Donderdag 5 Maart 1903. No. 5315. 52e Jaargang. Feuilleton. AÏÏERSFOORTSCIE GOÏÏBA&T. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. lranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/-1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder do gelegenheid tot kostelooze in enting wordt gegeven op den EERSTEN en den TWEEDEN MAANDAG van de maanden Janu ari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen in wijk F. Breedestraat No. 21. Gedaan te Amersfoort, den 4. Maart 15)03. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, De Secreturis, WUJJTIERS. B. W. TH. SAND BERG. Aangifte van Terhuizing binnen de Gemeente. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den Gemeenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde Ver ordening regelende de verplichting tot het doen van aangifte van verhuizingen binnen de Ge meente, niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op ben rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhul- zlging binnen de Gemeente en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde Verordening, welke luiden als volgt: 1. De hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk levende personen, binnen de Gemeente van wo ning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen éene maand ten Raad huize aan don Ambtenaar, belast met het bijhouden van het Bevolkings register aangifte te doen. 2. Zij die hot voornemen hebben te kennen gegeven om do Gemeente te verlaten, en dien tengevolge een getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats bobben ontvangen, zijn verplicht, indien zij van dit voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene maand na de dag- teekening van bet afgegeven getuigschrift, ken nis te geven. 3. De overtreding van elke der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met eone geld boete van ten hoogste zeven galden. Gedaan te Amersfoort, den 4. Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. B. W. Th. SANDBERG. Aangifte van Vertrek uit en van Vestiging in de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27sten Juli 1887 Staatsblad No. 111) regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van aan gifte voor de Bevolkingsregisters Herinneren den ingezetenen de op hen rus tende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de Gemeente, en brengen daartoe by deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt: 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in ecno der koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk bebben vertoefd, geven binnen éene inaand na hunne terugkomst hier van kennis aan het Gemeentebestuur. Zij die bij die telling zijn overgeslagen, geren binnen éene maand nu den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot ken nisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een Nederlandsch kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene Gemeente bin nen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur, vergezeld van het gebrui kelijke getuigschrift voor hen die uit de kolo niën of bezittingen, van een paspoort óf reis-en verblijfpas of audere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éene maand u hunne aankomst in de Gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten ermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de Bevolkingsregisters te worden inge schreven. Zij die hngne werkelijke woonplaats bin nen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Neilerlandsche kolonie, eene overzee sche bezitting of naar den vreemde, doen hier van eene verklaring aan het bestuur der Ge meente, welkte zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene Gemeente van het Kijk naar eene andere Gemeento overbrengen, doen hiervan eene ver klaring aan het bestuur der Gemeente die zij verlaten en waar zij in het Bevolkingsregister zijn ingeschreven met opgaaf der Gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse waar zij hunne werkelijke woon- Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »D O K TER". 