Gemengd nieuws- Ingezonden. Tbeud. Schut, 1619-1068. In de Februari-aflevering is slechts het eerste gedeelte, 16 pp., van deze belangrijke studie verschenen. Op bl. 7 geelt de conrector-Gemeente ar chivaris o. a. een opheldering omtrent de overlevering, dat de dienstboden uit die dagen Latiju spraken. Hy schrijft dan •Jaarlijks werd door den rector een gedicht vervaardigd, cantilena geiieeten. Viaderacus, die hier conrector was in het midden der l(ie eeuw zegt er van •Dit lied, dat zy Cantilena noemen, zingen uwe knapen naar of uit school gaande langs grachten en straten en stegen, en niet alleen de leerlingen van de groote school boort men hel zingen, maar ook meisjes en dienst boden kennen dat lied van buiten en zingen het aan het spinrokken of by den haard of bij gastmalen, etc." De bevolking bestond op 31 December 1901 uit 20 620 personen, te weten M. V. 10111 10409 Vermeerdering iu 1902 door Geboorte 389 350 Vestiging 1356 965 1745 1305 11856 11724 Vermindering in 1902 door Overlüden 189 197 Vertrek 1282 827 1471 1024 10385 10700 Vermeerderd met 274 291 565 Bevolking op 1 Jauuari 1903 21085 Naar de godsdienstige gezindheid bestond de bevolking dezer Gemeente op 1 Januari 1903 uit Nederduitse!) Hervormden 11 085 Fransch of Waalsch Hervormden. 65 Engelschen of Presbyterianen 1 Anglicanen of Episcopaten 3 Evangelisch Lutherschen154 Hersteld Lutherschen16 Doopsgezinden81 Remonstranten92 Vry-Gereformeerden45 Cbristelyk-Gereformeerden 71 Gereformeerde kerk1023 Roomsch-Katholieken Oud-Roomschen Ned. Israëlieten Portugeesch Israëlieten Tot geen Kerkgen. behoorenden Totaal der bevolking 7851 206 324 1 67 21085 Nu 25 jaar geleden bedroeg het zielen aantal 13651, te weten 6523 mannen en 7128 vrouwen 40 jaar geleden bedroeg het 12 842, 0214 mannen en 6628 vrouwen. Van de 21 085 inwoners op 1 Januari jl. behoorden er 2275 lot het garnizoen, 121 officieren, 1300 onderofficieren en minderen, 257 vrouwen en 597 kinderen. De vestiging nam van 2287 in 1901 toe tot 2321 in 1902; tiet vertrek daarentegen van 1564 in 1901 tot 2109 in 1902. De voorloopige lijst van bekroningen, be haald op de weder buitengewoon geslaagde tentoonstelling van «AvicAlturu" wijst uit, dat hier ter slede de volgende extra-pryzen werden behaaldvoor Cochin-bantams door de toom van het fok-station Amersfoort van de «V. P. N."voor de schoonste collectie Minorca's door luitenant J. Kooimanvoor Plymouth Rock's door den heer G. Wessels en voor Padua's door den beer J. van der Linde. De aandacht van vóór- en van tegenstan ders der gedwongen vaccinatie vestigen we op het eerste nummer van het «Tijdschrift voor physische therapie en hygiene", dat in 54 pp. het hoogst belangrijk stenogranbisch verslag bevat van het op 7 Januari te Utrecht gehouden debat over: Medische bezwaren tegen vaccine-dwang. liet is bij iederen boekhandelaar voor der tig centen te verkrijgen en mag niet onge lezen blyven. Door den Minister van Oorlog is bevolen dut ma ischappen van de lichting 1902, die lot korte oefening worden ingelijfd, kunnen worden opgeleid voor wielrijder. Bij voor keur komen daarvoor in aanmerking mili ciens, in het bezit van een alleszins deug delijk rijwiel, hetwelk zij geneigd zijn te ge bruiken bij de militaire oefeningen, terwijl reparation, noodig ten gevolge van gebreken ontstaan bij en als gevolg van bevolen oefe ningen. zullen geschieden voor Rijksrekening. Luitenant H. F. Keetoll, van het 5e re giment infanterie, wordt