het amendement-Plomp, omdat daaruit nog meer tijdverlies zal voortvloeien, hetgeen de verbouwing niet gedoogt. Do verccniging zal daardoor in zeer groote moeilijkbeden geraken, hot onderwijs zal stagnatie onder vinden. Spr. zou den heer Plomp willen verzoeken, zijn voorstel in zoo verre te split sen, dat thuns liet subsidie wordt verleend en later liet onderzoek wordt ingesteld naar de mogelyke bezwaren. I De heer Plomp antwoordde, dat zijn voor stel dan zoo goed als ongedaan zou zjjn; hij deed het juist om later met grooter kennis van zaken te kunnen oordeelen. Wethouder Celosse meende, dat het geen mr. Prikken zeide aan het adres van IB. en W. 't best onbeantwoord bleef. Echter hebben B. en W. de zaak niet op de lange baan geschoven het request is van 19 Juni, toeu kwamen de zomermaanden Juli en Augustus met hun vacantia en de onmogelijk- hei'l om voltallige afdeelings-vergaderingen te houden. Het voorstel-Plomp moet daar entegen zeer in den smaak van mr. Prikken vallenalles komt dan van weerszijden zwart op wit en geeft beter inzicht. Het voorstel van mr. Prikken om nu maar vast het. ver hoogd subsidie- toe te staan, acht spr. zeer f pernicieus. M r. Prikken moest er bij bly ven, dat lang met de zaak getraineerd is. Spr. wilde aannemen, dat in Juli of Augustus niet te vergaderen is geweestmaar we! had men kuuuen vergaderen in Juni. Het voorstel-Plomp werd hierna aunge- I nomen met 13 tegen 3 stemmen (tegen de heerenCroockewit, Gerritsen en mr. Prikken). De heer Croockewit vroeg nog of B. en W. eenige toezegging konden doen wanneer deze zaak andermaal ter tafel komt. De Voorzitter antwoordde, dat met dei; moesten spoed zal gehandeld worden, zoodat het wellicht reeds in de eerstvolgende ver gadering geschiedt. De heer Croockewit merkte nog op. dat als men een maaud traineert, de schooi er nieis meer aan heeft. Te 2.45 kwam nu punt 3 aan de orde, de ontwerp-overeenkomst omtrent het Aide- gonde-gasthuis. Nadat de Raad zich z. d. of h. st. er mee vereenigd had, vroeg arts Jorissen de discussiën te heropenen over de clausule in art. 1, «voorzoover de beschikbare ruimte hem zulks toelaat" en wilde dat «hem" (baron Van Boetzefaer) zien uitgelicht. De Voorzitter gaf spr. in overweging, niets te veranderen. Het ontwerp is van baron Van Boetzelaar en het is pernicieus, tegenover diens groote welwillendheid te gaan wijzigen. Ook de heer Van E s v e 1 d stelde voor, den tekst onveranderd te laten. Baron Van Boetzelaar is hoogst welwillend tegenover de Gemeente, en wat geeft deze daarvoor in plaats? Eén gulden per dag en per patiënt. Wie niet in het Sint "Elisabeth gasthuis kan opgenomen worden, moet tot dusver te Utrecht worden verpleegd, waar f2 wordt betaald. De heer Van Beek merkte op, dat in bet Andreas-gesticht te Utrecht f0.75 of fl en in hetOoglyders-gesticlit fl moest betaald als Armbesturen of Instellingen van welda digheid den patiënt doen verplegen. Spr. wilde niets afdoen aan de goede intentie van baron Van Boetzelaer, doch moest opmer ken, dat het tarief van «Aldegonde fei telijk honger is dan elders. De Voorzitter merkte op, dat volgens de nieuwe regeling in het ziekenhuis te Utrecht f 2 moet betaald per dag. Aris Jorissen zeide uit de discussie voldoende do bedoeling begrepen to hebben eo geen voorstel te willen doen. Het ontwerp-contract werd hierna z. h. st. aangenomen. Aan de orde kwam nu het ontwerp-Straat- belasting. Algemcene beschouwingen werden niet gehouden. M r. H e y 1 i g e r s vroeg in art. 1 te lezen •wegen in de Gemeente" in plaats van •wegen der Gemeente". De Voorzitter merkte op, dat dit in stryd is met de wet. De heer Van Esveld vroeg wat in art. 3 verstaan wordt onder «aanhoorig- beden". De Voorzitter antwoorddegebouwde eigendommen, schuren, stallen, enz. en dus niet tuinen. De overige artt. en de verordening werden hierna zonder verdere discussie en z. h. st. aangenomen. Ook het ontwerp-Straatgeld werd hierna