Marktprijzen. Na deze inleiding opende hij de vergade ring met gebed en verleende hij het woord aan mi'. De Vries, die zijn overbekende rede •Volharden bij het ideaal" voorlas. Hy ver geleek daarin de diie machtige gebeurtenis sen in de Wereldgeschiedenis: de Reformatie, de Fransche revolutie en den crisis dien we thans beleven, de wijziging der maatschappij, den strijd niet tusschen kapitaal en arbeid (deze beide zijn dood en kunnen dus niet strijden) doch van mensch tegen mensch om maatschappelijke vrijheid en zelfstandigheid, waar goheele gezinnen gebukt gaan onder spe ciale nooden en ooreehtmatigen druk, welke vee] geniepiger werken dan de martelingen der Inquisitie, om met medezoggensschap, om de welvaart der moeders, de toekomst dei- kinderen van het overgroote meerendeel des volks. Dit wordt geen klassenstrijd, wijl thans edelen en rijken de partij der verdrukten kozen en tal van arbeiders het zoogenaamde kapitaal steunen. De overheid is echter van God gesteld om de verdrukten te beschermen en geen wonder is het dan ook, dat de huidige politiek geheel en al wordt bebeerscht door de sociale vraagstukken. Zelfs de Paus heeft in zijn sociale Encyclieken dit gedaan en ook drijven alle organisaties, zonder eenige uit zonder, politiek. De sterkste van deze is de S. D. A. P., getuigen de drie stembus-over winningen welke zij behaalde te Amsterdam, het deftige, Koningsgezinde Amsterdam, waar men nog kort geleden zong „alle socialen in een harington". De „R. K. Volksbond" en „Patrimonium" bleven vrijwel van politiek verstoken, doch ook zij zullen langzaam naar politiek terrein verschuiven en evenzeer verworden als van Katholieken en Protestanten uit den Relormatie-lijd ge worden zijn clericalen en liberalen. De oude, groote anti-revolutionnaire partij zag reeds twee groote smaldeelen heengaan, welke zelfs de eminento leider niet vermocht te weerhouden van de afscheuring. Men vraagt ons, zoo vervolgde spr., hoe wij als Christenen kunnen samenwerken met niet-chi'stenen. De wedervraag isgeschiedde dit, vroeger óok niet, door onze vrienden Heeft in 1894 dr. Kuyper niet te Zwartsluis bestreden Beelaerts van Blokland en aanbe volen De Meester? Ja maar. zoo voert men ons toe, dat was voor éen keer en mag niet als regel gelden. Maar schreef dan niet dr. Kuyper in „De Standaard" van 2 Mei 1898„Tijdelijk, met het oog op concreste behandeling, kan men zich combineeren met elke partij met name als het geldt sociale bplangen". Met andere woordenbier wordt aangeprezen het samenwerken van alle democraten tegen over de conservatieven. Dr. Kuyper, die sedert 1869 het geheele democratische stelsel des Christendoms heeft doorgrond, deed nimmer anders, wel wetend, dat de Volkswil vraagt naar «laden, niet naar beloften. Daarom brak hij in 1886 de kei kelijke organisatie, ijverde hij later vour het volk achter de kiezers, gaf hij zijn Wet boek op den arbeid. Slechts in den laatsten tijd heeft hij de beroepen op zijn democra tische geschriften afgewezen als beroepen op oude plunje. Zelfs verzoende hij zich rnet jhr. Lobman en sloot hij, zóo kort na de Deputaten-vergadering, een coalitie met Christelijk-historischen, vrijeanti-revoludon- nairen en Roomsch Ka-nolieken. Overal in de anti-revoluiionnaire partij zijn conservatieve elementen overgebleven, niettegenstaande de Lohm-wianen uittrokken, en dit conservatisme stak het hoofd op zoo dra dr. Kuyper tot Minister werd benoemd. Het beste bewijs is daarover wil het gebeurde te Gouda in 1901 toen het Kamerlid Iden- burg wegens zijn benoeming tot Minister van Koloniën altrad en den zelfden dag .mr. S, de Vries als Kamer-candidaat werd genoemd voor Gouda, dat niet eens wist, dat er een vacature was. «Nog lieden ten dagen is De Vries, zooals