Zaterdag 18 1903. No. 5334. 52e Jaargang. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. tranen per post /'1.15. Adverteatièn 16 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oiïicieële- en onteigeningsad ver tentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar huiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten <!e stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Teleyhoon 19. li E N N I 8 G E V I N G E N. BURGEMEESTER ut WETHOUDERS (lor Ge meente AMERSFOORT, brengen tor algctneunc kennis, dut bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 dor Hinderwet, aan A. M. JACOBS, wonende alhier, vergunning is ver leend tot de plaat«iug van een stoomketel in het perceel achter den Luiaard, wijk I, No. 30, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectio B. No. 2257. Amersfoort, 10 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. To. KANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vac AMERSFOORT, Gelet op artt. 0 en 7 de Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. H. WEIJERS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van cene varkens slachterij, in het percoei alhier gelegen aan den Groolen Koppel No. 14, hij het Kadaster bekend onder sectie A. No. 970, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dal op Donderdag, den 30 April, aanstaande, des voormiddags to ball'i If uren, gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van liet Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen bet oprichten vun de inrichting in Ie brengen. Amersfoort, 10 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. I)E STAKING. Gisterochtend werd liet verzoek van het ontslagen spoorwegpersoneel tot herplaatsing overhandigd door een commissie, bestaande uit de hoeren prof. G. A. van Hamel, prof I). Joseplius Jitta, prof. J. te Winkel, mr. J. A. Levy en D. Beerends, welke werd ontvangen door den heer Nierstrusz, hd van den Raad van Administratie der H. IJ. P.M. Haar woordvoerder prof. G. A. van Hamel zeide ongeveer »Hipr zijn twee gewezen beambten van het spoorwegpersoneel, die aan uw Directie overleggen een adres, geteekend door onge veer 420 personen. Ik zou gaarne dat adres voorlezen. (Voorlezing.) De adressanten hebben aan eenige medeburgers gevraagd, Schetsjes uit den Zuid- Afrikaan schen Oorlog, door »l) O K TKR". Mijn opinio was: vooruit, daar het zeer waarschijn lijk was, dat de Engelschen, die bepaald de beesten de kloof hadden zien intrekken, (ten terugweg zou den afsluiten. De anderen waren het met me eens: éen voor éen gingen we in een (linken galop er van door wel (loten do kogels ons onbehaaglijk dicht om de ooren, maar we kwamen er hcclBhuids door en niet lang duurde het, of er werd op ons niet meer gevuurd. Dit kwam, doordal de ossen onder vuur werden genomen het eerste klompje beesten kwam er echter door met verlies van éen os, die dondelyk getroffen werd. De commandant wasech ter minder gelukkig de Engelschen hadden n.l. een Pom-pom op den raod getrokken en namen daar mee de achterste menschen onder vuur. Ous troepje trok nu zoo snel mogelijk voort en niet wetend, of er soms in de linksche bergen nog meer Eugclschott in hinderlaag waren, besloten we, zoodra het eettigs- zius mogeljjk was, aan de rechterzijde des bergs uit ie klimmen c langs den rand Steenkampsberg te bereiken. De artilleristen, die ons vooruit waren, hadden bepaald hetzelfde gedacht, want ze wachtten ons bij den voet van oen berg, die, naar het scheen te beklimmen was, hoewel hij vrecselyk steil naar boven liep. Ze stelden den luitenant voor, hier den rand uil te klimmen, hetgeen goedgevonden werd. Van rijden was ecliter geen sprake, en met schrik zag ik dien vreeselijk hoogen en «teilen berg voor ine; ik bad geweldigen dorst en baadde in 'tzweet, want het was in do kloof buitengewoon warm eii ik had t-ug wel twee stel kleederen aan, terwijl ik nog mijn geweer en patroonhaod mee moest sleepen. Halfweg den berg bait; allen vergingen van den dorst en nergens was water to vinden. Luitenant Coetsee, wiens hoon vreeselijk begon op to zwellen, had het vooral moeilijk, zoodat wo die bij het klim men moesten helpen. Halverhoogte vonden we ein delijk een stroompje water. Welk een zaligheid op dat stuk hun naam testellen, lot ad liaesie en zij hebben ons verzocht, met hen tne.le te paan. Wij gaven aan dal verzoek