«oelct, Burgemeester en Wethouders te willen uit- noodigen, voormelde reducliebenaling in het loven lerpg te roepen, met conditie, dat over den koop» prijs van de inmiddels betrokken cokes de reductie alsnog zal worden verleend, of, *00 noodig, rolf te dier zake bepalingen van stabielen aard vast te stellen. „Hetwelk doende, ens." By publicatie van 15 October werd ter kennis gebracht, dat mei ingang van dien dag «alle korting voor afname van minstens 200 H. L. is vervallen" en de Gas-commis- sie adviseerde 15 Januari „Onder terugzending van het request der wed. Ooenen, waarbij zg zich beklaagt, dar haar door het besluit van deu 16. October 1902, houdende cokesprgsverhooging en intrekking der kortings- voorwuarden voor bepaalde grootereafuamen, schade zou zgn toegebracht, hebben jvjj de eer UEA. te berichten dut door do requentranue geen aanspraak October jl. door de fabriek werd medegedeeld, dat elke reductie voor het vervolg wordt ingetrokken en zjj dit trouwens ook uit do publicatie van Bur gemeester en Wethouders dd. 16 October had kun nen lesen. „Dot zij gedurende den zomer zich niet beeft gedekt door voorkoop van de fabriek tot logeren prys en reductie, moois haar door den Directeur persoonlijk nog in September werd aangeraden, is niet aan ons te wgteuwaarschijnlijk speculeerde die firma op nèg lager aanbiediugen, zoodat de gevol gen van die mislukte speculatie o. i. voor haar rekening dienen te blijven eu er geen sprake kan zijn van eenige togemoetkoming dezerzijds. Boven dien meent de commissie te mogen opmerken dat do vroeger bestaande korting nlleen kon wordeu toegepast bg otlevering van 200 mud in eens en wanucer er geeu vocrrnad was, zooals nu do laatste maanden, er ook geen 200 mud in eens kon afge leverd worden en dus ook van toepassing der kor ting geen sprake kon zijn. „Wg adviseereu ook vooreerst geen reductie voor inkoop vnn grootere hoeveelheden iu hel leven te roepen, mei het oog op de geregelde goede ainaiue der cokes". Wij netnen adres en advies in hun geheel op omdat ook andere brandstolTenhandelaars belang hebben bij deze zaak. De heer Gerritsen wilde gaarne toe- Seven, dat deze klacht volkomen ongegrond i gebleken en B. en W. beslist gelijk hebben in hun pne-advies. Iets anders echter is het of de Gas-commissie goed gezien heelt dooi de détail-handelaars uit te sluiten; daardoor toch zullen we concurrentie van buiten krijgen, vooral 's zomers. De commissie heeft te zeer gerekend op de zachte winters van verleden jaar en dit jaar en spr. hoopt, dat zij deze woorden zal overwegen. Wethouder Visser was dankbaar voor den wenk. Inderdaad zijn reductie en allerlei faciliteiten gegeven, doch met slecht resul taat omdat de handelaars speculeeren op nóg lager prijzen, zoodat de commissie in het belang der Gemeente andere maatregelen heeft genomen. De fabriek heelt klandizie genoeg. Kan de commissie echter betere* overeenkomsten aangaan met de brandstof handelaren, dan is zij volkomen daartoe bereid. De heer K leb er wilde er nog op wijzen dat als de wederverkoopers groote korting genieten, alle particulieren zouden wegge- zonden moeten worden, hetgeen zeer onbillyk eigenaar van den weg, zal toestemming worden gevraagd om het riool aan te leggen en als dit gereed is, zullen de huiseigenaars worden aangeschreven, de noodige aanslui tingen daarop aan te brengen. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Verzoek van J. D. Larnmerts van Bueren om tot makelaar te worden benoemd, met adviezen, strekkende tot inwilliging. Benoemd met 14 stemmeu; éen briefje werd blanco ingeleverd. 