Dinsdag 13 Januari 1903. PHOENIX - BROUWERIJ. BOCK-B1ER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 5293. 52e Jaargang. Feuilleton. Buitenland. Stadsnieuws. H. MEUKSING Co. AMERSFOORT. imSFQORTSCHE CQURAIï. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Iranco per post f 15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Aanmelding voor de Zeemilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, Gezien art. 138 der Militiewet 1901 Noodigeu bij deze de lotelingen, die voor volle dige oefening bij de militie te laud moeten worden ingelijfd voor de lichting van dit jaar, uit, om zoo zij een der beroepen uitoefenen, bedoeld in de eer ste zinsnede van art. 137 der gemelde wet en ver langen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe aan te melden ter Gemeente-secretarie vóór den 1. Fe bruari aanstaande. De beroepen, welke door den heer Minister van Marine zijn aangewezen als geacht te kunnen wor den, hen, die ze uitoefenen, het meest geschikt te maken ter opleiding voor diensten bij de Zeemilitie zijn de navolgende Stuurlieden, Stuurmansleerlingen en verdere zee varenden op koopvaardijschepen van de groote en de kleine vaart, Stuurlieden, Schippers en verdere op varenden van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen, Stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en ton- uenleggers, Diepzee- en Noordzeekustvïssehers, Zmi- derzecvisschers, Visschers op de Zeeuwsobe wateren en op de groote livieren, Mossel- en Oestervissohers, Schuitenvoerders en Veerlieden, Vletterlieden, Ma chinisten, Machinist-leerlingen en Stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fa brieken en andere inrichtingen, Machined rij vers, Trerumers, Smeden, Bankwerkers, Werktuigmakers, Ketelmakers, Voorslagers.Scheepsbeschieters, Scheeps timmerlieden (Scheepmakers), Brood-, Koek- en Ban ketbakkers, Koks, Koffiehuis- en Hotelbedienden, Ziekenverplegers, Apothekersbedienden, Barbiers, Personeel van 's-Rijks Marinewerven. Amersfoort, 10 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Hondenbelasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. herinueren belanghebbenden aan art. 1 der Ver ordening op de invordering eener belasting op de honden, luidende „Ieder, die belastingschuldig is voor een of meer honden, doet daarvan jaarlijks in den loop der maand Januari aangifte ten kautore van den Gemeente ontvanger, (loor iuviilling en onderteekeuiug van een gedrukt beschrijvingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. „Voor hen die het beschrijvingsbiljet niet kunnen onderteekeneu, geschiedt zulks, namens ben, door den Gemeente-ontvanger b(j de inlevering van bei biljet Voorts wordt met nadruk verwezen naar de be. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". palingen, regelende de gevolgen voor het geval niet aan de voorschriften wordt voldaan. GedaaD te Amersfoort, 9 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUiJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De laster-campagne begint weer. Twee merkwaardige berichten komen uit Engeland zij mogen dus niet voetstoots wor den aangenomen, doch zullen wel worden onderzocht. Het eene luidt De bladen bevatten het volgende telegram uit Pretoria van 8 dezer In den loop van een gesprek over de uit Transvaal naar Europa gezonden gelden, na rit? aanbieding van het adres der Boeren-ge- delegeerden aan Chamberlain, zeide Schalk Burger, dat hij er niets van afwist, dat er groote sommen naar Europa gezonden waren. Hij geloofde, dat liet geld, dal van het van de mijnen gerequiroerde goud verkregen was, gebruikt was voor oorlogs-uitgaven. Het was mogelijk, dat er een sul io was overge bleven, maar hij was bereid om mede te werken, tot elke poging om dit terug te krij- Ken- Chamberlain zeide, dat hij wist, dat boe ken, waarin dio gelden waren opgeteekend, naar