j Bij het Departement van Koloniën is ont- j vangen het volgende van 12 dezer gedag- de oa,ol»e',do linns tlraal Tot buitengewoon Gemeente-veldwachter meer bijzonder belast met het toezicht op de nakoming der hondenbelasting is met ingang van 1 Februari benoemd W. Hammer. Luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Inspecteur der Infanterie, is hier aangekomen tot het bijwonen van lactische oefeningen op de kaart door hoofdofficieren van het 5e regiment infanterie. De in den regel zeer juist ingelichte redac teur te 's-Gravenhage van het «Handelsblad' deelt mede, dat, volgens inlichtingen uit de beste bron geput, het zoo goed als zeker is, dat de invoering van de militaire pensioen wetten wel voor 30 April zal plaatshebben. De invoering wacht op het gereed komen van de bestuursmaatregelen welke uit de wetten voortvloeien.. Er wordt aan die maatregelen, welke successievelijk verschij nen, hard en met spoed gearbeid, maar doordien daarbij geheel nieuwe zaken zijn .te regelen en alles over heel wat schijven loopt vóór men iets in het «Staatsblad" krygt, heeft de invoering van de wet niet zóo spoedig kunnen plaats hebben als men aanvankelijk had gehoopt. Als echter de maatregelen gereed zijn, zullen de wetten ook terstond en in haar geheel in werking treden. in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, de openbare Schoolcommissie, den Districts- en den Arrondissements school opziener, leden van de plaatselijke vereeni- ging voor Cbr. Nationaal schoolonderwijs en enkele genoodigden werd gistermiddag het nieuwe gebouw der Chr. school aan de Hen drik van Vianden-straat op plechtige wijze ingewyd. Ds. W. J. Meiners hield de feest rede. Hedenochtend gingen de leerlingen in optocht van het oude gebouw aan de Kor- tegraebt naar bet nieuwe, waar hun een feestje werd bereid, waartoe het schoolbe stuur in staat werd gesteld door nu wijlen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die een zeer aanzienlijk aandeel had in de tot stand koming van het nieuwe gebouw. Gisteravond 7 uur kwamen de leden der plaatse lijke afdceling van den „Chr. Nationalen Werkmans bond" met bun echtgenuolen, de ledeu van advies en genoodigden, onder wie de beer Burgemeester en leden van den Gemeenteraad, iu het gebouw „Ebou Haëier" voorheen „Volksheil" bijeen. Na door den Voorzitter allen hartelijk Daarna gaf de Voorzitter het woord aau dcu Eere- Voorzltter, ds. H. J. tor Haar Roiucny,die herinnerde wal de Bond beoogt en wat bjj te de doen heeft voor Kerk en Stnat. Daarna zong bet mannenkoor „Crescendo" het feestlied, dnl met applaus werd begroet. Hierop werd een tombola gehouden ten bate van het eigeD gebouw, door het Bestuur bijeengebracht, waarop de Voorzitter tot de leden zeide, dnt hij hoopte dat de leden voor een volgende keer ooit zouden doen wat het Bestuur thans gedaan had om den bloei van de afdceling te bevorderen en om het gebouw iu stand te houden. S aande de vergade ring werd een telegram van hulde aan H. M. de Koniiigiu verzinden. Da-irop kreeg den heer G. J. van Apeldoorn het woord en sprak over de Zaterdagavond bijeenkomsten welke voorheen gehouden werden in „de Zaaier" hetgeen echter door omstandigheden niet meer kun. Het Bestuur is echter zoo welwillend geweest oin eeu der benedenzalen af te staanieder die komt. is daar welkom. Aan het Bestuur werd daarvoor dank gebracht. Daarna gaf hei mannenkoor nog eenige zangnummers ten beste, waaruit kon gehoord worden hoe de Directeur, de heer A. Veen, die zich geheel belangloos wijdt aan deze goede zaak, Vaandel zag hangen, waarop stond „Christ. Natio nale Werkmansbond" en wilde dit evenals de Oostcrsche volken