8. De vaststelling van het 3e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1902, tot een bedrag van f 137.50 geschiedde 2. d. of h. st. Alsnu vergaderde de Raad van 2.25 tot 3.28 met gesloten deuren. Na heropening werd aan de orde gesteld punt 9. Voorstel tot aankoop van L. Kortbeek van een strookje grond van 17 M2. aan het driepuntje op den Soesterweg bij de Korte Bergstraat en de Stationsstraat voor f 950. Ofschoon door deze verbreeding de weg van bet station tot de binnenstad overal een behoorlijke breedte zou hebben gekregen, verwierp de Raad met 13 tegen 2 stemmen (die van de Wethouders-voorstellers) het voorstel. Discussie werd in de openbare zit ting hierover niet gevoerd. Daarna werd de vergadering te hall vier gesloten. 1902, voor subsidie aan Vereenigingen of Commissiën, die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van schoolbezoek ten doel stellen, een bedrag van f75 is toegestaan. By Raadsbesluit van 21 Januari 1902 werd aan de Commissie voor Kindervoeding te Amersfoort een subsidie van 175 voor het jaar 1902 verleend onder de volgende voor waarden le, dat aan het einde van het jaar (uiter lijk 31 December) aan den Raaa rekening zal worden gedaan van de wijze, waarop bet geld, waarover de commissie ten behoeve van het verstrekken van voeding en klee ding aan schoolgaande kinderen beschikt, is besteed 2e, dat de commissie binnen éen maand na heden aan het College van Burgemeester en Wethouders een schriftelijke verklaring inlevert, waarby zy zich verbindt, niet af te wijken van de regeling genoemd in artikelen 6, 7 en 8 van voornoemd Kon. besluit. 3e, dat bet subsidie niet wordt uitbetaald voordat de sub 2 genoemde verklaring ingeleverd welke voorwaarden door die commissie zijn aangenomen. De commissie heeft bericht, dat door haar gehandeld wordt overeenkomstig het bepaalde in art. 35, 2e alinea, der Leerplichtwet, zoo mede in art. 6, 2e lid, en art. 8 van voor meld Kon. besluit en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen van wie geacht kan worden dat liet onderwijs, zonder die voeding en zonder die kleeding, minder resultaat zou hebben dan thans bet geval is. Zij heeft aan den Raad rekening gedaan van de wijze waarop het geld, waarover zij ten behoeve van het verstri,kken van voeding en kleeding aan schoolkinderen beschikt, is besteed. Uit die ïekening blijkt, dat door haar in het afgeloopen jaar 0. a. is uitgegeven aan voedingsmiddelen f564.86 en aan kleeding f 111.25 en dat in het geheel in 78 dagen aan 9265 kinderen voedsel is verstrekt, zoo dat gemiddeld 119 kinderen aan de voeding enz. hebben deelgpnomen. De uitgaven der commissie bedragen f863.5#, of gemiddeld per kind en per jaar f7.256. Het verslag werd z. d. of h. st. vastge steld. 6. Voorstel tot aanleg van een riool in den Arnhemschen weg. De Gezondheidscommissie wees er B. en W. op, dat de toestand daar nadeelig geacht moet worden en B. en W. zijn met de commissie van oordeel, dat alleen afdoende verbetering kan worden aangebracht, indien in den Arnhemschen weg een riool wordt gelegd en de perceelen op dat riool worden aangesloten. De kosten van dit riool, van de Bouwmaatschappij tot de Aldegondestraat, zullen 1 150 beloopen. Van het Rijk, als En als de man zijn plicht doet, niet langer waarschuwt, dan, ja dan krijgt hij de schuld van hetgeen dan onverbiddelijk volgt: moeite en kosten. Ook hier zal een plechtige lijkdienst worden gehouden voor wijlen mgr. H. J. A. M, Schaep- man en wel Zaterdagochtend 7 uur in de kerk van O. L. Vr. ten Hemel opneming aan de Langegracht. Luitenant J. C. van Nouwhuys, van de infanterie O. I. leger en herkomstig van het 5e regiment infanteriB, zal 28 dezer naar Oost Indië