Stadsnieuws. Binnenland. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentowet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dirs- dag, den 2. September aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, den 29. Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brenRen ter algemeene kennis, dat bij bunlssluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet aan W. A. BRAND8EN, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van een varkensslachterij in het perceel wijk F. no. 14, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. no. 2508. Amersfoort, den 28. Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. KIEZERSLIJST Kamer van Koophandel en Fabrieken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER8F00RT, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijst aanwijzende de personen, in deze Gemeente bevoegd tot het kiezep van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, op heden is vastge steld, welke lijst gedurende acht dagen, te rekenen van af 1 September, alle werkdagen van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags op de Secretarie dezer Gemeente voor eenieder ter inzage ligt. Amersfoort, den 28. Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Gelijk heden in de Hoofd-synagoge ge schiedde, zullen morgen in de verschillende kerken gebeden worden opgezonden ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De parade, welke Maandagmiddag te 12 uur wordt gehouden en aan welke slechts deelnemen de Infanterie en de Veld-artillerie, zal worden gecommandeerd door luitenant kolonel P. A. van Buuren, waarnemend commandant van het 5e regiment infanterie, terwijl de honneurs worden bewezen aan luitenant-kolonel L. Bolle, waarnemend gar- nizoens-commandant. Het programma van de volksspelen bij de Iulanterie-kazerne deelden we reeds in het vorig nummer mede. Dat van het volksfeest, Maandagmiddag te half' twee op Den Hof te geven, omvat: 1. Opeuingamarsch. 2. Kinderkoor, „Wiet) Neerlandach bloed". 3. Marcheeroefeningen. 4. Muziek en Gymnastische standen. 6. Colonne degen. 6. Muziek en Gymnastische standen. 7. Lessen lange stok. 8. Kinderkoor, „Hoogtijlied", 9. Vrije- en orde-oefeningen, 10. Muziek en Gymnastische standen. 11. Carré lange stok. 12. Kinderkoor, „Wilhelmus", oud) toonzetting. 13- Gymnastische standen. 14. Muziek en 'gewichtheffen. 15. Carré lange stok. 16. Kinderkoor, „Mijn Vaderland". 17. Muziek en partijschermen lange stok. 18. Vrije oefeningen aan rek, ringen en brug. 19. Muziek en Gymnastische standen. 20. Carré lange stok. 21. Kinderkoor, „Mijn Nederland". 22. Colonne geweer onderofficieren 5e regiment infanterie. Finale. Bij eventueele omstandigheden behoudt de Commissie zicb het recht voor, van bo venstaande volgorde af te wyken. De Commissie verzoekt ons, nog het vol gende te willen publiceeren Aan kinderen wordt toegang verstrekt, voorzoover de ruimte dit toelaat, door de Windsteeg, van kwart vóór éen tot kwart over éen uur. Na dat tijdstip ivordt geen toegang aan kinderen meer verleend. Ove rigens worden door de Windsteeg alleen toegelaten diegenen, die voorzien zijn van een toegangsbewijs. Mocht onverhoopt het weer, een openbare uitvoering op dat uur niet toelaten, dan zal door ornroeping een nadere regeling wor den bekend gemaakt. Aau het publiek wordt dringend verzocht, de goede orde te helpen handharen. De commissie bestaat uit de beeren H. Dumoulin, J. Th. N. D. E. van Schouwenburg en H. C. den Hartog. De «Amersfoorlsche muziek vereeniging", onder directie van den heer J. A. Jochems, zal ook daarbij belang loos meewerken. Programma van bet foestconcert Maandag avond te 8 uur in >Amicitia" te geven dooi' de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aak en 1. „Oranje-Naeaau", Feestroarech Kesaelu. 