Zaterdag 31 Januari 1903. No. 5301. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMERSFOOETSCHE COURANT. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vorschgnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. KENNISGE VINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woent- dag, den 4. Februari aanstaande, des namiddags te l'/i ure. Amersfoort, den 30. Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, vsd den 24. Janu ari 1903, no. 1, N. M. en S., waarbij ten behoeve van den militieplichtige JOSEPHUS BREUER, voor de lichting 1902, eeuo NAL0TING is bevolen. Gelet op art. 15 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19. Augustus 1S61 (Stbl. uo. 72), zoomede op art. 37, Ie, en art. 38 der Militiewet 1901 (Stbl. no. 212). Doen te weten, dat de na-loling voor den gemel- I den militie-plichtige, behoorende tot de lichting van 1902, in het Gemeentehuis aan den Westsingel al- hier gelegen, zal geschieden op WVensdag, den V llen Februari 1903, des voormiddags te half elf Buren. jft Amersfoort, den 29. Januari 1908. Burgemeester en WethouderB voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meen te AMERSFOORT, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene keunis. dal door den Raad van Administratie der „Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij" te Amsterdam een verzoekschrift .,*¥is ingediend om vergunning tot oprichting van a. twee stoomketels voor het leveren van stoom voor beweegkracht, verlichting en verwarming, b. eeue smederij, c. eeno inrichting tot het smelten van compositie-metaal, in hare te Jaouwen nieuwe wa genwerkplaats te Amersfoort aan den Soesterweg, kadastraal bekend onder sectie D. no. 894 en dat door P. van den HOVEN een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot plaatsing van een tweede bakkersoven in het perceel aan den Hof no. 30 alhier, kadastraal bekend in sectie E. uo. 553. Welke verzoekschriften, met de daartoe betrekke lijke bijlagen, gedurende veertien dageo, op werk dagen van des voormiddags 9 uren tot des namid dags éen uren ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter visie liggen en dat op Don derdag, den 12. Februari 1903, des voormiddags te lO'/j uur, aldaar de gelegenheid wordt aangeboden, om evcntuëolc bezwaren tegen hel oprichten dior inrichtingen mondeling en schriftelijk toe te lichten, terwijl drie dagen vóór dien dag inzage kan worden getiomeu van de ter zake ingekomen schrifturen. Amersfoort, den 30. Januari 1903. Bi rgciueester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaansclieu Oorlog, door »D O K TER". 37. Terwijl we van den majoor dien avond weg gin gen en naar onze wagens liepen, sprak Rothman met ine over de gebeurtenissen van den dug en gaf zijn ontevredenheid er over te kennen, dat hij taal niets uitvoerde en de anderen hun leven waagden. Ik vras liet volmaakt met hem eens en we spraken af, ons den volgenden dag bij een of an- ere commando aan to sluiten en ook in positie te aan. Toen do ochtend aanbratr, zadelden we, na el ontbeten te hebben, onze paarden opengingen er oj) uit. We hoorden kanonuen op don linker vleugel en besloten in die richtiDg te gaan, omdat we begrepen, dat daar gevochten werd. We reden, om er vlugger te zijn, oen klein galopje en haalden I ecu troepje burgers in vau ongeveer 50 man. Dit I bleek een klompje van voldcoruct Kemp (later ge- noraal) te zijn Rothman» kende dezen officier als een dapper krijgsman en steido voor, mot bom mee to gaan, waarin ik dndelijk toestemde. De voltlcor- I net had order van generaal Botha otn op den liu- I kei vleugel ergens poxilio tc gaan innemen, duur do [vijand een llnuk beweging scheen to willen maken |cn wij hier maar heel zwak waren. Na een kwnr- Iliertje gereden te hebben, sloegen we rechtsaf en I gingen een der koppen bezetten. We moesten hierbij een hoogoron kop over, dan die voor ons lag en