December 1902. No. 5283. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. '^QP0.,^ei Püst M-tö' Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, FIRMA A H. VAN CLEEFF e'®T ®D ontei8en«nRsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels f 1.25; elke regel m^ei Pronte letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. UITGAVE te AMERSFOORT. BUREAU KORTEGRACHT 9 Telophoon 19. Wie zich met 1 JANUARI 1903 op de AMERSFOORTSCHE U O U R A N T abonneert, ont vangt de tot dien datum ver- schijnende nummers gratis. KENNISBEVINUKN. Inschrijving voor de Nationale Militie. WETHOUDERS der Ge- BURGEMEESTER oi meen te AMERSFOORT Ge'f' °l' "rt- }7 der Mililiowet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901); Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ter inschrijving voor de nationale militie van jongelin gen, die in liet jaar 1884 geboren zijn, vonr deze Ge meente zal worden zitting gehouden op Manndag den luien .Januari 1903 en op Dinsdag den 13den Januari 1903, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur: en dat de bepalingen,vastge steld bij hoofdstuk II der vermelde wet, ten op zichte van _de inschrijving voor dc militie luideu Art. 13. Voor do militie wordt ingeschreven: le. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen bet Rijk, in bet Duitsche Rijk of in het Ko ningrijk België verblijf houdt, 2e. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd binnen liet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Uelgiii woon plaats heeft, 3e. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in hel Duitsche Rijk of in het Ko ningrijk België woonplaats heelt, 4e, ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlander, zoo hij op den lsteu Januari van het jaar het 19de levensjnar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. lö omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4°.: A. de binnen liet Rijk verblijf houdende minder jarige niet-Nederlander: a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaals heeft en haar gedurende de vooraf gaande achttien maanden in hot Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad beeft b. van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in liet hierboveu onder a omschre ven gevat verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten lands gevestigd c. die door zijn vader, moedor of voogd verlaten is, of die ouderloos is oi in wettelijken zin geen va der of moeder heeft en van wicu niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurende do voor afgaande nciiUien mnauden in het Rijk verblijf ge houden heeft B. Dc meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorul'gaande achttien maanden in het Kijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld deelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor do toepassing van het bepaalde hierboven ondor A. gehouden hij, die minderjarig is in den ziu der Nederlandsehe wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder I! gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art, 14, De inschrijving geschiedt: le. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 1°: zoo bij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn va der, moeder of voogd aldaAr woonplaats beeft, iu de Gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn va der, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de Gemeente waar hij verblijf houdt; zoo bij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is of in wettelijken ziu geen vader of moeder heeft en het uiet bekend is, dat hij een voogd heeft, in do Gemeente, wnar hy verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk vorblyf houdt, in de Gemeente Amsterdam zoo hij in het Koningryk België verblijf houdt, in de Gemeente Rotterdam 2°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2' zoo zijn vader, moeder of voogd Woonplaats heeft binnen het Rijk iu de Gemeente der woonplaats vau vader, moeder of voogd; ie de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Ryk, in dc Gemeente Amsterdam is zij in het Koningrijk België, in de Gemeente Botterdam 3". van hem bedoeld in art. 13, eerst, zinsnede 3°. zoo hij woonpluats heeft binnen het Rijk, in de Gemeente zijner woonplaats; zoo hij woonplaals heeft in het Duitsche Rijk, in de Gemeente Amsterdam zoo hij woonplaals heeft in het Koningrijk België iu de Gemeen te Rotterdam. 