ALKMAAR. E. J. RUITENBERG, Concertzaal „Keizerskroon". JAM-SOORTEN Tweede Meid Buitenplaats. overledene, namens de familie de deputa- tiën en aanwezigen voor hun belangstelling. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene werd aan het graf niet gesproken. I).' Tweede Kamer benoemde tot rappor teurs omtrent de onteigening ten behoeve van de werkplaatsen, enz. der H. IJ. is. M. alhier, de heeren Van den Kerch van Heem stede, Marcliant, Pompe vau Meerdervoort en Verhey. 't Is wel druk in 't Postkantoor nu Sint Nicolaas ook de posterijen in beslag nam om zyn geschenken te verzenden, zóo zelfs, dat van het garnizoen hulp is gerequireerd, 6 infanteristen, 3 ordonnansen en 2 artille risten maar zóo druk, dat het kantoor tot by half elf zon geopend zijn gelyff, door een leesfout, we in ons vorig nummer mee deelden is 't toch nog niet. Het kantoor blyft geopend tot 8.53 stads- tijd, gelyk ook de verbeterde kennisgeving in dit nummer aangeeft. Nu we 't tóch weei over hel Sint Nico- laasfeest hebben, zouden we een goed woordje willen doen by onze kleine lezeressen en lezers voor de arme kindertjes, die 't nu erg koud hebben en wier ouders bun geen prettigen avond bezorgen en geen mooi speelgoed geven kunnen. Toe, meisjes en jongens, waar ge zelf zoo heel veel kreegt, schenkt er iets van aan de kleinen die toch evenals gy die poppen en dat speelgoed zoo mooi en dat lekkers zoo heel aanlokkelijk vinden. Gij zult er uw nieuwe pop, uw nieuwe doos met soldaatjes, of wat ge al meer krijgt, te liever om hebben. Geelt dien kindertjes van uw overvloed een Lj heel klein deelge zult eens zien hoe dank baar ze zyn. De Katholieke bijzondere onderwijzers in het Aartsbisdom Utrecht hebben een com missie van vier schoolhoofden en vier klasse onderwijzers benoemd om een aprogram van wenschen" op te stellen. Dat program moet dienen om de Katho lieke Kamerleden voor te lichten, wanneer een schoolwetwijziging bij de Staten-Gene- raal wordt ingediend. In de gisteravond gehouden vergadering van het sAmersfoortsch Lees-museum" wer den Statuten en Huisbuudelijk reglement vastgesteld. Hoofdzaken daaruit zijn, dat de leeszalen, op de benedenverdieping van het woonhuis Bergstraat 37, hoek Utrechtsche weg, iederen dag geopend zullen zijn van 10 tot 10 uur, terwijl daar eerst 's avonds na 8 uur mag worden gerookt. l)e contributie bedraagt 110 voor een gezin (vader, moeder en vrouwe lijke liuisgenooten boven 18 jaar) en f5 voor personeel van het Lager onderwijs en met hen gelijkgesteldenhet Bestuur kan toe gang verleenen aan leerlingen van de beide hoogste klassen van liet Gymnasium en de hoogste klasse der Hoogere Burgerschool, leerlingen der Rijks Normaalschool en met hen gelijkgesteldenvoor alle overigen is de minimum-leeftijd 18 jaar. De heeren ihr. mr. E. van Beresteyn, P. Ie Grand en H. J. van der Noordaa, die het voorloopig Bestuur vormden, werden bij acclamatie tot Bestuursleden benoemd, ter wijl als Bestuursleden werden gekozen mej. C. van der Leeuw en de heer P. J. Frederiks. Tot Concierge is benoemd J. A. den Tieter. Weldra zullen den leden Statuten en re glementen worden toegezonden terwijl dan ook de dug drr opening, die zeer nabij is, zal worden meegedeeld. liet zal in dezen harren wintertijd velen aangenaam zijn te vernemen, dat ieder die voor een nuchttrain, bij gelegenheid van elders plaatshebbende comedie- of concert uitvoeringen, aan de tram-directie éen gulden ontvangst waarborgt, tot vergoeding van bet personeel, er (overmacht natuurlijk uit gezonderd) op rekenen kan, een tramwagen op den gewenschten tijd op het stationsplein te zien staan. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, In specteur der infanterie, en generaai-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie, zijn hier aangekomen tot het bijwonen van de tactische oefeningen op de kaart, welke onder leiding van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie gisteren eu heden zyn gehouden. Aan deze werd deelgenomen door alle hoofd officieren deelgenomen en de kapiteins F. A. Nieuwenhuijs, J. J. Storm van Leeuwen, A. A. van Schilfgaardo en A. A. Heister kamp, van genoemd regiment, alsmede door luitenant-kolonel H. F. D. Braams en rit meester ihr. J. L. Mock, van de cavalerie; majoor H. G. J. Swaving en kapitein G. C. Boogaert van de veld-artillerie, en de offi cieren vun gezondheid le klasse dr. U. Riedel en A. P. G. F. Giese, van het Militair Hos pitaal hier. Bij het Departement vau Oorlog wordt er op gerekend, dat van de licbtiDg 1903 zullen worden ingelijfd 12 300 man tot volledige en 5200 man tot korte oefening. Bovendien zullen in 1903, tengevolge van de bepaling der laatste zinsnede van art. 99 der Militie- wel van 1901, nog ongeveer 800 man der lichting 1902 voor volledige oefening wor den ingelijfd. In 1903 zullen bij de bereden korpsen twee en by de onbereden korpsen, met uit zondering van het korps genietroepen, drie lichtingen voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst worden opgeroepen, terwijl het voornemen bestaat, bij de bereden korp sen de gehecle lichting zes maanden voor bet blijvend gedeelte onder de wapenen te houden. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant-majoor- litulair P. de Jong, van het 5e regiment infanterie. Het eereteeken zal hem morgen op de gebruikelijke wijze worden uitgereikt. Een te Utrecht thuis behoorend man, die ook sterk onder verdenking staat zichzelven te hebben benoemd tot buitengewoon rnunt- klerk (bij de fouilleering werd een zeer groot aantal 2t/2 cent stukken op hem be vonden, die hoogst vermoedelijk uit munt gasmeters te Utrecht ontvreemd zyn) maakte Dinsdagavond gebruik van een, overigens daar vrij zeldzaam, oogenblik om in de tapperij van den lieer J. van Hamersveld, aan de Utrechtsche staat, te sluipen en slaagde er in, de lade te lichten. Veel wil had hij niet van zijn buit, war.t nauwelijks was hij liet Politie-bureau gepas seerd of men had hem reeds vast en in een ondenkbaar oogenblik zat de vriend nu vei lig opgeborgen tot hij gisterochtend kosteloos maar onder geleide naar zijn geboorteplaats werd teruggebracht en voorloopig gehuisvest in 's Rijks Heeren-logement. Men schrijft ons uit Haarn Eergisternacht heelt de Rijksveldwachter Van Amerongen, uit Soest, met behulp van twee jachtopzieners van het Koninklijk domein vSoestdijk", binnen het jachtgebied daarvan, drie wildstroopers aangehouden, in hei bezit van een jachtgeweer en een fietslantaarn, dienstdoende als lichtbak. Jn enkele weken tyds moebt het genoemden veldwachter ge lukken, driemaal de wildstroopers te ver schalken en den lichtbak in handen te krijgen. Van bovengemelde drie stroopers waren er twee uit Hilversum en een uit Bussum. Een kostbare illustratie tot ons snel recht geeft het volgende geval uit Barneveld. Twee menschen kregen daar in 't voor jaar oneenigheid over een pas gekochte koe, die volgens den kooper «gellig" zou zijn. Ze brachten de zaak in Juni voor 't gerecht en Dinsdag reeds, dus nog in 't zelfde jaar, werden door het Kantongerecht te VVage- ningen drie deskundigen benoemd, die uit spraak zouden doen. Jammer echter, dat het koetje reeds in September is gestorven. Opgepast, burgers van Amersfoort, vooral Vrijdag. Ze mochten 't eens probeeren, de Nijkerkers, op den drukken marktdag de valsche rijksdaalders bier kwijt te raken, die in vrij groote hooveeiheid thans te Nijkerk schijnen te circuleeren. Ze hebben een in 't oog vallende blauw achtige kleur. 