H Binnenland. Gemengd nieuws. H -3 d i over het aan huis bezorgen van rle brieven op den voet waarop ikende pakketten worden bezorgd, 'an Dam herinnerde, dat dit een ;ie is, waarop nog zeer onlangs srd beschikt. Er is ontegenzeglijk maar ook veel bezwaren zijn er ien. Waar is de grens voor de i waarde, en aan wien moeten iras zeer kostbare brieven afge- !n ran der Zoo de Jong herinnerde, geadresseerde persoonlijk moet en deze is dikwijls afwezig. De ?e wijze van doen geeft intus- bezwaarin grootere plaatsen angeteekende stukken afhaalbaar het naastbijgelegen hulpkantoor. brieven hebben velen busrecht iden zij dan ook hun aangetee- ;n niet te gelijker tijd gaan ont- tter meende evenzeer, dat een gemakkelijk kan zijn voor ban- doch zeker niet voor particu- Dam meende ook, dat een der vertraging zou geven. Menig G uur gesloten en brieven, die komen, zouden dus later worden nu. het adres aan te nemen ingekomen een adres van den ers Bond"', gevestigd te A ra dende desiderata voor het in wereldpost-congres. De Bond in binnenlandsch verkeer het 'oor gedrukte stukken als voor verlaging van het tarief tot 2 Kilo en verhooging van het richt der postpakketten tot het verkeer met de Koloniën q de mogelijkheid om ook via rseille te verzendenin het postverkeer wijziging van het voege, dat van 1 tot 50 Gram tot" 200 Gram 5, en van 200 71/2 cent, terwijl het maxi- dient verhoogd tot 5 Kilo. Ook wordt gewenscht. r was huiverig deze zaken in engen èn omdat de vergadering was èn omdat nog zeer kor- Kamer twee verschillende ntrent postpakketten zijn ge in werd, de zaak aan te houden, vum in behandeling een schrij- W. om advies in zake de ver- len dag waarop de vrije vee- 11 hier zal worden gehouden, id" te Leusden en eenige vee- r verzochten, die voortaan te van den laatsten Woens- 4902 tot den laaisten 4ei 1903. Zij achten dien dag an veekoopers uit Zuid- H olla nd zijn. Ook de afdeeling van het «Utreehtsch Landbouw en Kruidkunde" as, den Woensdag te nemen, •r herinnerde, dat nog pas de Kamer ten deze advi- van dat advies is, dat a niet kon voorstellen, dat insdag beter zou slagen dat, Vrijdag als de beste dag dat de Kamer adviseerde, óok omdat er geen geld was. i over den meest gesehikten veranderd is, kan wel hieruit de Maandag werd aan- 3 de Donderdag, in 1863 de ke echter aldra ongeschikt marktte Wijk-bij-Duurstede, lag, in 1887 weer de Vrijdag 1902 de Dinsdag in 1891 an Maandag, doch is daarop der Zoo de Jong wenschte geest te adviseeren als in slaagt de markt n de zomermaanden is er de markten en in den er wellicht meer. Spr. ar tegen den Woensdag. Dam meende, dat men zich rzetten nu belanghebbenden Spr. zou meer vinden doch wil adviseeren de ïiets aan de Gemeente kost, stelde voor, te berichten bezwaren heeft en overi- aan haar advies van Aldus werd besloten. ier deed vervolgens eenige uitrent het door hem en ae en Sinnige bijgewoond 1 congres voor den handel- instand. Spr. indruk is, dat slaagd is en een belangrijke goeden weg mag wordeu e vergadering gesloten. bijwoning van de ter aarde bestelling van het stoffelijk hulsel van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Ook de Gemeente-bode II. van Manen begaf zich derwaarts om den oud-Burgemees ter de laatste eer te bewijzen. Evenzeer gingen zoo van de Chr. Natio nale school als van andere corporation depu tation met het zelfde doel naar de Hofstad. Men schrijft uit Vleuten Dat de heer jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, Burgemeester van