Donderdag 25 September 1902. No. 5246. 51e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. De majoor. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. fticnwe abonué's ontvangen de courant tot 1 October GRATIS. Ds. II. R. Snijder l'zn., Ev. Luthorsch pre dikant le Y'lissingen, hoopt aanstaanden Zon dag vóór Ie gaan bij de godsdienstoefening in ile Lulherselie kerk hier. II. M. de Koningin zal morgenmiddag om streeks 3 uur op II. D. reis van 's-Graven- hage naar Het Loo het Centraal-station hier passeeren. In de Memorie vau toelichting op de Staats-bogrooting zegt de Minister van Bin- nenlandsehe Zaken dat, hangende de reorga nisatie van het Middelbaar onderwijs, geen uitbreiding moet gegeven aan het aantal Rijks Hoogere Rurgcischolen. Met andere woerdende Gemeentelijke Hoogere Burgerschool lner wordt hoogst waarschijnlijk ook dit jaar niet geconverteerd in een Rijksschool. In het vorig nummer gaven we met de resultaten der Raadszitting van Dinsdag den hoofdinhoud der voorstellen van B. en W. We kunnen ons derhalve thans bepalen tot de discussion, welke niet minder belang- rij k zijn. Doch eerst de Ingekomen stukken een schrijven van ilouarière Van Asch van Wijck- Van Vredenbureh berichtende het overlijden van haar echtgenoot. De Burgemeester deelde mede, dat dit schrijven reeds namens den don Raad is beantwoord door een brief van rouwbeklag en voegde daaraan ongeveer het volgende toeBij liet einde van dit veelbe wogen leven, dat voor een deel was gewijd aan de belangen van de Gemeente Amers foort, weusch ik namens de Gemeente hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overledene, en van deze plaats, die vóór korten tijd nog door hem werd ingenomen, hora in de dankbare herinnering der Ge meente aan te bevelen. (Teekenen van in stemming). Nog waren ingekomen de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van hot Raadsbesluit om te beschikken over deel van liet voor- deelig saldo der vorige rekening voor no tificatie een bericht van B. en W. over den winter-landbouwcursus der aldeeling Amers foort en omstreken van het Utrechtsoh ge nootschap voor Landbouw on Kruidkunde, welke cursus Rijks-subsidie verkrijgt mits de Gemeente een lokaal afstaat na urgentie- verklaring werd z. d. of h. st. conform het voorstel van B. en W. een iukaal der school aan de Beekstraat beschikbaar gesteld. Een dankbetuiging van handwerk-onder- wijzeressen werd aangenomen voor kennis geving een klacht van bewoners der Wolphertstraat, over den slechten toestand dier straat, en een verzoek van D. Leenheer, aannemer van baggerwerken, om restitutie van boeten, werden z. d. of h. st. gerenvoyeerd naar B. en W. om prcc-advieseen voorstel om bet subsidie van de «Amersfoortsche Muziek-vereenining" te verhoogen tot f 100 evenals een verzoek van 40 bewoners der Breestraat om deze met klinkers te bestraten, gingen naar de al'deelingen een request van agenten van politie 3e klasse orn tractementa- verhooging werd behandeld bij punt 0 van 1 den Reschrijvingsbriel. Juist 2 uur werd punt 1 in behandeling genomen, de stemming over het aangehouden ontwerp-besluit tot wijziging der Verordening betrelfende de gasverstrekking. Tegen het vocrstel-Prikken (uitlichting van de woorden «naar billijkheid") sternden de heeren Kleber, Gerritsen, mr. Van Voorst Vader, Van Beek, Celosse, Van Esveld, Ha mers on Visserer vóór stemden de 8 overige Ten andere werd gezegd, dat de school geen andere fondsen heelt dan de bijdragen van Rijk, Provincie en Gemeente. Ook dit is onjuist, gelijk ook bewezen wordt door het toegezonden Verslag en de Rekening en ver antwoording daarin. Het Nut geeft f400, leden en donateurs 'dragen f600 bij, aan schoolgeld wordt f900 ontvangen, doch B. en W. schijnen dit bedrag van f1900 ovêr het hoofd te hebben gezien. Ook werd gezegd, dat de buiten-gemeen ten zich niets aan