Stadsnieuws. Binnenland. Sedert 27 Juli 1883 Burgemeester van Amersfoort, werd hij in 1885 aoor het district afgevaardigd naar de Provinciale Staten van Utrecht, in het zelfde jaar gekozen tot lid van den Gemeenteraad en in 18S8 afge vaardigd naar de Tweede Kamer; hij bleef echter zitting houden voor Kampen. In Mei 1891 werd hy benoemd tot het aanzienlijk ambt van Gouverneur van Suri name, waarheen hij 9 Juni vertrok, welk ambt lm aanvaardde 27 Juni en bekleedde tot 12 Mei 1896. In 1895 vroeg en verkreeg hij een verlof van vier maanden, dat hem in slaat stelde in Nederland de Begrooting voor de Kolonie te verdedigen. Hem komt de eer toe, de aandacht van het Moederland gevestigd te hebben op onze West-Indische bezittingen. Hij gaf den stoot tot de onderzoekingstochten op allerlei gebied daarheen sedert ondernomen. Na een reis door de Zuid-Afrikaansche Republieken in 1890 gerepatrieerd, werd hy door do Staten van Zeeland benoemd tot lid van de Eei'ste Kamer der Staten-Generaal. In 1898 volgde zijn verkiezing tot lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage. Met ingang van 1 Januari 1900 werd hy andermaal benoemd tot Burgemeester van Amersfoort, welk ambt hij bekleedde tot 31 Juli l!>0t. Den li Juni 1901 werd i-ij gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Amersfoort. Den I Augustus 1901 volgde zijn benoe ming tot Minister van Koloriet:, «eik ambt bij, den interimaire!) tyd (1 Februari—1 .Mei) nfgerekend, slechts 8 maanden mocht be- kleeden. Steeds toonde hij warme belangstelling voor koloniale aangelegenheden en was een zeer ijverig lid van het lustiiut colonial international. Iri de kracht van den manlijken leeftijd is een werkzaam en nuttig leven afgebroken, j Reeds zeer jong wierp zich de overledene I in het partygewoel, aanvankelijk door de meer bedaagde leiders zijner partij gewan trouwd, doch bij het toenemen der jaren in steeds stijgende mate gevierd en gezien niet alleen bij zyn partijgenooten, maar ook bij allen die vooral voor zyn verblijf in Suriname met den werkzamen, frisschen. opgesvekten man in aanraking kwamen. Trouwens zijn loopbaan is wel het beste bewijs van achting voor zijn persoon en waardeoriug zyner werkzaamheid en gaven. Voor Moederland en Koloniën, maar niet minder ook voor het Kabinet is zijn sterven een gevoelig verlieseen opvolger wordt uiteraard gevonden, maar zeer moeilyk zal het zijn als Minister van Koloniën iemand te vinden, die zóo vet! beloofde en van zóu alzijdigen steun kon zeker zijn als jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck. In zijn antwoord op de ol'tioieele mededee- ling aan de Tweede Kamer zeide baron Maekay, Voorzitter dier Kamer, zeer terecht »Zyn levensdraad is plotseling afgesneden. Doch al was zijn leven kort, het was wel besteed. In de verschillende betrekkingen die hij bekleedde: als lid der Volksvertegen woordiging, als hoofd eener Gemeente, als bestuurder van een onzer Koloniën, als ruads- man der Kroon, heeft hij met groote dege lijkheid en ruslelooze werkzaamheid zijn taak verricht. Het is voorzeker met die pen weemoed dat ik de tolk ben van de §aheele vergadering om met dit enkel woord e nagedachtenis te hei denken van den man, in wien de Kroon een trouw raadsmau, het Vaderland een zijner beste zonen en menig onzer een liefhebbend vriend verliezen,dien wij nog zoovele jaren gaarne werkzaam hadden gezien in het belang van Nederland en van zijn Oost- en West-Indische bezit tingen, waar men zyn verlies ook ten zeerste zal gevoelen". De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw eu officier in de Orde van liet Legioen van Eer. De ter aarde bestelling zal plaats hebben a. s. Zaterdag, tegen 