Amers foort, zijn vorige Gemeente nog niet vergeet, kan blijken dat Z.E.A. voor de ringryderij, welke hier jl. Dinsdag heeft plaats gehad, aan de commissie een prachtige zweep als eereprijs voor de deelnemers heeft doen toekomen. er, jhr. J. W. A. Barchman Celosse begaven d naar 's-Gravenhage ter Met ingang van Zondag 21 September zal het Post- en Telegraafkantoor hier op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen geopend zijn van 7.30 tot 8.30 's ochtends en van 12.30 tot 1.30 's middags (spoortijd, welke 23 minuten achter is bij den plaatse lijken tijd). Dan vervalt óok het afhalen der poststuk ken des avonds tusschen 7.45 en 8 uur. Het zal Maandag 25 jaar geleden zijn dat de heer W. Stork zijn zaak aan de Zeven huizen opende. Sergeant-majoor-titulair J. F. Brinkman, van het 3e bataljon 5e regiment infanterie, is gedetacheerd bij het 5e bataljon te Utrecht tot het verrichten van administratieve werk zaamheden bij een der compagnieën, ten einde bij voorkomende vacature te worden bevorderd tot sergeant-majoor. Op de jongste jaarvergadering van de Amersfoortsehe volks-Gymnastiek en Scherm- vereeniging »Ajax", Directeur de heer H. Dumoulin, werd tot Eerelid benoemd de heer J. Th. N. D. E. van Schouwenburg. De periodiek aftredende Bestuursleden, de heeren S. van Lëjjenhorst, A. Meijer en H. de Vries, respectievelijk Voorzitter, Pen ningmeester en le Commissaris, werden herkozen. De toestand der vereeniging is over het algemeen gunstig te noemen. Zij telt een 20-tal donateurshaar ledenaantal bedraagt 23, dat der jongensklasse 42. Wie wil de vereeniging, die getoond heeft zóo goed te kunnen, financieel steunen door als donateur toe te treden? De Amersfoortsehe Tooneel-vereeniging zal in het eind der maand een uitvoering geven ten bate van het Fonds voor weduwen en weezen van onze stamverwanten in Zuid- Afrika. Als bewijs voor het drukke marktbezoek te Barn e veld kan dienen, dat Donderdag ochtend alleen met de eerste tram uit de richting Ede 320 personen aankwamen. Aangevoerd waren 245 hamels, 549 ooien en 1266 lammeren, benevens 210 biggen en 90 kalveren. Ook de Gemeenteraad van Hoogland heeft in zijn jongste vergadering de plannen voor een paardentram van Amersfoort langs Den Ham naar Bunschoten en Spakenburg goedge keurd en tevens, in overleg met den ontwerpei- ingenieur A. J. Krieger, de voorwaarden van aanleg en exploitatie vastgesteld. Zoowel in die Gemeente als in de Ge meente Bunschoten zal geen tolrecht van tramwagens en trekdieren worden geheven. Het ligt in de bedoeling, bij de exploitatie dier lijn althans voor goederentramdiensten het medegebruik der stadstramlijn aan le vragen. De geheele lengte der ontworpen verbin ding station Amersfoorthaven Spakenburg bedraagt 12200 M., de afstand UtrechtZeist. Te Soest is een vrije weekmarkt ingesteld voor land- en tuinbouw, zuivelproducten en pluimgedierte. Zij zal aanvangen 2 October en gehouden worden op het plein vóór het Raadhuis bij de halte Soestuijk en is dus gemakkelijk te bereiken. Men kan een zeer gemoedelijk mensch zijn en toch geen gemoed hebben. H. M. de Koningin heeft aan mevr. dou airière Van Asch van Wijck- -Van Vreden- burch deelneming doen betuigen in het smar telijk verlies, dat laatstgenoemde heeft ge troffen. Ook H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben door een condoleance-schrijven van H. D. deelneming doen blijken. H. M. de Koningin werd bij de begrafenis vertegenwoordigd door baron Taets van Ame- rongen, kamerheer ceremonie-meester; 11. M. de Koningin-Moeder door Haar kamerheer jhr. Van Tets; en Prins Hendrik door Zijn adjudant jhr. Iiooft Graafland, luitenant-ter- zee 1e klasse. zijn, gelijk wij Donderdagavond nog zooveel mogelijk per bulletin bekend maakten, uit gebracht 5512 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 2757. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) kreeg2050 stemmen, dfi heer Bijleveld (iintir.) 1044, de heer C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 1010 en mr. N. G. Pierson (lib.) 803. Herstemming dus tusschen mr. P. J. Troel stra en den heer H. Bijleveld. Bij de algemeene verkiezingen in 1901 kregen bij de eerste stemming de heeren H. Bijleveld (antir.) 1539, C. Lely (lib.) 1289, A. H. Gerhard (soc. dem.) 877 en mr. J. A. van Gilse (vrijz. dem.) 799 steramen. Bij herstemming werd toen gekozen de heer C. Lely met 2875 stemmen, tegen 2058 op den heer H. Bijleveld. In de Vrijdagochtend gehouden Kamer zitting kwam de behandeling der zoogenaamde Beroepswet tot beëindiging. De eindstemming zal plaats hebben op nader te bepalen dag. De toestand van president Steyn gaat ge stadig vooruit. Zijn vertrek naar Moutreux zal vermoede lijk op 25 dezer plaats hebben. De Roeren-generaals, die al wederom zoo deerlijk zijn beetgenomen door Chamberlain, hielden gisterochtend een langdurige confe rentie met de leden der deputatie. Omtrent hun vertrek is nog geen beslissing genomen. Wat vele belanghebbenden nog nietschij- te weten, is, dat volgens de Phosphorwet het sedert 1 Januari j.l. verboden is in voorraad te hebben z. g. «Red Star" lucifers. Voor den rechter hadden zich deswege reeds heel wat personen te verantwoorden, meest kleine winkeliers. De straf bestaat in een geldboete, varieeren- de tusschen 13 en f 15, naar gelang van om standigheden. Dat er in manoeuvre-tijden veel van den spoorweg gevergd wordt, is zeker wel bekend. Als bewijs hiervoor moge dienen, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoor wegen heden tusschen de gewone personen-, goederen- en veetreinen der dienstregeling nog een 15-tal extra-trein an liet loopen tot vervoer van militairen enz. van het manoeu- vreer-terrein op de Veluwe naar Den Haag, Amsterdam, Leiden, Utrecht, Venloo en De venter. Naar bovengenoemde richtingen moesten ongeveer 150 officieren, 3000 minderen, 100 paarden, 22 vuurmonden, 100 voertuigen, 70 M3. bagage, de noodige rijwielen, enz. verplaatst worden. Het vervoer duurde van 5.40 tot 6.34 en geeft een goed denkbeeld hoe spoedig thans een mobilisatie is tot stand te brengen. boeveelheid arbeid, welke de kracht, uit deze kleine hoeveelheid steenkool verkregen, kan verrichten. Om een voorbeeld te geven, neme men een pond van wat men noemen kan middelsoort steenkolen, dat ongeveer 100U0 warmte-cenlieden hevnt. Deze hoeveelheid kool is iels kleiner dan oen gewone mausvuist. Wanneer dit pond steenkolon geheel kon worden verbrand onder water, zoodat al de ontwikkelde warmte aan het water werd medege deeld, hij een temperatuur vau 62°, konden 5 pond water tot een hoogte van 1 voet worden opgeheven. Als dit pond steenkolen geheel verbrand kon worden onder water van een voet diepte, met een temperatuur van 64», en al de warmte van de kool aan het water kon worden medegedeeld, zou het lS™,e'b,T d",iul" Worden de 10000 warmte-oenheden voor mecha nisch werk gebruikt, dan zouden zij K0liik staan met 236 naardekrachten. Deze 236 paardekrachTen ontwikkeld uit éen pond steenkoleu, zyn