men dat noemt, afgevaardigde der kiezers te Gouda". Toen in 't Noorden de revolutionnaire so cialisten huis hielden, vonden zij geen be strijders thans heft men een angstgeschrei aan tegen het roode spook en gaan jonge manneljes, kersversch van de Academie ge komen, op de planken enworden Ka mer-candidaat te Alkmaar. Als 't nog niet helpt, doen ze er wat bij tegen Staalman en De Vries cn dan zijn ze heelemaal klaar. En toch slaan Staalman en De Vries te genover het socialisme, dat leeft uit evolutie en daardoor vierkant staat tegenover het Cristendoin. Gansch anders is het, dat do paar onge- loovigen met ons kunnen samenwerken en samenstrijden waar het de sociale nooden betreft. Spr. ontwikkelde nu de leer der «algemeene genade" en verzekerde, dat de christen democraten geenszins de rechtvaardige maat regelen der socialisten bestrijden, doch hun niet- Christelijke hypothesen. Want niet de socialisten zijn het, die de revolutie maken, doch de conservatieven, die reeds onbereken bare schade hebben aangericht. Heeft niet mr. Groen van Prinsterer gezegd, dat revolutie is de stelselmatige omkeering van begrippen en bijv. het instellen van den lOden dag als rustdag revolutie genoemd? Hooge dividenden, gemis aan nachtrust, een rustdag na 13 of meer dagen arbeidens strijden met de ordinantiën Gods en de so cialisten willen juist het herstel dier ordi nantiën en wij mogen hen niet tegenwer ken. Het wordt hoog tijd, dut wij de Chris telijke banier hoog houden opdat ook onze invloed, geheel naar de leer van dr. Kuyper, uitga op de sociale beweging. Men voegt ons toe: iGij moet meegaan met de geheele partij, anders zijt ge revo- lutionnair. De organisatie boven alles". Maar is de organisatie dan doel gewordeD, ol zjjn de volksbelangen er om de organi satie? De organisatie der Roomscbe kerk was in de dagen der Reformatie tienmaal sterker en toch viel zij als spinrag uit el kaar. Wat werd er, nog maar kort geleden, van de organisatie der Ned. Hevormde kerk? Als een leemen pot viel zij uiteen en meer dan 700 Gereformeerde kerken zijn er thans. Wat is er gekomen van de anti-revolution- naire partij door de twisten tusschen dr. Kuyper en jhr. Lobman Zij is gebroken en ten volle gebleken te zijn niet het doel, doch een middel. De eenmaal gesmaalde «mannen in de bootjes" zijn nu de sterkste de «Nederlander" heeft de leiding in de po litiek en jhr. Lobman is de leider der reen t- terzijde. En heeft niet dr. Kuyper in zijn «Maran- atha" als ideaal gesteld, dat de Christenen de sociale beweging in het goede spoor zou den leiden en deze niet tegen houden Voorzeker de Cristen-democ-rateu keuren het dreig-manifest der spoorweg-organisatie af en niet minder den nachtelijken aanval op de Dui'gerdarnmers, maar zoo vragen zij past het ons, den eersten sleeu te werpen op de stakersmogen wij zoo hui chelachtig zijn om onze handen te wasschen in onschuld of moeten wij erkennen, dat wij onzen plicht niet deden, jaren en jaren achtereen, en uit dal besef ons ideaal vol gen om ons te stellen aan het hoofd dei- beweging. Men roept den Christelijken werklieden toe: «Gij moet niet meedoen, want gij wekt wrevel; gij moet tevreden zijn met hetgeen God de Heer u geeft". Maar wilde dan de Heer niet in zijn Schrift den rustdag op den zevenden dag, het loon des arbeiders. We mogen niet tevreden zijn met hetgeen het conservatime ons in de handen stopt. Diep zondig is het, de Schrift te misbruiken en le leeraren dat het conservatisme de ordinantiën Gods vrijelijk mag overtreden en allerlei ongerechtigheden plegen. En diep treurig is het, dat de Patrimonium-mannen blijveu luisteren naar het zoet gefluit en niet willen meedoen op het terrein der Al- gemeene genade. Alles samenvattend, kwam spr. tot