Zaterdag 29 November 1902. BOCK BIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. PHOEMX - BROUWERIJ. No. 5274. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. ersehynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden I .Jnco pei post A(1vertentiën 16 regels 60 cent; olke regel meer 10 cent. Legale-, 1CIfVn«£n (>p'te'gen'ngsa('vertent"-'1 per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel me.e] ,J' ®root0 letters naar plaatsruimte. Rewijsnummers naar buiten worden in rokoning gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. I ij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoston in rekening gebracht. BUREAU 50RTEGRACHT9 Telephoon 19. Ds. O.Genouy, Waalsch predikantte Utrecht houpt morgenavond half acht in «de Zaaier JÏÜV \u"JIï lt f1.151" Ijij 'li; godsdienstoefening der VVaalscii U-rvormden te dezer stede. Ter nog immer nict-geauthoriseerde Dins- dagsciie vrije veemarkt waren s!echts20stuks vee aangevoerd. Besteed werd voor: vette koeien f170 a f 140 ag H8ü 130 U 117Ü- k:l|l'vaar/en De «Siaats-courant" bevat het ook voor deze streek, waar meer en meer zoogenaamde export-slagerijen worden geopend, belang rijk Kon. besluit van 21 November 1002, waarbij de volgende bepalingen zijn vastge steld ter bevordering van den uitvoer van deugdelijk vleesch: Art. 1. 1°. Lr wordt van Staatswege zoo veel mogelijk gelegenheid gegeven tot het doen onderzoeken van vleesch, afkomstig van herkauwende dieren r»r varkens, ter ver- krijging van een rnerkteeken als bewijs, ilat het vleesch geschikt is om te worden uit gevoerd. 2". Tot dit onderzoek wordt niet toegela ten vleesch, afkomstig van gestorven ol uit nood geslacht vee. Art. 2. 1°. Zij, die van de gelegenheid, io artikel 1 genoemd, wensclien gebruik to ma- keu, richten daartoe een aanvrage tot Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, met gebruikmaking van een doordien Minister vastgesteld formulier, waarvan exeui- pla ren kosteloos op alle Gemeente-secretarieën verkrijgbaar zijn. 2°. Op deze aanvrage wordt na onderzoek door genoemden Minister ol'van zijnentwege beschikt. Art. 3 1°. Het onderzoek van het vleesch geschiedt door Rijks-keurmeesters, die door Ons worden aangewezen en onder toezicht staan van de dislrictsveeurtsen. 2°. De instrictie van de Rijkskeurmeesters wordt vastgesteld door Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid- Art. 5. Door Onzen Minister van Water staat, Handel en Nijverheid worden voor schriften gegeven omtrent a. de Gemeenten en de plaatsen waar, als mede de tijdruimten waarbinnen het vleesch ten onderzoek wordt toegelaten b. den st uit, waarin het vleesch ten on derzoek moet worden aangeboden c. de regelen voor de keuring van liet vleesch d. de wijze, waarop het rnerkteeken wordt ingericht en aangebracht. Art. 5. 1°. De uit dit besluit voortvloeien- «e bosten «Jten laste van het Rijk. De Rijkskeiirmeesters genieten eeu be- ïooning, door Ons te bepalen, benevens, zoo kosten' vergoeding V001' reis" 0,1 verblijf- 3°. Vergoeding van keuringskosten wordt geheven naar een door Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vast te stellen tarief. Art. De keuringsdienst neemt een aan vang op een nader door Ons te bepalen tijdstip. Schetsjes uit den Zuiil- Alrikaansclien Oorlog, door DOKTER". 