vertrekken. zou wezen. De heer Gerritsen had met genoegen de verklaring des heeren Visser gehoord, doch bleef er bij dat, als door den zuchten winter de fabriek aanstaanden zomer over vloed van cokes heeft., zij de kooplieden zal noodig hebben. Wethouder Visser antwoordde, dat de fabriek niet kun voorzien in debehoelieaan cokes voor de geheele Gemeente. De beer Gerritsen co.nclueerde hieruit, dut de handelaren cokes van buiten zullen betrekken en er voor de fabriek zeer onge- wenschte concurrentie zal geschapen worden en herbaalde zijn vraag of hun belangen en die der fabriek niet vereenigbaar zijn. Het pras-advies van P. en W. werd hierna z. h. st. aangenomen en de wed. Coenen dus in bet ongelijk gesteld. 3. Missive van de Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs betreffende bet Secretariaat dier commissie, met advies. Op verzoek van de Commissie, welke een nieuw ootwerp-reglement heeft saamgesteld, dat zij binnenkort ter goedkeuring hoopt in te dienen, werd dit punt van de rol ge nomen. 4. Voorstel tot wyziging der Pensioen- verordening var. 18 April 1899 in verband met de in werking treding der Ongevallenwet. De Raad besloot z. d. of li. st. de veror dening te wijzigen door tusscben art. 13 en 44 een artikel 43bis te voegen, luidende «Indien .aan een ambtenaar of bediende vóór den dag waarop zijn pensioen ingaat een ongeval overkomt, dat hem krachtens de Ongevallenwet aanspraak geeft op uit- keeringen, wordt het pensioen met hetgeen bij krachtens deze wet geniet, verminderd. »l)6 krachtens die wet verleende genees- of heelkundige behandeling, of vergoeding daarvoor, wordt niet in mindering gebracht. 5. Ontwerp-verslag aan Gedeputeerde Sta ten omtrent de wijze waarop gelden uit de Gemeente-kas voor voeding en kleeding van schoolkinderen zijn besteed, ingevolge art. 11 Kon. besluit van 19 November 1900, en aan de band van dc door de Commissie voor Kindervoeding verstrekte gegevens. De Raad bericht, dat, onder volgnummer 145bi9 der Gmeentebegrooting vcor bet jaar Voor de vacature in de Provinciale Staten ontstaan door het overlijden van mr. S. J. van Geuns zyn in Utrecht I officieel candi- daat gesteld mr. L. van Lier (lib.) en dr. J. Grijns (anti-rev.) De stemming in dat district heeft Dinsdag 17 dezer plaats. Blijkens het daarnaar ingesteld onderzoek zyn in deze Gemeente rond 3200 kinderen van 7 tot 12 jaar, die dus vallen inde termen der Leerplichtwet. De reserve-agent van politie meer speciaal belast met het toezicht op de naleving der Hondenbelasting treedt met grooten tact op en aan hem zal 't niet te wijten zijn als er moeilijkheden komen. Wel aan de eigenaren en vooral aan de eigenaressen der honden, die, in weerwil van alle waarschuwingen, hun keffertje maar geen penning aandoen. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot le lui tenant bij het 5e regiment de 2e luitenants H. P. van den Ham van Heyst en A. J. A. Busquet, van het korps. Tot 1e luitenant bij het le regiment veld artillerie is bevorderd de 2e luitenant A. D. Putman Cramer, van het korps. Op den voet als in vorige jaren worden van Juli tot September weder cadetten-ser geant en cadetten-korporaal der Kon. Mili taire Academie te Breda gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie en het 1e regi ment veld-artillerie hier tot het bywonen der practische oefeuingen. Bij het 5e regiment infanterie hier zullen worden ingedeeld 160 miliciens der lichting 1903 uit Overysel, 80 uit Friesland, 55 uit Drente, 35 Utrecht en 30 uit Gelderland. 