deze conclusie, dat deze sociale crisis een nieuwe partijgroepeering zal doen te voorschijn tre den eenerzijds de conservatieven, an ierzijds de lemocraten. De toekomst zal zijn aan democratie, met of zonder Christelijke leiding en juist dit wijst alle Christenen op de diere roeping, leiding te geven en de gebeurte nissen te leiden in de veilige bedding dei- ordinantiën Gods. Wij Christenen zoo eindigde spr. stellen ons iederen dag voor het oog van een alwetend God en als Deze ons eensklaps opriep om voor Zijn rechterstoel te verschij nen, waar zoudt gij dan willen dat Hij u vond, aan den kant der machthebbenden of aan de zijde der verdrukten Zeide niet Christus Jezus: «Dit is mijn vader en mijn moeder, mijn zuster en mijn broeder" Ook dit behoort tot ons ideaal, dat stellen voor Gods aangezicht, opdat we met vrije con sciëntie kunnen sterven. De ware Christe nen mogen dit bedenken en moge daardoor de Christelijke democratie ook op onzen Va- derlandschen bodem, zoo vaak gedrenkt door bet bloed dor martelaren, groeien en bloeien. Tot kwart voor tien werd nu een korte pauze gehouden, waarna de heer Staalman sprak over «De Christelijke democratie en bet Christelijk Ministerie". Uit deze rede hopen we 't een en ander mee te deelen in het volgend nummer. Ter gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden vergadering van de vereeniging «Handel en Nijverheid" waren slechts 16 'eden tegenwoordig. Na het lezen der notulen van de vergade ring van 6 Maart deed de heer Oostei'veen als Secretaris verslag over het 2e boekjaar en constateerde daarin dat, waar het eerste vereenigingsjaar sprak voor de levensvatbaar heid der vereeniging, deze in het tweede krach tige teekenen van leven gaf. In het Bestuur kwamen enkele verande ringen van functie voor, daar de heeren, I. van Hoogstraten en S. J. van Duinen van functie verwisselden, toen eerstgenoemde den Handelscursus opende en niet langer Voor zitter kon Blijven en dus Commissaris werd. Deze Handelscursus, welke van September tot Juni werd gehouden voor leden, kinderen en porsoneel van leden zoowel als (doch by uitzondering, ter beslissing van het Bestuur) door andere personen, bad veel succes. Enkele wijzigingen werden gebracht in het H uishoudelyk reglement terwyl de vereeniging werd vertegen woerdiRd op het Internationaal congres voor den Middenstand te Amsterdam door de heereu Van Duinen eu Perns en op de Algemeene vergadering van den Bonden de Bestuursvergadering door den lieer Berns. In het afgeloopen jaar maakte de ver: eeniging de volgende quaestiën aanhnngig- de wagonladingen en de eendaagsche retour- biljetten, de toegangswegen tot de stad, de Handels-hoogeschool, de eerste postbestelling des ochtends, en de gasprijs. Gewag werd gemaakt van den étalage-wedstrijd, terwijl werd meegedeeld, dat het Bestuur diligent blijft ten opzichte van de Rijschool. Van het informatie en incasso-bureau werd zelfs in het buitenland gebruik gemaakt, ter wijl reeds voor het nieuwe boekjaar lezingen over een of ander handelsonderwerp zijn toe gezegd door een der leden. Den Secretaris werd hierop dank betuigd voor dit verslag. Namens de Commissie tot nazien dei- Rekening en verantwoording deelde hierop de heer G. van Ede mede, dat het geldelijk be heer gecontroleerd en hoogst accuraat ge houden is en zij voorstelde den Penning meester onder hartelijke dankzegging te déchargeeren. De Penningmeester, de heer Berns, deelde hierna mede, dat de ontvangsten en uitgaven hebben bedragen f 456.351/2, terwijl er een nadeelig saldo is van f 5.1U1/Z, waar echter tegenover staat een waarde aan roerende goederen van f i22.27A/a. Dit tekort is vooral te wijten aan de vrij hooge kosten van den étalage-wedstrijd. De Voorzitter herinnerde, dat