12 uur, op de Al- gemeene begraafplaats aan bet Kanaal. >e stoet zal te kwart voor twaalf uur het woonhuis Laan Copes van Cattenburgh 46 verlaten en bereikt dus zeer spoedig hot na bijgelegen kerkhof. In luuctie zynde Ministers plegen, zoo zij overlijden, een ollicieele uitvaart te ontvan- fen, met de militaire honneurs van hei ge- eele garnizoen der Residentie. Zulk een lijkstutie zal echter ditmaal niet plaats hebben. Zij is door de familie afgewezen op grond van een schriftelijke wilsverklaring van den overledene dat zijn begrafenis op de eenvou digste wyze zou plaats hebben. In die wilsverklaring, nog mei vaste hand den dag vóór de tweede operatie geschreven, komt tevens het dringend verzoek voor, dat niemand van buiten kransen voor de lijkbaar zende en dat er aan zijn graf door niemand moge gesproken worden dan door éen enkel zijner oudste vrienden, dien hy met name aanwees. Ds. F- T. Herbsohleb, Evang-Luthersch predikant te Wildervank en Veendam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk nier. In de Rcmonstrantschi' kerk hoopt voor te gaan ds. A. H. Haentjeus, uit Haarlem. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in deze provincie zal aanstaan den Zaterdag niet plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur ten Baadhnize een openbare vergadering. De verkiezing voor 5 leden-patroons en 5 leden-werklieden van de Kamo: van Arbeid voor de bonwbedry ven zal plaats hebben op 14 October, do hor*:roaming, ;oo die noodig is, op 27 October Luitenants J. F. Schneiders en H. J. K. Klatte. van het fv regiment .;-.ta:i:erie. wor- den van t October set 15 Januari gedeta- I eheerd bij do Normaal-schietschool te 's-Gra venhage tot het volgen vsn een gymnastiek- en schermeursus. Generaal-mswr W O. F. Snijden*. In- peoteur van het wapen de? Infanterie, en generaal-:«:i;Oor A J. F cararnsudaiU der 2e divisie, raden IS de-er hier aankomen tot het bijwonen dee oefeningen op groote schaal van het 5e regiment infanterie. Bij die oefeningen, welke tol 20 September duren en waaraan van den Unlen ook wordt deelgenomen door een half eskadron huzaren en twee batterijen artillerie, wordt een proef genomen niet een zadel van nieuw model voor de oOicieren die slechts bij dergelijke oefeningen bereden zijn. De zilveren medaille voor24-jarigeii trouwen dienst is heden op plechtige wijze uitgereikt aan staf-muzikant A. A. van lledel, van het 5e regiment infanterie. Reserve-korporaals H. F. L. KrSmer en jhr. F. J. A. Calkoen en adspiranten-vaandrig G. L. Pool en M. W. J. J. van Peer, van het 5e regiment infanterie, worden 10 Sep tember als cadet overgeplaatst bij de Kon. Militaire Academie te Breda. In den tuin van »De Arend" werd heden middag de tentoonstelling gehouden van de planten door schoolkinderen en kleyno luy- nen gekweekt uit de stekjes, hun 4 Maart door Floral ia" verschaft. Als keurmeesters fungeerden de tuinbazen C. van Dijk (Schothorst), II, van «Ie Wete ring (Laanzicht, te Woudenberg) en W. Snapper (De Boom). Over 'talgemeen is zeer goed gekweekt, niettegenstaande het min-gunstige weder zelfs veel beter dan het vorige jaar. Vooral de inzending van de kinderen Voorn trok zeer de aandacht; zij verwierven drie Eei'ste prij zen, terwijl voor hun overjarige planten (bui ten mededinging) hun nog een Eervolle ver melding werd toegekend. Na lang wikken en wegen werden de prijzen toegekend als volgt: Eerste prijsW. Voorn, Ad. Voorn, Alida Voorn, VV. Jagtenberg en J. Maas. Tweede prijs: W. van Straten, A. de Wijs, Rika van Wageningen, J. Versteeg en A. van Nus. Derde prijs: H. van Eeden, A. te Kulve, E. Bliekendaal, J. van Winterswijk, C'. Schreu- der, Joh*, van Wilpen, Jacoba