Ingezonden. Marktprijzen. welke hypotheek na 24 jaar opzegbaar zal zijn. Het Nut is thans in betere conditie dan voorheen tegenover de Ambachtsschool; immers over 25 jaar zal de Gemeente op het terrein dier school (haar eigen terrein) niet weder hypotheek nemen, hetgeen wel kan geschieden op dit terrein, dat eigendom zal zijn van de Industrieschool. Spr. deelde nog mede, dat eenige vrees bestond, dat de Regeering bezwaren zou heb ben tegen de opneming der Fröbel- en Huis- vlijtschool in het gebouw der Industrieschool, doch de Inspecteur van het Ambachtsonder- wijs deelde mede, dat zulks niet zoo zwaar zou tellen voor bet verkrijgen van het Rijks subsidie mits open kaart werd gespeeld en meegedeeld, dat het Nut, dat een zoo be langrijk bedrag wil geven, de twee eigen instel lingen dan niet in stand zal kunnen houden. De Secretaris las nu een verzoek voor van het Bestuur der Fröbelschool om te willen bevorderen, dat deze school een deel uitmake .van de Industrieschool en van het Bestuur van laatstgenoemde om een bedrag van f 15 000 als 2e hypotheek benevens een jaar- lijksch subsidie. De Voorzitter deelde nu mede, lat het Departement rond flIOUO in kas heeft, be- nevens een onopzegbare hypotheek van f-*00ü ten laste van de Fröbelschool. Intusschen heelt iemand, die onbekend wenscht te blij ven, meegedeeld, dat hij het gebouw der Fröbelschool wenscht te koopen, waardoor tevens de hypotheek aflosbaar wordt, onder i beding, dat er weder een Nuts-instelling in kome, by v. de Volksbibliotheek, die steeds drukker wordt bezocht, zoo mogelijk met een Volksleeszaal. Het Bestuur is er vrijwel van overtuigd, dat zoowel de Industrieschool als het Nut gebaat zal zijn bij deze regeling, omdat de twee min of meer kwijnende Nuts-iostellm- gen dan zonder geldelijke opoffering totgrouter bloei zullen worden gebracht. Het voorstel van het Nutsbestuur strekte om f15 000 te leenen, rentende 3V3»/0, als 2e hypotheek en opzegbaar na 24 jaar, on der waarborg: dat de Fröbelschool en de Huisvlijtschool worden opgenomen in het gebouw der Industrieschool eD de aan die inrichtingen verbonden personeelen in min stens de zelfde conditie komendat twee Bestuursleden van liet Nut zitting krijgen in het Bestuur der Industrieschoolen dat jaar lijks aan het Departement rekening en ver antwoording en verslag worde gedaan. Het bedrag zal eerst worden verstrekt zoodra gebleken zal zijn, dat de zaak uitvoer baar is. Ken der leden vroeg, waarop het bedrag van f15 000 is gebaseerd, waarop de heer Van der Horst Bruyn, onder herhaling van het Donderdag in de vergadering der In dustrieschool meegedeelde, antwoordde, dat het particulier initiatief moet voorgaan, wil men subsidié» van Ryk, Provincie en Ge meente kunnen aanvragen. Een ander lid meende, dat bet geld, af komstig van de voormalige Nuts-spaarbank en bijeengebracht door den middelstand en «Ie arbeiders, niet beter kan worden be steed dan voor meisjes uit die zelfde standen. Dat het Nut voor een zoo hoogst nuttige instelling als een Industrie-en Huishoudschool kapitaal wil verstrekken op 2e hypotheek, is volstrekt geen bezwaar en bewijst te meer hoe belangloos het Departement in deze handelt. Nadat nogmaals was gevraagd of door het afstaan dezer f15000 de overige Nuts-in- stellingen geen nadeel zullen ondervinden en pertinent was verklaard, dat dit geens zins het geval zal zyn, werd het Bestuurs voorstel in stemming gebracht en met alge- meene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Een waarlyk lumineus idee van «Kunst beschouwingen" om, waar het zoo vinnig koud is, gelegenheid te geven te vertoeven in het land der zon; de leden