den Penning meester reeds zóo dikwijls dank is gebracht voor zyn belangloos heiteer, doch hij thans uit de school wilde klappen en zeggen hoe deze hoogst bescheiden function naris zich verdienstelijk maakt Bestuur zoowel als leden, door zijn geslotenheid zoowel als zijn immer nobel optreden, niet het minst ais beheerder van het informatie- en incasso-bureau Spr. bracht hem den hartelyken dank der ver eeniging, waarmede de aanwezige leden instemden. Vervolgens herdacht spr. hoe deze dag voor hem een jaar dag was; juist een jaar geleden, nam hij, geheel onvoorbereid, den Voorzitters- stoel in en vroeg hij den steun en de mede werking der leden. Thans wilde spr. gaarne memoreeren dat deze hem boven verwachting zijn geschonken, dat alle vergaderingen zich kenmerkten door aangenamen, preltigen toon, door orde en regel. Een woord van bartgrondigen dank wilde spr. brengen voor den ondervonden steun, maar ook een woord van hulde aan de ont werpers van het uitstekend Huishoudelijk reglement, waarin zelfs in toekomst-toestan den is voorzien. Alsnu werden de heeren Van Duinen, E. Klasser, Oosterveen en Berns met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Opmerkelijk is wel, dat, door tusschentijds ontstane vaca turen zij gelijktijdig aftraden en, waren zij niet herkozen, met hen het geheele Dage- lijksch bestuur zou zijn afgetreden. De Voorzitter deelde hierop mede, dat het Bestuur heeft overwogen, aan de vereeniging voor te stellen, adlmtesie te verleenen aan het adres der Kamer van Koophandel te Amsterdam omtrent de wettelijke regeling van den tijd in geheel Nederland, waardoor een einde zal worden gemaakt aan de let terlijk Babylonische spraakverwarring welke thans te dezen opzichte in den lande heerscht. Zoodra het Bestuur kenuis kreeg van het request vroeg het, of het der Kamer nuttig en aangenaam mocht voorkomen als zij het verzoek steunde eu nu de Kamer in beves tigende zin antwoordde, stelde he: den leden voor, adhsesie te verleenen om eenheid van tijd ie verkrygen, onverschillig welke. De vergadering vereenigde zich met het voorstel, waarop "de Voorzitter de meedeelde, dat door de vereeniging hulp der geheele Pers zal worden ingeroepen om deze bewe ging te steunen. Hierop werden 5 nieuwe leden aangeno men, waardoor het ledental is gestegen tot-143. Hel Ingekomen stuk was een Jaarlijst van wanbetalers van de Delftsche Handelsver- eeniging. Het document ligt ter inzage voor de leden in het Bureau der vereeniging, Appelmarkt 15. Bij de Metiedeelingen besprak de beer Schwemmer met een enkel woord de po gingen van «Vreemdelingenverkeer" tot het stichten eener aan de tegenwoordige eischen voldoende Zwem- en Badinrichting en ver zocht steun daarvoor ook van deze veree niging. De Voorzitter zegde hem toe, dit punt in de eerstvolgende Bestuursvergadering te zullen overwegen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat stemmen zijn opgegaan om hier, in stede van het Correspondentschap le klasse, een Agentschap der Nederlapdsche Bank geves tigd te krijgen. Het Bestuur heeft reeds de zaak overwogen en de meening van enkele belanghebbenden gevraagd eu achtte het oogenblik gekomen om daartoe pogingen aan te wenden nu het octrooi der Bank juist is verlengd, doch zal nadere inlichtingen inwinnen en zoo spoedig mogelijk deze zaak -aanhangig maken bij de leden. Hierna werd de vergadering gesloten. Rij de gister in >De Arend" vanwege de afrleeltng Amersfoort en Omstreken van het «Utrechtse!) genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" gehouden keuring van stieren, beei-en en rammen werden de prijzen toe gekend als volgt: Stieren. I. District XV (Baarn, Bunscho ten en Epmnes) Stieren geboren in 1902 le prijs f60 No. 3 witkop, van