iethorst Yan Lutterveld, W. F. i GROENHUIZEN, Binnenland. Advertentiën. E. J. RUITENBERG, BERICHT. De Telegraaf Do Knmer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond te 8 uur ten Raadhuize we der oen openbare vergadering houden. Den heer A. M. Kallewijn Nz., die morgen zyn 75-sten geboortedag hoopt te herden ken, is lieden door eenige vrienden en ambt- genouten als bewijs van hoogachting aange boden oen Brockhaus' „Conversations Le xicon". Do lieer G. C. HoogewerlT zal als spreker optreden in de vergadering welke 17 dezer in ©Tivoli" te Utrecht wordt gehouden ter bespreking van het adres tot het verkrijgen van een Rijkswet tegen openbare huizen van ontucht. Een zeer scherp Ingezonden stuk in hpt j> Handelsblad" over de postzegelboekjes deed ons inlormeeren hoe liet debiet er van hier ter stede is. Ook hier wordt het gemis van boekjes met '2% cents-zegels en van boekjes met zegels van verschillende waarden zeer be treurd. Het debiet isnihiléen boekje per maand, zoowat. Lui tenant-kwartiermeester j. W. Hender son, van het 5e regiment infanterie, wordt 20 November overgeplaatst bij het korps torpedisten, te Briellezulks ter vervanging van luitenant-kwartiermeester F. H. Mender- son, die I December wordt gedetacheerd bij de k 'urings-eommissie van het Centraal- maguxijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam. Luitenant H. C. J. ter Beek, Ridder M. VV. O., van het 5e regiment infanterie ge detacheerd bij de Koloniale resetve, wordt voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het O. 1. leger en zal 15 November zijn bestemming volgen. Door de officieren van het Ie regiment huzaren, uit Deventer, Zutphen en Amers foort, zal Zaterdag in de omstreken van Goi*sel een jachtrit worden gehouden. De Minister van Oorlog stelde voor dien wedstrijd prijzen beschikbaar. Kapitein C. J. Pické, van het 1e regiment veld-artillerie hier, wordt overgeplaatst bij den Genralen Stat'; zulks ter vervanging van kapitein J. Burger, thans sous-chef van den staf der 3e divisie infanterie, die werk zaam wordt gesteld bij liet Staf-bureau aan het Departement van Oorlog. Onze lezers hebben ongetwijfeld met belang stelling kennis genomen van de premie, dooi de uitgevers van dit blad voor een mini mum-prijs verkrijgbaar gesteld. Wij bedoelen de ©Muzikale Bloemlezing", een prachtig uitgevoerde, op fraai paj ier gedrukte mu/iek-uitgave, die tweemaal per maand verschijnt, slechts 00 cent kost per kwartaal, en voor dien luttelen prijs in dien tijd 30 a 35 van de beste muziekstukken geelt, met daarenboven een muzikaal-litte- raïr gedeelte onder redactie van den beken den Utrechtschen musicus P. J. Jos. Vrunken. Door de meeste bladen is deze uitgave reeds roet waardeering begroet. De gezaghebbende muziek-resencent der •Nieuwe Rotlerdamsche Courant" b.v. wijdt een waardeereud woord er aan en be groet haar als ©een aardig denkbeeld, en een onderneming, die degelijkheid van be werking waarborgt". Daarbij komt nog do goedkoope prijs, die maukl dat elk muziekstuk slechts ongeveer twee cent zal kosten, behalve nog het rauzi- kaal-litterair gedeelte, dat opmerkingen over de geleverde muziekstukken bevat, wetens* waardigheden op muzikaal gebied en een leergang voor harmonieleer. Wij wcnschen onze tnuziekmiunenden lezers tr- gerieven met deze uitgave, een gelegenheid tot liet aanschaffen van degelijke eerste klasse muziek voor zóo goedkoopen prijs. Geen onzer lezers mag de gelegenheid la ten voorbijgaan om zich tegen zóo geringen prijs in 't bezit te stellen van een keur van waarlijk goede salonrnuziek. Een derde aflevering wordt aan de nog niet geabonnneerden niet meer kosteloos ge zonden. Om de oplaag te kunnen regelen, verzoe ken we beleefd hun, die zulks nog niet de den het op nevenstaand blad voorkomend iftteekcnbiljet wel te willen invullen en het ons te doen toekomen. Daar komt teekening in. Toen een paar juar geleden de vereeni- ging ©Liefdadigheid" een man, die 't heel hard had en werkloos was, aan schoenen- bek en borstels hielp orn als schoenpoetser op ile straat een eerlijk stuk brood te ver dienen, kreeg zij ai heel spoedig het poets- gerei terug, vergezeld van