Donderdag 12 Üïit Maart 1903. 52s Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORTSOBE COÏÏRAIT. UITGAVE: fihma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elite regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlyke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen eeno missive van den den Burgemeester van Zutpheii, houdende verzoek om den onderstaan- den Zeimilieicn-verlofganger dier Gemeente voor herhalingsoefeningen in werkelijke» dienst op te roepen Brengt ter kennis van belanghebbende dat by Koninklijk Besluit van den 3 Januari 1903, i.o. 11, bevelen zijn gegeven om de zeerniliciens-verlofgan- gers der lichting 1901 voor den tijd van vijl' weken in werkelijken dienst te doen oproepen dat op grond van dil besluit door den Minister van Oorlog, a. i. Minister van Mariue, bij missive van den 31 Januari 1903, bureaux B uo. 41, is be- Caald, dat do opkomst van die miliciens zal plants ebben op Woensdag 1, Donderdag 2 en Vrijdag 3 April 1903, naar geluug van de schepen, waarop oefening zal plaats hebben, een en ander, hunnt voorzooveel do zeemtliciens-vorlofgaiigers der lich ting van 1901 uit die gemeente betreft. EGBERT WKNNINK, wonende te Amersfoort, dag van opkomst 2 April 1903, zich te melden iiuu boord van lir. Ma. „Wotlau" gelegen te Amsterdam. De hierboven opgeroepen verlofganger behoort zich op den voor item bepaalden datum, naar de plaats zijner bestemming te begeven, alwaar hij zich, voortien van zijne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voor zien van zijne kooigoederen, zoomede vau zijn zak boekje en verlofpas voorzooveel dit mogelijk is ten 12 uur des middags moet aanmelden bij deu cor .iiund-mt van het schip aan boord waarvan hij zai worden geoefend, met dion verstHiide, dat hij zich daartoe slechts dan den vorigeu dag op reis behoort te begeven, wanueer de plaats van bestem ming niet binnen een dag kan worden bereikt. De miliciens, die wegi us ziekte verhinderd zijn, zich op den bepaalden datum op de plaats van bestem ming te bevinden, zullen des daags voor deu tijd dor opkomst ter Secretarie dezer gemeente uioeter overleggen eene verklaring van een geneeskundig! waaruil van hunne ziekte blijkt. Zij belmoren zicli onverwijld na hun herstel naar de plaats stemming te begeven en zich alsdan te vervoegen bij den commandant van het Wachtschip aldaar. Wordende deu verlofganger uitdrukkelijk bekend gemaukt dal hij zich in geeu geval zal kunnou roepen op hel niet-ontvungen cener bijzondere op- roepiug maar dat deze kennisgeving, wolke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs dat de verlofgaugcr behoorlijk is opgeroepen, hem bij niet verschijning ter opkomst onder do wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 10 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. bruari 1903, no. 7, N. M. S. (Provinciaalblad no. 19) Brengt ter kennis van belanghebbende, dat bij Koninklijk besluit van den Sen Januari 1908, no. 11, bevelen zijn gegeven om de zeemilicions-verlofgan- gors der lichting van 1901 voor den tijd van vijf- weken in werkelijken dienst te doen oproepen dat op grond van dit besluit door den Minister van Oorlog, a. i. Minister van Marine, hij missive van 31 Januari 1903, Bureaux B. no. 41, is bepunld, dal do opkomst vau die miliciens zal plaats bobben op Woensdag 1, Donderdag 2 en Vrijdag 3 April 1903, naar gelang vau de schepen, waarop hunne oefening zal plaats hebbott, een en ander, voorzooveel de zee- milioieus-verloxnngers der lichting vau 1901 uil deze gemeente betreft. JOHANNES DEKHUIZEN, wonende te Amersfoort, dag van opkomst 3 April 1903, zich te melden onu boord