Zaterdag 24 ©Si Januari 1903. No. 5298. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. 1MEHSFQQRTSCEE COURANT. UITGAVE- Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden rttrfan franco per post f 1.15. Advertentiën. 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, BUREAU __M A officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Keolames 15 regels/" 4.25; elke regel A_ VAN CLEEFF meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar builen worden in rekening KORTEGRACHT 9- gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. e Bij advertentiën van buiten de stad wordon de incasseerkosten in rekening gebracht. Telephoon 19. Verliooging Drank-accijns. Het volgende adres is verzouden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Geeft met verschuldigdeu eerbied te kennen, liet Hoofdbestuur van de «Nederlandsche Vereenigiug tot Aischaffing van Alcohol houdende Dranken", goedgekeurd bij Kon. Besluit d. d. 4 April 1844, no. 62; dat het met leedwezen heeft kennis ge nomen van de indiening van het ontwerp van wet tot verbooging van den accyns op het gedistilleerd door den Minister van Financiën, dat het zich gevleid had met de verwach ting, dat de ernstige bezwaren van ver schillende zijden, niet het minst uit uw midden, reeds bij voorbaat uitgesproken, de Regeering zou hebben genoopt, van haar voornemen af te zien, een dergelijk ontwerp in te dienen, dat het zich verwondert over het feit, dat dit niet geschied is, daar de Minister zelf erkent vele van de bezwaren te deelen, die te berde zijn gebracht tegen een wetsont werp van gelijke strekking, door zijn ambts voorganger ingediend, Dat het met nadruk ontkent, dat de ster kedrank bijzonder geschikt zou zijn als be lasting-object; immers dat het voor de hand ligt, dat wanneer de schatkist in nog grootere mate af hankelyk wordt van het jeneverdrinken, de Regeering zich des te minder geneigd zal betooneo, krachtigen steun te verleenen aan de po gingen tot bestrijding van het alcoholisme, dat bovendien een verhooging van den accijns op sterkedrank tengevolge zal hebben, dat deze nog meer vervalscht wordt, waar door de volksvergiftiging des te sneller haar beslag krijgt, dat voorts niet vergeten mag worden, dat, gelijk alle directe belastingen, ook deze voor het grootste deel moet worden opgebracht door de kleine luyden, die de minste draag kracht hebben, dat de accijns op sterkedrank terecht is genoemd een «geld slaan uit een volkszonde" waarvan dr. Kuyper eens zeide: »geld te slaan uit een volkszonde is een diep-onzede- lijke gedachte, en die, eens post vattende, geheel den blik van onze finantiën benevelen moet" (Ons Program, biz. 9U4), dat net met klem zich verzet tegen de uitspraak in de Memorie van toelichting, als zou niemand in de belasting op den sterke drank meer behoeven bij te dragen dan lüj zelf verkiest, immers, dat het vaststaat, dat de drank bovenal Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door *DOK TER". 84. Te Irene aangekomen, klommen we af, met het doel om bij liet aanbreken van dag verder te gaan. Hoewel ik een deken had meegenomen, durfde itc die toch niet van 'tzaal nemen, uit vrees, dal soms plotseling de vjjand mocht komen opdagen. Het was bitter koud, want het was midden in den win ter en het vroor tamelijkik zocht achter een ge bouwtje schuiling tegon den wind en ging languit op deu grond liggen, terwijl ik de teugels van mijn paard in do hand hield. Mijn jus beschutte inij maar zeer onvoldoende tegon de koudevan slapen was geen sprake en ik lag te rillen als een juffers hondje. Wat was ik blij, toen de hemel begou te yerbleeken en de dag aanbrak. Ik was van mee ning, dat we nu verder zouden gaan, maar hierin was ik mis. De luitenant wilde wachten op de aan komst der burgers uit Pretoria, daar ons troepje uit slechts ongeveer 80 man bestond en dus niet erg veel beteekende. Wel scheen de zon (door my niet vreugde begroet) maar geen burgers verschenen. In tegendeel kwnmeu er van den kant van Johannes burg, on dezen vertelden ons, dat