Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zouden de ingediende ontwerpen gelegen- heidsvretten genoemd kunnen worden en zegt: Deze wetsontwerpen voorzien in een zeer dringende behoefte, die meermalen is bespro ken en die thans, op den beruchten Zater dag van 34 Januari, zeer diep werd gevoeld. •Opmerkelijk is, dat juist van liberale en socialistische zijde die wetsontwerpen ngele- geoheidswetten" worden genoemd. •Gevoelt men althans van liberale zijde niet, dat hier in een lacune, in een leemte moest worden voorziendat de natie voor de toekomst behoorde gevrijwaard te wor den voor een herhaling der dolheden, die op Zaterdag 31 Januari plaats hadden? Be seft men dan niet, dat bier de nationale be langen, die immers zoo nauw betrokkenzijn bij een geregeld publiek verkeer, op het spel staan, en aat het roeping en plicht der Overheid is om voor die belangen in de eerste plaats op te komen Uier is, wij herhalen het, geen sprake van gelegenheidswetten, maar van wetten, die een blijvend karakter hebben. Wetten, die onder de heerschappij van de liberalen hadden tol stand gebracht moe ten zijn." De Minister van Buitenlandsche Zaken bi engt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvragen om vergoeding wegens geleden schade of gedane requisitiën gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog, uiterlijk 1 April a. s. bij de bevoegde Britscbe autoriteiten in Zuid-Afrika moeten zijn ingediend. Hiertoe strekkende aanvragen van Neder landers, evenals stukken welke naar aanlei ding van reeds ingediende aanvragen alsnog door het Departement van Buitenlandsche Zaken van de belanghebbenden zijn opge vraagd, moeten derhalve zoo spoedig moge lijk worden ingezonden en uiterlijk op Woens dag 4 Maait e. k. bij genoemd Departement ingekomen zijn. Wil men er aan denken, dat de zooge naamde Zondagstreinen, welke van 4 No vember tot '28 Februari niet liepen, met ingang van morgen weder als op werkdagen vertrekken. De Koninklijke bewilliging is verleend op de Statuten der plaatselijke afdeeling van den »Chr. Nationalen Werkmans Bond". De heer H. W. A. Celosse, inspecteur 2e klasse bij de rivierpolitie te Rotterdam, is met ingang van 1 Maart benoemd tot inspecteur in dienst van de Werkgevers op scheepvaartgebied te Amsterdam. Ter gisteravond gehouden Algemeene ver gadering van de vereeniging •Ambachts school voor Amersfoort en omstreken" was rauar weer een zeer klein aantal leden te genwoordig. Nadat de notulen der vorige Algemeene vergadering, van 30 September 1902, warer. gelezen en zonder wijziging ouder dankbe tuiging waren gearresteerd, herinnerde de Voorzitter, de heer G. J. Buys, naar aanlei ding daarvan aan den veelbewogen tijd in welke de vereeniging beleefde toen, door onver wacht grooten toevloed van leerlingen moest worden besloten tot uitbreiding van het nog nieuw gebouw met nog een geheele verdieping en aan de stagnatie welke deze bouw had on dervonden zoo door het later vallen van het Raadsbesluit dan het Bestuur wel had ver wacht als door het wintergetijde waarin de bouw nu moest geschieden. Intusschen hoopt men 1 April gereed te zijn. De hoogere kosten, veroorzaakt door liet moeten gebrui ken van ander metsel materiaal, hoopt men te vinden door voorloopig den bouw der Conciërgewoning achterwege te laten. Deu ren, kozijnen, kapspanten, enz. daarvoor zullen door de leerlingen in den cursus 19031904 worden vervaardigd. Ook hoopt het Bestuur een rentelooze leening aan te gaan waarvan het de kosten hoop te bestrij den uit eon verloting, in de cursus 19041905 te houden. Op de inrichtingskosten der nieuwe leerzalen mocht natuurlijk niet worden be zuinigd, al maken de leerlingen der hoogere studiejaren ook het meereudeel der gereed schappen, schaafbanken, enz. Ook in verband met de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken hoopt het Bestuur op een verhoogd subsidie van de Provinciën uit welke leerlingen de school