van Hr. Mr. „Cer berus", gelegen te Amsterdam. De hierboven opgeroepen verlofganger behoort zich op den voor hem bepaalden datum, naar de plaats zijner bestemming te begeven, ui waar hij zich, voorzien van zijne bij vertrek met groot veriof me degenomen militaire kleedingstukken en voorzien van zijne kooigoederen, zoomede vau zjjn zakboekje cu verlofpas voorzooveel dit mogelijk is ten 12 uur des middags moet aanmelden bij den com mandant van het schip, aan boord waarvan hij zal worden geoefend, niet dien verstande dat lij zich daarna slechts dau den vorigen dag op reis behoort te bcgoveo, waaneer de plaats van bestemming niet binnen écu dag kan wo/den bereikt De miliciens, die wegens ziekte verhinderd zijn, zich op deu bepaalden datum op de plaats van be stemming te heviuden, zullen des daags voor den tjjd dor opkomst ter Socrotatrie dezer Gemeente moeten overleggen eene verklaring van een genees kundige, waaruit van liuune ziekte blijkt. Zij be boeren zich echter onverwijld na bun herstel naar de plaats van bestemming te begeven en zicli alsdau te vervoegen b(j deu commandant van bet Wacht schip aldaar. wordende don verlofgauger uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat bij zich iu geen geval zal kunnen beroepen op hei niet-ontvaiigeu cener bijzondere oproeping, maar dal deze kennisgeving, welke uit sluitend dient als rechtsgeldig bewij» dal do verlof ganger behoorlijk is opgeroetieu, hom by niet-ver- schijuing ter opkomst ouder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 10 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De wetsontwerpen. Dinsdagmiddag hebben we nog zooveel mogelijk pep bulletin den hoofdinhoud kun- FOOU^R(!fi'MEEH1ER 'er üem<:0llte AMKRS" I nen tneedeelen van het dien dag iu de Tweede Gezien de aanschrijving van den Commissaris der Earner verhandelde. [)e wetsontwerpen zelve bleven, op uit- de provincie Utrecht, van den 2n Fe- driikkelijk verlangen vau den Voorzitter, buiten debat en hierdoor werd dan ook elke feitelijke uitwerking van de interpellutiën uitgesloten, terwijl verder een eenigszins be- teekeuend resultaat verdween doordien de Regeering verklaarde, niet in te willen gaan op hei verzoek van mr. Troelstra om het leger maar vast naar huis te zenden. In tegendeel zullen, zoo noodig, nog moer troe pen worden opgeroepen en zeer beslist ver klaarde de Minister van (jirmetilandsclie Zaken, dat de Regeeriug geen macht z>l dulden die «le hare overvleugelt eu dat zij zich hel gezag nimmer ter wille van éen groep uil handen zal laten nemen. Het betoog van den heer Mees was zake lijk. en zeer voorzichtig en bedoelde oen critiek op het Regeeringsbesluit vóór ctt gedurende «Ie spoorwegstaking. Het ant woord van den Premier was kort en sober en ein ligde met de vraag uan den interpel- lant lam deze zou hebben gebundeld als hij Minister ware geweest. Mr. Troelslra was ongewoon bezadigd; een enkele inaal trachtte hij zelfs de lachers op zijn hand te krijgen. Doch het bleek, dat de d'JüOOO militaiicn die gereed staan om, zoo noodig, hun heilloos werk aan te vangen" weer wat overdreven in aantal zyn geschat. De Minister antwoordde, dat er 13000 zijn, juist de hellt, zoowat hot gar nizoen van Brussel. Dinsdag is ten volle gebleken, dat beide partijen hun troeven hebben bewaard voor de repliek, welke gister werd gehouden. Mr. Troelstra zong gister geen «Sirenen zang". Op de onnatuurlijk kalme manier was 't hem Dinsdag niet gelukt denPremier te verlokkon tot het zich voorbijpratendan zou 't eens een beetje crescendo worden geprobeerd. Er hing g:ster zwoelte van broeieuden hartstocht in de Kamer en al vrij gauw waren er oogenblikkeu van uiterste span ning, ook toen mr. Troelstra de Christelijke mannen tartte en dezen een oogenhlik de hooiden bijeen staken om vrij vlug tut het besluit te komen, niet in te gaan op een tijdroovend debal. Toen kwam een po- ginkje om een Oostenryksclieu landdag na te booiseri; de heer Melchers riep amen Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door »DOK TER". 