Binnenland. Gemengd nieuws. te Vlissingen over het aan huis bezorgen van aangeteekende brieven op den voet waarop ook aangeteekende pakketten worden bezorgd. De heer Van Dam herinnerde, dat dit een oude quaestie is, waarop nog zeer onlangs afwijzend werd beschikt. Er is ontegenzeglijk veel vóór, maar ook veel bezwaren zijn er aan verbonden. Waar is de grens voor de af te geven waarde, en aan wien moeten dergelijke soms zeer kostbare brieven afge geven worden? De heer Van der Zoo de Jong herinnerde, dat thans de geadresseerde persoonlijk moet afteekenen en deze is dikwijls afwezig. De tegenwoordige wijze van doen geeft intus- scben weinig bezwaarin grootere plaatsen worden de aangeteekende stukken afhaalbaar gesteld aan het naastbijgelegen hulpkantoor. Voor gewone brieven hebben velen busrecht waarom zouden zij dan ook hun aangetee kende stukken niet te gelijker tijd gaan ont vangen De Voorzitter meende evenzeer, dat een verandering gemakkelijk kan zijn voor han delskantoren, doch zeker niet voor particu lieren. De heer Van Dam meende ook, dat een wijziging eerder vertraging zou geven. Meuig kantoor is te G uur gesloten en brieven, die na dien tijd komen, zouden dus later worden uitgereikt dan nu. .Besloten werd, bet adres aan te nemen voor kennisgeving. Nog was ingekomen een adres van den »Ned. Uitgevers Bond", gevestigd te Am sterdam, houdende desiderata voor het in 4904 te houden wereldpost-congres. De Bond zou wenschenin binnenlandsch verkeer het zelfde tarief voor gedrukte stukken als voor nieuwsbladen, verlaging van het tarief tot 15 cent voor 2 Kilo en verhooging van het maximum-gewicht der postpakketten tot 10 Kiloin het verkeer met de Koloniën lager tarief en de mogelijkheid om ook via Genua of Marseille te verzendenin het internationaal postverkeer wijziging van het tarief in dier voege, dat van 1 tot 50 Gram 21/a, van 50 tot 200 Gram 5, en van 200 tot 500 Gram cent, terwijl het maxi mum-gewicht dient verhoogd tot 5 Kilo. Ook snellere expeditie wordt gewenscht. De Voorzitter was huiverig deze zaken in discussie te brengen èn omdat de vergadering zoo onvoltallig was èn omdat nog zeer kor telings door de Kamer twee verschillende beslissingen omtrent postpakketten zijn ge nomen. Besloten werd, de zaak aan te houden. Ten slotte kwam in behandeling een schrij ven van B. en W. om advies in zake de ver andering van den dag waarop de vrije vee markt voortaan hier zal worden gehouden. De «Boerenbond" te Leusden en eenige vee handelaren hier verzochten, die voortaan te stellen op Woensdag, van den laatsten Woens dag in September 1902 tot den laatsten Woensdag in Mei 1903. Zij achten dien dag gunstig omdat dan veekuopers uit Zuid- H olland hier aanwezig kunnen zijn. Ook deafdeeling Amersfoort en omstreken van het «Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" adviseerde tbans, den Woensdag te nemen. De Voorzitter herinnerde, dat nog pas 12 Februari 1902 de Kamer ten deze advi seerde. Het resumé van dat advies is, dat de Kamer zich niet kon voorstellen, dat de markt op Dinsdag beter zou slagen dat, de minderheid den Vrijdag als de beste dag beschouwde, doch dat de Kamer adviseerde, de proef te wagen óok omdat er geen geld mede gemoeid was. Dat de opinie over den meest gesehikten dag nogal eens veranderd is, kan wel hieruit blijken, dat in 1852 de Maandag werd aan gewezen, in 1853 de Donderdag, in 1863 de Woensdag, welke echter aldra ongeschikt bleek wegens de marktte Wijk-bij-Duurstede, in 1867 de Vrijdag, in 1887 weer de Vrijdag en in Februari 1902 de Dinsdag in 1891 noemde men den Maandag, doch is daarop niet ingegaan. De neer Van der Zoo de Jong wenschte in den zelfden geest te adviseeren als in Februari j.l. Misschien slaagt de markt thans beter.; in de zomermaanden is er weinig vee aan de markten en in den wintertijd komt er