de school laten gelegen liggen. Dat is al evenmin juist. Nijkerk en Soest zullen bijdragen en Scherpenzeel zoodra er leerlingen uit die Gemeente komen. Ook I een particuliere vereeniging uit een naburige Gemeente zal financieelen steun verstrekken. Het betreft hier een nog geen 2-jarige maar reeds zeer populaire vereeniging, wier ledental nog niet is gestegen tot het maxi mum, doch zeker zal toenemen als haar re sultaten bekend worden na het eerste eind examen. De pessimiste voorspelling van B. en W. mist allen grond, is uit de lucht gegrepen leden, zoodat de stemmen weder staakten j en zal weldra blijken onjuist t.e zijn. d 2-) en het voorstel dus werworpen werd be schouwd, waarna het ongewijzigd vorstel van B. en W. werd aangenomen z. d. of h, st. Aan de orde kwam nu het gewijzigd voor stel in zake de Ambachtsschool. De Voorzitter deelde mede, dut B. en \V. daarin nog de bepaling hadden opgenomen, dat meubel maken voorloopig niet zou wor den onderwezen. M r. Prikken zeide, dat de rapporteur der le afdeeling vrij juist den indruk had weergegeven dien het advies van B. en W. op spr. heeft gemaakt. Spr. betuigde er zijn leedwezen over, dat B. en W. de zaak zoozeer op de lange baan hebben geschoven en daardoor het Bestuur der school groot onge rief en financieel nadeel hebben bereid. Men wist, dat het plan bestond, in Augustus te verbouwen om geen stoornis in het onder wijs te brengen en ook omdat men dan goedkooper bouwt dan in najaar of winter. De berekeningen voor de aanbesteding zijn nu vrijwel vruchteloos. Spr. wilde ook enkele onjuistheden in het prar.-advies van B. en W. releveeren, vooral om den verkeerden indruk weg te nemen dien het op de builenwereld moet maken. Daarin wordt gewaagd van «groote geldelijke moeilijkheden"" en dat is volkomen onjuist. Do groote uitgaven, grooter dan op gerekend werd, zijn een gevolg van conipleteering der school van wier le klasse reeds een 3e is gegroeid; doch hot Bestuur der school wist reeds bij de oprichting der school, dut de uitgaven althans in den eersten tijd zou den stijgen, maar niet dat de school zóo zou opnemen. Tóch eindigden B. en W. hun advies met (le woorden »wij stellen u daarom voor, den gevraagden steun te verleenen" en spr. wil hieruit opmaken, dat zijzelven den toe stand niet zoo hachelijk vonden. Nergens vond spr. eenige.verklaring waarom feitelijk slechts f3500 subsidie wordt ver leend en waarom eerst met ingang van 1 April. Spr. wilde voorstellenf 4000 en 1 Januari. Ten slotte nog een enkel woord over de door B. en W. gestelde voorwaarden. Dit subsidie is geen cadeautjede Gemeente krijgt daarvoor het gebruik der lokalen en kan kosteloos 10 leerlingen zenden en heeft er dus voordeel van. Vooral de voorwaarde omtrent de vaststelling der leervakken en het verbod omtrent het meubelmaken vindt spr. pernicieus. Wat verstaan B. en W. onder ameer invloed op het beheer" Zij heb ben daar immers allen invloed op, want zij kunnen eenvoudig de Begrooting afkeuren en als dan toch tegen hun zin mocht worden gehandeld, keuren zij de Rekening en ver antwoording af. Doch ingrijpen in het inwen dige der vereeniging en het binden van het Bestuur, gaat naar spr. meening alle perken te buiten. De leden kozen het Bestuur en geven het het volste vertrouwen. En willen B. en W. bij de 13 Bestuursleden er nu nog 17 voegen? Deze 30 zullen op de zelfde gronden als het tegensvoordige Bestuur het gebouw moeten uitbreiden, de onderwijs vak ken moeten ver meenleren naar gelaüg van behoefte. Niets geschiedt dan na te voren het advies te heb ben gevraagd van den Inspecteur van het Ambachtsonderwijs. Spr. eindigt met voor te stellen, de voor waarden te doen vervallen. De heer Plomp zegt, dat loen de R«.ad den 23 April 1900 het subsidie van f2000 gaf, gemeend werd, dat dit bedrag we! het maximum was. Nu vraagt de school f500 voor