Stadsnieuws. Advertentiën. schappelijk streven teu volle waard. •Hiertoe ernstig en krachtig, gestadig en onbaatzuchtig aan te sporen en mode te werken, is der liberalen plicht en heil. Is voorshands hun luister verbleekt, hun invloed getaand, ongerept blijft hun vaandel, zoolang zy rechts noch links afwyken en onvervaard voortgaan op eigen weg naar eigen ideaal: dat eener strenge rechtsorde als grondslag der maatschappij, welke haar vryheid eer biedigt en tevens haar zedelijke bestemming erkent en bevordert. «Blyft zij getrouw aan dit devies, dan alleen zal haar banier zich eenmaal weder ontplooien, zullen haar beginselen weder veld winnen en een verlicht en tevreden volk zegevierend voorgaan op den weg van be schaving en vooruitgang". Onder den titel «Het loog" schryft «De Nederlander" «Wij wezen reeds op wat de heer Polak in do vergadering der diamantwerkers zeide over de nieuwe wet in verband mot de vakbeweging; wij hadden toen echter nog niet het uitvoerig verslag van zijn redo in sliet Volk" gelezen. Daar staat nu woordelijk het volgende: «Van ul de donkere voor stellingen voor onze vak-actie is niets waar. Wij behoeven geen enkel van onze gewone besluiten te laten vallen". Aldus spreekt thans de heer Polak, Voor zitter van het Hoofdbestuur dor soc.-dcm. partij. Waarom heeft hy dit niet vroeger gezegd Waarom niet, toen men de vakmannen tot dolwordens toe trachtte op te hitsen en ieder atoompje der sec.-aem. sfeer tnet leugens besmet was Mochten toch de oogen van volon geopend worden Heel de beweging der laatste weken ging uit van den «vader der leugen". Die be weging eindigde dan ook naar de ver klaring van Oudegeest in »de hul". Is het dan nu geen tijd, in te zien, dat waarheid, recht, alles wat ons volk dierbaar is, vierkant in strijd is met do sociaal- democratic Te Amsterdam waar allengs alle stakin gen eindigden, meestal met nrysgeving der «eischen", is ook de laatste der belangrijke stakingen opgeheven, nl. bij do «Simplex". Gisterochtend is men ook deur weer uan het werk gegaan, zonder dat de directeur de eischen heeft ingewilligd. Het «Utr. Dbl". schryft Als een bewijs van het terrorisme, om streeks 0 April door de stakers uitgeoefend, kan het feit strekken, dat do bedreigingen, door deze individuen tegen de vrouw en kinderen van een te Utrecht dienstdoend beambte geuit, op deze vrouw zoodanigeu invloed hebben uitgeoefend, dat de behan delende geneesheer voor krankzinnigheid vreest,' indien het gezin niet in een andere omgeving wordt gebracht. Men schrijft uit Den Haag: Het «Centrum" deed op zijn bericht, dat mr. J. 1). Veegens Voorzitter zal worden van de Enquête-commissie betreffende de spoor wegtoestanden, de mededeeling volgen, dat de Kamerleden Talma en Kolkman, alsmede professor Molengraaf!' naast hem zouden zit ting nemen. De naam van liet vyfde lid was nog onbekend. Volkomen juist is deze mededeeling niet. De vertraging in de bennemingen is een gevolg van het bedanken door mr. Kolkman iu zijn plaats moet nu een ander Katholiek komen en men meent, dat een zeer geacht geestelijke die plaats zal innemen. De Utreclitsche hooglecraar Molengraaf! en ds. Talma zijn terecht genoemd en met hen is jhr. mr. Larnan Trip, lid van den Hoogen Raad, tot medelid bestemd. H. M. ile Koningin-Moeder passeerde gister middag half vier deze Gemeente op H. D. terugreis van «Het Loo" naar Den Haag. Meermalen maken belastingplichtigen