9. Ouverture „Zampa ou la fiancée de marbre Hérold. 8. -Goldrexen", WalzerWaldteufel. 4. 0roeze Fantoieie au» der Oper .Der diegende Hollander" Rich. Wagner. 6. Ouverture „Die lustigen Weiber von Windsor"O. Nicolaï, 6. Grand ballet de l'opéra „Lo Pro phéte" Meijerbeer. I V»1M. I! KedowR. Ill QuMlrllie des mineur». ïv uaiop. (a. Aria „Cuius auimum", aus 7. „Stabat Mater"Rossini. I b. „Die Nacbtigall und die Frosche"Eilenberg. 8. „Was giebt's neuesT" Potpourri Rolla. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente, welke gehouden zal worden op Dinsdag 2 September, des middags te half twee, zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling: 1. Installatie van het nieuw gekozen Raadslid J. W. Jorissen. 2. Benoeming van een Wethouder (vaca ture E. L. Visser). 3. Benoeming van een lid der Commissie van labricage (vacature G. P. A. Garjeanne). 4. Loting voor de Raads-afdeelingen. 5.- Benoeming van twee leden der Com missie vau wetgeving (vacature M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader). 6. Rekening der Gemeente over 1901, met ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling, en rekeningen van het Burgerlijk Armbe stuur, bet Burgerweeshuis, de Schutterij en de Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. 7. Nader voorstel tot wijziging der Instrutie van den D'recteur der Gasfabriek eD dei- Verordening betreffende gusverstrekking d.d. 14 Augustus I.I., no. 26731. De Gemeente-begrooting voor 1903 is in ontvangst en uitgaaf ontworpen op f594 848.96s, met een port onvoorziene uitgaven van f 1588.69s. De ontvaugsteu ziju geraamd als volgtbatig slot f33 054.90s; I. belastiugeu en liefiingeu en opcenten Rijksbelasting 129098.16, Gemeentelijke belastingen f72000: totaal f 101098.16; II. vuur-, haveu- en tongeld f5400, jaarmarkt f500, weekmarkt f1000, openbare wegen f230, begraafplaatsen f1300, Secre tarie f 15, Gymnasium f 6400, Hoogere Burgerschool f17635, Burger Avondschool f 112, Meisjesschool f6150, Jongensschool f4850, school 2e soort f1920, scholen Se soort f25, herhalingsschool f225, honden f950, verguuuiDg f4300. Burgerlijke stand f450, rechten art 240 Gemeentewet f500totaal f159 560.90s; III. aandeelen Geineeute-crediet 180, verhuringeu f8150,50, grasverpachtingen f210, mest en gier f 5864.90. rooisel f 275, jachirecht f 3, grondrecht f 515, huur Leusderheide f140, baten Gasfabriek 1116 780 totaal f132193.40; IV. geld leen ingen voor Gemeen tewerken en kasgeld f156 444.83s; V. uitkeeringeu van Rijk en Provincie (Gymnasium f7075.63, Hoo gere Burgerschool f15000, Lager ouderwijs f14058.535) f61084.50; vicariën Sint Joris f960, militaire ge bouwen f2550. transportmiddelen f50, diversen f 800, pensioenen f 1700totaal f 113 595.66s totaal ge neraal f594 848.96s. Uitgaven. I. Kosten Gemeentebestuur f18095, in ning Gemeente-inkomsten f 50i5totaal f 23 110. II. Medische politie f1965, plaatselijke politie f33032.50, ijk f20; totaal f85017.50. III. Wegen en inrichtingen, enz., salarissen f5080, aanleg en onder houd f 100774.12; totaal f105 824.12. IV. Gemeente- eigeudommen en lasten 198925. V. Kamer vau Koophandel f200. VI. Hooger onderwas f31301.26, Middelbaar onderwijs f66 898.74, Lager onderwijs f90 995, Archief en museum f800; totaal f179 985. VII. Armwezen f22692.68. VIII. Rente en aflossiug van lecningen f99150.57, pensioenen en gratificatiën f1700; totaal f 100 850.57. IX. Diversen f26695.40. X. Onvoorzien f 1538.69s. Als buitengewone uitgaven worden genoemd aunlcg wegen f25 285, veeg-maohine f 425, havenver- bfiteriug f 42000, leeuing ambachtsschool f16000, meubelen school Puu tenburg f 4900, bouw dier schooi f17 500, woonhuis f6000, leening Vereeniging tot bouwen en verbeteren van woningen f20000; totaal f131110. De betrekking door J. A. Laurijssen