z. d. of h. st. aangenomen. Aan de orde kwam hierna het voorstel tot reorganisatie der politie. Den lieer Kleber bevreemdde het, dat opeens zóo groote behoefte aan uitbreiding bestaatvoorgesteld wordt uitbreiding met 7 agenten 2e klasse en later aanstelling van 8 agenten 3e klasse. Vooral met het oog op den berooiden toestand der Gemeen tekas, te wier behoeve nog pas twee belas tingen zijn aangenomen, moet spr. vragen of die uitbreiding wel zóo noodig is. Er vak nog heel wat te doen, straks de Gemeente-reiniging en spr. vreest, dat men zoodoende alweer op nieuwe belastingen bedacht moot zijn. Het wil spr. voorkomen, dat deze regeling is van den Commissaris van politie die, jam mer genoeg, een door de Gemeente betaald Ryks-ambtenaar is en spr. kan zich niet ver eenigen met het voorstel, waarvan hij de noodzakelijkheid niet begrypt. De Voorzitter antwoordde, dat de dienst voor het personeel veel te zwaar is en dat dit alleen te voorkomen is door uit- breiping van personeel. De beer Kleber vroeg stemming over art. 1, dat werd aangenomen met 14 tegen 2 stemmen (tegen de heerduKleber en Veis Hcyn). Art. 2, 3 on 4 werden aangenomen z. li. st. Bij art. 5. vroeg de heer Van Esveld ol' de nachtdienst, waarvoor ten hoogste f l wordt betaald, zooveel korter is dan de dagdienst, waarvoor ten hoogste i" 1.25 wordt vergoed, Spr. meende, dat nachtarbeid steeds booger moest betaald. Bovendien worden deze agen ten 4e klasse slechts een hoogst enkel emaal in dienst geroepen. De V o o r z i 11 e r merkte op, dat het art. aangeeft, dut zjj slechts bij zeer drukke tij den dienst doen en dat de nachtdienst zich kan bepalen tot 2 of 3 uren. Wethouder Visser merkte op, dat dit het zelfde art. is ais in de Verordening van 23 October 1900 en dat er nimmer klachten zijn ingekomen over deze regeling. De heer Gerritsen vereenigde zich met. het idee des heeren Van Esveld en zeide fl voor een gansehen nacht veel te gering te vinden. Men wil toch goede en betrouw bare menschen hebben. Spr. eindigde met voor te stellen, weg te laten 11.25 per dag en fl per nacht cn dus steeds te geven fü.15 per uur. De Voorzitter zeide, dat B. en W.dit amendement overnamen. De Verordening werd hierna zonder ver dere discussie z. h. ft. aangenomen. In behandeling kwam nu bet request van agenten 3e klasse oin verhooging hunner jaarwedde, thans 1'325. De Voorzitter zeide, dat als zij aan de eischen voldoen, zij worden aangesteld bij de nieuwe categorie vaste agenten 3e klasse en stelde voor, het request aan te nemen voor kennisgeving. De heer Gerritsen vroeg hoe lang deze agenten dienst doen. De Voorzitter antwoordde van 's avonds 10 tot 's ochtends S uur. Zij hebben over dag hun eigen bezigheden en steeds zijn er veel liefhebbers, Men moet ook het ver band tusschen de nu pas geregelde jaarwed den niet te zeer verbreken, hetgeen zeer per nicieus zou zijn. De heer Hamers vroeg welk salaris de nieuwe categorie agenten 3e klasse krijgt. De Voorzitter antwoordde, dat zoo juist is vastgesteld van f450 tot f500. Hierna werd het adres aangenomen voor kennisgeving. Volgden de punten 7 tot 15 (zie vorig nummer) behalve punt 11, dat in behandeling kwam na de geheime zitting, welke van 3.40 tot 4.40 duurde. Bij punt 14 dient nog vermeld, dat dr. Antuseh, die belast is met het chemisch onderzoek voor do Gemeentelijke gasfabriek en wiens salaris verhoogd is tot f300, vóór den oden van elke maand rapport moet uitbrengen omtrent het door hem in de voorafgaande maand verricht onderzoek op zwavel en ammoniak van het gas en den Directeur der gasfabriek moet bijstaan in het chemisch onderzoek der grondstoffen en nevenproducten. By de heropening bleek mr. Van Voorst Vader te zijn vertrokken en kwam in be handeling het voorstel tot benoeming van een onderwijzer aun de openbare Lagere school le soort voor jongens (vacature-Van Schendel). De heer Gerritsen vroeg of het niet te groote weelde voor de Gemeente