Zaterdag 13 September 1902. No. 5241. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. PHOEMX - BKOUWEIUJ. H. MEÜRSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. De A. K. C. FIRMA A H VAN CLE1CFF tc AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden f franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regols 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oi'licieële- en ontoigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekoning gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incosseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Tolophoon 10. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gelet oj> de kennisgeving van don heer Commis saris der Koningin iu deze provincie, in Proviuuinul- blad No. lOli van dit jaar. Brcugt tor konnis van belanghebbenden in deze Gemeente, dut een geval van schurft bij soliapeu is voorgekomen in de Gemeente Viukoveon. Amersfoort, den 12. September 1P02, De Burgemeester voornoemd, WU1JTIERS. Duitsch-Nederlandsche Postunie. De »Voss. Ztg." bespreekt in een hoofdar tikel de plannen voor tiet instellen van een Postunie tusschen Duitschlaud en Nederland, zooals die reeds tussclien Duitschlaud en de Ooslenrijksch-Hongaavsche monarchie bestaat. Reeds m tiet. voorjaar hadden, naar het blad mededeelt, tusschen de Duitsclie en de Nederlandsche post-administratie conferenties plaats over de fmancieele gevolgen van zulk een maatregel. In Juni had te Utrecht het congres plaats van de Nederlandsche Kamers van Koop handel en de Duitsclie Handolskummer uit Rijnland en Westfalen, waarin een inotio ten gunste van de postunie werd aangenomen en hoewel in Utrecht geen afgevaardigden der Kamer te Rotterdam aanwezig waren, gaf de eenstemmigheid waarmede de motie werd aangenomen blijk van liet algemeen verlangen. Wanneer die postunie, zooals in de bodoe- ling ligt, geen politieke gevolgen heeft en niet de eerste stap is op den weg naar een tolverbond of een nauwere aaneensluiting, kan het bezwaar daartegen dan ook niet groot zijn. De »Voss. Ztg." zegt dat, wanneer men de zaak van deze zijde beschouwt, men zich verwonderen moet dat de postunie niet reeds lang bestaat, want de correspondentie tus schen Nederland en Duitschland is veel grooter dan die van Duitschland met Hongarije. Uit Nederland kwamen in 19ÜÜ naar Duitschland 11 millioen postzendiugen, uit Hongarije slechts 7.4 millioen, hoewel dit land tweemaal meer inwoners heelt dan Nederland. Uit Duitschland werden verzonden in I960naar Nederland 12.8 millioen zendingen, naar Hon garije 12.06 rnilliuen zendingen. Eu met Hongarije heeft Duitschland reeds sedert 1850 een postunie. Een paar andere cijfers zullen den toestand nog duidelijker maken. Oostenrijk zond in 1000, dus liet vijftigste jaar der postunie, 41 pGt. van alle voor het buitenland bestemde postzendiugen naar Duitschland, en 31 pCt. naar Hongarije; Nederland zond, zonder postunie, 44 pCt. van al zijn zendingen voor liet buitenland bestemd naar Duitschland, hoewel het daarvoor het hoogere werold- posttarief moest betalen. Wanneer de hoegrootheid van het verkeer dus ter sprake komt, moest Nederland eer een postunie hebben met. Duitschland dan Oostenrijk oi Hongarije die heeft. Doch ook van Duitsche zijde is de postgemeenschup met Nederland zeer uitgebreid. In 1900 stond Nederland onder de landen waarheen Duitschland uitvoert op de vierde plaats. De waarde van de uitgevoerde producten was 306 millioen Mark (dus grooter dan die naar Rusland (325 millioen Mark), naar Frankrijk (277.0 millioen mark), naar Zwit serland (292 millioen mark), naar Italië (127 millioen mark) en zelfs grooter dan naar Oostenrijk en Hongarije ieder afzon