Europa gezonden en verdwenen waren. Het was niet bekend, aan wien het geld gezonden was. Voordat dit bekend was, was het onmogelijk te vragen om het over leggen van rekeningen. Botha zeide, dat hij reeds stappen gedaan had om het geld terug te krijgen. Het andere: Volgens eene door den correspondent van d" «Daily Mail" te Mentone ingesteld onder zoek, moet president Kruger zijn uitgaven aanmerkelijk inkrimpen. Hij moet zijn drie Secretarissen, die hem altoos vergezelden eri steeds, sedert zijn aan komst in Europa, ouder zijn leiding werk zaam waren, hebben ontslagen. Alle drie zijn onlangs naar ons land vertrokken. Naar de correspondent van iemand uit de naaste omgeving van den President wil heb ben vernomen, heeft president Kruger ge durende zijn verblijf te Mentone 40000 pond sterling (f480 000) naar Transvaal gezonden, ten einde te worden verdeeld onder de fa- miliën van de door den oorlog geruïneerde burgers. Ten slotte moet president Kruger, ook vol gens dien correspondent, al zijn eigendom men in de voormalige Zuid-Afrikaansche republiek hebben verkocht. I Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan i dr. A. E. Post, eervol ontslagen Inspecteur van het Geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, te Arnhem, tot een bedrag van f2667. Herinnerd zij, dat de rekeningen ten laste van de Gemeente moeten worden ingediend uiterlijk Donderdag 15 dezer. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, «lat I de Raadszaal in haar tegen woord igen t oe stand en met bet huidige meubilair iu ge- bruik werd genomen. Wel opmerkelijk is liet volgend bericht uit de «Amersfooitsche Courant" van 11 Januari 1878 »De Directeur der Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij, de heer mr. D. J.C. van Lennep, heeft een bezwaarschrift uit gegeven tegen den ontworpen Staatsspoor weg AmersfoortNijmegen. »In plaats van de ontworpen lijn, die, uit gaande uit de as van den Oosterspoorweg den Centraalspoorweg in een oostwaarts ge- richten cirkelboog doorsnijdt, met dien spoorweg is een recht gedeelte van 308 M. evenwijdig loopt en zich daarna door mid del van eeu cirkelt oog van 500 M. straal en 488 M. ontwikkelde lengte zuidwaarts buigt in plaats van dit ontwerp, dat ook een nieuw station not dzakelijk maakt, stelt de heer Van Lennep een andere richting voor. Een lijn, die, uitgaande van het ge meenschappelijk station te Amersfoort aan het noordoostelijk gedeelte met een hoog van 800 M. straal en 1550 M. ontwikkelde lengte verder zuidoostelijk in een rechte richting van 4300 M. met een boog van 27.50 M. straal en 437 M. ontwikkelde lengte nabij Leusden of Leusbroek in de ontworpen lijn van den Staatsspoorweg uitloopt. «Deze lijn maakt liet bouwen van een uieuw station overbodigzij is financieel voordeeliger en verzekert «Ie behoorlijke uitoefening van den spoorwegdienst." Zóo dacht de N. C. S. een kwart eeuw geledenmaar ook toen reeds bestond de bardeboilerij tusscben haar en de H. IJ. S. M. en zoo werd, trots alle verweer, bijna 25 jaar later toch het gemeenschappelijk station gebouwd op een plaats waar het niet heeft behoeven gebouwd te worden en die slechts tot ongerief strekt voor Amersfoort. Tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort ,aan de Beekstraat is in de vacature-Huisman benoemd raej. E. van dei- MeerSchouten, zulks tot 30 April e. k. Een duidelijke voorstelling vau deD gang van ken te Colenso heb ik niet; we hoorden zoo nu en daD op Bulwana een brokstuk van het nieuws. We hadden geen enkelen nacht rust meer, elk oogeu- blik werden we wakker gemaakt om de lamp te la ten branden en mijn machinist was zóo zenuwach tig geworden, dat ik op hem niet kon rekeneu en bijna alles zelf moest doen. Den laatsten nacht was de geheele borg in oproer geweest door het valsch alarm, dat de Khaki's bezig waren den kop te be stormen