op het beschrijvingsbiljet voor de Personeele of de Bedrijfsbelasting molding van een aan staande verhuizing of een aanstaand vertrek naar het buitenland met bet oog op deswege te verlcenen ontheffing, en verzuimen dan tydig op meer formule wjjze hiervan kennis te geven. Van soortgelijke aanteekeningen behoort door «Ie ontvangers of de inspecteurs, naar gelang ze Personeele of Bedrijfsbelasting be treffen, afschrift te worden genomen, met aan- teekeriing van den dutum van terugontvangst van het beschryvingsbiljet, welke als die van ontvangst is aan te nemen. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat voortaan zoodanig afschrift als aangifte of verzoekschrift voor ontheffing kun worden j behandeld. By Kon. besluit is aan den heer J. A.Th. II. F. van Rijswijk de Jong, kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort, ver-' f unning verleend tol hut aannemen en dragen er versierselen van officier der Orde van i Osmanië, hern door Z. M. den Sultan vun Turkije geschonken. Kolonel J. M. C'ainphell, commandant van het So regiment infanterie te Arnhem, is bevorderd tot generaal-majoor, commandant der So divisie infanterie. Luitenants E. C. Gaarland ten C. Boldingh, van de infanterie O. J. leger en herkomstig van de Kon. Militaire Academie, vertrokken Zaterdag per «Mgrapi" naar Pudang. Er heeft zich nok hier een commissie ge vormd mot het doel, gelden te verzamelen tol steun van de slachtoffers der jongste sta king. Giften kunnen gezonden worden aan K. van 'tVeer, Oude Vlasakkerweg, of A. Alblas, Vlosukkerweg. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan sergeant-majoor H. P. Schickendarify van het 5e regiment infanterie, thans gedetacheerd te Amsterdam. Het voornemen bestaat, het Je bataljon van liet 5e regiment infanterie nog deze week fe Amsterdam af te lossen. liet 3e bataljon blijft daar nog eenigen tijd, doch zal minder zwaren dienst krijgen. De twee compagnieën van het 4e batal jon, die voor Zaandam bestemd waren, keer den hedenmiddag hier terug. De lichting 1900 zal vermoedelijk nog in don loop dezer maand met groot-verlof gaan de overige lichtingen zuilen echter nog niet huiswaarts kunnen keeren omdat, al wordt do spoorwegbewaking geleidelijk verminderd, de militaire bezetting van Amsterdam voor- loopig blijft gehandhaafd. Groote manoeuvres zullen dit jaar niet ge houden wordenwel regimentsoefeningen. Volgens Haagsche bladen is 19 Mei aan gewezen als de dag van opkomst der mili ciens van de lichting 1903. De diensttijd dezer lotelingen zal aanmerkelijk bekort wor den uien spreekt van 61 '2 maand in plaats van 8 als gevolg van de buitengewone legeruitgaven in den jongsten tijd. Aan het spoorweg personeel is opgedragen, alle portretten (visite-formaat) welke benoo- digd zijn om op de abonnementskaarten te worden geplakt, en die niet vervaardigd zijn op het wolbekende dunne papier, te weige ren. In 't bijzonder is dit van toepassing voor do portretten op hriefkaartencarton. Door de Nederlandache Centraal Spoorweg- 1 Maatschappij zullen met ingang van 1 .Mei ■den ingevoerd een nieuw tarief voor het vervoer van reizigers tusschen de stations De BiltZeist en D ildersehe WegBaaru inerztyds en de stations Soesterberg en Amersfoort anderzijds en een nieuw tarief voor hot vervoer van reizigers tusschen ver schillende stations en stopplaatsen in buurt verkeer transiet Amersfoort. Men vraagt ons mede te deelen, dat