63. Toen wo met e'en klaar waren en (le ordonnans nóg niet kwam cipdngen, besloot luitenant Malan iu te spaunen en vorder te trekken. De ordonnans was uitgestuurd met een paard van den luitenant dat gewoonlijk in het tuig trok, zoodat nu het rij paard vau deu ordonnans moest trekken. Dien middag om 5 uur kwaaien wij hij do Selati- rivier, waar we uitspanden. Kothmann en ik brach ten een bezoek aan ecu goudmijn, die reeds langen tijd verlaten was en waar alles in deerlijk verval verkeerde. Hotbniunn, die vroeger zelf geprospec- teerd bad, verleldo mij nog, dat hoewel het kwarts tamelijk veel goud bevatte, uien do werkzaamhe den bad moeten opgeven wegens de enorm hooge transportkosten. De ordonnans haalde ons hier in, maar zonder muil, zoodat die als verlies geboekt werd. Wo maakten nog een trek dien avond van 0 uur tot 8 uur, hoofdzakelijk met hot komeu, doch we spanden ben ingehaald. Den 4den October's morgens om 4 uur waren we weer op wegna tien minuten zagen wo den wa gen vau den majoor, waar alles nog in diepen rust verkeerde daar we dicht by Leydsdorp waren, besloot Malan door to gaan eu iu het dorp op (leu majoor ie wachten. Ongeveer 7 uur in den morgen word Leydsdorp bereikt; bet bestond uit eeu tiental huizen, waarvan Je Gomvernemenla-kantoreu de voornaamste waren buiten do Gouvertieiiionts-ambienaroii, bestaande uit een vrederechter, een postmeester en een districts dokter, bestond de bevolking nog uiteen dozijn pri vate personen, die hoofdzakelijk door bundel met do kaffers eeu bestaau hadden. In den zomer, ver telde men mij, was de plok vreeso|ijk ongezond door Dij luistert niet nam- ons" en unisono viel het koor hern bjj. De Voorzitter bezwoer echter den storm door even al' te kloppen. Toen kwatn de repliek van den Premier, die óok geen blaadje voor den mond nam en in zijn volle kracht was, en die her haalde, dat de lakens zullen worden uitge- leeld door de Regeering en niet door ioniand anders. De interpellation zijn duidelijk gebleken weinig rnecr te zjjn dan een terreinverkenning. De Minister van Waterstaat gal' eeniga huishoudelijke détails over zjjn onderhoud met de spoorweg-directiën, doch weigerde daarover nadere mededeelingen te doen. De heer Mees concludeerde hieruit, dat er eigenljjk niet meer mee te deelen was dan reeds in het officieus communiqué Is geschied, doch constateerde dat de Regee- ring zich dan niet heeft laten leiden door het publiek belang. Hij verklaarde tevens, dat eeu gezamenlijk verzet der linkerzijde niet door de Regeering zal mogen worden opge vat als politieke oppositie. Wat de linkerzijde, met name de oud liberalen, zullen duert, is gister nog niet duidelijk geworden, doch de algemeene in druk is, dat de Regeering zich verder van haar verwijderd ziet. Mr. Troelstra heelt rondweg verklaard, dat hij en de zijnen obstructie zullen voeren, en waarschuwde tegen een burgeroorlog. Wij zullen onze maatregelen nemen; geen vrees voor dwang afgeweid zal de arbeiders- orgaiiisatiën afhouden van den kloeken en en heerlijken strijd voor hun recht". Overigens bleef het een bue'end voorpos tengevecht tnsschen de beide volkomen aan elkander gewaagde heeren. De Minister verdedig le het wettige, conslilutioneele ge zag tegenover elk under