de vijand giste- xonavoDd Elandsfontein had bezet en wel niet lang op zich zou lalon wachten. We drongen er op aan, dat die burgers zich bij ons zouden aansluiten en de wilskracht, bet zedelijk weerstandsver mogen ondermijnt, zoodat de alcoholist geen vrijheid van wil meer bezit en beheerscht wordt door de zucht naar alcohol, dat boveudien gewoonte, dwang, verleiding, onjuiste begrippen over de werking van den alcohol even zoovele factoren zijn, die den mensch heendrijven naar den drank, zoodat van eigen vrije verkiezing geen sprake kan zijn, dat het voorts verwijst naar de nota be- hoorende bij bet adres d.d. 25 October 1.1. aan Mare Majesteit de Koningin aangeboden en U bij circulaire d.d. 29 October toege zonden, en waarvan wij de eer hebben U hierbij opnieuw een exemplaar aan te bieden, dat het krachtig by U aandringt, het wetsontwerp te verwerpen. Hetwelk doende, enz. Ter Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 106de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden de onlangs herkozen Bestuursleden, de heeren Kleber en Van Dam, onderscheidenlijk als Voorzitter en Onder-voorzitter weder geïnstalleerd. Uit de Rekening en verantwoording, welke werd nagezien door de heeren Visser en Van der Zoo de Jong, bleek, dat de Ont vangsten de Uitgaven, ad f171, met 129 hebben overtroffen. Overeenkomstig het advies der commissie werd zij voorloopig vastgesteld. Een schrijven werd gericht aan de Dirgtie der H. IJ S. M. om op het baanvak Amers foortAmsterdam buurtkaarten in te voeren. Toen onlangs «Handel en Nijverheid" dit zeilde verzocht, antwoordde de Mij., dat ernstige bezwaren zulks ondoenlijk maakten. Een ander adres, te richten aan den heer Directeur van het Postkantoor, hield het verzoek in om de eerste postbestelling 's och tends »e vervroegen. Immers zij die met den treinen van om streeks ball' negen voor zaken op reis gaan, en geen busrecht hebben, ontvangen hun poststukken thans te laat om ze te kunnen afdoen, terwijl daarbij berichten zijn die den vorigen avond omstreeks 10 uur hier aan komen. Wel zouden, bij vroegere bestelling, de stukken die met den vroegtrein uit Utrecht komen, eerst later worden besteld, doch de Kamer acht dit geen bezwaar. De Kamer vereenigde zich mei algemeene stemmen met het adres. mee teruggaan, mnaar dat was kloppen aan dove mans deur; Toen de luitenant zag, dat waebten tóch niet hielp, stegen we op, en gingen in de rich ting van Modderfontein. Nadat wo Kraalfontein gepasseerd waren, zadelden we een uurtje af, wat werkelijk noodig wa», daar onze paarden reeds van 12 uur 'snachts onder 'tzaal waren. We aten een stuk droog brood, dat we by ons vertrek uit Pre- nog gauw in de zadeltasschen gestoken hadden, za delden na een uurtje weder op, en gingen verder. Telkens ontmoetten we terugtrekkende burgers. Óp onze vraag, waar de vijand was, vertelden zo, dat deze op 'toogenblik by dc dynaraietfabriek was.ee dat de artillerie onder majoor Wolmaraus heden morgen met den vyand gevochter. had en op 't oogenlilik een uur verwijderd was vau de plek, waar we nu waren. We vertelden hun, dot ze den ver keerden kant uitgingen, want dat te Pretoria geen Iingelschen waren, we lachten ze uit, we zeiden hun, dat ze rokken moesten aautrekkeu en bij bun vrouwen in de kombuis gaau zitten, maar ze stoor den zich aan niets en gingen kalmpjes naar Pretoria. Om een uur of drie kwamen we bij den majoor aan we vonden hier alleeu de artillerie met drie 7'/, c.m. kanonnen en een Pom-Pomde burgers, die tot versterking aan majoor Wolmarans waren toege voegd, waren spoorloos verdwenen. De majoor ver telde mij, dat zo bot dien ochtend tamelijk warm gehad hadden, 's Nachts waren ze aan de onder kant van een bult gann slapeu en bij het aanbre ken van deu dag echoot Khaki beu met een Pom- Pom wakker, die boven op den bult stond. Zij had den toen zoo spoedig mogelijk op een anderen bult positie genomen, maar vóór zo daar wareo on den vijand konden beschieten, hadden ze voortdurend blootgestaan aan het vuur van een Maxim en was bet to