de trekking der verloting van de Haagsche Pro- Boervereeniging, den 15en bogonnen, gister is geëindigd. In verband met de uitgebreide werkzaam heden aan de trekkingslijsL verbonden, zal men de uitgifte hiervan niet vóór 1 Mei kunnen tegemoet zien. De voetbalwedstrijd tusschen «Quick" uil Amersfoort en »A. V. V." uit Amsterdam, welke Zondagmiddag te Utrecht zou gehouden zijn, ging niet door omdat het terrein werd afgekeurd. In een bijna vliegenden storm speelde hier «Hobur el Velocitas" uit Apeldoorn een kam pioen wedstrijd tegen «Hercules" uit Utrecht en behield eerstgenoemde de leiding met 43. De rust ging in niet 3—0 in het voor deel vun «Kobur", dat na de rust veel leed door den hevigen wind. Bij de H. IJ. S. M. staakten hier 13 man van de 162 van «vervoer" en 53 van de 83 van «tractie"; van «weg en werken" staakte geen enkele. Zondag kwamen de ontslag brieven on tlians blijken 8 man van tractie en 3 van vervoer te zijn teruggenomenin het geheel zijn dus 55 definitief ontslagen, van wie slechts zeer enkelen elders werk vonden. De stations-wacht is tot op een derde verminderd de passagiers mogen zich weer vrijelyk op de perrons bewegen en slechts de hoofdtoegangen en de seinhuizen blijven voorloopig nog bewaakt. Thans keeren zich echter de ontslagenen tegen hen die bleven doorwerken. Verleden week werd reeds aan een der kinderen van een dezer laatsten do boodschap voor «moetje" meegegeven, dat, nu «paatje den stakers een strop had om den hals gehaald door te blij ven doorwerken, binnenkort naatje een heuselie strop zou worden omgedaan Het meisje kwam geheel verbouwereerd thuis, doch kon geen inlichtingen geven, daar geen «spooijongens" die ze alle kent het haar li idden gezegd. Zondagmiddag spraken, bij de Brouwerij, twee ontslagenen twen uiet-stakers aan en toonden huil ontslagbrieven, er by voegend, dat het de schuld was van hen, die niet solidair zijn gebleven, dat 'tzoo geloopenis. Een vyfde, een niet-spoorman, kwam hierbij en ging nu een der inmiddels tot machinist bevorderden te lijf, zóu hevig, dat «moord" werd geroepen en de heer H. Meursing, eigenaar der Brouwery, die meende dat een dei- 0 door hem den vorigen dag ontslagenen iemand van zijn trouwgeoleven personeel te lyf ging, met oen revolver gewapend zijn huis uitliep en den vechtersbaas met zijn vuurwapen zóo lang in bedwang hield tot toegeschoten politie en militaire patrouille den loo Igietersknecht hadden gearresteerd. De zaak is in onderzoek. President Kruger zal einde Mei weder te Hilversum komen, waai' reeds een villa aan den Hoogen Naarderweg voor hem is ge huurd. Het derde elftal van »U. D. I." heeft gister nog gauw gebruik gemaakt van den laatsten vacantie-dag om een gemengd elftal van A. V. V." met 21 te kloppen. Aanstaanden Zondag speelt het eerste elf tal van »U. D. I." up het terrein aan den Leusderweg tegen tiet eerste elftal van «Mars", eveneens uit Amersfoort. Het gevaar, een domheid te begaan, is het grootst juist als men meent, nooit een verstandiger oogenblik gehad te hebben. Een vriendelijke lezeres zond ons het vol gende gelegenheidsgedichtje: ONZK MOEDIGE KONINGIN. De spoorlui zeiden„Wij zijn de baas En zullen de natie wel -leeren De Kamer komt niet by elkaar vóór Paasch, Die Muilkorfwet zullen we weren. Wij zetten de spoorbeweging stop En zitten het gansche land op zijn kop". Maar de Koningin sprak„Breng dien wagen eens voor Ik rijd tóch met