Zaterdaq 1 November 1902. BOCK-BIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. PHOENIX - BROUWERIJ. No. 5262. 52e Jaargang. Feuilleton. De Stiefmoeder. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Tolophoon 19. Bij dit mini nier wordt, ook voor lien die zich daarop nog ïiictnbomicerden, de tweede aflevering gevoegd van do „Muzikale Bloem lezing''. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSEOORT, Gelet op eeuo missive der Gedeputeerde Staten van Utrecht, waaruit blijkt, dat volgens schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, het herhaaldelijk voorkomt, dut, waarin verschillende Waterslaatswetien aan Besturen of andere belang hebbenden een beroep op do Kroon is gegeven, ap pellanten hunne adressen niet ter voorgeschreven plaatse indienen, welke informaliteit leiden moet tot niet-outvaukelijic-verklaring van het beroep; Herinneren belanghebbenden er aan, dat volgeiiB de artt. 20 der Wet van 10 November 1900 (Staats blad No. 170), 5» der Wet van 18 Juli 1895 (Staats blad No. 118), 10' der Wet vau 20 Juli 1895 (Staats blad No. 139), en -l3 der Wet van 22 MeilS99 (Staats blad No. 129), waar aan Besturen of andere belang hebbenden een beroep op de Kroon is gegeven, het daartoe strekkend adres aan de Koningin moet woe den gericht, maar ingediend bij den Commissaris der Koningin in de Provincie en dat rechtstreeksche indiening bij de Koningin niet-ontvankelijkheids- verklaring ten gevolge heeft. Amersfoort, den 30. October 1902. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERS FOORT, Gelet op eene missive van deu heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht d.d. 28 Octo ber 1902, no. G, A.Z., Brengt ter kennis vaD belanghebbenden dat op den 4en November 1902, en zoonoodigop den 5, G, 7 en 8 November 1902, schietoefeningen zullen plaats hebben van eene opstelling naast de kustbatterij nabij Diemerdam iu de richting van het punt liggende Zuid ongeveer 1300 M. van het lort Pampus, dat de schietoefeningen zullen plaats hebben tus- schen 10 uur 's ochtends en 3 uur 's namiddags terwijl op do dagen van de schietoefeningen roode vlaggen zullen worden getoond op het fort Pampus, op de Westbatterij te Muiden en op de kustbatterij nabij Diemerdam, dat de driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Diemerdam, de stompe ton no. 15 met alge- knotten kegel (Muiderhart) en den toren vau Mui- derberg als onveilig bcsehouwd wordt, dat gedurende het vuren een stoomschip in de nabijheid van den ouveilligen driehoek beschikbaar zal zijn voor het geven vau waarschuwingen en om, zoo noodig en voorzooveel mogelijk, kleinere zeil- vaartuigen behulpzaam te zijn om uit den driehoek te komen. Amersfoort, deu 81. October 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. 2. HET LEES-MPSEUM. Ofschoon met de drie leden der voorloop'ige commissie slechts 3 dames en «en dozijn heeren Donderdagmiddag ter vergadering waren, is, gelijk we in ons vorig nummer meldden, toch besloten tot stichting van het Lees-museum. Dit kon te meer omdat een voldoend aantal leden zich opgaf en oindat de commissie zeer veel medewerking onder vond van hen die tijdschriften, brochures on couranten belangloos of tot zeer geringen prijs te harer beschikking steldenweer anderen boden aan, een of ander af te staan voor meubileering der leeszaal, en zoo kon de commissie, die den goeden regel volgt niet sop zien komen'' te spelen en die niet wil beginnen met schuld to maken, het wa gen, het voorstel tot stichting te doen. Inderdaad wordt te Amersfoort weinig ge legenheid geboden, zich op de hoogte te stellen vau de verschillende wetenschuublijke