is, de 7e en de 8e klasse der Jongensschool, die samen 8 leerlingen tellen, te behouden. Over een paar jaar is de te benoemen ouderwij zer wellicht overbodig en moet deze op wachtgeld worden gesteld. Spr. bedoeling was liet thans geenszins, die klassen op te heffeu, doch wel wenschte hij middelen te beramen om deze niet-gemotiveerde weelde te voorkomen. De Hoogere Burgerschool is hierbij zeker van invloed, want <lc ge makkelijker wijze waarop in den laatsten tyd de toelalings-examens werden afgenomen, pompte deze klassen leeg. Spr. eindigde met voor te stellen een tijdelijk onderwijzer te benoemen, dan wel een vast onderwijzer zonder by-acten, en de taallessen te doen geven door het Hoofd der school en de overige bevoegde onderwijzers. Arts Jorissen steunde het voorstel. De heer Van Esveld zou zoo zeggen, dat de heer Gerritsen houdt van verrassingen. Hij heeft, wat hij nu zeide, óok wel in Juni geweten, toen ae vacature ontstond en nu alles gebeurd is, oproepingen, reizen, advie zen Inspecteur en Schoolopziener, wil de heer Gerritsen alles ongedaan maken. Spr. acht het thans den tijd niet meer om terug te komen op het voorstel. Is echter waar wat de heer Gerritsen aanvoerde, dan zyn B. en W. veel te lichtvaardig geweestdoch dat gelooft spr. geenszins. Do lessen dienen gegeven te worden door bevoegde onderwijzers en -lit kan niet «looi de aanwezige bevoegde onderwijzers die dan aan hun klasse zouden worden onttrokken, wat nadeolig is voor het onderwijs; zou dus overblijven het schoolhoofd, maar deze heelt geen tijd, óok doordien do ouders hem zoo dikwijls gaan raadplegen. En als er eens ziekte komt onder het personeel, wm zal dan bij zulk oen overlading vervangen De heer Gerritsenf sprak van luxe, maar deze is zoo groot niet; de 8 leerlingen betalen f400, do Rijks bydrage is f200 en men krijgt dus füOO terug van de uitgaaf, die ongetwijfeld welbesteed is voor deze leerlingen. Spr. kan dan ook niet meegaan mot het voorstel- Gerritsen. De heer Celosse, Wethouder van on «Ier wijs, kon zich evenmin v. enigen met het voorstel-Gerrilsen. Waar is 3t, dat klassen 5 en 0 zijn leeggepompt door de Hoogere Burgerschool, dikwijls zeer ten tia- deele van die leerlingen, die daar niet op hun plaats zyn, maar 7 en 8 zijn ingericht voor jongelui die bij hun vader in «ie zaak komen en geen Middelbaar onderwijs be hoeven. Een groot onrecht zou het zijn, die klassen nu weer op te hellen. De heer Van der Nagel kan onmogelijk alle taallessen gevenhij is 62 jaar en reeds overstelpt met werk en hoeveel ijver hij ook betoont, toch is niet van hem te vergen, dat hij nog 21 uur Duitscb en Engelseh zal geven. Volkomen juist is wat de heer Van Esveld opmerkte, dat men door niet-benoe- ming een paar honderd gulden bespaart, doch te gelijk het onderwijs uit zijn verband rukt.. Een tijdelijk onderwijzer is niet te vinden. De 7e en 8e klasse mogen niet worden afgeschaft, óok omdat do School-eoni missie adviseerde, haar te behouden. Arts Jorissen merkt op, dat dit laatste juist is, doch dat zij verleden jaar adviseerde, naar wèl op te hellen, omdat zij niet beant woordden aan het doel. Na de vacantie waren er slechts 3 leerlingen, thans zijn er 8, doch volstrekt zeker is liet niet, dat die klassen levensvatbaarheid hebben. Eigen- aanlig noemt spr. het, dat aan de School commissie nimmer advies wordt gevraagd, ook nu niet bij de door den heer Van Esveld opgesomde voorbereidende maatregelen. Spr. betreurt dat zeer en eindigt met te verklaren, dat hij het voorstel-Gerritsen zal steunen. De heer Gerritsen betreurt liet even zeer, dat nimmer aan de School-eommissie advies wordt gevraagd. Nu de heer Van Schendel vertrokken is, achtte spr. het zaak, de al dan niet-bestendiging ter sprake te brengen, een quaestie die strikt genomen reeds anderhall ii twee jaar oud is. Spr. heeft zich, óok als lid der School-commissie, persoonlijk op de hoogte gesteld en herin nert, dat de minderheid