Stadsnieuws. Laatste Berichten, sinking een aanslag op de wettige macht mocht zien, door aan te halen wat de heer Troelstra heeft geschreven in «Het Volk" van 1 Februari, dus uitgekomen op den avond van de staking, toen er in de groote Pers nog geen «reactie" was gevraagd: »Z(j (de arbeiders) kunnen de Rogeering en de wetgeving dwingen". Mr. Troelstra merkte op, dat men niet alleen een sterk, maar ook een rechtvaardig gezag in den Staat moet hebben. Minister Kuyper bleef beslist volharden bij zijn weigering om de plannen der Re geering omtrent de wetsontwerpen bloot te leggen. Daaruit valt zoowel te concludeeren, dat de Regeering zweeg om haar prestige tegenover het aandringen van mr. Troelstra to bewaren en zij als bet héar tijd is, zal verklaren dat uitstel van behandeling niet onmogelijk is; als,dat zij »den kop er vóór" houdt. (Zie Laatste berichten.) Omtrent den dienst in de Lutherse!)e kerk op aanstaanden Zondag ontvingen we nog geen opgave. Kapelaan H. G. G. Ovorbeek, adviseur van den «Roomsch Katholieken Volksbond", is overgeplaatst naar Apeldoorn en wordt hier vervangen door kapelaan F. Langendijk, te Delden. De acte nuttige handwerken is alsnog be haald door de jongedames E. van Haselen en G. van Haselen. De beer A. Meijer, lid van de volks-gym- nastiek- en schermvereeniging Ajax" (direc teur de heer H. Dumoulin) heelt thans ook in de de afdeeling bij den Nationalen wed strijd in gewiebtsheffen, te Schiedam gehou den, den 2den prijs behaald met 92 K. G. drukken en 100 K. G. stooten. Mer. wil weten, dat kolonel J. M. Camp bell, thans commandant van het 8e regiment infanterie, die eerlang bevorderd wordt tot generaal-majoor, alsdan zal optreden als com mandant der Nieuwe Hullaodsche waterlinie. Er is een wetsontwerp gereed waarbij de pensioenen der weduwen van burgerlijke ambtenaren met 15% worden verhoogd. Volgens bet «Hdbld." zal de eerste ploeg van liet blijvend gedeelte der lichting 1902 bij de regimenten infanterie, die in gewone omstandigheden op 20 of 27 Maart e. k. met groot-verlof zou vertrekken, na dien datum krachtens art. 110 der Miiitiewet 1901 onder de wapenen worden gehouden. Aan den reserve-te luitenant J. Woudstra, vau liet 5e regiment infanterie, is, op het door hem gedaan verzoek, eervol daartoi ontslag uit den militairen dienst verleend en is hij in verband daarmede ontheven van zijn lojjpende dienstverbintenis als reserve- ofiieier bij de landmacht. ingevolge het in werking treden der Pen sioenwet voor de Landmacht 1902 zij n bij het 5e regiment infanterie tot het bekomen van pensioen voorgedragen adjudant J. C. Schrij ver, sergeanten- majoor J. J. Steenhouwer, R. J. Jonker en H. Deckers, en sergeanten A. H. W. Eijruann, J. Harmseti, Th. B. P. Markus. en F. Morihemius. Hij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaals C. L. H. van Es, tl. Spaik, J. J. Vermeulen eu J. Zesore. Het hodi mihi, eras tibi moet den heer Orelio Dinsdagavond wel voor den geest heb ben gezweefd de vorige maal kondigde hij aan. dat een der zangeressen door «zware verkoudheid" niet kon optreden en Dinsdag avond kon bij te nauwer nood zijn partij zingen in bet eerste nummer, liet septet uit het slot van het eerste bedrijf van «Tann- li&user". Het verwonderde dan ook de in gewijden niet, toen de meedeeling kwam, dat hij «door plotselinge ongesteldheid ver hinderd was", enz. Na het mooi gezongen septet kwatn het onsympathieke nummer uit de «Hugenoten", de stuiterende boodschapjongen, die met zoo veel omhaal en burengerucht een billet-doux overhandigen moet aan een mijnheer. Een gewoon rnensch zou daarbij heel wat minder de «dame noble et sage" in opspraak bren gen dan deze edel knaap, die 