijls van goederen door tusschenkomst van flesschentrekkers buitge maakt en toi fabelachtige prijzen van de hand gezet, en men zal moeten erkennen, dat de kern van den middenstand, de soliede winkelier, niet op rozen wandelt. De winkeliers, ook door den fiscus en door onhandelbare, hebzuchtige huiseigenaren tot het uiterste gebracht, mogen niet aan den raud eens dreigenden afgrouds blijven staan; zij zijn verplicht, zich ook te scharen ouder een zeilde vlag, die hun belangen moot be schermen, haar vanen ontplooien als teeken der overwinning. Daarom, gij allen, magazijnhouders en win keliers, hetzij gij grootere ot' kleinere zaken uitoefent, biijlt niet langer berusten onder den druk die u kwelt; vereenigt u waar het geldt uw dierbaarste belangen steunt de mannen van het Congres krachtig met woord en daad laat u niet weerhouden door klein geestige vrees voor publiciteit of voor ver keerde beoordeeiing van uw naam. Wanneer gij aldus handelt, met het «ver- eenigt u" in uw banier, dan zullen wy, schou der aan schouder pal staan in de gelederen van fiere burgers, krachtig bet hoofd kunnen bieden aan allen die ons bestaan belagen en bedreigen, zoowel door woeker-huurprijzeo,als dot r zwendel-practyken, enz., en ons mogen verheugen in het gloren van een dageraad Van nieuw leven en van een betere toekomst voor den Winkelstand v De heer F. M. van Veen, ingenieur van weg en werken in algemeenen dienst, hoopt morgen den dag te herdenken waarop hy vóór 25 Jaar in dienst trad by de Hollanascbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij. De heer J. J. Menkema, tijdelyk leeraar in de Hoogduitschc taal aan de Hoogere Burgerschool hier, staat op de voordracht ter benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Arnhem. De heer D. H. Pijsel is benoemd tot Direc teur van het Instituut «Erica" te Ede, bij Aruhem. Tot onderwijzer aan liet Instituut-Van der Sluys is benoemd de heer B. liijlkemu, te Meppel. Blykens nevenstaande advertentie zal het toelatiugs-examen voor de Hoogere Burger school niet op Maandag 1, doch op Dinsdag 2 September aanvangen, evenals de her examens, terwijl ook de opgelegde taken Dinsdag worden ingewacht. Zegt het voort De architect A. W. Weissman wydt in •Oud Holland" een studie aan Jacob van Campen, dien we voorloopig nog maar tot de oud-Amersfoorters zullen rekenen, en in 't bUzonder aan den invloed welke diens verblijf iu Italië gehad heeft op zijn werk, en zegt dienaangaande: Van Campen moet zich in Italië vooral te Vicenza, de 6Ud i an Andrea Pailadio, hebben opgehouden. Had ik dit vroeger roods vermoed, thuna, nu bet mij ook vergund is geweest, Vicenza te bezoeken, is dit vermoeden tot zekerheid geworden. Pailadio (16181680) werd te Vicenza geboren en heette eigenlijk Andrea di Pictro. Hij was als jong steenbouwer werkzaam bij iiot bouwen van oon buis voer dou rijken tiiangiorgi» Triseino. toen deze behagen in hom vond cn hem oen klassieke opvoeding dood geven. Op verlangen van dien kunstbeschermer noemdo Andrea zich voortaan Pailadio, naar de godin der wfjsbcid. Pailadio heelt aan een zeer eigen aardigeu bouwtrant het aanzijn gegeven. Zijn werken werden reeds bij zijn loven vermaard en vooral in de 17e en de 18c eeuw door geheel Europa bewonderd. £By het leven van Jacob van Campen, in 1046, f Danckcrtz uit een „Verhandeling van de VyfOr- ren der Bouw-kuuat die by dc Ouden zijn in 'tgebruyck geweest, getrocken uyt den beroemden Itiliaanschen Bouwmeester A. Pailadio." In dit vrerk komt cco hoofdstuk voor, getiteld„Van Gal- deryen. VoorhuyscD of Inkomsten, Zalen, Voorka- meren en van hare maten," en hot is aanstonds te zien, dat Van