Stadsnieuws. Gemengd nieuws. •loonlijst" op een tabakszak, of ander deftig papier joptrekt"? En zou zij nu meenen, dat zulk een patroontje maar aanstonds vlug ter penne wordt? En hij moet wel heel vlug ter penne zijn als hij een zoogenaamd samengesteld vak beoefent, bijvoorbeeld te gelijker tijd schil der en behanger is, want in dat geval moet hij twee loonlijsten invullen, éen voor de schilders- en éen voor de behangersgezellen. In kleine plaatsen, waar menig patroontje zoowat alle handwerken te gelijk uitoefent, kan dat heel wat geschrijfs en invullens worden. En toch is die splitsing 't best om dat anders betaald wornt naar de hoogste gevarenklasse. En dat het invullen der loonlijst waarlijk niet ieders werk is, moge uit onderstaand model blijken. Betalingsperiode van Naam van de verzekerde Soort van werkzaamheid of betrekking van de verzekerde Is de verzekerde werkzaam in een bedrijf als bedoeld in art. 7 aub III der On gevallenwet van 1901? Gewoon loon 'of salaris 'an de verzekerde per lur, dag, week, maand of jaar Uitgekeerd loon iu geld, stukloon, gratificatiën, winstaandeel en andere baten daaronder begrepen gedurende I Kost en huisvesting I Huisvesting of kost I Kleeding en andere verstrekkingen Totaal bedrag van het loon, hetwelk voor elke(n) ver zekerde, met inachtneming van arlt. 7 sub III, 8 en 42 voor de berekening in aanmerking komt. beids dagen Totaal Beste zal voor menig patroon zijn, ge bruik te maken van de aanbieding, welke reeds gedaan wordt, om de lijsten te doen invullen door een meer deskundige of iemand die over wat meer tijd te beschikken heeft. Met ingang van 1 Februari 1903 zijn alle werkgevers in verzekeringspliehtige bedrij ven, dus óok zij, die eventueel worden toe gelaten tot het dragen van het risico der verzekering hunner werklieden of tot het overdragen van dat risico aan een Naam- looze Vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, verplicht deze loon lijst geregeld bij te houden. Het formulier dezer loonlijst wordt (of is misschien thans reeds) toegezonden aan zulke werkgevers, welke toezending echter alléén geschiedt voor de eerste betalings periode, terwijl in het vervolg de formulieren aan de kantoren der Posterijen kosteloos verkrijgbaar worden gesteld. De Wet is nog niet in werking, doch we houden er ons van overtuigd, dat eer we een 32 der Ongevallenwet 1901 voorgeschreven aangifte te doen. »Ik verzoek U H.E.G. de Burgemeesters in Uw provincie daartoe uit te noodigen, door toezending van een exemplaar dezer circu laire, waarvan een voldoend aantal hierbij gaat." Wie dus nog twijfelt ol hij werklieden in dienst heeft, die verzekeringplicbtig zijn ook al is het hoofdbedrijf niet verzekering- plichtig (een grossier bijv. in koloniale waren dient zijn voerlieden aan te geven volgens art. 10 punt 15) doet wel, intijds zich nog te informeeren wil hij zich nog aan sluiten bij eene particuliere verzekering, anders is hij op 1 Februari onherroepelijk verzekerd bij de Rijksbank. En dat dit laatste nogal duur is, zal wel hieruit te be wijzen zijn, dat twee Departementen van Algemeen bestuur, Rijks-instellingen dus, hun bedienden niet bij het Rijk, doch bij parti culiere maatschappijen verzekerden. Prof. dr. Joh. W. Pont, hoogleeraar aan het Ev. Luthersch seminarium te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. In de Remonstrantsche kerk te half tien godsdienstoefening voor jongelieden van 9 tot 14 jaarte elf' uur gewone dienst. Door H. M. de Koningin is met ingang van 1 Februari benoemd tot rentmeester van het Kroondomein, rentambt Amersfoort, dc heer II. N. baron Schiinmelpenninck van der Oye, thans rentmeester van het rent ambt Goes. Deze benoeming bewijst ten volle de waarheid van ons bericht in het vorige num mer, dat een der bladen zich geroepen achtte te moeten tegenspreken. Als candidaten voor de vacature in de Provinciale Stalen, ontstaan door het over lijden van rar. S. J. van Geuns, worden ge noemd in Utrecht 1 van anti-revolutionaire zijde arts J. Grijns en van Chr. historische zijde mr. W. H. J. Royaards, beiden