die gestaakte spoor". „Och menschenl" riep Oudegeest „kijkt toch uit (Uw belang is m' opeens ol zoo heilig) Die machinist is een dronken guit En dat spoorwegsignaal staat onveilig Ik zette de spoorwegbeweging stop Eu zit er het gansche land op zijn kop"» Maar do Koningin sprak: „Ik waag wat ik waag Dóór 't onveilig signaal rijd ik tóch naar Den Haag". Daar vond Zij zoowaar ook de Kamer bijeen, Met het stakende spoor daar gekomen Die staking mislukte, zooals het wel scheen, De machines toch hoorde men stoomen. Al zet gij de spoorwegbeweging stop, Ons vaderland zit ge toch niet op zyn kop, En gaat zóo de Koningin ons voor. Dan komen wij töch weer in 't rechte spoor. Het «Nat. Bureau van Vrouwenarbeid" deelt ons mede, dat verschenen is no. 2 van zijne «Goedkoope Uitgaven", de «Beroeps- klapper", excerpt van den Vrouwenarbeid uil de olficieele Beroepstelling van 1899, met naschrift, welke Klapper een gemakkelijke vergelijking mogelijk maakt met den vrouwen arbeid in 1889, vervat in den Klapper van dat jaar. Deze vergelijking is van te meer gewicht omdat tusschen genoemde twee jaartallen juist liggen de tien eerste jaren van onze arbeids wetgeving voor vrouwen, over de meer of min gunstige werking waarvan de meenin gen uiteenloopen. De Beroepsklapper, groot 76 pag. (prys 25 ct., 30 ct., 'franco por post) is verkrijg baar aan het bureau, alsook door den boek handel. Ook kan men, op verzoek van velen, zich aan het bureau abonneeren op de geheele reeks «Goedkoope uitgaven". Het aantal kievitseieren, dat elk voorjaar wordt gezocht, bedraagt vele tienduizenden. De leek zou hieruit misschien besluiten, dat de kieviten met uitroeiing bedreigd worden, doch zulk is niet het geval. Integendeel er kan beweerd worden, dat juist door het eieren zoeken de voortplanting dezer vogel soort bevorderd wordt, al klinkt zulks vreemd. Wanneer men den kievit reeds halt'Maart of in April zijn eieren laat behouden, dan zal dikwijls liet broedsel mislukken en de vogel maakt dan in tietzelfde seizoen geen tweede nest. Men neemt daarom, zoodra er 4 eieren zyn, éen of twee weg; de kieviet legt daarvoor andere in de plaatsen op deze wijze heeft men éen vogel wel meer dan 56 laten leggen. Het zachtere weder van Mei zal medewerken tot het gelukken van dit «gelege". Daarom is dan ook het eier- zoeken in Mei verboden. Dat er grond voor deze bewering bestaat, kan bijv. daaruit blijken, dat het aantal kie vitseieren, hetwelk jaarlijks van het eiland Texel wordt uitgevoerd, steeds grooter wordt. Dat kon toch niet liet geval zijn, wanneer het aantal kieviten kleiner werd. Komaan, we gaan óok een poosje eieren zoeken Zie. daar vliegt een kievit laag over den groun tegen den wind in en een paar hon derd Meier verder gaat hij weer loopen. Die bewoging wordt steeds gemaakt wanneer de vogel liet nest verlaat; eerst loopt hij een eind door een greppel en de slimrnert. vliegt dan op een heel andere plaats dan waar zijn nest is, zoodat we niet op de plaats zullen zoeken, waar we den kievit zagen opvliegen. Ha, daar scheert hot man netje, kenbaar aan zijn donkerder kleur, door ile lucht en met breede, snirpende vleugelslagen vliegt hij om ons. i bPs op, laat ons scherp uitzien naar het nest, want de eieren hebben de kleur der omgeving en vallen daardoor niet zoodade lijk in het oog. Zie, daar is het I Een een voudig kommetje in den grazigen bodem, gelegd met enkele doode grassprietjes, be- bat den grootsten schat, dieti een kievit kan bezitten. Vier mooie, peervormige eieren, groen van grondkleur en versierd met een groot aantal zwarte vlekjes en stippen, liggen heel knusjes, met de punten naar elkander gekeerd, in het nest. 