Campen zich steeds aan deze maten aooveel mogelijk bij zijn ontwerpen hoeftgehoudeD. De eigenaardigheden, waardoor Van Campen's architectuur zicb kenmerkt, vindt men alle in do bouwwerken van Pailadio te Vicenza terug. Voor de ordonnanties met groote pilasters, zooals die onder andere by het Maurilshuis in Deti Haag te vinden zijn, was het Palazzo Valmarana het voor beeld. W'asr verschillende orden boven elkander zon gebruikt, zooals by het Oude Hol (than* Ko- mnklijk Paleis) in Den Haag, bot buis ran Balthazar Koyraans en hel Raadhuis te Amsterdam, heeft Van Campen blykbuar het Palazzo Porto-Barbaran voor den geest gehad. Karakteristiek voor Van Campen's werken zyu de frontons, die by boven deuren en vensters aanbrengt en die by door con soles steunt. Zulke frontons bezitten byv. het Raad huis te Haarlem en het Maurilshuis in Den Haag bot motief is ontleend aan de paleizeD van Vioenta. Niet minder karakteristiek voor onzen bouwmees ter is zyn liefhebberij voor festoenen, die hy almede met Pailadio gemeen heeft, zooals het Palazzo Porto-Barbaran, de Loggia Bernards, de Casa Ratti, bet Palazzo Oolleoni-Porto aantoonen. Pailadio en Van Campen komen ook hierin overeen, dat zij de Toskaansehe en de Dorische orde betrek kelijk zelden toepassen, doch aan de Jonisobe, de Koriutische en de Compoaiete-orden de voorkeur geven. Over het algemeen ia het werk van Pailadio ryker gedétaillcerd dan dal van Van Campen,doch daartegenover staat, dat de eerste veel van pleister werk gebruik heeft gemaakt, dat zeor door den tyd heeft geleden, terwijl de Nederlander alle versierse len in duurzame steensoorten deed uitvoeren. Pai ladio is het ideaal vau den Nederlandscben bouw meester gew*«et. in de ordounantics to Viceuza vindt men de regelen terug waaraan Van Campen zich bij zjjn ontwerpen gehouden heeft. Uit hot zoo juist verschenen Jaarboekje van tie «Ned. vereenigine van Postzegelver zamelaars", welke thans 2884eden telt, blijkt, dat te Amersfoort 4 leden wonen. In het Mengelwerk beschrylt de heer A. J. Valewink hoe de Raad van Amersfoort 21 Augustus 1699 delibereerde somtrend het aenstellen van een vaste posterije van dese stad op Doesburgh vico-versa", zulks naar aunleiuing van een verzoek van »den Heer en Meester Johan ten Ham, Raad ende Oud Schepen der Stadt Gouda" om octrooi voor het oprichten en laten loopen van postwa gens 2 a 3 maal per week »van ende tot ofte op dese stad over Doesburgh, Deutichem, Koesvelt ende Boeckholt op Munster, ende Ceulen op Amsterdam ende Utrecht, vice versa". Reeds den 25 September 1899 werd het octrooi verleend, doch Ten Ham maakte er geen gebruik van, wegensconcur rentie, hem aangedaan door Abraham Kuf- feler «conducteur tot Amsterdam" die de wagens eveneens 2 of 3 maal per week liet loopen, nu over Lunteren «en Vorder op Amsterdam", die hiervoor 26 December 1099 consent kreeg, doch op zijn beurt in de wielen werd gereden door den postmeester Gerard Bouncius. wien hij in Februari 1700 zijn octrooi overdroeg. Van omtrent Januari 1700 dateert dus de eerste vaste brievenpost van Amersfoort naar Keulen. Naar we uit goede bron vernemen zal de eerstvolgende Algemeene vergadering der «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" hier ter stede worden gehouden, bij welke gelegenheid de plaatselijke afdeehng dan haai- 25-jarig bestaan hoopt te vieren door een muziekfeest. De repetition hiervoor be ginnen terstond na Kerstmis, zoodat voor dien tijd de eerste uitvoering achter den rug moet zijn. Voor de eerste uitvoering, in December, is de keuze gevallen op «Paulus", een der schoonste oratoria van Mendelssohn, waar voor de repetition