Concertzaal KEIZERSKROON. Binnenland. Advertentiën. Gouvernante, Kost en Inwoning Werkmeid, Aanstaanden Zondag een belangrijk oefen- spe! op het terrein aan den Leusderweg tusschen het eerste elftal van «Quick" en «Utile Dulci" uit Deventer. Na de Zondag gehouden competitie voor den »Ned. Voetbal Bond" is hun gemiddelde na 7 partijen onderscheidenlijk 0.28 en 0.43. Een 13-jarige jongen, die hedenochtend uit een bakkerswagen drie brooden stal, werd bijna onmiddellijk door de politie aangehou den en naar het Commissariaat geleid. Honger is gelukkig geen aanleiding tot de daad. Integendeel is de deugniet lid van een vrijwel georganiseerde bende jeugdige dieven, die vooral in winkels waar eetwaren worden verkocht hun slag trachten te slaan. Hun operatie-wijze is de volgende: Als ei niemand in den winkel is, openen zij de deurgaat daardoor een bel over, dan heb ben ze een of ander strooibiljet in de L^jd waarmee ze hard wuiven en te gelijker tijd blijf maar" roepen. Komt er niemand uit de kamer achter den winkel, dan slaan ze hun slag en zoo stalen ze reeds spek, worst, eieren, enz. De politie heeft dus wel een zeer goede vangst gedaan en de winkeliers mogen we) heel goed toezien, dat zij hun winkel niet te lang onbeheerd laten. Amersfoort heeft zijnmillioenenjuf- frouw. Vrij geruimen tijd geleden kwam hier een als dame gekleed persoon, gelijk de eigen aardige politie-term luidt, en wist zich, zoo door haar innemend optreden als haar groote vroomheid, alras het vertrouwen te ver werven van een braaf burgergezin, waar zij aanvankelijk bezoeken ailegde, doch al spoe dig in huis ging wonen. Met stukjes en beetjes werden de nieuwe huisgenooten nu ingewijd in de toekomst der datne, die vertelde dat haar een zeer groote erfenis te wachten stond en zij nu dezen, dan genen advocaat moest raadple gen. Inderdaad kwamen er telkens brieven bet vertelde bevestigenbrieven door haar- zelve geschreven en waarop zelfs postmerk en bestellorsteeken keurig waren nagebootst. Geen wonder was het dan ook 't geval van Jannetje Struijk is immers al zóo lang geleden en de wereld wil bedrogen wor den dat er geld werd geleend, enz., wel niet tot aanzienlijke bedragen, maar toch voldoende om te langen leste de debutante millioenenjulfrouw te doen vervolgen we gens oplichting. Bij een in verband hiermee ingesteld onderzoek bleek haar «brand- en inbraakvrlj" geldkistje in plaats van hypo theek-akten en papieren van waarde niets van dien aard te bevatten. Niet alleen bij de huisluiden werden lee ningen gesloten, maar ook bij hun geest verwanten, die met brieven werden bestormd zoodra de schatkist der dame leegraakte. Die brieven zullen wellicht een zeer kost baar materiaal vormen voor een andere in structie tegen deze groote huichelaarster en bedriegster. Zij schreef o.a. aan een der predikanten bier ter stede om dezen mee te deeJen, dat haar broeder was overleden en schetste daarin op hartroerende wijze diens zalig afsterven. Welnu, die broeder is nog springlevend en niet eens ziek geweest. Toen de instructie wegens oplichting tegen haar was geopend, heeft ze getracht een polsader te openen, doch zoodra er wat bloed te voorschijn kwam alarm gemaakt. Ze werd aanstonds geholpen en is nu opgenomen in het Aldegonde-gasthuis, vanwaar ze zeer bin nenkort naar Utrecht wordt overgebracht eu ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is gebleken dat ze, vóór Amersfoort de eer genoot haar als inwoonster te heb ben, collectante is geweest voor een der Zen dingsgenootschappen en dat ze de daarvoor ingez3meldegeld verteerde op een snoep reisje door Zwitserland. De politie deed hedenochtend een ernstig onderzoek in de door haar bewoonde kamers en heeft, behalve net daar gevonden mate riaal, inmiddels een groot aantal brieven teruggevraagd van personen die door haar werden ingelicht omtrent den stand der er- lenis-qucestie. We mogen op het justitieel ouderzoek niet vooruitloopen en dit niet bemoeilijken, doch zullen onze lezers trouw op de hoogte hou den van deze vermoedelijk hoogst belangrijke zaak. de komst van de nieuwen Burg< maken het zeer wenschelijk, dat Harderwyk wederom niet drie maanden op een nieuwe benoeming te wachten heeft. Tracht iemand te wezen, die weet wat hij wil, die meent wat hij zegt, en die zijn overtuiging volgt zonder om te zien. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat van de militie-plichtigen der lichting van dit jaar, het personeel bij den telegraaf- en den spoorwegdienst, ongeacht hun lengtetele grafisten, assistenten, klerken bij detelegra- phie, instrumentmakers, stokers eD machi nisten, zullen worden ingedeeld bij bet korps genietroepen te Utrecht. Wijders zullen bij voorkeur daaraan wor den toegewezen, vaa het personeel bij den spoorwegdienstopzichters, ploegbazen, weg werkers, ambachtslieden en arbeiders. Door den Minister van Oorlog is bevolen, dat de oefeningen met de miliciens der lich tingen 1900 en 1901 zullen moeten plaats hebben, alsof zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. Van militaire zijde schrijft men aan «De Maasbode" Wij vernemen, dat de manoeuvres voor de 3e divisie, die dezen zomer op de grens van Noord-Braband en Limburg zouden ge houden worden, zijn a'gelast. Dit komt hier door, dat de oude lichtingen dit jaar niet meer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen behoeven te komen. Thans zullen zij waarschijnlijk ruim 6 weken onder de wapenen blijven. Van betrouwbare zijde verneemt het «Va- derland", dat na de conferentie op 31 Janu ari tusschen den Minister van Waterstaat en de Directie der H. IJ. S. M. een door de RegeeriDg betreurd misverstand rees. Het plotseling toegeven van de Directiën der beide maatschappijen aan de eischen dei- werklieden moet der Regeering zeer onver wacht zijn gekomen, die in de overtuiging verkeerde, in dergelijk belangrijk besluit vooraf te zullen worden gekend. Voor de toelating van jengelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie zullen dit jaar 104 plaatsen worden opengesteld, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de Cadettenschool: a. Bij het leger hier te lande: 8 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor de artillerie, 3 voor de genie. b. Bij het leger in Nederlandsch-Indië15 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 4 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, be doeld sub Is van art. 25 der Wet van 21 Juli 1890: a. bij het leger hier te lande23 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 12 voor de artillerie en 3 voor de genie. b. bij hst leger in Nederiandsch-Indië8 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. Het examen voor toelating tot de Cadet tenschool zal dit jaar plaats hebben op 7, 8 en 9 Juli a. s. De 117e Algemeene vergadering dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" wordt Woensdag 3 Juni des ochtends te 10 uur geopend in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam. Voorzitter is de heer D. W. Stork. Onder het opschrift Weinig water, veel geld" schrijft de «Telegraaf" Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de heer Lindley, ingenieur te Frankfort a/M. die met de heeren J. vaD Hasselt en prof. Saltet tot de commissie behoorde in wier handen het bekende rapport van den Qi- recteur der waterleidingen, den heer Pen- nink, was gesteld om in verband daarmede Burgemeester en Wethouders van Amster dam van advies ie dienen omtrent'de drink water-voorziening, bij het Gemeentebestuur een rekening voor zijn bemoeiingen beeft ingediend ten bedrage van f20 000. Vergissen wij ons niet, dan heeft de heer Lindley om B. en W. voor te lichten twee keer in gezelschap van de beide andere com missieleden een excursie naar de Veluwe gemaakt. De «steinreiche Hollander" kunnen het wel betalen, denkt zeker de Fraukfortsche ingenieur. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat Afrikaanders zich bij het Bestuur der «Ver- eeniging tot herstel van het landbouwbe drijf in Zuid-Afrika" om onderstand aan melden, verzoekt dat Bestuur ons te willen meedeelen, dat genoemde vereeniging niet ais lieldadige instelling is bedoeld of geor- Thans is te Harderwijk officieel het be- ganiseerd, maar alleen bestemd is om boeren richt gekomen, dat de nieuwbenoemde Bur- in Zuid-Afrika weer in staat te stellen hun gemeester jhr. mr. De Savornin Lobman oud bedrijf uit te oefenen, voor zijn benoeming heeft bedankt. Ouderstand aan ben die hier vertoeven, Dringende zaken, die uitgesteld waren tot I of goW om terug te keeren, kan de vereeni- i)e Gemeenteraad van Baarn besloot Dins dag de huur van hét Post- en Telegraaf kantoor van f900 op f1450 "te brengen, maar vooraf het gebouw te vergrooteD. Aan de Verfraaiingscommissie werd, op een des betreffend verzoek, de vijver in het Wilbel- minapark gedurende de wintermaanden ad f50 'sjaars verhuurd. Nog machtigde de Raad het Dagelijksch bestuur om met de aangrenzende Gemeenten een overeenkomst te sluiten in zake de verbouwing van de school aan de Vuursche. ging dus niet verschaften. Voor dat doel zijn reeds andere vereenigingen werszaam. Eenige jaartallen en cijfers uit ilt-1-ranse lie geschiedenis, by elkaar opgeteld, geven treifende uitkomsten. Een paar voorbeelden daarvan laten wij hier volgen: Lodewijk de XVI kwam in 1774 aan de regeering. De cijfers van dit jaartal, bij elkaar opgeteld, geven 19. Telt men uit getal bij 1774, dan krijgt men het jaartal zijner terechtstelling, 1793. Evenzoo Begin der Fransche revolutie 1789som der cijfers 25einde der revo lutie, door de herstelling der Bourbons, IM-i- De tweede herstelling der Bourbons, 18lo; som der cijfers 15; het jaar hunner verdrij ving 1830. o Lodewijk Philips werd geborenj in 17/9 som der cijfers 18. Tel bij dit getal het jaar .an zijn troonbestijging 1830, en ge hebt het jaar van zijn vervallenverklaring 1848. Lodewijk Philips is gehuwd met Amélie van Napels in 1809; som der cijfers 18. Tel hier bij het jaar van zyn troonbestijging 1830, en ge hebt het jaar van zijn vervallenver klaring 1848. Do opkomst van Napoleon dateert van den val van Robespierre 1764, som der cijfers 21; deze getallen samen geven het jaartal van Napoleon's heerschappij 1815. Napoleon 111 werd tot keizei- gekroond in 1853; som der cijfers 17 dal geeft saam- geteld, hei fatale jaar 1870. Over eigenaardige verwikkelingen in fami liebetrekkingen is reeds meermalen op schert sende wijze gesproken en geschreven, maar een curieus geval in deze heeft zich voor gedaan met een Napolitaansch visscber, Bep- po Bruzzoui genaamd, die zelf hierover liet volgende zeide Ik ben gehuwd met een we duwe, die van haar eersten man een vol wassen stiefdochter had, Silvietta geheeten. Mijn vader werd verliefd op Silvietta en huwde haar, waardoor mijn vader mijn schoon zoon werd en mijn stiefdochter mijn moe der. Kort daarop gaf myn vrouw het levens licht aan eenzoou, die tegelijkertijd de zwa ger van mijn vader, mijn oom eu de broe der van mijn schoonmoeder werd. Meen echter niet, dat dit alles is. De vrouw van mijn vader (mijn dochter Silvietta) werd moeder van een llinken jon gen, die dus mijn kleinzoon en tevens mijn broer werd. In 't kort, mijn vrouw was mijn grootmoeder, want zij was de moeder van mijn moeder, en ik, de echtgenoot van mijn vrouw, was bovendien haar kleinzoon. En daar een man van een grootmoeder, de groot vader is van haar kleinkinderen zoo werd ik mijn eigen grootvader. Londen is sterk in het bedenken van reclames. Daar worden zelfs levende vrou wen in een winkelraam in Regent-steet tentoongesteld, als reclame voor een of an der haarmiddel. Nu heeft een meubel magazijn op Essex-road iets origineels bedacht. De bruidegom die zijn bruid kon over halen, het bruiloftsmaal in het winkelraam te gebruiken, zou het feestmaal en boven dien een ledikant gratis krijgen. Acht maauden lang stond dil aangeplakt, zonder dat er gebruik van werd gemaakt. Maar eensklaps is een ander plakkaat, ver schenen, meldende „Een jong paar zal het bruiloftsmaal in dit raam gebruiken op 22 Februari 1903." De bruidegom is een matroos; hij mag 18 gasten noodigen bij het maal, waarop het niet aan wijnen, zelfs niet aan cham pagne zal ontbreken. Als men de cijfers van het verkeer in de groote steden van Europa nagaat, komt men eerst recht lot de overtuiging hoe de men- sclien het loopen hebben verleerd, maar óok welk een verbazenden invloed o.a. de electrici- teit en de stoom hebben uitgeoefend om dat verkeer te doen toenemen. Daartoe behoeft men o.a. slechts na te gaan de cijfers