De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1903 aan den Ontvanger van 'b Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- en aangeplakt te Amersfoort, den 31. Junuari 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der gemeente AMERS FOORT, brengt, ter voldoening aan de aanschrijving opgenomen in het Provinciaalblad van Utrecht No. 11 dezes jaars, ter kennis van belangheb benden, dat in de gemeenten Lensden en Stou- tenburg een geval van Miltvuur is voorge komen. Amersfoort, 30 Januari 1903. De Burgemeester vooruoemd, WUIJTIERS. De staking te Amsterdam. Brieven en couranten kwamen hedenochtend niet uit Amsterdam aan; personen- en goe derenvervoer zijn eveneens gestaakt. Van hier kan men met den treiq slechts tot Weesp. »Wat er gaande is, is vrijwel bekend; in 't kort, zegt het «Volksdagblad", komt het er op neer, dat de werkgevers en de directeuren der veemen te Amsterdam zicli verzetten tegen het verplicht lidmaatschap, dat de or ganisaties van »Recht en Plicht"' en «Handel en Nijverheid" als uitersten maatregel moesten treilen om te voorkomen, dat het verbreken van gemaakte overeenkomsten en mondeling toegezegde afspraken hoe langer zoo meer zich zou uitbreiden. Daarbij werden vaak de georganiseerde arbeiders voor slechter werk geplaatst dan de ongeorganiseerden. »Een en ander komt er dus op neer, dat de patroons de organisatie willen uiteen rukken. «Hiervoor nu wordt, oudergewoonte, de vrijheid van den arbeid door de werkgevers hoog gehouden. Of daardoor het bedrijf schade lijdt, de georganiseerde regeling en de contróle op de lootten en arbeidsduur plaats zal maken voor de meest ontzettende regelloosheid, gaat den werkgevers niets aan", meent hel blad. Hel rangeer-personeel der H. IJ. S. M., rangeerders en machinisten, verklaarde zich solidair met de bootwerkers en andere bij daar we positie moesteD inneraeu. De vijand zag ons daardoor aankomen en nam ons dadelijk onder vuur met het ongelukkig gevolg, dat een der bur gers door een kogel getroffen werd, die hem den kaak verbrijzelde. De veldcornet gaf aan een der burgers order den gekwetste naar de ambulance tc brengen, terwijl wij ons haastten, over die gevaar lijke plek te komen. We stegen af, maakten de paarden achter een kopje vast en gingen nu zoo spoedig mogelijk naar voren, waarbij ik van elke klip gebruik maakte om me zooveel mogel\jk te dekken. Op den rand van het kopje aangekomen, had men cou duidelijk ge zicht op do vlakte beneden ons eu zag meu de Khaki's reeds tamelijk dicht bij den voet van den bergrand. We openden nu dadelijk het vuur en dit bleok zóo goed gericht, dat ze ouder ons „hoerak" niet lang daarna retireerden eu dekking zochten in eenige kralen, die zich op ongeveer 700 pas vau den berg op de vlakte bevonden. In een van die kralen hadden ze een kleinen ruaxiui opgesteld, waarmee ze otis vreesolijk peperden; hadden we geen klippen gehad, waar we achter konden schuilen, wc zouden zonder twijfel hebben moeten retireeren. Het was gelukkig, dat liet geluid vau den maxiin ons eerder 1 bereikte dan de kogels, waardoor, eiken keer als ze een band lieten leegloODon, we gewaarschuwd werden en achter de klippen doken. Het was voor mjj con eigenaardig iets, de kogels tegen de klip, waarachter ik rao bevond, te hooren slaan, of een enkele, die schuin tegen tie bovenkant sloeg, uit elkaar te hooren barsten, waarbij de stukken met een moordlustig geluid over me heen giugen. Een enkele moedige soldaat maakte van die gelegenheid gebruik om weer dichter bij te komen, maar zoodra het vuur van den mnxim minder hevig was, werd het hem zóo warm gemaakt, dnt hij weer rechts omkeert maakte en meer op zijn voeten dan op zijn outref- baarheid rekende. Ecu Schot, kenbaar aan zijn rokje, was het gelukt heel dicht ouder den rand te komen, het transportbedrijf in de Hoofdstad betrok kenen en de Directie der spoorweg-rauat- scbappij zag zich verplicht, de volgende dienst- orden uit te