onder leiding van den heer Petri aanvangen op Maandag 22 Sep tember in de concertzaal «De Arend". De heer Jos. M. C. Haak, Secretaris der afdeehng, verstrekt gaarne inlichtingen aan hen die lid der maatschappij, werkend lid der afdeeliug, of lid der zangvereeniging wenschen te worden. De officier van gezondheid 1e klasse A. P. G. F. Giese, van het le regiment veld artillerie, zal van 23 Augustus tot 4 Septem ber dienst doen als chef van den geneeskun digen dienst hij het detachement belast met het opslaan der hivaks in de omstreken van Ede (Kdensche boscb). De officier van gezondheid le klasse U. Riedel, van het Militair hospitaal te Amers foort, .I gedurende de a.s. manoeuvres der 1e divisie infanterie optreden als chef van den geneeskundigen dienst bij den staf dei- Ie brigade. De paardenarts 1e klasse M. E. baron Bentinck, van het le regiment veld-artillerie, wordt van 29 Augustus lot en met 3 Sep tember ingedeeld bij de le batterij 2e regi ment veld-artillerie, die deelneemt aan de oefeningen van het 7e regiment infanterie in de Legerplaats bij Laren. Naar we vernemen, zal kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, commandant van het 5e regiment infanterie, wien op zijn verzoek non-activiteit wordt verleend, zich metter woon vestigen te Prinsenhage. Als zyn opvolger wordt genoemd luitenant- kolonel G. J. W. Koolemans Beijnen, van den Goncralcta staf, chef van den staf dei- Ie divisie. Majoor L. C. Vervooren, van het 5e regi ment infanterie, is in z|jn rang overge plaatst b|j het regiment grenadiers en jagers en wordt belast met bet bevel over een grenadier-bataljon. In zijn pluais is benoemd tot majoor bij het 5e regiment infanterie de kapitein J. W. van Bisselick, van het 6e regiment. Sergeant L. S. Snoeck, van het 5e regi ment infanterie, leerling van het le studie jaar tan den Hoofd-cursus, heeft verzocht, van de opleiding tot 1 ui tenant-k war meester h. t. I. le worden overgeplaatst bij die voor infanterie O. I. L. Ook sergeant K. W. de Jong, van het 5e regiment infanterie, voldeed bij het jongste toelatings-examen voor den Hoofdcursus en wel voor de administratie h. t. doch is niet voor een plaatsing in aanmerking ge bracht. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder hedenavond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den beer G. K. G. van Aaken 1. „Eiotng der Gladiatoren", marscli Fucik. 2. Ouverture „Piqué Dame". Von Suppé. 3. „Rosen au8 dom Bilden WalsterJoh. Strauss. 4. Fantaisie aus der Oper „Cuvalleria rusticana"Mascagiu. 6. Ouverture „I'liödre"Massenet. 6. Suite du ballet „Coppélia" Léo Dölibes. I Prélude et Valse ile la noupée. II Dause de fête et Valse des Injures III Csardas (Dansc Uougvoise) IV Oalop Anal 7. „Die MünleïmSohwarzwald", eiue IdyllEilenbei-R. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper „TannhauBer"Rich. Waguer. Bij de races op «Ciingendaal" won »Va- lórie", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en gereden door Mac' Cord, den Isten prijs in den 's-Gravenhuge-ren, wedren vlakke baan over 2200 M. Nu het verzoek betreffende de straat-col- portage door Minister Kuypei- is van de hand gewezen, heeft de Amersfoortsche Bestuur ders-Bond in haar jongste gedelegeerden-ver gadering besloten, toch luidkeels te doen venten en zich zoodoende te doen verbali seeren. Zaterdagavond omstreeks zeven uur werd de aandacht van wandelaars op het Laantje getrokken door iets dat iu de beek dreef. Spoedig was een oploopje gevormd, de politie werd gewaarschuwd, weldra waren twee agenten aan bet dreggen, en spoedig werd een «geheimzinnig pakket" opgehaald, dat bij opening op het Bureau van