51. De heer Erasmus, lid van den Eersten Volks raad, dio vau Heetorspruit in zijn kar mot twee zwarte bedienden met on3 trok, waa vreeselijk bang voor krokodillen en durfde niet verder dan een paar voet van den kant, waardoor hij allerlei spot tende opmerkingen moest hooren. Een der lui vroeg mij, of ik ook kon verklaren, waarom de heer Eras mus zoo bijzonder bang was, dat de krokodillen juist hom als buit zouden beschouwen. Ik ant woordde ontkennend en men vertelde mg toen, dat het algemeen idee in Transvaal is, dat wanneer zwarte en witmenschen zicli in de rivier bevinden, de krokodil nltyd de zwarte aanvalt; je begrijpt dus, zeide men verder, dat Erasmus baug is voor zijn zwarte korpus. Ik kon me de vrees nu heel goed verklaren, te meer daar ik gelegenheid had te ziou, hoe het lichaam van genoemden heer heel wat donkerder getint was dan die der anderen. Na bet bad ging de broer van den majoor er nog even met bet geweer op uit en had het geluk twee hokken te schieten luitenant Malan, .Rothmann on ik hielden afzonderlijk menage en wij kregen een der bokken present, zoodal we dien avond heerlyk smulden. Den volgendon ochtend, 20 Soptombor, gingen wo om 7 uur op weg om reeds na twee uur stapvoets te hebbon gereden, uit te spannen. Er was bier n.l. een plek met goed gras en goed water en daar tie dieren nog niet dikwijls goed weivold gehad had den, wilde men dezo gelegenheid niet voorbijgaan en word besloten, tot den volgonden dag daar te blijven. Om een uur of drie dien raiddag kreeg ik plotso- ling hot idee om óolc eens te proboeren een bok te schieten. De Boeren beweerden altijd, dat cr maar weinig Hollanders waren, die een bok konden scbio- plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éene muund na hunne uankomst eene verklaring uur. het Gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorig artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éene maand kennis aan bet Gemeentebe stuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gauf, inwonende dieuBt- en werkbodeu dauronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het bij sub 3 bepaalde. De zelfde kennisgeving geschiedt door afzon derlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en in richtingen, niet stautide onder het bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, geven muan- delijka aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn opgeno men of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs e9n anderen weg de vireisebte kennisgeving voor hot Bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door liet Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de Bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van teti hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den 4. Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WD IJ TIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Een beroep op alb vrouweu. Met de hernieuwde komst van het voor jaar staat in de meeste eenigsz-ins welgestelde gezinnen ook een nieuwe schoonmaak te wachtenware seizoenarbeid. Alle seizoen arbeid nu heeft twee groote schaduwzijden overwerk en haastige jacht in het eene en werkeloosheid en slapte in het andere deel des jaars; schaduwzijden die niet ernstig genoeg kunnen worden geteld in onze sa menleving. Is het vooralsnog bezwaarlijk, deze geheel te ontkomen, gedeeltelijk gaat dit wel, vooral wanneer alle huisvrouwen, ieder naar vermogen, wi.len medewerken. Welnu, tot die medewerking roepen wij u op, voorloopig wat betreft de behangers, stoffeerders on beliangersnaaisters, die in hun eigen vakblad ons aangeven, hoe wij alleu kunnen behulpzaam zyn om de euve len van den seizoenarbeid eenigszins te ver minderen. Wij nemen dun ook woordelyk hunne wenken uit hun vakblad over, omdat zij in dezo het beste kunnen oordealen o Wanneer de schoonmaak begint, dan komt er meestentü'ls zooveel werk bij, waarvan de patroon of behanger denkt: hé, wat zou den wij dat na do drukte heerlijk kunnen gebruiken. Die werkzaamheden bestaan meestentijds in het reparaeren van matras sen en stoffeeren van meubelen. Ziet u, dat is een categorie van werk, dat wij in het voorjaar zoo goed kunnen