verwonderen dat er niemaud gewond was. De vijand was in den middag op Modderfontein te ruggetrokken en de majoor besloot tot by Irene De oprichting eener Nederlandsche Kamer te Brussel werd aangenomen voor notificatie evenals het adres van den »Ned. Werkgevers Bond" om mededeeling der gevaren-klassen en tarieven van de Rijks-verzermgsbank. Met algemeene stemmen besloot de Kamer het adres van de «Nationale vereeniging voor Handelsonderwijs" omtrent de stichting eener Handels-hoogeschool te steunen. Eindelijk werd besloten, in een volgende zitting te behandelen het adres omtrent een Rijks-bureau van voorlichting in zaken van handel en nijverheid. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht is gister met gunstig gevolg afgelegd het aan vullingsexamen dier- en delfstofkunde door de jongedames P. H. C. Brandt, I. A. Wes- seling en J. J. Buys. De heer D. P. Hamers, die verleden jaar ziju gouden feest als lid der «Vincentius- vereeniging" mocht vieren, hoopt Woensdag den dag te herdenken waarop hij gedurende 25 jaar liet Voorzitterschap dier vereenigiug bekleedt. In den ouderdom van 78 jaar is Donderdag te Hees bij Nijmegen overleden mej. Mar- garetha Hondius, oud-Institutrice te Amers foort. Haar vele leerlingen, die haar voortreffelijk onderwijs en uitstekende leiding genoten, zullen de liefderijke, zeer weldadige, hoogst eenvoudige leermeesteres in goede herin nering houden. Nogmaals zij de tweede winter-collecte aanbevolen, welke Diakenen der Ned. Her vormde gemeente zich voorstellen, aanstaan den Maandag te houden. Er wordt thans heel wat bittere koude gpleden en Diakenen hebben heel wat armen te verz.orgen. Nog een paar dagen en 't is 1 Februari, de dag waarop de Ongevallenwet in wer king treedt. En nog is het model der loonlijsten niet ten Postkantore ontvangen. Wie die niet heeft en niet precies heelt ingevuld gelijk de Rijks-verzekeriugsbank dat eischt, beloopt boete. We hebben ons nu maar rechtstreeks ge wend tot het Bestuur dier Bank. Wellicht, dat dit helpt. Dan doeu we er ook aanstonds meedeeling van. Met vele burgerlijke en militaire autori teiten, hoofd- en subalterne officieren van alle wapens in het garnizoen was door een terug te gaau. We kwamen daar in den avond aan, de majoor en de andere officieren, die reservepaarden hadden, gingen door naar Pretoria; maar mijn paard waste moe en ik braebt dus maav den uaebt te Irene door. Ik sliep dien nacht tainelyk goed, daar de majoor een tent liet opslaan en mij tevens een paar dekens afstond. Den volgenden ochtend, Vrijdag 1 Juni, kwam ik te Pretoria terug en vernam toon dat er den vorigen dag anarchie bad geheerscht. De tiouvernements- magazijnen waren opengebroken en geplunderd, ieder had zooveel mogelijk buit gemaakt, terwijl bet vree- selijk woest was toegegaan. Geheele stapels kisten waren omver gebaald, waardoor de inhoud, nis die breekbaar was, in stukkon ging, of anders over den grond verspreid werd. Een vrouw raakte bij xoo'n geval onder de vnlleDde kisten en brak een been, maur niemand keek naar haar om. Gebeele zakken suiker werden naar buiten gesleept on in .Cabs"ge laden; scheurde de zak, dau liet men zak en al lig gen eu haalde een nieuwede kisten werden open geslagen en als de inhoud uiet beviel, her- eu der waarts gestrooid. Ook bet kamp was gestormd. De kapiteiu-indendant had aan iodereeu, die bij de ar tillerie diende, een deel van de voorhanden zyude levensmiddelen afgestaan tegen bewijs van ontvan gen, maar door mijn overhaasten nacbtelyken af tocht bad ik dit niet aan een familielid, dat te Pre toria woonde, kunnen afgeven en toen ik terug kwam, was natuurlijk alles verdwenen. De paarden, die nog in de stallen stonden, wa ren eveneens meegenomenbieronder bevonden zicli ook twee mooie rytuigpaardeu van den kaui- tein-inteudant, die echter niet geleerd waren onder 'tzaal bereden te worden. Toen de tirec Boeren, die deze paarden hadden meegenomen en wildon berijden, afgegooid werden, schoten ze uit louter boosheid die paarden achter de kazerne dood, in aantal