Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Correspondentie. Iloogezand) mr. J. D. Veegens behoort, evenals prof. MolengraalT, tot de vrijzinnig-demo cratische partij liet Kamerlid Talma is anti- revolutionnair, dr. Ariëns, te Steenderen, is katholiek. Zij zijn allen bekend als over tuigde voorstanders van sociale hervormingen, zoodat men verzekerd kan zijn, dat zij in alle opzichten licht zullen trachten te ver krijgen. Het vijfde lid, mr. Laman Trip, is Raadsheer in den Hoogen Raad, dus lid van de rechterlijke macht en als zoodanig een onmisbaar element in een enquête-commissie. Hij behoort tot de conservatief-liberalen. Het «Hdbld" voegt hieraan toe: De commissie zal waarschijnlijk reeds Vrijdagmiddag m het gebouw van het De partement door den Minister van Waterstaat worden geïnstalleerd en zal haar werkzaam heden aanvangen met hel maken van een leiddraad welke dan aan de directies der spoorwegmaatschappijen en de vereenigingen der spoorwegbeambten zal worden rondge zonden, met verzoek, opgave te doen van getuigen binnen een nader vast te stellen termijn. Men zal dan hebben te wachten tot een voldoend en geschikt getuigenpersoneel bijeen is om daarna de eigenlijke enquête aan te vangen, die vermoedelijk zal duren van begin Augustus tot half September. Het is dus te verwachten, dat eerst in het najaar het verslag der commissie kan worden uitgebracht. Vermoedelijk zal de geheele enquête te 's-Gravenhage gehouden worden, behoudens verplaatsing naar andere steden om bepaalde toestanden op ie nemen. Een tweetal adjunct-secretarissen zal de Commissie ter zijde staan, terwyl het de bedoeling is, dat de Secretaris, de heer Verhoop, in zijn betrekking van districts-inspecteur der spoor wegdiensten geplaatst bij den Raad van Toe zicht, tijdelijk op non-activiteit zal worden gesteld, zoolang hij als Secretaris der com missie fungeert. Reeds is te zijner vervanging bij despoorwegdiensten een adjunct-inspecteur aangewezen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kenni9 van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dint- dag, den 28. April aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 23. April 1903. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. A. Couvee, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zeist, en praises van bet classicaal Bestuur van Amersfoort, hoopt Zaterdag den dag te herdenken waarop bij vóór 45 jaar de Evangeliebediening aanvaardde Ds. A. M. Donuer, predikant bij de Gereformeerde kerk A hier, is beroepen in de vacature-Bavinck bij de Gereformeerde kerk te Kampen. 't Zal met de schipperij op de Eem wel «per aspera ad astra" wezen als de werken voor de bavenverbetering geheel zullen zijn afgeloopen, maar nu toch hebben zo er al heel groote bezwaren van te verduren. Voor de kademuur aan den Kleinen Kop pel is men nog bezig de kistdammen te maken, zoodat de ligplaats aan die zijde nog beperkt is tot hot gemetselde gedeelte der muur en thans door 5 schepen in beslag wordt genomen. En heden begon de aan- nemer van de muur aan den Grooten Kop pel, die 15 Juli gereeii moet zijn, met de voorbereidende werkzaamheden ten gevolge waarvan daar slechts plaats komt voor ae stoomboot en twee schepen. 