Stadsnieuws. Ingezonden. voor hen zorgen moet, daar wordt hnn ge antwoord, dal er reeds genoeg gedaan is voor de weduwen en weezen en dat elke verdere poging in deze richting ongewenscht isDit Leteekpnt dus niets anders dan: het Afrikaan- der volk moet maar rustig uitsterven. Heeft Noord-Amerika, toen het den oorlog legen de zuidelijken voerde, de huizen dei- overwonnenen platgebrand en verwoest, hun boomen omgehakt, hun oogst en vporraad levensmiddelen op de plaatsen verbrand, het vee, dat niet kon meegenomen worden, afge maakt en vrouwen en kinderen in vreese- lijke concentratiekampen opgesloten en ze op afschuwelijke wijze laten uitsterven Neen, dit alles is niet gebeurd, en bovendien heb ben de zuidelijken hun eigen land, hun eigen regeering en hun eigen tradities behouden. Zij konden het verleden vergeten en een nieuwe toekomst beginnen. Zij behoefden zich niet tot eeu andere regeering te wen den, omdat hun eigen regeering bestond,die voor hen kon zorgen. Aldus wordt »van hooggeplaatste zijde" geschreven aan de «Tiigliche Rundschau en dit nu de Boerengeneraals op 't punt zijn, naar Berlijn te gaan. Ds. H. J. ter Haar Romeny, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, hoopt 14 dezer den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden de Evangelie-bediening aan vaardde. In 1877 candidaat in Zuid-Holland, werd hij 14 October 1877 in zijn ambt bevestigd te Wichmond en stond achtereenvolgens in 1882 te Marrum en in 1888 te Haren tot hij 31 Mei 1891 te Amersfoort zijn intrede deed. Ds. H. M. van der Vegt, Chr. Gerefor meerd predikant te Utrecht, hoopt heden avond te kwart over zevenen in «De Zaaier" hier vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde gemeente. In deze maand komen twee eclipsen voor. De eerste is een totale maan-eclips en valt op 17 Octoberslechts het begin kan bij ons worden waargenomen, daar de maan tij dens haar totale verduistering ondergaat. Eerste aanraking met de kern- schaduw 4 uur 17 min. vm. Begin van de totale eclips 5 19 Einde van de totale eclips6 48 De tweede eclips is een gedeeltelijke zon eclips in den ochtend van 31 October, die echter bij zonsopgang reeds begonnen is en reeds te ongeveer 7 uur eindigtzij is van geringe beteekenis. Weinig meuschen zijn zoo overtuigd van de waarheid der woorden van Seneca dat dwalen menschelijk is als de journalist. Op 't laatste oogenblikt als 't ware berichtte men ons Zaterdag, dat. de Gezondheids commissie eindelijk was benoemd. »'t Is de oude commissie, met de heeren Prins en mr. Caudri" beette bet; «het blad volgt". Uit dat »blad" du, het Provinciaal-blad, lezen we In verband met de Wet tot regeling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft de Commissaris der Koningin in dezo pro vincie tot leden der Gezondheids-commissie voor deze Gemeente benoemd: 1®. tot lid en voorzitter dier commissie den heer D. van der Werf, alhier; 2°. tot leden dier commissie, de heeren mr. J. Heyligers, lid van den Gemeente raad; dr. H. VV. Schreuder, geneesheer al hier; W. A. van Bovenkamp, apotheker al hier; L. F. Boekelrnan, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, chef van den mi litairen geneeskundigen dienst alhier; W. S. Klomp, president van den Roomsch-Katho- liekeu Volksbond alhier; C. Prins, lid der iirma G. Prins Zoon, timmerman alhier. Verder is tot Secretaris dier commissie be noemd mr. W. D. Caudri, Griflier ter Ge meente-secretarie alhier. De leden dier commissie zullen zitting hebben voor den tijd van 5 jaren, terwijl de benoemingen zullen ingaan den Gen October 1902. Wel opmerkelijk is 't intusschen, dat an dere zelfs te Utrecht gedrukt wordende