en reeds de helling tot op de helft beklom men hadden. Ik was dien avond zelf eenigszins ze nuwachtig door do verontrustende berichten, die uit Colenso overgewaaid waren. Ik had algeruinieu t(jd op mijn matrasje liggen draaien zonder te kun nen inslapen en was juist zoowat iu den dut, toen een mijner manschappen mijn tent kwam binnen- vliegou met de woorden„Gauw, meneerde lamp moet branden de Khaki's beklimmen den kop" waarop tegelijkertijd een hevig geweervuur volgde. Ik naar buiten myn machinist trilde over zijn geheele lijf en ik begreep, dat hij bij de lamp niets waard zou wezen, waarom ik hem naar de machine stuurde. Ik zelf ging met kloppend harten dro gen keel naar de lamp, met het ideo elk oogen- blik eeu kogel of een bajonet door het lijf te krij gen. Zoo spoedig mogelijk zette ik de lamp te werk welk een verlichting daar binnen door de verlichting van de donkere ruimte vóór me. Hoe we ook rondliehtlen en rondkeken, van Kbaki was niet het geringste te bespeurenhet geweervuur hield dan ook weldra op en toen de maan voldoende het landschap verlichtte, gingen we te bed en wer den dien nacht in onze rust niet verder gestoord. Den volgenden ochtend werd de oorzaak van het alarm ontdekt: een paard van deHeidol bergers,die naast Bulwana in positie lageu, was losgeraakt en had den berg beklommen; de brandwachten had den iels wils gezien en meenden, dat het de witte helmen der Khaki's waren en er op gevuurd het arme dier lag dood met een 25 kogels door het lijf. We lachten hartelijk over de vergissing, maar ik kan niet beweren, dat zulke dingen erg kalmeerend op de zenuwen werken. Dien dag kwam er bericht, dat de toestand te Colenso hoogst twijfelachtig werdlangzaam maar zeker kwamen de Engelschen voorwaarls en dron gen onze menscben uit hun posities. Ik vernam tevens, dat de installatie te Colenso in handen van den vijand was gevallen en dat de machinist, die zich by den luiteuaut en niet hij mü had gemeld, zich te nauwer nood had kunnen redden en, om van den schrik te bekomen, met verlof naar Pretoria was. Ook hiervan vond mijn chef het niet noodig, me in kennis Ie stellen. Vau den Bulwana zageu we, dat onze kanonnen reeds aan deze zijde der Pieters-hoogte werden op gesteld ook kon men de Engelschen op sommige koppen hun verschansingen zien maken en hun ka nonnen opstellen en ik begreep, dat we een onrus- tigen nacbt tegemoet gingen. Ik herinner mij ook heel goed de godsdienstoefening dien avond op Bul wana gehouden, speciaal met het doel om voor het ontzet van generaal CroDjé en voor een terugtocht de Engelschen van Colenso te bidden. De predikant had tot tekst gekozen Koningen 2, Hoofdstua VII, vers 6 en 7. Hij meende, dat het ook nu mogelijk was, dat God den vnand kon doen schrikken en hen zoodoende op den loop jagen, enz., enz. Hoe ver de Boeren er op rekenden, den volgenden ochtend te zulleu hooron, d'it de Ergelsclien zich evenver aan de andere zijde der Tugela bevonden als op 't oogenblik aan deze zijde, kan ik moeilijk zeggen. Wel weet ik, dat ik hen na de godsdienstoefening alles in gereedheid zag brengen voor een eventuee- len terugtocht en dat zij dus het zekere voor het ouzekere name. Later vernam ik, dat juist dienzelfden avond onze Regeeriug bericht kreeg, dat generaal Oronjé genoodzaakt was geworden, zich met 4000 burgers over te geven. Om een uur of elf in den nacht hadden we weer de poppen aan het dansenuit Lidysmith trachtte de vijand rechts vau Bulwana door 'te breken hier lag een gedeelte van het Vrijheid-Utrecht-co.omando iu positie. Toen we door het geweervuur begrepen, j dat daar onraad was, zette ik de lamp te werk en verlichtte de vlakte vóór de posities, terwijl de lui in de posities telkens een soort van „flash light" ontstaken. Hoeveel Engelschen daar geweest waren, was niet te bepaleu, maar wel werden er dien ochtend