Wels, C. Maas, mej Grenzenberg en W. Boshuizen. BestuursprysW. te Kulve, J. van Doorn, wed. Van Lilh, wed. Van 't Wel, E. van Hoenderdaal, M. van Wilpen, Rijna van Dijk, Gerrit Snijders, Gerritje Lustger, H. do Gans, D. de Vrye en D. E. Koene. Jammer, dat het weer niet meewerkte en daardoor het bezoek van niet-leden der vereeniging niet zoo heel druk was, al werd er ook zeer voldoende belangstelling getoond. De «Amorsfoortsebe muziek vereeniging'' gal eenige nummers zeer verdienstelijk ten beste. Én het groote feest brak aan toen de kleine inzenders na schooltijd op het terrein mochten komen en hun wonderen van kweekkunst, ook al waren die soms niet voor een prijs in aanmerking gekomen, aan hun schoolmakkertjes konden toorien. Programma der muziekuitvoering, by gun stig weder morgen (Vrijdag)avond te 8 uur to geven op het terras van «Amicilia" door de stafrnuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „En routo", marche militaire Van Aken. 2. Ouverture im italienischen Style Schubert, 3. „Scönea hongroieea"Massenet. OortAae, Bénèdiotion nuptiale. Sor tie de l'Cgliae. 4. Fan t ai si e de l'opóra „II Pagliacci" (Paljas)Lóón Cavallo. 5. „Mannecliaft an Bord", Ouverture Von Suppó, C. „Ave Maria", Lied Schubert. 7. „Ange d'Amour", Walzer Waldteufel. 8. „Hommage d Fr. Chopin", grando fantaisicBekker. strijd echter voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. Tot candidat.cn voor den Gemeenteraad van Baurn zijn gister gesteld de hoeren dr. S. Gruidunus (lib., doch buiten alle par tijen om gesteld), G. Koelewijn (Chr. hist.) eii Th. de Ruig (anti-rev.) Gelijk we in ons vorig nummer meldden, is do heer De Ruig aannemer van Gemeen te-werk en kan hij dus, bij eventueele ver kiezing, voorloopig geen zitting nemen. De Gemeentebegrooting van Baarn sluit in ontvangst en uitgaaf niet 1'327 270.086, niet een post onvoorzien van f 11 382.78®. Do Inkomstenbelasting wijst in ontvangst aan f20000; het percentage is slechts n/io- De Gemeenteraad van Elburg besloot tot bet verbeteren der havenlichten en tot aan schaffing van een misthoorn. De heer G. J. A. baron De Senarclens de Granoy, Algemeen Voorzitter der «NedeH. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde", is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Door eendracht worden kleine zaken groot; door tweedracht worden de grootste zaken te niet gebracht. Bij Kon. besluit is de Minister van Oor log, de gepensionneerde luitenant-generaal J. \V. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, ad-interim belast met het beheer van het Departement van Koloniën. Met 49 tegen 32 stemmen heeft de Tweede Kamer zich verklaard tegen het optreden van vrouwen als rechters. Feitelijk heeft zij daarmede niets anders gedaan dan den bestaanden toestand hand haven, want wel komt in de Wet op de rechterlijke organisatie niet uitdrukkelijk de bepaling voor, dat vrouwen niet, benoem baar zijn, doeli i.i de practyk is het toch altijd steeds zóo opgevat, dat de wet alléén mannen bedoelde. Dit verklaart waarom in de Kamer geen eigenlijk principieel debat is gevoerd. In de gewisselde stukken had de Regeering zoo beslist mogelijk verklaard, dat zij in neze geen incidenteele beslissing wenschte en daar om harerzijds zich ook van alle argumentatie onthouden. De vereeniging «Broederschap", de plaat selijke afdeeling van den »Ned. Schutterij- kader Bond" zou 17 dezer op hetschietlerrein op do Leusderheide een onderlingen schiet wedstrijd houden. Door het niet-beschikbaar zijn der terrei nen wegens de manoeuvres moest deze wed De storing op den kabel Anjer—Kalianda, den len Augustus aangevangen, heeft schrijft hel «Bat. Nbld." elf volle dagen