van achteren naar voren lozen. Werkmansbond; wij zijn allen werklieden, of wij handenarbeid hebben dan wel werken met het hoofd apr. wees ook de leden wat zy te deen hadden voor Kerk, Maatschappij en Staat. Nationaal, dat de geheele Bood en al de afdeeliugen in on* Vaderland, eendrachtelijk zulks doen. Christelijk, dat ieder werkmaD, in welken rang of stand bij ook geplaatst was, zyn werk zonder morren en zonder tegenpruttelen zou behartigen, dan zou Gods zegen op zijn arbeid rusten. Daarna spraken do heeren Teeling en Ruitenberg nog ecuige waardeerende woorden terwyl zij allen dankten voor de getrouwe opkomst en werd de verga dering met het zingen van Gezang 121 en met gebed door da. Meiners gesloten, waarna ieder zeer voldaan huiswaarts ging. De vereeniging Dorcas" ontving in het afgeloopen juar aan bijdragon enz. f038.38 en voorzag in de dringendsie behoeften van 42 kraamvrouwen, terwijl zij aan 206 ge zinnen uitdoeling hield van251 hemden, 108 lakens, 51 dekens, 186 paren kousen en sokken, en 58 baaien en andere kledings stukken. Ds. J. Rieraens, van Hoogland, hoopt Don derdag de derde der zes winterlezingen te houden welke uitgaat van de Chr. Jonge- lings-vereeniging Ps. 119:9 en zal dan spre- ken over: «Een Christen uit den tyd der I Kruistochten". Uit «Onze Paarden'' blijkt, dat in den j afstnndsrit Brussel—Ostende, over 132 K.M., gereden is door luitenant Godin de Beau- j fort (no. 5) het eerste gedeelte mot een snelheid van 18.8, het tweede 17.7, het derde J 18.6 en het vierde 12.9, gemiddeld 16.7, en door luitenant Maris (no. 10) het eerste j 17,7, het tweede 17.1, bet derde 16.3 en het J snelheid van luitenant Madamet (no. l)was, 19.1. «Quick" heeft Zondag leelijk klop gehad^ zoowel het eerste elftal hier, op eigen terrein nog wel, als het tweede te Utrecht. «Quick'' staat dan nu ook geheel onderaan op het lijstje, zelfs onder «Hercules" <iie tot Zondag geen enkele punt had weten t maken. «Quick" won de keuze, speelde met wind mee en had voor de rust bepaald de leiding, zat onophoudelijk op het doel van «Hercules" doch mocht het niet. tot doelpunten breugen tot eindelijk een mooi schot van Joe de Neve het leder in het net der Heraclieten joeg. De rust ging in met 10. Na de rust zette «Hercules" op en sloot zij «Quick" ongeveer in, die wel een paar heel mooie uitvallen maakte, doch niet kon voorkomen dat «Hercules" 1 weemaal ach tereen doelpuntte. Toen kwam «Quick" weer wat bij en maakte Joe weer gelijk spel. Het spel werd al spannender tot «Hercules" uit een strafschop een derde punt en kort vóór tyd een vierde doelpunt maakte, zoodat het einde was 4—2 in het nadeel van «Quick", die veel slechter speelde dan de vorige week. Het tweede elftal van »Quick", dat te Utrecht tegen «Thor" speelde, bleef met 42 iu de nederlaag. Het eerste elftal van »U. D. 1." speelde te Utrecht tegen het tweede elftal van «Hercules" om de wissel-medaille en werd geslagen met 90. Ter waarschuwing. Zaterdagmiddag vervoegde zicli bij een der voornaamste firma's in de Kalverstraat te Amsterdam iemand die een prijscourant vroeg. Een der employés gat hem deze, waarop een enveloppe werd gevraagd. Ook deze werd hem verstrekt, bedrukt met den naam van de firma. Zaterdagavond werd aan het be- stelkantoor van een der spoorwegen te Am sterdam een kist bezorgd, voorzien van de enveloppe van de firma en brenger eischte f27.50 rembours, welk bedrag hem zonder eenig vermoeden van kwade trouw werd uitbetaald. Eenige uren later werd het be drog door een toeval ontdekt en bleek de kist niets anders te bevatten dan stroo en een paar rnetselsteenen. Het pak was ge adresseerd aan den heer