een even onge paste als onjuiste opmerking. Nu, heeft eon ander gebruik gemaakt van gelegenheid en zich opgeworpen als rijwiel- bewaarder aan het spoorweg-station en dit is aanstonds zoo in den smaak gevallen, dat tioogeveen nu officieel als zoodanig is aan gesteld. Vooral van hier te Utrecht studeerenden, die naar het station fietsen en in den na middag hun karretje komen terugvragen, maken veel gebruik van deze goed uilge dachte gelegenheid om hun rijwiel in vei lige hoede te stellen. Ook gedurende dezen winter zal de schjet- verecniging ©Wilhelmina", onder-afdeeling van den ©Kon. Ned. Bond van Oud-onder officieren", iederen Dinsdagavond in ©De Arend" schietoefeningen houden. Dinsdagavond had in »l)e vergulde Zwaan" een bijeenkomst plaats van eenige horloge makers uit deze Gemeente en uit plaatsen in haar onmiddellijke omgeving. De uitnoo- diging ging uit van den ©Nederlandsehen Bond van Horlogemakers" en het Dagelijksch Bestuur van dien Bond was uit Amsterdam gekomen om de vergadering te leiden. De Voorzitter, de heer J. D. Ketelaar, con stateerde met genoegen, dut velen aan de oproeping om ter vergadering te komen hadden gehoor gegeven, vooral zij uit den omtrek, die zich daarvoor zooveel opoffering van lijd hadden getroost. Het doel van do vergadering was volgens den Voorzitter het stichten van een al'dee- ling Amersfoort en omstreken van den Bond. Nadat een ontwerp-reglement was goed gekeurd, traden alle aanwezigen als lid toe; ook eenige niet ter vergadering aanwezigen hadden schriftelijk van hun sympathie met de oprichting der afdeeling doen blijken. Het Bestuur der afdeeling werd samenge steld uit de hoerenW. F. A. Groenhuizen, Amersfoort, Voorzitter; VV. C. Dijkgraaf, Amersfoort, Secretaris; en H. W. Spijker, Soest, Penningmeester. Met den wenscli, dat alle horlogemakers, zoowel hier als in de buurtschap, zich bij de afdeeling zouden aansluiten, sloot de Voorzitter de vergadering. Ter morgenavond in ©De vergulde Zwaan" te houden maandvergadering van de ver- eeniging ©Handel en Nijverheid" komt o. a. iu behandeling het voorstel-Laurens Luycx Vrouwelijke personen, zelfstandig ol in ven nootschap met anderen handel drijvende, kunnen als leden der vereeniging worden aangenomen; zij zijn evenwpl niet verkies baar tot Bestuurslid en nemen geen deel aan de vergaderingen". Met het Lees-museum gaat het goed; reeds over de 50 personen hebben zich als lid aangegeven. Binnenkort wordt een vergadering belegd, waarin de vereeniging wordt gereglemen teerd. Het plan bestaat, de leeszaal begin Decem ber te openen. In den laatsten tijd heeft het Bestuur der Amersfoorscbe Toynbee-vereeniging ©Ons Huis", Kortegracht alhier, aanzoek gehad, zich het lot van die dienstmeisjes aan te treknen, die de vrije Zondagavonden niet bij familie of kennissen kunnen doorbrengen, omdat ze hier ter plaatse vrijwel onbe kend zijn. Mochten er meerdere meisjes, ouder dan 20 jaar, gevonden worden, die 's Zondags avonds van 7 tot 10 uur zich in een der zalen van ©Ons Huis" willen vermaken, 't zij door 't lezen van boeken, couranten en tijdschriften, het zij door eenig spel, dan staat voor hen daartoe de gelegenheid open. Reeds a. s. Zondag zal er een kamer in geruimd zijn, uitsluitend voor hen toeganke lijk, waarover zij de vrije beschikking hebben. De concierge is bereid, nadere inlichtingen te verschaffen. Een belangrijk bericht voor vak-en amateur- photoaraphen. In Duitschland is een vloeistof uitgevonden, welke de eigenschap heeft, de gevoelige plaat, na belicht te zijn, geheel ongevoelig voor daglicht te maken, zoodat het mogelijk is de plaat te ontwikkelen bij gewoon daglicht. Er heeft zicli reeds te Berlijn een maat schappij gevormd, terwijl reeds verleden week bet octrooi voor Amerika voor een hoog bedrag is vt kocht. Het is een belangrijke schede voorwaarts, dat men voor hel ont wikkelen niet meer in donker en in een meestal benauwde ruimte moet vertoeven. Een blijmoedige stemming is een groote draagkracht. Het is een genot, om te gaan met menschen, die den lichtenden rand ook orn de donkerste wolken weten waar te nemen. H. M. de Koningin heeft f5000, H. M.de Koningin-Moeder f1000 