mmwsm ..Nationaal Grondbezit". SANGÜ1N0SE Hetborsl S lm Lulltraid, Voor Oudejaarsa vond Stadsnieuws. Advertentiën. Gevraagd. FAILLISSEMENT. E. J. RUITENBERG, A. J. van ZALINGEN, - duidel - «°K ilïjke opgave van de woonplaats, met aandui- tag van wy It en huisnummer. De tweede maal afgeitondigd te Amersfoort, den SS. December 1902. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WÜIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. 8ANDBERG. De verzameling van het Museum van „Fléhite" Tan documenten enz. betrekking hebbende op onzen grooten stadgenoot Johan van Oldenbar- neveldt, is sinds korten tijd met twee zeer be langrijke aanwinsten verrukt. De eerste aanwinst had plaats op de veiling van de bibliotheek van wijlen den heer Chr. J. van Eeghen, Burgemeester van Patten op de P. Veluwe, en bestaat uit een nietig Btukje papier, groot 26'/» bij 15 C.M., dat maar aan éer> zijde met twee kolommen bedrukt en desniettemin «eer belangrijk en van de hoogste zeldzaam heid is. Het is namelijk het oudst bekende nummer van een Noord-Nederlandscbe courant en waarin bovendien, hetgeen voor ons van nog meer waarde is, door een ooggetuige een relaas wordt gegeven van de onthoofding van Johan van Oldenbarneveldt, waarin hij o. a. mededeelt, dat hg den 3-jarigen grijsaard persoonlijk hoorde «eggen „lek ben geen Landt-verrader, maer een Patriot" cd vervolgens dienB laatste woorden „Heer in uwen handen bevele ick mynen Gheest". Onwillekeurig vraagt men zich af, wie kan wel de reporter geweest zijn, die deze doodstij- ■ding mede deelde? Noodwendig iemand van hooge positie, wijl deze anders niet zóo dicht het slachtoffer had kunnen naderen, dat hij diens laatste woorden „Heer in uwen handen bevele ick mijnen Gheest" kon hebben verstaan, welke daar Van Oldenbarneveldt, toen hij deze woorden zeide, reeds geknield lag als een gebed moeten zijn uitgesproken. Zou zijn persoonlijke vijand Reynier Pauw, -Burgemeester van Amsterdam, de eenige rech ter uit die stad, de verslaggever dezer Atnster- damsche Courant kunnen geweest zijn? L Reproducties van dit krantennummer, waarvan het hoofd luidt: „Verbael van den doodt des Advocaets van Hollandt, Johan van Olden-Bar- i hevelt, hoe hy op den 13 Mey 1619, in den Haghe onthooft is, alsoo ick 't selve ghesien hebbe komen voor in „De Courant. Geschied- en Vergelijkend Overzicht der Nieuws- dadeiT in alle landen", door R. van der Meulen, en in „De Gouden Eeuw", door P. L. Muller. Merkwaardig is echter, dat bovengenoemde reproducties van een der weinig nog bestaande exemplaren van dit blaadje, zooals de beer R. van der Mealen in „De Courant" zegt, op eenige punten met het exemplaar van „Fléhite" ver schilt. Daar staat n. 1. de initiaal, de georne- menteerde kapitale beginletter N., onderste boven; behalve dit, komen nog in het hoofd en den tekst eenig' verschillen in de spelling voor. •Men vraagt zich allicht af, hoe zijn deze ver schillen te verklaren? Natuurlijk twee drukken, maar welke is de rede van hun bestaan en welke is de eerste Mijns inziens komt die eer aan het exemplaar van „Fléhite" toe en heeft de loop van zaken «ich waarschijnlijk als volgt toegedragen Bij het ontvangen van dit sensatie,wekkend bericht is de courant zoo snel mogelijk, wat men noemt hals over kop, gezet. Na het afdrukken van een of meer exemplaren zag men, dat de initiaal onderste boven stond. Bij de poging om deze beginletter om te zetten, ishetgeheele zetsel nit elkaar gevallen en zijn met het opnieuw zetten de kleine spellingsverschillen ingeslopen. De tweede aanwinst is afkomstig uit het ar chief van jbr. mr. P. van Foreest, op den huize Nijenburg te Heiloo, en