4°. A, van hem, bedoeld iu art. 13, eerste ziu- Btieile 4°., indien hij minderjarig is: zoo liy verkeert iu het geval, in de tweede zin snede vau dat artikel onder Au omschreven, in de Gemeente, waar zyn vader, moeder of voogd woon plaats heeft; zoo hij verkeert in liet geval, in «le zinsnede on- uer Aft omschreven, in «le Gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen bui ten 8 lands, duo geschiedt de inschrijving in de Ge meente, waar do minderjarige verblijf bouiit; z.o hij verkeert in een der gevallen, in cvenbe- doelde zinsnede onder Ac omschreven, in «ie Ge- moente, waar hij vorblyf houdt; 8. van hem, bedoold in art. 13 eerste zinsnede 4°. indien hij meerderjarig is: iu de Gemeente, waar hij woonplaats heeft, De iu de vorige ziusuodeuls plnais van inschrijving aangewezen Gemeente is die, wuur hot vorblyf «f du plaats gevestigd is of was op don laten Janu- ;an het jaar volgende op dat waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar volbragt, ten zij het iemand geldt, wiens inschrijving te Amster dam of te Rotterdam moet geschieden wegens ver blijf of woonplaats ondersoheidenlyk in het Duitsche Rijk of in het Koningryk België. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een SlaAt, waar de Nederlanders niet aan de verplichte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van do dionstpligt het beginsel van wederkeerigheid is aangem.mcn 2°. hij, die bewijst in de koloniën of (^zittingen des Rijks iu andere werelddelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al hooft zyn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 18 behoort to worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij burgemees ter en wethouders «Ier Gemeente, waar volgens art. 14 de iusehryving moet geschieden, aan te geven tusscheu den lstcn en den Sisten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij hot 18de levens jaar volbragt. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inachryvtng moet aangeven, alsmede iu een der gevallen, hierna iu de vierde zinsuedo omschre ven. rust do verpligtiug tot het doen der aangifte indien bet oen minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curatele gesteld is, op zyn curator. Dc vcrpligting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo nij binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk ofin het Koningryk Belgie woonplaats heelt. Behoudens do uitzonderingen bij de volgende zin snede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aan gifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige indien ziju vader, moeder of voogd niet binnou het Rijk, in bet Duitsche Ryk of in het Koningrijk België lonplaals heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de ouder lijke magt missen indien hij door zijn vador, moeder of voogd ver laten isof indien hy ouderloos is of iu wettelijken tin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter iusehryving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zcemagt, do marine-reserve en het corps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of by de koloniale troepen is tot bet doen van «le aangifte niet verplicht, Voor hem of haar, die tol hot doen der aangifte verplicht is, kan de aangifie geschieden door een ander, daartoe schriftelijk geuiagligd. De volmacht blijft omior burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van do gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven 1°. ieder minderjarig inannoiyk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende on dat, waarin hij het 18do levensjaar volbrucht, en vóór het intreden van hel 21sto levensjaar zyn verblijf bin nen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Ko ningrijk België gevestigd heeft; 2° ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, inoodor, of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, on vóór het intreden van diens 21ste leveusjaar zijne of hare woonplaats binnen bot Ryk, in hot Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft 3°. ieder niaunelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgoudo op dat, waarin bij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden vun het 21ste leveusjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is gewordon, zoo bij in een der hier boveu ouder 1°. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moedor of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven ondor 2°. omschreven 4° ieder meerderjarig mannolyk Nedcrlauder, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waariu hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woon plaats binnen hel Ryk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft; 5". ieder manuelijk meerderjarige, die na don lsten Januari van hel jaar, volgeude op dat, waarin hij het 18do levensjnar volbracht, en voor het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo bij in een der hier boven ondor 4». omschreven gevallen verkeert; 0°. ieder manuelijk niet-Nederlander, die iia deu lsten Januari vuu het jaar, volgendo op dat, waarin hij het 38de levensjaar volbrengt, en voor het intro- den vau hot 21ste levensjaar ingezetene of op ingezetene is geworden - 1 snede van art. 18. Hierbij geldon de laatste zinsnede van dut art. e 15. r do inschrij- ;t geschieden u aangifte Ten aanzien van de gemeente, ving of de inschrijving op nieuw en vau de verplichting lol lietdoo inschrijving of ter iusehryving op nieuw geiden «le eersto zinsnede vau art. 14 en «le laatste vyfzinsne- deu van art. 16. De aangifte ter inschrijving of tor iusehryving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede vau dit artikel moet worden ingeschreven, gescliioill bie ren dertig dagen na het verkrijgen of, word hy reeds vroeger ingeschreven doch van hot register afgevoerd, na hot torug erlangen van hol Neder landerschap of van het ingezetenschap, of nu do vestiging van verblijf' of do vestiging of het verkrij gen van woonplaals binnen liet Rijk, in het Duit sche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De iusehryving geschiedt in hot register betreffen de de ligtiug vari hot jaar, waartoe de in de eerste zinsnede vau dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Art. 22. Behoudens de bepalingen in art. 16 zon den bestuurders vau krankzinnigen-, doofstommen- en blindengesticbteu, alsmede die der koloniën van weldadigheid, van gevangenissen, van Rijkswerkin richtingen en van Rijksopvoedingsgestichten jaar lijks voor den lOden Jonuari, cone, opgave van do daarin opgenomen mannelijke) persouen, die op deu laten Januari hun 19do jaar zijn ingetreden, aan Onzen Commissaris iu de Provincie, in welke de inschrijving yan die personen voor do militie moet plaats hebben. Deze opgave is ingericht in den door Ons re bepa len vorm. Art. 166, Met bocto van ton minste vijftig conts en ten bougste flOO wordt gestraft «le overtreding vau de arll. 16, 18 en 22. Voorts wordt bekend gemaakt, dat van elk, die moet worden ingeschreven, do overlegging van oen uittreksel uit het geboorte-register kan worden ge vorderd dat die uittreksels voor hun, die in dezo gemeente iu liet jaar 1884 zijn geboren, bij de iu- schrijing zullen voorhanden zyn en dut zy, die in een andere gemeente zyn geboren, •zich gedurende don loop dezer maand, dagelijks (Zon- eu feestdagen uitgezonderd) van des morgeus 10 tot 1 uur des namiddags, kunnen vervoegen ter Gemeentesecretarie, ten einde zooiianig uittreksel door tussoheiikoiuat van don Burgemeester te doen I aanvragen. i Wordende de belanghebbenden verder, tor bovor- I dering van orde, verzocht om de bovenbodoolde tijdsbepalingen nauwkeurig in acht te nemen, als- mede om bij do aungil'tu medo te breugeu eene duidelijke opgave van de woonplaats, met aandui ding van wijk en huisnummor. I)e eersto maal afgezondigd tc Amersfoort, don 38. December 1902. Burgemeester en Wulhouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. 8ANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT; Gezien eene beschikking van deu Minister van Waterstaat, Haudol en Nijverheid, tl, d. 9 Decem ber 1902. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat mot ingang van 10 December 1902 ie ingetrokken de beschikking van den Minister van Binneniandscbe Zaken van 3 Mei 1898, lilt. A no. 2014, afdeoling Landbouw (Nederlandsohe Staatscourant van 4 Mei d. a. v. no. 103), waarbij, met betrekking tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende nieren en varkens in de ondorscbeideno provinciën des Rijks, verschillende maatregelen button toepassing zijn gesteld. Amersfoort, den 19. December 1902. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. n den zin der tweede z De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergadoren op DinB- dag, den 23. December aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, den 19. December 1902. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. voor do wedstrijden van don ,.Ned. Onderoff. Schermbond", in 1902 alhier to houden. 4. Id. met ontwcrp-aupplotoire begrooting der gemeente, dienst 1902. 5. I«l. tot goedkeuring der uitbreiding vun het aantal leervakken «Ier Ambachtsschool met „tneubelraakon". 0. Id. tot vorloening van een vergoeding voor de wuumeming der Dirootio vun den Reinigings dienst. 7. ld. met Ontwerp-beslulten tot. gewijzigde vaststelling der Instrnotiün van do Gomoonto genoeshoeron en heel- en vroedmocBters. 8. Id. mot ontwurp-vorordoning tot intrek king der Verordening op hot bewonen van ge bouwen, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zyn. 9. Id. met gewijzigd ontwei p-contract betref fende gasbuizen ondor spoorwegen. 10. Ontwerp-bosluit tot vaststelling der jaar wedtien van Onderwijzend personeel Lager onder wijs, 11. Vaststelling van het 2o suppletoir ko hier der Inkomstenbelasting, dienst 1902. 12. Ontwerp-bosluit tot bot verloonon van af schrijving der Inkomstenbelasting wogons ver trek. 13. Vaststelling van staten van oninbare pos ten der Inkomstenbelasting. 14. Suppletoire begrooting vnn het Burger lijk Armbestuur, niet ontwerp besluit tot ver hooging vnn het subsidio over 1902. 15. Benoeming van een herschatter (Drank wet) voor het jaar 1908. 16. Id. van 2 leden van hot Burgerlijk Arm bestuur, 2 leden en 2 advisoorende loden van do Commissie voor do Gemeentereiniglng, 8 le den der (Juinmissie van frabrlcage, 4 Iwien der Gascornmissie, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1903. 17. Id. van 1 lid jvan het Collego van Cu ratoren van het Gymnasium, 1 lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar ondorwjjs, 1 lid van de Gom missie vun Toezicht op het Lager onderwijs, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1908. 18. ld. van een lid der Commissie vnn bij stand bji den aunslag in du Inkomsten belasting, wegens bot bedunken door don hebr J. C. I.iingen. De treinen, voorkomende op do aankon diging.'^biljetten der IJ. IJ. S. M., welke in de spoorboekjes zyn aangegeven als vervallende des Zondags in de maanden November tot en mot Februari, zullen op beide Kerstdagen en op don Nieuwjaarsdag, mot 'toog op net druk reizigei'&vervoer, wol loepen. Van bot vuorloopig comité van der. >Ned. Bond vun Veroetilglngen van den handel- dryvonden middenstand" ontvingen we de ontwerp-statuten voor dien Bond. Exemplaren daarvan zyn voor belangstel lenden kosteloos te bekomen by den Seero- taris, den heer J. S. Meuwsen, Leidsche- struat 4 te Amsterdam. Voor belanghebbenden ligt ons exemplaar ter inzage le onzen bureele. Luitenant E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd geweest bij het O. I. leger, is by bet Koloniaal werf depot teruggekeerd on, in afwachting van zijn wederindeeling by het leger li. f. I., in bet genot van verlof gesteld. Behalve door eon zeer groot aantal dames werd de Donderdagmiddag gebonden ver gadering tot stichting van de Voreeniging «Amersïoortscho Industrie- en Huishoud school" bijgewoond door den heer Burge meester en «Ion Wethouder van Onderwys, Raadsleden, leeraren, Hooiden van scholen, onderwijzers, enz. De heer Buys, daartoe door het Nuts- bestuur uitgenoodigd, leidile do vergadering en begon met zyn vreugde er over uit te spreken dat, waar bij do vergadering tot stichting der Ambachtsschool zoo heel weinig mannen tegenwoordig waren, thans, nu het een belang der aankomende vrouw geldt, zoo zeer veel dames de zaal byna vulden. Onder verwijzing naar de circulaire her innerde spr. hoe het Reserve-fonds der voor malige Nuts-apaarbunk afkomstig is voor het grootste gedeelte van den kleinen burger stand en handworksliedon. Niet meer In de vergadering van den Raad dezer Ge meente, welke gehouden wordt op Dinsdag '23 December 1902, des namiddags half twee zullen aan de orde worden gesteld de volgende Punten van behandeling 1. Ontwerp-verordening betreflende de Btraat- politie, met bemerkingen der Afdeelingen, en antwoord. 2. Request van den Leeroar in Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, mot adviezen van den Inspecteur van het Middelbaar onderwys en van Burgeinoester en Wethouders. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet I -- voor de beschikbaarstelling van eene medaille 1 billijk is het, deze gelden weer voor hen

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 1