gehoor en ik zul u zeggen waarom. Wij besellen volkomen, dat de verantwoordelijk beid voor de beslissing op deze verzoeken geheel berust bij uw Directie; wij zijn natuurlijk vervuld, als zoo velen, van een ontzaglijk medelij h u met liet lot van ben, die de slactitolïers zijn geworden van de nootlotlige gebeurtenisset», waartoe zij onder zoo veel misleiding ge komen zijn, maar wij boselfen ook volkomen dat mede bij uwe Directie overwegingen van barmhartigheid zullen gelden raast de overwegingen betreffende de belangen van net .verkeer, waarvoor u ie zorgen heeft. «Doch wij zijn medegekomen om twee redenen. Omdat deze smeekeliogcu zich tegenover het overweldigend zware van hun lot te zwak gevoelen alleen, liet zou lo vergelijken zijn met een kind, dat tot iels den moed niet heeft, wanneer het alleen moet gaan, of met een klein volk dat ver slagen is en de goede diensten vraagt, van een ander om den weg naar den vrede te banen. «Daarom zijn wij medegegaan en nok dan nog opdat zij weten dat, indien zij goed.-n raad willen vragen buiten hun bed rijf, er anderen zijn die voor beu voelen dan de opruiers die, zonder zeiven risico te loopun, ben tot deze daden itebberi aangezet." De heer Nierstrasz antwoordde in sub stantie «Bij de overwegingen die de Directie zullen leiden tot de beslissing omtrent bet ontslag van liet stakend personeel, zal tot grondslag dienen een speciaal onderzoek waarmede belast zijn eenige daartoe aangewezen amb tenaren. «Men mag wel aannemen, dat niet met noodelooze gestrengheid daarbij te werk zal worden gegaan, doch moet tevens in li ei oog houden dat er, met het nog np de noodzakelijke eischen van den dienst, reeds tal van plaatsen zijn bezet, waard..or alge- heele hernieuwde plaatsing onmogelijk is. «Ook Iaat zich begrijpen, dat. er slacht offers zullen moeten vallen bij een zón ernstige overtreding als waarvan wij getuige waren". lntiisscben stelde spreker op prijs de tussebenkomst van personen uit de burgerij en hoopte bij, dat de bij spoorwegpersoneel en burgerij beslaande band door dezen stap nauwer zon worden toegehaald. Aan den uitroep van Oudegeest, in de vergadering van het Comité van Verweer: «zulke vergaderingen zijn erger dan de hel", knoopt «liet Volk" do opmerking vast, dat Domein Nieuwenhuis de booze demon was die bet vtyir stookte en beschrijft den «ouden man" aldus «Door het gezagsfinatisin.- dor Regeeriog opgeroepen uit «Ie v-vgoiclheiii. waarin bij sinds jaren verkeerde door de beroering in de onderste lagen van het proletariaat omhoog gestonlen, lm.-li hij deze weken als een moderne Septimus gedreven hoven np die liij scheen te beheorsHieti. Waar is het. wat de ganscfie hurgoi p.-rs Constateerde «Domein Nieuwenhuis was we -r de man Zijn zorvuldig gekamde lange witte haren en dito haard oefenden weer hun invloed op de ontvlamde gemoederenzijn profe tenfiguur werd het mid lelpunt der beweging zelfs socia'l-democraten van naam geraakten onder den indruk der uiterlijke verschijning, waarin liet eenig geheim zijner macht over de gemoederen is gelegen. «Het was een ouderwetscbe tijd voor den «ouwen man". Mij, die nog geen jaar ge leden verklaarde van een eigenlijke «bewe ging" niets te verwachten daar alleen van «denkende arbeiders" door hun invloed op de ideëen der menschen heil was te hopen hij zwelgdo lliaus in de glorie van zijn tijdelijk leiderschap over een beweging, zöo grootsch en schokkend, als het Neder- landscl'.o proletariaat nog nimmer heeft dour- Met blad schels dan zijn oplreden in de vergaderingen, sleit in lel licht zijn ophitsen en daarna kalmte prediken, om aldus te vervolgen «Maar al deze manoeuvres konden niet v. rhmdoivn. dat iiij r'i'ii ii-enrig fiasco heelt Het leak ons, of we niet genoeg konden drinken en telkens dronken we nijg weer een beker, Nu twee uur te hebben geklommen, bereike n we .lm top en werd bet terrein zoodanig, dut men te paard kon gaan. Alvorens ecliter verder te ga-o, be.-lot-.-ii we e.rst rusten en tegel ijker lijd uitiev inden, .-f de Engelschen soms van plan waren, ons lang.