derlijk. Want deze beide landen te zamen krijgen 10.7 pCt. van den geheeleu Duitschen uitvoer, Nederland alleen 8.3 pCt. Voor Nederland is Duitschland een groote afnemer 52 pCt. der gezamenlijke Nederlandsche uit voeren, tot een bedrag van 215 millioen Mark, wordt naar Duitschland verzonden. In 1900 verscheen te Berlijn een brochure over de mogelijkheid van een postunie tus schen Nederland en Duitschland. Daarin werd uitgerekend, dat. de Duitsche postad ministratie 880 000 Mark, de Nederlandsche 490 000 gulden minder ontvangen zou, wan neer in plaats van de wereldpost-tarieven de unie-tarieven tusschen beide landen werden ingevoerd. De «Voss. Ztg." wijst er op, dat door toe neming van net postverkeer dit verschil echter spoedig zal worden gedekt. De vrees, dat de postunie leiden zul tot aaneensluiting op handels- of politiek gebied acht de «Voss. Ztg." volkomen denkbeeldig. Oostenrijk sloot in 1850 de postunie on streed in 1866 tegen Pruisentiet verbond met Oostenrijk is oerst in 1879 tot stand gekomen. Luxemburg trad aanvankelijk ook tot do postunie toe en zeide in 1806 zoowel de postunie als lidmaatschap van den Duitschen bond op, doch bleef in tollinie. Ook ile postunie tusschen Nederland en België en die van do drie Scandinavische Slaton hoeft tot geen nadere verbinding geleid. De «Voss. Ztg." zou wenschen dat Neder land toetrad tot de Duitsch-Oostenryicsche postunie, omdat, daardoor do kring van landen, die in bun onderling verkocr het hinnenlandsche posttarief toepassen, aanmer kelijk zou worden uitgebreid, hetgeen in het belang van handel en verkeer een groote vooruitgang zou noemen te zijn. II. M. de Koningin zal aanstaanden Maan dag omstreeks 2 uur hier passeoron op Haar reis van «Het Loo" naar Den Haag, waar du trein 3.42 stadstijd aankomt. Ter Donderdagavond gehouden 103e open bare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken waren met den Voorzitter, den heer J. Ger. Kleber, on den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen, slechts 2 van de 6 leden tegenwoordig de heerun Sinnige, II. van Haselen en A. Visser hadden kennis gegeven, verhinderd te zyn. Ingekomen waren: van B. en W. de goedkeuring der rekening van de Kamer over 1901 voor notificatievan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid een missive ten geleide van oen verslag der Ingenieurs van het Stoomwezen voor notificatie; het 52e Jaarverslag der Kamer van Koophandel te Adelaide en een prospectus van liet instituut «Weslland" te 's-Gravenhage voor kennisgeving en zullen circuleeren bij deieden; een kennisgeving van de tinna Piek Lange Sc Co. dat haar fabriek is overgegaan in de Naamloozo Vennootschap «Chemische fabriek Amersfoort" voor ken nisgeving; missive van de vereoniging«Handel en Nijverheid" te Amersfoort, houdende dankbetuiging voor het door de Kamer toegezonden Raadsverslag in zake de hnven- verhetering en ten geleide van haar eerste Jaarverslag - voor notificatie en zal circu leert li bij de leden. Ingekomen was nog een missive van het Departement van Waterstaat. Handel en Nijverheid over de adhtesie welke de Kamer verleende aan het adras dor «Vereeniging van Handelaren" te Groningen in zake het telephoontarief. De Minister beschikte afwijzend op het verzoek om oen uniform-tarief van 25 cont vast to stellen, omdat de kosten niot gedekt wordon. Do ontvangsten en uitguven moeten olkanr dekkenal wordt niot gustreefd naar winst, mag toch het R(jk zich niet wugen aan oen groot verlies. Intusschun zal de Minister te zjjner tijd de herziening ln overweging nomen on trachten te komen tol een uniiorm-tariefen is Z.Exc. niot ongeneigd, mee te werken tot oen uniform-tarief, dat echter eenigszins