Gemengd nieuws. Marktprijzen. Regiment Infanterie, en wachtmeester Van Twisk, van het 2e Regiment Huzaren op sabel door de wachtmeester Dok en Van Twisk, beiden van het 2e Regiment Huzaren op geweer door de sergeahten Van Rossum, van het 5e Regiment Infanterie, en Broeksma van het 7e Regiment, en op sabel door den heer C. Meyerink, uit Haarlem, en sergeant Schönberger, van het 7e Regiment Infanterie. Ten slotte werd een schoonheidspartij degen 'uitgevoerd door sergeant-majoor G. van Nieuwenhuizen, van het Regiment Gre nadiers en Jagers, een ook in het buitenland beroemd schermer en een zeer geducht tegenstander bij wedstrijden, en sergeant majoor De Jongh, van het 5e Regiment Infanterie. Dit was wel een buitengewoon mooi be sluit van het wapenfeestvooral in het laatste deel, toen de secondant misschien de eenige in de volle zaal, die zijn kalmte had weten te bewaren bad aangekondigd «om de laatste, heeren" en de heer Van Nieuwenhuizen de Italiuansche methode in pructijk bracht, regende het seconds en sep times. De heer De Jongh, anders bekend als «bonne épée et belle lame", verklaarde, dat «er toen niet meer tusschen te komen was". En toen de prachtige partij, die men als onder ademlooze stilte had gevolgd, was beëindigd, loonde een oorverdoovend applaus de beide Meesters, die zóo veel schoons hadden te genieten gegeven. Staande werden nu de Volksliederen u zongen, als goed slot van het welgeslaagde feest. Het bal, dat als compensatie voor zooveel dagen van inspanning, nu volgde, ving eerst te éen uur aanhet werd om 4 uur gestaakt, waarlijk niet nfaute de danseurs", aoch om dat de verschillende diensten de onderoffi cieren weer riepen, Zoo behoort ook dit Wapenfeest weer tot het verleden en al zeer ondankbaar zou het zijn als de verslaggever thans niet met een enkel woord van dank aan het Hoofdbestuur dat zijn dikwijls zoo moeilijke taak zóo zeer vergemakkelijkte, een woord van hulde bracht aan dat Bestuur voor de uitstekende regeling van alle feestelijkheden. Daar is heel wat tijd en overleg noodig geweest om met de betrekkelijk beperkte middelen van den nog zoo jeugdigen Bond alle voorbereidende maatregelen zóo goed te nemendaar heelt heel wat toe behoord om in de betrekkelijk kleine zaal er wa ren een 200 deelnemers alles geregeld om in tyds te doen afloopenen wie den eersten schermdag heeft kunnen nagaan en zich herinnert, dat het Hoofdbestuur van 's ochtends 9 tot 's nachts 2 uur bezig was, met te samen nog geen anderhalf uur rust, zal hebben moeten erkennen, dat eenig ambt in dit Bestuur waarlijk geen sinecure is. Ongevallen van ernstigen aard zyn niet te betreurenwel liet menigeen een paar vingers, een arm of een been verbinden door den sergeant der hospitaal-compagnie, wel heeft een der officieren van gezondheid hulp verleend toen een der schermers een ge- weerstoot in de zijde had opgeloopen, doch dat was «alles aan den buitenkant", gelijk een der Marine-mannen, die al aanstonds de algemeene sympathie hadden, wijsgeerig op merkte. De fraaie diploma's werden den Bond ge schonken door den donateur kapitein Emrik, te Haarlem. De Bond mag met trots terugzien op zyn tweede Wapenfeest, óok om de belangstel ling door de officieren betoond. Niet alleen waren dezen in grooten getale getuige van de wedstrijden, maar ook stonden zy soms belangrijke bedragen af, hetzij om de kas te steunen, hetzij om prijzen te konpen. Deze erkenning van het doel van den Bond werd door het Hoofdbestuur dan ook ten zeerste gewaardeerd. De handwerk-examens zullen 46 Februari aanvangen. lingen, uiterlijk Maandag 26 Januari inge zonden, moet worden aan den Commissaris der Koningin in de provincie, waartoe zij als loteling behooren. Bij niet-tijdige inzending loopen zij gevaar, in ieder geval de voorrechten te missen, aan die bewijzen verbonden. Ia zijn antwoord, tevens eindverslag, aan de Eerste Kamer deelt de Minister van Oorlog mee, dat het in zijn bedoeling ligt om, bjj 'e reorganisatie der cavalerie, de depots in den tegenwoordigen vorm op te henen. Zou dan het depot-eskadron óok van hier worden weggenomen? Een aangenamer bericht is, dat het in 's Ministers bedoeling ligt, door het