bij den Gemeente-ontvanger bekleed, is thans gesplitst, terwijl met het innen der gas-gelden is belast J. Kraan (Kaïnperbinnenpoort). Voor de inning der schoolgelden is wel reeds iemand aangewezen, doch formaliteiten, welke nog moeten geschieden, beletten alsnog zijn naam te noemen. Bij de jongste examens slaagden mej. C. M. Lunter voor de hoofd-acte en mej. E. C. M. Sinnige voor de acte Fransche taal, Lager onderwijs. Onze vroegere stadgenoot de heer J. G. T. van Achterbergh keert bier in het begin der volgende week per «Gedeh" terug van Ceylon, waar hij bijna 2 jaar in Engelsche krijgsgevangenschap vertoefde. Men vraagt ons plaatsing voor het vol gende Aan J. A. Laurijssen werd Donderdag eer vol ontslag toegekend als bode van de ver eeniging «Onderlinge Hulp", terwijl tijdelijk in zijn plaats benoemd is I*. Leenards. Door het Bestuur werd overwogen, dat Laurijssen als bode dier vereeniging steeds zeer actief en accuraat was en bij haar geen financieel nadeel beeft toegebracht. Herinnerd zij, dat de lessen der Hoogere Burgerschool niet Maandag, doch Dinsdag weder aanvangen, op welken dag ook de ta ken moeten ingeleverden ook, dat de in schrijving van leerlingen voor de Muziek school van «Toonkunst" Maandagmiddag tus- schen 1 en 2 uur kan geschieden. Luitenant W. van Bakel, Ridder M. W. O., nam heden afscheid van het oflicierskorps van het 5e regiment infanterie en vertrekt Maandag naar Breda om daar op te treden als officier van politie aan de Kon. Militaire Academie. Voor een plaatsing bij den Hoofdcursus komen alsnog in aanmerking voor infanterie hier te lande de sergeanten J. M. Badings, W. Montagne, J. A. Brederode, J. J. van den Berg, A. P. Uni, L. R. Badings, B. van den Berg, W. van Deth, F. Wenting en C. Hek- king, welke drie laatstgenoemden aanvanke lijk voor plaatsing bij de administratie in Ned.-lndiÖ in aanmerking zijn gebracht. Bij bet 5e regiment infanterie zijn o. a. bevorderd tot reserve-korporaal de adspiran- ten-vaandrig B. R. Drijver, J. W. de Morré en W. J. L. van Vloten. Paardenarts le klasse A. Frederikse, van de Hoefsmidschool, is ingedeeld bij de le batterij van 3e regiment veld-artillerie, welke van 16 tot 20 September deelneemt aan de oefeningen van het 2e regiment infanterie in het Kamp bij Laren. Ter aanvulling van de batterijen van het 2e regiment veld-artillerie, die deelnemen aan de manoeuvres van de le divisie, ver trekt 4 September van hier naar Veenendaal een detachement veld-artillerie, sterk 2 offi cieren, 79 onderofficieren en minderen met 64 paarden, 4 vuurmonden en 5 caissons, en naar Veenendaal—De Klomp een detache ment van 1 officier. 40 onderofficieren en minderen met 32 paarden, 2 vuurmonden en 3 caissons. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bet afnemen van het examen voor vaan drig voortaan tweemaal per jaar zal plaats hebben en wel bij het wapen der infanterie in de standplaatsen van de divisie-comman danten. Programma der muziekuitvoering, bij gun stig weder morgen (Zondag)avond te 8 uur te geven op het terras van «Amicitia" door de stafmuziek van liet 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „Klein maar dapper", niarsch. Van Aken. 2. Ouverture „La dame blanche" Boyeldieu. 3. „Frühlingslriuder", Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra „La fille du régimeuL"Donizetti. 5. Ouverture „La Sirène"Auber. 6. Grand ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" en 7 parties Cb. Gounod. - a. „Sérénatu"Moszkowski. tb. „Toréador et Andalouse" du „Bal costumé"Rubinstein. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Guillaume Teil" Rossiui. Door de firma Goettsch, te Arnhem, is een toestelletje in den handel gebracht, dat spoedig zeker in ieder huis ecu plaats zal hebben veroverd, en wel een glazen beveiliger, een glazen ring waardoor een bijzoudere metalen draad loopt. Men legt dezen ring om het lampeuglas, ongeveer 1 c.M. boven de vlam. Door dien ring wordt het springen der glazen tengevolge van vocht, warmte of plotselinge temperatuurswisseling tegengegaan, 't Werkt zelfs zóo sterk, dat wanneer men een lam penglas in het water dompelt en nat op de lamp zet, het bij 't aansteken der vlam niet springt, wanneer de ring er omheen is. Deze ringen, die natuurlijk een groote be sparing geven in de uitgave voor glazen en gloeikousjes, beüoeven nooit vernieuwd te worden en kosten slechts 25 cent, zie de advertentie hiernevens. Tusscben Amersfoort en Soesterberg is Donderdagavond bij pl. 48 een 60-jarig man, die struikelde toen bij over de spoorbaan liep, door trein 915 H. IJ. S. M. overreden. De trein stopte, de man werd opgenomen en naar Utrecht vervoerd, waar hij naar het Ziekenhuis werd gebracht. Hoewel nog eenig leven was waar te nemen, bleek zijn toestand hopeloos. Fen arm was afgereden en over het geheele lichaam werden breuken geconstateerd. Het weekblad «De Neder-Veluwe" bevat het volgende Ingezonden stuk van Haremen van 't Zaandgat, uit «Barevelt" 'k Hed al zooveul in de krant elezen over de Amsterdamse waoterleiding da'k et niet laote kan of ek mot et mienen der ok fan zégen. Miet tie seit wel, wat moj jie je toch overal mee bemeujen, je worden op 'tlest noch net soo eigestwies as al die krautenminsen, mer ak eenmaol iets in den kop het, tau praote ze 't men der niet soo makkelek uut. Eu noe vural niet, went te rog en do boekent lie'k binnen eu der is noe niks gien amparte drukten, zoo da'k ter best es 'n uur ot wat mit te pen op los kan krabben. Ik hè mor sjik, daj jie der mer daolek tegen te velt etrokkeu bin. Went et is wel nnor vut .1 dio Amsterdammers asso altiet durst motten liejen, ner durst liejen is noch niet soo areg es gebrek liejfc.' en dat souwe vulie doen man, asse hier al 't waoter eweg haoldeu. Ve hen noe evewels al niet te veul, mer dan koste ve den heelen dag wel met ten tong uut ten hals loopen vau hoenger en durst. En noe hek soo iu meu eenigheit tor alles gedureg over eprakkezeert of ter niks op te vienden zou wezeD, da wulie der beter van wieren eu dasse in Amster dam toch waoter zat hadden. En ok gleuf seker da'k ter achter bin. As die Amsterdammer» noe es heengingen n 'n hoop wieje pupen in de Rien leijen, dnor ze eiken dag het waoter mee op pomp ten naar de grootste huchten van de Veluwen en et taor mer liete loopeu, dan kregc ve waoter zat, asse te minnesten mer zurgden, da»se meer waoter nao boven brochten, asse op aandere plaots der uut trokken. Men duukt, jong menheer, da was noch soo gek niet, tan ware ve allebei cholpen. En of se dat in Amsterdam noe al e» 'n hoendert duizend gulden meer kost, tat is tan noch soo areg niet, lus fur de man nog mer twee dubbeltjes. Ik hoop menheer, dajje der wat au doen kun, went ok bin wel gien vis, mer ik souw dor toch 'n naoron hekel an hen om van de dreugt dood te gaan. En noe, menheer, et besten mit te vrouw en de iciender. Herinnerd zij aan de belangrijke land- en tuinbouwtentoonstelling, Dinsdag en Woens dag achter den huize «De Voerst" te Nijkerk te houden. Den eersten dag van éen uur lot half vijf bloemen, werktuigen en tuin sieraden benevens te half drie bloemen-oorso, den tweeden dag van elf uur tot half vijf paarden, vee, pluimgedierte, zuivel, enz. De levensbeschouwing van tal van men- schen spiegelt meer hen zeiven dan het leven af. De verjaardag van H. M. de Koningin zal ten paleize heel huiselijk worden gevierd zonder muziek of gala-diner. Alleen zullen enkele autoriteiten in audiëntie ontvangen worden. Naar aanleiding van de telkens weer op duikende berichten omtrent een aansluiting van Nederland bij een