gezag in delf Staat mr. Troelstrii hield daurtogenovei' vol liet recht van een groep in den Staat out haar macht met economische wit penen te doen gelden, waar haar de politieke onthouden worden. Terecht zeide Minister Kuyper aan het slot der zitting, dat de quaeslie, waar hei om ging, is of hH wettige gezag in den Staat zou moeten zwichten dan wel het on- wettige^^Cnhij^ooiKte de koorts, waardoor verklaard werd, dut, uiettcgen- staande de kleine bevolking, de begraafplaats vol graven was. Voor het Gouvernomentakautoor - vond zich een pul vau meer dau 150 voet, die ter van uitstekende hoedanigheid opleverde. Men vertelde mij, dat de aaunetrer roeds 150 voet diep was zonder dat er een druppel water te voor schijn kwam. Hierdoor moedeloos geworden, wilde hy het werk opgeven eu op eeu andore plek begin nen, toen een der in de put werkende Itaffors be weerde, dat hy duidelijk water hoorde loopeu. wii ging daarop weer met moed aan 't werk en m paar voet dieper te hebben gegraven, kwam e eeu krachtige toevoer van water, dat de kaffers, met achterlating van iiun gereedschap, in haast naar boven moesten klimmen om niet te verdrinken. Den vorigen dag was kapitein Pretorius mot e_ dor Long Toms aangekomen bij het terugtrekken vau Lijdenburg waren er nog drie éen bevond zich op dat oogenhlik dicht bij Lydeuburg onder adju dant Erasmus en éen bij Warmbad onder luitenant Du Toit; het kauou ouder kapitein l'retorius was veroordeeld om opgeblazen ie worden, wegens de kleine hoeveelheid nog aanwezige ammunitie, die onder de overblijvende twoo kanon non verdeeld was geworden. Kapitein Pretorius was dien dag vroeg in den och tend naar Pietersburg vertrok kon, terwijl-hel kanon onder weg bij Htenertsburg achtergelaten was en by aankomst van den majoor opgeblazen zou worden. Om een uur of twaalf kwam de majoor ook te Leydsdorp eu gingen wo in den middag gezamenlijk verder. Luilonant Malan en zijn ordonnans gingen le paard vooruit naar Hteuertsburg in verband mot het „opblazen" der kauouneu, terwijl anu Rothmann on my do zorg voor deu wagen werd opgedragen. Den öden October 'savonds om 10 uur bereikten we do Tabinarivier, waarin ik den volgenden tnor- geu eon heorlijk bad nam. We bleven Uier tot 5 uur in den miudag om 'savonds 7.80 bij eeu klein ilviertjo uit te spannen en te overnachten. Den 7den October 's middags om 4 uur begonnen wc den berg te bestijgen, aan wiens andere zijde de Letaba stroomt. Do wog was hier zóo steil, dut wo nu elke 100 pas do muilen moesten laten uitblazen Rothmann en ik liepen elk met een grooteu steen iu do hand langs den wagon om dien steen, zoodra de muilen stil hielden, achter het wiel te leggen. Wegens het zware pad maakten wc niet langere trok ken dan van éen uur. Eerst in den avond van den volgenden dag om ongeveer 6 uur bereikten we het hoogste punt van den berg, en om de muilen weer op huu verhaal le laten komen, bleven we daar tot deu volgenden middag 4 uur, om daarna in den avond do borg af te gaan en hij de Letuba-rivier uit te spannen. Van hier moesten we nogmaals een berg overtrok ken. die nóg steiler was aau de eerste, maar niet halt zoo hoog. Om dcxun berg uil te klimmen, trok ken we van 2 uur tot half vier en van 7 uur tot half negen. Boven gekomen, werd er uitgespannen eu deu nacht doorgebracht. Deu 4den October kwamen we te Htenertsburg óok dit is eeu plaais van weinig betcekenis. Men begrijpt eigenlijk niet, waarom het dorp gebouwd is. Ik deuk, dat tijdens do prospecteer-woede by Pie tersburg en Leydsdorp de lui veol heen en weer trokken en toeu dit dorp als pleisterplaats gebruikt werd. Er bevond zich ook hier eeu