Stadsnieuws. tarting'? Wat zult gij het hem hebben ingepeperd Als ik meedeel, wat niet gezegd is, dan schend ik immers geen geheim In „Het Volk" van Dinsdagavond is opge nomen hel volgende schrijven van baron Van Dedein Mijnheer de Redacteur In het verslag van de rede van den heer Troelstrn, gehouden in .Bellevue', voor komende in „Het Volk" van 26 Maart, wordt medegedeeld, dat ik in de afdeeling dei- Tweede Kamer zou gezegd hebben „ik wou maar dat er een nieuwe staking uitbrak, dan konden wij er eens op schieten". In het verslag dier rede, voorkomende in het ochtendblad der „Nieuwe Courant" van 25 Maart, wordt dit ook in nagenoeg de zelfde bewoordingen vermeld, doch hierbij is ge voegd, (lat'spreker (de heer Troelsira) zeide, dit van zijn vriend Vun Kol te hebben vernomen. Naar aanleiding hiervan heb ik mij per brief tot den heer Van Kol gewend en daarop het volgende antwoord ontvangen Princenliage, 28/3 '03. Mijnheer I Vergun mij op 't punt van langen lijd op reis te gaan kort te zijn. Enkele dagen na de ufdeeiingssunenkomst op straat mijn vriend Troelstra sprekende, meende ik hem te moeten mededeolen uw uitlating; „ik wou maar dat de werkstaking kwamhoe eerder zij komt hoe beter En ik liet daarop volgen de ontboezeming: „Zij willen er blijkbaar op los schieten Ul'schoon mijn doel geenszins was, dit 1'eit voor publicatie te bestemmen, achtte ik 't toch kenschetsend genoeg om dit Troelstra mede te deelen, en vroeg ik hem geenszins om geheimhouding. Want 't is en blijft mijne overtuiging, ai zegt men het niet in 't openbaar, dat vele re.actionnaire elementen dezer Regeeringsmeerderheid er aldus over denkeu Achtend, Uw dw. dn., H. van KOL. Uit dit antwoord blijkt, dat de heer Van Kol het laatste gedeeite van de mij ten laste gelegde woorden zelf heeft bedacht. Doch ook het eerste gedeelte is volkomen onjuist vermeld, helgeen ik uit brieven van den rapporteur der afdeeling en andere'leden der Kamer, die liet afdeelingsonderzoek hebben bijgewoond, zou kunnen aantoonen. Ik meen recht te hebben, te verlangen, dat het hier vermelde in het eerstvolgende num mer van uw blad worde opgenomen. UEd. dw. dn., A. van DEDEM. Den Haag. 30 Maart 1003. De redactie van «Het Volk" teekent hierbij aan Wij hebben hieraan dit toe te voegen, dat Troelsira wegens ongesteldheid de aldeelings- vergadering, waarop de bovenbedoelde woor den zijn gesproken, heeft moeten verlaten vóór dat de wetten geheel waren afgehandeld. Van Kol heeft niet alleen aan Troelstra, maar ook aan andere suc.-dem. Kamerleden de be doelde woorden gedurende de Kamerzitting overgebracht en Hugenlioltz' mededeeling op de vergadering in >Plancius" bewijst liet dezen hebben de woorden aldus verstaan als ze in de vergaderingen in «Bellevue" en jPlancius" zijn medegedeeld. Na de nadere verklaring van Van Kol blijft evenwel geen twijfel over, of do heer Van Dedem heeft niet overschieten gesproken. Dat hij heeft verklaard, gaarne te hebben gewild, dat ze maar staakten, ontkent bij niit; de quaestie van het schieten blijft dus een gevolgtrekking, door Van Kol gemaakt en die deze blijlt handhaven. In de gister gehouden Kamerzitting gal dit klappen uit de sectie-vergaderingen aan leiding tot een vrij scherp debat tusscben de heeren jhr. Lobman (wien de geïncri mineerde woorden eerst in de schoenen waren geschoven) en mr. Troelstra. Jhr. Lohman betoogde in zeer bezadigde bewoordingen, eer vermanend dan besu-allend, dat het onbehoorlijk is, uit de afdeelingen iets publiek te maken, dat niet door de Commissie van Rapporteurs werd gepubli ceerd. Mr. Troelsira erkende de juistheid van deze opmerking in 't algemeen, doch meende dat uitzonderingen