te Utrecht. De maandvergadering van FeSÜ de orde komen een „n»ste van het Uestuur tot het indienen ïan één request aan den Directeur-generaal Posterijen om de thans hier bestaande regeling der bestellingen te handhaven. Een nieuw en naar bet ons voorkomt nok uitstekend propagantTt' snijding van het drankmisbruik rijn .te pas verschenen prentbriefkaarten van den Volks bond" met reproducties vat. de bekende v,er liMjn bij den Bonds-nitgeverSlathouwer verkrijgbaar per enkel exemplaat a 2 cent, per hondertal a 'h cent per stuk. Ze zien er keurig uit. Men schrijft ons uit Barneveld: Bij den logementhouder P. Bouw, te Voor t- huizen, kwamen dezer dagen een paar dettig uitziende heeren, die het er blijkbaar eens goed van wilden nemen. Na een lijne llescn en een copieus souper gebruikt te hebben, begaven de heeren zich ter ruste. Ook den volgenden ochtend mocht liet ontbijt natuurlijk niets te wensohen over laten, waarna de logé's voor 's middags een fijn diner bestelden. Vooraf' moesten zij echter eenige bezoeken afleggen. Zij vertrokken dan ook, maar vergaten helaas terug te keeren. Van betaling was natuurlijk ook geen sprake geweest. De jonge Bouw achterhaalde het tweetal op zijn fiets bij Terschuur, doch werd daar afgescheept, omdat de heeren beweerden te Amersfoort geld te kunnen krijgen en dit aanstonds over te zullen maken. Bouw heeft tot dusver liet gelag mogen betalen. Later is gebleken, dat de heeren te Am sterdam thuis behooren. Dr. F. A. F. Groneman, arts J. W. Joris- sen, arts P. B. van Leggelo, arts H. H. E. Morren, arts J. C. Rolandus Hagedoorn en dr. H. W. Schreuder hebben zich bereid verklaard genees- en heelkundige hulp te verleenen aan verzekerden volgens de On gevallenwet, die door een ongeval getroffen zijn eerstgenoemde te Amersloort, Hoogland, Leusden en Hoevelaken, de overigen slechts binnen de Gemeente Amersfoort. De heer W. A. van den Bovenkamp ver klaarde zich bereid genees-, heel- of ver bandmiddelen aan dergelijke verzekerden te leveren. Een en ander is een uitvloeisel van art. 20 Kon. besluit van 14 Juli 1902, Staatsblad no. 153. De heer D. P. Hamers, die gister onder talrijke blijken van belangstelling zijn zilve ren jubilé als Voorzitter der «Vincentius- vereeniging" mocht herdenken, is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. ln de ledenvergadering van het R.K. lees gezelschap «Tot nut, vermaak en oefening, vereenigeu w'ons onderling" is tot Bestuurs lid gekozen de heer Th. J. H. Bianehi., zulks in de vacature, ontstaan door ontslug nemen als zoodanig door den heer G. A. Kamp, die bijna 18 achtereenvolgende jaren Penning meester van dezen leeskring was. De heer E. Gerst, district-inspecteur der jaar verder zijn een reuzen-petitie zal zijn spoorwegdiensten, wordt 1 Februari eervol ingediend om dit model van ingewikkeldheid 0Dtheven van het dagelijksch toezicht nr j's en omhaal veranderd te krijgen in een een- ]jjn Zwolle-AImeloo. voudig, ook door een klein patroontje in- vulbaar lijstje. Alle werkgevers, zonder eenige uitzonde- ring, mogen wel kennis nemen van j lijken dienst de verlofgangers van de lich- gende of er de aandacht van "collega's I ting 1897 behoorende iot de infanterie, nos- op vestigen: j pitaalsoldaten, pontonniers, vesting-artillerie, Door den Minister.* van Binnenlandsche j panlserfort-artillerie, allen voor 21 dagen en Zaken is aan y^uonussarissen der Koningin de torpedisten voor 35 dagen; Circulaire verzonden: 1898 infanterie voor 28, hospitaalsoldaten W!:.,; art. ill der Militiewet komen *Vo'or herhalingsoefeningen in 1903 in werke- »uit 'v-y; oiieven van Burgemeesters is mij ge- j voor 28, veld-artillerie voor 21, rijdende-ar ken, dat niet alle werkgevers die in de tillerie voor 2'2, pontonniers| voor 31, ves- Geniei'iite hun bedrijf uitoefenen, voorkomen I ting-artillerie voor 28, en pantserfort-artille- in de opgave der Rijksverzekeringsbank, be- rie voor 28 dagen. doeld in het eerste lid van art. 1 van het j '1899 torpedisten voor 35, en van de trein- Lesluit van 8 December 1901, Staatsblad 212. afdeelingen