geven; «De maatschappij is krachtens wet en con cessie verplicht, de ten vervoer aangeboden goederen aan te nemen en te vervoeren. «Ter uitvoering van die verplichting heeft zij beambten aangesteld. «Door hun aanstelling te aanvaarden, heb ben ook de beambten, ieder voor zooveel den hem aangewezen werkkring betreft, zich verbonden, die wettelijke verplichting te helpen nakomen. «De meesten hebben bij indiensttreding den eed afgelegd: «dat zij al «le plichten, welke de wet tot regeling van don dienst en het gebruik der spoorwegen, de krachtens die wet uitgevaar digde algemeene maatregelen van inwendig bestuur en de krachtens die wet en die alge meene maatregelen vastgestelde reglementen en verordeningen hun opleggen, eerlijk eD vlijtig zullen vervullen". «De aansielling in dienst der Maatschappij aanvaardende, hebben zij zich daardoor bo vendien onderworpen aan de bij de Maat schappij geldende reglementen en voor schriften". In een in «Plancius" te Amsterdam druk bezochte vergadering, uitgeschreven door tien «Ned. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel" is, met 702 stemmen vóór, 34 tegen en 28 blanco besloten te slaken, zoodra het Hoofdbestuur van dien Bond een daartoe strekkend bericht zendt. Alsdan staakt bet geheele Nederlandsche Spoor- en Tramwegwezen, 47 000 man om vattende. Voorts is besloten, dat het reeds stakende spoorwegpersoneel van de Hollandsche Spoor zal blijven staken en dat geen der arbeiden den bet werk der stakers zal overnemen. Of het zoover zal komen, of over heel het land ook het personenvervoer zal worden ge staakt, valt nog niet met zekerheid te zeg gen wel loopen telkens geruchten, dat nu op dit, dan op dat spoorweg-station de dienst geheel gestaakt is, doch voorsbands zijn dit niet meer dan geruchten. Zeker echter is 't, dat Amsterdam is afgesloten. In de vergadering van den Raad dezer Gemeente welke zal gehouden worden Woens dag, den 4 Februari, des middags half twee, zonder te worden opgemerkt; waarschijnlijk was h\j door het gras gekropen, dat nog al hoog was.-Juist toeu hij uit het gras achter een klip wilde kruipen, werd hij opgemerkt door een Belg, die zich bij veldcornet Kemp aangesloten en om zijn koelbloe digheid door de lui algemeen geroemd werd. Hij maakte ons op den Schot opmerkzaam en deze werd nu schijf voor een zustal geweren en daar wjj hoog genoog waren om hem achter de klip te kuunen zien, werd het hem te benauwd gemaakt en moest hij terug. We zageu de kogels oin heen slaan, en hem tegelijkertijd vallen. .Hij is dood" zegt een Boer, maar plotseling staat de doodgewaande op en loop» met eeu snol beid, die een levende hem be nijden kon. Het zelfde van zooeven herhaalde zich. De soldaat valt, wordt doodgeschoten verklaard,slaat een oogenblikje later weer op, en zet het weer op een loopen. Do Boeren vonden liet hoogst verma kelijk en lachten hartelijk als de doode eiken keer weer opstond. Toch ben ik van meeniug, dat de dappere soldaat, wiens voortvarendheid niets ge holpen bad, omdat zijn voorbeeld niet door zijr. makkers werd gevolgd, door een kogel getroffen is geworden; teumirste, nadat hij zich weer in 't gras had laten vallen, bleef hij nog zichtbaar en Roth man» zeide tegen mjj, te zullen probeeren hem te raken. Rothmann trekt los en we zien den Schot opspringen om echter dadelijk weer half zijwaarts achter over te slaan en hoewel daarna nog ver scheidene schoten op hem gelost werden, bewoog hij zich niet nicer. We hadden in dien tyd ook do opmerkzaamheid van do artillerie op ons gevestigd; weldra kwamen de granaten aanzetten; ze volgden elkaar op met zeer onploizicrigc snelheid en barstten ook veel dichter bij ons dan me uangeuuam was. Toen ik bij Lndy- smith ouder het vuur van de houwitsers was, trok ik me daar eigenlijk niet veel vau aan, omdat men achter een dikke, sterke schans kon schuilen; hie0 echter hadden we klippen voor ons, die voldoend zullen aan de orde worden gesteld de vol gende Punten var. behandeling 4. Voorstel tot onttrekking van terreinen aan den openbaren dienst en verpachting tijdens de Jaarmarkt 1903. 