't Is haast wel overbodig daarop te wijzen, doch wellicht zijn er nog enkelen die niet weten, dat ten bate van «Kindervoeding'' een poging wordt aangewend om baar tekort in kas te dekken. Een zeer begaafde stadgenoote, wier pastel- portretten zeer hooge waarde hebben, heeft ue groote welwillendheid gehad, haar zeld zame gave ter beschikking te stellen van de dames van «Kindervoeding" en aangeboden een portret te schilderen voor wie den eenigen prijs trekt uit de loten (a f 1) welke bij de commissie-leden van «Kindervoeding" verkrijgbaar zijn. Ter Dinsdagavond gehouden maandverga dering van «Handel en Nijverheid", welke door net geheele Bestuur en vrij veel leden werd bijgewoond, zeide de Voorzitter onge veer Mijne Heeren, De Secretaris heeft zooeven uit de Notulen gelezen welke goede wen- schen voor den handel en de nijverheid te Amersfoort ik uitsprak in de eerste verga dering welke wij in dit jaar hielden. Ons Reglement verbiedt ons de politiek aan te roeren, doch u zult het mij vergun nen dat ik als bloote mededeeling herinner aan de ernstige gebeurtenissen van verleden Zaterdag en de onzekerheid waarin we ver keerden op Zondag, en met het oog daarop nogmaals de hoop uitspreek dat de handel en de nyverheid van Amersfooort mogen bloeien, al wil ik niet ontkennen dat, althans bij mijzeiven, deze hoop vergezeld is van vrees voor de dingen die wellicht in een uitgebreide s'Se'lJebractit de Intusïchen 1 Directeur van het wmischelykheid uw1 .n (Jü bestelling Pestkuntoor te >ew ,e !jeïè8r"dugen tweede bestelling eerst te 9ter Ito»*»mede, dat De Voorzittei stenographisch ver- ingekomen faï"n\ sler,|am gehouden 3e e'ag van be e „andeldrij- Internationaal cong roefnummer van venden ""ddelstanl,|sen 1^ clrcuIaire tot »be nieuwü Boig t y ei,stands-rongres, te Amersfoort ton' blijven, burgerlijke en militaire autoriteiten en des- k'HeS; voorbarig zijn geweest, stappen te doen; get rapport dm O"»"""" voor de hereeniging is I l'ebruairiet!I\J J komen bij den Minister van Oorlog. Zoodra bet echter zaak is, handelend op te treden, zal het Bestuur zulks doen en trachten de school voer Amersfoort te behouden. Haar ver trek zou voor den handel een zeer groote slag zijn (Applaus). In een vorige vergadering is ter sprake gebracht of voor grootverbruikers de prijs van liet gas niet te verminderen zou zijn. Ook te dezen opzichte is het Bestuur diligent geweest; het wendde zich om voorlichting tot andere plaatsen van gelijken toestand als Amersfoort, doch ontving nog niet alle ge- wenschte inlichtingen. Het wil goed beslagen ten ijs komen eer het eenige verdere stappen doet en kon dus nog geen inlichtingen geven. Een der leden vroeg of niet ie bewerken zou zijn, dat de waggons welke men ter los sing krijgt vroeger dan half negen ter be schikking worden gesteld, vooral de waggons der N. C. 8. Komen er vier of vijf te ge lijk, dan kan men ze moeilijk op éen dag lossen en moet men staangeld betalen en dit is te erger 1111 de Directie niet meer, ge lijk voorheen, die gelden restitueert tenzij zonneklaar bewezen wordt, dat de schuld bij de Maatschappij ligt. Het Bestuur zal informeeren en later rap port uitbrengen. Hierna werd de vergadering gesloten. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat do voordracht van dr. J. J. Hallo over «De levensbeschouwing der Theosophie''he denavond te 8 uur niet iu de leeszaal, doch in den foyer van Amicitia wordt gehouden. De plaatselijke afdeeling van den «Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficie- niet verre toekomst zullen komen en vooral I ren" wordt aanstaanden Maandagavond iu voor de nijverheid wellicht zeer treurige gevolgen te duchten geven. Hierna kwam op de eerste plaats ter prake het Bestuursvoorstel om aan den •irecteur-generaal