Dinsdag 7 October 1902. PHOENIX BROUWERIJ. ROB. No. 5251. 52e Jaargang. Muzikale Bloemlezing, PROTEST H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Export naar Oost- en West-Indië. Feuilleton. ILJET. AMEIMTSCHE COURill UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. lrfJnC0..per post IAdvertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ollicieele- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meei 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 19. DE PREMIE voor de abouné's op de Het eerste nummer van de „MUZIKALE BLOEMLEZING" werd onlangs door ons ver zonden ieder kan dat nummer behouden. Men behoeft liet niet terug te zenden. Wie er kennis mee heeft gemaakt, zal moeten erkennen, dat zulk een premie voor de lezers van onze courant inderdaad groot succes belooft; zij werd dan ook zeer gewaardeerd. Het geheel ziet er inderdaad aantrekkelijk uit voor eiken minnaar der muziek. De ongekend lage prijs van GO cent per kwartaal (franco per post só cent) voor een tijdschrift, dat twee maal per maand verschijnt en telkens 4 ii (i muziekstukken benevens belangwekkende lectuur bevat, brengt het onder ieders hereik. Door een rijke afwisseling van classieku en mo derne muziek, ernstige en geestige melodieën, van stukken voor piauo en voor zang niet piano begeleiding, in verscheidenheid van stijlen schrijf wijze, zal het blad zoowel bevredigen den mid- delmatigen beoefenaar der muziek als hen die hooger eischen stellen. Elke aftevering zal inhouden een bespreking op welke wijze «le bij elk nummer beboerende muziekstukken belmoren 1c worden gespeeld, hoe de door den componist in muzieknooten neerge schreven gedachten moeten worden vertolkt, bovendien beschouwingen over de Leer der har- j ïnouic, tal van wetenswaardigheden, en muzikaal nieuws. Aldus zal het blad zijn een orgaan, dat den j beoefenaar der muziek tot vraagbaak, tui trouwen gïiïs~d ient. Tegen betaling van slechts? GO cent per drie maanden, ontvangt men zesaflcrcriiigeu, te samen 25 ii O.» muziekstukken bevattende. Elk muziekstuk kost dus slechts 2 cent. De zorgvuldige keuze der muziekstukken, van eerste componisten, en de gewaardeerde raadge vingen van den redacteur, den heer P. J. Jos. VRANKEN, te Utrecht, maken het tijdschrift van betoekenis voor iederen beoefenaar der muziek. Nog nimmer werd een album van 4 a 5 muziek stukken van de beste en nieuwste composities v bekende eest er 'tuuni zulk oiiuekzni] hnren prijs aangeboden. Wie van onze lezers nog naliet, daarop in te teekenen, verzuime niet het onderstaande for mulier in te vullen en ons dat toe te zenden. Mocht men het eerste nummer niet hebben ontvangen, dan vrage men slechts een exemplaar aan, hetwelk kosteloos zal worden gezonden. Wegens du iiooge porto-kosten konden wij geen exemplaar doen toekomen aan al onze post- abonné's. Zij die een exemplaar wenschen te ontvangen, zullen wij het echter óok op aanvrage gratis toezenden. Wij vertrouwen, dat geen onzer lezers zich de geregelde ontvangst wil ontzeggen van deze pre mie, die tot zóóveel nut en genoegen kan strekken. Firma A. II. van CLEEFF. Ten einde de oplage le kunnen bepalen van de premie voor de lezers van dit blad, verzoeken wij beleefd hun, die zich alsnog wenschen te abonneeren op de onderstaand inteekenbiljet ons vóór Zaterdag 11 dezer te doen toekomen. De door post-abonné's aangevraagde num mers worden hun Woensdag toegezonden. TEGEN gesehiedenisvervalsehing. In bet Witboek over bet onderhoud der Roeren-generaals mot Chamberlain lezen wij dat de Minister van Koloniën van bet Brit- sche Rijk den oorlog tusscben Engeland en de Zuid-Airikaansche republieken wederom met andere oorlogen vergeleken heeft en deze maal nog wel met den A rnerikaanschen Burgeroorlog. Hoe men echter deze twee oorlogen met elkaar vergelijken kan en er de gevolgtrekking uit kan maken dat En geland evenmin tot schadevergoeding ver plicht is als Noord-Amerika tegenover Zuid- Amerika was, of dat de strijd tusscben de Boeren en de Engelschen even snel inoet vergeten worden als die lusschen Noord- en j Zuid-Amerika, is ons onbegrijpelijk. De oor- zaak, de wijze van oorlogvoeren en het einde van den strijd zijn in beide gevallen I in den grond toch zoo verscheiden. De oorlog met de Zuid-Airikaansche repu- j blieken is begonnen met den lihodes-oorlog of Rliodes-in val, want dr. Jameson was slechts I de handlanger. Men weet boe geheimzinnig deze inval voorbereid is en hoe geheel zon der argwaan de Transvaal toen ter tijd tegenover de Engelsche Regeering was. De voorraden meel, maïs en haver