dier commissie in overweging gaf, geen oproeping te doen. De toelating tot de Hoogere Burgerscholen is overal vergemakkelijkt en dat zul ook hier gebeuren, waardoor het aantal leerlingen in de klassen 7 en 8 nog geringer zal worden. Mag voor zulke kleine klassen ziio veel wor den uitgegeven? Men vergelyke dit toch eens met de overvolle klassen der kostelooze scholen. Hier is thans een Kostschool wam men het zelfde kan leeron voor even weinig geld. Dat de heer Van der Nagel 21 uur les zou moeten geven, acht spr. wat overdreven; als hy hulp krijgt voor Fi-ansch, waarvoor toch wel tijdeljjke hulp te krijgen is, zou zijn onderwijs zich bepalen tot Engelsch en dan niet 21, maar 8 uur worden. Spr. wil niet onderdoen in den lof, den heer Van dei- Nagel gebracht en is evenzeer overtuigd van diens ijver en geschiktheid en zijn liefde voor het onderwijs. Spr. blijft er intusschen bij, dat hij niet het recht meent te hebben, deze uitgaaf te voteeren. Deze onderwijzer zou f1200 tractement ontvangen, dus ruim 5 maal de geraamde opbrengst van het Straatgeld. De hoer Kleber zou het bejammeren als het voorstel-Gerritsen werd aangenomen. De behoefte aan de 7e en de 8e klasse bestaat wel degelijk en de Raad mag er niet toe overgaan, de school op die wijze af te breken. De Hoogere Burgerschool is volgepompt ten koste van de Jongensschool die leeggepompt werd, maar wie geen Mid delbaar onderwijs voor zijn kinderen ver langt, moot de gelegenheid behouden om ze op de Jongensschool voor hen gepast onderwijs te doen genieten, Als men op de Hoogere Burgerschool weer eens overstag gaat en de eischen van toelating verzwaart, wat dan'? Spr. acht de financierde bezwaren zeer miniem en herinnert, dat de leerlingen voor volledig onderwijs f70 betalen. De heer Gerritsen herhaalt, dat hij zijn voorstel juist deed met het oog op de toekomst en niet de klassen wilde opheffen, doch vreesde, dat men den onderwijzer wellicht spoedig op wachtgeld zou moeten stellen daarom juist wenschte hij een tijde lijk onderwijzer. Mr, H ey 1 igers meent uit de debatten te hebben opgemaakt., dat men deze klassen beschouwt voor achterlijken. Met nadruk wil spr. tegen die meening opkomen. Wethouder Visser antwoordt den heer Gerritsen, dat B. en W. trachtten een tijdelijk onderwijzer to krijgen, doch daarin niet slaagden. Maar indien ook de klassen verloopen, dan is hier mutatie in overvloed om dien onderwijzer elders te plaatsen. Welken invloed hoeft ten slotte de voorgestelde be zuiniging op een zóo groote uitgaaf als de Gemeente zich getroost voor het onderwijs? Wethouder Celosse herinnert, dat de heer Gerritsen heeft gesproken van het advies der minderheid van de School-com missie welnu, het advies der meerderheid steunde juist op de adviezen van Inspecteur en Schoolopziener, die deze klassen wenschen te behouden. Als het voorstel-Gerritsen wordt aangenomen, worden die klassen opgeheven want het huidige personeel kan die lessen niet geven. Het voorstel-Gerritsen wordt nu verwor pen roet II tegen 4stemmen (vóór stemden: mr. Prikken, de heer Hamers, arts Jorissen en den voorsteller) waarna tot onderwyzer benoemd werd de neer E. Wever, te Vinnen. De Voorzitter vroeg nu urgentie voor de benoeming van twee tijdelijke leeraren iu Lynteekeu aan de Burger-Avondschool in de plaats van de heeren Van Schaïk, hulp- leeraar sedert 1 December 1898, en Doorn. Na z. h. st. bekomen urgentie werden met algemeene stemmen benoemd de heeren C. van Ouwerkork en 11. Moojen, leeraren in timmeren e.i schilderen aan de Ambachts school hier. Z. h. st. werd nog besloten, aan de Burger- Avondschool geen los te doen geven in de Fratische taal. De vergadering werd hierna te 5.28 ge sloten. Voor den cursus 19021903 der Burger Avond school hebben zich iu 't geheel 9S leerlingen on candidaten aangemeld. Het toelatings-examen voor de eerste klasse be gint morgenavond zes uur, in het gebouw der Hoogere Burgerschool aan