2. Request van mej. de wed. Coenën Putman betreffende cokeslevering, met ad viezen. 3. Missive van de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs betreffende het Secretariaat dier commissie, met advies. 4. Voorstel tot wijziging der Pensioen verordening in verband met de in werking treding der Ongevallenwet. 5. Ontwerp-verslag omtrent de wijze waarop gelden uit de Gemeente-kas voor voeding en kleeding vau schoolkinderen zijn besteed. 6. Voorstel tot aanleg van een riool in den Arnhemschenweg. 7. Verzoek van J. D. Lammerts van Bueren om tot makelaar te worden benoemd, met adviezen, strekkende tot inwilliging. 8. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting dienst 4902. 9. Voorstel tot aankoop van grond aan den Soesterweg van L. Kortbeek. Burgemeester en Wethouders van deze Gemeente hebben heden afgekondigd de Verordening op de heffing van Straatbelas- ting en die op de hefling van rechten op het gebruik van den openbaren weg, zooals die zijn aangenomen in de Raadsvergadering van 23 September 4902 en goedgekeurd bij Kon. besluit van 40 Januari 1903, no. 23. Zij worden in bun geheel opgenomen in ons volgend nummer en zijn, als bekend, in werking getreden op 4 Januari 4903. Mr. Royaards heeft bedankt voor de can- didatuur der Chr. historische kiesvereeniging bij de aanstaande Staten-verkiezing (vaca ture rar. S. J. van Geuns). De Utrechtsche Kiezersvereeniging pro clameerde als candidaat mr. L. van Lier. Nu de dooi schijnt te blijven aanhouden, wordt het werk der haven- en kadeverbe tering aan de Eem hervat. Met ingang van 2 Februari zullen de for mulieren voor de uitoefening, respectievelijk de staking, van een bedriji, alsook voor de aangifte van een ongeval zyn te bekomen aan het Postkantoor, terwijl daar ter plaatse tevens de verschuldigde premiön, enz., zullen zijn te voldoen en de uitbetaling der uit- keeringen zal geschieden. Het bureel «Rijks-verzekeringsbank" zal beschutting aanboden tegen geweervuur, maar wilde het ongeluk, dat zoon'n klip door een granaat ge troffen werd, dan was men met klip en al naar de andere wereld gegaan. Ik moet dan ook eerlijk be- kenneo, dat telkens als ik een granaat boorde ko men aangieren, ik een eigenaa-dig gevoel in de maagstreek ondervond en bijzonder big was, als hij gebarsten was zonder iemand te bezeerenwel kregen we stukken raw uiteengeslagen klippen over ons heen, maar tot nog toe hadden die geen letsel ver oorzaakt. Het begon er bedenkelük voor ons uit te zien, want de vjjand begon boe langer zoojuister te schie ten, en ik zag reeds het oogenblik aankomen, waar op we „pad" zouden moeten geven, toen we achter ons het losbranden van een kanon hoorden, onmid dellijk gevolgd door het suizen van eeu granaat. Schuin achter ons hadden de onzen een 7.5 c.M. Creusot opgesteld, daar het op den linkervleugel be gon te spannen et) de Eugelschen hun grootste macht bier lieten oprukken. Ik waa verheugd, ons kanon te booren daar ik begreep, dat voor ons nu bet gevaar geweken was daar de vijand onze Oreu- sot onder vuur zou nemen. Zoo zeker was ik daar van, dat toen ik weer een vijandelijke granaat hoorde aankomen, ik het niet noodig vond, achter do klippen weg te duiken, maar eens rondkeek, wat de anderen deden. Dezen waren nog van opinie, dat het op hen gemunt was, en was het bepaald kluchtig de verschillende houdingen te zien bg iedereen, het was duidelijk te merken, was het hoofddoel zich zoo klein mogelijk te maken en zoo goed mogelijk achter de klip weg te kruipen; toch waren de klip pen zóo klein, dat ze, iudicn ze door een granaat getroffen waren geworden, uit eikaar geslagen zou den zijn eu daardoor tic uitwerking vergroot zouden hebben. (Wordi vfmvlgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1