kunnen er heengaan op vertoon van hun kaart, de niet-leden tegen betaling van slechts éen kwartje. De hoogst enkele meorbedeelden die in Algiers of Tunis thans 'de winterkou in eigen land ontvluchlteu, hebben heel wat ui..er te offeren. Aardig ook de wijze van exposeeren van het mooie werk des heeren Henricus. Thans zijn er i» do voor deze verzameling van I astels en teekeuingen wel walgroote zaal van «Amicilia" drie kabinetjes gebouwd, die het zeer mooie werk nog beter tot zyn recht doen komen. Wie de tentoonstelling gaat bezoeken, moet er eenige malen heengaan om zich als 't ware in te leven in de geheel nieuwe omgeving. En dat die nieuw is, blijkt ten duidelijkste uit het sterk contrast, dat hier en daar te zien is, waaronder of naast een rivier ot een stadsgezicht, Rheoen of de Rijn, is gehangen. Vooral de boomeu, de luchten en het water zyn prachtig en zoowel onder de pastels als onder de crayon- en tusch-schet- sen, die meest alle aan de lange zijde der zaal zijn geëxposeerd, zijn buitengemeen mooie zaken, die een bezoek overwaard zyn. Do oudheidkundige vereeniging «Flehite" houdt Woensdagavond ten Raadhuize baar jaarvergadering. (Jit den pas verschenen officieeleo Feest gids voor het op 21 en 22 Januari hier te houden tweede Wapenfeest van den «Ned. Onderofficieren Schermbond' blijkt dat deze, 13 Januari 1901 opgericht, thans 20 afdeelingen met 243 leden telt. De jaarvergadering zal Dinsdagochtend te 11 uur aanvangen, de beide volgende dagen zijn bestemd voor het Wapenfeest, dat zeer belangryk belooft te worden, ook door het groot aantal deelnemers. Zoo komen reeds Maandag 83 onderofficieren en 64 korporaals eo minderen van de verschillende korpsen van land- en zeemacht hier ter stede, welke zullen ondergebracht worden in de In fanterie kazernes, terwyl ook de Koloniale reserve en enkele Schutterijkorpsen aan de verschillende wedstrijden deelnemen. Dinsdagavond te half acht réunie der schermers in «Amicitia," waarbij de kapel van het üe regiment infanterie onder directie van den heer G. K. G. van Aaken een keurig gekozen programma zal ten geboore brengen. Woensdag te 9 uur vangen de wedstrijden aan, nadat de Voorzitter, sergeant-majoor J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, een ope ningswoord zal hebben gesproken, met per- sonéele wedstrijden degen, geweer of sabel, welke tot half een worden voortgezet; van halt twee tot 5 uur korpswedstrijden degen en geweer en voortzetting personeele wed strijden des avonds 7 uur korpswedstrijden sabel en, zoo noodig, voortzetting personeele wedstrijden. Donderdag van 9 uur tot half een perso neele wedstrijden voor korporaals en min deren op degen, geweer of sabel en van half twee tot 5 uur voortzetting der perso neele wedstrijden voor allen des avonds 8 uur feestavond, bestaande uit een concert onder leiding van den heer H. Hendriks, en voordrachten door een zeer gunstig bekend duettisien-paar, afgewisseld door colonne- wedstrijden en sehoonheidspartijon op de verschillende wapens. Voor de korpswedstrijden zijn ingeschre ven geweer 16 korpsen, sabel 18 en degen 17voor de colenne-wedstrijden door 3 vereenigingen, onderscheidenlijk 13, 17 en 9 man sterk voor de personeele wedstrijden voor onderofficieren (uitsluitend leden van den Bond) geweer 15 en 50, sabel 15 en 54, degen 16 en 56voor den invitatie-wed strijd (voor burgers) door 12 op sabel en 12 op degen voor de personeele wedstrijden voor korporaals en minderen op geweer door 34, sabel 46 on degen 30 deelnemers. Een zeer zware taak wacht dus de Jury, welke bestaat uit de heeren G. van Nieu- wenhuizen, A. C. Schuitenmaker, N. Sjerp, A. J. E. Paulen