't Ergste is wel dat, ten gevolge van de stakingen in het scheepvaartbedrijf te Am sterdam, juist nu veel graanschepen voor den wal komen (althans voorzoover de nukkige Eem het toelaat) en havenmeester en los- bazen handen val werks hebben om de schip pers tevreden te stellen. Wel jammer is bet ook, dat de passage thans zóo smal is geworden, dat twee wagens elkaar nauwelijks en op enkele plaatsen in het geheel niet kunnen passeeren. By Kon. besluit zijn met ingang van 1 Mei o.a. eervol op hun verzoek ontslagen uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen generaal-nmjoor F. R. Froger, commandant der bereden artillerie, wien de rang van luitenant-generaal is toegekend kolonel I. R. A. H. Higly, commandant van het le regiment huzaren, wien de rang van generaal-majoor is toegekendluitenant-ko lonel P. A. van Buuren, van hel5e regiment infanterie, wien de rang van kolonel is toe gekend C. W. Q. de Flines, kapitein plaat selijk adjudant to 's-Gravenhage, paarden arts 1e klasse J. Laméris, en kapitein R. Charlé, van het 5e regiment infanterie, aan wie ieder de rang van majoor is toegekend en kapitein P. A. A. Faure, van hot korps genietroepen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat reserve-officieren der onbereden wapens niet meer kunnen deelnemen aan de rijlessen voor de officieren van die wapens. Waartoe ook De heeren worden adju dant noch hoofd officier. Adjudant-vaandeldrager F. Kiepe, van het 5e regiment infanterie, wiens 36-jarig dienst- feest ten vorigen jare met zooveel luister werd gevierd, zal eerlang het regiments-bu reau verlaten, waar hij ruim 20 jaren ach tereen werkzaam was, en optreden als ad ministrateur van het militair magazyn le Breda. Adjudant C. W. Bauling, evenals hij ver sierd met de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst, wordt admihistrateur van het magazijn te Nijmegen. De «Staatscourant" van gister bevat een Kon. besluit van 20 April, waarbij de Minister van Oorlog gemachtigd wordt, de verlof gangers van 1900 en 1901, welke zich thans bij de regimenten infanterie en het korps genietroepen onder de wapenen bevinden, naarmate zij voor don dienst kunnen worden gemist, weder met verlof huiswaarts ie zenden, te beginnen met de lichting van 1900 op een door den Minister voor elk der korpsen te bepaleu dag. De miliciens der lichting 1900 van het 5e regiment infanterie, die niet elders zijr. ge detacheerd, vertrekken morgen, na 10 weken in dienst te zijn geweest. De bewaking van de spoorbaan Amster damHaarlem heeft gisterenochtend een menschenleven gekost. Milicien Schwartz, van de le compagnie 4e bataljon 5e regiment infanterie, die geposteerd was ter hoogte van de Houtstraat, bij het Haarlemmerplein, wilde de spoorlijn oversteken zon Ier dat hij zich de komst van den van het Gentraal-station naderenden trein bewust was. Waarschijnlijk is hij met den hak van zijn schoen aan den rail blijven haken, waarna hij door de machine gegrepen werd en zijn hoofd letterlijk van den romp werd gerukt. De dood is onmiddellijk ingetreden. Luitenant W. T. van Uudheusden, van het 1e regiment huzaren hier, wordt 1 Juni overgeplaatst naar Deventer. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het le regiment huzaren te Deventer, wordt 1 Juni gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. De heeren C. Moerman Jr., H. B. van der Klein en A. M. van den Broek, respectieve lijk Voorzitter, Vice-voorzitter en 2e Secre- ereta.is van de afdeeling Amersfoort en omstreken van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers", hebben bedankt voor deze functiën. Zulks als gevolg van liet optreden van den Bond tegen de Regeering en de steun aan de actie tegen de zoogenaamde Stak ingswet ten verleend. Ter Dinsdagavond onder voorzitting van dr. H. W. Schreuder geboudeu vierde Jaar vergadering van de Naamiooze Vennootschap «Volkshuisvesting" waren vier Bestuursleden