der veldartillerie zij die daarbij «Bedoelde Burgemeesters schrijven dit van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst hieraan toe, dat de werkgevers verzuimd I voor 21 dagen. hebben de in art. 32 der Ongevallenwet j 1900 infanterie, hospitaalsoldaten, en hu- 1901 voorgeschreven aangifte te doen. j zaren voor 35 dagen; veld-artillerie en rij- «Ofschoon het zeer goed mogelijk is, dat j dende artillerie, voor 28 dagen pontonniers, personen, hoewel zij de in bedoeld artikel I vesting-artillerie, pantserfort-artillerie. ge- Tot Burgemeester van Harderwijk is be noemd jhr. mr. W. 11. deSavornin Lohmann. Met een paar handige woorden en een glimlach op de lippen voorkomt men dik wijls veel onheil. voorgeschreven aangifte hebben gedaan, niet vermeld zijn in de opgave bedoeld in art. 1 van het hiervoren aangehaald besluit, omdat zij naar het oordeel van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank geen werkgevers zijn in den zin der Ongevallenwet 1901, komt het mij wenschelijk voor, dat de Burge meesters aan de Rijks-verzekeringsbank op- p. '.even de namen der werkgevers, die naar hun meening verzuimd hebben, de in art nietroepen, met uitzondering van de vesting telegrafisten die hebben voldaan aan het be paalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Kon. besluit van 28 Februari 1884, no. 13, allen voor 35 dagen. 1901, torpedisten voor 35 dagen; en ge nietroepen, de vestingtelegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Kon. besluit van 29 Februari 1884, no. 13 voor 10 dagen. Marconi heeft met zijn toestellen niet al leen aan Koning Edward van Engeland, maar ook aan lord Minto, den Gouverneur van Canada, en aan Koning Victor Emmanuel van Italië telegrammen gezonden, die vrien delijk werden beantwoord. Het is zeker van belang er op te wijzen, dat Marconi, thans met zijn draadlooze toe stellen over grooteren afstand kan seinen dan indertijd Cyrus Field met zijn eersten on- derzeesehen kabel De afstand van Poldhu naar Kaap Breton is 3885 K.M., dat is 480 K.M. verder dan de afstand waarover de eerste telegrammen per onderzeeschen ka bel werden verzonden. De nieuwe plannen van Marconi, om van Brest naar Kaap Cod te seinen, vergrooten dier. afstand nog tot 5217 K.M., en als de verbinding tusschen Baltimore en Gibralter tot stand gekomen is, zal die afstand 6438 K.M. bedragen. Wat kan men met gebruikte kurken doen? Te Parijs worden ze uit het straatvuil, den huisafval, de riolen en het water niet zorg gezocht en aan opkoopers verkocht die ze dan weer voor het sluiten van flesschen ge bruiken. Ruim een jaar geleden heeft de Gezondheidsraad op het gevaarlijke hiervan gewezen, vooral als in die flesschen drink water en voedingsmiddelen gedaan worden. De opkonr-y 7:jn te.cry die fctV.'oï'.ï1» kómen en hiervan is een nieuw onderzoek aan het Gemeentelijk laboratorium het ge volg geweest. Daarover is nu in de laatste vergadering van den Gezondheidsraad verslag uitgebracht. De slotsom is, dat de oude kurken geen gevaar opleveren, mits zij eerst behoorlijk worden ontsmet. Het beste middel daartoe is behandeling met stoom onder hoogen druk, maar er zijn nog eenvoudiger middelen die tot het doel kunnen leiden en onder ieders bereik zijn. De Raad heeft ten slotte geadviseerd, den handel in uude kurken toe te staan, mits zij aldus zijn behandeld 1o. af koken ten minste gedurende 15 mi- - miten in kokend water waarin 2 pCt. zui- vcringszout is gedaan; 2o. eenige uren drenken in een 1 pCt. op lossing van acidum sulfuricum 3o. herhaaldelijk afwasschen in kokend water 4o. bij elk van deze zuiveringon moeten de kurken voortdurend onder water gehou den worden 5o. men kan de kleurstoffen van de kur ken verwijderen door middel van acidum sulfurosum of' chloorkalk, mits deze stollen daarna volkomen worden afgespoeld 6r>. de kurken mogen slechts worden ver kocht onder de benaming van «vernieuwde kurken". Een der lezers van het »Hdbld. zond aan dat blad de volgende voorbeelden van zin nen waarin alle medeklinkers van het al- ohaiiet slechts éen keer voorkomen. 