wellicht meer. Spr. had geen bezwaar tegen den Woensdag. De lieer Van Dam meende, dat men zich moeilijk kon verzetten nu belanghebbenden zelf er om vroegen. Spr. zou meer vinden voor den Vrijdag, doch wil adviseeren de proef, die toch niets aan de Gemeente kost, maar te wagen. De Voorzitter stelde voor, te berichten dat de Kamer geen bezwaren heeft en overi gens zich refereert aan haar advies van 12 Februari 1902, Aldus werd besloten. De heer Kleber deed vervolgens eenige mededeelingen omtrent het door hem en ae heeren Van Dam en Sinnige bijgewoond 3e Internationaal congres voor den handel- drij venden middenstand. Spr. indruk is, dat her. volkomen geslaagd is en een belangrijke schrede op den goeden weg mag wordeu genoemd. Hierna werd de vergadering gesloten. bijwoning van de ter aarde bestelling van het stoffelijk hulsel van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Gok de Gemeente-bode II. van Manen begaf zich derwaarts om den oud-Burgemees ter de laatste eer te bewijzen. Evenzeer gingen zoo van de Chr. Natio nale school als van andere corporation depu tation met het zelfde doel naar de Hofstad. Men schrijft uit Vleuten Dat de heer jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, Burgemeester van Amers foort, zijn vorige Gemeente nog niet vergeet, kan blijken dat Z.E.A. voor de ringryderij, welke hier jl. Dinsdag heeft plaats gehad, aan de commissie een prachtige zweep als eereprijs voor de deelnemers heeft doen toekomen. Met ingang van Zondag 21 September zal het Post- "en Telegraafkantoor hier op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen geopend zijn van 7.30 tot 8.30 's ochtends en van 12.30 tot 1.30 's middags (spoortijd, welke 23 minuten achter is bij den plaatse lijken tijd). Dan vervalt óok het afhalen der poststuk ken des avonds tusschen '7.45 en 8 uur. Het zal Maandag 25 jaar geleden zijn dat de heer W. Stork zijn zaak aan de Zeven huizen opende. Sergeant-majoor-titulair J. F. Brinkman, van het 3e bataljon 5e regiment infanterie, is gedetacheerd btj het 5e bataljon te Utrecht I tot het verrichten van administratieve werk zaamheden bij een der compagnieën, ten einde bij voorkomende vacature te worden bevorderd tot sergeant-majoor. Op de jongste jaarvergadering van de Amersfoortsche volks-Gymnastiek en Seherm- vereeniging »Ajax", Directeur de heer H. Dumoulin, werd tot Eerelid benoemd de beer J. Th. N. D. E. van Schouwenburg. De periodiek aftredende Bestuursleden, de heeren S. van Léijenhorst, A. Meijer en H. de Vries, respectievelijk Voorzitter, Pen ningmeester en Ie Commissaris, werden herkozen. De toestand der vereeniging is over het algemeen gunstig te noemen. Zij telt een 20-tal donateurshaar ledenaantal bedraagt 23, dat der jongensklasse 42. Wie wil de vereeniging, die getoond heeft zóo goed te kunnen, financieel steunen door als donateur toe te treden? De Amersfoortsche Tooneel-vereeniging zal in hel eind der maand een uitvoering geven ten bate van het Fonds voor weduwen en weezen van onze stamverwanten in Zuid- Afrika. Als bewijs voor het drukke marktbezoek te Barre veld kan dienen, dat Donderdag ochtend alleen met de eerste tram uit de richtiDg Ede 320 personen aankwamen. Aangevoerd waren245 hamels, 549 ooien en 1266 lammeren, benevens 210 biggen en 90 kalveren. De Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuij tiers," en Wethouder Celosse begaven zich hedenochtend naar 's-Gravenhage ter Ook de Gemeenteraad van Hoogland heeft in zijn jongste vergadering de plannen voor een paardentram van Amersfoort langs Den Ham naar Bunschoten en Spakenburg goedge keurd en tevens, in overleg met den ontwerpei- ingenieur A. J. Krieger, de voorwaarden van aanleg en exploitatie vastgesteld. Zoowel in die Gemeente als in de Ge meente Bunschoten zal geen tolrecht van tramwagens en trekdieren worden