Zaterdag 4 ÜS April 1903. No. 5328. 52e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. AMEESFOQUTSCHE CQUBAET. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Telephoon 19. KENNISGEVING. LUBGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemoene kenni», dat bij bun besluit van beden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan het Beetuur der vereenigiDg „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" alhier, vergunning is verleend tot de plaatsing van een gasmotor van drie paardekrachten in het perceel aan het Plantsoen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E. No. 4760. Amersfoort, 2 April 1908. Burgemeester en Wethouders voorneemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W TH. SANDBERG. Vreemd gedoe. De „Nederlander" bevat thaus de volgende verklaring aan baron Van Dedem De ondergeteekenden, allen leden van de Tweede Kamer der Staten-Ger.eraal, be- boorende tot de 4e afdeeling, hebben niet alleen niet gehoord, dat bij onderzoek der zoogenaamde stakingswetten in die afdeeling door u zouden zijn gebruikt de woorden, welke u door mr. Troelstra blijkens het verslag zijner rede in „Bellevue" in den mond zijn gelegd, maar zij kunnen met zekerheid verklaren, dat noch die woorden, noch andere waaruit die gedachte kon worden afgeleid, door u gebezigd zijn. U hebt niet gezegd, dat een nieuwe staking door u werd gewenscht en veel miuder als reien van zulk verlangen doen gelden, dat men er dan eens op kon schieten. Indien iets hiervan door u was gezegd of te kennen gegeven, zou het aan protest onzerzijds niet hebben ontbroken. Uw op merking had dezen zin, dat u niet zoudt betreurd hebben, indien op 31 Januari de maatschappijen niet hadden toegegeven, maar de staking ware doorgegaan, omdat de publieke opinie tegen zulk bedrijf zóo krachtig in verzet zou zijn gekomen, dat een herhaling zoo goed als ondenkbaar ware geworden. H. W. van Asch van Wijck, S. de Vries Czn., G. J. Goekoop, Van den Bergh van Heemstede, Karei Raijmakers, F. J. Bolsius, Heemskerk, O. van Nispen tot Sevenaer, Mees, Van Limburg Stirum, F. H. van Wiehen, J. SchokkiDg, P. Rink. Den Haag, 31 Maart 1903. Wegens plaatsgebrek moet het Kamer overzicht uitgesteld. We hopen het Dinsdag te geven voor de drie zittingsdagen samen. Schetsjes uit den Zuid- Afrikaanschen Oorlog, door iDOKTER". Ds. A. M. Donner, predikant bij de Ge reformeerde gemeente A hier, staat op het drietal bij die kerk te Kampen. Het Pausfeest zal hier 26 April worden gehouden, waarbij mgr. dr. J. A. H. G, Jansen, geheim Kamerheer van den Paus, de feest rede zal uitspreken. De Regeering heeft te gelijk met het wets voorstel tot verlenging van het octrooi der Nederlandsche Bank na 1 April 1904 een tweede ontwerp ingediend, strekkende om met dien dag de muntbiljetten, die van Rijks wege zyn uitgegeven, te doen ophouden jwettig betaalmiddel" zijn. Zij znllen dan nog tot 1 April 1905 bij alle Rijkskassen in be taling worden genomen en tot 1 April 1906 bij de betaalmeesters en by de Nederlandsche Bank kunnen worden ingewisseld. In de behoefte aan klein papieren geld wordt dan voorzien door de bevoegdheid, aan de Nederlandsche Bank te verleenen, om bankbiljetten uit te geven tot een bedrag van ten minste f10 (thans ten minste f25) elk. De anti-revolutionnaire aStichtsche Crt", zal dan toch nog worden uitgegeven zij 't ook voorloopig althans een maal per week. In de opgave omtrent het tram-vervoer in de vorige maand, opgenomen in ons vo rig nummer, zijn onnauwkeurigheden geslo pen, die een verbeterd bericht noodig maken. Vervoerd werden 5977 betalende passagiers, of 719 meer dan in Maart 1902, terwijl over het gebeele eerste kwartaal dezes jaars 2324 personen meer werden vervoerd dan in bet zelfde tydvak van 1902. Aan luitenant G. A van Enschut, van het le regiment infanterie te Den Helder, is door het symphonie-orkest nJubal" hier ter stede het Eerelidmaatschap aangeboden. De Eera is toch een hoogst eigenaardige rivier. Dwong zij de vorige week de schip pers tot staken omdat haar waterstand zoo buitengewoon laag was, nu brengt zij staking in den bouw der nieuwe kademuur omdat er thans weer veel te veel water is. Geluk kig is 't aan 't vallen, zoodat de stagnatie niet zoo heel lang zal duren, tenzij de Eem weer kuren krijgt. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft voor het jaar 1903 benoemd tot lid en Voorzitter der commissie, belast met het afnemen van de eind-examens aan leerlingen der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, dr. J. W. Doyer Jzn, Di recteur der Gemeentelijke Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Utrecht; tot leden dier commissie de heerenG. J.Buijs, Directeur der Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Amersfoort, en de leeraren aan die school, A. G. van Os, J. M. Thiel, F. Wessel'mg, G. C. Hoogewerff, B. D. Best, en de leeraren aan de Rijks Hoogere Burger school te Utrechtdr. G. van der Waals, J. G. de Jongh, dr. J. L. Hoorweg, eu de leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Utrecht dr. A. J. Swart, H. P. Kuyper, mr. dr. F. Sleutelaar, M. ten Bouwhuys, F. P. Visser en J. de Jong Czn. Tevens is bepaald, dat het examen zal worden gehouden te Utrecht. Het mondeling overgangs-en eind-examen aan de Burgeravondschool, tot sluiting van den cursus 1902—1903, werd Woensdag 1 en Donderdag 2 dezer gehouden. Uit de eerste klasse werden van de 49 leerlingen er 41 door de Commissie van Toezicht bevorderd, te weten: J. H.Geissen, J. J. Vahstal, J. de Bruin, W. E. Noordman, J. R. Cornehsse, W. Posthouwer, H. A. En kelaar, F. Ruytenberg, R. van Grootheest. Th. de Folter, C. C. van Ommeren, C. A Quint, J. D. Michels, L. Binsbergen, E. vao Druten, H. Hendriks, W. Gnirrep, C. 1. I Voortman, P. Hamwijk, P. Vredeling, G. Kamer, C. B. Brits, J. Beekman, L. Gramsma, M. Hemminga, J. Heppener, G. Velthuysen, W. Heeren, H. van Gastel, H. F. van Nes, J. M. van Woudenberg, S. Tibbesma, J. Rencs, J. Reyden, E. van 't Wel, B. van Barneveld, K. Kaljee, Ch. Kuit, K. Wyk, G. Gramsma en E. Arlar. Uit de tweede klasso werden 28 van de 34 leerlingen bevorderd, te weten: W. H. Smith, A. van der Velden, J. J. W. Corne- lisse, W. van Aken, H. van Achterbergh, R. Hop, J. A. J. Lorijn, J. B. v. d. Roeven. M. Voskuylen, J. Kaspers, C. W. F. van Aken, P. van 't Veer, H. Riphagen, A. J. Pechlol, A. W. v. d. Heyden, D. P. van den Hooff, J. F. van Manen, P.G. van Nieuwkerk, H. J. L. Schickendantz, C. Stoopendaal, E. van Bekkum, P. van den Berg, D. van der VeDneD, W. Kerkhoff, H. Velthuysen, H. van den Hoef, E. Velthuysen en C. Schreuder. Uit bet schoolfonds der Vrijmetselaars-loge »Jaoob van Carnpen" waren ditmaal niet minder dau 12 fraaie prijzen beschikbaaj gesteldzij zijn toegewezen aan de zes eerst- vermelden in elke klasse. De nieuwe cursus begint 1 October. Aan de »Maasbode" deelt men uit zeer goede bron mee, dat weldra de oflicieele tijding zal komen, dat de traktementen der sulbalterne officieren belangrijk zullen ver hoogd worden. Zoo zal dus eindelijk een einde aan deze klacht worden gemaakt. De »Soldatencourant" meldt, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, het tegenwoor dig verblijf onder de wapenen van de lich tingen 1900 en en 1901 voor twee beurteu herhalingsoefeningen te doen tellen. Adjudant C. W. Bauling, sergeant-majoor B. J. van Aken en korporaal-tamboer C. P. van der Aa, van het 5e regiment infanterie, hebben ter zake van langdurigen dienst pensioen gevraagd. De bronzen-medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan korporaal-kok J. H. J. Sauveur, van het 5e regiment in fanterie. Luitenant E. had bij het verlaten van Pretoria den 4den Juni 1900 xyn vrouw natuurlijk achterge- ten en had na dien tijd» nieis meer van rijn familie vernomen. Toen hij hoorde, dat de vrouw van lui tenant Coetsee op verzoek door de Engelschen was uitgezonden om haar man te verplegen was E. niet meer te houden en vroeg verlof aan den comman dant om naar Schoonpoort te