en H. A. van Pareren, allen leden der Technische commissie van den Bond, en de bekende schermmeesters de heeren A. J. Meyerink en Leop. van Humbeek. H. M. de Koningin schonk voor dit Wapen- feest een groote bronzen medaille, welke bestemd werd als Eere-prijs in den korps- wedstrijd-geweerde groote bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden werd bestemd als Eereprijs in den korps- wedstrijd-sabelde verguld-zilveren medaille van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de verguld-zil- veren-meduille van de Gemeente Amersfoort zijn bestemd als le en 2e prys in den korps- w^Jstrijd-degen. Medailles, eerekruisen en kunstvoorwerpen werden nog beschikbaar gesteld door tien »Kon. Olïieiers-schermbond", de cadetten der K. M. A. te Breda, de onderofliciers-scbena- vereeniging «E. M. M. A." te Amersfoort, den »Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren" en de aideeling Amersfoort van dien Bond, te Amersfoort gevestigde sport-vereenigingen en vele particulieren. Op tie hem eigen keurige wijze heeft de heer Th. H. G. Brandsen die ten toon ge steld in zijn vitrine, met den moor als schermer. De «Volkszangschool" zal in het begin der volgende maand weder een openbare uit voering geven, terwyl de «Muziekschool" vermoedelijk in bet laatst van Februari een uitvoering zal gevfen ten bate van de ver eeniging «Liefdadigheid". Kapitein J. C. H. A. Quack, thans leeraar m militair recht aan den Hoofd-cursus te Kampen, die met ingang van 1 Februari wordt overgeplaatst bij het 5e regiment in fanterie, komt de Amersfoort in garnizoen en wordt belust met het bevel over de com pagnie van kapitein L. T. C. J. Rieber, die op dien datum op zijn verzoek den dienst met pensioen verlaat. Luitenant A. van Willigen, van het 5e regiment infanterie, wordt 19 Januari gede tacheerd bij de wcrkplaatseu aan de Hem- brug tot het volgen van een wapencursus. Luitenant j. j. Koriulörffer, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd by het O. I. leger, is gerepatrieerd en in het genot van verlof gesteld. Vaandrigs H. K. Hobbel, j. A. Broekman, A. h. de Noo, j. W. C. Ort, P. M. S. van Leeuwen en M. A. E. Seeuwen, van het 5e regiment infanterie, zijn voorgedragen voor benoeming tot reserve 2e luitenant. Ook vaandrig J. E. Boesohoten, thans van het 2e regiment infauterie, is als zoodanig voorgedragen. Ook luitenant E. M. Carpentier_ Alting, van het O. I. leger, leerling van de Hoogere Krijgsschool, wordt 1 Mei gedetacheerd bij het 1e regiment veld-artillerie hier. De voetbalwedstrijden van den N. V. B., welke morgen zouden gehouden worden, zijn wegens het ijsvermaak door het Hoofdbestuur verdaagd. Gewaarschuwd wordt tegen het gevaar, dat het gebruik van polten met brandende cokes oplevert in nieuw gebouwde huizen, welke men op die wyze spoediger tracht droog te maken. Herhaaldelijk zijn werk lieden verdoofd en eenigen zijn ook overleden, ten gevolge van de inademing van de ver giftige gassen, die zich daarbij ontwikkelen. Hetzelfde is voorgekomen als zulke potten worden gebezigd om bevroren waterleiding en afvoerbuizen te ontdooien. Een bierbottelaar van den heer Ph. Smol ders, die gistermiddag een koolzuurcylinder moest wegbrengen, bad het ongeluk deze door het dom pen oer kar op de rechterhand te krijgen, waardoor twee vingers ernstig gekneusd werden. Gistermiddag had een sjouwerman, die aan den bouw van het R.K. pensionnaat bezig was sleenen te ontdooien, het ongeluk een stuk gloeiende cokes uit een salamander op de rechterhand te krijgen, waardoor hij hevige brandwonden bekwam. In beide gevallen verleende arts Morren de eerste hufp. Goed