immmmm, J. H. GERRITSEN eo ZOON, WEEK-TWBEDHHD 3e en laatste OPERA CONCERT W. F. A GROENHUIZEN, Cacao en Chocolade, Ingezonden. Advertentièn. E. J. RUITENBERG, Stenographie Faillissement. Sociëteit „Amicitia". NESENBEREND'S Bij de zoogenaamde hospitaal-manoeuvre, die dezen zomer weder in den omtrek vaD Amersfoort wordt gehouden, zullen ander maal proeven worden genomen met het ge bruik van speurhonden bij den geneeskun digen dienst te velde. De stafmuziek van het 5e regiment in fanterie zal dezen zomer ook concerten geven in ile Buiten-sociëteit te Arnhem. Tot opvolger van deu heer Leop. E. Beers, die benoemd is tot Directeur van het stedelijk muziekkorps te Zwolle, wordt bevorderd tot onder-kapelmeester bij het slafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie de stafmuzikuDt G. Bikkers, solo-clarinettist. Adjudant C. L. Brederode, van het 5e re giment infanterie, is op slechts 40-iarigen leetiyd na korte doch hevige ziekte te Medem- blik overleden. Een detachement van het 4e bataljon waar toe de ontslapene behoorde, bewees hem de laatste eer. De zilveren medaille, voor 24-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan soldaat J. de Nij?, de bronzen, voor 12-jarigen, aan fourier G. de Hoop, beiden van het 5e regiment in fanterie. De toeloop voor het opera-concert van morgenavond is n-g niet bijster grootalleen de trouwe bezoekers bespraken tot dusver plaatsen. Men vreest toch niet, dat het te warm is in de zaal? Of dat de soliston komen met een oud programma Beide is onjuist, en wel heel jammer zou 't wezen als ook thans er geen grool aantal toehoorders ware. De heer J. C. van der Veen, te Baarn, le Secretaris der afdeeliug, Gooi en Eemland van de «Ned. vereeniglng tot bescherming van dieren", werd door een aangename mede- deeling verrast. De heer Insinger, huize Larenberg" by Lareu, schreef hem, het zeer op prijs te stellen, dat de afdeeliug propaganda maakt voor het schietapparaat, waardoor de slacht dieren zonder pyn terstond worden gedood. Hy bood, ais bewijs daarvan, een paard aan, dat ongeschikt was voor het werk, maar nog uitstekend voor de consumptie, mits bet dier op zyn landgoed gedood werd. De op brengst mocht dan in de kas der afdeeling gestort worden. Dit aanbod werd dankbaar aangenomen. De veldwachter der afdeeling H. Bon, te Baarn gestationneerd, toog met het schiet apparaat naar Larenberg' en als door den bliksem getroffen, stortte het dier ter aarde. Een goed voorbeeld, ter navolging! De ie Secretaris houdt zich voor oude of jonge paarden ten zeerste aanbevolen, hoe zwaar der zoo liever. De kas is gelukkig wel niet noodlydend, maar toch is vermeerdering van inkomsten steeds gewenscht. Men vraagt ons plaatsing van het volgende In het gebouw »Eben Haëzer" (voorheen Volksheil") trad Maandagavond voor de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" op de ook hier zeer bekende J. Douwes, van Amsterdam, Secretaris van het «Chr. Ar- beids Secretariaat" met het onderwerp: »l)e noodzakelijkheid der Chr. Vakorganisatie". De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 84 3 en het lezen van Rom. 12, waarna de Voorzitter met een kort inleidend woord den heer Douwes verzocht zijn rede uit te spreken. Deze begon met er op te wyzen, dat men in een periode leeft, waarin men voor zijn rechten moei opkomen, maar dat de Neder- landsche vakbeweging is misbruikt; Troelstra heeft gezegd dat de vakorganisatie overwon nen is door de anarchisten als een gevolg van de lauwheid der neutrale vakbeweging. Spr. zegt, dat de Christenarbeiders langzamer hand in de neutrale vakbeweging zijn ge raakt, en dit mag in geen geval plaats hebben. Juist door die neutrale vakbeweging is een federatie ontstaan, welke ten slotte overging tot de S. D. A. P. en tot het anarchisme. De S. D. A. P. is door het kleine troepje anarchisten verslagen. Het is de plicht der Christenarbeiders, solidair te zyn, maar politieke aangelegen heden