11. De nieuwbenoemde Directeur der Gemeen te-reiniging, de heer A. J. de Wilde, heeft zijn tunctiën aanvaard, Zyn woonplaats is voorloopig Nicasius-straat 1 De schutting voor de luuurschildering aan de Sint Joris-kerk is thans weggenomen, ter wijl een bestrating daar is aangebracht. De collecte aan de huizen voor het Ge nerale Boeren-Hulptonds in zake de wedu wen en sveezen der voormalige Zuid-A fri- kaunsche republieken heeft in onze Gemeente opgebracht I 2015.331/2. Lr werden o.a. ontvangen: twee giften van drie honderd gulden, éen van vijftig, eenige van vijf-en-lwintig, enz. Evenals in vorige jaren richt het Bestuur van «Liefdadigheid" liet verzoek tot inge zetenen om de spljskaartjes, welke zj niet voor bijzondere personen hebben bestemd, af en staan aan de vereeniging, welke voor een goede uitreiking goeden zorg zal dragen. Met de in ontvangst neming (lier kaartjes belast zich gaarne ae Secretaris-boekhouder der vereeniging, de heer N. G. van de Stadt, Kleine Haag 7, Behalve de wedstrjjd tusschen «Quick" on «H. B. S." wordt hier morgenmiddag op het voetbalveld aan den Leusderweg oen wed strijd gehouden tusschen »U. D. I." en Utrecht. Maandag zullen we bezoek krijgen van kapitein W. Stewart, uit Rio Janeiro, die 's middags 2 uur van hier naar Utrocht zal tippelen en daar tegon 4 uur zal aan komen. Hij is de uitvinder van een nieuw ransel en van een nieuwe manier van loopen, die hem in staat stelt, met een last van 35 Kilo uren achtereen zonder eenige vermoeienis of versnelde ademhaling te loopen. In «Buitenlust" te Utrecht zal hy voor dokters en militairen ad oculoa domonstree- ren, dat hy kan volbrengen wut hij beloofde te zullen doen. Zijn doel is, zijn 'vinding te doen toepassen by het leger. Het 7-jarig dochtertje van L. M. bad het ongeluk hedenmiddag voor hot Burgerwees huis in den Zuidsingel te geral n. Een voerman, wonende Achter de Luiaard, rprong de kleine aanstonds na en luid de voldoe ning haar te grijpen en aan de toogolonpenon over te reiken, die haar huiswaarts brachten, zoodat het meisje met den schrik vrijkwam van het zeer koude bad. nieuwen vorm van bodrog gowordon. Men wachte zicli voor schade. Mon schrijft uit Baarn, dat zich daar in den laatston tijd zeer velen metterwoon vestigen. Verscheidene pas voltooide villa's zyn reeds verhuurd, terwyl andere in aan bouw zyn. Op het voormalige sportterrein by" staan al twee nleuwo villu's, terwyl bet vroegere restaurant ovcnoons In een heeronhuizinge veranderd is. Ongetwijfeld trekt de lage belasting velen aanuit een stuatjo in het «Handelsblad" blykt, dat Baarn bet laagste procent op 't inkomen heeft. Wie bijv. f5000 inkomen heeft, betaalt daar slechts f45, te Bussum f 110.50, te Hilver sum f 134.50, en te Amsterdam f358.50. I De »Ned. Bond van Horloge-makers" ves tigt de aandacht op de volgende nieuwig heid op 'tstuk van opliobterskunst. Sedert eenigen tijd worden in verschillende plaatsen aan winkeliers en ook aan parti culieren, door daartoe rondreizende personen, horlogekettingen te koop aangeboden, die als van 14-karaats-goud vervaardigd, wor den verkocht. Bij nuuwlettond onderzoek blykt evenwel, dat de kettingen gohoel van koper zijn en het daarop aangebraclitu toe ken een bedrieglijk nagebootste stempel is van een 14-karaats-belastingkeur. Reeds zijn verschillende winkeliers on particulieren het slachtoffer van dezen Bij het afdeolingsoiiderzook in de Tweede Kamer werd omtrent den spoorweg Nykerk- Ede gevraagd, of hot betrekkelijke ontoige- nings-ontwerp niet zou kunnen wordon ingetrokken, nu, naar mon had vernomen, rnut alle eigenuren, wior gronden voor don aanleg van het gedeelte Nijkork-Burnevold van don spoorweg N(jkerk-Etle noodig zijn, oon schikking kan worden getroffen. Ook werd de vraag gesteld, of or eon station voor den nan to loggen spoorweg zou wordon gebouwd aan do navon te Ny- kerk en, zoo ja, of dit station uitsluitend voer goederenvervoer zou diouon. Aangedrongen werd op een dionstregoling voor den spoorweg, die te Barnovol.i aun- sluiting zou uoven op de treinen van de Hollundschc IJzeren Spoorweg Maatschappij. Sommige loden spraken er hun leedwezen over uit, dat ton gevolge van de minder goede verstandhouding tusschen de betrok ken spoorwogmuathCluipijeD, do spoorlijnon elkaar niet kruisen vlak by het station Bur- neveld, waarvan groot ongerief het gevolg zal zyn. De missive van den Minister van