nieuws voor wielrijders. Te Baarn circuleert een adres aan Gedeputeerde Staten om vernietiging van het besluit van eigenaren van den particulieren weg Baarn—Hilversum tengevolge waarvan tol voor rijwielen wordt geheven. De Minister van Oorlog heelt bepaald, dat duidelijk zichtbare wielerpaden niet door militaire ruiters mogen worden bereden. Tot lid van de Commissie van beheer van het Herstellingsoord voor onderwijzers is herbenoemd de heer P. Hoegslra, te Wage- ningen en tot Eere-voorzitter de heer H. C. H. j. Cramerus, te Breda, aftredend Voorzitter, de «vader van het Herstellingsoord", zulks als blijk van erkentelijkheid voor ai hetgeen hij voor de stichting gedaan heeft. Tot verpleegster is aangesteld mej. C. M. Oosten broek. Door de commissie is besloten, een begin te maken tot liet vormen van een reserve fonds. De «Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs" heeft als bijdrage ineens aan de stichting een som van 1101) geschonken. Men vraagt ons plaatsing voor bet vol gende Het Hoofdbestuur van het »Ned. Onder wijzers Genootschap" heeft allen, die vroeger aan het Herhalingsonderwijs verbonden waren en thans ontslagen zijn, uitgenoodigd, hier van modedecling te doen. Daar door die onderwijzers steeds pensioensbijdrage is ge stort, missen zij door hun ontslag liet recht op pensioen. Hei Hoofdbestuur wil thans traenten, hierin verbetering te brengen. Menigeen worden de oogen eerst geopend als de dood naderlreedt om ze te sluiten. Te Brooklyn, bij New-York, stond dezer dagen iemand terecht wegens diefstal van 600 dollar ten nadeele van een somnambule. Tydens bet verhoor deelde hij mede, alvo rens het beroep van dief te hebben opge vat, kamerdienaar van een bedelaar te zijn geweest. Van een bedelaar? herhaalde de rechter. Ja! Mijn meester had éen arm en ik kleedde hem iederen dag aan en uit. En verdiende je daar wat mee? Heel geregeld en heel veelhij gaf mij 40 dollar (100 gulden) per maand. Men kan begrijpen, dat de man zijn voor malig beroep miste. Pierpont Morgan heeft in het afgeloopen jaar 40 inillioen dollar winst gemaakt. Hij meende daarineo het record te hebben ge slagen, maar Rockefeller heeft zijn fortuin in 1902 met 100 a 110 inillioen dollar (op 10 inillioen kan hij liet zoo precies niet na gaan) zien vermeerderen. In een concours tusschen gebaarde mannen in Amerika was eerste-prijswimier zekere Alexander Craigie, wiens baard 7 voet 2 en een halven duim lang was. Op hem volgde een heer met een baardje van 4 voet en 2 du in. De winner moet op een talel gaan staan, om zijn baard te laten kammen. De heeren doen denken aan Pieter Dircksz. Langebaard, Weesmeester van Edarn en aldaar in den ouderdom van 78 jaar den 4 Februari 1606 overleden, die een baardje van 8 voet had. Zyn portret is in het Ryks Museum te Amsterdam. liet opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk nstemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. De weervoorspellingen van Jules Capré. Tot uog toe heb ik nergens een bespreking kunnen vinden, in eenige courant of in eenig tijdschrift, van bovengenoemde voorspellingen, die tamelijk onopgemerkt voorbij schijnen te gaan, hoewel zij in de nieuwsbladeu gepubliceerd worden. Doel van dit sohrjjven is dan ook, de aandacht van een ieder te vestigen op deze prognosen, die ik nu reeds een geheel jaar lang heb nagegaan en die met een verwonderlijke juistheid zijn uitgekomen. Ik wenschte bier slechts de voorspellingen van 1 December lot op heden te vergelijken met den werkelijk waargeuomen weerstoestand Prognose voor December. Waargenomen. 