geschonken aan het Comité voor noodlijdende inlanders op Java. Na het verblijf in Mecklenburg keert de de Koninklijke familie tot begin December naar ©Het Loo" terug. De Tweede Kamer zal legen 18 November weder bijeenkomen. Volgens de officieele statistiek in België konden van de lotelingen die in 1901 te Brussel werden ingeschreven bijna 10% niet lezen of schrijvenin de dorpen is het per centage veel hoogor. Hier te lande was in 1900 het percentage gemiddeld 2.3%, en liep uiteen van 0.9in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht tot 42% in Noord-Brabant en 55% in Drente. Uit een olïioeele mededeeling van den Secretaris der Staatscommissie voor deZuid- Afrikaansche schadevergoedingen blijkt, dat nog niet met eenige zekerheid kan worden gezegd, wanneer de uitbetaling van bet als schadevergoeding toe te kennen geld zal plaats hebben. De Secretaris hoopt evenwel, dat zij nog vóór het einde vtyi dit jaar zal kunnen geschieden. Bij Kon. besluit zijn op hun aanvrage gepensionneerd de kolonels J. <1. VVierts, van don staf der infanterie, Directeur van den Hoofdcursus, en T. A. J. Roersch, van het lste regiment infanterie, commandant van het Koloniale werfdepot. Luitenant-kolonel jhr. C. K. van der Wijk, Directeur der Cadettenschool te Alkmaar, zal binnenkort worden bevorderd tot kolonel en benoemd tot commandant van het 3e regiment infanterie, terwijl ais Directeur der Cadettenschool wordt genoemd majoor J. H. P. de Lille Hogerwaard, van het 3e re giment infanterie. Dat de Minister van Waterstaat, Handel, en Nijverheid ooit vermoed heelt, ook nog eens uitspraak te moeten doen in een prijs raadsel-geschiedenis, is zeker aan gegrondeu twijl'ei onderhevig. Men kent die prijsraadsels, waarvan de oplossing al heel gemakkelijk is. Elke goede oplossing moet vergezeld gaan van zeker bedrag in postzegels om mede te kunnen doen aan de prijstrekking. Vaak gebeurt die trekking in het geheel niet; regel is het, dat de prijzen zeer tegenvallen en de onderne mers goede zaken maken. In een der Frie- sche dorpen ontving een hunner zooveel zegels, dat hij ze tegen 41/2 ct. verkocht, al dus met 10 pCt. verlies. Of er dus ook zaken gemaakt worden met de allaire10 pCt. verlies kon heel goed op de postzegels ge leden worden. Gedurende eenigen tijd doet zekere Hoeks- ma, wonende in een dorp bij Drachten, in prijsraadsels. Eerst exploiteerde hij de zaak onder eigen naam, in den laatsten lijd heelt hij redenen welke deze zijn, zal ieder wel begrijpen de allaire te drijven onderden naam©Firma Van der Meer Co.". Dat luidt bovendien deftiger, geeft bij minder ontwikkelden een cachet van soliditeit. Hoeksma had echter buiten den waard gerekend, in casu den Directeur van het postkantoor te Drachten. Deze kende de nieuwe firma niet en was geenszins bereid, de brieven enz., aan baar geadresseerd, al te geven aan den heer die zeide het hoofd dier firma te zijn. Deze riep de hulp in van een deurwaaller, maar de postdirecteur stond op zijn stuk hij gaf de brieven niet af. De inspecteur der Posterijen werd met het geval in kennis gesteld, deze oordeelde evenals de postdirecteur, doch besloot toch advies te vragen bij den Minister van W. H. en N. Deze oordeelde, dat de brieven, aan de firma geadresseerd, aan iloeksrna konden worden afgegeven, wanneer deze schriftelijk verklaarde het hoofd der firma te zijn. Dat deze zulk een bewijs overlegt is zeker en even zeker is, dat er dan weer onnoozele balzen invliegen. Hoe het met de prijzen van dergelijke loterijen gaat, kan hieruit blijken, dat er personen gevonden worden, die tegen beloo- utug van éen gulden aan den ondernemer een bewijs afgeven, den hoofdprijs gewonnen en ontvangen te hebben, waarvan niets aan is. Die bewijzen dienen dan als lokaas voor anderen orn mede te doeD. Onze Regeering wil de Staatsloterij af schaffen, maar laat ze in vredesnaam liever deze nog maar wat houden en eerst een einde maken aan dezen zwendel. In de oude Ridderzaal te 'sGravenhage gaat het iu eik geval eerlijk toe. En wat te zeggen van de Koninklijke Hongaarsche loterij, die haar prospectussen, met prachtige kansen, op 1 millioen kronen zelfs, tegenwoordig als