verscheidene helmen gevonden. Van slapen kwam dien nacht weer niet veel; we hoorden voortdurend het geweervuur van Colenso, vergezeld nu en dan van liet geluid der Pom-Poms. Ook hoorden we „een geluid van wageneu", die Bulwana voorbij trokkendit waren de lagers, die op order van den generaal meer achteruil werdeu gebracht. Het was een treurige nachtwe begrepen, dat we weldra genoodzaakt zouden worden, terug te trekken en dat de arbeid en al de opofferingen, gedurende het beleg van Ladysmith gedaan, tever geefs waren geweest. Ik was blij, dat de dag aanbrak. De overste van de Staats-artillerie was reeds vroeg op Bulwana, met het doel, zoodra hat noodig werd, Long Tom af te brengen. Ook mijn chef gaf teekeneu van leven en liet mij weteu, dat ik alles in gereedheid moest breugeu om de installatie af Ie brengen. Het was zeer gemakkelijk, dien order te geven, maar ook zeer moeilijk hem uit te voeren. De burgers waren reeds in den ochtend met wagens en ossen den berg afgegaan en toen ik het geluk bad, den commau- dant van die burgers te ontmoeten, zeide hij mij, dat het hem onmogelijk was, mij te helpen, daar de burgers naar geen bevelen meer luisterden en er slechts op bedacht waren, zich in veiligheid te bren gen. De luitenant zond eeu trolley, die tegen 12 uur op Bulwana aankwam. We hadden zelf een scotch- kar, maar nadat lamp, kabels, instrumenten en andere kleinigheden waren opgeladen, was er geeu plek meer voor de dynamo. Er zou nog wel eeu plek geweest ziju, als mijn manschappen niet met alle geweld hun goederen op de trolley hadden willen hebben ik bad, om hun een goed voorbeeld te geven, mijn eigen goed niet opgeladen, doch dit hielp niets. Ik voud hel toen niet noodig, ook nu Dog mijn eigen goed achter te laten en laadde dit op de scotch-kar en stuurde die, met Iwee muilen bespauuen, onder geleiile van eeu kaffer den berg af; ik heb van het geheele zaakje, den kaffer incluis, nooit weer het geringste gezien. Ik zond den lui tenant een telegram, dat hij mij nog gauw een trolley moest sturen voor den dynamo en kreeg antwoord terug, dat hij er voor zou zorgen en ik den berg niet moest verlaten, voor de trolley aange komen en de dynamo opgeladen was. Het was inmiddels een algemeene vlucht ge worden. Tevergeefs verzocht ik de burgers te blijven en op orders te wachten; ik zeide hun, dat generaal Botha, die nog voor was, er op rekende, dat «Ie koppen om Ladysmith bezet waren om te voorko men, dat de vijand van uit het dorp hem in den rug aanviel. Ze draaiden een oogeublikje rond eu langzamerhand liepen ze tooh éen voor Óen den berg af om beneden gekomen elkaar op te wachten en de reis verder gezamelijk voort te zetten. Bulwana had zeer gemakkelijk door de Engelschen uit Ladysmith genomen kunnen worden, daar 's mid dags om een uur of twee zich alleen nog de artil leristen, twee Boeren, inijn machinist en ik op den berg wareu. Mijn tuanschappeu hadden, toen ze de burgers zagen vluchten, ook het hazeupad gekozen eu mij alleen gelaten. De artilleristen kregen order, Long Tom af te brengen en de bok werd opgesteld om het kanon in de marschtappeu te leggen. In latdysmith hiel den ze ons echter goed in de galen; nauwelijks kwam de drievoet boven de schans uit ut de twee scheepskanonnen, die zich den laatsten tijd niet meer hadden doen hooren waarschijnlijk door schaarste van ammunitie schoten er dapper op losde lydit-grauuten barstten rond het kanon, zoodat hooren en zien verging. l)o zou stond laag en nog altijd kwam er geen trolley; behalve de ar illeristeu bij het kanon was er niemand meer ie zien en vond ik het 'i best, niet meer op de „trolley" te rekenen. Ik maakte met behulp van mijn machinist machine eu dynamo zooveel mogelijk stuk en toen we hiermee geteed 1 waren, gingen we te voet den berg af. (TForrft vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1