tijdschriften en andere periodiek verschijnende bladen, alsmede van brochures en vlug schriften. De enkele couranten en week bladen, die hier», en daar ter lezing liggen, alsmede de porteteuilles die door de Leesge zelschappen worden rondgezonden, en waarin gewoonlijk zeer oude tijdschriften circuleeren, kunnen niet voorzien in de bestaande be hoefte om op hoogte van den tijd to bl\jven. Daarom zijn thans pogingen in het werk gesteld om, evenals in andere steden is ge sel tied, over te gaan tot de oprichting van een Lees-museum, waarin ter lezing zullen worden gelegd de hoofdcouranten der poli tieke partijen, de de voornaamste tijdschriften en de belangrijkste brochures. Daar het ontbreken van een Bibliotheek stellig door velen wordt betreurd, beslaat tevens het voornemen om in de leeszaal de catalogi te plaatsen van de boekverzamelingen der leden, die bereid zijn, hun boeken op aanvrage aan belangstellenden ter leen te geven, om aldus zooveel mogelijk in dit gemis te voorzien. Iemand wenscht bijv. het »Bio- graphisch Woordenboek" van Van der Aa to raadplegenwelnu, in stede van naar een der Rijks-bibliotheken te trekken, vraagt hij den amanuensis van het Lees-museum of een der leden dit werk heelt, dat hy dan in de Leeszaal, ot als de eigenaar dit toe staat te huis, kan raadplegen. De Gemeente-biblioteelc is bij velen niet eens bij name bekend en noodt noch door haar ligging, boven in 't Stadhuis, noch door haar boeken (behalve de sRevue des deux Mondes" en de «Gids" wordt niets meer aangekocht) tot bezoek of studiewellicht echter wordt het daarheen geleid, dat ook haar werken in de leeszaal ziin te raadplegen. Tevens zullen in de leeszaal een Encyclo paedic, Woordenboeken, Adresboek, Staats almanak, offieieele stukken, enz. plaatsing vindon en ligt het in de bedoeling om van ile tijdschriften, die het Lees-museum in eigendom heeft oiblioteek te vormen, waar uit, op aanvrage, aan de leden boeken zullen worden uitgeleend, nadat zy voldoenden tijd ter lezing hebben gelegen. In beginsel we'-d aangenomen, dat de con tributie 110 bedraagt voor den ongehuwde zoowel als voor een geheel gezin, terwijl slechts personen ouder dan 17 jaar worden toegelaten tot de Leeszaal. Bij tiet vaststel len van iju Statuten en het Huishoudelijk reglement, hetgeen weldra, zal geschieden, zal echter worden bepaald of leerlingen dor hoogere klassen van Gymnasium en Hoogere Burgerschool en anderen, die aan bijzondere inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, al dan niet toegang hebben. Personen, die tijdelijk hier vertoeven, kun nen lid worden voor fl per maand. Een 100-tal brochures en periodieken is reeds toegezegduit de ouder de circulaire genoemde make men echter niet op, dat de vereeniging sectariseh is integendeel wil zij allen omvatten, welk ook hun ambt, bezig heid of bediening zij. Zoo zijn ook staande de vergadering periodieken op handelsgebied toegezegd. 't Is echter niet de bedoeling, zooals som mige meenen, hier een Volksleeszaal te ma ken die is er immers reeds in »Ons Huis" aan de Kortegracht. Reeds trad de commissie in overleg met een gehuwd paar, dat, tegen vergoeding in de huishuur, een goedverlichte ruime boven kamer in de Aloegonde-stioat van 5X6 Meter wil afstaan voor leeszaalwellicht ook worden twee benedenkamers en-suite aan hot Plantsoen ingericht als leeszaal, welke lederen dag vun 1U tot 10 uur zal geopend zyn. Het spreekt vanzelf, dut hoe meer leden aanstonds toetreden, des te minder de com missie angstvallig behoeft te zijn om de zaak ineens Hink nan te pakken en o. a. aanstonds een lokaliteit te huren die in lengte van t\jd voldoende