't heele gezel schap bij elkaar schreeuwt om te weten of «meneer dinges er is". Juffrouw Van Wes- torhoven kweet zich zoo goed mogelijk van haar ondankbare laak zoo goed mogelijk ook, omdat zij in een soort Hollandse!) moest zingen waarvan alleen de libretto-vertalers het geheim schijnen te kennen. Hoeveel mooier klonk dan ook Faure's «Crucifix" dat den hoeren Poons en Cau- verou een warme ovatie en een terugroepen bracht. De heer Koster, die het eerst voor den heer Orelio insprong, hail zeer veel succes met zijn «Grenadiere". Na hem kwam Movrouw Coini-Francisea, die owonder voor Amersfoort mol applaus werd ontvangen en na haar onbe rispelijk gezongen aria uit de «Traviata" zelfs tweemaal werd teruggeroepen. Hoe in in-leelijk klonk, in antwoord op haar onbe rispelijk Italiaansch, het opera- Hollandse!) van haar onzichtbaren partner. De heer Cauveren zong hierna de Cava- tine uit den «Faust", weer in hoog-Laasse- plaansch, terwijl hij toch zoo heel gemak kelijk Fransch articuleert. Hij was niet zoo goed gedisponeerd als 28 Februari, want een paar malen raakte hij er gewoon «uit", hoe veel moeite de heer Jan Kwast ook deed, hem in den goeden toon te houden. Het laatste nummer voor de pauze was een trio uit Gevaert's «Quentin Durwurd", mooi werk en mooi gezongen door de hee- reu Pauwels en Kosterde beer Poons, een invaller trouwens, vibreerde wel wat heel sterk, al bad de tekst ook «tremblez". Mevrouw Truus Blom-Urlusschijnt nog niet hersteldmej. Van Westerlioven zong in haar plaats het Gebed uit den «FreisehüU", ditmaal in goed Duitsch. Ook zij werd te ruggeroepen. De heer Cao veren zong «Vaarwel Mienjon, wees rrioeliech" en wat daar verder volgt in 't taaltje van dezen of genen overzetter, die zeker een geweldi gen uitbrander in petto' heeft, tegen den tijd waarop hij in 't schimmenrijk bij ongeluk ook Ambroise Thomas ontmoet. Mevrouw Coini zong nu, na elkaar nog wel, het air des byoux uit den >Faust" en de waanzin-scène uit de »Lucie" vooral in de laatste overtrof de heer Kwast zichzelven door zijn hoogst artistiek accompagnement. Mevrouw Coini, de lieveling van het zeer dankbare auditorium, oogstte terecht warmen bijval en werd wederom tweemaal terugge roepen. Ook de heer Snijders, een heel mooie en goedgeschoolde bas, zong zeer goed de aria uit «L'étoile du Nord" en kreeg als dauk daarvoor menig handje. Het zware slotnummer, het slot-trio uit «Faust", weid prachtig gezongen door Me vrouw Coini eu de heeren Pauwels en Cau veren. De zaal was heel vol en een en al aan dacht, behalve een paar bedienden die maar bleven rondloopen met programma's. Maar heel weinigeii kwamen dezen keer te laat het lesje van Orelio schijnt dus geholpen te hebben. We leven snel, doch wie zich herinnert, dat Vrijdagavond in «Amicitia" de vergade ring van het «Comité van verdediging" werd gehouden, zal allicht vanzelf de gevolgtrek king hebben gemaakt, dat dc maandvergade ring vau «Handel en Nijverheid", dien avond in «De vergulde Zwaan" gehouden, niet zóo druk bezocht werd als anders liet geval pleegt te zijn. De handel eu de nijverheid heeft te veel belangen bij de dingen die nu gebeuren en die haar hel eerst en liet meest trelfen, al voeren ook anderen het hooge woord er over, dat hetovergroote meerendeel der leden nu eens ontrouw was aan de vereeniging. Het Bestuur meegerekend waren slechts 24 personen ter vergadering, die echter weer zeer veel belangrijks had, vooral bij de ®.Me- dedeelingen". Alweer hebben zich 5 neringdoenden als lid opgegevenin de volgende vergadering wordt over hun toelating gestemd. Tot leden van de Commissie tot nazien der Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester werden gekozen