hooger zal worden dun f0.25. Do lieer Van Dam noemde don toestand vrijwel onhoudbaar, doch vroeg waartoe dat «eeningszius hooger" tarief zal zich bepulon en waartoe het zal leiden. Spr. zou hot oneindig beter vinden als er meer lijnen werden gemaakt. De heer Van der Zoo do Jong meende, dat do gelegenheid om tc spreken niet beter zal worden door een unifonn-tarief en dat onder Beurstüd do lijnen tboh hot drukst bezet zullen blijven en de gelegenheid tot spreken nog geringer zal worden. Do heer Van Dam zeide nog er geen be zwaar tegen te hebben, dat oen gesprek iets meer zou kosten, doch herinnerde dat, evenals nu, men zal blijven vragen om een dringond gesprek en men dus toch geen buurt zal kunnen krijgen om te sproken. Ook de heer Kleber meende, datdodruad onder Reurstyd voortdurend bezet zal zyn, ook al voert men een unilbrm-tariof in. Besloten word, dat do Kamer, evenals vroeger zal antwoorden, dat zy meer tele- nhoonlynon wonschelijk acht. Ingekomen was nog een adres der Kamer I i. Wat die drie letters betoekenou? Wol, natuurlijk American Kinoruatograph Company. Go iieta toch wel gehoord van do reusachtige rc- clumo, die, echt Amerikaaiiseh, onlangs door haar vertegenwoordiger is gemaakt? Niet? Laat mij u dan het geval cons haarfijn ver tellen. Do regen viel in onafgebroken stroomen neer en vervulde do harten der London.-.che rijtuigverhuur ders met vreugde; verder waren or weinig mensclien in do metropolis over verheugd. Dicht bij liet midden der Westminster Bridge leun de een man over desLeeuenballusiradeen keel; strak naar het donkere water; de regen had zijn versleten klocron reeds lang doorweekt. Do enkele voorbijgan gers, die hard voorbij liepou, koken even naar dor,on eenzamen inensoh, die 7.60 onverschillig scheen voor hel ruwe weer, en verdwenen dan in den nacht. Hot was bij middernacht, toen eon hansom aan kwam, die niot veel harder ging dan de vootgan- gers. Do man die er in zat, een lange Amerikaan, gluurde door de zijraampjes met een belangstelling, die onder do omstandigheden ongemotiveerd scheen. Do eenzame man scheen zijn belangstelling gaan de te maken, tenminste hij riep den koetsier toe halt te houden en betaalde tie vraeht. Daarop hoorde bij het rijtuig wegrollen en stak een zwaro parapluie op, Toen liet geluid, geheel was weggestorven, slak hij den wog over en wandelde terug naar het midden van do brug. De eenzaino was er nog oven onbewoeglijk als een staubueld. Dc Amerikaan tikto hom op don schouder en sprak hem aan. „Zeg eens vriend, ik meen, dat je naar work uit ziet. De aanvraag is op dit oogcnhlik niet groot." De vreemde koerde zich langzaam 0111 en zei „Pardon, ik geloof niot, dat ik het genoegen heb, u te kennen." De woorden worden gesproken op eou wijze, die duidelijk oen goede opvoeding verried. Zij contras teerden vreemd met de versleten en doorunltu kloe ren, die om den spreker kleefden. De Amerikaan gaf geen verwondering te kennen, doch veranderde zijn standpunt met grooto kalmte. „Ik maakto de opmerking," zei hij, „dot hol alle machtig regent." „Ja, het weer is heslist ongunstig," zei do ander, mei beleefde onverschilligheid. „Dat is waar," zei de Amerikaan. Hij wachtte een oogenblik en ging toer. mot een kleine verandering van stem voort: „Hoor eens mijnheer. Mijn nanm is Cornelius P. Rankin, van de A. K. C. 011 als ik praat, dan is het om zaken to doen. Ik kijk uit naar iemand om werk te doen, dat een beetje ongewoon is. Ik docht, raar uw uiterlijk to oor- deelen dat u vrijen tijd hadt, Als wo hot eens wor denheb ik me vergist, zeg hot dan en ik verdwijn onmiddellijk." „Uw methode van zaken dooi:, is misschien wal ongewoon" zei do vreemde met een Hauwen glim- laeh, „maar