bladen niet alleen een woordelijk gelijk luidend bericht als het onze hadden, maai* eveneens de heeren Boekelrnan en Klomp niet vermeldden. Ten Rijks-telegraafkantore is men bezig, nieuwe lijnen aan te leggen en ook zal ei- eindelijk een tweede toestel komen. Lange;- dan 25 jaar heeft men zich met éen toestel beholpen en het gevolg was dan ook dat, bij een beetje meer dan gewone drukte (in examen-tyden bijv. al zeer erg) de telegram men geruimen tijd bleven liggen. Maar de vraag is of bij het nieuwe toe stel ook een nieuwe beambte zal komen, welke vraag vooralsnog wel ontkennend kan worden beantwoord. 't R(jk kan toch vreemd doen als het er eind'-lijk toe overgaat, verbeteringen aan te brengen. Niet, dat de overige ambtenaren en be ambten het toestel niet kunnen bedienen, maar zij allen hebben werk iu overvloed. Heden vóór veertig jaar werd mr. J. van der Leeuw door het toenmalig Collegie over de rivier de Eem benoemd tot Kameraar, welk ambt hij tot 1872 vervulde om dit te verwisselen met dat van Secretaris-Penning meester van het Heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleven van dien. Het Bestuur wilde den gedenkwaardigen dag niet onopgemerkt doen voorbijgaan. Bij monde van den Watergraaf, mr. VV. H. de Beaufort, werd dan ook hedenochtend den jubilaris in een keurige toespraak de dank en de hoogachting van het Heemraadschap betuigd en hem namens de Vereenigde ver gadering des Bestuurs een kostbaar souvenir aangeboden. De heer G. J. Buys is gekozen tot lid van het Hoofdbestuur der »Vereeniging van leer aren bij het Middelbaar onderwijs". De voordracht ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en haar letterkunde aan de Hoogere Burger school (vacature-Menkema) bestaat uit de heeren: J. Kroon, te Amsterdam; L. Lui- tjens, te 's-Gravenhageen J. J. Lecker, te Leiden. Luitenants H. J. OlTerbaus en A. van Willigen, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage, keeren 15 dezer hier in garnizoen terug. Luitenant H. F. Keetell, van het 5e regi ment infanterie, heeft detaeheering aange vraagd bij de Koloniale reserve. Waren de tableaux der werkzaamheden voor de leerlingen van de Cursussen tot opleiding voor officier de vorige jaren ver schillend samengesteld, thans is daarin door den Inspecteur van het Militair onderwijs eenheid gebracht. Zoo nemen de leerlingen gedurende het winter!ijdperk niet meerdeel aan de compagnies-oefeningen en worden zij slechts éénmaal 's weeks practisch geoefend door een der officieren-instructeur en ver richten zij om de 14 dagen een schietoefe- ning. Als zij nu óok eens werden vrijgesteld van wacht en patrouille, nog wel op bun eenigen vrijen dag, bij welke diensten ze toch al heel weinig leeren, terwijl er kader in overvloed is. De A. F. C. «Quick" heeft Zondag baar eer sten competitie-wedstrijd als eerste klasse club gespeeld en wel te Rotterdam tegen >Rapiditas" vandaar en is geëindigd met 44, gelijk spel. Vóór de rust speelde »Rap" met wind mee en doelpuntte vieunaal; na de rust zette jQuick" tlink door en wist nog juist vóór tijd haar vierde doelpunt te maken, «Quick" mag tevreden zijn. Tot Penningmeester van de «Vereeniging tot het bouwen en v ;rbeteren van (arbeiders) woningen" te Amersfoort is, in de vacature ontslaan door het ontslag nemen als zooda nig door den heer J. Bolk, gekozen de heer J. L. H. de Jong .Schouwenburg, waarnemend adjunct Gemeente-archivaris hier. Als er straatschenderijen gepleegd worden, zóo erg dat de couranten er zich mee gaan bemoeien, is 't alsof de lieve straatjeugd zich gedrongen gevoelt, nóg meer schade toe te brengen aan anderer eigendom. Van daar dan ook, dat er in den