werden, evenals de paarden die voor den rooftocht noodig waren, in de Zuid-Afrikaanscbe repu blieken zelf aangekocht en de Boeren lever den zelf zooveel mogelijk sgezouten" paarden en hielpen om de voorraden levensmiddelen te brengen naar de magazijnen langs den weg van Mafeking tot nabij Krugersdorp, omdat zij geloofden dat alles bestemd was voor een Engelsche expeditie, die tegen de kaffers werd uitgerust. Voor dit alles had zelfs de Regeering, bij liet vernemen van het gerucht der Engelsche moeilijkheden met de kaffers, den Hoogen Commissaris te Kaapstad aangeboden te helpen de vrouwen en kinderen ie beschermen. De Regeering ontving hiervoor den dank van den Hoogen Commissaris en het antwoord dat die aan geboden hulp vorrloopig niet noodig was. Deze Hooge Commissaris, Sir Hercules Ro binson, heeft dan ook dezen rooftocht ten sterkste afgekeurd en een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij H. Ms. onderdanen waarschuwde, geen deel te nefnen aan dezen inval. H. Ms. onderdanen in de Kaap-kolonie verklaarden ook openlijk, dat de aanval ongerechtigd was. Later zond Chamberlain bericht, dat H. M. Regeering aan dezen inval geen deel had. Toen nu Jameson met zijn bende door de Burgers van 'le Zuid-Alrikaansche republie ken was gevangen genomen, leverde de Regeering, in het vertrouwen op de recht vaardigheid der Britsche Regeering, die ver klaard had geen deel aan den inval te hebben, Jameson en zijn gevolg, aan de Britsche beambten uit, zoodat zij volgens de recht spraak en de wet van hun eigen land konden gestraft worden. Werkelijk werd Jameson dan ook voor den rechter gebracht en tot een zware gevangenisstraf veroordeeld. Maar wat geschiedde toen? Jameson verzocht I Chamberlain, hem uit de gevangenis te ontslaan. Chamberlain antwoordde dat hij dit niet kon doen, dan alleen in geval van ziekte. Toen werd Jameson spoedig ziek en kort daarna werd hij door Chamberlain in vrijheid gesteld. Zoodra hij weder vrij was, was hij ook dadelijk weer beter. Spoedig daarna werd hij tot officier aangesteld. Rhodes werd heelemaal niets gedaan. Hier uit bleek toch al te duidelijk, dat Rhodes en Chamberlain samengewerkt hadden om dezen rooftocht mogelijk te makenDe oorsprong van den Zuid-Afrikaanschen oorlog is dus een misdadige, roekelooze daad, ook volgens verklaring van Engelsche ambtelijke zijde. Al deze feiten zijn reeds lang in 'le bladen en in de ambtelijke briefwisseling tusschen beide Regeeringen openbaar ge maakt. Hierbij komt nog, dat Engelsche papieren, die later gevonden zijn, het bewijs leveren, hoe men zich reeds in 1896 gereed maakte de Republieken aan te vallen. En ten slotte bracht men het tot den oorlog door het samentrekken van troepen aan de grenzen. Vergelijkt nu hiermede den oorsprong van den Burgeroorlog in Amerika. V'aardoor is deze ontstaan Door den strijd om het recht of het onrecht der slavernij. En dit is wel een vraag, die een oorlog recht vaardigt. En wat nu de oorlogvoering in de Zuid- Ai'rikaansche republieken betreft, die toont duidelijk dat van den aanvang het doel was de volkomen vernietiging der Republieken. De strijd duurde nog niet lang, toen reeds het verwoestings- en uitroeiingsstelsel begon I Boerenplaatsen werden verwoest en verbrand, het vee, dat niet meegevoerd kon worden, met den kogel of de bajonet afgemaakt, boomgaarden werden omgehakt, de vruchten en de oogst te velde werden weggebracht. En kort daarop begon men ook de vrouwen en kinderen op de plaatsen krijgsgevangen te maken, in concentratiekampen op te sluiten en zóo le behandelen dat duizenden en duizenden van het Afrikaander volk in die moordholen stierven. Een der vele oorzaken van de verschrikkelijke sterfte is het feit, dat de vrouwen en kinderen van de plaatsen en ook uit de lagers, waar geen ziekte heerschte, naar kampen werden overgebracht, waar de meest verscheidene ziekten voor kwamen, zoodat ook de nog gezonde families, als een natuurlijk gevolg van deze overbren ging, besmet werden. Dit alles is reeds voldoende in de bladen bewezen nog daargelaten, dat het ook door beëedigde verklaringen gestaafd kan worden. En ten slottede regeeringen der Republie ken en de generaals besloten de wapenen neer te leggen, omdat zij de uitroeiing van hun volk niet langer konden aanzien, en verklaarden zich onder het Britsche bestuur te stellen op de belofte der vertegenwoordi gers van de Engelsche regeering, dat in de beide vroegere Republieken zelfregeering zou worden ingevoerd. Maar wat zegt Chamberlain nu? Hij ver klaart dat zelfregeering niet kan worden in gevoerd vóór de rassenhaat