noodzakelijk konden zijnhad b.v. de heer Van Dedem inderdaad gezegd, dat men „er maar op moest schieten" dan zou mr. Troelsira, zich meer solidair gevoelend met de arbeiders dan inpt de Kamerleden, zulk een bedenke lijke uiting z. i. niet hebben mogen ver zwijgen. Waarop jhr. Lobman antwoordde, dat dit begrip vun uilzonderingsrecht natuur lijk was in een sociaal-democraat, die immers altijd vindt dat bij uitzonderingen voor zich mag vergen op algemeene plichten, maar dut men de wijze van weisvoorbereiding door sectie-onderzoek op den duur niet zou kunnen handhaven als men niet een ruime mate van vrijheid van uilgung zich kon ver oorloven. Hetgeen in de sectiën besproken wordt, moet niet staan onder een controle van pu bliciteit. Wat daar behandeld wordt, moet daar blijven. En wanneer er leden zijn, die dit weigeren, dan blijft er maar een middel over, o.l. te weigeren, verder met die heeren te vergaderen en de afdeelings-vergaderingen af te schallen. Zoolang men echter de thans gebruikelijke wijze van voorbereiding volgt, zal men zeker hetgeen in de afdeelingen wordt gezegd niet anders publiek mogen maken dan door mid del van de Commissie van Rapporteurs en in elk geval zich moeien houden aan den regelGeen namen noemen. Ds. L. Schutte, Evang. Luthersche pre dikant te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan hij do godsdienstoefening in de Luthersche kerk hier. Wegens de bevestiging der nieuwe lidma ten in de Remonstrantsche kerk vangt dien dien dag de eenige dienst aan te half elf en wordt geen bijzondere godsdienstoefening voor jongelieden gehouden. Ds. O. Genouy, Waalscli predikant te Utrecht, hoopt te half acht in #De Zaaier" den dienst der \Yilen hier ter stede te leiden. In de vacature- üogerzeil is to Amsterdam beroepen dr. J. Lainmerls van Bueren, te Rotterdam. Ds. D. J. van Aalst blijlt dus voor de Ned. Hervormde gemeente hier behouden. H. M. de Koningin zal Zaterdagochtend op 11. D. reis van Den Haag naar «liet Loo" rond 11 uur deze Gemeente passeeren. Morgenochtend te half elf zal ten Raad- huize zitting houden de Commissie uit de Gedeputeerde Staten van Utrecht,, benoemd tot het aanhooren van de bezwaren tegen het plan tot onteigening van perceelen en gedeelten van perceelen binnen deze Ge meente, noodig voor het bouwen van een wagenwerkplaats en daarmede in verband staande werken te Amersfoort, bijgestaan door een door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten aan te wijzen Ingenieur en het Hoofd van het bestuur dezer Ge meente. Mr. li. Tb. s'Jucob, thans schoolopziener in het arrondissement Rheneri, is als Secretaris toegevoegd aan do bij Kon. besluit van 21 Maart benoemde commissie, ingesteld tot het voorbereiden van voorstellen aan de Re geering, tot reorganisatie van hel Hooger-, Middelbaar- en Lager onderwijs. De heer H. F. Hartogh Heijs van Zoutp- veen, thans tijdelijk leeraar aan dé Rijks Landbouwschool te Wageuingen, is benoemd tot leeraar aan die instelling. Bij de Kamerverkiezing te Alkmaar voor de vacature-Fokker, vrijz. dem., is mr. G. J, Sybrandy met 2645 stemmen in herstem ming gekomen met jhr. mr. P. van Koreest (lib.) die 1706 stemmen verwierf. Op den vrijzinnig-democraat werden 1585, op den sociaal-democraat 656 stemmen uit gebracht. De groote beteckenis van dezen stembus strijd is, dat niet minder dan 4351 van de 6502 kiezers instemming hebben betuigd met de houding der Regeering. Uit den regenmeter hier is in Maart na 12 regendagen afgetapt 63.4 m.M. neerslag, tegen 45 m.M. na evenveel dagen in Maart 19U2. Lentemaand 1901 had óok 12 regendagen met 75.5 m.M; 1900 had er 4 met 19 m.M: in 1899, 1898, 1897 en I8i'6 waren