politie een pakje manskieeren bleek te bevatten. Natuurlijk maakte men allerlei gissingen, doch de zeer nuchtere waarheid is, dat een schildersknecht zijn oude plunje, vol vlekken, op deze wijze heeft overboord gezet. Een boerenknecht, die Zondagavond een kameraad naar huis wilde brengen, werd bij den tweeden overgang op den Soesterweg door een derden boerenknecht onverhoeds aangevallen en met een zeer scherp mes duchtig verwond aan hoofd en rug. De dader werd intusschen vastgehouden en evenals de verwonde naar het Politie bureau geleid, waar arts Morren de eerste heelkundige hulp verleende. De toestand van den verwonde is redelijk, ofschoon een der hoofdwonden 15 c.M. lang is. De politie blijkt de vorige week bij het arresteeren der konijnendieven een zeer goede vangst te hebben gedaan. Immers bij huiszoeking is een mandje ge vonden, dat bewees dat tie vrij aanzienlijke kippendiefstal ten nadeele vanjJen heer G. door althans een der aangehoudenen was gepleegd en alras bleek nu, dat men te doen had met een georganiseerde bende. Zoo werd ook een convocatie-biljet gevonden voor deze hoog-moderne vereeniging, die tot zin spreuk heelt «Dood en verderf aan onze tegenstanders Het quartet heeft bekend, aan deze en ook nog andere diefstallen debet te zijn. Vorst en Vorstin van Bentbeim, die eeni- fen tijd de gasten waren van K. M. de oningin-Moeaer, vertrokken Zaterdagmiddag van «boestdyk". Daar komen heden aan Hetogin van Albany en Prinses Alice van Albany. I)e bijenhouders, die thans hun korven naar de heidevelden gebracht hebben, twij felen er aan of zij dit jaar wel veel gewin zullen hebben. Dit vindt oorzaak in het feit, dat het tegenwoordig bijna iederen nacht even vóór het opgaan der zon vriest, terwijl elke bloem, waarover de vorst trekt, haar zoetigheid verliest. Tengevolge van de weinige warme dagen is het honiggewin zeer slecht uitgevallen en als er geen warm weder komt, dan is het ten zeerste te vreezen, dat menige bijenstal den aanstaanden winter niet zal doorkomen. De Gemeenteraad van Barneveld heeft, zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Gelder land, met het verzoek, de tusschenkomst der Regeering in te roepen, opdat aan het on langs door den Raad van Amsterdam geno men besluit om die Gemeente te voorzien van heidewaterleidiug, en daarvoor de heide gronden hij Garderen te benutten, geen ge volg worde gegeven, aangezien daardoor de Veluwe zeer in waarde zou verminderen. Naar wij vernemen, bestaat bij liet leger bestuur het voornemen om onder de Ge meente Ede een kazernernent voor twee bataljons infanterie te doen bouwen, dat in 1905 zou worden betrokken. Bij het te Purmerend gehouden Nationaal concours van dilettanten-harmonie en fanfare- gezelschappen behaalde „Crescendo", uit Baarn, den Isten prijs in de afdeeling Ver- eenigingen uit Gemeenten met meer dan 2000 zielen, en »De Biltsche fanfare", uit De Bilt, den Isten prijs in de afdeeling Vereeni- gingen uit Gemeenten met minder dan 5000 zielen en die niet langer dan 3 jaren hebben bestaan. In het geheel namen 49 vereenigingen deel. Moge toch ieder bedenken, dat op bet oogenblik waarin hij iemand in de oogen van het publiek vernedert, hij ook ziehzelven vernedert, althans in de oogen van welden- kenden. Te Grave wil men onder de ingezetenen een beweging op touw zetten om door be middeling van het Gemeentebestuur bij de Regoering stappen te doen, teneinde bij het vermeerderen van het aantal regimenten in fanterie, daar weder een garnizoen te bekomen. 