eens, een subsidie van f4000 en een leening van f 16 0U0. Maar spr. meende, dat de school voorzichtiger had gedaan als des tijds er op was gewezen, dat het gebouw weldra veel te klein zou zijn en grooter gel- delijken steun zou moeten hebben. Zij vraagt nu reeds hulp bij andere Gemeenten, de Pro vincie en het Rijk. Spr. acht het een zeer onjuist denkbeeld, dat de uitgaven van een particuliere vereeni ging worden gedragen door de openbare kas en zou 't beter achten, dat de inrichting een Gemeenteschool werd. Voor den Raad is 't niet de vraag of het geld goed of nuttig wordt besteed, maar wei of de Gemeente- fmanciën deze aanvragen om geldelijken steun kunnen dragen. Spr. wil niet gewagen an het meubelmakende Raad kan moeilijk zeggen, dat dit onnut is, als het Bestuur het noodzakelijk acht. Spr. eindigt met voor te stellen renvooy naar B. en W. opdat dezen aan bet Bestuur der school vragen of er bezwaren bestaan tegen de toevoeginghet aantal leervakken wordt zonder voorafgaande goedkeuring van den Raad niet uitgebreidhet vak meubel maken wordt op de school voorloopig niet onderwezenen aan het Bestuur willen vragenWelken invloed zal de aanneming van het voorstel van B. en W. hebben op de Begrooting der school voor 1903; welke meerdere uitgaven worden verwacht voor de volgende jaren, zoowel wegens uitbreiding der lokalen als door toeneming van het aantal leerlingen. Spr. zou vreezen, dat do Raad anders over een paar jaar werd gesteld voor eenige paralel-k lassen, enz. De heer Gerritsen wilde meegaan met het door mr. Prikken gesprokene, of schoon hij niet op alle gronden inet hem instemde, en evenzeer het subsidie zien toe gekend op 1 Januari, want anders zullen Rijk en Provincie evenzeer bezwaar maken, verhoogd subsidie toe te staan en zal de vereeniging inderdaad voor financieele moei lijkheden komen. lie heer Van Esveld merkte op, dat 1 Januari niet strookt met de aanvraag. De nieuwe regeling wordt pas met April inge voerd en spr. vreest dat, als het subsidie zóo lang te voren wordt gegeven, Gedepu teerde Staten zullen zeggen, dat zulks niet correct is. Men handhave de f2000 tot de nieuwe toestand is ingetreden. Mr. P r i k k e u had ernstig bezwaar tegen Noch het ecu, noch het aiuler was evenwel het geval. Do oude heer was ernstig ongesteld geweest cn do dokter, die hem had toegestaan hel lied weer to verluien, verbood hem toch nadrukkelijk de ka mer reeds weer uit te gaan en gaf hem allerlei voor schriften, die de patiënt slechts ïuet een grimmig lachje aanhoorde. Hij stond nu aan het venster en keek de leege straat door, waar do gure wind het stof nu en dan opjoeg, 't Was een koude winterdag, maar het was middag en do zon scheen. Daar zag hij van verre een kleinen jongen, die met den hal speeldede muts op een oor, de (linke kleine beonon in roede kousen, kwam hij de straat af en dreef den bal voor zich uit. „Die is zeker van het kindermeisje weggeloopctil" dacht de oude heer, terwijl hij eenigszius zenuwach tig werd bij de gedachte aan hetgevaar,dat het kind liep om eer. ongeluk te krijgen, en het scheen dat hij gelijk had, want Fred liep alloen verder. De oi.de lieer klopte tegen het venster, maar 't hielp net, llij werd werkelijk bang. Waar ging hij heenHo'> licht kon niet een paard,Groote God, hjj liep hou langer hoe verder nu was hij den hoek om hij zag hem niet meer. Hjj dnoht even na. De dokter had gezegdVoor zichtig 1 In tie kamer blijvenMaar de duivel mocht die dok iers halen I Die kleine jongen daar alleen op ile straat Moest die dan maar een ongeluk krijgen? Hij nam hoed en mantel en liep de trap af zoo vlug hij maar kon. Beneden viel nem in, dat bij zijn das had vergeten, maar hij had geen tijd, dien nog lo gaan halen. Zijn stok bij eiken stap stevig neer zettend, ging hij den kleinen Fred na. 