Stadsnieuws. Binnenland. den, en overtuigd dat het meerendeel dier werklieden door misleiding en suggestie ge bracht tot het meedoen aan een even roe- keloo7,e als misdadige werkstaking, aandringen op het nemen van die maatregelen, welke er toe leiden zullen, den eindeloozen nasleep van ellende als het gevolg eoner rampzalige daad voor de werklieden te verminderen". Or. Frederik van Keilen heeft, nadat men de Bestuurderen van de »Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel" geen gehoor wilde geven, leneinde over het weder in dienst stellen van de ontslagenen te spreken, persoonlijk een con ferentie met de Directiën der S.S.-Maat- schappij en der H. IJ. S. M. aangevraagd, eveneens met het doel, voor de ontslagenen te pleiten. De conferenties werden dr. Van Eeden be reids verleend, doch tot clementie ten opzichte der ontslagen stakers werden de spoor wegmaatschappijen niet bereid gevonden. 't Moet hem toch wel vreemd te moede zijn geweest toen hij sprak met de Directies, welke hij in de vergaderingen typeerde als sharder als hyena's". Het aantal werkloozen in alle bedrijven te Amsterdam wordt op dit oogenblik door de »Opr. Ilaarlemsche Cit." geschat ongeveer 10000 man te bedragen en door »Iiet Volk" op 8000 geraamd. Sterk is hetgeen de »Arnh. Crt'\ schrijft Met moet toch maar durvenZaterdag schreef het »Volk": «Een woord tot 11, arbeiders. Een ernstig woord, u in uw belang toegevoegd. 01'het. n allen aangenaam zal zijn Dat misschien niet. Maar naar-den-mond-praters hebt gij genoeg. Weinigen van hen, die als uw Voorgangers optreden, hebben den moed, u te weerstaan ais gij gevaar loopt, domme dingen te doen. Toch moet gij in zulke tijden uw vrienden leeren kennen. En al weten wij, dat men tegenwoordig weer druk bezig is, u met allerlei dwaze en leugenachtige praatjes tegen de «politiekers" op te zetten, dit zal ons niet weerhouden, in den chaos van verwarring, waarin de beweging thans verkeert, onze waarschuwende stem to laten hooren. «Wij hebben in de Kamer de nederlaag geleden. De Dwangwettcu zijn aangenomen. De Eerste Kamer maakt spoedde Koningin is er voor naar Den Haag gekomen; van avond reeds zullen ze waarschijnlijk in werking treden. «De nederlaag verwondert óns niet. Wij hebben ze voorspeld. Wij hebben u tijdig gewaarschuwd, dat de bourgeoisie nog steeds sterker is dan gij," enz. enz. Toen het de tijd was om het drijven der vakvereenigingen tot staking te weerstaan want van de nederlaag der sociaal-democraten in de Kamer waren de leiders der partij voor weken reeds evenzeer overtuigd als thans toen waagde het «Volk" 't nauwelijks tegen de politieke werkstaking te waar schuwen, want de waarschuwing werd onmid dellijk gevolgd door een aansporing om zich te gedragen naar het wachtwoord van het Comité van Verweer, dat boter dan de redactie den geheelen toestand kon overzien I Was dit misschien den verblinden arbeiders, die na den 31en Januari werkelijk geloofden aan de belachelijke grootspraak ook van bet Volk": «heel het raderwerk slaat stil, als uw machtige arm 't wil," was dit misschien dien ongelukkigen niet «naar den mond pralen", slechts flauwtjes te waarschuwen, dat de bourgeosïe nog steeds sterker is, maar tevens bun vertrouwen te versterken in het Comité van Verweer, terwyl de redactie wist, dat een werkstaking moest mislukken en duizenden slachtoffers maken En nu nu 't gaat niet. om 't welzijn der arbeiders, maar om de machtspositie der sociaal-democratische leiders, nu