J. van Dijk, Java- straat 10, Den Haag. Het geval doet denken aan hetgeen nog niet zoo heel lang geleden hier gebeurde. Een firma, bekend om haar uitstekende koffie, kreeg opeens klachten, dat de koffie, door een tusschenpersoon geleverd, zoo slecht was. Zij zug de koffie en zeide aanstonds, dat die koffie niet van haar was. En wat bleek Nu eens deze, dan gene was om een koffiezak, met den naam der firma bedrukt, komen vragen, voorgevend, dat »'t buultje" gescheurd was. Och, een nieuwe zak gaarne meegegeven. Maar die zak werd gebruikt om er min derwaardige koffie in te doen de vlag moest de lading dekken. Wie nu om een nieuwe koffiezak komt, krijgt een onbedrukte. En vreemd; de zakken scheuren thans niet. Bij B. en W. van Amsterdam zijn door den heer Roelof Kuipers, oud-lid van den Raad en ingenieur-architect aldaar, ingediend de grondslagen van een ontwerp van een grondwaterleiding uit de heide bij Hilversum, met de aanbieding, het werk voor een be paalde som binnen 2 jaar tot stand te bren gen, onder garantie, de vereisehte hoeveelheid water te leveren. In het ontwerp wordt aangetoond, en door berekeningen en teekeningen toegelicht, dat het grondwater in onmiddellijk verband staat met de waterbeweging der groote rivieren, zoodat men onafhankelijk is van den localen regenval en zekerheid heeft omtrent de hoe veelheid water. Zoodra het gedrukt is, zal het in brochure-vorm verschijnen. Intusschen behoeft men zich hier nog niet ODgerust te maken. Het rapport van de Gezondheids-commissie te Amsterdam bevat onder meer de pertinente verklaring, dat een Rijnwater-leiding verreweg de voorkeur verdient, óok omdat de hoeveelheid heide- water na een 25 jaar niet meer voldoende zal bljjken. Baarn neemt in de laatste tijden zóo snel in bevolking toe, dat met 1 April niet eens de helft van het aangegeven aantal nieuwe leerlingen op de twee scholen kan geplaatst worden, waarom B. en W. aan den Raad voorstellen, een derde school te bouwen. vierde 11.3, gemiddeld 15. De gemiddelde Daarom is thans door ds betrokken ouders Het zal misschien velen onbekendzijn.dat onder Baarn op den rechteroever der Eem, van de brug tot vlak hij den mond, nog vele boerenwoningen staan. Men noemt deze rij huizen den Eemdijk of Dijkhuizen. De kin deren van de bewoners dezer buurt gaan bijna allen naar een School met den Bijbel, hetzy op die te Bunschoten of op die van den heer Onvlee, te Baarn. De meeste kin deren moeten een uur loopen en dat dit zeer bezwaarlijk is, laat zich denken, vooral in deu winter, bij sneeuw of hoog water. het plan opgevat ook aan ilen Eemdijk <Wj School met 3en Bijbel .te stichten, .rfiïn de kinderen niet tvomig gebaat zullen zijn. Op 31 December 1901 bedroefde be be volking van De Uitrit uit 1574man nen en 16110 vrouwen, :a •tarnen 3174 zielen. Uit aantal vermeerderde door vestiging mtt 200 m. en 251 vr. door geboorte met 5.5 in. en 55 vr.. te zamen 559. Vermindering had plaats door vertrek met 105 Bj. en 107 vr. door overlijden met 27 m. en 27 vr. te za men 416, alzoo een vermeerdering met1M zoodat de bevolking op 31 December 190- bedroeg 1635 m. en I082 vr., te zamen 331/. De Afdeeling Hilversum van den «Volks bond Vereeniging tegen drank misbruis heetx op den Brink te Hilversum eeft doelmatig Volkskoffiehuis met openbare Leeszaal ge opend. De door den Raad der Gemeente Soest benoemde verlichtings-commissie beeft baar rapport aan den Raad ingediend. Naar wij vernemen, behelst de conclusie le. in beginsel te besluiten tot het op- ricL .en van een Gemeentelijke electrische centrale 2e. onderhandelingen te openen tot aan koop van benoodigden grond 3e. een blanco-crediet te