01 »de koffiemolen" zicb daar ook goede vrienden heeft gemankt. Ter waarschuwing van lien, die de ten toonstelling van Dusse'dorf bezoeken, moge het volgende dienen Een heer, die op het terrein der tentoon stelling even buiten een bierhal was gegaan, dronk daarna opnieuw uit zijn glas en werd onmiddellijk ongesteld. Hij ging naar buiten, waar twee heeren hem opwachtten, en daar hij buiten bewustzijn geraakte, hem liefderijk oppasten. Zij namen hem onder den arm, geleidden hem naar buiten en wat verder met hein gebeurde, weet hij nietwel, dat hij den volgenden ochtend op het exercitieterrein ontwaakte, beroofd van zijn portemonriaie met geld en zijn gouden horloge met ketting. In de hedenmiddag van 1.45 tot 2.40 on der voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, gèhouden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig 12 leden en de Secretaris; afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Kalken en Tromp van Holst, zonder bericht de heeren mr. Prikken en Croocke- witéen vacature. De notulen der vergadering van 22 Juli werden gelezen en z. d. of h. st. ongewijzigd vastgesteld. De belangrijkste der ingekomen stukken waren: behalve goedkeuringen van Raads besluiten en Begrootingen van Burger Wees huis, Schutterij en Burgerlijk Armbestuur: een request van leeraren aan de Hoogere Burgerschool houdende verzoek om verbete ringen in handen van de Commissie tot de zaken der HB. S.een request van bewoners van den Soesterstraatweg, wegens overlast »in deze hitte" van menage-water uit de perceelen 56, 58 en 58a aan den eigenaar zal worden meegedeeld, dat, hij volgehouden weigering om die perceelen aan tc sluiten bij het Gemeente-riool, er kans bestaat tot onbewoonbaar-verklaring. Dr. Groneraan is belast met de kostelooze vaccination en den doodschouw, op een jaar wedde van 150. Ingekomen is nog een ontwerp-verordening op de Straatbelasting en op het hellen van Straatgeld benevens een gewijzigde Instructie van den Directeur der Gemeente-gasfabriek in verband met de munt-gaslevering. Ook was ingekomen een bericht van het Hoofd dor Jongensschool, «lat de onderwijzer aan die school, do heer Aardema, «Ie hooi'd- acte behaalde. Ingevolge de Verordeniug werd diens salaris met f'125 verhoogd. Ten slotte was ingekomen een verzoek van den heer G. L. Müller tot het maken van een opening voor een kelderluik groot 1.10X9.19 M., en .een dorpel groot 1.50X0.16 M., te zaraen groot 0.45 M2., op Gemeente-grond voor zijn kantoor aan de Langegracht No. 30. Na urgent-verklaring werd conform het prae-advies besloten, bet verzoek in te willi gen tegen een jaarlijksche recognitie van f0.25 (ovan de waarde van den grond). Aan de orde werd gesteld het onderzoek van den geloofsbrief van bet op 23 Juni in de vacature-Garjeanrie gekozen Raadslid arts J. W. Jorissen. Mot dit onderzoek werden belast de heeren Gerritsen. Kleber en Hamers. De zitting werd van 2.15 tot 2.20 geschorst. De commissie concludeerde hij monde van den heer Gerritsen tol toelating, waartoe besloten werd. Aan de orde kwam daarop het verzoek van de heeren «Ir. P. C!*M. 13os, tijdelijk leeraar in Staatswetenschappen, en drs. A. van de Water Jr., tijdelijk leeraar in Géschiedenis aan de Hoogere Burgerschool, om ontslag met ingang van 1 September Conform de adviezen word dit eervol ver leend. Aan de orde kwain hierna de vaststelling van het le aanvullings-kohier der plaatse lijke Inkomsteh-belasting, dienst 1902, tot een bedrag van f5052.50. Aan de orde kwam nu een voorstel tot het aangaan eener regeling heli-ellende verple ging van zieken ten laste der Gemeente in het Gasthuis «Aldegonde". Bij een met mr. H. J. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, eigenaar van het

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2