-den linkerraud te achtervolgen tot bij Steenkunicsberg. Het bleek evenwel, dot ze bet meer op de .,ss.ii hadden voorzien; wel zagen wc een klompje paar- delimiters aankomen, maar dezen hielden stand bij den berg aan den overkant, waar een voetpad ntliep. Weldra zagen we nu een groot aantal ossen dit voetpad uitklimmen en begrepen ire, dal (Ie beesten van lint Gouvernement en van den commandant in handen van den vijand waren gevallen en we vroe gen ons af, hoe het met de menschen zon ufgoloo- pen zijn. Toen al de beesten den berg uit waren (de afstand was zóo groot, dat men een kijker noo- dig had om iets te kuuneu zien) gingen de Engel- Schelt met do beesteu terug, waaruit we opmaakten, dat we zonder gevaar door konden gaan naar Steen- kampsberg. Op onzen verdere i tocht ontmoetten we nog een paar Boeren, die bier met eenige bon derden schapen verblijf bielden. We zadelden een uurlje af en maakten tevens van de gelegenheid gebruik om pap te koken, waarvoor het miulie-meel ons door die menschen verstrekt werd. Het begon reeds donker te worden, toen wo weer opzadelden eu bet was dan ook stikdonker, toen we Steotikamps- berg bereikten. Hier waren verscheidene families beengevlucht, die in teuten woonden, zoo.lat we dadelijk gezelschap hadden. We waren echter vreese lijk moe, zoodat we, na een klein praatje met onze naaste buren, onze kooien gereed maakten en ouder do dekens kropen. Veel kombaarzen hadden wo niel, want do ordonnans van den luitenant met den pakmuil was niet terecht gekomen eu we vroesdon, dat hij met den geheelcn rommel in handen van den vijand was gevallen. De morgen van den 20sten April brak aan zonder dat we in handen van den vijand waren gevall.-o: toch waren de berichten, die wo inwonnen, ui. i bij zonder geruststellend en geen uienscb l wijfel.le er aan, of do wereld, waarin we ous op 't oogenl.iik* konden bewegen, zou nog „kleiner" worden, zooals de Boeren dit uitdrukten. Daar luitenant Eras mus geen kanonnen meer onder zich had, meende hij, dat hoi zijn plicht was om over hel spoor te gaan en zich nantesluiten bij don majoor. We be sloten daarom te trachtten bij Koossenekal door de vijandelijke liuie te breken en het spoor over t maar toen we dicht bij Roossenekai kwamen, ont moetten we de twee rapportgaugers die door don majoor uitgezonden waren met en-i order aan al «Ie artilleristen om zich bij het korps ie komen aan sluiten en nu gei-oo.lzaakl war.o geworden, !e"iig te koeren daar zo driemaal in b-o onclit geprobeerd had lei» door :e breken, maar telkens teruggeschoten waren. Het beste wasdu* terug te gaan en te wachten u t «Ie gelegenheid gunstiger zou zijn geworden. We gingen lol daar, waar vehlcornet Tante mot zijn menschen g. lagerd was en hoorden daar, dat de Engelsehen bij ItoosseiH-kal een groot kamp hadden opgeslagen. Ook vertelde de völclcornel ons, dat generaal Viljoèn bij de nadering der Engelschen over het spoor gevlucht was, waarbij bij zyn voet gangers op Tante'sberg ba.l achtergelaten, met den ram! om, wanneer zij hel niet tegen de Engelschen konden houden, ziel» maar over ie geven. Dit had onder die voetgangers groote ontevredenheid verwekt en ook onder de Boeren van Lijdenburg. llij had do Lijdenburgers voortdurend verweten, dal ze te laf waren om te vechten, maar nu het er op annkwain, had hy zolf het hazepad gekozen. De eenige man, die nog een klompje burgers bij elkaar bad, was ge vlucht met hot besluit, daar to blijven en indiende Engelschen het waagden, hem in de bergen te komen opzoeken, met beu te vechten. Om vrijer in zijn bewegingen te zijn. liet hij de twee kanonnen, die liij nog altijd bij zich had, opblazen; bier was geen bezwaar tegen, daaral <!eammunitie v-rsclioten was De „spioenen", in tien ochtend uitgestuurd, kwamen dien middag terug inet hel bericht, dat de Eagoiscben in aantocht waren en niet lang daarna boorden wo de kanonschoten, welke naar alle waarschijnlijk beid voor Kriege en zijn menschen bestemd waren. Daar vehlcornet Tante alles in gereedheid bracht om te trekken, vonden wij liet beter, een goed heenkomen te zookei'.we zadelden opnieuw op, trokken opnieuw naar Dwars- rivier, do kloof door en de nndere zijde den berg over. waarna wc bij KafTerkraal uitkwamen. Hier stonden twee huizen, op dat «ogenblik bewoond door t vee families uit Oshoek, die, uit vrees van in handen der Engelschen tc vallen, naar dezen uit hoek gevlucht waroe. Dicht bij n hadden tiore p tar andere families, eveneens uit Oshoek. hun :cni.