Binnnn- latidscho Zaken aan het Dagoiyksch Bestuur In deu nacht van Vrijdag 8 December werden we om 8 uur opgeschrikt door bet maken van alarm, Overal hoorde men do kreet van „opziial, opznall" Voel stoorde ik ine danriuui niet, want het word zoowat gewoonte, eiken nacht door de brandwachta verontrust te worden. Ik ging me heel kalm ann- kleoden (in dien tijd durfden we nog ontkleed te gaan slapen) on toen ik daarmee gereed was, mot mijn geweer naar buiten. De paarden rui tors waren reeds vertrokken, terwijl de voetgangers posi i nomen op den kop achter liet hoofdla i ti.l. bericht outvangou, dat de vijand e Bgin- val maakte. Ik was ook naar den kop gegaan, maat toon zich na ruiiu een uur niets bijzouders voor deed, vond ik liet verkieslijker, weer te gaan slapeu, waarvan ik den luitenant, dieu ik dicht by onze tenten ontmoette, keunis gaf. Ik was juisl gwin lig gen, toen ik twee zware slagen hoorde, maar ik nam er weinig notitie van, daar ik veronderstelde, dat een dor Long Toms op goed geluk aleeti paar sclio- tcu luid gelost om dc Khakis schril- aan 1e jagen- In elk geval, zuido ik bij niezelven, schijnt do vij and dezen keer toch werkelijk een beweging te heb ben gemaakt, en daarbij sliep ik in. Om 4 uurwordt it overhaast door onzen chol wakkergeniaakt. Hem vragend, wat er aan de hand was, kroeg ik ten ant woord „Hel is wat moois! jij ligt hier te slapen en in dieu tijd blaasl Khoki oen Long Tom en eon hou witser van ons op." Hoewel ik moeilijk verband kon vinden tusschen mijn slapen en het „opblazen" vun onze kanonnen, was ik nieuwsgierig genoeg om er uit te komen en moer bijzonderheden te hooren. liet bleek, dat de vijand Lombardskop had be klommen, ivaar eon Long Tom en oen 1'2 o.M. houwitsor in positie stonden; de artilleristen waren op dc vlucht gejaagil en daarna hadden de Engel- schen de kauonneu duor middel van schietkatoen gedeeltelijk vernield. Dit zou niet zoo gemakkelijk gegaan /.(ju, als do Booron minder zorgeloos waren gowoest eu Commandant Weilbaeh beter zijn plicht had gedaan. De laatsto toch was er reeds door de artillerie-officieren herhaaldelijk op gewezen, dat do kanonnen onvoldoende beschermd werdou eu hot niet roldoonde was om slechts een paar brandwachten uit te hebben temeer daar hot commando zelf achter den berg lag. Een paar dagen te voren was door den majoor daarover nog een brief naar den waar nemend commandant-generaal geschreven, en deze had beloofd, dienovereenkomstig orders aan don burger-commandant te zullen geven. Helaaslnuwas het te laat, en het ongelukkige feit daar. Met ging nu, zooals liet yj> don oorlog nog dik wijl» zou gaan. Niemand achtte zich do verautwoor- dul'ijke persoon en bij hot begaan van fouten schoof de eon do schuld op dou ander. Dotrekkiugen wer den vorvuld door lieden, welke die alleen doorhtiu positie in de burgerlijke mautschappy of door iuvloed vorkrogen hadden. Of de bekwaamheid aanwezig was, werd nooit gevraagd, zoodut dikwijls zeer ge wichtige posten bekleed werden door daartoe ge heel ongeschikt® personen. Werden door die per sonen misslagen begaan, dan durfde mon ben mot ter verantwoording te roepen, omdat men bovrecsd was, het misnoegen van hun aan bang op te wekken. Hadden we in 't begin van den oorlog zonder ouder scheid des pereoons onbekwame lieden ontslagen en daarvoor bekwame in de plaats gestold (zooals lator of liever te laat - wef goBchicdde) dan was missel)ion de ailoop van dezen oorlog anders gewooBt, Volgons mün besclioiden inoening was comman dant Weilbaeh bij deze treurige zuak. u.l. by het opblazen van onzo kanonnen, do schuldige, maar hij was teen ter tijde nog oen Tgroot" man (op hot einde van den oorlog was hy een der „National Scouts" of wol landverraders) eu durfde men hem niet aan. Schuldigen moesten er ovenwol zijn on als zuodauig worden nangowezon do majoor, onder wions