missen en in het najaar zoo best kunnen gebruiken. «Dan hebben wij ook ons oog gevestigd op nieuw werk, hetwelk ook zoo'n mooi artikel is voor den winter. »Ziehier enkele punten, waarom wij u vriendelijk en beleef! vragen er zooveel mo gelijk nota van te willen nemen. U zult daarmee de werkeloosheid der behangers bekorten". Met kracht ondersteunen wij dit verzoek en hopen, dat vele vrouwen zullen kunnen eu willen medewerken in deze richting, wat de moeilijkheden van den arbeid alweer een klein beetje kan helpen ordenon. Blijft niet achterwege en laat de stem der vakgenoo'en zeiven niet te vergeefs hebben geklonken, ook in uw eigen belangwant veel werk moet door do haast wel in handen gegeven aan halve on onbekwame krachten, wat spoedig uitkomt tot schade ook van de huis vrouw-werkgeefster zelve. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid. ton en nu wilde ik hun eens iets anders bewijzen, Ik trachtte, na mijn geweer te hebben omgehangen, oubeu-erkt weg te komen om, iudieu hot mij niet gehikte iets te schieten, niet bespot te worden. Dit gelukte mij evenwel niet en onder allerlei spotteude opmerkingen ging ik op marsch. Ik nam goed poolshoogte om niet te verdwalen, hetgeen vooral in 't Boschveld gemakkelijk is, daar men oen zeer beperkt uitzicht heeft en het eene plekje -- voor mij althans precies op het andere goljjkt. Ik was eerst vol moed, maar toen ik een heel eind geloopen had, zonder een onkel stmk wild te 'neb ben gezien, begon myn ijver to verllauweti, te meer daar ik als slecht wandelaar tamelijk utoe wns ge- wordeti, Vóór mij had ik eeu helling, die zacht glooiend opliep, eu ik ham het besluit, deze te be klimmen en dan terug te keoron. Halverwege den hult gekomen, hoorde ik iets rit selen om dadelijk daarop een mooieu duiker mot groote sprongen er vaD door te zien gaan. Hij liep recht voor me uit, bet prachtigste schot, volgens de Boeren, dat men kan hebbenik legde hot goweer aan don schouder, mikte eu drukte los; alle we reld 1 de kogel vloog een eind voor den bok in 't zand en deze zag ik nog juist eventjes vóór hij voor goed achter den bult verdween. Ik was zóo teleurgesteld, dat ik mijn plan ont de helling uit te klimmen, opgaf ett languit iu hot gras giug liggen om uit te rusten. Na oen tturtjo in zalig nietsdoen to bobben door gebracht, herinnerde de ondergaande zon mij, dat het hoog liid was, op to staan en terug te keeren. Hoe ver ik van het lager af was, wist ik eigenlijk niet, maar wel begreep ik, dat ik me haasten moest om niet door de duisternis te worden overvallen en in 't donker den weg te vinden, daar zag ik 't geheel geen kans toe. Ik stapte Ilink aan de omtrekken der hoornen kou ik al minder scherp ondoracheidon, zonder dat er van ons lager iets to bespeuren was; ik maakte me reeds ongerust en meendo verdwaald te wezen, toen ik dichtbij sloruuien hoorde. Op het geluid afgaande, zag ik twee kuilershij onderzoek bleken deze hij gcuoraal Botha te belmoren en bezig te zijn het vee bij elkaar te brengcu. Ik vroeg hun den afstand en do richting naar hot lager en zo zei den mij, dat ik nog een hall uur te gaan had. ik begreep hieruit, dut ik een heel oimlje zijwaarts was afgedwaald en dankte het toeval, dat mo die twee l)e Wetsontwerpen. Men meldt ons uit Den Haag In gronten getale zijn Dinsdag de leden van de Tweed»} Kamer naar de verschillende afdeelingen gegaan, ten einde zich bezig te houden met liet onderzoek der wetsontwer pen, na de jongste gebeurtenissen voorge steld. Op het Binnenhof stonden groepen per sonen uit den werkmansstand, denkende dat zwartjes had doen ontmoeten. vervolgde myn weg in de door beu aungewe- riehting en na eeu half uur zag ik do bran dende kampvuren, die me een welkom gezicht op leverden. Ik was bly, goed en wel by de wagens aan te ko men de kameraden waren half vol verwachting en hall ongerust; dat ik zoo laat nog niet terug was, zoo redeneorden ze, kau veroorzaakt worden door twee dingenóf hy heeft een grooten bok gescho ten en kan maar langzaam voortkomen, 6? hij is verdwaald; en ik geloof, dat de laaststegedachte bij hen het sterkst was. Ik