't Viel hem moeilijk dat snelle gaan hij moest dikwijls blij ven staan om op adem te komen, tie angst deed het zweet bij hem uitbreken, de wind blies hein ijskO'ul in het gelaat. Hij floot hij riep hij floot nog eens zoo hard hij kon tóen zag hij dat Frotl bleef stilstaan j en zich omdraaide, midden op de straat, waar tie vrachtwagens reden. De oude heer blcel' staan en stiet mot zijn stok toornig op het trottoir. „Wil je maken dat je wegkomt! riep hij, deugniet die je bentFred gehoorzaamde langzaam on willig. Op dit oogenblik rukte een windvlaag den ouden heer den hucd van het hoofd er. joeg dezen over de straat. Fred kwam «auloopen in een wij den boog liep hij om de ouden heer heen, schoof hem langs den muur voorhij en liep juist in de ar men zijner mama, die ademloos van angst de straat kwam afloopen. „Groote God, wat heb ik mij angstig gemaakt, zeide zij tegen den majoor, dien zij reeds lang van aanzien kende, maar met wien zij nog met had ge sproken, In haar opgewondenheid lette zij er niet op, dat do oude heer hloo.hoofds voor haar stond. „Hij is uit den winkel vau mij weggeloopen en ik merkte het eerst, toen ik betaalde." Zij nam Fred bij de hand en dankte den ouden heer. De majoor, die zag dat Fred nu weer in vei ligheid was, dreigde hem lachend nog eens met den vinger en maakte aanstalten, naar zijn kamer terug te koereutoen hjj wilde groeten, bemorkte hij, dat hij zijn hoed niet meer op het hoofd had. Hij zocht hem en vond hem in een goot. De wind blies over ziju grijs, reeds erg dun haar een scherpe wind niettegenstaande de voor jaarszon. Met moeite wandelde bij, hoestend en steunend, naar huis terug. „Wat jammer, Fred," zeide ziju moeder, toen zij eenige dagen later de kamer binnentrad, waar het kereltje aan het venster speelde, „de oude majoor is gestorven." „Hé, waarom?" vroeg Fred en bekeek de looien soldaatjes, die hij bezig was op de vensterbank in rij en gelid te zetten. „De dokter heeft het mij zooeven verteld. Van daag wordt de arme oude heer begraven," zei ziju moeder. Van uit het hoekvenster kon men de Kazerne straat overzien. Voor het huis, waar de majoor had gewoond, stond een groep in het zwart gekleede hee ren, de regimentskapel eu eeu ledige lijkkoets met witte kwasten en franjes. Een Vereeniging vau go- pensiouncerde militairen had zich daar óok opgesteld. Voor het huis stond de vaandeldrager met het om floerste vaandel. I Fred bekeek alles met groote belaugstelling. „Hè, mama, waarvoor is dat alles vroeg hij,met de ellebogen op de vensterbank geleund. „Hy ïs tocu geen officier „Toch wel; hij was hetl" antwoordde de moeder. Fred wilde nog van allerlei weten, wat hem erg belangrijk voorkwamwaarom de mau het vaandel niet ontplooide, en of het niet erg zwaar te dragen was, en of de oude mijnheer nu in don hemel kwam. Hij herinuerde zich dat de oude heer hem een maal had gezegd, dat hij niet in den hemel kwam, omdat hij ziju kindermeisje had geslagen. Dat bad hem toen erg gegriefd. Maar mama was zoo stil en ernstig, als hij haar nog nooit had gezien. Zij lachte niet en keek zwij gend naar huilen. In haar oogen schemerde iets voch tigs. Zij zag woer den ouden heer op den hoek staan, verheugd, dat den kleinen Fred niets was overkomen, en door zjjn dun grijs haar blies -'e wind. Daar benedeu ontstond een;' eging onder de menigte. Men trad ter zyde. uoi huis kwaui, ge dragen door ze3 mannen, een kist. Mama tilde Fred op de vensterbank. Zoo," zeide zij. „Zeg hem n u vaarwelHij was een vriend van je 1" Zij trad vau het veusler terug. De muziek begon langzaam een trourmarsch to spelen de stoet ordende zich en zette zich in beweging. De zwarte koets rolde langzaam voort. Bij den kleinen Fred kwam eeu flauw vermoeden op, dat daar iemaud werd weggereden, die hem had liefgehad, eu dat hij een vriend had verloren, zooals men er in het leven niet voel vindt.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1