bovel do kanonnen stondon, en zyn adjudant; zij werden dadelijk geschorst on er zou een krijgsraad benoemd wordou om deze zaak te oudorz teken en bij schuldig bevinding to straffen. Dn krijgsraad werd telkons uitgesteld om un onzen toruglOoTit van Ladysmith is or nooit moor iots vau gehoord. Onpartijdig geoordeeld, moot ik erkenuen, dut hot „opblazen" van de kanonnen een kranig stuk werk was, hoewel lut niet onmogelijk is, dat (1e vijand geheel van onzen toestand op do hoogte gebracht was; dit is niot ongelooflijk, als mon weel, dat wo goduronde den oorlog voortdurend van verraad to lijden hebben geluid, De brandwacht luid geen alarm gemaakt. Som migen wilden iu die lui ook verraders zlou. tuonr ik voor mij vorouderstcl, dat vroos hiervan do oor zaak was; waarschijnlijk hemerkton zij den vijand te laat en kwamen zij lot de conclusie, dat wanneer zij uu nog door sohieteu of roepen do nadering van den vijand meldden, zij oumlddollyk hun hachje er bij zouden bebbou ingeschoten. Nu mag hot theo retisch heel mooi zyn, jo voor je vaderland op te offeren, maar om het in practjjk te brnngon, ont breekt hel velen aau moed eu ontbrak hol hier ook ann onze braudwaebtun. Ik zelf heb nooit voor zoo'n dileuino gestaan en dus niet over inozciven kunnende oordeelon, wil ik het over andoren ook niet doen. Hoe hot zji, toen de artilleristen, dio bij hot ka non sliepen, deu vijand bemerkten, was duzo reeds om do achaiiH en alleen door de duisternis gelukte liet onzen kanonniers, op twee na, te ontkomen deze twee werden gevangen genomen. Onder aan den berg gekomon, was het lager reeds in opselmdding, daar du Ëngelscben op do vluchtelingen gevuurd hadden en do Duvgers door deze scholou begrepen, dat het „fout" was. De algemeune opinie was, dot men clou vijand van den kop moest verdry venmaar by deze opinio bleef hot. Kaklii had nl don tijd en oorst toon het work was afgoloupen en do vjjand Lombards kop verlaten had, kruog do commandant moed om met zyn burgers den berg to besiorinon. Onze Tom bad bet zwaar to verantwoorden gohud dicht bij de monding liud hy eun gat lu zijn lijf, torwjjl do schroofdraud, waarin hot sluitstuk vatto, vernield was; het sluitstuk zelf was door de kraobt van do ontlading weggeslagen un werd eerst eon paar dagoti daarna gevonden, terwijl de houwitser, (huilt zy de dougdelykhuid vun het Kruppstuul, slechts 0011 (lonk bekomen had. Mot kanon en do huuwitzor worden iu Pretoria uitstekend gerepareerd eu beiden hebben nog lauge® tyd dienst gedaan, tol gruoto voldoeningen vreugde vau ons, maar naar alle wnarsehyuiykhuid tot min der plolzior van Khaki. Nu zal ieder denkon. dat na der.o gebeurtenis de Booren dubbel waakzaam zouden zijn geworden en iu elk gevul oen voldoende boschormiug by ouzo kanonnen hadden geplaatst, maar jawelMaandag nacht, weder om '2 uur, en dus juist drie dagen daarna, word er in 'I lager alarm gemankt wegoua ontvangen bericht, dat do Ëngulsuhen uittrokken. Ook nu trokkou we uit naar ouzo posities, iu zulk geval voor ons aangewezen, muur na eeu paar uron daar te hebben zitten blauwbekken, gingen we, omdat er niets van con vyand te bespeuren was, naar het lager terug tn kroop ik nog gauw even een uurtje onder de dekens. Om 0 uur opstaaudo, boordo ik het bymi ongelooiiyk bericht, dut doEn- Selscheii weder oen houwitsor luidden vernietigd, ozon koor by het Pretoria-lager. Hoewel ook hier de brandwachten te laat hadden gewiuirschuwd, en zoodoende do Engelschou dun kop reeds hadden beklommon, vóór meu voldoendou weerstand kon biudon, werd hior echter flink gevochten door non klein troepjehadden allo burgers zich even moedig gedragen, wiiarschijniyk zou de v^and er niot tn gOHluugd zyn, zyn bonze daad ion uilvoor te brengen, wo krogon hierbij drie tjooüen. twee zwaar en eenige lichtgewonden. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1