voldoende om een trein, die uit 6 wagens bestaat gedurende een vijfde deel van een minuut, of over een afstand van een zesde gedeelte van een mijl, met een snelheid van 50 mijlen per uur, voort te trekken. Men heeft ook bevonden, dat die kracht iu staat zou zijn om een kabeltrein over een afstand vau twee mijlen met een snelheid van 1) mijlen por uur voort to bewegen. Ook zou zij voldoende zijn om een electriscben tramwagen, vol passagiers, over twee en een halve m\jl. met eou snelheid van tien mijlen in het uur, te trokken. Als men de kracht, in dit pond steenkolen opge sloten, vergelijkt met die van een sterken man, aie aau zwarou arbeid gewend is, zal men bevinden, dat er in dit pond steenkolen meer dan genoeg kracht is om in eeu minuut het werk te verrichten van vijf sterke mannen, die gedurende acht uren arbeiden. Dit wordt als volgt berekend Het werk van een krachtig man, aan zwareu ar beid gewend, wordt geschat gelijk te staan met een tiende gedeelte van een pauniekraebt per minuut. De acht uren, gedurende welke hij werkt, bevatten 4S0 miuuteu. Natuurlijk houdt eeu arbeider onder het werken tal van keerun op, hetzij 0111 even te rusten, hetzij 0111 van houdiug te veranderen. Deze tussehenpoozen nemen waarschijnlijk ecu tiende ge deelte van den tyd iu beslag. Dit zou derhalve den tijd, gedurende welken hij werkt, tot 432 minuten terugbrengen. De goheele hoeveelheid arbeid van den dag staat dus gelyk met 43.2 paardekrachteu. Zoo lean uien aantooueu, dat er 2600 sterke werk lieden, die gestadig werken, noodig zouden zijn om in óen minuut evenveel arbeid te verrichten, als door het enkele pond steenkolen kau worden gedaan. De meerderheid van een pond steenkolen, verge leken met de monsohelijko kracht, blijkt ook uit een ander voorbeeld, nl. het zagen van hout. Een man kan geacht worden snel te zagen, wanneer hij ze?tig slagen per minuut doel, waarbij de zaag elke minuut 5 voet door het bout voortgaat. E011 cirkel zaag, door eeu machine gedreven, kan in deuzelfdeu tijd zeventigmaal zooveel hout zagen, liet kleine pondje steenkolen nu heeft de kracht om de zaag 180 malen aldus te bewegen. Bij de Donderdag in Amsterdam IX ge houden stemming voor de Tweede Kamer De beschaving gaat vooruit. Na het paarden-, rundvee- en varkensstamboek denkt men nu ook aan het mensciielijk geslacht. Wel zal het nog lang duren eer de be voegdheid om te huwen door strenge wetten zal geregeld worden, maar in Amerika heelt men toch al een stap in de goede richting gedaan. Het Amerikaansche volk schijnt zijn eigenbelang te hebben begrepen en de noodzakelijkheid te hebben ingezien orn het voortwoekeren der ziektekiemen in den boezem van het volk tegen te gaan. In Dakota is iedere jonge man en iedere jonge vrouw, als hij of zij in den echt zich wil begeven, verplicht voor een raad van geneesheeren te verschijnen, die heeft te beslissen of de verloofden «geschikt zijn voor den echtelijken staat". Eerst na nauwkeurige auscultatie en verder geneeskundig onderzoek wordt een bewijs van gezondheid afgegeven en hebben de min- nenden de bevoegdheid om een huwelijk aan te gaan. De alcoholisten, tnberculeuzen, bloedar moediger!, lijders en lijderessen aan hysterie, en hoe vertier de hospitaalbevolking lieeten moge, worden allen onverbiddelijk aan de poort van Hymen's paradijs afgewezen. Duitschland bezit thans weder het grootste, althans langste schip ter wereld, n.l. de «Kaiser Wilhelm II", die eenige dagen ge leden te Stettin van stapel liep. Het