de heeren L. Houbaer, J. W. van Achterberg!) Jr. en G. vau Ede. Nu volgden de Mededeelingen. Op de eerste plaats, dat dé kas der jonge vereeniging duchtig werd aangesproken door den zoo welgeslaagden étalage-wedstrijd en er dus geen fondsen zyn om de reeds lang toege zegde lezingen over een of ander handelson- derwerp te doen houden. Te aangenamer is het belangloos aanbod van mr. \Y. J. M. van Luttervcld om ter keuze van bet Bestuur zulk een voordracht te houden. (Applaus). In de vorige vergadering is geklaagd, dat de eerste ochtoudbestelling (die te 7.30 spoor- tijd van bet Postkantoor uitgaat) zoo laat in de buitenwijken, met name in den omtrek van Beekestein, komt. Het Bestuur bracht deze klacht tor kennis van don Directeur van het Postkantoor en deze antwoordde, dat na onderzoek gebleken is, dat de besteller is afgeweken van zijn route en bij uiterlijk 8.30 (spoortijd) bij Beekestein moet wezen. Tevens verzocht de Directeur eve&ueele klachten onmiddellijk te zijner kennis te bren gen, liefst onder bijvoeging van enveloppe of omslag indien het drukwerken gekit. Dat in de bestelling quitaniies ter incasseering wor den moegegeven, is onjuist; althans voor zoover het de stad betreft. Geschiedt het, dat weder door een bestellend beambte een qui- tanlie wordt aangeboden, dan verzoekt de Directeur bericht. Iets anders is het voor veraf gelegen huizen (Nimmerdor, Koedijk, enz.). Daarvoor toch zou het iiiet gera- j den zyn, een beambte met soms groote be dragen geheel alleen op eenzame landwegen te laten loopenvooral in den winterdag zou dit zelfs gevaarlijk wezen. Het adres over de eerste postbestelling aan den Directour-generaal der Posterijen en Telegruphie, in de vorige vergadering ont worpen en vastgesteld, is door het Bestuur verzonden. Gelijk men weet bedoelt liet in tegenstelling van dat der Kamer van Koop handel en Fabrieken den aanvang van die bestelling niet te wijzigen. Verandering /.al geen verbetering brengen, gelijk een nauw gezet onderzoek hoeft uitgewezen. Waggcnladingen. Het Bestuur onderzocht evenzeer hei inde vorige vergadering ter sprake gebrachte om trent het lossen van waggonlaaingen op het stations-emplacement. De stations-chef deelde mede, dat waggons die 's middags aankomen, den volgenden ochtend al zeer vroeg aan de losplaats zijn, hetgeen echter niet altijd het geval kan wezen bij waggons die in den nacht aankomen. Zooveel mogelijk ecl ter wordt rekening gehouden inet de belangen der ge adresseerden, terwijl door de Centraalspoor niet meer 8 uur, doch 24 uur lostijd wordt gegeven en eerst daarna f0.60 staangeld wordt geheven. Handels-cursns Omtrent den Handels-cursus zijn in langen tijd geen mededeelingen gedaan. Zoo ergens, dan is hier op zijn plaats het «geen tijding, goede tijding'; maar tocli wilde bet Bestuur de gelegenheid benutten om mee te deelen, dat van den beer J. W. van Achterberg!) Jr. een schrijven is ingekomen, houdende ver melding, dat diens zoon wegens vertrek den cursus, door den heer I. van Hoogstraten geheel belangloos gegeven, niet langer kan bijwonen, maar vooral een dankbetuiging voor het bijzonder goede eu zeer ontwikke lende onderricht. Gasverbruikers. In een vorige vergadering werd de vraag geopperd of de winkelstand door bemiddeling van de vereeniging geen korting op de gas- prijzen zou kunnen krijgen. Het Bestuur stelde een omvangrijk onderzoek in en k warn vrel tot de ervaring, dat de gasprijs te Amers foort mee van de hoogffèÉin den lande is, doch óok dat het we) degelijk in de bedoeling van den Raad ligt, den prijs te verminderen zoodra dit kan. Te Haarlem werd inderdaad 10% korting verleend voor verbruikers boven 10 000 stère, doch dit is