invoeren van een geleidelijke opklimming in bezoldi ging, verbetering te brengen in de tracte- menten van officieren. Volgens de «Nieuwe Crt." zou de Minister van Oorlog het voornemen hebben, vóór de invoering der nieuwe Pensioenwet ver moedelijk 30 April a. s. geen onderoffi cieren of manschappen var. helleger op pen sioen te stellen, tenzij het door den betrok ken persoon uitdrukkelijk wordt verlang. Dat klopt niet geheel met ook door ons onlangs meegedeeld communiqué waarin ge zegd werd, dat de nieuwe Pensioenwet zou worden ingevoerd zoodra enkele maatrege len van bestuur waren opgelost. Bij den Minister van Oorlog bestaat het voornemen, wijziging te brengen in eugage- mentsacten der vrijwilligers en zulks in ver band met de wenschelijkheid om, vooral nu de mogelijkheid van zeer korte verbintenis sen bij het leger meer algemeen is openge steld, daaraan te verbinden den eisch dat alle vrijwilligers bij het eindigen dier ver bintenis nog gedurende korteren of langeren tijd, bijv. twee of drie jaren, zich zullen be schikbaar stellen voor den dienst bij de 2e categorie het reservepersoneel der landmacht. Voorde infanterie is door Inspecteur van het wapen een geheel nieuwe regeling voor de opleiding van het militiekader vastge steld, welke, te beginnen met de lichting 4903, in toepassing zal worden gebracht. Als vergoeding voor de verleende hulp bij gelegenheid van het St. Nioolaasfeest is door de postadministatie een som van f 49.62 beschikbaar gesteld en zal aan de korpo raals 12.84 en aan de manschappen f 1.68 worden uitgekeerd. Verschenen is het stenographisch verslag van het in September te Amsterdam ge houden internationaal Congres voor den handeldrijvenden middenstand. Het verslag en de volledige rapporten zijn, tegen beta ling van l'2.50 voor elk, aan het Secreta riaat der Algemeene Winkeliersvereeniging, Kalverstraat 455 te Amsterdam, verkrijg baar. Voorzitter van de commissie in Utrecht.» de heer A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht. Sedert eenige dagen zyn de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een station voor de locaaltreinen der N. C. S. te Utrecht weder voortgezet. Men is thans begonnen de huii ;i, welke nog op het ter rein stonden bjj den Vleutenschen overweg af te breken. Is het station gereed, dan komen de lo caaltjes niet meer aan het Centraal-station aan. Bij Kon. besluit is kapitein L. T. C. J. Rieber, van bet 5e regiment infanterie, op zijn aanvrage, met ingang van 1 Februari op pensioen gesteld. De gouden medaille voor 30-jarigen trouwen dienst wordt 20 Februari uitgereikt aan adjudant C. W. Bauling, van het 5e regiment infanterie. Belanghebbende lotelingen der lichting 1903, die, Iia afgelegd examen, in liet bezit zijn gesteld van een bewijs van militaire be kwaamheid, worden in hun belang er in het bjjzonder opmerkzaam op gemaakt, dat be doeld bewys, krachtens de wetteljjke bepa- Van de 130 leden, welke, volgens het weldra in druk te verspreiden en zeer gun stig luidende Jaarverslag, de Oudheidkun dige vereeniging sFIehite" thans telt, waren er, behalve het Bestuur, ter Jatrvergadering slechts 2 aanwezig. Ook het verslag van den Penningmeester, die onder dankbetuiging werd gedéchargeerd, luidde gunstig. Uitgelobt werden de aandeelen 9,24 en 33. De heer O. G. H. Heldring, te Renkum, werd als Bestuurslid herkozen. Aan de Donderdagmiddag op De Maat gehouden wedstrijden namen deel 7 schaat senrijders op de lange baan (1600 M.) en 10 op de korte baan (160 M.) De prijzen, alle kunstvoorwerpen, werden als volgt behaald lange baan le prijs, een klok, W. Itt- mann, in 2 minuten 581 ƒ3 secunde2e pr., een zuil, Tb. de Neve, 3 m. 42/6 s.3e pr., J. H. Roland us Hagedoorn, een étui, 2 m. 58 s. korte baan4e prijs, een barometer, W. Ittmann, 2e pr., een rijwiellantaarn, W. de Bruyn, 3e pr., een inktkoker, J. Huisken. Het eerste elftal van «Quick" zal morgen te Utrecht een competitie-wedstrijd houden tegen «Hercules'; scheidsrechter de heer M. Brouwer. »U. D. I." speelt hier morgen niet tegen •Sparta" doch tegen nOlympia". Mogen de leden van D. I." toonen, dat zij even goede spelers zijn als zij aan staanden Zaterdagavond goede gastheeren beloven te worden. Het gaat om de medaille. Het Muziekfeest, dat door de «Ned. Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst" dit J'aar te Amersfoort wordt gegeven, is nu lepaald op 12, 13 en 14 Juni. Behalve Handel's «Josua" zullen o. a. wor den ten gehoore gebracht Madrigalen van den Amersfoortschcn Jan Tollius en Hoff mann's «Minnespiel". Voor de leden zal op don voornanmsten dag de toegang geheel vrjj zijn. terwijl zij op de andere dagen aanmerkelijk reductie genieten. echter verre van laag zijn, zoadat men wijs doet, zich alsnog tijdig als lid te doen in schrijven, te meer nu tot Mei nog in 25 afdeelingen éen of twee uitvoeringen wor den gegeven, waar leden steeds vrijen toe gang hebben en gewoonlijk nog éen dame mogen introduceeren. De «Militaire Sport-vereeniging" heeft be paald, dat ook in dit jaar bij Amersfoort een jachtrit zal worden gehouden, nochtans zonder eindloop. Aanstaanden Maandag wordt in «de Kei zerskroon" het 4e en laatste abonnements concert in dit seizoen gegeven, weder met een heel goed en varieerend programma. Dat het ijs in de grachten en beken ge vaarlijk is, hebben weder een paar waag halzen ervaren. Op de spoorsloot ging er een kopje onder, terwijl drie anderen in den kouden modder der Westsingelgracht een onvrijwillig bad namen; twee nog wel bij hun pogen om den eerst doorgezakte te helpen. Allen kwamen er met den schrik en een nat pak af. Bij de namens de Bouw-commissie der «Vereeniging tot hei bouwen en verbeteren van arbeiderswoningen" gehouden aanbeste ding voor den bouw der eerste 26 woningen aan de Wolphertstraat werd ingeschreven door de volgende stadgenooten J. Buisman en J. van Keulen f28 226: J. C. van Eiber gen f27850; H. Heilijgers f26OCX); T. van Hoogevest f23 845; H. Noorman f23 458; W. van Genderen f23 357; H. Keizer en J. Wildeman f23302; C. J. Kuntz 122919; en G. van den Hoolf f21 900. Het werk is den minsten inschrijver op gedragen. De ouderdom komt met gebrekenzorgt zooveel mogelijk, dat hij niet mot gebrek komt. Tijdens het afdrukken deelt men ons mee, dan ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, morgenavond half acht weder in «De Zaaier" hoopt vóór te gaan bij de gods dienstoefening der Walen hier ter stede. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat zij voorne mens zjjn, aan den Gemeenteraad voor te stel len tijdelijk aan den openbaren dienst te ont- trekkken, en wel voor het tijdperk van 14 tot 28 October 1903, a. eene oppervlakte van hoogstens 400 M5 op den Hof bij het Pepersteegje, b. eene oppervlakte van hoogstens 113 Ml. op fléh Hof bij de Lavendelstraat. c. Id. 400 M' op de Appelmarkt. d. Id. 225 M'. op de Groenmarkt. e. Id. 70 M'. op den Hof nabij de Vjjver- etraat. f.-j. Id. reap, van 50, 30, 30, 100 en 100 M' op den Hof. Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie ver krijgbaar. Zij, die tegen zoodanige onttrekking bezwaren wenschen in te brengen, worden uitgenoodigd, die vóór Donderdag 29 Januari a.s. ter Gemeente secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, 22 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De Portugeezen zijn altijd vroolijk, zegt een Fransch spreekwoord, maar thans gaat ile waarheid or van niet op. Integendeel, zij klagen steen on been over de belastingen, die weer met 2 a 3% zijn verhoogd. Doch alle onderdanen van Dom Carlos laten het niet bij klagen; die, welke het stadje Sabrosa bewonen bijv., hebben niet alleen geweigerd om belasting te betalen, maar hebben zich bovendien meester gemaakt van het Stadhuis en daar alle belasting-registers vernield. Nu kan de liscus er vooreerst niet aan denkeu, vervolgingen ia te stellen wegens niet-be- talen. Het is den Amerikaan Stroker gelukt, lichtgas, evenals koolzuur, onder hooge druk king in vloeibaren toestand te brengen. Daar de vloeistof in stalen ilesschen evenals koolzuur verzameld is en dus gemakkelijk verzonden kan worden, zou het mogelijk worden, door liet ontioodig zijn van een uit gestrekt en kostbaar buizennet, met petro leum te concurreeren. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat van den prijs van lichtgas der gasfabrieken meer dan 50 pet. voor rekening komt van rente en amortisatie der kosten van het buizennet, en een fabriek voor vloeibaar gas dit dus kan leveren voor den halven prijs van hot gewone lichtgas. Van de hooge drukking, waaronder het gas uit de stalen reservoirs stroomt, kan zeer goed voor technische doeleinden gebruik worden gemankt voor 't verkrijgen van vlammen van zeer hooge temperatuur. Het gas onder zóo hooge drukking is ook voor- deelig bij liet gebruik van gloeilicht, daal de ontwikkelde warmte veel meer effect heeft vooral wanneer de lichtbron een lichtsterkte heeft van eenige honderden kaarsen. Door deze uitvinding wordt een nieuw vooruitzicht voor de gasindustrie geopend. Geen wettige zelfverdediging? Een heer uit Londen moest te Dover voor den rechter verschijnen voor het volgende misdrijf. Een hond beet naar hem en hij gaf het heest met zijn stok een slag op den kop. Hot beest stierf er aan. Het was een rashond en een lievelingshond van een dame. De Londenaar moest f250 schadevergoeding en de kosten van het geding betalen. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Nijmegen, 27 JaDuari. DER MESSIAS. Ledcu toegang met éen dame. Rotterdam, 30 Jauuari. DER MEERMAN cu DAS SINGENTHAL. Leden persoonlij k toegang. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Dc- partementshoofden, W ij k b e z o e- fc e r s en Belangstellenden zal liet Centraal-bureau a.s. DINSDAG 27 Januari des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder «Ier vereeniging, den heer N. G. vandkSTADT, Kleine Haag 7. Eigenaardig is het winstsaldo dat de Prui sische Minister van Financiën heeft overge houden op zijn rekening van het begrootings- iaar 1901 uit de loterjj op deze begrooting komt steeds een post van ongeveer 11 000 Mark voor van niet-opgevrangde loterijwin sten, maar in 1901 is de vergeetachtigheid der spelers in Pruisen zóo groot geweest, dat de niet opgevraagde gelden op 430 000 Mark becijferd worden; daaronder is de hooldprjjs der 4e klasse der 204e loterij. Een goede mop uit den «Figaro": Spoorwegwachter«Mijnheer, mijnbeer I het is verboden langs den Spoorweg te loo pen. U zoudt door een trein overreden kunnen worden I De mijnheer«Vrees niets, beste man. Ik wandel hier alleen om de automobielen te vermijden En kalmpjes zet de mijnheer zijn wandeling voort. 0 Amersfoort, 23 Januari 1903. Appelen f3.-- a fü.— Peren f0.a fO.— Zandaardappelen 11.80 a f2.Hoen- dereieren f4.— a f5.—per 100 stuks. Boter f 1.30a f 1.45 p. k. Kippen f0.90af 1.20. Kuikens fl.a £1.30 Piepkuikens fO.— a fü.-- Ganzen fO. a fO.- - Eenden f0.80 a f 1.20 Hazen 1 0.afO.—Wilde konijnen fO.DOè fO.öO Tamme konijnen fl.— a f 1.60 p. st. Duiven f 0.60 a f0.80. p. paar. Vette varkens fO.a 10.Magere varkens f 16.— k f20.Zeugen f40.— a fOU.— Biggen f7.— f 11 Aangevoerd waren ongeveer: 40 heet. Appelen, her.t. Peren, heet. Klei- aardappolei), 20 heet. Zandaardappelen. 14000 st. Hoendereioren» 1200 kilo Boter, Vette varkens, 15 Magere varkens,—Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 10 Zeugen. De toegangsprijzen voor niet-leden zullen kosten van overseining LalTati, de Amenkaansche Router, seinde Zaterdag uit New York Heden weid met succes eon nieuw zestien duims kanon üeproeld te Sandyhook in het bijzjjn van vele voorname ol'licieron. Het kanon, dat een projectiel van 2400 pond twintig mijlen voortslingert, wonlt het krach tigste ter wereld geacht. We zouden wel willen vragen ol de ont- 11343 11346 13011 13015 1.'10181302213031 dekkiug van zoo'n moordwerktuig wol do 13278 13288 17752 17702 177741778517787 vor. -- 4-7-700 4DÜ-W £7"late STAATSJLOTEHMJ. VIJFDE KLASSE, Tweede week. Trekking van 20—23 Jan. Ten kantore van den collecteur te Amers foort, Lange Bergstraat 9, zijn aan de navol gende nummers pry zen te beurt gevallen; Prijs van f1000 op No. 7521. «400 13206. Prijzen vun f70 100 178 191 1531 1548 1894 0611 6012 0023 7501 11218 11228 11329 11338 11340 11348 11357 17751 17767 1776917777 on 17797. To /amen 24 prijzen, /.onder prijs zijn uitgetrokken 10! J77 183 1542 1545 1547 6014 6024 07 7511 8081 1O480 10484 11328 J 17789 17793 18876 on 18892.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2