dezen, niet ten onrechte door de bedrogen arbeiders als verraders uitgejouwd, den invloed dreigen te verliezen op den grooten hoop hunner vroegere volgers nu wordt openhartigheid gehuicheld, nu wordt de schijn aangenomen van eerlijkheid en moed om ook te zeggen wat den arbeider niet aangennam kan zijn, nu heeten zij »hun vriendeu", die hen in de voorafgegane weken schandelijk hebben misleid en, als zij hun oude positie lier- winnen, hen ook in 't vervolg weder misleiden zullen. Het hoofdorgaan en de leiders derNeder- landsche sociaal-democratie geen «naar-den mond-praters" der arbeiders! Men moet toch maar durven, en toch zelfs na de vreeselijke ervaringen der vorige week, zal een groot deel der arbeiders 't weer slikken Het «Volk" ontvangt van de Maandagoch tend vroeg benoemde commissie de mede- deeling van het volgende door haar opgesteld Program van werkzaamheden De Commissie van Onderzoek inzake liet Landelijk Comité van Verweer, overwegende dat ilc taak haar door de landelijke organisaties opgedragen zoo juist mogelijk dient omlijnd te zijn, besloot io haar vergadering van 14 en '15 April tot vaststelling van het onder staande Program van werkzaamheden 1. Al de bescheiden van het Landelijk Comité nopens de staking op te vragen. 2. De rapporten van al 'Ie vertrouwens mannen, die naar de verschillende stand plaatsen zijn gezonden volgens besluit van de vergadering op Zaterdag 4 April, ten einde de spoorwegstaking mogelijk ie maken, betreffende hun bevindingen, zoowel voor als na de proclamatie, op te vorderen. 3. De rapporten van alle Plaatselijke Co- mité's, ook van die, welke niet daadwerkelijk in den strijd betrokken werden, op te vor deren. Deze rapporten moeten ondprteekend zijn door alle leden der betrokken Comité's. 4. Alle inlichtingen en verklaringen van personen die aan deze Commissie gegeven werden na te gaan, te onderzoeken, en,zoo noodig, deze personen op te roepen en van hun verklaringen proces-verbaal op te maken. 5. Te onderzoeken in hoeverre het juist is, dat door de R. D. A. P., als organisatie, planmatig gehandeld is om de staking te doen mislukken. 6. Te onderzoeken in hoeverre de tac tische hevelen, aan de verschillende ver trouwensmannen opgedragen, zijn uitgevoerd en wie hunner nalatig gebleven zijn in de uitvoering daarvan, hetzij opzettelijk of door onmacht 7. Vónr het. vaststellen van het eindrap port hei Landelijk Comité te hooren. Aan de ingezetenen van Amersfoort. Met bewonderenswaardige!! ijver en plichtsbetrachting is in deze dagen èn door de hier aanwezige militairen ën door de politie een moeite volle en zware dienst verricht, welke ten gevolge had, dat iu deze Gemeente geeu oogenblik de orde is verstoord. Het komt ons voor, dat zij verdienen een stoffelijk blijk van sympathie van ods en onze ordelievende medeburgers te ontvangen. Gaarne stellen wij ons beschikbaar tot het ontvangen van eeue kleine bijdrage voor bovenstaand doel. Voor een zeer spoedige toezending houden wij cm? aanbevolen, teneinde nog dezer dagen de gewensehte uitdeeling te kunnen doen. WU1JTIERS, E. L. VlSSEIt, M. L. CELOSSE, B. W. Th. SANUBERG, Amersfoort,, 11 April 1903. Tot Dinsdag 14 April ontvangen: door jhr. J. W. A. Harchman Wuijtiers: H. v. M. fö, J. W. M. f25, N. N. f25, Mevr. I). 