1—15 helder weder, hooge Van 8—12Decemberaan- barometersiand, koud. houdende vorst met 10 dagen zonneschijn en 3 geüeel heldere dagen met zeer boogen baro meterstand, tot780 m.M. 8—25 depressies boven Van 16—25 Decomber, Engeland, de Noordzee Minima van luchtdruk- en Noorwegen raetW. king naseeeren ons op en Z.W. wiml, zacht afstand, doch onder- regenachtig weder. vinden wij op 16, 19 en 25 den invloed daar van door storm uit het Z.W.; regen valt op 4 dageu. Van 18—25 hooge luchtdrukkiug; temporatuur gemiddeld boven normaal. 528 helder. Van 2428 dagelijks zon neschijn, mot uitzonde ring van den 25sten boven nor- 28—31 slecht weder tnet Van 2831 buitenge- sneeuw. woon lage barometer stand, vergezeld van harden wind en regen, benevens natte sneeuw. Prognosen voor Januari. Waargenomeu. Van 1—8 regenachtig. Van 1—8 zes dagen met regen, stormachtig, la gen barometerstand. Van 8—12 opklarend en Van 8—11 drie dagen kouder. niet zonneschijn, tem peratuur lager dan de vorige dagenheden den lien is de wind Van 12—16 sneeuw bij naar het N. geloopen N. W. en N. wind. en beginnen zich bij rijzenden barometer sneeuwbuien te ver- toonen. Uit het bovenstaande blijkt dat de voorspellingen, somtijds met éen of twee dagen verschil, zéér juist uitkomen, waarom dan ook mooi worden aunge- uomen, dat de heer C. de regelen en wetten, die het weder beheerschen, kent, hetgeen tot nog toe nog van niemand kon worden gezegd. De uitkomsten der prognosen die ik, zooals boven gezegd, een ge heel jaar lang heb nagegaan, zijn de bewijzen, dat hier geen kwakzalverij ten grondslag ligt, maar in tegendeel de berekeningen volkomen juist zün. Naar het schijnt, zijn die berekeniugen gebaseerd op den invloed, die zou, maan en planeten uitoefenen op den dampkring. De bovenstaande waarnemingen zijn slechts alléon hier ter stede gedoau; wanneer ineu eebter do weor- kaarijes van iederen dag met de voorspellingen ver gelijkt, dan zul men die nog duidelijker bevestigd viuden, omdat zij den weerstoestand aangeven voor het grootste gedeelte van Europa. Op bet groote algemeen belang dezer voorspel lingen voor iedereen en inzonderheid voor zeevaart, landbouw en tuinbouw is het onuoodig te wyzen. De heer Capré, wonende op liet kasteel Chillon aan liet meer van Geuève, zendt zijn voorspellingen direct aan het Fransche dagblad „Le Temps". Ik heb mij tot dat blad gewend met verzoek om uadero bijzonderheden. H. BUIJSMAN. Middelburg, 11 Januari 1908. P.8. Audere bladen worden beleefd verzocht dit stuitje over te nemen. De prognosen voor de overige dagen van Jauuari (zie Amersf. Crt. van 3 Januari, zijn: 18—26 W. en N. W. wiuden met hoogen barometerstand. 26—31 Regen en sneeuw mot lagen barometerstand. GeeD zware koude en woarljjk, heden is do wind Zuid I Red. Amersfoort, 16 Januari 1903. Appelen f3.— a f6.— Peren f0.a f0.Zandaardappelen f0.— a f0.Hoen- dereierer. f4.50 a f5.50 per 100 stuks. Boter f 1.204 fl.40 p. k. Kippen fl.— it f 1.30. Kuikens f0.—a f0.Piepkuikens f0.- a fO Ganzen f0. a f0.— Eenden f 0.90 a f1.20 Hazen f 0.a f0.—.Wilde konijnen f0.504 f0.60 Tamme konijnen fl.a f1.80 p. st. Duiven fO.OO a f0.80. n. paar. Vette varkens f0.4 10.—. Magere varkens f 14a f 16Zeugen fO.— 4 fO. Biggen f9.- f 12. Aangevoerd waren ongeveer: 40 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, heet. Zandaardappelen. 14000 st. Hoendereieren,kilo Boter, Vette varkens, 10 Magere varkens, Var kens voor exportslagerijen, 100 Biggen en Zeugen. liefdadigheid. Tot het geven van inlichtingen aan De- pa r t e in e n f s h o o fd e n, W y k h e z o e- k e r s en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 20 Januari des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2