der Posterijen een request te zenden om de eerste postbestelling te bestendigen op 7.30 's ochtends en dus lijn recht in slrij'f met het request van de Kamer van Koophandel, welke verzocht deze vroeger te doen uitgaan en wel te 7 uur. In de vorige maandvergadering is deze zaak óok ter sprake gebracht en toen werd 0. a. meegedeeld, dal de post welke te 6.40 hier aankomt bijna 2/3 van de geheele dage- lijksche zendingen omvat en niet te 7 uur kan zijn gesorteerd. Door het zenden van j dit request volgt de vereeniging de lijn welke zij ook verleden jaar betrad, toen zij zelfs bij de hoogste pest-autoriteiten een ernstig onderzoek instelde en zonneklaar bleek, dat elke verandering juist bet tegendeel van verbetering zou brengen. Men zie ook ons nummer van Zaterdag. Het Bestuur steunde dan ook het request van de Kamer van Koophandel niet, doch besloot een tegen-request in te dienen. Daar door komt de vereeniging wel lijnrecht te staan tegenover de Kamer van Koophandel, doch zij moet vóór alles de belangen van den handel en de nijverheid voorstaan, het geen zij in deze meent te doen door een tegen-request. De Voorzitter las nu de artikelen «Welke de werkkring en de roeping der Ned. Kamers van Koophandel" uit het ochtend- het avondblad van het «Hdbld." van 29 Januari 1903 en meende, dat de plaatse lijke Kamer er blij over mag wezen, dat ze een vereeniging als «Handel en Nijverheid" naast zich heelt, die haar kan aanvullen, zaken kan atwikkelen welke zij door haar bijna 90-jarig statuut niet ter band kan nemen, 't Is hard, doch waar, dat de Ka mer herhaalde malen zaken ter hand nam welke de vereeniging reeds had aanhangig gemaakt, somtijds zelfs reeds had afgedaan. Met algemeene stemmen werd hierop be sloten het request te verzenden zooals dat entworpen door het Bestuur, dat daarbjj een «Café Otte" gehouden. Haar schietvereeniging «Wilhelinina" houdt Zaterdagavond een feestelijke byeenkomst in «De Arend". De plaatselijke afdeeling van den «Volks bond" zal baar jaarvergadering houden op Donderdag 12 dezer in «Ons Huis". Reeds Woensdagochtend werd ingevolge de Ongevallenwet aan het Postkantoor de eerste aangifte gedaan van een ongeval, een spoorbeambte overkomen. In dit nummer komt de olïicieele mede deeling voor van de openstelling van het bu reel «Ongevallenwet", gelijk we die in ons vorig nummer reeds vermeldden. Men schrijft ons uit Doorn: Na de om binding van de liberale kies ver eeniging alhier, zijn er pogingen gedaan om een Volkskiesvereenigit.g op te richten, tot nu toe echter zonder resultaat. De zeer slecht bezochte vergadering kon geen besluiten nemen, maar sprak aileen de wenschelijkheid uit om den heer Oudegeest, uit Utrecht, uit te noodigen hier een spreekbeurt te komen vervullen. De Minister van Binnenlandsche Zaken overwegend, dat de beer jhr. mr. l ii j m' van Asch van Wij. k, ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten- uuneraal en dat mitsdien een verkiezing van een id dier Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Ede, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 1/ februari e k. ,1e stemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Februari, en de herstemming zoo noodig, op Dinsdag 2 Maart e. k Wij nemen <iilbericht in zijn 'geheel op omdat in enkem bladen wordt betwijfeld of er 1» het district Ede wol een vacature is. Ier gister bier ter stede gehouden ver gadering van de Centrale iiuti-revoluiioni.aire kiesvereeuiging is dan ook wel zeer dog,diik als1 cnn.lulaat gesteld dr. M. A. Brants, te De wyze neemt maatregelen tegen leed mnn 1-J dat komen kan.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2