een regen doet nederdalen vooral over hel platte land, rnet. ingesloten internationalen postwissel en bestelbrief? Die prospectussen dragen het poststempel Amsterdam, terwijl het be drag voor de lootjes f(>, f3 on fl.5U, moet worden opgezonden naar Üuda-Pest. Uit Amsterdam wordt heel Nederland voor deze allaire bewerkt. Het Hoofdbestuur der ©Ned. Maatschappij tot bevordering dor Geneeskunst" heeft aan den Minister van Binnenlandscho Zaken een adres gezonden met het verzoek (overeen komstig de motie, aangenomen in de jongste AIgemeene vergadering) ©dat in afwachting dat een algemeene herziening der opleiding van den geneeskundige in Nederland zal plaats gevonden, in het belang van du we tenschappelijke beoefening der geneeskunst en van de wetenschappelijke vorming der geneeskundigen, aan eiken Nedurlandschen arts, op grond van zijn arts-titel, het recht zal worden toegekend om, na verdediging van een proefscgrift, de vrucht van zelfstan dig wetenschappelijk onderzoek, te prorao- veeren tot doctor in de geneeskunde aan een der Nederlundsche universiteit". Adressant brengt in herinnering, dat reeds in 1885 een deputatie uit het Hoofdbestuur zich tot den tocnmaligen Minister wendde met een gelijksoortig adres, waarin betoogd werd, dat de tegenwoordige toestand niet alleen onbillijk was maar ook bijdroeg tot verlaging van het prestige van den medischen doctorsgraad ©door er, in plaats van den hoogsten titel op geneeskundig gebied, een testimonium van klassikale gymnasiale opleiding van temaken. De omstandigheden zijn 'nog dringender geworden, nu het voor Nederlundsche artsen nagenoeg niet moge lijk meer is, in het buitenland te promoveeren. Uit Velsen meldt men aan de ©O. H. C." Den 12en December 1881 werd vanwege het Gemeentebestuur aan een Friesche Ge meente het extract uit de geboorteakte ge vraagd van een persoon, die in 1882 voor de Nationale militie moest worden ingeschreven. Dit document werd ontvangenden 26en October 1902, dus 21 jaar later. Blijkens de bij het extract teruggezonden aanvraag- kaart, is deze ter plaatse aangekomen 13 De cember 1881, terwijl de enveloppe waarin het document is toegezonden, den datum draagt van 25 October 1902. Dat het op de Gemeente-secretarieën vaak druk is, soms overloopend druk, is bekend en blijkt o. a. uit het telken jare aanstellen van meer ambtenaren en volontairs, tnaar om 21 jaar noodig te hebben voor het klaar maken van een extract geboorteacte, dat is toch wel wat he?l lang. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 30 October tot en met 5 November 1902, GEBOREN: Gerriije d. van A. van Voorst en A. van der Pol. Hendrika Christina d. van C. Lensing en G. M. Hannessen. Ever- dina Wilhelmina Gerarda d. van G. Wig- german en W. van Ark.Alexander z. van G. Bikkers en M. van Dijk. Herman Jan z. van W. van Giukel en J. van den Brink. Hariger z. van H. van den Berg en A. Walet. Eduard z. van P. Doorn en M. W. van Baaien. Jan z. van J. Tiggelaven en M. Plaggen hoef. Jacob z. van J. Klein en S. Rosen boom'. Geartruida Klasina d. van A. Schimmel en B. van Beek. 'limotheus Herrnauus Johannes z. van G. Verschuur en C. van Geijn. ONDERTROUWD: W. van Góiuga en A. 15. van den Akker. N. Kok en H. J. Hel derman. J. Brouwer en E. J. Oerlemans. G. T. Ockhorst en G. 15. üuijvelshof. GETROUWD: L. J. Hoksbergeu en A.M. van Veen VV. van de Bunt en J. Polle- nian. - - J. IJzerman en W. Born. H. Kuiks en E. van Keulen. G. Pannekoek en F. G. Brom. OVERLEDEN: Margaret ha Boshuizen, 2 j. Johannes Verhoef, 28 j. ongeb.Wouter Mijnten, 8 maanden. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandsch geld, Prolongation, Beleeningen, Incasseeren en verschafte.i van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. Kantoor: Muurhnizon 9. (Jouden en Zilveren Brillen en I'iiice-Ncz prima, bij instrumentmaker. Laxgestraat, Amersfoort. Zij die zich per 1 Januari 1903 op abonneeren, ontvangen de lot dien datum verschijnende nummers <«lt \TIS Aboiiiieiuenlsprifs voor het geheelc land f3.00 per kwartaal. Proefnummers aan Ie vra gen bij de Agente voor Amersfoort Firma A. H. van Cleeff.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2