mr. H. G. Hacke te Amsterdam, Heerengracht 518, houder P. B. Vos, te Baarn 2e prijs f 40 No. 2 zwartbonte kol, van M. J. Seldenrijk te Eemnes. Oudere stieren prijs f 100 No. 2 blauwbonte bles van jhr. F. Bosch van Dra- kestein te Lage Vuursche, houder K. van Oosterom te Vuursche. II. District XVI (Hoogland en Soest). Stieren geboren in 1902 de prijzen niet toe gekend. Oudere stieren, prijs f 100, zwart bonte druipkol van D. Lam te Soest. III. District XVII (Amersfoort, Leusden, Stouteubm-g en Woudenberg) stieren gebo ren in 1902: le prijs f60 No. 0 blauwbonte bles van G. van Donselaar te Woudenberg; 2e prijs f40 No. 8 vale blaar van G. Vos kuilen te Woudenberg; Bestuurspsijs f30 No. 5 zwarte blaar van D. van Zijl te Amers foort. Oudere stieren prijs f 100 No. 1 blaat- van A. van den Hengel te Leusden. Beeren le prijs 1'20 No. 2, 2e prijs 110 No. 3 beiden Yorkshire middelsoort en bei den van J. van Doukelaar te Leusden. Rammen Ie prijs f 12 No. 3,2e prijs No. 2 beiden Lincoln en beiden van J. van de Vliert te Woudenberg. Men verzoekt ons, naar aanleiding van deswege ingekomen klachten, in herinnering te brengen, dat de leden van «Toonkunst" verplicht zijn, bij het bezoeken van uitvoe ringen in andere af'Jeelingen hun eigenhandig onderleekend diploma mede te brengen. Ongoteekende diplomata zijn ongeduldig en zullen met het oog op vermoeden tot fraude worden in beslag genomen. De «Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin" ontving sedert de vorige opgaaf: een legaat van 1' lOUO van mej. Van dei- Lek de Clercq te Zierikzee en een even groot legaat van N. N., eon gift van f200 van de Hollandsche kerk te Petersburg, f200 van de loterij te Hilversum en f 156 aan kleinere giften. In de jongste vergadering der plaatselijke aftleeling van de «Vereeniging tot opvoeding in liet huisgezin van halfverweesde-, ver waarloosde- en verlaten kinderen" is bepaald, dat de afdeeling zich uitstrekt over het ge heele kanton Amersfoort. Een paard van den vrachtrijder op Soest, dat. gistermiddag in de Utrechtsche straat werd aangespannen, waarbij vergeten werd de pin in den boom te doen, waardoor bet lemoen viel, schrikte daarvan zóo geweldig, dat hst op hol sloeg en voortrende in de richting van de Varkenmarkt en vandaar naar den Westsinge', waar het achterop een bijna nieuwe coupé van de heeren Kleber en Van Wamel liep, dat buiten bun stal stond. De coupé werd zwaar beschadigd, doch het paard, dat nu gegrepen werd, kwam er zonder ernstig letsel af. De verwachtingen omtrent de landver huringen in den Eemnesserpolder schijnen niet verwezenlykt te worden. Men had zoo gedroomd van lage pachten en nu de ver huringen aan den gang zijn, blijkt het tegen deel. Ér was vee! volk op de verhuring van Dinsdag en Donderdag en werkelijk werden enkele kampen lager verhuurd, maar andere weer hooger. De verhuring van Dinsdag won ongeveer 7 procent, die van Donderdag ver loor ongeveer 800 gulden. Wanneer men echter bedenkt, dat toen 71 perceelen werden verpacht, dan is het verlies niet noemens waardig. Het maken der kademuur aan den Grooten Koppel is niet aan den minsten inschrijver gegund, doch voor f19980 aan diens op volger, den heer A. Sohoonbootn te Voor schoten. De Gemeenteread vati Soest heeft besloten tot het oprichten eener eleetrische centrale. Angst valt zwaarder te dragen dan smart; angst verscherpt de indrukken, smart ver stompt ze. Amersfoort, 3 April 1903. Appelen f3.- a f5.— Beren f0.— a f Zandaai-dftnpolen 12.a f2.40 Hoen- dereiercr, f3,— a f3.50 per 100 stuks, Boter f 1-20Ü f 1.80 p. k. Kippen f0.90afl.25. Kuikens f0.a f0.— Piepkuikens f0.a CO.— Ganzen f0. h f0.- - Eenden f 1.a 11.25 Hazen f 0.a f0.—Wilde konijnen f 0.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2