-n I opgeslagen: bij deze lui hadden liothnuinn en zijn j daar een bezoek. Hoorcinl hoe de zaken stonden en vooral bevreesd voor en overval der kalh'i's. be sloten ze dien avond terug te gaan naar Oahoek, daar het nog altijd verkieslijker was, in do handou moeien lijden. Dit is hieraan toe te schrij ven, dat nu eenmaal dat «verraad" der sociaal-democraten een dom praatje is cn I tt alle pogingen orn de Comité-leden te doen oplreilen als elkanders beschuldigers, op hun eerlijkheid zijn afgestuit. «De toeleg was blijkbaar deze: eerst het ganse!i'! Comité lerroriseeren, hang maken als «verraders" te worden aangezien en dan de twee sociaal-democratische leden van het Comité eruit pikken, om als de ware schul digen te gelden. Indien tie anderen dan laf co geweien loos genoeg waren geweest tui daartoe de bouwstoffen te leveren, zou den zij zei ven -als eerlijke menschen door Domein Nieuwenhuis en de vergadering zijn vrijgesproken. «Het lastigste van 'tgeval was echter: ie. «lat tegenover do twee soeiaul-demoera- t.-n vijf tegenstanders dor .S. D. A. P. ston den die, bij .il'w tzigh' id van éen sociaal-de- rniiciuut, met algctnüiMie stemmen de staking hadden opgeheven, en "Je. dat Wessels, Van den Rerg en Van Erkel te eerlijk bleken om de gemeene rol te spelen, hun door Domelu Nieuwenhuis toegedacht, en dat de anarchist Roinders op wien hij blijkbaar al zijn honp bad gebouwd niet slecht genoeg bleek om leugens te verkondigen, zoodat uit diens wanhopige pogingen om althans de mogelijkheid van verraad bij Oudegeest en Vliegen open te laten, nog het best bleek, dat dit niet bestaat. «Zoodoende moest de toeleg mislukken en werd, hetgeen als ontmaskering der sociaal democraten bedoeld was, een ontmaskering van Domelu Nieuwenhuis. Den eersten avond was hij de Inoml'eerende duivel, oproepende •al wat er slechts en laags was in de zielen der menschen; haat en wantrouwen zaaiend tegen zijn vijanden, om dezen straks door de opgezweepte hartstochten te doen ver- «I tieren. «Maar den tweeden avond was hij zwak, gebrokende feiten, door hem genoemd, waren hem grootendeels door eigen geest verwanten uit de hand geslagen maar wat 1 het ergst-! was, de vertegenwoordiger der vrije sodalis-n in lief Comïié zelf had moe. I «Ier Eiigelsctanu .inn in .lie vau de kaffers te vallen- Luitenant Coetsee, luitenant Erasinus cn wacht meester Hijs w; ren dien middag naar Vijgenhoek Betrokken om uit te vinden, waar de vrouw van I eer-:g(-ooemd.' geblev.m wua. Zt? zouden eerst uaar i h.'t hui- var. ilea schoonvader gtuin om te zien of die er eng eu van laar in den avond naar Ertu- mu,\ omdat mevrouw a-t-cedaar met haar kinderen verhi.jf bi- !d. toen de Engelschen Nauwpoort binnen- Het was al donker loon ik van Rothmann afscheid i nam, en slapenstijd toen ik bij het klompje artille- risten aankwam Ik had deze al op groolen afstand hnoren zingen, een bewijs, dat ze in een vroolijke stemming verkeerden. Dit kwam, doordat de tante" I geholpen door haar twee dochters, een welvoorziene tafel had aangerecht en ieder zich lliuk te goed had kunnen doen. Het is verbazend, hoe gunstig I een goede maaltijd op bet humeur werkt, vooral als aig jof in 't geheel niet men de vorige heeft gegeten. Reeds vroeg don volgendpp ochtend kwamen de I c.ree luitenants cn de wachtmeester terug. Zowaren I liij de vrouw van luitenant Coetsbe in huis geweest, snaar waren daar niet te lang gebleven, uit vrees voor een overval. De vrouw vertelde nog, dat een der hoogere officieren er bij haar op aangedrongen 1 had, baar man te bewegen, zich over t«; gevenbet was dwaasheid van Coetsee «mi rond te vluchten, terwijl hij nog maar hall genezen was. Indien hij zich overgaf, zou hij met alle waardering behandeld en tevens'met zijn vromv in een buis Middelburg gehuisvest worden, Bovendien, beweerde bij, hadden' 'i de Engelschen ons allen ingesloien, zoodat binnen I eon week de laatste Boer in dit gedeolte van Lijden- I burg gevangen zou zijn, j Luitenant Coetsee zeide zijst vrouw, dat ze dien officier zijn groeten moest ..v - .rongen met de bood- schap, dat als ze hom zoo graag wilden hebben, ze dan in tar moesten proberen, hem te vangen. Ver der -mini er ..it groot kamp bij Klaas Prinsloo, 1 waar i miili'-s voorlnopig loon gebracht worden o aard'- nru! «lil. il der k.di'er.s die in legen woord ig lo'!.! lor Iv.g.-lrcb.-tt de menschen heletsligdei. en dreigib n, en o. a. verleiden, dal zo nu bet land te rugkregen, dat do Boeren van ben gestolen hadden. (Hordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1