Donderdag 5 Februari 1903. No. 5303. 52e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ4.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Reclames 1—5 regels 4.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teiephoon 19. KKNNI8UEV ING. NAT! O N A L K MI LITI E. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 24. Januari 1908, No. J, N. M. en S., waarbij ten behoeve van den militieplichtige JOSKPHUS BREUER voor de lichting 1902 eeue NA LOTING ia bevolen. Gelet op art. 15 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19. Augustus 1S61 (Staatsblad No. 72), zoomede op art. 87, 1° en art. 88 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212). Doen te weten, dat do na-loting voor den ge- melden militieplichtige, behoorende tot de lich ting van 1902, in het Gemeentehuis, aan den Westsingel alhier gelegen, zal geschieden op Woensdag den 11. Februari 1903, des voormid dags te half elf uren. Amersfoort, den 5. Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. Tir. SANDBERG. Ds. P. Groote Pzn., predikant bij de Evattg. Lutbersche gemeente te Amsterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan in de Lutbersche kerk hier. Ter gistermiddag onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A.Barch- inun Wuijtiers van Vliet, gehouden Raads zitting waren 15 leden en ae Secretaris aan wezig; met kennisgeving waren afwezig de hoeren Plomp en arts .lorissen. Ingekomen waren: van Gedeputeerden de goedkeuring van de Gemeente-begrooting over 1W2 en van bet Raadsbesluit nopens de jaarwedde van mej. Van Goor voor notificatie; uittreksel uit het Kon. besluit van 40 Januari 4903, No. 23, tot goedkeuring van de Verordeningen op het straatgeld en de straaïbelasting voor kennisgeving; een missive van den Minister van Binuenland- sche Zaken waarbij hij geen goedkeuring verleent tot het instellen eener vrije vee markt op Woensdag voor kennisgeving, met de meededeeling dat de veemarkt op Dinsdag blijft gehandhaafd; een missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit nopens de regeling der jaarwedde van den leeraar in Gymnastiek aan de Hoogere Bur gerschool vcor kennisgeving; de Rekening Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1902 te behandelen bij de Gemeente- rekening; een verzoek van de lirrna Van 't HolT Sc Achterbergt) om op bet Beuken laantje een boom te mogen rooien om prtc-advies aan B. en W een verzoek van de Kei-commissie om dun historisehen kei to mogen doen ontgraven en dezen te plaatsen op den Hot om urm-advies aan B. en W.; een schrijven van «Kindervoeding'' houdende dankbetuiging voor het in gebruik geven van een tweede lokaal in het «Werkhuis" en het toestaan van een hoogcr subsidie voor kennisgeving; een request van de ver- eeniging «Zwem- en Badinrichting" om bet terrein «Ier voormalige gaslabriek in erfpacht te mogen ontvangen om prm-advius aan B. en Ween adres van de plaatselijke af- deeling van «Toonkunst" om subsidie voor het in Juni hier Ie houden Muziekfeest dier maatschappij om prm-adviesaan B. en W.; een request van de werklieden der Gemeente- reiniging om loo.isverliooging en korter ar beidstijd om prae-advies aan B. en W een dankbetuiging van den Gemeente-op zichter en den Inspecteur van politie voor de gratificatie hun toegelegd na de waarne ming van het ambt van Directeur van den Reinigingsdienst voor kennisgeving; hel vol gende adres van L. van Aehterbergh, waarvan, op verzoek van den heer Gerritsen voorle zing werd gedaan: Geeft met gepasten eerbied te kennen Lubber lus van Aehterbergh, koopman in brandstoffen te Amers foort, dat door hem van den Directeur der Gemeente- gasfabriek te Amersfoort vijl' iL zes duizend Hecto liter cokes is gekocht den 25*teu April 1902, te ont vangen in 1902—1903, en wel 10 ceut per Hectoliter beneden den prijs, vastgesteld door de Gns-connuissie; Dat op deze voorwaarden een duizend acht hon derd Hectoliter door adressant is geaccepteerd, te- geu eontauta betaling; Dat de cokes te Amsterdam en meerdere plaatsen per H. L. door mij 10 cent goodkoopor zou zijn gekocht, wanneer door mü de overeenkomst met den Directeur der