moeten buitengesloten worden. Aan het debat namen deel de heeren J. van den Brink en Reeders, van hier, en De Ruijg, van Soest, welke laatste o.m. over het geheele land een zelfde aantal werkuren wilde vastgesteld zien. Slechts 20 personen, de 8 leden van het voorloopig comité meegerekend, hebben gister avond gevolg gegeven aan de uitnoodiging om in de groote zaal van «De Arend'' de vergadering bij tc wonen in welke zou worden opgericht een «Vereeniging van werkgevers". Was het uur van aanvang in de rond 200 uitnoodigingen op 8 uur gesteld, eerst te half negen opende de waarnemend Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, de vergadering J onder herinnering aan de eerste byeenkomst op 12 Maart, die door een 50-tal in veel i enger kring genoodigden werd bezocht. Ver- I volgens deelde hy mede, dat de hoeren J. Siunige, Laurens J. Luycx en S. J. van Duinen, als Commissie van redactie, meer malen bijeen waren geweest eu Statuten hadden ontworpen, welke spr. voorlas, noch- thans geen besprekingen daarover in dezen zóo kleinen kring toelatend. Het voorloopig comité, uit 12 werkgevers iu zeer verschillende takken van handel en bedrijf bestaande, heelt in zyn vergaderingen deze ontwerp- Statuten voorloopig goedge keurd. Het doel der vereenigiug wordt aldus om schreven: «Zij stelt zich ten doel de behar tiging van de s'.gemeene handel- en nijver heidsbelangen harer leden, in 't bijzonder waar deze worden bedreigd werknemers, (werkneemsters)" Het comité vond in de geringe belang stelling door de werkgevers een reden om zijn taak als geheel geëindigd te beschouwen en was, ofschoon werd aangetoond dat onder scheidene bezoekers der eerste byeenkomst nu door gelijktijdige vergaderingen waren ver hinderd op te komen, niet te bewegen de zaak door te zetten. Uit de vergadering zullen nochtans te gun stiger tijd pogingen worden gedaan om be langstellenden andermaal te doen samen komen. De promotie-wedstrijd tusschen «Quick" (Aft.) en haar naamgenoote uit Den Haag zal nu terrein en weder dienende aan staanden Zoudagmiddag 2 uur te Hilversum worden gehouden. In de laatstgehouden huishoudelijke ver gadering van de Amsterdamsche afdeeling van «Volksonderwys" is besloten te onder zoeken hoe groot het aantal kinderen is, wier ouders van de verplichtingen der Leerplichtwet zijn vrijgesteld omdat hun kinderen volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundige ongeschikt zijn voor het bezoeken eener Lagere school. Na een on derzoek in loco zal dan getracht worden.de daarvoor in aanmerking komende kinderen toch eenig onderricht te doen geven, waar door zy later bt minder afhankelijk en on beholpen zullen zijn, öl' zich zullen kunnen ontspannen met passende lectuur en ook hierdoor bewaard blijven voor het spook der verveling, dien boozen geest van zoovele on- gelukkigen. De afdeeliug Amersfoort moest en zou worden opgeheven toen de Leerplichtwet was ingevoerd. Ook zij had het zelfde behooren te doen. Het staat óok in nauw verband met het adres over de overvolle klassen, dat in de jongste Raadsvergadering werd «gedeponeerd ter Secretarie". Het 40e Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 17 Juni op hetschoone landgoed «Vollenhoven" te De Bildt, eigendom van mevr. de wed. C. Knuppel van Hasselt. De openingsrede zal gehouden worden door dr. L. Heldering, pred. te Amsterdam; de feestrede door den em. pred. S. H. Buy ten- dijk, te lJselstein; de slotrede door dr. S. D. van Veen, prof. te Utrecht. Voorts zullen nog als sprekers optreden de heeren: D. J. van Aalst, pred. te Amers foort; M. J. van Baarda, zendeling der Ulr. Zendingsvereenigiog op Halmabeira; dr. A. VV. Bronsveld, pred. te Utrecht; C, van dei- Brug, zendeling der Nederl. Zendingsver- eeniging op Java; G. J. A. Jouke., pred. te Utrecht; H. ten Kate, pred. te Siiedrecht; dr. P. A. Klap, pred. te Amsterdam; A. Kleiuschmidt, pred. te Zeist; H. J. Logchers, Evangelist onder de militairen in Ned.Oost- Itidië; dr. H. H. Meulenbelt, pred. te Baarn dl-. H. M. van Ne6, pred. te 's Gravenhage; dr. J. Riemers, pred. te Rotterdam; A. S. Talma, lid der Tweede Kamer te 'sGravenhage S. Ulfers, pred. te Rotterdam; G. Wisse, Jr., pred. te Leiden en P. van Wyck, pred. te Amsterdam. Door den A. N. W. B. zyn thans weg wijzers geplaatst: op den wei; Bunschoten- Nijkerk bij den rijweg naar Zevenhuizen en Den Hamop den weg Amersfoort-Bunschoten tegenover den grintweg naar de Eembrug; op het kruispunt der wegen Arae.