1' 25, N. N. f 10, W. K. f 3, Mevr. wed. W. B. 1" 1, Mevr. wed. C'. f 2.50. Mevr. wed. J. J. K. f3, N. Kr. f2, G. J. V. f2.50, H. W. f 1, Mevr. wed. S. v. L. T. f10, W. f10, Mevr. wed. \V. J. v. B. t. B. fö, M. f 1, J. W. J. fö; door den heer E. L. VisserJ. G. K. f 5, J. R, S. f 1, A. II. f2. A. A. II. f2.50, D. P. H. f250, A. V. f5, J. v. d. B. f 1, 11. A. S. f 1, M. v. W. f 1, J. M. v. M. en 8. J. I), f2, N.N. f 3, uit Amsterdam van een oud-stadgenoot (coupon) f 1.50, .1. H. A. E. V. f2.50, V.flO, benevens een kistje van 100 sigaren door den heer M. L. CelosseG. M. f 1, B. N. fö. P. v. d. M. f 10, VV. J. M. fl, N. N. f5, G. II. f 1, J. U. v. K. f 1, dr. 11. VV. S. f2.50. X. N. f 1, familie C. fö, A. B. f25, J. G. 11. K. f 1. door jhr. mr. H. VV. Th. Sand berg P. A. J. B. 110, N. N. f50, J. K. fl, N. N. (in enveloppe) f2.50, H. J. R. f2.50, A. M. K. f l, A. E. f2.50, mr. F. 11. v. P. f 10, J. J. v. Th. fó, jhr. mr. A. M. C. S. f 10, J. J. B. f2. X. N. (in enveloppe) fó, S. fó, VV. II. K. f2.50, C. Th. v. B. fó, mevr. wed. M. v. 11. fó, mr. VV. D. C. fl. Totaal f 354.50. De volgende opgaaf komt aanstaanden Vrijdagavond. Ten zeerste bevelen we dezo inzameling aan; er zijn veel »rnennekus" en de diensten zijn vooral in dit ruwe weder heel zwaar. KENNI8GKVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, Gelet op art. 31 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat een verzoekschrift tot verbetering der Kiezerslijst voor 1903/1004 is ingekomen, welk verzoekschrift tot en met den 21en April a.s. ter Secretarie ter lezing ligt en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Amersfoort, 15 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. I)e Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Ds. .1. G. Buseh Keizer, emeritus- predi kant hij de Ned. Hervormde kerk hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan in de Luthersche kerk. In de. liernonstrantsche kerk zal de dienst worden geleid door dr. I'. M. Ilugenholtz, van Amsterdam. Ds. O. Genouy, Waalsch predikant te Utrecht, hoopt Zondagavond le half acht in «De Zaaier" vóór te gaan bij de godsdienst oefening der Walen hier ter stede. 11. M. de Koningin en II. D. gemaal pas- seerden gisterochtend deze Gemeente op 11. D. reis van Den Haag naar «liet Loo". De trein, die van 10.57 tut 1 unr hier oponthoud had. werd met de gebruikelijke eerbewijzingen door de wachthebbende com pagnie infanterie ontvangen. II M. onderhield zich eonigen tijd met den heer K. L. Visser, loco-Burgemeester, en den kolonel Garnizoens-commandant. De verjaardag des Prinsen, welke op aan staanden Zondag valt, zal Zaterdag ten Paleize worden gegierd. H. M. de Koningin- Moeder zal zich daartoe eveneens naar «het Loo" begeven Aan den maaltijd zal de kapel van het 5e regiment infanterie eenige muzieknum mers ten gehoore brengen. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in de eerste dagen van Mei e.k., ten einde alsdan aan de orde te stellen de benoeming van éen lid van Gedeputeerde Staten en van éen lid der Stalen, als bedoeld hij artikel 89 der Provinciale wet (Buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten). Deze benoemingen dienen om te voorzien in de vacaturen," ontstaan door hel ontslag nemer: als lid van Gedeputeerden door jhr. mr. L. II. J. M. vanjAsch van Wijck, wegens diens benoeming tot lid van deo Raad van beroep voor de Ongevallenwet, en door liet overlijden van mr. S. J. van Geuns. Behalve de geldelijke bijdragen, »an het hoofd van deze rubriek vermeld, zijn zoowel bij het hoofd der politie als hij deeomman- deerende officieren giften in uatura inge komen voor het wachthebbend personeel. Zoo ontvingen