't Is bekend boe, vaak als voorwaarde voor bcdeeling, aan arme ouders de eisch gesteld wordt, hun kinderen naar een bepaalde school te zenden. Te Zeist wordt, zooals aan »de Telegraaf' geschreven wordt, een nieuw middel in toe passing gebracht om ouders tot liefde voor een der scholen te dwingen. Aan een der wegen buiten Zeist, op eeni- gen afstand van de kom der Gemeente, is een veertiental nieuwe woningen gebouwd. Deze zullen tegen tamelijk hoogen prijs wor den verhuurdalle kosten van onderhoud komen ten laste van den huurder, maar na 25 jaar is de woning zijn eigendom. Het is te begrijpen, dat er veel liefhebbers zijn voor deze huizen, docb een der voorwaarden luidt, dat de huurders verplicht zijn, hun kinderen niet naar de openbare school te zenden. Twee van de gegadigden o. a., die hun kinderen op die school hebben, ontvingen de mededeeling, dat zij geen huis konden huren, als zij bun kroost niet naar de bijzondere school stuurden. Aangezien bedoelde vaders zeer tevreden waren over 't onderwijs op de openbare school, hadden ze daar weinig lust inze hoopten nog steeds, dat 't een wensch was, maar geen verplichting zou worden. Hun is evenwel meegedeeld, dat ze hun kiuderen vóór 15 December van de openbare school moeten hebben genomen zoo niet, dan krijgen ze geen huis. Leve de gewetensvrijheid Ons leven hangt aan éen draad, ons hart aan éen blik, onze goede naam aan éen woord. Capré heeft 't tot dusver nogal geraden met zijn weervoorspellingen; nu weer schrijft hij: De eerste helft van December schijnt fraai te zullen wordenhooge drukking in het Westen van Europa met helder en koud weer, en lage drukking boven de Middel- landsche Zee, de Golf van Genua, Italië en Algiers, vooral van 2 tot 6 December. Op I i I I en 12 nemen de depressies boven de Middellandsche Zee toe en zal er storm zijn. Voor bot geheele westelijke bekken schijnen die dagen kritiek te moeten zijn. Van den 15den terugkeer van lage drnkkingen boven Engeland en hooge drukking voor Spanje, Frankrijk en het midden van Europa. Van 10 tot. '25 volgen de lage drnkkingen elkaar op boven Engeland, Schotland, de Noordzee en Noorwegen, met Weste- en Zuid-Weste windenboven den Atlantischen Oceaan, de Golf van Gascogiie, bet Kanaal, Frank rijk Nederland, Westelijk eu Middel Zwit serland en Duitschland zacht en regenachtig weer. Van 25 tot '28 afwisselend weer met lichte verbetering voor West- en Middel- Europa; van 28 tot 31 depressies in Frank rijk, de Alpen en Mid del-Europa met slee lit weer en sneeuw. 't Ziet er lief uit; zelfs geen schaatsen rijden in de Kerst-vacuntie. UevoDden Voorworpen. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie. 1 lorgnet, 1 lepel, 1 schaar, 1 ceintuur met gosp, 1 zwart lederen portefeuille, 1 oorknopje, I zwarte en 1 bruine portemon- naie, 1 gouden halskettinkje. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 27 Nov. tot en met 3 Dec. 1902. GEBORENJohannes Wilhelmus, z. van J. van Empelen en G. M. Brom. Willem Remko Everardus, z. van W. Kraan en N. W. Petten. Hendrikus Wilhelmus Mari- nus, z. van C. A. M. de Greel'. Kverarda Gosiua, d. van W. Kraan en H. Brunnnel. Gijsbertina, d. van J. Overeem en L. van Ingen. Antonius Wilhelmus, z. van E. Tommei en M. Pothoven. Gerardus, z. van N. de Waal en Ch. Kaljee. Willem Frederik Karei, z. van J. Kooiman en J. G. Bellaart. Gerard, z. van G. de Gans en A. van der Horst. Philippus Arnoldus, z. van L. van der Kaaij en L. Manné. YVil- helmina, d. van A. van Meeteren en W. Butselaar. Gerrit Jan, z. van J. Vinkeen G. ter Hofste. Gerrit, z. van T. Wassink en J. H. van den Brink. Lucie Johanna, d. van 8. G. de Vries en F. van der Velde. Louis Joseph, z. van H. Vos en H. van der Meer. Dirkje, d. van E. Meerveld en O. Bouwman. Johanna, d. van P. Timmer man en G. te Kulve. Otto Franciscus, z. van P. de Wilde en A. van der Linden. Trijntje, d. van T. Houtstra en W. H. Har deman. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: Geen. OVERLEDEN Cornelia Kraaikamp 68 j. 'chtg. van J. A. Goedknegl. Johannes Martinys van Nieuwenhuizen 61 j. ongeh. Een levenl. aang. kd. m. g. van 1). Gongryp en J. van der Leeuw. Martini Catharina van Leijenhorst 3') j. eclitg. van E. Buis. Een levenl. aang. kd. m. g. van J. G. A. de Korte en B. Klaasen. Arnoldus Snijders 79 j. wedn. van N. van Bijsteren. Kdou- ard Leonard Hem'i van Lanschot Hubrecht 70 j. wedn. van A. R. Blom van Assendelft. Franciscus Johannes Steenbeek 5 jaren. POSTERIJEN. l)e Directeur van het Postkantoor Amers foort brengt ter algemeene kennis, dat op 2, 3, 4, 5 en 6 December a. s. het kantoor voor de pakketpost zal geopend zijn tot 8.30 (8.53 Stadstijd) 's avonds. Het publiek wordt uitgenoodigd 1°. de pakketten stevig in te pakken. 2°. de pakketten en adreskaarten van duidelijke opschriften te voorzien. 3°. de adressen door middel van lijm,stijf sel ol gom op de pakketten vast te hechten, indien ze niet op de omsla gen der pakketten zelve geschreven kunnen worden. In geen geval gebruike men lak om de adressen op de pakketten te hech ten, daar de adressen dan zeer licht loslaten. 4°. in de pakketten een tweede adres te sluiten. Op de bovengemelde datums mag bij elke adreskaart slechts éen pakket worden ver zonden. Amersfoort, 1 December 1902. De Directeur voornoemd, Van der HORST. ^7lste STAATSLOTKHMJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van '2—4 December 1902 (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat '22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No. 17775. d »100 7135. Prijzen van f30. 153 159 179 6057 7105 7125 9350 98:13 0840 11191 11213 11222 11 22.3 11230 13522 13528 13540 15994 1599515990 17778 17843 17875 en 19462. Te zamen 26 prijzen ariste ST aATSfjOTKHtJ. TWEEDE KLASSE. Trekking vati 4, 2, 3 en 4 December 1902. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9. zijn aan de navol gende nummers prijzen »e beurt gevallen Prijs van f400 op No. 17775. »100 B 1888. Prijzen van f30 153 159 179 180 191 199 1525 1881 1889 1900 0615 6625 7514 7516 7525 8678 867!) 8083 809810467 10175 10487 10489 11202 11213 11222 1122311230 11350 13282 13289 17757 177781887918885 eu 19462. Te zamen 38 prijzen. Advertentiên. Heden overleed in den ouderdom van 70 jaar onze geliefde Vader en Behuwdvader de Hoogedel gestrenge heer F. L. H. van Lanschot Hubrecht, Qep. Luit-Kolonrl drr Cavalerie. O. C. van I.ANSCHOT HUBRECHT. J. C. van LANSCHOT HUBRECHT. J. H. RUYSCH LEHMAN i>K LEHNS- FELD—Van Lanschot Hubrecht. H. A. KUYSCH LEHMAN de LEHNS- FELD. It. L. KNOOTE— Van Lanschot Hubrecht. F. E. KNOOTE. Amersfoort, 30 Nov. 1902. Tot onze groote droefheid overleed hedennacht onze. geliefde Echtgenoote en Moeder, Mevrouw A. J. F. van ES VELD, geb. COLLARD, in den ouderdom van ruim 48 jaren. D. E. van ES VELD. REM MY van ES VELD. Utrecht, 2 December 1902. Van Wijckskade, No. 17. Makelaar, UEVERSS1XGEL No. 11, huren en verburen van huizen. ZONDAG 7 December 190>, BUITENGEWONE VOORSTELLING door het EL1TE SPEC'IA LITEITENGEZELSCH A P. Directie MAX van BUREN, van Amsterdam, bestaande uit 5 dames en 4 heeren, dames-ensemble, Negerzangers en den komiek den heer BOLHUIS. Gereserveerde plaatsen f0.50. Eerste rang f0.25. Galerij f0.15. Vraagt uw leverancier en andere uit de Fabriek „Kennemerland" ffièMet 1 Februari wordt ge- rraagd eene P. G. goed kunnende tafeldienen, naaien cn stoppen. Brieven franco onder letters S 9 bureau (oude) Amersfoortsche courant, Kortegrachtj9. Te hunr gevraagd in dc omstreken van Amersfoort een Buitenverblijf met Heeren huis van minstens 10 Kamers, Stal, Koets huis enz. Offerten onder letter H. Kunsthandel Van BENTHEM JUTTING, Middelburg.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2