-sfoort- Soestdijk-Baarn deze alle onder toezicht van den heer G. J. Slothouwer, consul te Amersfoort; en in de gemeente Zeist waar de straatweg van Maartensdijk uitkomt op den straatweg SoestdijkDe Bildt, en bij den Dolderschenweg, nabij Prins-Hendriksoord. Deze staan beide onder toezicht van den heer A. A. H. Boissevain, Huize «Prins Hendriks- oord", te Lag» Vuursche. Genie, talent, noch hoogen staat ontslaat ons van onze plichten. Wij hebben geen recht, ons gelukkig en vrij te maken ten koste van hen, wier geluk en welvaart ons zyn toevertrouwd. Daar leeft nog altoos bij een deel van ons volk le overlevering voort, dat Engeland iu 1814 ten uru-echte-sommlge onzer overzeesche bezittingen niet teruggaf. Engeland, zoo luidt dan de populaire uitdrukking, had de koloniën «in bewaring genomen", en «stak" Ceylon de Kaap, Berbice «in zijn zak". Legenden hebben nu eenmaal een taai leven Misschien echter zal de voortreflijke studie van dr. Colenbrauder over Hogendorp, in de jongste aflevering van «Onze Eeuw", iu rui mer kring de overtuiging wekken (lat, van Nederlandsch standpunt, de Britsche regee ring van 1814 allerminst te laken is. «Op welken rechtsgrond eigenlijk", zoo vraagt hy, «verwachtte Hogendorp deterug- §aaf van al de koloniën En hij doet op ie vraag volgen (bl. 774): «Op grond van de inbewaargeving door Willem V kon het niet zijnimmers die rekening was vereffend door het verdrag van Amiens, waarbij alle koloniën, behalve het uitdrukkelijk door de Bataalsche Republiek afgestane Ceylon, werden teruggegeven". (Wij merken hierbij op, dat ook Ceylon niet vriendschappelijk in bewaring genomen, maar gewapenderhand veroverd zonder dat daarbij van inbewaargeving door het Huis van Oranje gerept werd. «Op groud dan van de veranderde tijds omstandigheden, van het ophouden onzer afhankelijkheid van Frankrijk, van het her stel der goede verstandhouding met Enge land «Ziehier een overweging, waarvan het ge wicht aan Engeland niet ontging. Het zou niet verstandig gedaan zijn, het herboren Holland, welks medewerking men ter berei king van een Europeesch doel noodig had, al te zeer te onstemmeu door het van de gansche overzeesche erfenis der oude Repu bliek verstoken te laten". Dat Engeland ons de meeste koloniën, waaronder Java, teruggaf, was alzoo het ge volg van staatkundige overwegingen min of meer ook van welwillendheid doch het was daartoe niet verplicht volgens vroeger aangegane verbintenissen of uit zedelijke motieven. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Aan de leiders der Staking. Het pleit is beslist; de neerlaag geleden In den stryd, waarin gij met euvelen moed Als leiders en aanstokers op lijt getreden En die, hoewel kort, zóo fel heeft gewoed. Een roekeloos spel, 'tis niet anders te noemeo, Is de rol, die gij in dit bedrijf hebt vertoond Straks zullen de gevolgen op komen doemen Van het kwaad, dat altyd zijn meester beloont. Want hoewel gy nu buiten schot zyt gebleven En de werkman slechts de gevolgen draagt, Al spoedig zult gij de tyden beleven Dat men U van uw daden verantwoording vraagt. Gij toch draagt de schuld van de groote ellende, Die thans reeds zoo menig gezin ondergaat, Waar men voorheen geene armoede kende En thans reeds zoo goed als broodeloos staat. Waarmede zult gij de tranen drogen Die alom in den lande nu worden geschreid 7 De tranen die opzwellen in brandende oogen Als uiting van ziel-leed, van