het Plantsoen. Nu de Gemeenteraad niet inging op het verzoek van het Bestuur der vereeniging „Ambachtsschool" mag de vraag gedaan waar de leerlingen der Bur ger Avondschool zullen worden gehuisvest. Op de Staats-begrooting is uitgetrokken een be drag van f5300 voor subsidie aan de Ambachtsschool hier, waarin begrepen is een som voor eens van f1500 voor uitbreiding en nadere inrichting. De verplichte Jaarvergadering der Ambachtsschool zal hier Dinsdag 30 September worden gehouden, dos avouds te 8 uur in „De Arend". Voor den winter-landbouwcursus, in een der lo kalen van de school aan de Beekstraat hier te geven vanwege de At'deeling Amorsfoort en omstreken van het „Utrechtseh genootschap voor Landbouw en Kruidkunde", hebben zich een 40-tal deelnemers aangemeld. Overwogen wordt of ook kan worden voldaan aan hol verzoek om ook een tuiubouwcursus te doen houden. De heer Heury Leinwober, thans Gemeente-ont vanger te Wageningeu, is als no, 2 geplaatst op de voordracht ter benoeming tot Gemeente-ontvanger lo Vlissingen. No. 1 is een ambtenaar van den onlangs afgetre den ontvanger aldaar Het kantoor van den heer B. Folkers, ontvanger van 'b Rijks directe belastingen, invoerrechten cn ac cijnzen, die met ingang van 1 October is overge plaatst naar Groningen, zal voorloopig worden waar genomen door den surnumerair Gautzsch. Tot concierge van de weldra in gebruik te nemen nieuwe Christelijke school is benoemd de agent van politie 2o klasse O. Stichter, hier. Prof. Nyland schrijft iu het „Uir. Dbl.": De komeet is op de sterrewacht alhier geregeld waargenomen, Maandagavond te 8 uur, vóo-r het opkomen der maan, was ze voor het bloote oog zichbaar als een zeer Hauw nevelachtig vlekje. Ver rast de komeet, wat in het geheel niet buitenge sloten is, ons niet door een buitengewone liehtsont- wikkeling, dan zal haar helderheid ongeveer vier maal zoo groot worden als ze thans is. De komeet zal deze grootste helderheid ongeveer 10 October bereiken en dan do lichtkracht der sterren van de vierde grootte bezitten. Zeer opvallend zal derhalve het hemellicht ook dan niet wezen, maar in een tonneelkijker kan ze toch een aardig voorworp van waarneming zjjn, interessant door de groote snel heid, waarmede het zich tusschen de vaste sterren beweegt. Voor hen, die de komeet met behulp van een sterrenkaart wenschen te zoeken, volge hier een ruwe, maar toch waarschijnlijk wel bruikbare op gaaf van haar plaats. De opgegeven coördinaten, a (rechte klimming) en d (declinatie), gelden telkens voor 8 tiur 'a avondsde sterrebeelden Perseus ou Cassiopeia, waar de komeet voorloopig te zoekeu is, staan dan vrij gunstig voor oen waarneming in hetN.O. 26 Sept. a 19» d -f 54» 80 356 57 4 Out. 326 54 8 299 42 12 283 28 Voorloopig neemt de suelheid, waarmede de ko meet haar schijnbare haan tusschen de sterren door allegt, steeds toe; in de eerste week van October zal die zelfs 5» per dag bedragen. Wie geen sterrenkaart bezit, bewege den tooneel- k ij kor van het punt aan den hemel 1° benoorden Algol (b. Persei) gelogen, waar de komeet 10 Sep tember stond, naar de ster Cassiopeia, in welker onmiddellijke nabijheid zij den 28en dezer maand zal staan; zeer waarschijnlijk zal zich de heldere nevelachtige vlek gemakkelijk laten vinden. De fecstvergaderiug der plaatselijke afdeeliug van den „Kon. Nederlandschen Bond van Oud-onderoffi cieren", welke hedeuavond zou worden gehouden, moest door onvoorziene omstandigheden worden uit gesteld tot morgenavond. De schietwedstrijd der plaatselijke afdeeling van den „Ned. Schutterijkader Bond" zal 1 October op de Leusderheide worden gehouden. Kapitein A. A. Heisterkamp, van het 5o regiment infanterie zal 1 October optreden als Dir.ecteur van den Cursus tot opleiding voor den officiersrang en worden nangewezon als kapitein voor spiciale diensten. Kapitein D. J. Heinsius wordt dan belast met het

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2