bezoeken. Evenzeer hoopt het Bestuur, dat de Gemeenten uit welke leerlingen de cur sussen volgen, het goede voorbeeld van Soest en Nijkerk zullen volgen, die samen f90 bij dragen. Bij monde van prof. Kenninck werd nu, namens de Commissie welke de Rekening en verantwoording van dun Penningmeester den heer H. J. Croockewit heeft nagezien, deze gedéchuroheerd onder dankbetuiging voorzijn uitstekend beheer. Het Jaarverslag over 1902 werd hierop uitgebracht door den Secretaris, mr. J. C. H. Prikken. Het wordt binnenkort in zeer ruime mate in druk verspreid, zoodal het hier niet behoeft te worden opgenomen. Teekenend was het volhardingsvermogen van 3 leerlingen uit Bunschoten, die den lan gen afstand tweemaal daags te voet aflegden tot zq eindelijk een rijwiel bijeen hebben we ten te krijgen, maar ook dat van de 84 leer lingen 32 zoons zyn van werklieden en 13 zoons van patroons. Op éen na gaven alle leerlingen stof tot groote tevredenheid. Warmen dank werd gebracht aan den Di recteur en de leeraren die, trots de verbou wing, hebben gezorgd dat de lessen geregeld werdeu gegeven, en ook aan het Gemeente bestuur, dat lokalen in »Het Werkhuis" af stond. Het ledental is door overlijden en vertrek eenigszins verminderd, doch pogingen zyn en worden aangewend om de verliezen te doen inhalen door aanwerving van nieuwe leden. Blijft het particulier initiatief spreken, dan is dit een factor om verhoogd subsidie eerder te verkrijgen. Voor den nieuwen cursus hebben zich rond 40 leerlingen aangemeld, 27 voor timmeren, 10 voor smeden, 4 voor meubel maken, doch slechts 1 voor schilderen (tegen 8 en 6 in de vorige cursussen). De termijn van in schrijving is nochtans verlengd tot 15 Maart. Het voornemen bestaat, bij het einde van den cursus weer de werkstukken der leerlin gen gedurende een week ten toon te stellen voor belangstellenden. Nadat de Voorzitter nogmaals had gewe zen op de groote resultaten van denkenden handenarbeid en op de wenschelijkheid om door vakonderwijs het pauperisme te bestrij den, sloot hij de vergadering. Het concert van de »Nieuwe Nederlandsche opera" gaat hedenavond door en vangt te 8 uur aan. Het keurig programma omvat: 1. Proloog uit „Paljas", R. Leoncavallo de heer Jos. M. Orelio. 2. Aria uit „Lakuaé", Leo Delibes, mevr. Truus BlomUrlue. 3. a. Arioso, b. Smartlied, „Paljas", R. Leon cavallo, de heer D. Pauwels. 4. Villanella, Dell Aqua, mevr. F. Coini Francieca. 5. „Czaar en Timmerman", A. Lortzing; b. Tore adorlied uit „Carmen", G. Bizet, de heer Jos, M. Orelio. 6. Aria uit „La Reine do Saba", Cb. Gounod, de heer Jacques Cauveren. 7. Sextet uit de Opera „Lucie van Laramer- rnoor", G. Donizetti, mevr. F. CoiniFranoisca; de heeren D. Pauwels, Jos. M. Orelio, J. Cau veren, P. Koster, Mart. Smits. 8. Madeliefke, E. van den Eijnde. de heer Jacques Cauveren. 9. Variations, Proch, mevr. F. Coini-Franciska. 10. a. Wolfram's lied, 2e bedrijf „Tannhauser", b. Lied aan den Avondster, „Tannhauser", R. Wagner, de heer Jos. M. Orelio. 11. Coupletten van Siebel uit „Faust", Ch. Gounod, mej. Agnes Wibbels. 12. Duo uit „Carmen", G. Bizet, mevr. Truus BlomUrlus en de heer Mart. Smits. 13. Leporello uit de Opera „Don Juan" W. A. Mozart, de heer P. Koster. 14. Aria uit „De Bruiloft van Figaro", W. A. Mozart, mej. Agnes Wibbels. 15. Mijn Land, Joh. H. Loser, de heer Mart. Smits. 16. Die Trompete von Mars la Tour, H. Kirchner, de heer P. Koster. Luitenant J. J. Korndörlïer, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd geweest bij het leger in Oost-Indië, zal wegens op Atjeh bekomen verwondingen den militairen dienst met pensioen verlaten. Luitenant-adjudant P. Volbeda* van het 5e regiment infanterie, beeit ontslag gevraagd uit zijn functie als bataljons-adjudant en als leeraar in militaire vakkeu aan den cursus by het 5e regiment. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde reserve-luitenants P. M. S. van Leeuwen, H. K. Hobbel, A. H. de Noo, J. W. G. Ürt, M. A. E. Seeuwen en J. A. Broekman werden heden bij het korps be- ëedigd en in functie gesteld. De twee laatst genoemden zyn ingedeeld bij het 5o bataljon te Utrecht, de vier overigen by de bataljons hier. Bij het 5e regiment infanterie zijn o. a- bevorderd tot sergeant de korporaul G. J- Fraast; tot sergeant-titulair de korporaal D. Schoutentot reserve-sergeant de reserve korporaals J. P. A. Rothpletz, S. van der Schouw, H. Groeneweg, H. Heringa, A. S. Sirks, F. Jonkers, J. Everts, J. J. Nagelhout en J. G. Itnhofen tot reservo-korporaa de adspiranten-vaandrig A. G. Broese, J. J. van der Vlis, G. J. Jebbink, S. H. Muller en G. H. Nord. De 2e luitenants R. D. Storm Buysing en S. G. N. Nauta Pieter, van het lo en liet 3e regiment vesting-artillerie, worden met 1 Mei overgeplaatst bij het le regiment veld artillerie te Araersfooi-t. In Middel-Europa schrijft men den regen van stof, die ook daar Zaterdag en Zondag gevallen is (en naar 't schijnt sterker dan hier) aan hoogopgejaagd Afrikaansch woes tijnzand toe, dat, zooals een berichtuitMun- cheu zegt „zich bij den heerscbenden war men Föhn-wind meermalen aan deze zijde van de Alpen heeft vertoond en ook te Mun- chen herhaaldelijk gevonden is'Merkwaar dig is, dat men in de groote steden, te Mun- chen, Londen, enz., eerst gedacht heelt aan een geheel plaatselijk rookverschijnselzelfs het Londensche plaveisel kreeg er in som mige bladen de schuld van! Maar weldra bleek dat het verschijnsel zich over een groot gedeelte van, zoo niet geheel Middel, en Wesl- Europa heeft uitgestrekt. Het Starnberger meer, zoo schrijft men uit Munchen, zag er Zondag allervreemdst uit. Het landschap hulde zich in een al dich ter en dichter wordenden sluier, geelbruin van kleur, en toch hadden de wandelaars vol strekt niet het gevoel dat men bij mistig weer heeft. De lucht was blijkbaar vol stof, maar niet vochtig. Hier in Nederland gebeurt 't uiterst zel den dat een zóo groote hoeveelheid stof door hevigen wind wordt overgebracht. Te Warga was reeds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur het geheele zuiden, zuidoosten en zuid westen dof-geel (met bepaalde neiging tot rood) gekleurd. Het verschil in lint aan den noordelijken en den zuidelijken heme! was in 't oog vallend. De lucht was geheel be wolkt, het woei hard. Van neergevallen stof of asch werd daar echter niets bemerkt. Dr. Cattie schreef Deze ascli bevat geen organische stof, maar is van zuiver raineralogischen aard. Mijn onderzoek is nog niet ver genoegd gevor derden! om thans reeds te beslissen, dat doze stof lava is, maar zeer waarsohijulyk acht ik het thans wel. Het heeft zich wel in het hol van den leeuw gewaagd, het meisje uit Haarlem dat aan het politie-bureau zich vervoegde om een reiskaart naar haar woonplaats. De politie toch herkende al heel spoedig in haar een wegens oplichting van gouden voorwerpen te Amsterdam gesignaleerde en gaf haar nu zelfs vrijgeleide. Gewaarschuwd wordt tegen een boeren meisje uit den omtrek, dat, onder voorgeven haar retourtje, nu eens naar Nijkerk, dan weer naar Baarn, te hebben verloren, spe culeert op het medelijden van stadgenooten en daarvan een vrij geregeld bedrijf maakt. Door de zich daartoe te De Bildt gevormd hebbende commissie wordt 'een adres aan de ingezetenen ter teekening rondgezonden, waarin, nadat eerst gewezen is op de ge brekkige petroleumverlichting in die ge meente, aan B. en VV. dringend verzocht wordt, een betere verlichting in te stellen, waartoe in overweging wordt gegeven, zich in verbinding testellen met de gemeente Utrecht tot het verkrijgen van gas uit de gasfabriek aldaar, of over te gaan tot inrichting van een eigen Aërogeengasverliehting, en iii elk geval zoo spoedig mogelijk de geracentena- ren in het genot te stellen van een stelsel van centrale verlichting, dat aan de eischen des tijds geantwoordt. De plannen tot oprichting van een Christe lijk Volkssanatorium voor longlijders te Put ten vinden van verschillende zijden veel steun. Thans wordt dan ook met kracht de hand geslagen aan een zoo spoedig mogelijke verwezenlijking van het voornemen. Het sanatorium zal patiënten kunnen opne men tegen de matige vergoeding van f1.25 tot fl.50 per dag. Als de klokken van den laster luiden, is de goedgeloovige menigte wondersnel saam- gestroomd. Voor Maart voorspelt Jules Caprévan den 1 tot den lüen helder mooi weder met N. W.