wanhoop en spijt? Voor ben, die door U zich lieten misleiden, Is meest thans de toekomst een donker verschiet, Een afgrond, waarin zij zich af lieten glijden, Vol zorg en kommer en naamloos verdriet. Terwijl Gij, na den stryd, uw kracht gaat herstellen Door rust op een „Kurort" of buitenverblijf Zijn zij bier ten prooi aan de smarten der helle En missen zelfs voedsel voor 't hongerig lyf. Spreek op, welk antwoord zult Gij wel geven Als straks de wrekende Nemesis verschijnt En U vraagt: waar is hier de welvaart gebleven In wier plaats thans de bitterste armoede schrijnt? Dan zult Gij uit baren mond moeten booren Gij hebt dit heillooze werk verricht, Door U is die treurige toestand geboren; Gij hebt hier zooveel ellende gesticht. En weet Gij welke straf zy zal vragen Welk vreeselyk vonnis voor U ligt bereid? Gij zult heel uw leven hebben te dragen Den vloek van degenen, die Gij hebt misleid. JUSTUS. Burgerlijke Stand Tan Amersfoort ▼an 7 tot en met 13 Mei 1903. GEBORENWillempje, d. van F. Schimmel en E. van de Pol. Geertruida, d. van J. van Pluuren en M. Rommers. Cornelia, z. van R. van Willligenburg en N. van Elfrink. Koendert, z. van K. Lantinga en W. Pas. Geertruida, d. van A. Walet en H. van Dijkhuizen. Aalt Matje, z. van A. v. Doorn en P. van Soest. Johan George, z. van D. Buitenhuis en S. H. Miiller. Franciscus Wilhelmus Antonius, z. van T. C. V. ter Maat en A. M. K. Mengelberg. Adrianus Leo- nardus, z. van T. H. Welling en B Swaab. Johanna Cornelia, d. van C. J. Mertens en G. Smits. ONDERTROUWD: B. van Sprakelaar en J. Kruis. E. Rijn en W. Drieënhuizen. J. Burgers en A. van Groeiipstein. GEHUWD: A. van Oorschot en M. Kelder. J. B. Rouwhorst en C. Feiten. D. Prins en M. A. Haar. A. Meijer en C. La.blaDs. OVERLEDEN: Antonius Fontein, oud 3 m. Jchawna Maria Antonia Iliilsker, oud 79 j. wed. van J. J. Swenker. Onderge teekenden betuigen hun hartelijken dank voor de talrijke blij ken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hun lieven Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootva der B. W. SPEELBERG. Uit aller naam J. W- SPEELBERG— Maas. Amersfoort, 14 Mei 1903. Makelaar, WEVERSSINGEL No. 11, huren en verhuren van huizen. STUKADOORS, Langestraat 79, bevelen zich beleefd aan voor alle voorko mende STUKADOOR- en WIT WERKEN. Billijke prijzen. Nette uitvoering. fl£'w~"^L~ ^en ^AME wenscht LES te geven in (systeem Stoi.ze-Wery). PRIVAATLES, les per correspondentie, en is ook genegen, bij genoegzame deelneming, een CURSUS op te richten. Nadere inlichtingen geelt de uitgever van dit blad. Terstond gevraagd een of NOODHULP, goed kunnende tafeldienen. Franco brieven letter E. aan VALKHOFF's Boekhandel, Utrechtsche straat -1. Bij vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht dd. 11 Mei 1903 is WIL LEM de GRAAF, vischhandelaar, wonende te Amersfoort, verklaard in staat van fail lissement met benoeming van den EdelAchtb. heer mr. M. CROMMELIN, lid dier Recht bank tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende, wonende en kantoor hou dende te Amersfoort aan de Muurhuizen No. 27 tot Curator. mr. J. C. H. PRIKKEN, Advocaat-Procureur. VRIJDAG 15 BEI 1903, 8 uur op veelvuldig verlangen te geven door de eerste solisten der Nieuwe Nederlandsche Operamevrouw COINI Francisca en de heeren D. PAUWELS,Jos. M. ORELIÜ en P. KOSTER. Accompagnateur de heer J. A. KWAST. Bijzonder gekozen programma. Zie aanplakbiljetten. Entree le rang f 1.Tweede rang f0.50. Plaatsbespreking als gewoon. THEEHANDELAREN te Gorinchem hebben de eer te berichten, dat hunne bekende THEESOORTEN, afgewogen in pakjes van 1, 2j en 5 Hectogrammen, te Amersfoort uit sluitend verkrijgbaar zijn, bij Mej. de wed. J. van OMMEN-Orkhuisen Langestraat F 54. INSTRUMENTMAKER, Langestraat, Amersfoort. Optische en geneeskundige INSTRUMENTEN, Ziekenverplegings-artikelen, Seharen en Messen. Vraagt steeds Fabriek te AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2