Januari 1903. Donderdag 29 No. 5300. 52e Jaargang. De Ongevallenwet. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURAIT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f franco per post /'1.15. Advert9ntiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Tolephoon 19. KENNISGEVINGEN. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijst. r De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERS- I, FOORT, K» Gelet op de artt. 11—13 der Kieswet; uit: I. de mannelijke inwoners der gomcente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het lnatstverloopeu p. dienstjaar in eene der Rijk» directe belastingen zijn i' aungcslagon (wat de grondbelasting betreft in eene andere of in meer gemeenten te tarnen tot een be- j. drag van ten minste een gulden, hoofdsom en rijks- u. opeen ten) daarvan, door overlegging der voor vol- daan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 15. Fe- bruuri a. s. te doen blijken: De aanslag der vrouw geldt voor haren man ilie van minderjarigo kinderen wegens goederen, waar van hun vader liet vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerst nd 31 December van hot luatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitge reikt, blijveu voor plaatsing op dc kiezerslijst buiten aanmerking. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die op i?' grond van liet bepaalde bij het vierde lid van art. 2 der wet, als medeëigenaur van onroerende goede- ren eener onverdeelde nalatenschap, waarvan hun '•aandeel in de grondbelasting ten minste écu gulden bedraagt, «anspuak mecnen te kunnen maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, iluarvan vóór den 15. Februari a. s., aangifte te doen op een '3 kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar biljet, onder ''Jt overlegging van bet aanslagbiljet of door den ont vanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat 1 daarvan, en van do noodige bescheiden ten bewijze raj van het gemeenschappelijk bezit, welke bewijsstukken ml de vaststelling der kiezerslijst aan belatigbeb- benden worden teruggegeveu. III. De manneljjke inwoners der gemeente, die |;- aanspraak meenen te kunnen maken om op de I# kiezerslijst geplaatst te worden, krachlens art. l'der wet, om daarvan vóór den löden Februari a.s. aan gifte te doen; dit zijn zij, die over het luatstverloopen dienstjaar in geeuo der Rijks directe belangen zjjn aangeslagen of wier aanslagen niet vallen ouder art. la der wet, en voldoen aan de volgende voor- waarden: S 1°. dat zij als hoofden van een gezin of als alleen- wonende personen op den Slen Januari dezes jaars n sedert 1 Augustus van liet vorige jaar hebben be- 9 wool id I krachtens huur een huis of een gedeelte van een m huis, wnarvoor mot of zonder bij behoorenden of in aS lninr gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, ft niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som van fl.50 voor het stadsgedeelte en f Ivoor liet overige doel of wol achtereenvolgens in deze ge- mocute twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van teil minste 24 ICub. Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen. Bij de berekening van den werkelijkeu huurprijs, die ook verschuldigd kun zijn in den vorm van con tributie aan een coöperatieve bouwvereeniging, vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen, 2°, dat zij op don Slen Januari dezes jaars sedert 1 Januari van bet vor'-e iaar uohtcrcy'vol---* bij niet meer dan 'wie perkonen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep dor ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 voor het stadsgedeelte en f3C0 voor hot overige deel. Bij do berekening van het inkomen wordt vr(je woning of inwoning gerekend op f75 (stad) en f37 50 voor bet overige deel, inwoning met vrijen kost op 1 275 (stad) en f200 voor hot overige deel en enkele vrije kost op f200 (stad) en f 162.50 voor het overige deel, terwijl ten aanzien van vrijen kost geen reke ning wordt gehouden met don Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdagen, of. voor zooveel Is raëlieten betreft, met den Sabbath of dat zij op dun Ion Februari dezcH jaars in het genot ziju van een door eene onderneming, openbare of bjjzoudere in stelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoonoodig tor bereiking van het vereiselito bedrag, tiet inkomen, hot pensi oen en de lijfrente worden samengeteld 3°. dut zij op don len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrije beschik king, hebben van ten minsto flüO (nominaal) in geschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijkspost spaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende voreeuigiug, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve ver- eeniging of van eene stichting; 4°. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband stauude met de benoembaarheid lot oe- nig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Gok de modellen dezer aangiften worden terSecie- tarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld en moeten door de belanghebbenden onderteekend worden. Ingeval een belanghebbende zijne handteekeuiiig niet kan stellen, kan b(j volstaan met het plaatsen van een haudmerk in tegenwoordigheid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aange wezen ambtenaar tor Secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoemde voorwaarden, bij de aangifte worden overgelegd, eene door of van wege (le directie van de Grootboeken dor Nationale Schuld of den Directeur der Rijkspostspaarbank of het bestuur der gemeentolijke of bijzondere spaar bank afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur der Rijkspostspaarbank of van he; bestuur dor gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belanghebbende toegezonden op schriftelijke aan vraag met opgaaf van het nummer waaronder en het kantoor alwaar het spaarbankboekje is uitgegeven. Wordende ten slotte aan belanghebbenden kennis ge geven, dat voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende Kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte 0NNG0DIG is, Indien de plaatsing op dio lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huis of oen gedoete van hetzelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen; 2°. genot van pensioen en lijfrente 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg In bene spaarbank 4°. afleggen van een oxamen, i—h dat hernieuwde, aangii,.-^:!, V50r hen wier plaatsing op de lijst berustte op 1°. bewoning van een huis of een gedeelte van een huls of van een vaartuig, Indien zij niet moer op 31 Ja nuari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huls of hetzelfde vaartuig bowonen of 2°. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Amersfoort, den 26. Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, VVUIJTIERS. Do KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN heelt ontvangen: 1. De Jaarvorsliigeu van de Kamers van Koop handel eu Fabrieken over 1902 teApeldoorn, Doesburg, 's-Gra ven huge. Hoogland, Sappemeer, en Nijkork. 2. Consulaire Verslagen Nos. 44 tot 52, November en December 1902. 3. Tijdschrift van de „Ned. Maatschappij tot Bevordering der Nijverheid", November eu Decem ber 1902. 4. Statistiek van de In-, uit* en doorvoer ge durende de maand October 1902. 5. Handels!raotateu en tarieven van Invoerrech ten iu Amerika, Antigua, Argentinië, Aruba, België, Bonaire, Brazilië, Britsch Indië, Bulgarije, Canada, Capverdisohe Eilanden, Chili, St. Christopher, Nevis, Columbiü, Onafli. Congoslraat, Cuba, Curasao,Cyprus, Costa Rica, Dominieaansche Republiek, Duitsohland, Duitsch Oost-AI'rika, Egypte, Engeland, Eritrea, Sl. Eustatius, Frankrijk, Franaoli Congo, Guadeloupe, Guatemala, Honduras, Italië, Japan, Jersey, Geurn- soy, Liberia, Loanda, Bcnguela, Mossamedes, Malta, Mauritius, Martinique, Si. Martin, MarocooMozam bique, Montserrat, Nederland, Nod. Guyana, Ned. Oost-Indiü, Nicaragua, Nieuw Caledonië, Nieuw Foundlnnd, Noorwegen, Oostenrijk Hongarije, Para guay, Pbiiippjjoen, Peru, Portugeesch Congo, Por tuguese!) Guyana, Zuid Rhodesia, Rumetüe, Rusland, Saba, San Thomas cu Principe, Serawak, Salvador, Spanje, Zweden, St. Pierre en Miquellon, Trinidad en Tabago, Transvaal, Caicosi-eilauden, Uruguay eu Venezuela. 6. Vorslag van den Landbouw 1900. 7. Vau het Centraal Bureau voor do Statistiek Jaarcijfers 1901Maandcijfers 1902; Tijdschrift be- trofToudu het resultaat vau dc Kamers vau Arbeid, en een bijvoegsel over de werkslakings iu 1901 en hare gevolgen. 8. Ned. Export-blad, OctoberDecember 1902. 9. Die Eisenbahn Verbindingen zwiachen Nord Deutsoliland einerseits und Nicderlaml und Engeland jenerseits, 10. Grafische voorstelling dor maandelijks te Am sterdam aangekomen Zeeschepen. 11. Rijn vaar tverkeer. Ingeklaarde goederen te Lobith, Belangstellenden kunnen bovengenoemde versla- geu, enz. voor eenige dagen ter lezing ontvangen aan te vragen bij den ondergotcekeudo HERMs. P, van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 28 Januari 1908. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door tDOK TER'. I 85. Ik had vreeselijk het landten eerste wegens den val (men vindt het nooit ploiziorig, zandruiter to n wezen) eu ton tweede wegens do scheur in mijn jas. ia Toeu ik dan ook goed en wol weer in 't zaal zat, '1 gaf ik door zweepslagen mijn paard te kennen, dat, als het mot mij goede vrienden wilde blijven, liet behoorlijk op zijn boenen moest blijveu staan. Onderweg vertelde ik den adjudant, dat ik ine V bij den majoor had willen aansluiten, maar hem niet bad kunnen vinden en nu wol eenigszins in moei lijkheid verkeerde, daar ik tot nog toe uooit als alleenloopend burger commandodienst had gedaan. De adjudaut stelde daarop voor, voorloopig bij hom te blijven, wat ik met blijdschap aannam. Long Tom was reeds dien middag uit Pretoria vertrok ken, maar de adjudaut was achtergebleven om af scheid van zijn vrouw te nemen. l!y onze aankomst te Eerste Fabrieken was alles vol drukte en beweging men vertelde mij, dal dc chef der veldlclegrafio reeds vroeg iu dun middag daar was aangekomen, maar ik was volstrekt niet erg verlangend naar zijn gezelschap. We sliepen die nacht onder do ammunitie-wager. bij Long Tom de ndjuduut kreeg order, met Long Tom naar Bronkborstspruit te gaan en wo vertrokken langs het gewone pad. Ik kan me niet meer herinneren, wat de reden was, dat het kanon niet per spoor Do Loonlijst. t Is toch opmerkelijk, dat hier te lande alles wat van Regeeringswege uitgaat, ge huld is iu oen mysterieus waas, dat alles even ingewikkeld on onbegrijpelijk moet wezen, zal het 't kenmerk van echtheid dragen. Len Duitsch, Frunsoh of ander vreemd Wetboek is voor iedereen begrijpelijk»als je dit doet, of dat nalaat, dan wordt je daar en daarmee gestraft"', staat daar voor ieder glashelder. Onze Wetboeken zijn ware raad selboeken. Lang na Duitschland, waar ze in 1885 werd ingevoerd, heeft men hier te lande «la Ongevallenwet geïmiteerd en in stade van nu ook de üuitsche modellen te volgen, is, althans voor de Loonlijst, weer een samen gesteld stuk ontworpen, dat niets dan be zwaren en last oplevert. Ken werkgever die een paarhonderd ver- zekeringsplichtigc arbeiders heelt, zal oen extra-boekhouder moeten aanstellen om de loonlijst in te vullen eon klein baasje, dat met een knechtje of wat werkt, staat iedereu dag mot zijn voet in H. M. snuifdoos. Want zoo luidt de vriendelijke noot onderaan de «Aanteekeningeu", welke de loonlijst vergezellen bet »niei-behnnrljjk invullen der loonlijsten is strafbaar volgens de wet", en dit beteekenteerst boete, dan gevangenisstraf, en deze kirt niet uitblijven omdat menig klein baasje nooit zal leuren, wijs te worden uit dezen warwinkel, i Oordeel maar zelf; de lijst ziet er zóo I uit als ze hierachter is afgedrukt. Zij geeft I ruimte voor 10 arbeiders, doch de kolommen daarvoor zijn volkomen gelijk aan de hier voor No. 1 afgedrukte. Welk een noodelooze omhaal en hoc on- practiscb. Waarom niet een eenvoudig model geno men metNamen vast weekloonoverwerk op Maandag, Dinsdag, enz. totaalaanmer kingen. Zulk een lijst ware ook to overzien geweest door de ambtenaren der Rijks-ver zekeringsbank, terwijl dit model (door bet indrukken der cijfers 1 10) moeilijk kan gebruikt voor iemand, die meer personeel heeft oi personeel van verschillende categorie. Zou nu de Rijks-verzekeringsbank waarlijk niet weten, dut er zoo menig klein baasje is, dat nauwelijks schrijven kan, dut zijn kon worden vervoerd. We detlen twee dagen over de reis, 's nachts slie- pon wo in 'topen void, waarbij it enorm van de koude te lijden hadik kon or toen nog niet toe komen om, zooals do Boeren deden, een slaapka- rneraad te nemen, en wilde liever alleen slapen. Be halve Long Tom met zijn bediening, gingen er ook oen troopje burgers eu drie kanonnen van do Vry- staatsche artillerie onder luitenant Taunsraa naar Bronkborstspruit, terwijl we bovendien vergezeld waren van den overste der Staats-artillerie. Hot was nog donker toen er toebereidselen voor vertrek ge maakt warendoor do koude bad ik maar weinig geslapen en was blij, dat we weer op weg gingen. Ik was spoedig gereed, en wilde maar vast langzaam vooruit rijden. Toen ik op wilde stijgen en mijn cone voet in den stygbougel bad, ging mijn paard er mot mo vandoor, waarbij ik miju houd verloor; gelukkig, dat mijn paard vast liep togen eeu dor wagens, die men bezig was in le spannen, want ik durf werkelijk niet zeggen, waar liet me auders naar toe gebracht zou hebben. Nu moest ik in'tdonker naar mijn hoed zoeken, doch het liep mo nogal meena een kwartiertje