geheven. Het ligt in de bedoeling, bij de exploitatie dier lijr. althans voor goederentramdiensten het medegebruik der stadstramlijn aan te vragen. De geheele lengte der ontworpen verbin ding station Amersfoorthaven Spakenburg bedraagt 12200 M., de afstand Utrecht—Zeist. Te Soest is een vrije weekmarkt ingesteld voor laud- en tuinbouw, zuivelproducten en pluimgedierte. Zij zal aanvangen 2 October en gehouden worden op het plein vóór het Raadhuis bij de halte Soestdyk en is dus gemakkelijk te bereiken. Men kan een zeer gemoedelijk mensch zijn en toch geen gemoed hebben. H. M. de Koningin heeft aan mevr. dou airière Van Asch van Wijck—Van Vreden- bureh deelneming doen betuigen in het smar telijk verlies, dat laatstgenoemde heeft ge troffen. Ook H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben door een condoleance-schrijven van H. D. deelneming doen blijken. H. M. de Koningin werd bij de begrafenis vertegenwoordigd door baron Taets van Ame- rongen, kamerheer ceremonie-meester; H. M. de Koningin-Moeder door Haar kamerheer jhr. Van Tets; en Prins Hendrik door Zijn adjudant jhr. Hooft Graafland, luitenunt-ier- zee le klasse. By de Donderdag in Amsterdam IX ge houden stemming voor de Tweede Kamer zijn, gelijk wij Donderdagavond nog zooveel mogelijk per bulletin hekend maakten, uit gebracht 5512 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 2757. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) kreeg 2050 stemmen, de heer Byleveld (antir.) 1644, de heer C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 1016 en mr. N. G. Pierson (lib.) 803. Herstemming dus tusschen mr. P. J. Troel stra en den heer H. Bijleveld. Bij de algemeene verkiezingen in 1901 kregen bij de eerste stemming de heeren H. Bijleveld (antir.) 1539, C. Lely (lib.) 1289, A. H. Gerhard (soc. dem.) 877 en mr. J. A. van Gilse (vrijz. dem.) 799 stemmen. Rij herstemming werd toen gekozen de heer C. Lely met 2875 stemmen, tegen 2058 op den heer H. Bijleveld. In de Vrijdagochtend gehouden Kamer zitting kwam de behandeling der zoogenaamde Beroeps wet tot beëindiging. De eindstemming zal plaats hebben op nader te bepalen dag. De toestand van president Steyn gaat ge stadig vooruit. Zijn vertrek naar Montreux zal vermoede lijk op 25 dezer plaats hebben. De Boeren-gcneraals, die al wederom zou deer lijk zijn beetgenomen door Chamberlain, üielden gisterochtend een langdurige confe rentie met de leden der deputatie. Omtrent hun vertrek is nog geen beslissing genomen. Wat vele belanghebbenden nog nietschij- te weten, is, dat volgens de Phosphorwet het sedert 1 Januari j.l. verboden is in voorraad te hebben z. g. «Red Star" lucifers. Voor den rechter hadden zicli deswege reeds heel wat personen te verantwoorden, meest kleine winkeliers. De straf bestaat in een geldboete, varieeren- de tusschen 13 en f 15, naar gelang van om standigheden. Dat er in manoeuvre-tijden veel van den spoorweg gevergd wordt, is zeker wel bekend. Als bewijs hiervoor moge dienen, dat, de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heden tusschen de gewone personen-, goederen- en veetreinen der dienstregeling nog een 15-tal extra-treinen liet loopen tot vervoer van militairen enz. van het manoeu- vreer-terrein op de Veluwe naar Den Haag, Amsterdam, Leiden, Utrecht, Venloo en De venter. Naar bovengenoemde richtingen moesten ongeveer 150 officieren, 3000 minderen, 100 paarden, 22 vuurmonden, 100 voertuigen, 70 M3. bagage, de noodige rijwielen, enz. verplaatst worden. Het vervoer duurde van 5.40 tot 6.34 en geelt een goed denkbeeld hoe spoedig titans een mobilisatie is tot stand te brengen. De beschaving gaat vooruit. Na het paarden-, rundvee- en varkensstamboek denkt men nu ook aan het menschelijk geslacht. Wel zal het nog lang duren eer de be voegdheid om te huwen door strenge wetten zal