geduurd en het zou de moeite loonen eens na te rekenen, afgescheiden van andere na- deelen aan een telkens en langdurig verbre ken der gemeenschap verhonden, hoeveel dat ongelukkige kabeltje, sedert het gelegd werd, wel aan herstel gekost heeft. Misschien zou de regeering in zulk een rekening aan leiding kunnen vinden om tc gaan denken over een eigen kabelschip, vooral riu wij ook nog andere kabels gekregen hebben, gezwe gen van de kabels welke volgen moeten. Dat een post., welke geheel indruischt tegen de Gemeentewet, gedurende misschien wal 25 jaren op een Gemeente-rekening voorkomt, zonder ooit opgemerkt te worden door de commissie van onderzoek of Gedeputeerde Staten, is zeker een vermeldenswaardig feit. Het is anders bij de Gemeentebesturen in Friesland volstrekt geen geheim, dat Gede puteerden de zaken goed naneuzen en juist daarom is het geval te treffender. De slot-alinea van art. 94 der Gemeentewet zegt: «Behalve de jaarwedde genieten de Wethouders, onder welken naam ook, gee nerlei inkomen uit de Gemeentekas, dan hetgeen verbonden is aan eene andere, hun opgedragen openbare Gemeentebec iening." De Gemeentebegrooting van llaskerland nu heeft tal van jaren een post van f50, als vergoeding van reiskosten voor do te Nijohasko wonenden Wethouder, die uit den aard der zaak vaak naar dc hoofdplaats der Gemeente (Joure) reizen moet. Nog nooit werd door Gedeputeerde Staten daarop aanmerking gemaakt; de commissie, belast met het nazien der rekening over 1901, ontdekte echter den post en bracht dien in het rapport ter sprake. «Jaren lang hebben wo onwetend gezon digd", zoo luidde het oordeel van den Burgemeester in den Gemeenteraad, terwijl de huidige Wethouder tc Nijehaskc direct voor de 150, over dit jaar alweer toegestaan, bedankte. Maar nu kunnen Gedeputeerde Staten op de rekening aanmerking maken en die niet goedkeurenDo Raad besloot Gedeputeerde Staten over bet geval in te lichten, van oordeel dat het hoogore college, dat insgelijks zondigde, wel genade voor recht zal willen laten gelden. liet zal, dunkt ons, wel losloopen, al blijlt dit geval op het gebied van Gemeentelijke administratie pikant. De firma J, Lehman, te Miinchen, heeft thans een volledigen prospectus over zijn uil- gave »Im Kampf um Sïul-Afrika" verzonden. Zy omval vier deelcn, die in den naherfst verschijnenI. President Krugcr, Lebens- erinnerungen II. General Ben Vilioen, Die Transvaal im Krieg mit EngelandIIJ General De Wet, Die Freistaateu im Krieg met Engeland; en IV Der Karnpf der Buren iu der Kapkolonie, door Generaal De Wet, generaal Smuts en anderen. Voor de eerste drie werken is hel, recht voor een Nederlandsche en een Engelsche uitgave reeds afgestaanvoor het laatste nog niet. Over een uitgave in het IIoDgaarscb, Russisch, Spaansch, Italiaansch en Deensch wordt nog onderhandeld. Als iets bijzonders kan worden vermeld, dat Donderdagavond in het dorp Andel een paarlje in 't huwelijk trad waarvan bruid en bruidegom Van Andel heetten, terwijl de getuigen, samen zes in getal, allen Van Andel heetten, en de ambtenaar van den liurger- lijkenstand, de Gemeente-secretaris en de bewoners van het Raadhuis, waar het huwelijk voltrokken is, óok dien naain dragen. In het «Rott. Weekblak" schrijft V. I).: De iu het program der Vryzinnige-demo- craten voorkomende uitdrukking, dat men beoogt tempering van den klassenstrijd,schijnt in Sociaal-democratische kringen bijzondere ergernis te hebben gegeven. Geen gelegen heid laat men voorbijgaan om in woord of geschrift daartoe strekkende pogingen be lachelijk te maken en met wellust wordt gewezen op alles, wat maar eenigszins kan gelden als een bewijs, dat het door niemand ontkende