bestaat uit een commis- siebrief, perkament, groot 41", 62 bij c.M. (thans zou men zeggen bul, of mandaat van aanstel- ling) waarin door de Sta ten-Generaal 24 perso- fnen tot rechters worden aangesteld in het ge ding tegen den Raadpensionaris Johan van Ol denbarneveldt, Advocaet van den Lande van Hollandt en zijn medestanders Rombout Hoo- gerbeets, Pensionaris van Leyden, Hugo de Groot Pensionaris van Rotterdam, Gillis van Leden- bereb. Secretaris van de Staten van Utrecht, en Adolif van de Wael, lid van de Ridderschap van Utrecht, gesigneerd door den Griffier der Staten te 'a-Grovenhage 20 Februari 1619 (was getee- keod) J. Magnus v.t. (lees: vidit d. i. gezien). Aan de keerzijde van dit stuk staat„Op bnqden den twintichsten dach der maent van Fcbruario Int Jaer XVIc en de Negenthien heeft den heere Jacob van Brouckhoven gedaen den Eedt Int Witte (d. i. in den tekst van den brief) van dezen gemencionneert My present (was geteekend) J. Aerssen. 1619." Het stuk, dat dus voor Jacob van Brouck hoven bestemd was, heeft liet nithangend groot- j «egel der Staten-Generaal. Dit zegel in rooden wasse, heeft een middel lijn van 14 c.M. en vertoonteen klimmenden leeuw gedekt met een kroon van driefleurons; in zijn opgeheven rechter klauw houdt hij een groot slagzwaard met gevestbeugel, in den linker een bundel van 17 pijlen (de Zeventien Nederlanden) do punten omlaag en saarngebonden met een lint, waarvan het zichtbaar gedeelte, dat de pij len omwindt, het opschrift „Concordia" draagt. Het randschrift luidt: „Sigillum Ordinnm Belgii." Voor contrazegel fungeert het zegel van den Raad van State, middellijn 4 c.M., aat bet bovenstaande in het klein vertoont; het zwaard heeft echter geen gevestbeugel en de bundel, van de met de naar omlaag geplaatste punten, bestaat bier nit 7 pijlen (de Zeven Pro vinciën) en geen randschrift. W. Croockewit W.A.zn. Ds. J. C. Voorduin, Ned. Hervormd predi kant le Naarden, hoopt morgenochtend vóór te gaan by de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk, hier. Ds. O. GeDoiiv, predikant bij de Waalsche gemeente te Utrecht, zal morgenavond half acht in «De Zaaier" voorgaan bij de gods dienstoefening der Walen hier ter stede. In de Kamerzitting van Woensdag is o.a. aangenomen het wetsontwerp tot onteigening van terrein aan den Soesterweg ten behoeve vau den bouw eener wagenwerkplaats voor de H. U. S. M. Het telephoonnet is met een aansluiting uitgebreid en wel voor de «Amersfoortsche Bank", met nummer 86. De nummers voor den heer A. Herschel blijven onvèranderd 10 en 22. Nu we toch spreken over de telephoon mag hier wel vermeld, dat de Hooge Raad Woensdag het arrest van het Hof te Am sterdam vernietigde en toewees de vordering van den eigenaar van een der huizen aan de laan Copes te 's-Gravenhage tegen de Bell Telephoon Maatschappij, welke werd veroordeeld tot wegneming van de over eiscbers huis gespannen draden en tot schade vergoeding. Inderdaad een hoogst belangrijke beslis sing. Van de 57 lotelingen van de lichting 1903 uit deze Gemeente zullen 40 voor volledige en dus 17 voor korter oefening onder de wapenen worden gehouden. Bij advertentie in een der plaatselijke bladen kondigt het Staphorster boertje aan, 1 dat hij begin Januari hier ter stede zal te consulteeren zijn. Een invitatie voor de justitie Sergeant-majoor J. J. Steenhouwer, van het 5e regiment infanterie, heeft 3 maanden verlof gekregen in afwachting van pensioen volgens de nieuwe wet; aan sergeant M. D. Weijergang werd op zijn verzoek vervroegd ontslag verleend, terwijl hij is ingedeeld bij de tweede categorie van het Reserve-kader korporaal P. de Groot is bevorderd