gaan, hetgeen werd toegestaan, 's Morgens om een uur of acht vertrok ken we in een kar met 4 muilen bespannen en kwa men middags om een uur of vier bij het hospi taal, waar we Coetsee in boterenden en rijn vrouw in gezonden toestand aantroffen. Veel nieuws wist xe tot onze teleurstelling niet te vertellen, daar de Engelschen de inwoners van alles onwetend hielden. Zo klaagde echter erg over do kleine rantsoenen, die de Engelschen aan de bcboef- tigen uitdeelden, terwijl xe beweerde, dat het in de kampen nog slechter was en do menschen daar dik wijls honger leden. Ze was dan ook bijzonder blij, hot dorp uit te zijn, al was het aileon maar om dat ze weer fatsoenlijk eten kreeg. Met E's vrouw was ze zeer goed bekend en ze hadden elkaar nog even vóór 't vertrek gesproken het ging tamelijk goed, alleen was het kina van E. gestorven, hetgeen, daar het zijn eenige was, hem zeer ter harte ging. We brachten den nacht bij den heer Joubert door, in Van 8 tot 12 was Donderdagavond de groote zaal van iDe Arend" weer vol men schen, tocht en rook en vol aandacht voor de sprekers en de debatters. I De heer A. P. Staalman, wien Frans Net- cher de wel algemeene bekende karakter schets in de »Hollaudsche revue" wijdde, het Kamerlid, de man van »Extra-tijding" en nChristen-democraat", opende kort na achten de vergadering met de mededeeling, dat slechts mr. Tymen de Vries en hij het podium betraden omdat niet eenige Christe lijke vereeniging in den druk zou geraken want ofschoon beiden behooren tot de anti- revolutionnaire partij, begroet deze hen Diet altijd met onverdeelde sympathie. In plaats dan ook van de Besturen voor een dilemna te stellen, achtten beide heeren bet beter de aanwezige anti-revolutionnairen toe te roe pen luistert goed naar hetgeen we gaan zeggen en roept ons flink tot de orde als we buiten de lijn geraken. Spr. wilde geens zins ontveinzen, dat hij een zeer moeilijke taak heeft, waar hij eerst hard meewerkte om het Cristelijk kabinet te helpen tot stand brengen, doch het thans zijn plicht acht, te wijzen op hetgeen beslist Christelijk is en wat dit Kabinet nalaat. wiens nuis luitenant Coetsee verpleegd werd vertrok ken den volgenden ochtend weer naar Rooikrans, waar we in den middag aankwamen. Dr. Neethllng en Rothmann kwamen den laten Maart terug van Pelgrimsrustde dokter bleef een dag of vier over om verschillende zieken te bezoe ken de koortstijd waa aangebroken, zoodat de meeste patiënten koortslijders waren. Den 4den Maart vertrok de dokter naar het hospitaalRothmann bleef achter om zich aan te sluiteu bij rijn vriend om de Gouvernemontsbeeaten te helpen oppas sen. Commandant Schoeman vertrok met een dertigtal burgers naar Nelspruit om te trachten den spoorweg te vernielende machinist ging mee om, zoo noodig, niet dynamiet te werken. Ze gingen dwars door do Engelsche linies naar Veldkornet De Beer, zoodat die tocht iu den avond werd aangevangen. Bij Veld kornet De Beer aangekomen, zouden zo een paar dagen uitrusten om, na daar een twintig man ver sterking te hebben gekregen, naar Nelspruit te gaan. Het was in die dagen, dat we het belangrijke be richt kregen, dat Generaal Louis Botha naar Middel burg was gegaan om Lord Kitchener te ontmoeten om te probeeren, viede te sluiten. Bijzonderheden wisten we niet, zooJat we erg nieuwsgierig waren en allerlei veronderstellingen maakten. Sommigen beweerden, dat Engeland door de andere mogend- heden genoodzaakt was geworden om vrede te maken het was verwonderlijk, boe hij dergelijkegelogeuheden de phantasie der Boeren werkte, waardoor de een nog zotter geschiedenis wist te vertellen dan den ander. Ik voor mij maakte me niet al te gunstige gedachten en vona het 't best, ivf te wachten de dingen, die komen zouden. Van den majoor kreeg ik een telegram, dat hij binnen een paar dagen over de spoorlijn zou trekken om zich met zijn manschappen bij Generaal Botha aan te sluiten en dat, zoo moo ik wilde, onmiddellijk moest opkomen. Er bleef iny niets anders over, dan een