verleenen tot uit voering van punten 1 en 2. De jeugd sprak vroeger over haar ver wachtingen thans heeft zij het slechts over haar ervaringen. Ter hedenmiddag van 1.45 tot 2.28 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente waren aanwezig 15 leden en de Secretaris en afwezig met kennisgeving <!e heeren Van Kalken en arts Jorisseu. De notulen der vergadering van 23 De cember werden gelezen en z. d. aldus vast gesteld. Alvorens de zitting te openen, sprak de Burgemeester een woord vau gelukwensch aan de leden van den Raad bij de jaarswis seling, waarna de heer Van Beek als oudste Raadslid dankte. Aan de orde kwamen na de mededeeiing der Ingekomen stukken achtereenvolgens 1. Voorstel tot tijdelijke ingebruikgeving van een tweede lokaal van het «Werkhuis" aan de Commissie voor Kindervoeding. In de Raadsvergadering van 18 November werd tot uiterlijk 15 Maart 1903 het zoo genaamde waschhuis op liet terrein van de voormalige kazerne «Werkhuis'beschikbaar gesteld voor de voeding van schoolkinderen. Inmiddels bleek, dat net te klein is voor bet aantal kinderen, dat zich dezen winter aanmeldde en B. en W. stelden, onder nadere goedkeuring van den Raad, het lokaal no. 9 van het Werkhuis ter beschikking van de Commissie voor Kindervoeding, evenzeer tot 15 Maart, terwijl in het waschhuis het vaat werk wordt gereinigd. Dit lokaal wordt bereikt door het poortje r.aast het Gymna sium, terwijl de gemeenschap daarmee en met de lokalen bij de Hoogere Burgerschool in gebruik, is afgesloten, zoodat de leerlin gen dier scholen geen last van deze regeling behoeven te ondervinden. De Raad vereenigde zich z. d. ofh.st. met het voorstel. 2. Request, met by lagen, tot het verleenen van subsidie aan de Commissie van Kinder voeding, met advies. De invoering der Leerplichtwet veroorzaakt ook, dat een grooler 'aantal kinderen dan voorheen de kostelooze scholen bezocht en daarmede het aantal dat zich bij de Ver eeniging voor Kindervoeding komt aanmel den talrijker dan in vorige winters is. Waar nu de uitgaven voor deze vereeni ging stijgen en de inkomsten, zoo door over lijden als vertrek verminderen, heeft zij ge meend bij de Gemeente om f200 hooger snbsidie dan gewoonlijk (f 75) te mogen vragen óok in verband met art. 35 alinea 2 der Leerplichtwet en artt. 0 en 8 van liet Kon. besluit van 19 November 1900. Ten vorigen jare ontving zij van particulieren f671.75, terwijl de uitgaven beliepen f863.50, of gemiddeld per kind en per jaar 1'7.25s, zoodat er een nadeelig saldo is van f211.75. In 75 dagen verstrekte zij aan 9265 kinde ren voedsel of gemiddeld aan 119 per dag. Het request werd gesteund door de Com missie tot wering van schoolverzuim en door den Amersfoortschen Bestuurders Bond. B. eri W. adviseerden, ter beschikking van de Commissie voor kindervoeding te stellen voor het bedrag van f150, op de Gemeente-begrooting uitgetrokken voor «sub- sidiën aan vereenigingen of commission die zich liet verstrekken van voedingen kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen". Zy stelden de volgende bepalingen 1° dat uiterlijk 31 December rekening en verantwoording zal worden gedaan aan den Raad. 20 dat binnen éen maand na het besluit de Commissie ve-klare, dat zij niet zal af wijken van de regelen, genoemd in artt. 6—8 van het Kon. besluit van 19 Novem ber 1900. 