en evenveel aandeelhouders tegenwoordig. Na het lezen en onveranderd vaststellen der notulen van de vergadering van 19 Maart 19U2 werd het Jaarverslag over het jongste boekjaar uitgebracht. Daaraan zij het volgende ontleend De Vennootschap heeft in het afgeloopen jaar niet veel verandering ondergaan haar Bestuur bleef stationair; twee nieuw be noemde leden (dames) bedankten beiden. Uit gebrek aan behoefte werden geen nieuwe woningen bijgebouwd hun aantal bleef der halve 49, weike vrij geregeld zijn verhuurd. De huur der woningen kwam geregeld binnen 6 pCt. was evenwel wanhuur, om dat niet alle huizen doorloopend verhuurd waren. Over liet algemeen worden de huizen knap bewoond. Het aankoopen van bouwvallige huizen tegen schappelijke» prijs bleef ook dit jaar achterwege, omdat een gunstige gelegenheid zich daartoe niet voordeed. Tot leden der Commissie tot nazien dei- rekening over 1902 werden gekozen de hee ren C. J. Plomp, A. N. J. Vos en I. van Hoogstraten, terwijl als plaatsvervangende leden werden gekozen de heeren mr. Carp, J. van Vollenhoven en mr. Heyligers. Tot het verder uitgeven der aandeelen werden in 1902 geen ernstige pogingen aangewend zoodat dan ook maar éen onderaandeel ad f125 werd genomen. Van het Vennootschap pelijk kapitaal van f80000 was op ultimo December jl. f54 025 geplaatst. Om evenwel de 4 pCt. hypothecaire schuld te kunnen af lossen, is he't wenschelijk, dat in 1903eenige aandeelen, zoo niet alle, geplaatst worden. Ook in 1903 zal wel niet worden bijgebouwd; gebrek aan arbeiderswoningen schijnt er niet te beslaan. Er werd niet overgegaan tot de uitvoering ,n liet plan urn het te» vorigen jare aan gekochte terrein aan den Grooten Haag, na amotie van de daarop staande krotten, te bebouwenhet terrein is wel zeer diep, doch erg smal. Nu er geen dringende behoefte is aan woningen, zal men de plannen laten rusten. Uit de Jaarrekening blijkt, dat evenals ten vorige jare een dividend van 3 pCt.kan worden uitgekeerd. In 1902 werd t 510/16 aan hypothecaire schuld afgedaanaan divi dend en belasting weid f1640,62^2 betaald; de winst bedraagt f 1753.171,2- De 49 woningen en het onbebouwde ter rein hebben samen een grootte van 14 900 M-; de balanswaaide is daarvan 185 736.99. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester werd, op voorstel van notaris Vos en conform het advies der commissie welke haar nazag, onder dankbetuiging goed gekeurd. De heeren Matthijsen en D. Gerritsen, die periodiek aftraden, werden als Bestuurslid herkozen, terwyl in de plaats van mr. Bastert, die de Gemeente metterwoon verlaat, gekozen werd tot Penningmeester de lieer 1. van Hoogstraten. Tot leden van de Commissie tot nazien der rekening over 1903 werden gekozen de heeren: mr. Carp, J. van Vollenhoven en mr. J. Heyligers; tot hun plaatsvervangers de heeren: G. J. van der Zoo de Jong, A. J. Krieger en F. M. van Veen. Bij de rondvraag werden ter sprake ge bracht de sloten aan den Utreclitschen weg, die soms een ondraaglijke» stank verspreiden. De Gezondheids-commissie gaf óok reeds haar aandacht hieraan. Medegedeeld werd ten slotte, dat het ruim verspreiden van het Jaarverslag reeds ten gevolge heeft gehad, dat twee aandeelen en twee onder-aandoelen zijn genomen. Hierna werd de vergadering gesloten. In dezen zomer zullen op het terras van «Amieitia" 1 matinee en 13 concerten wor den gegeven door de stafmuziek van het 5e regiment intanterie en wel op 21 Mei, 1, 10, 14, 23 en 28 Juni, 8, 12,23 en 26 Juli en 2, 11, 16 en 31 Augustus. In de concertzaal «De Keizerskroon", had