regel over ge zwegen wordt tenzij het al te bar loopt. Onlangs wezen we op de vernielingen ten koste van de eigenaren der onbewoonde huizen aan de Scliimmelpenninck-kade en nu weer komt tnen ons vragen te wijzen op de degradation aan een huisje aan de Breedesleeg, waar zelfs de luiken zijn ver wijderd om naar hartelust de ruiten te kunnen inwerpen en ju-ooverhoofdmannelje" te kunnen spelen. Als straks de politie versterkt en het toezicht verscherpt is, zullen al die aardig heden wel uit hebben, maar nu toch lijden de eigenaai-s groote schade. En bemoei er u eens mede. Dan weet ge wel waar 't begin, maar niet waar het eind is. Nogmaals vestigen we de aandacht op de uitvoering welke do volks gymnastiek- en schermvereeniging »Ajax" Donderdagavond in de groote zaal van »Amicitia" geeft. Wat zij te zien gaf op den dag der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin doet ook nu veel goeds verwachten. Als afwisseling zullen bet orkest onder leiding van den heer II. Hendriks, een chauteuse en een karakter-komiek (welke beide laatsten Zondagavond in «De Keizerskroon''zeer veel succes hadden) zich doen booren. Moge de zaal weer goed bezet zijn, als be wijs dat men bet streven dezer nog zoo jonge vereeniging wil steunen en ook waardeert. Wel wetend, dat de eigenlijke kermis een groot aantal minder gewenschte gasten mee brengt, zal niemand minder dan Sherlock Holmes gedurende de kermisweek hier ver toeven. Hij zal zijn intrek nemen in »De Arend" en de gast zijn van den heer Del- monte, eveneens een goede bekende hier ter stede. Het Bestuur der »Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw" heeft zich tot Gedeputeerde Stalen van Gelderland gewend met verzoek te overwegen ol er van provin- ciewege geen maatregelen zijn te nemen tegen het groote gevaar, dat een gedeelte der provincie bedreigt door het door den Raad van Amsterdam genomen besluit om om een onderzoek in te stellen naar een heidewaterleidmgj De «Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" te Barneveld heelt thans definitief aan Bart van Hove opge dragen een standbeeld te vervaardigen voor Jan van SchalTelaar. Het schijnt dus een staand en niet een zwevend beeld te worden, wat toch wel zoo eigenaardig ware geweest. Aan booze geruchten geeft de wereld duizend tongen de goede laat zij bun eigen weg gaan. De generaals Botha en De la Rey, en vermoedelijk ook generaal De Wet, komen Vrijdag uit België te Utrecht. Hun bezoek valt samen met den verjaardag van president Kruger. Deze zal tegenwoordig zijn bij den pleclitigen dienst, welken bet comité van outvangst voornemens is in de Domkerk te houden en waarin ds. Jonker en ds. Fern- bout zullen spreken. Vermoedelijk zal er Donderdag een inzameling voor het Boe- ren-fonds gehouden worden, zoodat «Ie generaals ook iets anders zullen krijgen dan betuigingen van hulde en in de omstandig heden dikwijls vrij ongepast luidruchtig entlinsiasme. Den 14 October vertrekken zij naar Parijs, den 16 zijn ze te Berlijn. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen zich vermoedelijk in het laatst van October of in het begin van November naai' Mecklenburg begeven. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen naar «Het Loo" vertrekken om den 20sten op «Soesldijk" terug te keeren. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Waterstaat het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der onderscheidene Provinciën ge vraagd aangaande een wetsontwerp tot re geling der Landboir.v-vei'tegenwoordiging. Het zou in het voornemen der Regeering liggen, de onderwijzers, werkzaam bij het openbaar en bij het bijzonder Lager onder wijs, met ingang van 1 Januari 1004 deel- gerechtigd te doen worden in het Weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. En de leeraren van Gymnasium en Uoogere Burgerschool In Den Haag zijn de «lodgers" al vrijwel ver vangen door de «pensionaires" en de «loca- taires". Ook dezen dreigen te verdwijnen, nu een bewoner der Hofstad bij adverlentieals «be talend logé" iets zoekt wat een gewoon menscb «een kamer" zou noemen. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de ltedaotie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Vogelbescherming. Geachte Redactie, Wanneer wij de straten der residentie in dit jaargetijde doorwandelen, zien wij achter de groote spiegelruiten der hoedenmagazijnen de nieuwe winterhoeden, met de meeste zorg uitgestald, voor hel meerendeel prijkend met vogelversieringen. Ik durf beweren, dat dit niet alleen in de residentie, maar in alle plaatsen van ons land het geval zal zijn. Een treurig gezicht, voorwaar Een getuigenis van onnadenkendheid en wreedheid en de ineesie vrouwen laten zich verlokkeu door de sierlijkheid der hoeden, koupen ze en werken daardoor mee aan een handel, die een schande is voor een maat schappij, die op den naam van «beschaafd" aanspraak wil maken. Ge doet dit uit onnadenkendheid, vrouwen en meisjes van Nederland maar ik vraag uis het niet onaesthetisch en onzedelijk om zich te tooien met lijken? met licha men van onschuldige, nuttige schepselen, aan wie het leven benomen wordt, dat heer lijke, hun door God geschonken leven, om gedurende enkele maanden aan onzeijdelheid te voldoen. Koopt die hoeden niet! Laten wij ons vast voornemen om alleen die hoeden te koopen, welke niet met ve deren zijn versierd en die toch zoo smaak vol kunnen wezen dun toch zal liet groote kwaad der vogelmoord, éen der factoren ten minste, van zelf ophouden te bestaan, En waar allen begrijpen, dat zij, door een kleine opoffering hunnerzijds, misschien medewerken aan een groot nationaal belang, daar twijfel ik niet of de meesten zullen geliuor geven aau mijn verzoek. Met zou te lang worden, wanneer ik u bier wilde verklaren, waarom het sparen der vogels een nationaal belang is, wanneer ik u wilde wijzen op de ethische zijde der vogel bescherming. De meesten weten hei, maar allen zou ik willeu toeroepen: «Sluit u aan bij onze ver eeniging". Zich verbonden te gevoelen aan, en opge wekt te worden om mede te strijden voor oen goede zaak, dat geeft ons allen kracht voor dien strijd. Het lidmaatschap bedraagt per jaar slechts f 0.50. Men ontvangt alle door de vereeniging uitgegeven geschriften en kan zich dus geheel op de hoogte stellen van ons streven. U dank zeggende voor de plaatsing, Jonkvrouw» S. van CITTERS, Secretaresse van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van vogels. 's-Gravenhage, 29 Sept. 1902. Daendelsstraat, 8. Geachte Redactie, Evenals vorige jaren zullen in de kermis week in het «Tehuis voor Militairen", aan de Beekstraat alhier, anti-kermis bijeenkomsten plaats hebben waarin verschillende sprekers het woord zullen voeren o. a. de heeren VV. Dauvillier Jr. en J. L. Feyten, declama tors te Utrecht, D. J. Oosterbuur, te Leiden, ds. D. Huisingh te Batavia, thans met ver lof hier te lande, e. a., terwijl de Chr. Zang vereeniging «Excelsior" medewerking zal verleenen. De lijsten voor bijdragen tot het kosteloos verstrekken van consumptie zullen dezer dagen worden aangeboden en, dankbaar terugziende op vorige jaren, hoopt de rege- lings-conimissie ook dit jaar door milde gaven verblijd te worden. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Uw. dvv. dn. De commissie tot regeling der anti-kermis vergaderingen H. L. GLINDERMAN, Secretaris. Amersfoort, 6 October 1992. 