telegram terug to sturen, dat het mij onmogelijk was op te trekken wegens hot gemis aan een paard Zooals ik reeds vroeger gezegd heb, had de opper-1 wachtmeester zijn paard aan de paardenziekte ver loren en nu raasde hij eiken dag er over, dat hy vootganger was. Geld om een ander paard te koopeu, had hij niet en een eind aan dien toestand willende maken, besloot bij het transport-pad van Machado- dodorp naar Lijdenburg in hinderlaag le gaan liggen en indien er een of twee ruiters passeerden, deze van 't paard te schieten en de paarden mee te nemen. Hij wilde echter een maat hebben en deed mij de eer aan, te vragen of ik mee wilde. Ik bedaukte, want het regende bijna voordurend dien tijd, eu een goede regenjas had ik niet. Bovendien was hel ander half uur te paard ver, hetgeen men bij niot-slagen- weder te voet moest teruggaan en bovendien vond ik het zeer twijfelachtig, of er zich wel ruiters op den weg zouden wagen. Na lang vragen vond de opperwachtmeester einde lijk een metgezel in den artillerist Jordaan en in don nanacht werden die twee door een paar auderen tot by het transport-pad gebracht, waarop do laatsten met de muilen, waarop de eersten geredeu hadden, terugkwamen. Zondag 10 Maart kreeg ik bezoek van Rotmann. Hjj vertelde ons, dat hij een van de rapportgangera van eneraal Botha had gesproken en dat die „man zeide, dat generaal Botha uit Middelburg terug was, na een onderhoud van pl. m. 4 uur met Kitchener te hebben gehad, Wat er verhandejd was, wist hij niet. Hij was echter zeker, dat de< iderhandelingen i tot niets geleid hadden. Dit was voor onB een groote teleurstelling. We hadden gehoopt, dat bet aan I generaal Botha zou zjjn gelukt voldoendo gunstige voorwaarden te bepalen om vrede te maken, maar volgens het laatste nieuws waren we nog even ver van liet einde vnn den oorlog als ooit te voreD. De opperwachtmeester kwam dien middag tegen zonsondergang terug, zittende op een mooien hengst. Hjj werd natuurlijk met een hoerah ontvangen en I moest onmiddellijk vertellen, hoe het gegaan was, Hij verhaalde, dat ze positie hadden ingenomen by het verbrande huis van den commandant, daar het gras daar niet was afgebrand en hoog genoeg om zich er in te kunnen verbergen. De gebeele ochtend verliep, zonder dat er een levende ziel te zien was geweest en evenzoo een groot gedeelte vaD den mid- «dagbijzonder aangenaam wib dat wachten niet, vooral daar het xoowat den geheelen dag bad gere gend. Ze dachten er reeds over, terug te gaan, toen er van den kant van Lijdenbnrg een ruiter aankwam, die bevondien een dier aan de hand hield de rui ter was moederziel alleen, dus eeu prachtige kans. Dicht bij de plek, waar ze zich verborgen hadden, was een drifje en terwijl de ruiter zyn paard liet drinken, kroop de wachtmeestor door het gras naar den rand van den weg, en bleef daar liggen, onge veer 100 pas van het drifje. Toen de ruiter vlak bij hem was, stond hy op, liep vlug op het paard toe en drukte den ruiter het geweer op de borst, hem xommeerend zich over te geven. De ruiter Bchrok zóo geweldig, dat hy zich zonder meer van het paard liet vallen eu half dood van sohrik op den grond bleef liggen. Het was echter geen soldaat, maar een kaffer, waarover de wachtmeester maar half gesticht was, daar het eervoller zou ge weest zijn, een Eogelsch krijgsman zijn strydros te i ontnemen. De kaffer werd overeind geschopt en gezegd, dat bij met paard en ezel (want dat was het andere dier) mee moest gaan. Toen ze ver genoeg waren, werd het pak van den ezel onderzocht en bleek dit te bevatten kombaarzen, regenjas, overjas en kookgereedschap. Een ge deelte hiervan werd op het paard geladen werd, do opperwachtmeester op 't paard en Jordaan op den ezel gezeten, de terugtocht aanvaard, terwijl de kaffer onder vreeselyke bedreigingen gelast werd het eerste uur op de plek le bljjven waaraan hy, nadut de ruiters een eindje weg waren, wel niet yoldaan zal hebben. (Wordt riryolffé.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1