er telkens woei' 12, met onderscheidenlijk 24,6, 69, 62 en 27.21 m.M. De tram vervoerde in Maart 5977 betalende passagiers en had een totaal-opbrengst van f493.17, tegen 5867 met f441.25 in Maart 1902. Her, grootste aantal passagiers op éen dag was 310, het kleinste 105. Over liet eerste kwartaal van 1903 werden 3234 personen meer vervoerd dan in het zelfde tijdvak van 1902. Ter Dinsdagavond gehouden zeer slecht bezochte Jaarvergadering van de Amers- foorsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis" bleek uit het Jaarverslag, dat de Leeszaal beter en geregelder bezocht werd dan ten vorigeyare en dat do verschillende cursussen ook dit jaar ik verden bezocht. De ontvangsten bedroegen 1869.07s, de uitgaven f870.2-'""1 z'joi'at er con nadeclig saldo is van MO. 18. De aftredend-; F.» islcden, mej. E. Mid- delbuig en de i:cvj Gerritsen en Ed. van Vollenhoven, vvcrueu herkozen. Do voreeniging «Handel en Nijverheid" houdt morgenavond in »De vergulde Zwaan" haar gewone maandvergadering. Aan de orde komen, behalve Jaarversla gen van Secretaris en Penningmeester en de verkiezing van Bestuursleden, oen voorstel om te steunen het adres der Kamer van Koophandel te Amsterdam nopens de wette lijke tijdsregeiing in ons land. üók komen zeer belangrijke mededeelin- Van de Regeering is antwoord ingekomen op het request van de miliciens der lichtin gen 1900 en 1901, in welk vcrzoeksolirilt ge vraagd werd orn na een diensttijd van zes weken naar huis gezonden te worden. In dit antwoord, hetwelk door de compag nies-commandanten aan de miliciens \\e.Kl meilegxMl, mankt .lat aan tiet verkoelt door II. M-de Koningin niet kan worden voldaan ei. dat voorts nog geen lijd kan bepaald werden, waarop de miliciens huiswaarts zullen keeron. Het le regiment veld-artillerie zal van 4 tot 16 Juni kampeeren in de Legerp.aats bij Oldebroek, welke dit jaar van 4 Mm tot. j October wordt betrokken. De Rechtbank te Ulrec.lil veroordeelde den 17-jarigen fabrieksarbeider, die aan de woning van M. II. C. hier een glasruitje insloeg lot 1 maand, en den 20-jarigen arbeider, die ten nadeele van G. B. een paar laarzen en een jas stal, tot 6 maanden gevangenisstraf. Zij eisebte tegen den 17-jarigen smids knecht, die R. van 't K. met een mes in de zijde stak, 4 maanden, en tegen de drie kooplieden die op zoo'n gruwelijke wijze hun hit en de honden, achter de hittekar gebonden, mar telden en daarover onderhoudend den Ge meerde-veldwachter te De Biltmollestem'den en heleedigden, 1 maand en 11 dagen ge vangenisstraf. Door de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer'' to Barneveld is, gelijk wc reeds vroeger moedeelden, besloten op het kerkplein aldaar, ter herinneiingaan Jan van Schullelaar een standbeeld op te richten. Het beeld met voetstuk zal een hoogte hebben van 3.36 M. en zal door den beeld houwer Bart van Hove, te Amsterdam, van hardsteen vervaardigd worden. M< hoopt het beeld, waarvan de kosten op f 1400 be groot zijn, den lGen Juli a. s., den gedenkdag van het bekende heldenfeit van Jan van Scliaffelaar, met eenige plechtigheid te ont hullen. Dinsdagmiddag zou brigadier-titulair W. Bos, te Voorthuizen een polderjongen arres- teeren, die verdacht werd van diefstal van een horloge. Onverhoeds sloeg de polder jongen den Rijksveldwachter echter zóo hevig met een zwaren waschbak op het hoofd, dat de beambte bewusteloos ineen/.eeg, waarop de dader de vlucht nam. Hoewel dadelijk de geheele politiemacht op de been was om den voortvluchtige te achterhalen, is men hierin nog niet geslaagd. De toestand van den beambte is zeer ernstig. Tot tolgaarder le Bunschoten is benoemd C. Pijpers., Az., wonende aan den