schip is 215.34 M. lang, 21.94 M. breed en 43 46 diep. De waterverplaatsing is 20000 ton en de machines ontwikkelden 40000 paardekrachten, waarmede een snelheid van 24 mijl moet bereikt worden. Het langste Engelsche schip is de «Ocea- nic", die 208.79 M. lang is, maar 28 500 ton meet. De Baltic" is 207.48 M. lang en meet 33 000 ton, maar deze schepen kunnen niet zoovoel passagiers vervoeren als het nieuwe Duitsche schip en varen ook veel langzamer. Een pond steenkolen kan genoeg kracht ontwik kelen om een grooteu exprestrein een zesde mijl met een snelheid van 50 mijl per uur voort te trekken, schrijft een orvaren spoorweg-ingenieur, wions woorden in het „Coaltrade Bulletin" worden aangehaald. Hij gaat als volgt voort Gy zoudt verwonderd slaan over do verbazende Een jongmensch, te Parijs, dal bij de claque was ingelijfd, had al avond aan avond met de kracht van een stoomhamer zijn geweldige handen gebruikt om een stuk er door te sleepen, dat hem eigenlijk gansch niet beviel. Zondag was hij vrij. Hij kocht een biljet voor den «Olympus", zooals ze daar 't schellinkje noemen, en lloot, volgens zijn oprechte overtuiging, het prul uit. Chassez Ie naturel, enz. De jonge Fransche geleerde Pierre Ver- nault, de zoon van een Parijsch tabrikant, heeft het plan opgevat, de Noordpool te berei ken met een automobiel. Zulk een tocht heeft veel voordeelen boven de andere manieren, en is niet zoo'n ver metel waagstuk als de tocht van Andrée met diens luchtballon. De ervaringen van vroegere Noordpoolreizigers hebben bewezen, dut men in gunstige jaren ten opzichte van het ijs in de Noordelijke zeeën met schepen best tot 82 graden kan doordringen, waarschijnlijk nog wel noordelijker. Van den S2sten graad Noorderbreedte bedraagt de afstand naar de Noordpool echter niet meer dan 10U0 K.M. ongeveer, een afstand waar tegen een automobielrijder niet opziet. Het voornaamste, wat men te doen heeft, is een automobiel te vervaardigen, welke ten minste voor den drievoudigen afstand brand stof kan meenemen en dat hebben de Fransche werktuigkundigen, met wie Vernault zich in verbinding stelde, voor mogelijk ver klaard. In de automobiel zou dan plaats moeten wezen voor Vernault en een reisge zel, levensmiddelen voor 20 dagen en ben zine. Men meent overigens, dat de afstand in veel minder tijd heen en terug is af te leggen. De reis met een automobiel in de koude streken heeft ook het voordeel, dat men heel wat ruimte bespaart, omdat men geen water behoeft mee te nemen voor afkoeling van den motor. De temperatuur in de IJszeeën is koud genoeg Van den anderon kant kan de overcompleete hitte van den motor gebe zigd worden orn het inwendige van de auto mobiel te verwarmen. Men heeftdequastie opgeworpen, of de automobiel op de niet altijd ellen en toch gladde oppervlakte van het Poolijs wel vooruit kan komen, maar men zal het motorrijtuig op bijzondere wijze bou wen, met samengestelde veren en op zeer hooge wielen met heel sterke caoutehouc- bamien. Als brandstol zal voor den motor geen zuivere benzine worden gebruikt, doch een mengsel van spiritus en benzine, welk mengsel bij proefnemingen, dit jaar in Frank rijk gehouden, zeer voordeelig moet zijn ge bleken. «=ül e==UJ 1-1 -f u <U S c .3 ft <D- Het Bestuur der Duilsche posterijen heeft voor het Rijks-postmuseuni te Berlijn een postzegel aangekocht voor 37 500 Maik, eon blauwe Mauritius, een exemplaar van de oudste oplage der 2d. postzegels.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2