Gemeente-gasfabriek niet was aangegaan. Dat 15 October namens den Directeur der Gas fabriek een kantoorbediende mij kwant aanzeggen, dat vanaf dien datum geen cokes mot de bedongen reductie meer werd afgeleverd en do Directeur mij dus voor 't geval stelde geen cokes te kunnen ver- - «e koopen of de te kort komende cokes voor den winter 1902—1903 aan te koopen bij gri omdat door mij geen bepaalde hoeveelheid Do heer Gerritsen zeide, niet te wil len vuoruitloopen op liet onderzoek dut zeker wordt ingesteld, doch te willen constateeren dat hier een zeer ernstige beschuldiging tegen den Directeur der Gemeente-gasfabriek wordt geuit. Juist hierom zou spr. wenscheit, dat ook requestrant persoonlijk wierd ge hoord opdat het onderzoek zoo onpartijdig en breed mogelijk zij. Wethouder Visser, Voorzitter der Gas-commissie, zeide aanstonds na ontvangen van het request met den Directeur gesproken te hebben. Toen is hem o. a. gebleken, dat adressant 7 April 200 H. L. en 25 April 7 en 9 October telkens 400 H. L. betrok. Van contract is geen oogenblik sprake ge weest, althans bestaat er geen schriftelijke overeenkomst en naar betgeen spr. vernam is wat adressant aanvoert pure fantasie. Hot advies van B. en W. zal volgen, doch spr. meent nu reeds deze woorden te moeten doen hooren opdat geen verkeerde gevolg trekkingen worden gemaakt. Den hoer Gerritsen speet het zeer, dat de Voorzitter der Gas-commissie zich reeds partij stelde. Spr. verzocht alleen, dat re questrant persoonlijk zou worden gehoord. Spr. heeft het volste vertrouwen in de Gas- commissie, welke ook hier advies zal geven. De Voorzitter stelde voor, de discu- siën te staken. Wethouder Visser zeide echter nog, dat de heer Gerritsen wellicht voorlezing vroeg om dit request gelijktijdig met punt 9 t<! behandelen. Spr. verklaarde voor nie mand partij te trekken. De heer Gerritsen verklaarde, inder daad voorlezing te hebben gevraagd om bet request gelijktijdig te behandelen, hetgeen thans blijkt niet te kunnen. De Voorzitter deed toezegging van een grondig onderzoek en afdoening in een volgende zitting. Te 2.10 kwam de Beschrijvingsbrief aan de orde. 1. Voorstel tot onttrekking van terreinen i 1902 van hen l den hoogsten prijs door *1)0 li TER'. Toen ik bij de wagons kwam, was luitenant Ma ltin daar. Ik vertelde hem, wat ons overkomen was en liy zond dadelijk zijn ordonnans mot een paard Rothmnnn tegemoet. Ik hoorde nu, dat do majoor een oogenblikje te voren ook hier geweest was, dat de Engelscheu dien kop haddon kunuen nemen on nu bracht luitenant Maluu ino op do hoogte. Generaal Botba had den vorigen avond order ge geven aan een dor veldcornotten om dien nacht den kop te gaan bezetten, maar deze officier had eenvoudig dio order in den wind geslagen en het beter gevonden, ergens audors in positie te gaan. Generaal Botha dacht niet anders of de veldcornet had dien order opgevolgd eu was gerust, zóo gerust, dat hij juist onder aan den kop was gaan afzadelen om een stukje te gaan eleu. Men kan zich zijn vorbe.ziug cn ontsteltenis voorstellen, toen hij voor dessert plotseling op blauwe booueii werd onthaald, die Khaki hem van den kop toezond. In alle linast worden de paarden opgezadeld en zocht men veiliger plok, terwijl generaal Botha direct order had gegeven aan Int Fonische kanon om voorloopig don vijand iu bedwang te houden. Do kop was evenwel zóo gelegen, dat zoodra Khaki er kanon vuur had op gesteld alle posities konden worden aan den openbaren dienst en verpachting Mloop.obSgraoltaod.krm, Jaarmarkt 1903. r- Ongewoon vroeg en wel op 24 Januari is dit jaar de kennisgeving gepubliceerd hou dende het voorstel om tijdens de kermis ter reinen te onttrekken aan den openbaren dienst. Dit houdt misschien wel verband met den machinatièn van den Bond van kermis reizigers, wier leden zich hebben voorgesteld wel groote bedragen te ontvangen doch voor de standplaatsen hunner spellen en kramen cokes gedurende den zomer betrokken, mij noodzaakten, tc hun nnnbieding tc aecepteereu Redenen waarom requestrant de Gemeente vor- zoekt, schadeloos te worden gesteld voor de iet- geleverde vier duizend iwoe honderd (4200) Hecto liter cokes A f0.10 per Hectoliter, aangezien do overeenkomst door den Directeur, als handelende voor de Gemeente, met mij gesloten, niet ten koste van een burger der Gemeente zonder schoon geschoten; er werd in alle haast een krijgs raad belegd en men kwam tot het besluit, terug te trekken. We waren vrccselijk teleurgesteld; wehaddeunog maar twee dagen gevochten eu nu reeds waren ge noodzaakt, terug te gaan bet was daarom jammer, omdat do posities uitstekend waren, maar door de onverantwoordelijke nalatigheid vau een officier was het Khaki gelukt, een onzer beste posities te vatten. Ware dat niet gebeurd, dau zou het nog aan ver- scheideue Engoischen hot leven hebben gekost, voor- da' het hun mogelijk zou geweeest, ons uit de ran den by Donkerheek te verdrijven. De zon was al onder, eer Rothmnnn en do or- dounans versohenen. Hy was met de Kaffers over eengekomen, zooals hy to voren van plan waswe dachten toeu wel, dat we binnen niet al te langen tijd weer op dio pies terug zonden komen, maar bet lot bcslislo anders eu Rothmund beeft nooit meer iets van zyn paard gezien of gohoord. In don tijd, dat we gogeten haddon, was het don ker geworden en werdeu de wagens vau den majoor eu vau luiteuunt Malan ingespannen en gingen we langs de spoor in de richting van Elaudsrivier. Een klein eindje voorbij de statie werd uitgespannen en bleven we dien uacht overvroeg in don ochtend werd weer iugespaunen en ging het verder naar Bronkhorslspruit. Khaki was ons dicu dag op do hieleu. Waar wij een uur te voren waren gewoest, was Khaki nu. Nuuwolijks was men dan ook afgezadeld, of hot be richt kwam: „Khaki ia nabij; opzaall opzaall" eu voort ging hot dau maar weer. We kwamen ongeveer een uur to Bronkhoratsproit, Slier word uitgespaunon en afgezadeld 011 besloten om wat kost te maken. De potten stonden nauwe lijks te vuur, of alweer kwam het alarm berioht, dat Khaki in aantocht was. Do majoor ging iuformee- ren hoeveel Uitgelachen het waren, want tot nog toe was het de vijand nog niet mogelijk geweest mot zoo weinig mogeljjk to geven. Titans is by B. en W. een bod ingekomen van f2500 voor een standplaats waarvoor in de laatste iaren by opent are verpachting flOOO minder werd botaald en B. en W. vroegen nu machtiging tot onderhandscbe verpachting van de volgende terreinon ge- diirunde het tijdvuk van 14 tot 28 Ociober: a. een oppervlakte van hoogstens 400 M2. op den Hof bij het Pcporsteegje, voor 12500; b. een oppervlakte van hoogstens 119 M2. op den Hof by de Lavendelstrnat, voor f350; c. idem 400 M2. op de Appelmarkt, voor f 175 d. idem 225 M2. op de Groenmarkt, voor f175; e. idem 70 M2. op den Hof nabij de Vijver straat, voor f35; f—j. idem resp. van 50, 30, 30, 100 en 100 M2. op den Hof, voor onderscheidenlijk f00, f30, f30, 1175 011 f175 als minimum. Indien de* onderhandscbe verpachtiug van de terreinen b—j niet gelukt, zal later een openbare verpachting plaats hebben. De Voorzitter deelde nog mede, dat tloor Tewe telegraphisch aanbieding is ge daan voor terrein a. Konige dagen later trok deze zyn bod in, doch B. en W. hielden hom aan zyn verbintenis, waarop hij ant woordde zeer verwonderd te zyn. Het voorstel werd aangenomen z. d. of b. 8t. 2. Request van mej. de wed. G. Coenen— Putman, handelaarster in brandstoffen, be- treilende cokesleverirtg, met adviezen. Requestrnnte schreef 22 November: „dat zjj gedurende het gansche juar ongeveer van de Gomeeutelyke gasfabriek cokes heeft betrokken op do door Burgemeester en Wethouders vastge stelde conditiën, volgens welke, bij afname van minstens 60 Heotoliters in eens, 10 °/0 on by afname vau minstens 200 Hectoütor in eens 10 cent per Hectoliter reductie op den prijs werd verleend „dat zy zich bad voergenomen, op voormelde con dition ook gedureude de wintermunnden de voor haar handel benoodlgde cokes van do fabriek te betrekken, dieuteugevolgo aan haar clientèle heeft medegedeeld, dat zij die brandstof tegen fabrieksprys kon leveren, on geen gebruik heeft gemaakt van de aanbiedingen tot cokeslevoring haar in den zomer door lirmu's, mot wie zij vroeger handelde, gedaan „dat, nu zy