vrederechter, met wien wo kennis maakten cn gedurendo ons op onthoud aldaar eeu pnnr maal 's avonds een bezoek brachten. Het was voor 't eerst sinds vier weken, dat we, by onze aankomst te Uiouertsburg, nieuws hoorden, waar we natuurlijk org naar verlangden, We ver namen, nu dut Rechter Horzog met 8000 man naar het zuiden van den Vrystaat trok, dut daar oen trein met kleoreu genomen was en dut generaal Do la Key tussclicn Johannesburg en Pretoria oen 300 Khaki's buiten gevecht had gesteld voorwaar I niet slecht als eerste nieuws, zoodal onze moed, die se dert Hector8pruit ons tamelijk iu de schoonwn zat, I aanmerkelijk begon to rijzen. I Den 14den October vierde majoor Wolmnrans zijn geboortedag we werden bij dio golegeuheid ten oteii gevraagd en werden op 5 oenden (door den vredoreohtor togen billijke vorgoeding geleverd) ont haald, torwyl wo vóór liet olon ons gehemelte streel den met Hulstkamp (door den majoor voorbodacb- lelijk vo;r die golegonheid bewaard). Den 15den October smaakte ik het geluk, een jaartje ouder te worden ik moest evenwel dien dag zouder feestoiykhodon laten voorbijgaan Hulstkamp had ik niet en geld oin euudon te koopou óok niet. Hot beetje geld, dat ik bij myn vertrek uit Hector- spruit iu deu zak had, verloor ik iu 't Boachvild. Zooals altyd, kwam ook hior woei eon geluk thy eou ongeluk, 11. 1. dat het bedrag niet groot waaien slecht drie pond bedroeg. 1 Den 17don Octobor werden or drie kanonnon „op- goblazcn" n. I. eeu houwitser, ecu Kruppkanou en een snelvuurkanondu ammunitie van dit goschut was verbruikt on liet htutsie dus nutteloos Den volgenden dag werd Long Tom geëxecuteerdliet was wel treurig, dat deze, nog iu do kracht van zyu leven en na zulke uitstekende dion',ton anti land en volk le hebben bewezen, op dio manier uan zijn eind moest komen. Het ging maar moeilijk; we hadden niet te veel dynamiet, zoodat bjj niet zoo klein gemaakt werd als wo wel wcuschtcn. De stukken werden naar een diep water gesleept en daarin geworpen do beek ruischte een lykzang en weemoedig gestemd gingon we terug naar Haenerlsburg. Of do Eugclschen het graf van dezen dappero hebben geëerbiedigd Het zou ruo niets verwonderen, zoo hierop „noen" moot geantwoord worden, want onder meer gruweldaden heeft de vijand zich iu dozen oorlog óok sultuldig gemaakt aan hot schondeu vau graven. Dien middag ontvingen wo uil Pietersburg eeu telegram met oorlogsnieuw». Onder meer kwuiu daar ook in voor, dat veldcornet Krigo by Psnatatie eeu trein had doen ontsporen, waarbij aau vjjitnds kant 24 tlooden en 27 gewonden voorkwamen. Ik herinner tuy later in een Engelsche krant daarover' tc hebben gelezen, en zag, dut iu dien zelfden trein een groot aantal krijgsgevangenen zatliet bind gaf zijn spijt te kennen, dat hut jammer was, dut in Staats (Int onder hen zich 24 doodun eu 27 gewon en bevonden, er niemand bezeerd was. Erg Chris telijk I Daar onze werkzaamheden waren iifguloopon, ver trokken we den 19dun October 's middags oiu 4 uur uit Haenerlsburg cn kwamen don 22sten October 'b morgens om 8 uur te Pietersburg, waar we ent- vangen werden door kapitein Pretorius en kolonel I Blako. Deze lantste had zyn commundnntschap over liet Iersche korps aan zijn eersten officier over gedragen en zich by den kapitein aangesloten. Wo spanden vlak by hot dorp uit, terwijl Rothmuiiu on ik do teut opsloegen en ons zoo goed mogelijk in richtten. Nadat we hiermede gereed waren, gingen WO mqtr hol dorp, dat, hoewel niet groot, er wolvarond uit zag en vooral door den aanleg van de spoorlijn Hink was vooruitgegaan. (lForilf vervulyd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1