over 1902 voer Londen en Berlijn. Alleen met de paardentram, deStadt- en Ringbahn, den omni bus en de Hochbahn werden te Rerlijn in dat jaar 528 millioen ritten gedaan. Te Lon den evenwel 1894 millioen waarbij o. a. oo- de ritten in huurrijtuigen en de uitstapjes op de Theems worden gerekend. De Londen- sche omnibussen alleen vervoerden 530 mik lioen menschen, de Berlijnsche 801I2 millioen, de Londensche trams 390 millioen, de Ber lijnsche 345 millioen, en de Londensche ondergrondsbanen 363 millioen. Een grondeigenaar te Olpe, in Westfalen, heeft onlangs een aanzienlijk bedrag tot op richting van een Ziekenhuis geschonken. De brave Sauerlatiders namen zich aanvankelijk voor, den weldoener dier streek een serenade met fakkeloptocht te brengen; evenwel kon om «redenen van bijzonderen aard" aan dit voornemen geen uitvoering worden gegeven. Daarop besloten zij, den grondeigenaar, die door deze schenking toonde er warmpjes in te zitten een klasse hooger in de inkomsten belasting aan te slaan Terwijl Itnlië ïich tegenover Je kinderen j. kleinkinderen van Garibaldi nogal ff. knn men niet hel zelfde velen, .n O.rib.ldi's "«Tie namelijk derer leden Edmml Barberini, een van Ga iba dis bevelhebbers, die aan den tocht du maarde Duizend deelnam en Garibaldis S van Caprera in 1867 ««"bereidde. Barberine, die in 1827 werd geboren en tot S S vermogende familie uit I avma be- boorde? offerde",,;,, geh ie vrijmaking van Italië. En hij OUKllgne rijn leven als 76-jarig werkman u. de wapenfabriek van Terni. Anders bedoeld, dan gezegd. Volgens de «Vlaamsehe Gazet ontving de bestuurder eener groote boerderijdezerdageii do volgende circulaire van bet Ministens van Landbouw Mijnheer De commissie voor verbetering van het varkenros, heeft aan een zeker ge tal Belgische fokkers, jonge varkens gele verd van liet Yorkshire-rasgy U t er onder begrepen. De commissie ver zoekt U daaromtrent, binnen de vijt (lagen op de hierbijgevoegde vragenlijst, te willen antwoorden. Aanvaard, enz. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 5 tot en met 11 Fobrurri 1903. GEBOREN: Alijda, d. van A. van Boeren eu F de Vries. Elisabeth, u. van D. J. Smits en J. Fontein. Wilhelmus Antnnius Gerardus, van P. van Doorn en J. M. Janssen. Johanna, d. van P. Voskuilen en H. van den Eiden. Johanna Maria, d. van J. Kuijer en C, M. Jansen. Anna Hen- drika, d. van E. Bergsrna en G. de Froe. Lucia Maria en Klasiua Johanna, 2 d. van Z. de Graaf en 0. Verhoef. Cornelia An- tonia Jacoba Hendrika, d. van J. A. Uding en A. van Balkiim. Johannes Gei hardus Theodorus, z. van W. Wind en F. E. M. Kuster. Hendrika, d. van H. van Drie en M. Visser. Maria, d. van N. de Gooijer en G. van Vulpen. Jane Ellen, d. van A. E. R. Arnold en M. C. C. Strieker. Geertruida, d. van J. Hazelaar en Geer- truida Bokkers. Gijsbertus Hendrikus, z. van R. Schoonderbeek en A. de Groot. Nicolaus Marinus, z. van H. Blankeslijn en G. O. J. Smittenberg. ONDERTROUWD: L. M. Cohen en J. Dribbel. Wilhelmus Johannes Berg en H. van Dijk. H. J. Scheuler en N. S. van den Burgh. GETROUWDC. Eikelboom en W. de Wit. OVERLEDEN Elizabeth Wilhelmina Geene 59 j. ongehuwd. Wilhelmina van de Vis 7 j. Paulina Adriuna Jacoba Kool 16 m. Samuel Goudvis 73 j. vvedn. vun II. Schul- man. Marijke Bosina 5 j. Bernardus Arnoldus Heunks 58 j. ongehuwd. Peter- nellu Voskuilen 2 j. Wilhelmina Petro- nella Vonk 7 rn. Jacoba van den Brink 45 j. wed. van G. Wouterse, Ilermina van Kompen 59 j. wed. van H. A. van der Pol. Met Mei wordt verlangd extern, met minstens akte L. O. FRANSCH, ENGELSCH en liefst ook MUZIEK. Br. fr. letter E, aan de Firma A. A. W. BOLLAND, boekhandel, Qoes. gezocht in een uet gezin te Amersfoort. Adres A. ten VEEN, poste restante Amers foort. Tegen Mei wordt verlangd eeoe flinke R. K. ook kunnende Tufeldienen, niet onder de 22 j. Rr. ir. letter D, aan de Firma A. A. W. BOLLAND, boekhandel, Goes. 5c Aboimemcnts-conccrt OP Donderdag 19 Februari e k, des avonds te 8 ure, gevolgd door BI AL. Zie programma's. Entree voor niet-goabbonneerden f0.50 per persoon. Abonnement voor de twee concerten: heer f0.75, met dame fl.—

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2