1 Met x en ij Zwijg, baas, over die hoekqualificatie op ie examen. J Zonder x en ij Och ie heelt zeker, quasi welopgevoed man. Jaap, zeg hem uw overbekende qualificaiies. Een beoefenaar der statistiek heelt rieh het senoenen niet kunnen ontzeggen eens te berekenen, wat een man van gemiddelde grootte en gemiddelden eetlust, die met een goede maag toegerust is en een leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, gedurende z(jn leven Ha'kan'zfcb'heroemeo, 25 000 K.G. brood, 18000 K.G. vleesch, 40000 K.G. groenten, 3 ii 4000 dozijn eieren gegeten en ongeveer 5000 H.L. vloeistoffen van verschillende soort gedronken te hebben. De totale waarde van deze etenswaren en dranken, die deze mensch alléén tot zich ge nomen heeft, bereikt het aardig sommetje van ongeveer 24000 gulden. De Auierikaansche jockey W. S. O'Connor, die zich in 'tafgeloopen seizoen als een der beste rijders van de Vereenigde Staten deed kennen, beeft een engagement, voor 3 jaren in Frankrijk aangegaan mot baron A. de Rothsclnld, voor wion hij m de .e klasse rennen zal rijden, en inet den heer Bloch voor de 2e klasse. Zijn honorarium bedraagt daarvoor respec- velijk 375 000 en 150000 franc, totaal 525000 franc; zulks nog zonder de bijkomende cadeautjes en andere prijzen. Het grootste hoofd der wereld staat on getwijfeld tusschen de schouders van een burger der Vereenigde Staten. De drager van den reuzenscliedel, die 81 c.M. omvang heeft, heet Arthur Jennings m leeft als marskramer in den staat Colorado. Sufste ST.4,4 TSJjO T BC Si IJ. VIJFDE KLASSE, Derde week. Trekking van 27 en 28 Januari 1903. (1950 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. LELWVEBER ie Amersfoort (Hreede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van 1100 op No. 109 en 7128. Prijzen van f70. 1473 6083 7101 7130 9334 983011192 17780 17851 17864 en 17870. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken I 156 170 190 195 6079 6084 71U7 7115 7123 9333 9337 9356 9372 9386 9387 9835 9847 11201 11205 1120911210 j 11219 11221 11233 11236 11239 11242 11244 13502 13507 13513 13515 13529 13531 15999 17763 17847 19496 en 19499. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 22 tot en met 28 Januari 1903. GEBOREN: Frans Willem, z. van P. J. Landman en H. de Haan. Christina Mar- garetha Johanna, d. van M. 0. Su.it en M. J. C. Arentzen. Petrus Johannes, z. van D. Peters en G. Peters. Maria Johanna, d. van L. Boersma en J. van Nieuwenhuizen. Antonius, z. van R. Fontein en M. van Bogerijen. Johan, z. van G. Jonkman eu W. van der Mast. Cornelia, d. van J. Brockhuijsen en E. van den Berg. Hrsse- iina, d. van G. de Vries en J. Buis. Ni- colaas Johannes, z. van J. van Velsen en G. V. L-óiiiorst Johc"" Fverardus Hen- dricus, z. van H. J. Huurdeman en C. vnn Noordenburg. Johanna, d. van J. van den Berg en T. YVellerd. Catrina, d. van B. van den Berg en N. Faber. Anna Ber- nardina, d. van A. Schimmel en S. E. Meijer. Wijtze Gerrit, z. van G. Gerritsen en F. Bleeker. Johannes, z. van H. J. A. Buschen- henke on C. L. Vinju. Nicolaas, z. van H. Voortman en H. J. van der Voorden. Fredericks Jacobus, z. van F. J. Amout en G. van Setten. Antoon, z. van II. Meijer. Cornelis Jacobus, z. van N. van der Veer en H. do Bruin. Manuel, z. van Ij. Hil versum en B. Nabarro. Johanna Gerarda, d. van P. (Ie Waal en G. de Vries. Reinier, z. van U. Kok en R. K. Wij nu. Gijsbertus, z. van H. Pannokoek en J. M. van Karsbergen. ONDERTROUWD: C. Eikelboom en YV. de Wit. GETROUWD: II. A. van Dijk en J. van Ooik. II. van der Doorn en T. M. de Groot. II. L. Mayer on M. te Beek, OVERLEDEN: Theodorus Johannes Ok- liuyzen, 60 j., ongeil. Adrianus Mastwijk, 49 j., echte, van S. Dekker. Johannes Hermanns Renes, 2 j. Florentine Sophia Lith, 79 j., eclifg. van II. van Slooton. Elb<-rt Hendrik H-'mm-nga, IX <1, Johan Maurils Veer, 2 m. Aalije Locningu, 6 j. Agenicta Christiana van Fe, I m. Christianr» Abraham Lascur, 11 d. Dirkje de Kruijk, 80 j„ wed. van J. de Valk. Willem van Apeldoorn, 46 j., ongeh.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2