gedetacheerd by de Koloniale reserve. zaam gesteld by het vaste personnel van de Normaal-Schietschool. Aan sergeant-titulair W. Idzenga, van het 5e regiment, is op zijn verzoek vervroegd ontslag verleend, terwijl hy is ingedeeld by de 2e categorie van het Reserve-kader. Op het te Rotterdam gehouden inter nationaal concours won de heer H. Meijer, van de gymnastiek-vereeniging »Ajax", den 2den prijs in de 3e afdeeling gewichtheffen, 92 K.G. drukken en 98 K.G. stooten. De le prys werd behaald met 92 K.G. drukken en 106 K.G. stooten. De A. V. V. «U. D. I." sloeg Zondag op het terrein aan den Leusderweg het 3e elftal van «Hercules" uit Utrecht met 110. •Quick" speek1, te 's-Gravenhage tegen »H. B. S." en bieiu zich, den storm, de 3 iuvallers en de tegenpartij in aanmerking genomen, best. Immers het resultaat was 2—1 in 't voordeel van H. B. S. Aanstaanden Zondag speelt »U. D. 1." te Utrecht tegen hel 2e elftal van »U. V. V." en het 2e elftal van »Quick" te Hilversum of op hel terrein aan den Leusderweg, het geen nog niet is uitgemaakt, tegen «Vic toria". Ter gisteravond gehouden Jaarvergadering der plaatselijke afdeeling van den «Koninkl. Nederiatidschen Bond van Oud-onderofficie ren" werd door den Voorzitter meegedeeld, dat de Beschermheer, rar. F. D. graaf Schim- melpenninck, op het vaandel de woorden «Koninklijke" beeft doen aanbrengen en her innerd dat de Bond thans dit praedicaat voert. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de afdeeling thans 38 leden telt en be slaat uit 1 Beschermheer, 1 beschermer, 106 militaire- en 44 burger-donateurs en dus sedert verleden jaar is toegenomen met 6 leden en 6 burger-donateurs. Een woord van hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van den heer Albrecht, die zoo heel veel voor de afdeeling heeft gedaan en baar al zijn bezittingen vermaakte. Het verslag van den Penningmeester moest worden verdaagd omdat de bescheiden, die ter verificatie^ werden opgezonden, nog niet zijn terug ontvangen. De aftredende Bestuursleden en Commis sarissen werden allen herkozen, waarna, na de gebruikelijke rondvraag, de vergadering werd gesloten. Mogen we er nog eens aan herinneren, dat de pluatselyke afdeeling van den «Volks bond" aanstaanden Donderdagavond in «Ons Huis" aan de Kortegracht haar Jaarverga dering houdt? In plaats van jhr. L. H. J. M. van Asch van Wijck is gekozen tot Voorzitter der Centrdle anti-revolutionnaire kiesvereeniging de heer W. Dam, te Barneveld; tot onder-voorzitter de heer H. A. van de Westeringh, Burge meester van Veenendaal. De Cbr. historische kiesvereeniging in het district Ede heeft besloten, de candidatuur- Brants krachtig te steunen. Te Harderwijk loopt tiet gerucht, dat de nieuwbenoemde Burgemeester jhr. mr. De Savornin Lohman pogingen in het werk stelt om de gedane benoeming te doen intrekken. Van oflicieele zijde is hiervan nog niets be kend. De eedsaflegging bij den Commissaris der Koningin, die op Dinsdag 3 dezer be paald was, heeft eenter nog niet plaats gehad. De weg van hart tot hart is soms zóo kort, dat men zich bijna niet kan voorstellen, dat hy ook wel mijlen lang kan wezen. Bij tiet 5e regiment infanterie zullen de zen zomer 20, by het le regiment veld-ar- tillerie 6 cadetten der Kon. Militaire Acade mie worden gedetacheerd. Sergeant N. Alherti, van het 5e regiment infanterie, wordt Maandag overgeplaatst by bet regiment Grenadiers en Jagers en werk De «Middelb. Ct." heeft zich gewend