ol' meer der groote mogendheden, die eeu zekeren onrust bij het Nederlandsche volk teweegbrengen, vraagt het «Centrum" of hot niet op den weg der Regeering ligt, zoo spoedig mogelijk aan die onzekerheid een eind te maken, het Neder landsche volk in te lichten en het, naar liet blad hoopt, door een beslist démenti der talrijke geruchten gerust te stellen. President Steyu's toestand is reeds zooveel verbeterd, dat hij Donderdag voor het eerst eenige uren op het balcon aan de achterzijde der villa «Norma" heeft kunnen zitten. Uit allerbeste bron verneemt de «O. Ilaai'l. Crt." uit Den Maag, dat cardinale punt het welk de Boeren geregeld wenschen te zien, alvorens over te gaan tot de inzameling van gelden, uitsluitend is de quaestie van de op voeding der weezen. Het is bekend, dat men in Engeland er op uit is, deze kinderen daarheen te brengen en hen, onder den schijn van liefdadigheid, op t.c voeden in Britschen geest, om zoo doende niet alleen dit deel der jeugd te ver- angliseeren, maar bovendien de Afrikaanders door onderlinge verdeeldheid te verzwakken. De generaals nu zijn met de gedelegeerden en president Kruger overeengekomen, er in de allereerste plaats op aan te dringen, dat bedoelde kinderen in Zuid-AIVika blijven en worden opgevoed in den geest van bun ouders en stam. Daar het oprichten van weeshuizen tot dusverre iets ongekends in Afrika veel geld vereischt, evenals hel eventueel onder brengen der kinderen by particulieren, zal het op bet bedrag, dat de generaals aan de wereld zullen vragen, een grooten invloed uitoefenen, of hun verzoek al dan niet wordt topgestaan. Het volgend officieel communiqué is door den Secretaris der Boeren-generaals ver spreid De generaals Botha, De Wet etiDelaRey wenschen te constateeren, dat huu aandacht gevallen is op herhaaldelijk ia Engelsche bladen voorkomende berichton, die afkom stig heeten te zijn van hun in Den Haag, Brussel of elders op het vasteland gevestigde correspondenten. Die berichten hebben ten doel, de bestaande goede verstandhouding en overeenstemming onderling tusschen de generaals, president Kruger, de deputatie, ol dr. Leijds verdacht te maken door geheel ongemotiveerde mededeelingen omtrent mee- ningsverschillen, die in hun verschillende conferentiën zouden geuit zijn, te publicee ren. De generaals wenschen nadrukkelijk ter algemeene kennis te brengen, dat de meest volkomen eensgezindheid tusschen ben en voornoemde personen steeds heerscht en steeds geheerscht heeft. Elke bewering of veronderstelling van het tegendeel is abso luut bezijden de waarheid en kan alleen •afkomstig zyn van kwaadwilligen of ver- koerd ingelichte en lichtgcloovige personen. In het laatst van het vorige jaar is door de Nederlandsche Onderwijzers Propaganda Club voor drankbestrijding een onderzoek ingesteld naar het drankgebruik der leerlin gen op de Lagere scholen in verband met gedrag en vorderingen. Dit onderzoek liep over 4340 leerlingen. Hiervan had bijna 42 pet. nooit alcoholi sche dianken gebruikt, terwijl 32 pet. nog nooit sterkedrank had geproefd. Bier wera liet meest gebruiktzelfs kreeg 4 pet. der kinderen het dagelijks. Ofschoon er ook onder de dagelijksche gebruikers knappe leerlingen voorkwameo, waren bij de kinderen die nooit alcoholische dranken geproefd hadden, 2l/a maal zooveel goede leerlingen als bij de dagelijksche ge bruikers en 1V2 ntaa' zooveel als bij hen, die ze af en toe eens gebruikten. By de slechte leerlingen bestond ongeveer de omgekeerde verhouding; 46.6 pet. der onthouders behoorden daartoe, 23.6 net. van hen die nu en dan eens alcoholische nranken kregen en 45.3 pet. van de dagelijksche ge bruikers. De commissie, die eenigen tijd geleden benoemd is om te onderzoeken in hoeverre

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2