Eemdijk. Zooals algemeen werd verwacht, heeft de landverhuring te Huizen, waar veel land in den Eemnesserpolder werd verpacht, minder opgebracht dan verleden jaar. Per (laminaat ('/7 H. A.) werd gemiddeld 15 verloren. De landverhuring te Eemnes werd daaren tegen zeer druk bezocht en bracht een f200 meer op dan verleden jaar. Menigeen vergeelt lichter oen beleediging dan een goeden raad. Jules Capré, wiens voorspellingen voor een fraaie Maart, zij 'took niet op de juiste da gen, weer vrijwel zijn bewaarheid, belooft voor April over 't geheel zeer slecht weder. Van 1 tot 5 April verwacht hij nog hij hoogen luchtdruk helder, mooi weder, maar op 6 April komt al uit het Zuidwesten een zware depressie met storm over West-Frank rijk en het Kanaal. «Kritieke" dagen komen van 9 tot 11 April over het vasteland van Europa, met guur, nat weder en zelfs sneeuw op de bergen. Eerst tegen 16 April komt eenige verbetering met hoogen druk en heldere lucht, wat echter slechts een paar dagen aanhoudt; want van 18 tot 3D April volgt weder een reeks depressies over Spanje en de Middellandsche Zee, met afwisselenden hoogen druk over West-Europa, en nvt en dan storm, o. a. op 23 en 24 April, waarna weer een paar mooie dagen volgen. De maand die «doet wat zij wil" eindigt met een (linke algemeene depressie over geheel West-Europa, als vuorbode van Mei Laat ons hopen, dat de voorspeller liet ditmaal mis heeft en althans du Paascliva- cautie, die bij het zoo heerlijk ontluikend groen zoo veel belooft, niet zal tegenvallen. U bij voorbaat dankzeggend, heb ik de eer te ziin niet bijzondere hoogachting, J Uw dienstw. Louis A. de VRIES „HKT BLAUWE KRUIS". Ou een den 23 September 1.1. gehouden open bare Vergadering is besloten lot oprichting eener Vemniging. genaamd „Het Blauwe Kruis", en ten doel hebbende: voorkoming en bestrijding van verwaarloozing en mishandeling van kinde ren, en bestrijding van onzedelijkheid onder iederen vorm. Volgens de Statuten zijn de middelen om lot dat doel te geraken le. Een (later zoo noodig meer, en in verschil lende gemeenten) Tehuis,dag en nacht openstaan de, voor gratis opname van verlaten, mishandel de of verwaarloosde kinderen. 2e. Het openstellen in versobillende .vijken der stad van lokalen, waar de jongelieden den avond gezellig onder toezicht kunnen doorureu- ^30. Het weren van zede bedervende lectuur, pla ten, enz. •le. Het verspreiden van geschriften. 5e Het houden van openbare vergaderingen. Gehoor gevende aan den op bedoelde vergade- ting geuiten wenscb om een en ander schrifte lijk nader toe te lichten en tevens antwoordende op een geopperde bezwaren, diene het. volgende Men vroegwaarom geen aansluiting bij be staande vereenigingen Wij antwoorden omdat ons plan te verschil lend en tevens te breed wus opgezet om ons bij éen bepaalde vereeniging te kunnen aansluiten. „Het Blauwe Kruis" wenscht bovendien als 't ware een centraal punt te worden, en tevens personen, welke niet elders genolpen kunnen worden, onder zijn hoedo tc nomen en te hou den zooveel het kan. Wat te doen echter én zonder geld èn zonder werkkrachten Deze vragen hebben het Bestuur meer dan éen vergadering gekost. Vele plannen werden gemuakt, die alle weder werden verwor pen, totdat ik ten slotte voorstelde, te trachten een Fancy-fair te organiseeren. Door het Bestuur werd ik daarbij gemachtigd alle stappen te doen welke mij geschikt voorkwamen om dat doel te bereiken. Èn ziel, na korten tijd verkreeg ik reeds de gewensehte resultaten. Het eerst vond ik medewerking bij een groot aantal dames, welke zich gaarne bereid verklaarden zich met den verkoop op de te organiseeren Fancy-fair te willen