-wind over Engeland, Frankrijk en Mid del-Europa, maar lagen barometer en slecht weder voor Zuid-Europa. Ook in de twee volgende weken verwacht hij hoogen druk over West-en Middel-Europa met mooi, hel der weder doch bij Noord-oostewinden, vooral sterk op 14 en 15 Maart, terwijl het dan om de Middellandsche Zee blijft spoken. Voor de laatste 10 dagen voorspelt Capré ook algemeenen hoogen druk over West-, Middel- en Oost-Europa, met mooi weder, maar lagen druk over den Atlan- tiscben Oceaan, de golf van Gascogne en de Middellandsche Zee. De 24e dreigt een „kritieke" dag te zijn met storm, en ook de 26e over West-Europa. Na don 28en Maart tot in het liegen van April weder hoogen druk in het Westen, met fraai we der. Het jongste nummer van de World's Work" heeft een artikel van Henry Norman over de »motor-oeuw", die volgens hom op de »spoorweg-eeuw" zal volgen. Hij ver wacht van de automobielen een ommekeer in het dagelijksch leven. De menschen zul len weer veel meer buiten gaan wonende landhuizen van vroeger, dio nu soms haast niet te verkoopen zijn, zullen opgeld gaan doen, en er zal buiten veel meer worden gebouwd. Verder denkt hij, dat de auto's de trams zullen verdrijvenook, dat de spoorwegmaatschappijen in de toekomst nog veel mindor winst zullen muken dan nu reeds het geval is. In het officieel orgaan voor de Duilsche Posterijen en Telegraphie wordt de draad- looze teiepraphie genoemd Vunkenspraak (Funksprach). Het woord mag juist zijn; of het echter welluidend is'? Een dagblad te Miinchen geeft merkwaar dige cijfers omtrent de uitkomsten van de jongste akte-examens voor liet Lager onder wijs in Noordelijk Beieren. Van de bO man nelijke candidate» werden 6 of 10 o wezen, van de 83 vrouwelijke slecbts een enkele. Het hoogste cijfer behaalden der mannen, maar 0 der vrouwen hut tweede cijfer 61 der mannen en 84 der vrouwenhet derde 25 °/o der mannen en maar 8 der vrouwen het laagste cij fer, dus maar even voldoende, 1 man, maar geen enkele vrouw. Rij de Nederlandsche examens zijn de cij fers voor vrouwen ook meestal gunstiger dan voor mannen, maar rfiet zoo sterk als in Beieren. Een rijk koopman te Syracuse (New-York) heeft bij gelegenheid van zijn 80en verjaar dag een feestmaal gegeven aan 150 wedu wen en oude vrienden van hem. De dames behoorden tot alle standen en varieerden zeer in leeftijd. Er waren er van 90 jaar, éen was even 20. De gastheer was de eenige man aan tafel. Een damesorkest, waarvan de dingeiite een weduwe was. zorgde voor de muziek. RECLAMES I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Hel is thans ongeveer 25 jaren goledou, dat do lttutsie octrooien, welke den grondslag tot (le heden daagse he nanimucliiue legdeu, nfgelonpen ziju toon werd algemeen voorspeld, dal de prijs der uaaima- coiues miuaieus lol op du hol ft zou dalen, omdat de wet van vraag en aanbod zich ook iu deze be slist zou doen gulden, Houder eenigon twijfel doet zich de wet vau vraag on aaubod inderdaad in deze gelden, maar zoolang dit bet geval is, zullen ook de prijzen vau machines le klasse, die vroeger zoo goed als tegeuwoordig bun prijs wezenlijk waard waren, constant blijven, oindai er steeds nog genoeg ver standige mensolieu zijn die boselfen, dut het „koopje hei welk men aan eeu maehiue van gebrekkige of •lordige constructie beeft, bij liet gebruik der ma- coine meer dan illusoir wordt door do telkens on telkens uoodige uitguven voor reparatiëu en an derszins. Hoewel me» naaimachines