ingetrokken. Bovendien kouit de winkelstand te Amersfoort, van welke 90% gas gebruikt, eerst op de vierde plaats in aanmerking om gerangschikt te kunnen wor den onder groot-verbruikers (de volgorde is: spoorweg, kazernes en stallennijverheid, voor haar motorenparticulieren winkel stand). Na gezet onderzoek en overleg met deskundigen heeft het Bestuur dan ook ge concludeerd, dat het niet gewenscht is, kor ting aan te vragen. De Gemeente zou min der ontvangen, hetgeen weer op het algemeen, dus óok den winkelstand, zou moeten worden verhaald. De klacht, dat op den Arnhemscbeu weg, o. a. bij de fabriek van den heer Neseube- rend, nog geen straatlantaai ns staan, meende het Bestuur te moeten beantwoorden door deze eeuigszins onredelijk te noemen. Waar is het einde Moeten dan de Koedijk en an dere wegen op den grens der Gemeente óok van gaslantaarns worden voorzien 'l Geklaagd is ook, dat de lichlkracht te groot is. Vroeger klaagde men dat die klein was; nu klaagt men weer. 't Schijnt heel moeilijk, het allen naar den zin te maken. De druk is echter groot, vooral in de nabijheid der fabriek en dit moet om alle woningen, zelfs die zeer ver van de fabriek verwijderd zijn, I naar behooren te kunnen bedienen. Maar wie te veel druk, te groot verbruik meent te hebben, tempere hoofdkraan en kleine kraan tjes en vooral zorgc ieder voor heeie gloei- klousjes. Kousjes die van boven gescheurd zijn, laten zeer veel on verbrand gas door. Ten slotte werd medegedeeld, dat Lijsten van wanbetalers, zijn ingekomen van de Haar- lemsche- en Zaanlandsche vereenigingen dat bet aandeel der afdeeling in de kosten van den «Bond van Handels vereenigingen" over het afgeloopen jaar slechts 1 3.09 bedraagt en dat de Algemeene vergadering van den Bond 18 Maart te Zaandam wordt gehouden. In de Dinsdagavond gehouden Algemeene vergadering der {plaatselijke afdeeling van den »Chr. Nationalen Werk mans Bond" is machtiging verleend aan den Ie Voorzitter, den 1e Secretaris en den 1e Penningmee ter (de functiën worden thans bekleed door de heeren C. van Zwol, W. Jagtenberg en H. Voortman) om het gebouw «Eben Haezer", voorheen «Volksheil", op naam der afdeeling over ie nemen. Do acte werd gepasseerd door notaris J. Bolk. Tot Bestuurslid van het Ziekenfonds werd gekozen de heer B. van de Hazel. Na ernstige en nauwgezette voorbereiding is ook hier ter stede opgericht eeri «Ver eeniging van werkgevers" die in den ruim- sten zin des woords de belangen der werk gevers te Amersfoort en de onmiddellijke omgeving hoopt voor te staan. Hedenavond te half acht houdt zij in den foyer van «Amicitia" eon eerste meer open bare vergadering. Tot dusver vergaderden do stichters en petit comité. Mogen de middenstanders beseffen, dat deze vereeniging zeer veel voor hen kan doen en zich in groots, getale bij haar aan sluiten. De voorloopige commissie bestaat uit (ie hee ren mr J. N. Rastert, mr. H. J. H. baron Van Sir, J. W. van Achterberg!, jr, J van Duinen, F. M. Houbaer, Herman Meursihg. A. J. Michielsen, I. Oostermeyer, ti. Prins, H. E. van Sweden, J. Sinnige en j. van Vollenhoven. Nogmaals zij herinnerd, dat om 8 uur in «Ons Huis" zal worden getracht een plaatse lijke afdeeling te stichten van de «Vereeni- oing tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde- en verlaten kinderen", gevestigd te Amsterdam. De reeks vergaderingen naar aanleiding van de drie wetsontwerpen wordt met nog een vermeerderd, morgenavond te 8 uur m »L)e, Arend" te houden en wel ten gunste van het bekende petitionnement der twintig. Blijkens de advertentie in dit nummer gaat deze meeting in hoofdzaak uit van de Vrij zinnig democraten. Aanstaanden Zondag zal het tweede elftal van «Quick" een eefcnspel houden met een militair elftal. De plaatselijke afdeeling der «V. P. N." houdt Dinsdagavond te 7 uur in «De ver gulde Zwaan" haar Jaarvergadering. De Rechtbank te Utrecht heelt de jeugdige leden der dievenbende thans veroordeeld. De 12-jarige J. V. V., die worst en kaas stal, en zijn even jolige compere A. J., be klaagt vuil heling, werden tot Februari 1908 in een Rijks-opvoedingsgesticht geplaatst. H. K., oud 17 jaar. II. van do P. oud lOjaar, en R. B., oud 19 jaar. werden wegens heling veroordeeld tot 3 weken, 3 weken en 1 maand gevangenisstraf. De 34-jarige arbeider J. van der G. word tot 2 maanden veroordeeld wegens diefstal van een kat ten nadeelo van A. van B.,den 5 Februari gepleegd. Het woonhuis van nu wijlen overste K. L. H. van Lanscbot Hubrecht, aan de Beukenlaan, is in «Fracati" te Amsterdam verkocht voor f13000. Evenmin als bet vuur door vuur wordt ge- bluscht, kan de gramschap door gramschap uit gedoofd worden. Nu met 1 April de Landweerwet in wer king treedt, zal bet velen zeker belang in boezemen wat «De Gemeentestem" daarom trent in verband met de Schutterij wet mede deelt. In de eerste plaats zijn zij, die zich in dit jaar of in een der vier volgende jaren ter inschrijving moesten aangeven, daarvan thans vrijgesteld, ontloopen dus in elk geval de kans te moeten schutteren. Voor de eerste maal profiteered dus zij, die, in 1878 geboren, dit jaar schutterplich- tig zouden zijn, van de nieuwe wet. Voor hen echter, die in 1877 of een vroeger jaar zijn geboren, en schutterplictitig zijnde in den zin van art. 2 der Schutterij wet, blijken verzuimd te hebben de aangifte op tijd te doen, dat is tusschen 15 Mei en 1 Juni van het jaar waarin de aangifte bad moeten ge schieden, blijft art. 6 van laatstgenoemde wet, met den aankleve van dien, wel degelijk toepasselijkzij kunnen in. a. w. dus nog «gelijmd" worden. De schutters, die in het genot van voor waardelijke vrijstelling van schutterdieust zijn, worden door de comrnissiën, bedoeld in art. 15 der Schutterijwet, in baar eerst volgende zitting onvoorwaardelijk van den dienst vrijgesteld, al is de vrijstelling niet gevraagd. Aangezien verder bij Kon. besluit is be paald, dut de in een schutterij ojienvallende plaatsen, bedoeld in het. eerste lid van art. 15 der Schutterijwet—dat ziji ,e plaatsen van hen die, na vijf jaar hij de schutterij te hebben gediend, overgegaan zijn tot de reserve, alsmede van hen die overleden, van woonplaats veranderd zijn, enz—na de in werkingtreding der Landweerwet niet wor den aangevuld en er ook geen inschrijving meer plaats lieel't, vervalt daardoor vanzelf de loting en behoeven door Gemeentebestu ren ook geen algemeene en bijzondere schut- tersrollen meer te worden opgemaakt. Ten slotte zij nog vermeld dat zij, die over eenkomstig art. 14 dor Schutterijwet nog lid zijn van de schutterij een er Gemeente en hetzij liet 35e levensjaar bereids zijn inge treden (met inbegrip van hen, die nog geen vijf jaren tot de reserve behooren) en uit hoofde van vervulden diensttijd of van hun leeftijd niet langer deel wensohen uit te ma ken van de schutterij, ingevolge artt. 25 of 20 der Schutterijwet hun ontslag uit den dienst bij do schutterij te allen tilde kunnen vragen. Op dit recht heeft de Landweerwet geen inbreuk gemaakt. Men seinde ons te 3.21 Heden werd in Tweede Kanier de wijziging der Indische comptabiliteitswet behandeld. De heeren Koek en Van Kol voerden het woord. Laatstgenoemde stelde een motie, waarbij de Regeering werd uitgenoodigd in te trekken !,oooVetSiioA!o'l(!" W!,a,'hi) 'l0 leuningen vau lob.? en 1898 ten laste van ludië zijn gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2