belasten. Vervolgens vond ik steun bij de firma's Van der Laan, Arts and Crafts, Fort man. Verliehlings Muatscb. „Astra", C'juvée, Doornhagen Co., Noordijk en Brood, welke zich allen bereid verklaarden hetzij door schen kingen, decoratie, of goederen in bruikleen, het plan te willen steunen. Ook het Genootschap „Pulchrï Studio" bleef niet achter. Op een tot zijn leden gerichte circulaire mocht ik reeds vele antwoorden ont vangen, zoodat reeds werken zijn toegezegd o.o. door Jozef Israels, H. W. Mesdag, Mevrouw MesdagVan Houten, Mej. Anna Kerling, Mej. Cl. Pruys van der Hoeven, Albert Roelofs, jhr. mr. C. Storm van 's Gravesande, Toon Dupuis, Mej. Hense, Willy Sluiter, Ch. Gruppé, J. G. Suiits, Jan van Rhijnen, A. Boudewijnse en A. le Comte, waarvan een publieke kunstveiling onder bekwame leiding zal worden georganiseerd. Ook in de muzikale wereld werd mijn verzoek gunstig ontvangen en verschillende toezeggingen zijn reeds gedaan, en vele nog in het vooruit zicht. Om echter alle personen, zoowi-1 particulieren als firma's, welke ik tot deelneming zou willen opwekken, persoonlijk te gaan bezoeken, ont breekt mij helaas de tijd, en ik geloof zeker dat wanneer ik daarom in Uw blad deze oproeping tot hen doe, die evenzeer het doel niet missen zal. Nog vóel, héél veel geld is er noodig om het groote doel der Faney-fair (het stichten van een Tehuis voor verlaten en verwaarloosde kinderen) te kunnen bereiken, en daarom is het eerst dat ik mij wend tot alle kunstenaars, van welke ricktiDg ook, tot alle groote firma's in elk genre, met het verzoekHelp ons, zooveel in Uw ver mogen is. ons doel bereiken. En ten tweede roep ik alle particulieren toe: Als straks ons doel ten deele bereikt is, als de Faney-fair daar is, kom dan allen op, en steun ons, zooveel in Uw vermogen ligt, iu ons zeker niet gemakke lijk strevende verzorging van het arme en verwaarloosde kind. Het geld hier niet den vreem de, maar ons eigen, Hollnndsch kind, dat ge zelf dag aan dag ziet loopen bedelen, ot nog erger, stelen, en dat wij tot eiken prijs moeten trach ten te behouden, om het niet te laten boeten voor de misdaad der ouders. Ik hoop en ver trouw daarbij op Uw aller medewerking. LOUISA, de VRIES. Den Haag, Maart 1903. liet Comité is samengesteld als volgt: l.ouis A. de Vries. Voorziter, Stationsweg 30. Mevr. A. E. de VogelSchuld, Daguerrestraat 20 „II. Bokhorst11 o 1 tg lïivo, I)e l'erponcherstr. 129. „Nieuwenhuizen—Kroll, Groot-üertoginnel. 122. „Van Dorp, Kanaahveg. Mej. B. G. Van der Dussen, Obrechtsraat S9. „De Bats, Suezkade. do heer G. H. A. Simon, Emmastraat 1 b. „Verschuur, Celebesstraat 37. i'. S. Alle correspondentie betreffende de Fancy- fair te richten tot Louis A. do Vries, Stations weg 36, Den Haag. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt met altijd mede, dal de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt uimmer teruggegeven. Geachte Reductie, Zoudt U zoogoed willen zijn, onderstaand stuk in zijn geheel te willen overnemen in Uw veel gelezen blad? RECLAMES. 1—5 regels fl.25; elko regel meer f0.25. Het verhaal van een korenmolenaar. De heer C. Hallweeg, korenmolenaar te Wieringen, schrijft ons. liet is een groot pk-izier dat ik U mijn portret zend want ik wil volstrekt hebben dal U het bezit, want sedert huigen lijd was ik lijdende aan cone ziekte in de ingewanden, veel last van opwer kende gassen, was dikwijls zeer benauwd en zelfs zoo dat ik gedurig over dag naar bed moest gaan en des uaclits kon ik volstrekt niet slapen. Ik ge voelde mij dikwijls niet op mjjn gemak en na het eten een zwaar ongemakkolijk gevoel. Vroeger kon

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2