tot sergeant. »De wedstrijd tusschen »D. S. V. V." en «Quick", hier gisteren gespeeld, heeft niet die belangrijkheid gehad, welke velen er zich van hebben voorgesteld, doordien de Hage naars vrij onverwacht de «Richmond F. C." op hun terrein kregen en daarom niet meekwamen. «Quick" won de keuze en speelde vóór rust met wind achter, doch mocht er niet in slagen vóór de rust te doelpunten ofschoon vele malen haar bal gevaarlijk dicht bij of op het net van Delft kwam, wier doel ver dediger Van Velzen met zijn achterspelers prachtig werk te zien gaf; ook Dérogé, de doel verdediger van «Quick", zette zijn beste beentje voor, zoodat de rust inging met 0—0 gelij' Na de rust bleef «Quick" de sterkere, docli zij schijnt te hard van stal geloopen te zijn en bleek spoedig vermoeid, zoodat tegen half vier »1). S. V. V." haai- eerste bal in Quick's doel wist te keilen terwijl kort vóór tijd een tweede doelpunt ten nadeele van «Quick" volgde. Einde dus 2—0 in het nadeel van «Quick". Er was weinig publiek. Ter waarschuwing van andereD, die zonder toegangsbewijs het door «Quick" gehuurde terrein zouden willen betreden, diene, dat gister door de Rijksveldwacht proces-verbaal is opgemaakt tegen iemamd die niet voor zien was van een toegangskaart en na her haalde aanmaning het terrein niet wilde verlaten. De A. F. C. »U. D. I." speelde Woensdag te Bussurn tegen de «Bussumsche F. C." een zeer geanimeerden wedstrijd. De rust ging in met 1—1 gelykna de rust doelpuntte »U. D. 1." nog driemaal, zoodat de eindstand was 4—1 in het nadeel der Bussumers. Het Utrechlsche Bonds-eiftal, dat op Tweeden Kerstdag ie Hilversum tegen het Haagsche Bonds-elftal zou spelen, zal zich op Nieuwjaarsdag te Hilversum met de Ha genaars meten. In het Utrechtsche elftal spelen 3 Amers- foorters mee twee van «Quick" en éen van »U. D. I." Rij proclamatie in dit nummer worden de inwoners van Amersfoort opmerkzaam gemaakt op den allermerkwaardigsten voet balwedstrijd die, bij goed weder, morgen middag op bet terrein aan den Leusderweg zal worden gestreden tusschen de Veteranen en het eerste elftal vau «Quick". Om aan de hooge deftigheid nog meer luister bij te zetten, zullen de grensrechters «werken" in hoogen hoed, terwijl allerlei andere verrassingen worden voorbereid. Schreven we in ons vorig nummer over de uniform-verandering van de agenten van politie, thans mogen we lezeressen en lezers een goede mop in verband daarmee niet onthouden. De agenten, die als geleider of getuige voor de Rechtbank te Utrecht optraden, plachten in de pauze in een naburig koffie- huisie een kop koffie te gebruiken en be- aaiden daarvoor den waarlijk ei vielen prijs van 6 cent. Toen nu dezer dagen oen agent te klasse, thans in nieuw ornaat, weder zijn koffie had genuttigd en een dubbeltje op de toonbank legde, streek de waard het op. «Voor 'n hoofdagent is 't een dubbeltje". 't Kostte heel wat moeite, den man te beduiden, dat er geenszins verhooging van rang (dus ook tractement) had plaatsgehad. Waaruit alweer wordt bewezen, dat de kleeren den man maken, óok in 'toog eens kasteleins. De 18-jarige H. B., die wegens diefstal van 5 horloges ten nadeele van den heer W. F. A. Groenhuizen veroordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf, zal begin Januari óok te recht staan wegens diefstal van het verwar mingstoestel ten nadeele van den bloemist L. Kortbeek. Wellicht blijkt binnenkort zijn te goed bij Vrouwe Justitia nog propter. Bij het zien op de toekomst bedenke toch ieder hoe dikwijls hij vrijwillig reeds ge leden heeft, door vooruitgeziene rampen, die echter nimmer gekomen zijn. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- partementshoo f d en, W ij k b e z o e- k e r s on Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 30 December des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de STADT, Kleine Haag 7. Een HF.ER vraagt op goeden stand, hij nette familie, voor twee of drie middagen per week een ruime, goed gemeubileerde KAMER, voor KANTOOR TE HUUR, liefst in de nabijheid van het Station. Brieven met opgaaf van prijs worden in gewacht onder motto «Kamer" aan het Bureau (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. te AMSTERDAM. De DIRECTIE bericht, dat met 1° Januari 1903 aan den heer H. J. CROOCKEWIT op de meest eervolle wijze ontslag wordt ver leend als CORRESPONDENT der Vennoot schap te Amersfoort en dat tot zijn opvolger is benoemd de heer mr. W. M. J. van LUT- TEKVELD, Muurhuizen 7. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP TE 'sGRAVENHAGE. De heer en mevrouw HOOYKAAS Fauer geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 26 December 1902. DANKBETUIGING. Ik ondergeteekende verklaar langs dezen weg door 's Heer en goedheid en de goede uitvinding van den Homcepaat R. HAVEli- HOEK, Amsterdamsche straatweg 80 te Utrecht, mijnen hartelijken dank voor de volkomen genezing daar ik geheel verlamd was in de beenen en mij niet verroeren kon en nu in korten tijd en voor een geringe som geheel genezen ben. Daar ik door verschillende doctoren was opgegeven en ongeneesbaar verklaard en dat ook tevens de heer G. H. Cramer, arts te Woudenberg, zeide dat ik zou sterven moeten. Dit werd wel tegengesproken door dr. Meene, arts te Veenendaal, daar ik wel veel van gebeterd ben van gezondheid, maar die mij aangaande mijn beenen niet hel pen kon. Ik kan mijn grooten dank niet genoeg uiten, maar hoop van harte, dat de heer R. HAVERHOEK nog lang door onzen Heere en Helper gezegend en bijgestaan mag worden. Dit is de oprechte wensch van GIJSBERT van VOSKUILEN, Landbouwer te Woudenberg. Bij vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht, dd. 24 December 1902, is LOÜIS van REES, koopman in galanterieën, wonende te Amersfoort, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den Ed. Achtb. heer mr. M. CROMMELIN, lid dier Rechtbank, tot Reehter-Cornmissaris en vau den ondergeteekende, wonende en kan toor houdende te Amersfoort aan de Muur huizen No. 27, tot Curator. Mr. J. C. H. PRIKKEN, Advocaat en Procureur. Makelaar, WEVER88INGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. De DIRECTIE bericht, dat de coupons der 4 pCt. Obligation, vervallende 2 Januari 1903, betaalbaar zijn te 's Gravenhage, ten Kantore der Vennootschap, der Hollandsche Rank de Vos en Vreede en der Firma P. J. Landry. Amsterdam, b/d. HH. Prastorius en Zoon. Amersfoort, b/d. Heer H. J. Croockewit. is BESLIST het beste middel tegkn BLOEDARMOEDE EN ZENUWZWAKTE. Dr. A. Gérard, te Seraing bij Luik, schrijlt ons «Ik heb het grootst mogelijke succes gehad met de Sanguinose van de heeren Van Dam Co., in een geval van bloedarmoede, waar de gewone staal- preparaten zonder uitwerking waren gebleven". Skraing. Dr. a. gérard. Prys per fl. 11.50, 6 fl. f8.—, 12 11. f 15.—. Te Amersfoort bij A. van de WEG Langestraat. KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandsch geld, Prolongation, Beleeningen, Incasseeren en verschaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. KantoorMuurhuizen 9. CONFISEUI^, LANGESTRAAT hoek VARKENS3IARKT. SAUCIJSEBROODJES, PASTEITJES, KALFSRAGOUTBROOBJES, c APPELBOLLEN, RKRLINERBOLLEN, SNEEUWRALLEN, FRIESCUE ROTERDRAIIRELKOEKEN, APPEL-BEIGNETS, ABR1COZEN-REIGNETS EN FRAMROZEN-BICIGNETS.

Amersfoortsche Courant | 1902 | | pagina 2