geregeld worden, maar in Amerika heeft men toch al een stap in de goede richting gedaan, liet Amerikaansche volk schijnt zijn eigenbelang te hebben begrepen en de noodzakelijkheid te hebben ingezien om hol voortwoekeren der ziektekiemen in den boezem van het volk tegen te gaan. In Dakota is iedere jonge man en iedere jonge vrouw, als hij ol zij in den echt zich wil begeven, verplicht voor een raad van geneesheeren te verschijnen, die heeft te beslissen of de verloofden «geschikt zijn voor den echtelijken staat". Eerst na nauwkeurige auscultatie en verder geneeskundig onderzoek wordt een bewijs van gezondheid afgegeven en hebben de min- nenden de bevoegdheid om een huwelijk aan te gaan. De alcoholisten, tuberculeuzen, bloedar- moedigen, lijders en lijderessen aan hysterie, en hoe vorder de hospitaulbevolking heeten moge, worden allen onverbiddelijk aan de poort van Hymen's paradijs afgewezen. Duitschland bezit thans weder het grootste, althans langste schip ter wereld, n.l. de «Kaiser Wilhelm II", die eenige dagen ge leden te Stettin van stapel liep. Het schip is 215.34 M. lang, 21.94 M. breed en 1340 diep. Do water verplaatsing is 20000 ton en de machines ontwikkelden 40000 paardekrachten, waarmede een snelheid van 24 mijl moet bereikt worden. Het langste Engelsche schip is de «Ocea nic", die 208.79 M. lang is, maar 28 500 ton meet. De Baltic" is 207.48 M. lang en meet 33 000 ton, rnaar deze schepen kunnen niet zooveel passagiers vervoeren als het nieuwe Duilscho schip en varen ook veel langzamer. Een pond ateeukolou kan genoeg kracht ontwik kelen om oen grooten exprcslreiu ecu zesde mijl mei een snelheid van 60 mijl per uur vuurt te trekken, schrijft een ervaren spoorweg-ingenieur, wiens woorden in het „Coaltradc Bulletin" worden aangehaald. Hij gaat als volgt voort Gtf zoudt verwonderd slaan over do verbazonde hoeveelheid arbeid, welke de kracht, uit deze kleine hoeveelheid steenkool verkregen, kan verrichten. Om een voorbeeld te geven, nemo men een pond van wat met) noeiuen kan middelsoort steenkolen, dat ongeveer 10000 warnite-cenheden hovnt Deze hoeveelheid kool is iets kleiner dan een gewone inansvuist. Wauneer dit pond steenkolen geheel kon worden verbrand onder water, zoodat al de ontwikkelde warmte aan het water word medege deeld, bij een temperatuur van 62°, konden 5 pond water tot een hoogte van 1 voet worden opgeheven. Als dit pond steenkolen geheel verbrand kon wordon onder water van een voet diepte, mot een temperatuur van 64°, en al de warmte van de kooi uni? ,LWtttor 00 ^orden medegedeeld, zou hot water 16» warmer wordeu en dus juist geschikt zijn voor een lekker bau. J Werden de 10000 warmle-oeuhedeu voor mecha nisch werk gebruikt, dan zouden zij gelijk staan met 280 paardekrachten. Deze 236 paardekrachten ontwikkeld uit éen pond steenkolen, zijn voldoeudó otn ecu trein, die uit 6 wagens bestaat gedurende een vijfde deel van een minuut, of over eeu afstand van een zesde gedeelte van een mijl, met een snelheid van 50 nijjlen per uur, voort le trekken. Men heeft ook bevouden, dal die kracht in staat zou zijn om een kabeltrcin over een afstand van twee mijlen met een snelheid van 9 mijlen per uur voort te bewegen. Ook zou zij voldoende zijn om eeu electrischon tramwagen, vol passagiers, over twee en een halve mijl, met een snelheid van tien mijlen in het uur, te trokken. Als men de kracht, in dit pond steenkolen opge sloten, vergelijkt met die van een sterken man, die aau zwaren arbeid gewend is, zul men hevinden, dat er in dit. poud steenkolen meer dan genoeg kracht is om in eeu minuut het werk te verrichten van vijf sterke mannen, die gedurende acht uren arbeiden. Dit wordt nis volgt berekend Het werk van een kraohlig man, aan zwnren ar beid gewend, wordt geschat gelijk te staan met een tiende gedeelte van ecu paardekracht