30 dat het subsidie niet wordt uitbetaald vóór de sub 2 genoemde verklaring is in- ge|)IerRaad vereenigde zich na eenige dis cussie z. h. st. met het voorstel. Een hoo ger subsidie kon niet worden toegekend uit wettelijken grond. •3 Voorstel tot uitgifte eener d720/oge|d- leening groot f140000 in twee seriën van f70 000 op 1 Mei en 1 November a.s. bij openbare inschrijving. De Raad besloot 18 November 1902 tot het aangaan dezer leening, om te voorzien in buitengewone werken welk besluit is goed gekeurd door Gedeputeerde bij hun besluit van 24 December d. a. v. Aangenomen z. d. of b. st. 4. Voorstel tot in gebruik geving van een lokaal aan de Commissie bedoeld bij artikel 86 der Ongevallenwet 1901. De Minister van Binnenlandsche Zaken vroeg 23 December een vergaderlokaal voor de Commissie bedoeld bij art. 80 Ongevallen wet de kosten van schoonhouden, verlichting en verwarming voor tiet Rijk. In hun prse-ativies stelden R. en W. voor, het lokaal van het Armbestuur beschikbaar te stellen, omdai de lokalen in liet Raadhuis veelal in gebruik zijndat voor het Rurger- lijk Armbestuur is veel minder in gebruik. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel in zake benoeming van Con cierges van scholen en bestemming der wo ning aan het «Werkhuis". Deze materie is het laatst geregeld bij Raadsbesluit van 30 December 1856, terwijl daarin, zooals trouwens destijds niet anders mogelijk was, slechts sprake is van den Con cierge der Latijnsche school. Een geheele herziening wordt voorbereid door B. en W de woning van hel «Werkhuis" als ambts woning voor den door hen te benoemen concierge aan te wijzen. Aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel in zake bezoldiging voor het onderwijs in handwerken op de Openbare Lagere Scholen. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Voorstel tot gewijzigde splitsing van klassi-n der Hoogere Burgerschool. Deze wijziging, voorgesteld door de Com missie van Toezicht op het Middelbaar on derwijs, is nooilig geworden door de benoe ming van den heer G. C. HoogewerlT tot waarnemend onder-Directeur van <ie afdeeling «Werkhuis" der Hoogere Burgerschool. De 3 ai'leelingen der lo klasse worden saamgevoegd tot 2, terwijl de 3e klasse in 4 aldeelingen wordt gesplitst, waardoor de aanvankelijk geraamde kosten worden ver minderd. Er werd niet meegedeeld welk bedrag hierdoor wordt uitgespaard en evenmin hoe hoog de kosten zijn, waarop de heer Gerritsen in de vorige zitting doelde. De Raad vereenigde zich z. d. of h. st. met, het voorstel. 8. Voorstel tot regeling van liet onderwijs in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de Burger Avondschool voor den loopenden cui-sus. Aan den heer S. de Vries werd z. d. of h. st. op zijn verzoek met ingang van 1 Januari j.l. eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar in die vakken aan genoemde inrichting, terwijl in j zijn plaats met algemeenestemmen benoemd I werd de lieer 1'. van den H00IV Azn. 9. Benoeming van een lid der Commissie van bijstand bij den aanslag in de Inkom- stenbolasi.ng wegens het bedanken door het lid den heer L. 0. Verkerk. j Met algemeene stemmen werd benoemd j de heer II. van Esveld Rzn (hoek Soesterweg). J Hierna werd de vergadering gesloten. Meer uitgebreid Raadsoverzicht in het i volgend nummer. toekende telegram van den Gouverneur-ge- neraal van Nederlandsch-lndië j «De pretendent-sultan van Atjeh onder- wierp zich onvoorwaardelijk en komt Dins- dag, 13 dezer, te Koeta-Radja." Aan de «N. R. Ct." werd geseind i «De pretendent-sultan van Atjeh is met majoor Van der Maaten en luitenant Veld- i man per trein van Patau Pedir teSegliaan- gekomen. Anderehoofden onderwerpen zich ook." .Wiste 71'MSTi. li VIJFDE KLASSE, Eerste weck. Trekking van 12 Januari 1903. (700 loten), n rnc.rk»^l„v®n <len collecteur A C. IV le Amersfoort (B 1892 9333 17865, Zonder nriis zii„ SjEï 0 pi'ijzOT' •enf a". tVo. LUNWfX

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2