is. Wie zich alsnog als lid wenscht aan te melden, wende zicli tot een vun de heeren jhr. mr. E. van Beresteyn (Jacob van Cam- pen-laan, II), H. J. van der Noordaa (Utrecht- sche weg, 60) ot P. Ie Grand (Utrochtsche weg, 52) en doe dit eer de belangrijke ver gadering wordt belegd, waarin do vereeniging wordt gereglementeerd. Do Gemeente-begrooting. ui. De Uilgaven zijn op eon gelijk bedrag geraamd als de Ontvangsten, te weten op f 591978.96®, met een nader gewijzigde» post voor Onvoorziene uitgaven van 1'5643.69®. De jaarwedde van den Burgemeester be draagt f2400, die van de beide Wethouders ieder f900, die van den Secretaris f2000, van den Grillier ter Secretarie f1200, van den ambtenaar belast met den Burgerlijken Stand f 1100, van dien belast met het Be volkingsregister 1000, van hun beider assis tent f300, van den Isten klerk ter Secre tarie f750, van den 2den klerk f600, van den tijdelijk ambtenaar f4iU Voor mogelijke uitbreiding van personeel met nog een amb tenaar is uitgetrokken föUO. Het tructement der beide Gemeente-boden bedraagt f 450, dat van den Concierge van het Raadhuis 1100. Moeder was gestorven toen Charting pas vijf jaar was, dus kon zij zich haar niet heel goed meer her inneren, maar geduren 'e die drie jaren had zij be mind en steeds gedacht aan ecu vriendelijk schoon iets, dat nooit vermoeid was en nooit boos, en al tijd gereed te kussen en lief to hebben en vergiffe nis te schonken al was het kleine meisje ook nóg zoo sfout geweest, en zij noemde dat iets „moesje" en voor dat iets drukte zij haar lippen op den graf steen. Eu dc grafsteen was warm toen zij haar lip pen erop drukte, want de zon had hein óok ge kust. Op den witten weg, die zich als een lint wond om don niet brem begroeiden heuvel, begon Charling do moed te begeven, Die witte weg scheen zog lang, nergens waren huizen of hoornenalleen heel diep in de verte zag zij de ronde toppen van eenige olmen. Het lijken wel kooien dacht zij. Zij liep nog wat verder en was erg vermoeid. Haar diner van suikerboonen en oudbakken koekjes uit de groenachtige fiesschen in het winkeltje van het dorp, was niet zoo lekker geweest als zij had ver wacht do vrouw in den winkel was boos omdat Charling geen pennies had maar alleen liet vijfshil- lingstuk dat vader haar had gegeven vóór hij heen ging, en de vrouw had geen kleingeld. En zij was zoo boos geworden, dat Charling vol schrik was weg- geloopen eu het groote ronde zilverstuk op de toon bank had laten liggen. Dat was geweest omstreeks den tgd dat zij thuis werd vermist en dat de dienstboden iiiuir haar be gonnen te zoeken, terwijl zg heen en weer liepen als mieren wier nest is verstoord. Eon groote bremstruik wierp ecu verlokkelijke schaduw op den weg. Charling ging or onder op het gras liggen en dacht: Ik hen beniowd wat zij nu thuis doen. Ik denk, dat zij mjj niet eens gemist hebbon. Z(j denken nan niets dan aan het versieren van de woning voor haar. Niemand geett wat om mg. Thuis waren zij bezig te dreggen in don vijver van het park, terwijl de oude Murchison do leiding op zich nam en de tranen hem langzaam langs de wangen liepen. Charling bleef stil liggen eu keek langs den wit ten weg. Iemand moester toch eindelijk langskomen. De wegen zijn er opdat de menschen erop loopon. Als iemand langs kwam, zoa zij hein vragen wat zg doen moest. Ik zou zoo graag willen weten, wat een meisje doen moet, dat van huis wegloopt, dacht Charling, Joiigcus gaan natuurlijk naar zee, maar ik denk niet, dat een zeeroover een kajuitsmoisje in dienst wil nemen. Toch bleef zij peinzen over de mogelijke lotgeval len vau eventueele knjuitsmeisjes en haar