eergisteren weder con bestelling van 200 Hectoliters deed, door den Directeur werd mede gedeeld, dat do bovendooldo bepaling omtrent ro- ductle op den koopprys door Burgemeester en Wet houders was ingetrokken en zjj het zelfde bedrag, als van particulieren gevorderd wordende, had to betalen „dat zy door een en ander in moeilijke omstan digheden is gerankt; omstandigheden waaruit niet onauuzienlyk nadeel voor haar voortvloeit; „dat zy toch, wil zy haar clientèle volgens de gednuc toezegging bedienen, aan do leverantie niets I kan verdienen, in enkoio gevallen geld daar by I passen moet. j „Redenen waarom zij Uwen Rand beleefdelijk ver een groote macht zich zóo vlug te bewegen, dat wij tolkous verontrust werden. Hot bleek, nat bet een klomp paanleuruitors was met den Pom-pom. Long Tom was bij ons vertrek uit Pretoria weer op de gepantserde truck geplaatst en vergezelde ons voort durend by (onze terugtochten langs de spoor lijn. Tom moest er nu opuit om Khaki terug te schie ten en zóo goed kweet hij zich van die taak, dat de paardeuruiters met allen spoed terugtrokken toen een paar lui eens gingen kjjkcn op de plok, waar Long Tom's granaten waren govalleu, werd er een uil elkaar geschoten wiel van deu Pom-pom gevon- deu, wel con bewijs, dan onze lauge vriend goed werk had godaan. Hoewol wo dien middag niets van do vijand be merkten, kwam er toch ordor om te „trokken" 011 gingen we na het middagmaal. Wo kwamon dien avond laat en dood vermoeid te Balmoral aan. Wo hadden dien dag, goed beschouwd, voortdurend in 'tznal gezeten, mol uitzoudering van een paar uur afzadelen te Broukliorstspruit. Door do vermoeid heid whs ik eenigszins slecht gehumeurd, ui toeu dc majoor mot oom Hans Wolmarans, dien den ge- heeleu dag lekker iu een kar hudden gezeten, my vroegen hoo het ging, zeide ik dan ook kort en goed, dat het mij onverschillig was of Khaki mij dozen nacht in handen kreeg en dat ik vast voor- nemous was ont, wauneer ik eenmaal goed en wel I en spoedig genezen zyn. onder de kombaarzen lag, er onder geon enkelo om- 1 standigheid vó >r morgenochtend onder vandaan te komen. Tot mijn schuade moest ik zeggen, dal ik da..rbij een paar krasse uitdrukkingen gebruikte, die vooral do lachlust van oom Hans opwekte. Om ino een bootje op to knappen, bood hy me zyn veldllcsch aan, die met Kaapschc dop (oen soort braudewyn) gevuld was. Ik nam een poar tlksche tongen, dio me werkelijk goed deden, cn toen we etunaal afgozadold en uitgespannen waren, ons kampvuurtje lustig braudde en de potten mot kost daar langs stonden te koken, voelde ik my bjjoa normaal. Wat vooral het rijden te paard iu dien tijd van het jaar zoo onaangenaam maakte, was de stotHge toestand dor wogen en de wind, die iemand het stof voortdurend in mond, neus, ooren en oogen joeg, terwijl vooral iu den ochtend de wind ijzig koud was. Door het groote aantal ruiters word het op jagen vau hoi stof uog verergerd en 's avonds zag men gowoonlijk zoo zwart als een Kaffor. Ik troop dien avond ouder gewoonte weer onder den wagen eu sliep dien nacht zóo vast. dat al had er ook eon helsch gevecht plaats gevonden, ik er niets van gemerkt zou .lebben. Den volgenden ochtend werd ik zoo frisch als oen hoen wakker ik ging mol Rothmaun naar hot station (wo waren op korten afstand van do statie uitgespannen) en gingen ons by de kraan van do watertank», waaruit do locomotieven worden voorzien, een» ilink wns- soheu. Bij onze lorugkomst ragen wo do ambulance van dr. Noothling, die 11a liet sneuvelen van dezen officier van gezondheid dr. Holyt waarnemend was geworden, en daar Rulhniann kiaagdc, dat zyn woud hem pijn deed en zijn heup gezwollen was, gingen I we naar don doktor 0111 de wond lo laten ouder- zoeken. Do doktor maakte do wond schoon, legde l er wat verbandmiddelen om en stelde Rotbmann gerust: do wond zou binnen eon paar dngon dicht t spoedig genezen zyn. Het was te Balmoral oen heole drukte daar het grootste gedeelte dor commando's hier in lager was gegaan. Het plan bestoud oui, zoolang de vij and geen voorwnartêche beweging maakte, hier to blyven.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1