Woensdag j.l. het zesde of laatste abonne- ments-coDcert in dit seizoen plaats, dat als alle vorige aan keurige uitvoering niets te wenschen overliet. De zaal was goed bezet. De heer en mevrouw J. Corn, van Laar, uit Amsterdam, hadden uitbundig succes, met hun voordrachtenvooral liet «bedelend paartje" en «droomen", transformatie-duo, vielen bijzonder in den smaak het laatste couplet vooral, waarin op zoo innige wijze de liefde voor het Oranjehuis werd geuit. We hopen genoemde artisten nog menigmaal Le zien optreden. Ten slotte aan II.H. staf muzikanten warmen dank, met den wensch, dat zij ook den volgenden winter onder lei ding van den wakkeren Directeur, den heer M. M. van Eijsden, den alweer grooter ge worden kring van trouwe bezoekers zullen vergasten op even genot- als kunstvolle avonden. Blijkens advertentie in dit nummer zal onze talentvolle jeugdige stadgenoot de heer Jacques Vischer met welwillende medewer king van eenige kunstzusters en broeders aanstaanden Dinsdagavond in «Araicitia" hier weder een concert geven. Moge er zeer druk worden geteekend op de lijsten, die thans circuleeren. By de H. IJ. S. M. hier zijn drie assisten ten in den buitendienst benoemd tot stations- assistent en zoodoende gebracht in den rang van ambtenaar. Tengevolge van de staking ontslagen be ambten, die in woningen der Maatschappij wonen, moeten die uiterlijk Dinsdag 28 April hebben ontruimd. Als vóór April worden weer perronkaar- ten afgegeven. Dinsdagavond sloeg de hit van B. Bonsel op het Smallepad op hol en joeg, na den be stuurder bij de Broodfabriek te hebben af geworpen, in dolle vaart naar de Eem. De hit sprong over de balie bij het sluisje, die als glaó afknapte, den wagen met 7 nuchtere kalveren meeslepend te water. Met roeibootjes werd hulp verleendde hit werd afgesneden en achter een der bootjes zwemmende naar «het Spijker" geleid; de wagen werd later upgevischt, waarbij twee der nogal kostbare kalveren verdronken bleken. Het geval, dat vermoedelijk aan de Ge meente heel wat onvoorziene uitgaven be zorgt, gaf aanleiding tot een even langdurig als soms hoogst vermakelijk dispuut tusschen de boeren-eigenaars en de voekoopers, die na de groote onderdompeling van den kant van het oude station op de «plaats des on- beils" kwamen aangesukkeld. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkooping van de villa «Lusidtidu", op den Amersfoortschen berg, bewoond geweest door nu wijlen jhr. L. Martens, werd dit fraaie buis ingezet op f21000, doch niet verkocht. Dinsdag werd te Zeist voor de eerste maal het pas gewijzigde art. 5 van het Reglement op het rijden met hondenwagens in de pro vincie Utrecht in toepassing gebracht. Het betrof een Arnerfoortsch koopman, die twee honden voor zijn kar had gespannen die beiden een schouderhoogte haddon van minder dan 50 c.M. Bovendien waren zij vreeselijk mager en lijdende aan een huid ziekte, waardoor zij zeer afzichtelijk er uit zagen. Op last van de politie moest de geleider onmiddellijk de dieren afspannen. Zegt bet voort, bestuurders van honde karren. Ingevolge den onroep van het «Handels blad" heelt zich ook te Baarn een commissie gevormd om aan het niet gestaakt hebbend spoorwegpersoneel een blijk van waardeering aan te bieden. Hut door deze commissie ingezamelde bedrag van f 1050 is aan de Directie van het «Hdbld." gezonden. Oom Paul zal van 15 Mei tot 45 October de villa «Djemnah" aan den Hoogen Naar- derweg te Hilversum betrekken. Een aardig geval heeft zich, in dezen kostelijke» schoonmaaktijd, voorgedaan te Soest, waar, aangetast