de agenten van politie reeds meermalen eenige kisten sigaren, evenals de manschappen aan het station, wien bovendien gister iedereen Verkade-koekeen aangename meubileering voor het munitie-brood was. Bij Kon. besluit is aan onze vroegere stad- genooten den le luitenant J. J. KorndörlTer, van het 1e regiment infanterie, en aan den kapitein jhr. L. R. Ram. van het 4e regiment vesting-artillerie, beiden met ingang van 1 Mei 1903, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend en het bedrag van bet pensioen vast gesteld voor luitenant Korndürflër op f 1*282, voorloopig voor den tijd van éen jaar, en voor kapitein jhr. Ram op f737 'sjaars. Er zijn weer enkele wijzigingen gebracht in den loop der personentreinen. Men vindt die aan den voet van dit nummer. Het aantal goederentreinen neemt steeds toe. Men zegt, dat de zoogenaamde beperkte treinenloop nog eeu paar maanden zal blij ven gehandhaafd. Een deel van het detachement ordonnansen, dat sedert 8 April te Hilversum vertoefde, is hier Dinsdagavond onder bevel van luitenant G. J. Maris teruggekeerd. Van de IG2 man van «vervoer" staakten bij de H. IJ. S. M. hier 13, met name 1 adsis- tent, rangeerders, 4 conducteurs, 1 remmer en 1 arbeider; van weg en werken"staakte geen enkele; van de 83 tn tu «tractie" staak ten 53, met name 9 machinisten, 12 leerlingen- machinist respectieve stokers, 7 bankwerkers en 25 ketelmakers, vuurwerkers, schilders enz. Thans zijn definitief ontslagen, van «ver voer" 12 en van »tractie" 47. Telkens duidelijker blijkt hoe het over- groote deel hunner op de meest gewetenlooze wijze is beetgenomen. Zoo was degeen, die Zondagnacht hier en te Apeldoorn het bericht bracht, dat de staking voor het spoorweg-personeel was geproclameerd, Maandagochtend met allen ijver aan het werk. De schorsingsbriefjes mochten daarum niet geopend worden, omdat de Directie, die nu in angst zat, wèl tijd vond om brieljes te schrijven terwijl zij vóór de staking geen tijd had om op de protesten te letten; onge opend zouden de couverten aan de Directie worden teruggezonden opdat zij zou zien, dat de spoorkoelie nu niet langer zich liet ringelooren. Aan een der menschen, een vader van 8 kinderen, werd gezegd, dat er loonsverhooging zou komen, als er 25 staakten; welnu, hij werd de vijf en twintigste en is nu broodeloos. De A. V. V. »U. D. I." heeft zich doen inschrijven voor liet concours der voetbal- vereeniging «Unitas" te Apeldoorn, dat gister aanving tusschen «Robur et Velocitas" en »U. D." II, uit Deventer. Doordekiesvereeniging «Algomeen Belang," te Barneveld, zijn tot voorloopige candidaten voor de Provinciale Sinten in het district Ede gesteld de hoeren mr. D. L. Leccius de Ridder, te Wageningen, F. S. op ten Noort le Ede en mr. A. C. A. ridder Van Rappard te Oosterbeek. Een hunner zal later op een weder te Amersfoort to houden verga-lering door de Centrale Kiesvereeniging definitief candidaat gesteld worden. Op Woensdag 29 April zal te Nijkerk en te Barneveld (resp. om 12 uur en te half vier) een commissie uit Gedeputeerde Staten zitting houden tot het aanhooren van de bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van aanleg vun liet vak NijkerkBar neveld van den spoorweg Nijkerk—Ede. Met den rijksveldwachter W. Bos, te Voort- huizen, die zóo erg door een polderjongen dien hij arresteerde is mishandeld, gaat het eerder achteruit dan vooruit. Door den ge neesheer is hersenschudding geconstateerd. Ten zeerste wordt gevreesd, dat, zoo hij het leven er al niet hij inschiet, deze ijverige beambte toch niet weer geschikt zal worden voor zijn dienst. De ware socialist is hij, die de hem ge schonken talenten ten nutte maakt voor en ze aanwendt iu het belang van den merle- mensch. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 April, des avonds half negen. Men verwacht dat de Tweede Kamer in het begin van Mei weer zal worden bijeen geroepen tot hervatting der werkzaamheden, waaronder het onderzoek der definitieve be grooting van Marine. Gistermiddag had, in het gebouw aan den Trans te Utrecht, de eerste openbare zitting plaats van den ('entralen Raad van beroep (Ongevallenwet) o. a. ter beëediging van de 1tj Presidenten van de Raden van beroep in den lande. Het verluidt, dat binnenkort het personeel der Rijks-Verzekeringbank aanzienlijk zal wor den uitgebreid. De werkzaamheden zijn tegen verwachting van dien omvang, (lat de Direc tie buitengewoon tijdelijk personeel heeft moe ten aanstellen om hel werk bij te houden. Op verschillende bureaux wordt alle avon den nog laat gewerkt en de Directeuren zelf maken kantoor lagen van 9 tot 5 en van 7 tot 12 uur. Mr. L. J. A. Salverda de Grave, Referen daris aan de afdeeling Landbouw van het Departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, zal met ingang van 1 Mei e.k. op treden als chef van de afdeeling Handel en Nijverheid aan gemeld Departement, ter ver vanging van lien Referendaris, jhr. S. van Cittors, die benoemd is tot Secretaris-gena- raal van het Departement van Financiën. De gewone jaarlijksche collecte ten be hoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapenden dienst in de Nederlanden is tot nadere aankondiging uitgesteld. RECLAMES. 1—5 regels f 1.25elke regel meer f0.25. Het hoeft mij geholpen. Een ieder die dit nrtikel leest, heoft zeker wel eens hoofdpijn gehad en is (lus in staat het ondraag lijk lijden te beseffen van diegenen die voortdurend behept zijn met hoofdpijn en hoevele personen zijn or niet die aan deze kwaal lijden. Vraagt het eens onder Uwe kennissen wat zij al niet aangewend hebben, en zij zullen U zeggen ik heb dit, ik heb dat gebruikt, doch, deze verlichting was slechts van tijdolijken aard want den volgenden dag deed zich dat zelfde lijden weder voor. De hoofdpijn heeft verschillende oorzaken maar de hoofdoorzaak is ze ker wel de slechte toestand van het bloed. De heer S. Juurlink, te Ommen prov. Ovoryasel, was ook met die kwaal behept en nadat hij alle aangerndene middelen te vergeefs had beproefd, heeft hij eindelijk de verlosser van zijn lijden ge vonden door het gebruik der Pink Pilleu van Dr Williams. De heer S, JUURLINK, volgens portret. Hij schrijft ons o. a. het volgende: «Meermalen was ik met zware hoofdpijn en vermoeidheid ge kweld, nimmer heb ik kosten noch mo. ito gespaard om mij van die ergerlijke kwaal te hovrijden en ik kan verklaren dat ik na het gebruik van drie doe zen Pink Pillen er van bevrijd hen geworden. Do eetlust die mij vroeger ontbrak en tengevolge daar van liet weinige voedsel dut ik gebruikte, verzwak te mijn lichaamsgestel. Thans gevoel ik mij uiterst gezond, het schijnt mij toe alsof de Pink Pillen mij een nieuwe levenskracht gegeven hebben want ik gevoel mij veel opgeruimder dan ooit to voren. Mijue danklma-hcid kent geene grenzen wnut men moet aau deze kwaal geleden hebben om te besef fen het goede dat deze Pillen op myn gestel heb-

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2