kansen om admiraal te worden, hetgeen kajuitsjongens in de verhalen altijd worden en zoozeer was zij in gepeins verdiept, dat zij vol schrik opsprong, toen een jongen, die voorbijging, plotseling begon te tluiten. Het wbb een vroolijk wijsje, maar gefloten in mineur, in liet tempo van een treurmarsch. Nu wist Charling pas hoe eenzaam en ongelukkig zij was. Zij sprong overeind en riep: Hó, jongen De jongen schrikte óok, maar bij bleef toch stilstaan en zei op een allesbehalve aanmoedigende toon Wol? Kom hier, zei Charling, dat wil zeggen, kom hier, alsjeblieft. De jongen, een flinke knaap van twaalf of veertien jaar, haalde do Behouders op eu ging naar haar toe. Wel vroeg hij stug. Maar Charling zei Wucs niet hoos. Ik wou, dat je eon beetje met mij kwam praten, als jo hot niet te druk hebt. Alsjeblieft natuurlijk. Zij zei het zoo beleefd mogelijk en de jongen lachte niet onvriendelijk. Hij ging nnaBt haar op het gras zitten eu zei Vooruitzeg muur op. Maar Charling kon niets zeggen. Zg keek naar zijn mooi, boos gezicht, zijn saamgetrokken wenk brauwen en zijn ernstige bluiwe oogen eu zij was bang. Oeliliep zij uit. Ga heen! Ik wil je niet bij mii hebben, je beut veel te onvriendelijk. De tranen rolden baar langs de waugen en zg wierp zich voorover op hot gras. Zeg 1 riep dc jongen. Geen antwoord. Zeg! luister eenal Ik ben niet onvriendelijk, zie je, maar er is iets anders dat mij kwaad maakte. Komaan, wat is er aan de ha id. Ik beu heusch zoo kwaad niet. Kom, kindje, zeg het rag maar. Hij klopte haar op den rug en vervolgde Kom, kom, liefje, schrei niet. Pak aan, ik heb toevallig oen zakdoek bij rag Charling zocht vergeef» naar de hare tusschen de gekleurde krijtjes hier. droog je oogon af. Nog snikkend deed Charling wat hij vroeg, Mooi zoo! Wij zijn precies menschen uit ecu boek. Twee ongelukkige reizigers ontmoeten olknar op een woeste heide ou vertellen elkaar bun lolge- vallen. Komaan, veriel op. Eerst jij! zei Charling, maar zweer eeuwige vriend schap vóór je begint, dan kunnen wn den vijand niet onze wederzijdsche geheimen verklappen. Hij keek haar goedkeurend anu. Dut eenzame kind in haar verscheurd wit jurkje kende bet spelletje goed. Hij greep haar hand en zei plechtig Ik zweer Je naam. viel zg hom in de rede. Ik, X. of Z., zwoer, begrijp je? O, ja. Ik, Harry Basingstoke, zweer jou Charting, sprak zij, de andere numen komen er niet op aan. Ik heb er zes. Eeuwige vriendschap. En ik, Charling, zwoer jou, Harry, hetzelfde. Waarom noemen ze je Charling? Zie jo, mijn nnam is Charlotte en moeder zong altijd een liedje van Charlie dio haar „darling" was en ik was ook hoar „darling" en daar ik toen nog niet goed kon spreken, huuldo ik die twee namen door elkaar. Maar laten wij beginnen. Vortel mij je droevig verhaal, armo zwerveling. Mijn vader was een koning, begon Harry ernstig maar Charling koek hem zóo treurig uuu, dat hg zweeg. Wil je mij niet dc heusche waarheid vertellen t vroeg zg. Ik zal jou ook alles zeggen. De echte waarhuid i», Charling, dat ik van liuia ben wegge loopon en dat ik naar zee ga. Charling klapte in du handen. O! ik ook I ik ook Mngik met jo meegaanZou den zo een kujuitsnieisje nemen op het schip waar jij gaat? En waarom ben jij weggeloopon llcbbon zo je thuis geslagen en lulni verhongeren? Of heb je een stiefmoeder, of een stiefvader of zooiets? Noen, sprak hij toornig, ik heb geen slivfoudera en ik wil ze ook niet hebben. Ik ben weggeloopan omdat ik geen lint had, dat een vreemde vent den haas over mij zou spelen nu Weel je het. Maar jg? Hoe ver bob je vauduag geloopen? Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1