370ste ST.4 4 TSËAiK ii IJ. VIJFDE KLASSE. Vierde of' laatste week. Trekking van 6 Oct. 1992 (1000 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEIS WEDER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70 500 5G07 7030 7033 19089 10738 en 12057. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 5445 5011 /OOI 7021 7031 7053 7009 10090 10708 10/12 14089 1 4» '98113848 en 10808. RECLAMES- l5 regels f 1.25; elke regel meer f'0.25. Zulks had ik nooit gedacht. In het schoon gelegen dorpje Itossum, iu de pro vincie Gelderland niet ver van Zuil-Bommel, woont Mejuffrouw de Wed. Brants die aan onzen verslag gever op zijnen rondreis door Nederland eeuigc in lichtingen heeft willen geven ter bevestiging van ecu tot ons gericht schrijven, I)e brief zelf was doo- huar dochter geschreven en luidt als volgt: Mijne moeder, zestig jaar oud, Was reeds geruimen tijd lijdende aau een algeincoiio verzwakking cd zenuwziekte: alle lust tot hel geringste huiswerk was haar ontnomenzij kon niet meer alleen opstaan, was geheel en al gekromd en luid een tegenzin iu alios. De spijsvertering was zoor onregelmatigmaag krampen dolen zich voer; zij was Icorluderuig, had veel last van duizelingen en de weinige slaap werd nog door akelige drooraenafgebroken. Ook klaagde zij steeds over koude handen en voeten. Wat ik ook aanwendde om mijne geliefde moeder maar eenige verlichting te bezorgen, bleef vruchteloos, tot dat ik eindelijk op aanbeveling eenige doozcuPink Pillen van Dr. Williams liet komen, en na een kort gebruik er van is zij zoo genezen, dat wij er ver stomd vuil staan. Natuurlijk, zoo ging zij tot onzen verslaggever voort, konden wij op zoo'n govordorden leeftijd geen nieuwe jougd meer verwachten, maar wij zijn den uilvinder van dat reddingsmiddel ten hoogste dankbaar en wij zullen ze een ieder ten zeerste aanbevelen. De maagziekten veroorzaken veelvuldig de bloed armoede, omdat, als dit orgaan slecht werkt, dc spijzen niet iu 'tblocd worden opgenomen; hot lichaam put zich uit en de uittering brengt vreeselijko verwoestingen in het lichaamsgestel teweeg en dientengevolge ook de algemcenc zwakje waaraan Juffrouw Brunts lij dende was. De Pink l'illen hebben ten doel het bloed te verrijken, hetzelve te versterken en de al- gemcene werkingen iu het lichaam te regelen. Hunne werking is onovertreffelijk in al de gevallen van bloedarmoede, bleekzucht ol ulgemeouc zwakte. Zij doen bijna steeds de rheumathiek-aanvallen ver- d wij non en geven aan do uitgeputte personen een nieuwe levenskracht terug. Wij kunnen er echter niet genoog op aandringen, dat men wel acht geve de echle Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produktcu worden ook de Pink Pilleu reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dut zij uiterlijk den schijn bobben van do echte te zijn, doch do hoilzame en genezende bestamldcolcu bezit ten ze in geeuen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die ouder de attesten zijn aangegeven of, zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat zo rechtstreeks van den Iloolildopothouder konten, den hoer Snabilió, Prijs f 1.75 do doos, f9.— per 6 doezen. Verkrijg baarbij Snabilifi, Steiger 27, Rotterdam, hoofdao- pothouiler voor Nederland, on Apotheken. Franco toezending ogen postwissel. Ook echt verkrijg haar bij A. van de Weq, dro gist, Langestraat 107 te Amersfoort, en A. db Vrikh, Kerkstraat '10 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- - ,-n.v lou heeft nog nooit iemand ge-al Afbeelding der doos: «Mnn*'

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2