tot het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt om het gevoelen van deze inrichting te vernemen over de weervoorspellingen van Jules Capré en ontving het volgende ant woord «In antwoord op uw schrijven van 19 Januari 1.1. heb ik de eer u te berichten dat het ons niet gewenscht voorkomt, in een openbaar blad in een discussie te treden over de waarde van weervoorspellingen als die van den heer Capré, waarvan bet ons niet inogelyk is gebleken in de ons bekende wetenschappellyke of populaire tijdschriften den theorelischen grondslag op te sporen. «Niettemin hebben wij, mede naar aan leiding van uw verzoek, do bedoelde voor spellingen voor December 1002 en Januari 1903, zooals ze voorkwamen in de «Temps", vergeleken met de weerkundige gegevens, die ons voor dat tydperk uit verschillende landen toegezonden zijn, en de uitkomsten van de vergelijkingen zooveel inogelyk in cijfers uitgedrukt en kunnen wij u mede- deelen dat wij op grond van dit onderzoek tot de slotsom zijn gekomen, dat aan de voorspellingen van den heer Capré geen bijzondere waarde gehecht kan worden. «Dit oordeel hier met bewijzen to staven, ligt niet in ons voornemenwy willen u enkel wijzen op enkele in 'toog vallende punten «1. Tweemalen in deze beide maanden, 25—28 December en 812 Januari, luidde de voorspelling voor Frankryk ophelderend weer. Beide malen viel in de Perode'° Frankrijk op meer plaatsen regen en was de bewolking zwaarder, dan in de .lagen er vóór en er na. ..„..a\A 2 Sneeuw, die voor 3 perioden vootspeld was, kwam slechts sporadisch voor, gedeel telijk buiten die perioden. »3. De kritieke dagen 11 en 12 Decem ber en 14 en 16 Januari vertoonden niets buitengewoons. De 14 Januari wasdeeenige dag in Januari waarop in geen enkel r ransco station regen viel. «4. Het meest in 't oogvallend verschijn sel voor de maand Januari was ongetwyfel het belangrijke gebied van hooge drukking, dat van 12—22 den toestand in geheel Europa beheerschte. In de voorspelling is hiervan in 't geheel_geen_S£rake^^^MM Een Berlynseh natuurkundige, professor Gustav Amberg, heeft een nieuw soort tele foon uitgevonden. Deze geelt het gespro kene even krachtig weer als het gesproken wordt; men behoeft dus niet meer bij het toestel te gaan staan wanneer getelefoneerd wordt, want het geluid klinkt door de ge- heele kamer. Hel toestel is volkomen onge voelig voor zeewater of weerinvloeden en zal dus ook op schepen voor het overbren gen van bevelen goede diensten kunnen be wijzen. Als wij 3 janr zijn, houden wij het meest van onze moederop 6-iarigeii I eel tijd van onzen vaderzijn wij 10 jaar, dan is de vacantie ons ideaal16 jaar, dan zijn wij verliefd op onze Zondagsche kleeren20 jaar, op ons Grietje; 24 jaar, op onze vrouw zijn wij 40 jaar, dan houden wij het meest van onze kinderen, en zijn we 60 jaar, van ons zeiven. Een record en wel voor de recordmakers van professie, de Amerikanen. In een moeilijke rechtzaak van Poupore legen de Hydraulische maatschappij van Lachine, te Montreal, hebben mr. Quin en mr. Smith gedurende tien dagen achtereen gesproken. De advocaten konden elkander dus nog afwisselen, maar het meest te beklagen was de rechter mr. Trenholme, die koelbloedig de pleidooien, antwoorden, replieken, du plieken en triptieken aanhoorde, zonder eenige vermoeidheid te toonen, zoodat hy dan ook na afloop de oprechte gelukwen- schen van zijn vrienden en van de bewon derende pers ontving. De Amerikaansche jockey W. S. O'Connor, die zich in 'tafgeloopen seizoen als een der beste rijders van de Vereenigde Staten deed kennen, heeft een engagement voor 3 jaren in Frankrijk aangegaan met baron A. de Rothschild, voor wien hij in de 1e klasse rennen zal rijden, en met den heer Blocb voor de 2e klasse. Zijn honorarium bedraagt daarvoor respec- velijk 375000 en 150000 franc, totaal 525000 franc; zulks nog zonder do bijkomende cadeautjes en andere prijzen. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Wat doen wij werkgevers zelf? Naar aanleiding van de jongstleden plaats gehad hebbende stakingen in Nederland en met oog op de talrijke grootere en kleinere werkstakingen welke nog kunnen volgen, is by mij het denkbeeld opgekomen Waarom vereenigen alle werkgevers zich óok niet? In plaats van aldoor de vraag te stellen wat had de Minister kunnen doen, en wat heeft die in ons oog verkeerd gedaan, moes ten wij myns inziens liever vragen Wat doen wij werkgevers in deze zelf om der gelijke herhalingen van wanordelijkheden te voorkomen Dat zelfde «recht van vereeni- ging" waarom maken wij werkgevers daar geen gebruik van Waarom sluiten alle werkgevers in den meest uitgebreiden zin van het woord, dus niet alleen directeuren van naamlooze vennootschappen of eigenaars van groote fabrieken, maar ook evengoed de kleinere en kleinste bazen, die er om zoo te zeggen b.v. maar é«n leerjongen op na hou den, zich niet aaneen en vormen «vakver- eenigingen" onder een eigen bestuur Uit die verschillende besturen der vakvereeni- giugcn over het geheele land en in elke plaats konden dan weer leden gekozen wor den voor het Hoofdbestuur «der Nederland- sche vakvereenigingen van Werkgevers'' een hechte, weldoortimmerde bond, zooals vroeger die der Gilden. Een zoodanig lic haam met een zoodanig Hoofdbestuur zou teailen tijde moeten kunnen opkomen voor d» be langen van den werkgever, zou zifii .u ver binding kunnen stellen m<*t het Hoofdbe stuur der Arbeidersverenigingen, en rnet de Regeering van het land. Zoodoende zou den myns inziens al direct vele sul ngen L- .au vel. verbeteringen aan bei.ie VOO. komen en J. werkgev,i.. Waarom moet aan om nllpHpi wprkoever verplicht worden dooi alleilei wetten als veiligheids, ongevallen en pensi oenwetten Waarom moet hij daaraan zijn bjd besteden, di. tooi, al aoobeperk,.sdoor vïï'a, ingewikkelde formulieren, en tevens een deel van «jn JnS™Tvedr°8be7»Me^ ;^rrartid"?feXfge„naun, IP die ook werkelijk voldoende gewaarborgd kUSenee7rdwe°rLan he, kleinst mogelijke ongeluk overkomt, de wet snelt hem ter indoe; als die zeilde werkman door mjveren vlijt en door inspanning zijner hersons van werkman baas, dus werkgever, IS geworden en hem overkomt dan een veel groeier on geluk, ziet dan de wet niet toe hoe zijn kapitaal, neergelegd in zijn vlijt, in de pro- ductie zijner hersens, bedreigd wordt en hoe zijn zaak en huisgezin mee le gronde gaan 7 Wordt hij oud, kunnen zun hersens die veel zwaarder dienst menigmaal hebben moeten verrichten dan vele handen van arbeiders, niet meer naar behooren hun taak ver* uilen, geen wet verzekert licin dan een menschwaardige» ouden dag. D-t er veel aan den lotstoestand van den arbeider ver beterd kan en moet worden, is zeker, maar ook aan den werkgever worde gelijkelijk gedacht. Men bedenke: de werkgever van heden, kan morgen gewoon arbeider zijn en om- gekend, de 'werkman van heden, morgen «baas". Laten alle werkgevers zich toch vereenigen tot éen