verdwenen is. Dus, als deze rassenhaat nog een paar hon derd jaar duurt, dun heeft het volk die paar honderd jaar geen kans op de zelfregeering. En waar nu dit volk geen geen andere re geering en geen kans op een andere dan de Britsche regeering heeft en de onderda nen tot dezo als tot hun vader vluchten, die De ondergeteekende, abonné op de Atoers- foortsche Courant, verlangt geregelde toe zending van de „Muzikale Bloemlezing" legen den prijs van 60 ct. per 3 maanden (franco per post 85 ct.). Dit tijdschrift verschijnt tweemaal per maand. Men ontvangt dus tegen betaling van slechts 60 ct. in de drie maanden zes afleveringen, totaal ongeveer 30 a 35 muziekstukken be vattende. NAAM WOONPLAATS 4 (Slot.) „Heb je gezien?" zei Strickland na ccnoogenblik vau stilzwijgen. „Ik heb gezien. Ik ben als klei in de handen van den witten man. Wat denkt uwe edelheid te doen „Ju binnen ecu maand te laten hnngenWat anders?" „Omdat ik hem heb vermoord? Neen, öahit, be denk u. Terwijl hij te midden van ons, ziju bedienden wandelde, liet hij het oog vulcn op iniju kind dat vier jaar oud was. Hij heeft het betoovord en binnen tien dagen stierf het aan de koorts. Mijn kind „■Wat zeidc Imray Sahib „Hij zei, dat bet een mooi kind was en streek het over hot hoofd daarom stierf mijn kind. Daar om doodde ik Imray Sahib in het halfduister, toen hij terug kwam van' het kautoor en sliep. De hemel- geborene weet alles. Ik ben do dienstknecht randen hemel-geborene." Strickland keek over zijn geweer my aan en zei: „Je bent getuige van deze woordenhij heelt hem gedood." Bahadur Kban stond met een asch-grijs gelaat 111 bet lamplicht. De noodzakelijkheid om zich te ver ontschuldigen, kwam spoedig bij hem op. „Ik zit i:. .Ie val," zei hij, „maar bet was de schuld van dien man. Hij behekste mijn kind en ik doodde en verborg hem. Alleen degenen, die door duivels gediend worden," hij keek naar Bob eu kroop op zijn knieën voor uem, „alleen die kunnen weten, wat ik deed." „Het was knap gedaan, maar je hadt hem met een touw moeten binden. Nu zul je zelf aan een touw hangen. Agent 1" Een slaperige politic-agent kwam op Strickland's bevel. Hij werd door een tweede gevolgd en Bob zat. stil. „Brcngdezeu man naar de gevangen ia, zei Strickland, cr zal een actie tegen hem worden ingestold." „Moet ik dan banden?" vroeg Bahadur Kban,zon der een poging to doen om te ontsnappen en met ziju oogen op den grond gericht. „Zoowaar als de zon schijnt en het water stroomt, zal je hangen," zei Striekland. Bahadur Khan deed een pas achteruit, beefde even en stond stil. De twee politie-agenten wachtten verdere orders af. „Gazei Striekland. „Ja, ik ga zeer snel," zei Bahadur Khau. „Kijk, reeds nu ben ik half-dood." Hij lilde zijn voet op en aan zijn kleine teen hing in doodsstrijd het slangetje geklemd. „Ik ben van een familie die grond bezit," zei Ba hadur Khan, die heen eu weer wiegde wnar hij stond. „Het zou een schande voor mij zjjn, in het openbaar terecht te worden gesteld, daarom neem ik dit mid del to baat. De overhemden van Sahib zijn genum merd en een extra stuk zeep is in het waschbakje. Waar om staat gij naar mijn leven? Mijn eer is gered en ik sterf. Binnen het uur stierf hij, zooals zij sterven, die door de kleine kariat worden gebeten, en de politie agenten droegen hem en het diug ouder het tafel kleed naar de daartoe oestemde plaatsen. Zij waren noodig om hot verdwijnen van Imray op te hel deren. „Dit noemen ze de negentiende eeuw," zei Strick land kalm, terwijl bij in bed stapte. „Hoorde jewel wat de man zei 1" „Ja," antwoordde ik. „Iiuray beging een fout." „Alleen doordat hij den aard niet bende vau de koorts, die in dit seizoen woedt. Bahadur Khan had hem vier jaar gediend." Ik beefde. Mijn eigen bediende was precies even lang bij mij geweest. Toen ik naar mijn slaapkamer ging, stond hij, even onbewogen als de kop op een munt, te wachten om mijn schoenen uit to trekken. „Wat is er met Bahadur Khan gebeurd vroeg ik. „Hij werd door een slang gebeten en stierf. De rest weet de Sahib," was het antwoord. „En hoeveel wist jij van do zaak af?" „Zooveel als ik boorde van een, die in de sche mering kwam om recht te zoeken. Kalm aan, Sa hib. Laat mij die laarzen uittrekken." Ik was juist door uitpuiling ingeslapen, toen Striek land vau zijn kant van het buis schreeuwde: „Bob is in ziju kamer teruggekomen." Dat was zoo. De groote bond lag te slapen in zijn eigen bed, op z\jn eigen deken; eu in de kamer daarnaast hing een leeg opengescheurd zolderdoek op de ^»fel.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1