kreeg ik hem in handen in dien tijd waren allen gereed om to vertrokken cu gingen we weer voorwaarts. In den namiddag kwamen we te Bronkborstspruithier kreeg do overste per telegraaf order om Long Tom voorloopig naar Mae.badodorp <o zonden en mol de overige ka nonnen por trein naar Van der Merwostatie terug to koinou. Hot personeol, ook dc adjudaut, moest met hot kanou mee. Ik had weinig lust, naar Ma- eliadodorp to gaan en «uur werkeloos don loop dor dingen af te wachten, waarom ik den adjudant mee deelde, tegelijk mot do kanonnen van dor Merwo- Hlatie terug te willen gaan, Wo klouiinon ongeveer 2 uur 's nachts op deu trein in open trucks, waardoor ik weer vroesolyk veel last van do koude had. Wel had ik mijn de kens om me heen geslagen, maar do wind, veroor zaakt door de snelle beweging van den trein, woei door alles lieon. Door het oponthoud aan do verschillende si?!10'111 kwamen we oorst 's ochtends om een uur of aeVv op de plaats van bestemming. Terwijl ik zoo liep rond te dwalen, ontmoette ik een paar urtilleristen, die mo vertelden, dat majoor Wolmarans en luite nant Malan (wiens schorsiug was opgeheven en die nu dienst deed als adjudant van don majoor) dicht by de statie hun verblijf hielden. Welk oen blijd schap I Ik ging dadelijk naar hem toe; liet eerst ontmoette ik luiteuaut Malan, die me hartelijk ver welkomde. Hij vertelde mij, dat do majoor verge zeld was van zijn broers en oen paar ooms, zoodat daar geen ruimte meer was, waarom hjj me voor- stolde, me by hom aan te sluiten, wolk voorstel ik dankbaar nannain. Nadat ik mijn paard afgezadeld cu mijn dorens iu den wagon vim Malau had op geborgen, ging ik een bezoek bij don majoor uileg gen. Hij was verwonderd, mij te zien eu duobt da', ik to Pretoria was achtergebleven, doch gaf zijn vreugde te kennen, dat lil niet hot geval was eu vroeg mo te blijven ontbijten, welk verzoek ik ech ter afsloeg, onnlat Malan my gezegd had, voor het ontbijt op mij te rekenen. Luitenant Malan was ook nog vergezeld van een zekeren hoor Rothinann, met wieu ik kennis maakte en in deu loop van deu oorlog een hechte vriendschap sloot, Wo hadden het deze wuok rustig, daar dc. vijand I binnen Pretoria bleef; wo hadden daardoor tijd, onze i posities in orde te maken, 's Middags gingen wo gewoonlijk een rytoertje mazen on bezochten dan I een of ander lagerna het avondeten gingen wo by don majoor oen beetje praten. Luitenant Malan en de lieer Rothmann sliepen iu don wagen on ik er ondor; hoewel hot bitter kond 1 was, luid ik er niet veel hinder van, daar luiteuaut Malan me twee dekens eu zyu regenjas als dek had ufgestaau, I Daar kwam bericht, dat Khaki mol een groote macht uit Pretoria kwam aanzetten. „AH right"! Wo waren er klaar voor. Maandag 15 Augustus juist een week nadat er hij Pretoria was gevochten, begon het ge- vècu^ hij Donkerhoek. Onze vechtlinie was ta melijk ['"strekt, zoodat wo eigenlijk te gering iu aantal ware.; om 0,1X0 posities voldoende te be zetten. AA 1 Do rechtervleugel werd '"r gevormd door do Commando's on oer generaal Dé-1,1 011 uu wat ik er 'a avonds van hoorde, waa er aM".1 dag op dien vleugel uitstekend gevochten en KIi.-.ki "«'zaakt geworden, terug te trokken. Het C*foi!!"Vcom* mando had zelfs don vijand op do kale vlakte stormd, maar was op zijn beurt aangevallen door een klomp ruiters, die de vlucht' ndo infanterie ter hulp kwam, Het was een vreeselijke warboel ge weest, maat' de ouzen wisten zich zóu goud te hou- don, dat het hun gelukte eeu kapitein gevangen te nemen. Evenwel waren er een'gen uan onze zij do tamelyk ernstig door sabelhouwen gi wond. Roth- I manu en tk waren by goeu eigotilyk commando aangesloten on worden beschouwd als 't ware tolde I staf van den tuajoor te bohooren ouzo paaiden wa ren echter te zwak om den gehoolon dag mol den majoor mee te rijden, daar die in den middag van paard verwisselde. We waren dien dag bij den wa gen gebleven eu luidden vau 't gehuole gevecht niets gezien en alleen de kammen gehoord eu het was dat) ook van den majoor, dat we het nieuws van den dag vernamen. Hij vertelde ook, dat hij ge probeerd had, oen bezoek te brengen anti *ytt moe der, dlö op de plaats Donkerhoek woonde. Ze wor den evenwel ontdekt, toen ze juist deu rand af wa ren. De vyand luid een Pom-rom op hen gezeten zyu ordonnans, die mot de paarden wo* nehtergo- bluveu. was er van door gegaan. Zij hadden door warm half uurtje doorgebracht eu waren blij, toen zy veilig e ip den rand [W&rtU vent

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1