per minuut. De acht uren, gedurende welke hij werkt, bevatten 430 miiiuleu. Natuurlijk houdt eeu arbeider onder hel werken tal van kcereu op, hetzij om even te rusten, hetzij om van houding ie veranderen. Deze tussclienpoozeu nemen waarschijnlijk een tiende ge deelte van den tijd in bcslng. Dit zou derhalve den tijd, gedurende welken hij werkt, tot 432 minuten terugbrengen. De geheele hoeveelheid arbeid van den dag staat, dus gelijk met 43.2 paardekrachten. Zoo kan men uantoonen, dat er 2600 sterke werk- Jieden, die gestadig werkeu, noodig zouden zijn om in den minuut evenveel arbeid te verrichten, als door het enkele pond steenkolen kan w orden gedaan. De meerderheid van een pond steenkolen, verge leken met de numsehelijke krnebt, blijkt ook uit een finder voorbeeld, nl. het zagen van hout. Een mau kan geacht worden snel te zagen, wanneer hij zestig slagen per minuut doet, waarbij de zaag elke minuut 5 voet door het hout voortgaat. Een cirkel zaag, door een machine gedreven, kan in deuzelfden tijd zeventigmaal zooveel hout zagen. Ilci kleine pondje steenkolen nu heeft de kracht om de zaag 180 malen aldus te bewegen. Een jongraenscb, te Parijs, dal bij de claque was ingelijfd, had al avond aan avond met de kracht van een stoomhamer zijn geweldige handen gebruikt ont een stuk er door te sleepen, dat hem eigenlijk gansch niet beviel. Zondag was hij vrij. Hij kocht een biljet voor den «Olympus", zooals ze daar 't schellinkje noemen, en floot, volgens zijn oprechte overtuiging, het prul uit. Chassez le naturel, enz. De jonge Franscbe geleerde Pierre Ver- nault, de zoon van een ParijSch fabrikant, heeft liet plan opgevat, de Noordpool te berei ken met een automobiel. Zulk een tocht heeft veel voordeelen boven de andere manieren, en is niet zoo'n ver metel waagstuk als de tocht van Andrée met diens luchtballon. De ervaringen van vroegere Noord pool reizigers hebben bewezen, dat men in gunstige jaren ten opzichte van het ijs in de Noordelijke zeeën met schepen best tot 82 graden kan doordringen, waarschijnlijk nog wel noordelijker. Van den 82sten graad Noorderbreedte bedraagt de afstand naar de Noord pool echter niet meer dan 1000 K.M. ongeveer, een afstand waar tegen een automobielrijder niet opziet. Het voornaamste, wat men te doen heeft, is een automobiel te vervaardigen, welke ten minste voor den drievoudige» afstand brand stof kan meenemen en dat hebben de Franscbe werktuigkundigen, met wie Vernault zich in verbinding stelde, voor mogelijk ver klaard. In de automobiel zou dan plaats moeten wezen voor Vernault en een reisge zel, levensmiddelen voor 20 dagen en ben zine. Men meent overigens, dat de afstand in veel minder tijd heert en terug is ai' te leggen. De reis met een automobiel in de koude streken heeft ook het voordeel, dat inen heel wat ruimte bespaart, omdat men geen water behoeft mee te nernen voor afkoeling van den motor. De temperatuur in de IJszeeën is koud genoeg Van den anderen kant kan de overeomplcete hitte van den tnofor gebe zigd worden orn hel inwendige van de auto mobiel to verwarmen. Men heeftdequastie opgeworpen, of de automobiel op de niet altijd often en toch gladde oppervlakte van het Poolijs wel vooruit kan komen, maar men zal het motorrijtuig op bijzondere wyze bou wen, met samengestelde voren en op zeer hooge wielen met heel sterke caoutchouc- banden. Als brandstol zal voor den motor geen zuivere benzine worden gebruikt, doch een mengsel van spiritus en benzine, welk mengsel bij proefnemingen, dit jaar in Frank rijk gehouden, zeer voordeelig moet zijn ge bleken. Het Bestuur der Duifsche posterijen hooft voor het Rijks-postmuseum te Borlyn een postzegel aangekocht voor 37 500 Mui k, een blauwe Mauritius, een exemplaar van de oudste oplage der 2d. postzegels.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 3