groote corporatie welks Bestuur direct voeling kan houden èn niet het Be stuur der Arbeidersvereenigen èn met de Regeering. Laten wij de handen ineenslaan, opdat, als de toestanden al onze krachten vorderen, wij in staat zijn, machtig door een dracht, krachtige maatregelen te nemen. Moge door dit schrijven een steentje bij gebracht zijn tol 'tdoeu geboren worden van een veiliger en hechter toestand van den middenstand-werkgever, wiens be staan in vele gevallen toch heusch niet zoo benijdenswaardig is, als men tenminste niet op den schijn afgaat, maar eens goed achter de coulissen wil kijken. EEN WERKGEVER. RECLAMES I5 regels fl.25: elke regel meer f0.25. Men neme zijne maatregelen alvorens het te laat is. De influenza, de ziekte die in de laatste jaren zoo vee! verwoestiugen heeft aangericht, zou op zichzeli nog niet zoo gevaarlijk zijn, waren het niet de gevolgen waartegen men zijne maatregelen niet genomen heeft die de meeste slachtoffers vorderen. W-j laten hieronder volgen een treffend geval dat vele personen tot leering kan strekken, n. dat van de dochter van den lieer W. vau Manner, kleer maker, wonende in de Schoolstraat C' no. 7 Velp. Het voorgevallene was zoo hekend dat onze verslag gever ie Arnhem het adres van den heer Van Maaoen bekwamhij begaf er zich heen en had het geluk dat de vader en de broeder van juffrouw Van Maanen hem de noodige inlichtingen wilden verstrekken. Wat t' omtrent mijne dochter vernomen heeft, is de zuivere waarheid. Voor ongeveer 5 jaren heeft mijne dochter influenza gehad en van dat oogeublik afaan is zij nooit meer gezond geweest. Gedurende drie jareD was zij bedlegerig en kon alleen van het bed op den stoei gaan zitten en van den stoel naar bed gaan, de eetlust was van geen beteekenis, zij klaagde steeds over «teken in de linkerzijde, had duizeligheden, «liep slecht, de weinige nachtrust werd nog gestoord door voortdurende hoofdpijn. W at wij voor onze geliefde dochter en zuster heb ben aangewend, voegden de vader en zoon als uit een mond onzen verslaggever toe, kunnen wij U opnoeman. maar dat is zeke", dat geen potje of fleschje :n de Apothetk onaangeroerd is gebleven. Door he* .-zru van een almanak, die hier in Velp verspreid werd. werden wij bekend met de wonder- renezingen versregen door het gebruik der M ij draalden dan ook geen oogenblik va, en het zelfde geluk dat zoovele ren smaken, werd ook ons deel dat ik U de oprechte waarheid - V dochter op 't oogenblik niet le hui» ,„eer bedlegerig e„ j,aal met pi'-.rn«ar werk verrichten. Vader en troe-r zich dankbaar, door de publi ceer.-;: nou attest, misschien ook nog anderen gelUKC.g kunnen maken. kuDtl*f- er echter niet genoeg op aandringen, T.4' H-en- lc'l! k"ve de echte Pink Pillen van ut. i.barna te bekomen, want gelijk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove maner nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den «cnijn hebben van de echte te zijn doch de heilzame en genezende bestunddeelen bezit' £no,.la| *V*r- d,eelc; Kw»P'«e slechts by dc- f.r't72:*fi't""' «'ww» i: ""T" h»w"«|. a» de - 'l'Xir dt-° Hoofddcpotlioüder konion Jtt»* ''"'ooien. Verkrijg. v v':*' Ib'tterdam, hooldtle- «w Ook fit verkrijgbaar bij a. van i>e We o, dro- '^tstraat 'f'- te Ai .ersfoort. en A. i>. Kerkstraat 00 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pil- a,« D0"" |u- JfcWWpltj Pir.k Pilis ze jy.k te r^« en het beate

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2