de hcorschcmle economische omstan digheden noodzaken mij, dat voorbij te zien. Do quaostie van betnaldon arbeid hen ik altijd bereid to besproken." „Dat is mannon taal" zei Cornelius P, Rnnkin. „Ik logeer iu liet Third Avenue Hotel. Laten we daar heen gaan." Eenigen tijd later zaten ze aan talel. „Proef dezo cotololten eens en ueem wat wyn",zoi Rankin, Aldus aangespoord, begon du vreemde te eten. In hot eerst legde hij meer afkoer dun eetlust aau den dag, maar spoedig begon oen zokero uitputting, die hij had gevoeld, te verdwijnen eu ging hij do goede tafel eer aandoen op een wijze, die wees op lange ontbering. Zi,in gastheer sloeg hem met kalme voldoening gade. Do vreemde zonk na eenigen tijd tovug in de kussens van du stoel cn zei „Een maaltijd, dio Luoulles oer zouaandooii. Laat ik u danken voor uw gastvrijheid." „Het is geen gastvrijheid, liet zijn zaken," merkto Rankin op. „We zyn pas begonnen. Uw klooren be ginnen te dampen en dat voorspelt rhoumatiek. Ik kan 11 een slaapbroek en een kamerjapon verschuilen" opstaande drukte hjj op oon schel. E011 kellnor k.vai iade ging naar do slaapkamer om zich to vcrklceden. „Je kunt afnemen, Paraons, on whiakv en sigaren klaar zotten. Mijn vriend zal waarschijnlijk op de rustbank slapen." Hij nam een halve kroon uitzijn zak un gaf die aan l'arsons. „Ja, meneer, dank 11, meneer,zei Parsons. Rnnkin stak een sigaar op en rookte aandachtig, terwijl zijn orders wordon uitgevoerd, Toen de kell nor eindelijk do kamer zou vorluton, nam hij zyn sigaar uil zijn mond en riop hom terug. „O, wat ik zoggen wil, ik bon er niet op gesteld, dnt mijn vriend het hotel verlaat, zonder dat ik hot weetbogrijp jo?" Toon Rankin's giiHt uit do slaapkamer te voorschijn trad, was zyn uiterlijk veel verbeterd. Hij nam do sigaar en do whisky-soda aan, die zyn gastheer aan bood. „Ik bevind mo in veel beter omstandigheden, clan ik verwacht had, vanavond." Hjj dampte 0011 oogen blik en ging voort: „Dat is, muon ik, een Oabaua en oen heel goeie ook". „Zeker", autwoorddo Rnnkin, ou ik zie graag, dat 'einancl lo t dekblad kent. Laat ik beginnen met u myn kaartje te geven". Do gast nam hot kaartje aan 011 las: Kolonel Cornelius 1'. Rankin van de Amorikaaoscho Kiue- niHtogaarf Company. „U hebt onzen kinematograaf natuurlijk gezien f" vroeg de kolonel mot kwalijk verholen trots in zijn stem. „Ik kan niet zoggen, dat ik hom gezien hob, maar ik heb er var. gehoord". „O111 ter zake te komen", hervatte kolonel Itankin. „U wout ulo Ik hen aan don andoren kant...." „Aan don andoren kant weet u niot wie ik bon, viel do vreemde hem In do redo. U zult mo willen verontsehuldigon, dat ik u geen kaartje geef. Noemt u mji maar Walter llo-lon. Ik wil niet voorwenden, dat ik dezen naam bij myn geboorte heb gekregen, maar wat ik op dezen naam op mij noom, zal ik ton uitvoer brengen". Do kolonel ronkte oen poos in stilte. Ton laatste scheen hij een besluit genomen te hebben. „Mijnheer Heslop", zei hij „vóór wij beginnen to onderhande len, moot ik vragen, of u wilt beloven, het gespro- koiio voor u te houden." „Dat beloof ik", autwoorddo Nuslop, zonder nnrzolon, „Heel goed. Morgen gaat do Koning in optooht om hot Parlement to openen togen 8 uur. De Duitacho keizer zal in don stoet zijn. Nu zou ik willen, dat u voor een raam in ParliaraentstrMt gaat staan, dat ik zal afhuren, on met een revolver op hom suit schioton". Dit onverwachte voorstel dood Nuslop bijna zijn zelfbohoorsohitig verliezen. „En hoeveel botsalt u daarvoor „De som, dio ik 1110 zoo voorgostold hebt, wm 260 pond". „Wat mii betreft, liadt u evengoed 260 millioen kunnen zeggen". Wordi owvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1