moest natuurlijk hoel wat spottenda opmerkingen hooren, maar ik was to blij over mijn terechtkomen om me boos te maken. Den 24sten September kwamen we onderaan Hout- boschberghel plan was, dezen uit te trokken en ons te veroeuigen met het commando onder Gravelt, die van Lijdenburg tot daar was teruggetrokken. We zouden juist inspannen, toen er vau den com mandant-generaal, die reeds boven was, bericht kwam, dat wegens het uittrekken der Engelschou alleen r.y, die kans zagen, dien nacht nog op den berg te komen, dit konden doen, maar dat de andereu ge deeltelijk terug moesten gnan en over I.eydsdorp naar Pietersburg trokkeu, We ltoorden, dat hot pad vreeselijk slecht was, dat men telkens de ossen moost uitspannen om de wagons langs do korte draaien te kunnen sturen, hetgeen door menscbenhaudoD ge beurde en dat do menschon, die op 'toogoublik bozig» waren deu berg uit te rijden, voor het grootste gedeelte van don dag den wog zouden blokkeeren. Het v,as daarotu niet raadzaam, voor do wagens, die nog bonedeu waren, verder te gaan. Generaal Viljoen'a wagens waron ook nog beuedon eu de majoor besloot, na overleg met den generaal, mot diens commando naar Pietersburg te gaan. Dien avond word er om 8 uur ingespannen, met het doel, dien nacht nog te trekken tot waar het pad naar Leydsdorp gaat. Na 5 minuton spauden wo weer uit, daar de drift, dien wo dien oohleud waren doorgekomen en die nu weer gopnsseerd moest worden, elk oogenhlik geblokt was door oen vastzitteudon wagen. We borekendon, dat hot wol den gehecdon nacht zou duren, oer de wagens, die ons voor waren, door de drift zonden wezen, 's Mor gens om hall' drie was de drift vry ouzo de wagens worden ingcspauuou en kwamon nu zonder ongeluk ken door de drift. M\jn paard word hoe langer zoo slechter, zoodat het een echte sukkelparty was. Door medelyduu gedreven, klom ik dikwijls af otu het by den toom te leiden, maar dan wilde hot dier voort, zoodai ik doodmoe werd door het trekken aan do tongels, Ik had al eens geprobeerd het aan te jagen, muur dal ging óok niet; ik kon. het niet in 'tpad houden en moest dan telkens uoor de doornboschjeH hoon vliegen om to beletten, dat het heelemaal dwars afsloeg en er van door ging. Ik werd dan zóo boos, dat ik opklom en het met een boomtak begon te ranselen, de eonige manier om hei vooruil te krij gen. Was myn woedo bedaard, dun klom ik af om maar weer te gaan loopon en het paard nice te slepen. Hot Boschveld was vrecsolyk wnrnt we trokken daarotu, uit vrees van do muilen anders dood te rydeu, hoofdzakelijk 's ochtends vroeg eu laat in den middag, terwijl er ooit 's morgens na hut ont bijt nog wel eens een kleine trek gemaakt werd. Lungs het pad trollen wo overal kaffers aan, die, zoodra men was uitgespannen, met hoenders, eieren kafferbior, mielies, enz,, kwamen aan loopon om dese artikelen tegeu Imogen prijs aan den nun te hren- 5on. Ook kon men dio artikelen ruilen tegen zout, at in dien tyil daar bijzonder sohuarseh bicek te zijn. Wo hadden een gcheelon zak vol zout on don wagen, dat ons nu uitstekend te pas kwam. Zuinig behoefden we niet to zyn, want te Pietersburg was zout volop. We ruilden hoofdzakelijk tegen mielies voor voor voor do paarden on muilen en togen eeu zeker soort kafferboontjea, waarvan Rothmann cea heerlijke boonensoep wist to koeken. Ook kloeron en dekens luidden uaur groote handelswaarde, maar dit waron artikelen, die wo niet in overvloed had den en zelf best konden gebruiken. Hot was dan ook in deze streken, dat sommigen, die in 't bezit van meer dan den geweer waren, tlnzo Soworott voor kafforbier, eieren of hoenders ruilden o officieren wisten daar niets van conti de uitoefe nen wus onmogelijk, daar de achtersten moor dan een dag trekkens vau do voorsten verwijderd waron. Toen er later door onze ollleicron geprotesteerd werd tegen hot bewapenen der kaffers door de En- eolsohou, maakten van deze alleenstaande gevallen ltier in 't Bosohveld gebruik eu hadden du onbe schaamdheid te beweren, dat niet zy, tuaar wjj du kutfore van geweren hadden voorzien. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1