genoodigden en leden van den Bond gehoor gegevun aan de uitnoodiging om de prijsuitdeeïing en de soiree variee, welke het welgeslaagde Wapenfeest zou besluiten, Donderdag bij te wonen. De Algemeen Voorzitter zeide in zijn openingsrede deze zoo talrijke opkomst te beschouwen als een bewijs vnn instemming met het doel van den nog zoo jeugdigen maar toch reeds zoo krachtigen Bond. Ver volgens dankte hij allen, die hetzij door persoonlijk deel te nemen aan de verschil lende wedstrijden, hetzij door daarvoor medailles ol kunstvoorpen af te staan, den Bond steunden, en de Gemeente Amersfoort, die als gastvrouw optrad, en haar Bestuur voor de ondervonden en zeer gewaardeerde grooole medewerking. Bijzonder werd her innerd aan de medailles van H. M. de Koningin en Z. K. H. deu Prins der Neder landen en op H. D. en H. M. de Koningin- Moeder een geestdriftig driewerf herhaald hoezeeuitgebracht. Na de prijs-uitdeeling, welke hierop volgde, werd den heer Van Schouwenburg namens de gewone leden van den Bond een lauwer krans aangeboden als klein blijk van waar- deering voor hetgeen hij sedert de oprich ting van den Bond daarvoor heeft gedaan, r en daardoor van het jonge, teere plantje een gezonde steeds meer ontluikende boom heelt gemaakt. De heer Van Schouwenburg haastte zich, den dank af te wentelen op zijn medebestuurders en op de leden der. Technische commissie, wier steun en voor lichting bij zeide niet genoeg te kunnen roemen. Behalve de muzieknummers en de voor drachten, welke een aangename afwisseling vormden werd een colonne-wedstrijd gehouden aan welken deelnamen de ofiiciers-vereeniging »A. D. V. E. N. D. O", van het 8e Regiment Infanterie, en een detachement van de Koloniale Reserve, beide sterk 16 man. Het aantal te behalen punten was 1500, van welke eerstgenoemde met 1215 den Isten prijs behaalde, een zilveren medaille, met een zilveren kruis voor den commandant, ser geant J. G. N. de Riemerterwijl de 2e prijs, een bronzen medaille, met 824 punten (100 meer dan het minimum) werd behaald door de Koloniale Reserve, wier commandant' sergeant Bootsma, uitdrukkelijk hulde werd gebracht voor het leit, dat hij deze jonge manschappen (zij zijn weinig langer dan 3 maanden in dienst) zóo uitstekend heeft geïnstrueerd. Nog werden eerepartijen getrokken, op de gen door sergeant majoor De Jong, van het 5e in plaat9 van ze naar de stallen leruz te brengen. Het was aan eenige lieden gelukt, mot behulp van politie, tegen het vallen van den avond de orde eenigezins te herstellen en bij mijn terugkomst kon ik alleen daan de ingetrapte deuren, die men in het artilleriekamp vond, bemerken, dat er ongeregeldheden hadden plaats gevonden. Ik vernam ook, dal dieu zelfden nacht waarin wy uit Pretoria trokken, om zoogenaamd deu vyand te keeren, de Regecring er „stiekem" vandoor gegaau was. Zij had feitelijk den boel iu den steek golnteu alleen hadden eenige ambteuaren opdracht gekregen otu, als Khaki Pretoria bezette, die en die kantoren aan den vijand over te dragen. Ik kan niet anders doen dau deze daad afkeu ren. De ambtenaren -- en daar waren toch verschei- deuen bij, die, zooals zooeven aangeduid, op bevel achterbleven werden aan bun lot overgelaten", geen enkel voorschot werd bun uitbetaald en al het nog aanwezige geld, in de Nationale Bank gedepo neerd, was door de Regeering meegenomen. Zij was zelfs zoover gegaan om al bet goud uil de andere Banken óok mee te willen nemen, maar bier sta ken de consuls umuurlyk een stokje voor. Luitenant Thomson, dc Nederlandsche militaire attaché, bad voor alle zekerheid een wacht samen gesteld uit Nederlanders, waarmee by tijdens de „pak in" zucht Nederlandsche Bank en de Crediet- vereentging beschermde. Men kan dergelijke zaken uit verscbillendn oog punten beschouwen, maar ik voor ruy bon van opi nie, dat het te weuscheu ware, dat wo do bladen, waarop do geschiedenis van die dagen gesebreven staat, uit hot boek der wereld-historie konden scheu ren «n den inhoud doeu vergoten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1