verschil van belangen tusschen werkgevers en werknemers, niet anders dan door machtsmiddelen op te lossen is. Toch zal geen onpartijdig waarnemer van den loop der arbeidsbeweging kunnen ont kennen, dat zoo de strijd al onverminderd moge voortbestaan, het karakter daarvan gaandeweg gewijzigd wordt. Het tweesnij dend wapen der werkstaking wordt in de best georganiseerde kringen der arbeiders minder vaal; toegepast dan vroeger, althans men is minder blind voor de gevolgen daarvan en tracht meer en meer langs andere wegen zijn doel te bereiken om eerst wanneer alle andere middelen zijn uitgeput, daartoe zijn toevlucht te nemen. Het meest voor de hand liggende middel om in dien geest werkzaam te zijn, is ongetwijfeld gelegen in het collec tief vaststellen der arbeidsvoorwaarden, on verschillig of dit geschiedt in den vonn van tarielóvereenkomsten, dan wel dat eenvoudig tusschen (le vertegenwoordigers van beide partijen wordt uitgemaakt wélke bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in een bepaald vak als de normale zullen moeten worden aangemerkt. Een natuurlijk uitvloeisel van een dergelijke vaststelling van het arbeids contract, is bet opdragen der beslissing over daaruit voortspruitende geschillen aan een scheidsgerecht. Als een bewijs dat de beteokenis hiervan meer eu meer wordt ingezien, kan ongetwij feld gelden, dat do wetgeving van een steeds toenemend aantal landen deze aangelegen heid in den kring harer bemoeiingen heeft getrokken, zij het dan ook dat, behoudens enkele uitzonderingen, de vrijheid van par tijen om zich aan de uitspraak van dergelijke scheidsgerechten al dan niet le onderwerpen, onaangetast blijft. Naast die ambtelijke scheidsgerechten ofverzoeningsraden worden echter in den laatsten tijd ook dergelijke lichamen uitsluiLend door het initiatief der beide partijen in de loonovereenkonist in het leven geroepen. Vroeger is reeds mel ding gemaakt van de «National Civic Fede ration" in de Vereenigde Staten, waarover onlang in het socialistische tijdschrift «die Neue Zeit" de straf is gebroken op een wijze, die aan het bovengenoemde hekelen der tempering van den klassenstrijd doet denken, wat. het vermoeden wettigt, dat men den invloed dier jeugdige vereeniging hooger schal, dan men geneigd is te erkennen. Ia Noorwegen schijnt thans iets dergelijks tot stand te zullen komen. Door vertegen woordigers der «Vereeniging van Werkge vers" eenerzijds en der «Vakvereeniging" anderzijds, is daartoe een plan ontworpen, waaraan het volgende is ontleendBij elk conllict tusschen werkgevers en werknemers, die tot genoemde ver.conigingen behooren, zal getracht worden, een minnelijke schik king le verkrijgen, waartoe door de betrok ken besturen een vorzoeningsraad zal worden ingesteld. Werkstakingen mogen niet plaats vinden vóór deze raad zijn bemoeiingen geëindigd heeft. Komt geen schikking tot stand, dan kan de beslissing worden opge dragen aan een vast scheidsgerecht, welks uitspraak bindend is, wanneer beide partijen verklaard hebben daarmede genoegen te ne men, tenzij er sprake is van een geschil, voortvloeiende uit een bestaande overeen komst, in welk geval daartoe oen vei klaring van éen der partijen voldoende is. Het scheids gerecht zal bestaan uit zeven leden, waarvan door elk der beide organisaties drie worden aangewezen, die gezamenlijk een rechtskun digen voorzitter kiezen. Komt deze keuze niet tot stand, dan zal de voorzitter benoemd worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Hoewel strikt genomen door de instelling van dergelijke permanente scheidsgerechten het beginsel der verplichte arbitrage nog

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2