dooi- den schoonmaak- baccil, een boerenvrouw haar naaimachine eens Hink heeft afgespoeld met emmers water, die haar echtvriend met niet minder ijver uit den put naar boven werkte. Een buitenkansje voor den réparateur. Voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten voor het district Ede zijn gister candidaat gesteld de heeren rnr. D. L. Leccius de Ridder, M. Sanders en E. W. baron Van Wassenaer. De jeugd moet men zóo weten te leiden, dat baar geweten spreekt te rechter tijd. Te Avalon, op het eiland Santé Catalina, 40 Kilometer van de kust in den Grooten Oceaan, verschijnt een dagblad, dat zijn nieuws van de buitenwereld geheel krijgt door draadlooze telegrafie. Het heet dan ook de «Wireless", de Draadlooze. De cor respondent te Los Angelos zendt het nieuws. De Duitsclie graaf Zeppelin heeft besloten, zijn verdere bemoeiingen voor de vervaardi ging van een bestuurbaar luchtschip op te geven en hot nog voorbanden zijnde mate riaal van de .hand te doen. De proefnemin gen hebben een som van ruim f600 000 ge kost, waarvan graaf Zeppelin zelf meer dan de helft heeft bijgedragen. Het Statistisch Bureau te Stuttgart schat, dat van de 1544 000 000 bewoners der aarde 535000000 christenen, 10 000 000 joden, 175000 000 mohamedanen, 300 000 000 aan hangers van Confucius, 314 000 000 brahma nen en 121000000 boeddhisten zijn. Van elke 1000 menschen zouden dus 346 chris tenen, 7 joden, 114 mohamedanen en 523 belijders van andere godsdiensten wezen. Uit Simla is naar Londen bericht, dat de officier van gezondheid Ross, die daar jaren lang in de hospitalen de kanker heeft be studeerd, daarbij verschijnselen heeft ge vonden, die wezen op een gebrek aan chloor in de weefsels. In acht gevallen zou Ross door groote doses keukenzout bij speciaal dieet genezing of althans belangrijke ver betering van den toestand bereikt hebben. Ook electriciteit. schijnt een geneesmiddel te kunnen zijn tegen kanker. De commissie, welke in Engeland werd belust met het zoeken van geneesmiddelen tegen kanker zal, naar men bericht, in baai- rapport besluiten, dat die vreeselijke ziekte genezen kan worden door veelvuldige toe passing van electrisclie stroomen. In het ziekenhuis van Middlesex en andere inrichtingen werden en worden proeven met die methode genomen. De eigenaar van een groot gebouw van twintig verdiepingen, te Chicago kort gele den gebouwd, beeft een nieuwe poging ge waagd tot oplossing der dienstboden-quaestie, schoon deze methode nu juist niet geacht kun worden onder ieders bereik te staan. Op een der verdiepingen is een reeks ap partementen, bevattende negen slaapkamers, een salon, een bibliotheek en badkamertjes, uitsluitend ten gobruike gesteld voor de vrouwelijke dienstboden der huurders. Be zoekers der keukenmeiden enz. behoeven dus niet meer in do keuken gerecipieerd te wor den, enz. j De «Revue des Sciences" doet een een- i voudig middel aan de hand om pasgezaaid I gras in tuinen tegen do vogels te beschermen. Men bedekke namelijk den pasbezaaiden grond met couranten, aan de hoeken be- I zwaard met steenen ol andere zware voor- I werpen, om het opwaaien te beletten, I Op een aldus door den redacteur der «Revue" overdekt perk kwam het gezaaide gras byzonder goed uit en wel in 11 dagen, of 5 dagen eerder dan het gras van een j ander, op de gewone wijze bezaaid en met I gespannen draden en takken beschermd perk Het ongeteekend stuk van «een uwer ge trouwe lezers" kan niet worden opgenomen omdat de inzender er van niet bekend is bij

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2