nagenoeg lot iederen prijs, die men weuscht te beMteilou, kan koopen, zoo hebben touh do machines lo klasse van Daar (lebiol niets verloren. De concurrentie der minder waardige, goedkoope machines leidt slechts tot ver hoogde inspanning van de fabrikantou der meer waardige machines, teneinde de kwaliteit dor laatste door aanwending vau het beste materiaal, do voor- trell'elyksie arbeidskrachten in de meest volmaakte fabrieksinricbtiugou to verbeteren. In een catalogus van Sinyrr-u a a i in a c h i u o 8 wordt de verhouding van kwaliteit lot prijs als volgt zeer juist uitgedrukt Het leit, dat de Sinter-naaimachines tegenwoordig •lie overige merken ten voorbeeld strekken, is het gevolg van de bijna augaivalligo zorg om voor hun uauwgexetto samenstelling alochis bel allerbeste materiaal te gebruikon, waardoor alleen machines van wezenlijk prima-klasse kunuon gefabriceerd worden. Dergelijke machines ovortretlbn vur de pro ducten vau minderwaardige fabrieken, welke de vereischle inlichtingen ontberen en wel iu denzolf- deu graad als de beate moderne chronometer, zoo genaamde precisie-chronometer, een misschien even- eou» moderne wokkorklok overtreft, welke alleen len doel hoeft, hut dienstmeisje uit den slaap te wekken. Deze wokkorklok hoeft geen blijvende waarde cu ie ook spoedig versleteu, terwijl do pre- cisie-cbronoinetor iutogeodeel gedurende geheel oen menschenlevcD en langer zyn diensten onberispelijk presteert. Het verschil in prijs van een naaimachine lo klasse, geconstrueerd uit het boste materiaal ou mot de meeat volmuakte intlustrieelu hulpmiddelen, en een naaituaohiue, vervaardigd uil het goedkoopst matoriaal en langs deu minst kostbaren weg, wordt spoedig opgeslokt door de groolere kosten van repa ration en tijdverlies '>y de luatsio. In ieder geval zal men dus goed ou verstandig doen, zich uauwkeurig te overtuigen, of de tekoop geboden machine inderdaad een „Singer" is en stelle men zich nimmer tevreden mot een ontwykond antwoord op een desbetrell'onde vraag. De broodwinner des huizes. Do lieer C. van Baaien, vuu beroep timmerman en wonende 24 Nieuwehaven Gouda, luid steeds met ijver gewerkt om in het onderhoud van zyn huis gezin te voorzien en bokommordo xioh eerdor om zijn work tlnu om zyn gezondheid; van don anderon kant heeft zyu ambacht er ook veel toe hijgodragon tot de vermindering zjjner kracnien en eenigo on geval Ion iu zyn licliuamsgestol kunnen veroorzaken. Tc veel arbeid is noodlottig voor doü sterkste» man en er zyn weinig lichaamsgestellen die op de hmgon duur togen te groote vermooienis niet bezwyken, Bedort tien maanden gevoelde de hoor Van Daulon hevige pyncn in de boenon, zulks was begonnen door waterzucht in do knieen, en de pijnen uamen vim dag tot dag toe, het werd zelfs zoo org dat hij niet moer werken kon en gedurendo vijftien weken te huis is gebleven. Hun zijner vrienden, hem in tlion toestand ziende, raadde hom de Pink l'illen aan; hy volgde tie be- banneling gedurendo eonigen lyti en weldra gevoelde hy de pijnen vurminderou on un verloop vnn eenigon lya kon hy zyn werk als voorheen mot do zelfden yver weder hervatten. Indien my dat zolfde weder mocht overkomen, zoo verhaalde hy nan onzen ver slaggever, zal ik mij herinneren hol goede dat de riuk Pillen van dr. Williams mij gedaan hebhon en ze tersiond weder aanwenden en U kunt myn beterschap mm een ieder bekend rnnkon want zij liebbon m'y dn kracht en lust tot werken «oer torug gegovon teneinde in het onderhoud vau vrouw en kroost te voorzien. De overdreven arbeid veroorzaakt allerlei soort ziekten, put liet geheele lichaamsgestol uit on is do oorzaak van bloedarmoede, bleek zucht, zeuwziokte en algemeene verzwakking. De versohijiiseleii dezer zioKlen bestaan in hoofdpijnen, duizeligheden, pijuou in rug, leudeuuu en boenen, steken in do zijde, ver lies van eetlust, aloup en krachten, Dat alles zal

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2