't Is niet meer" zoo vroeg in den tijd, nochtans zullen de eieren, wanneer ze nog onbebroed zijn, drie a vier stuivers per stuk waard zijn. We willen nu onderzoeken. Wanneer we een ei op de vlakke hand on der water houden en het blijft dan stil lig gen, kan men er zeker van zijn, dat het zuiver is. Ligt het dikkere einde eenigszins naar boven of maakt tiet ei een draaiende beweging, dan is er even op gebroed en het is voor den handel niet meer goed. Maatschappij tot Bevordering dor Toonkunst. Alkmaar, 21 April Editha, van Heinrieh Hoffmann. Leden met éen dame op vertoon van eigenhandig geteekend diploma. Enkhuizen, 22 April I. Der Rose Pilgerfnhrt, R. Schumann. II. Lobgesang, F. Mendelssohn Bartholdy. Leden toegang met éen dame. Aanmeldiugeu voor Lidmaatschap en an dere correspondentie betreffende „Toonkunst ontvangt de Afd.-secrelaris Jos. M. C. Haak aan het adres: Wacht, Station W. P., Am sterdam. RECLAMES I5 regels f 1.25; elke regel meer f0.25. De bekentenis yan een wachtmeester Betwist gy liet bestaan van Napoléon I Neen. U hebt hem noch geniën noch gekend, maar gjj hebt lekere en talrijke bewijzen van rijn bestaan. Gy kunt niet meer de werkdadighcid der Pink Pillen ont kennen. Waarom f üindat men alle dagen de attes ten vau personen publiceert die aan hen ilc gene zing te danken hebben. Deze personen zijn bekend. Indien gij ze niet kunt zien, omdat zij ver van U af wonen, bebt U verscheidene middelen, hun be staan na to gaan. Do l'ink Pillen zijn een wonder vol geneesmiddel. Zulks is de mooning van een aantal personen die genezen sjjn geworden en in 't bijzonder van den lieer J. Contini. gepeus, wacht meester der Cavalerie te 's Hertogenbosoh. Hij schrijft ons inderdaad hel volgende„Sedert eenige maanden was mijne twintig jarige dochter lijdende aan bloedarmoede, hetwelk steeds hevige ruggepijnen en hartkloppingen ten gevolge had, maar nu na liet gebruik der Pink Pillen beeft zij een gunstig resultaat bekomen en is zij thans wel varende. Juffrouw A. CONTINI, volgens portret. „Maakt van mijn schrijven naar vi rkiezmggebruik". Met de Pink Pillen ie gebruiken, bekomt men krachten, men herstelt zijne gezondheid, men ver jaagt de ziekte. Zij zijn onovertrefl'elijk legen bloed-, armoede, bleekzucnt, neurasthenie, rheumatiek, maagziekte. Wij kunner. er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds opeen, grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende beatanddeolen bezit, ten ze in geenen deelt. Koopt se slechts bij de- depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of, zoo gy maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den iloofddcpothoudcr komen den heer Snabilié. Prijs fl.75 de do'--. t'j.— per 0 doezen. Verkrijg baar bij Snabilié, .-:.-iger 27, Rotterdam, hoofdde pothouder voor h .1. en Apotheken. Franco toezending legen pu-.t.v:--tl. Ook echt verkrijg naar bij A. van jus Wko, dro gist, Langestraat 23 te Amersfoort, en A. di Vries, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namoaksei der Pink Pil- Ion heeft nog nooit iemand ge- nezen. Mm Ir/uoaWiHl Afbeelding der doos: Wt! A. Ax-Ka M<i

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2